Zondag 9 Februari 1908 5 centiemen per nummer. 62Jle Jaar 4024 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Neringdoende Burgerij. STANHOPE Het Vergunningsrecht. Zondag-rust. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry8 ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont jagen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by O. Vfin de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N1 31, en in alle Postkantoren des Lands. ceiyiiK «uijm. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3" bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiên uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 8 Februari 19(i§. Het orgaan der liberale firma Vijf Ezels C'e zegt in zjjn nummer van Zondag 11. Niets wordt er door 't klerikaal ministerie gedaan voor de neringdoe- ners, wetten worden gemaakt en lan- ge redevoeringen worden in de Kamer uitgesproken ten voordeele der werk lieden en der landbouwers, maar van de kleine burgers wordt er uooit ge wag gemaakt. Dus 't is liberale of geusche evangelie: 't catholiek Ministerie deed tot tiiertoe niets voor de kleine burgery. Nu, verder zegt 't liberaal orgaan,dat eenigejaren geleden,het Ministerie eene Commissie aanstelde om den toestand der kleine burgery te onderzoeken. maar w at heeft ze voortgebracht niets, maar in 't geheel niets, en ze is tot schande der kien ka en in de eeuwigheid verzonken. Dus de nationale Onderzoekscommis sie bracht niets voort en bestaat niet meer, z'is verdwenen, z'is in de eeuwig- beid verzonken. Hy die dat schreef moet onbetwistbaar nen gepatenteerden nietsweter zijn ofwel nen ellendigen volksbedrieger. En inderdaad dit durft hij vooruit- zetten op 't oogenblik dat de nationale Commissie der kleine burgerij komt uit spraak te doen over de talrijke hervor mingen voorgesteld door personen tot alle denkwyzen belioorende. Wij laten hier de voorgestelde her vormingen volgen die door deCommissie weerdig zijn bevonden om er de aan dacht der wetgevers op iu te roepeu Wijzigingen in de leerwijze van bet lager ouderwijs, opdat de leerlingen geenen afkeer krygen van het hand werk. Een middelbaar onderwijs dat prac- tisch bydraagt tot de stielvorming Vakonderwijs, ontwikkeld door de school, vliegende leergangen, de muse ums en een bekwaamheidsexaam Herinrichting van de leerwerkscho- len Aanmoediging van de vakbladen en van de vak-congressen Aanneming door de wetgeving van een bedienings-contract, in den aard van het werk contract Herziening van het recht van vor- eeniging, het is te zeggen.van de wetten op de vakvereenigingen en de samen werkingen, met vaststelling van een gemengden type voor de burgers syndi caten Vertegenwoordiging der belangen van de kleine burgerij door eenen Hoo- geren Raad in den zin van dezen voor den Landbouw, den Arbeid, enz. De stichting van een kantoor van herkorting voor de vereenigiugeu van de Amerikaansche detective. 9e Vervolg. Als ik mij niet vergis, begon Lea met kloppend hart heb ik... Mag ik eerst uw naam weten viel het andere masker haar in de rede. Is nu mevrouw Burton -Ja. En ik ben Richard Stanhope. De jonge vrouw zag snel om zich heen, of ze luisteraars vreesde toen sprak zij op gedempten toon Ik heb reeds overal naar u uitgezien, heer Stanhope 1 Wij ontmoeten elkaar op een gunstig oogtnblik De gasten zijn allen in de bal zaal, zoodat wij mogen hopen, eenige minuten ongestoord te blijven. Zijt gij zeker dat niemand op u let of u herkend heeft Volkomen zeker en gij Ik geloof hetzelldc Geheim doen vind ik anders hatelijk, doch de omstandigheden dwingen mij er toe. Wilt ge mij zeggen (het klonk als een bedt) wat ge van mij en mijn zaak weet Niet veel. Op den rit hierheen zei onderling crediet, waarvan de werking zou bewaakt worden en overeenge bracht met de normale behoeften der middenklassen De byzondere inrichting van het crediet door jaardoodingen voor de ver betering der bewerktuiging De hervorming der patenten, op den grondslag van het wezenlyk han delscijfer met eene gematigde opklim- ming De vereenvoudiging der rechtsple ging voor het bekomen der betaling van w inkelschulden Eene algemeene wet op de handels policie. om het bedrog en de oneerlijk heid in al hunne vormen te beteugelen Do hervorming der openbare aanbe stedingen, aan welke de kleine hande laars nu geen deel kunnen nemen, enz.-» Ziedaar hervormingen genoeg om er onze wetgevers geruimen tijd meè on ledig te houden. En volgens den liberalen nielsweler of volksfopper van't orgaau der liberale firma Vijf Ezels C-' was er niets gedaan en was de nationale Commissie in de eeuwigheid verzonken Laat ons hopen dat ons catholiek Mi nisterie w«ldra de hand zal aan 't werk slaan tot bevordering der belangen van de neringdoende burgerij. Reeds is er veel, ja veel gedaan voor de werklieden en voor de landbouwers, nu is de beurt aan de kleine burgery 1 Datde liberale schrij velaars met logen- taai en bedrog omgaan en dit wel bijzon derlijk zy die'(orgaan der liberale firma, alias 't kelderorgaan, aaueenflansen, kan gedurig bestaligd worden. Sprekende van 't vergunningsrecht of de nieuwe taks op de herbergen en drankhuizen zegt een dezer schrij velaars en 'vellicht Vieze Wannes In 't toekomende zal elke herber- gier, 't zij hi.t sterke dranken ver- koope of nil t de nieuwe taks moeteD bel alen De bewering strijdt geweldig tegen de waarheid, om niet Ie zeggen, 't is i'omine leugentaal, 't is ellendige vol k sl rpgerij Het art. 1 van 't wetsontwerp bepaalt. Art. 1. - i Ieder slijter van sterke of gegiste dranken in hel klein is jaar lijks aan het vergunningsrecht onder worpen. Dat recht is verschuldigd voor elke slijterij het bedrag is bepaald als volgt Gemeenten van min dan 5000 inwo ners 45 60 of 75 frank (volgens de patentklasse Gemeenten van 5000 tot 15,000 inwo ners 60 80 of 100 frank. Gemeenten van 15,000 tot 30,000 in woners 75 100 of 125 frank. advokaat Flynn mij ongeveer het volgende. Hij kende u jaren lang, achtte u hoog en wilde u gaarne helpen. Gij hadt eene detec tieve noodig hij had mij voorgesteld en u hadt hem gemachtigd mij aan te werven. Hij wist wel niet precies, waarvoor het was, maar hij was overtuigd dat alles wat gij deedt volstrekt eerlijk en wel overdacht was Verder weet ik niets, mevrouw Ik dank u voor uwe mededeeling Mijnheer Flynn was de vertrouwde vriend en rechtsgeleerd raadsman van mijn over leden pleegvader Thomas Uhman ik kan hem dus geheel vertrouwen. Hij wist, dat ik niet alleen een bekwaam speurder, maar bovenal een man van eer noodig had, wien een belofte heilig isdie in een zaak niet verder dringt dan noodig is en die het ge heim eener ongelukkige vrouw - zoo het hem bekend wordt eerbiedigt. Daarom beval hij u aan, wijl hij gelooft, dat gij aan al die voorwaarden voldoet Mijnheer Flynn bewijst mij veel eer met zijn goede opinie. - Daarom schenk ik u ook mijn volle vertrouwen, vervolgde Lea. Laten wij daar op den divan achter het scherm gaan zit ten daar zijn wij beveiligd tegen verras singen. Zij ging naar de aangewezen plek en noodigde hem met eene handbeweging uit, naast haarplaats te nemen. Na een oogen blik aarzelen ging hij zitten en sprak, bijna brusk Gemeenten van 30,000 tot 60,000 in woners 112 50 150 of 187-50 frank. Gemeenten van 6(»,000 inwoners en meer 150 200 250 frank. II.Openingstaks op de nieuwe slijterijen van sterke of gegiste dranken. Art. 11. I. Door den eigenaar, den vruchtgebruiker, of den erfpachter van het onroerend goed waarin,te reke nen van Maart 1908, eene nieuwe slij terij van sterke of gegiste dranken in hel klein wordt geopend, is verschul digd eene taks van 300 frank in de gemeenten tellende minder dan 5,000 inwoners 4o0 frank in de gemeenten tellende 5,000 tot 15,000 inwoners 500 frank in de gemeenten tellende 15,000 tot 30 inwoners 750 frank in de gemeenten tellende 30.000 tot 60,000 inwoners 1,0"0 frank in de gemeenten tellende 60,000 inwoners en meer. Nemen wy vooreerst in acht dat de bepalingen van 't wetsontwerp, alleen deze personen zullen treffen die eene herberg of drankhuis zullen openen na Februari 1908, dus van 't loo- pendo jaar. Wat de beslaande herbergiers betreft de toestand blijft daaromtrent gelyk hij nu heden is. Spreken wy dus vooreerst van de oude herbergiers 't is te zeggen van dezen die van voor 1 Maart 1908 't bedrijf uitoefenen. De oude herbergiers verdeelcn wij in 3 klassen A. De herbergiers vrijgesteld van hel vergunningsrecht omdat zij herberg hielden voor de wet van 1889. Voor deze klas van herbergiers blijft de toestand onveranderd, i. a. w. zij blijven vrijgesteld van bet vergun ningsrecht. B. De herbergiers die nu het ver gunningsrecht betalen. Deze klas van herbergiers zullen het recht moeten blijven betalen, volgens de taksen bepaald door 'tart. 1 van 't wets ontwerp hier hooger beroepen. Dus de herbergiers der hoogste klas sen zuilen een vergunningsrecht betalen dat 25 ten honderd hooger is dan nu Dezen der 2° klas zullen niets meer te betalen hebben en dezen der 3e klas zullen eenen afslag krijgen van 25 ten honderd. Daar de kleine herbergen de talrijkste zijn, zullen eenige groots herbergiers wat meer betalen. Nu er wordt door de catholieke volks vertegenwoordigers bij 't Ministerie aangedrongen om hel vergunningsrecht voor niemand te verhoogeu en het voor de twee laagste klassen te verminderen. Maar zal het lukken in tegenwoordig heid van de strooming die ter Volkska- Ik zou gaarne terstond mijne inlich tingen hebben, mevrouw mijn tijd is zeer beperkt ik moet vóór middernacht dit huis verlaten hebben Ik zal u van de feiten op de hoogte brengen en alle noodige vragen uwerzijds beantwoorden. Zij nam een moedige aanloop en met zacht trillende stem begon zij Ongeveer drie maanden geleden ont dekte ik, dat ik in al wat ik deed bespied werd. Sedert kon ik nergens meer heen gaan zonder dat ik het lastige gevoel had, dat iemand mij als mijn schaduw volgde Ik vertrouw mijn dienstpersoneel al niet meer want het is mij duidelijk, dst ik een vijand heb. En ik zou gaarne willen, dat gij dien ontdektet. Stanhope moest achter zijn masker lachen Hoe echt vrouwelijk was die voor stelling der zaak Hoe weet gij dat erop u gelet wordt? vroeg hij nadenkend. Eerst alleen door een instinctmatig onaangenaam, gevoel, als was er iemand in mijne nabijheid, dien ik niet gaarne mocht lijden.Dat gevoel dreef mij tot waak zaamheid en zoo kwam het, dat ik bij ver schillende gelegenheden eene gestalte op merkte die mij nasloop. Hm Kendet gij den persoon Neen die was mij geheel vreemd maar het was altijd dezelfde Een bewijs, dat bet een stumper io 1 mor bestaat om de taksen not? te ver- hoogen G. En nu de hedendaagsche herbergiers die het vergunningsrecht niet betalen zullen hun bedryf mogen voortzetten zonder iets te moeten betalen als vergunningsrecht. Doch ze zullen zich schriftelijk moeten verbinden, even als do nieuwe herber giers waarover wij verder spreken zul len, geene sterkedranken te schenken, geene sterke dranken in hunne herberg te hebben en toe te laten dat de accijns bedienden huiszoeking doen als ze het noodig oordeelen, enz. Worden zij in overtreding genomen, dan zullen ze gestraft worden volgens de voorschriften der wet. De nieuwe herbergiers. Al wie na Februari 1908 eene herberg opent, zal 1° eene openingstaks beta len, die verschilt volgens de belangrijk heid der stad of gemeente. (Zie art. 11 aan T hoofd van ons artikel). Boven de betaling der openingstaks, zal men, indien men sterke dranken wil schenken, het vergunningsrecht moeten betalen. Wanneer men alleen biertappen wil zal men eveneens het vergunningsrecht moeten betalen, gedurende drij jaren. Na het derde jaar moet men niets meer betalen. Dit geld bljjft den eigen dom van hem die het gestort heeft,maar de fiscus behoudt het als waarborg voor 't geval men zou betrapt worden op het schenken van sterke dranken. En in dit geval zal het gestorte geld eerst en vooral dienen om de boet en de proces kosten te betalen Dit geld zal ongetwijfeld intrest op brengen. Wanneer men uitscheidt her berg te houden zal het terugbetaald worden. Wie. alleenlijk bier tappen wil, moet eene verklaring onderteekenen waarbij hy zich verbindt A. Gec-n sterke dranken te zullen schenken B - Van geeno sterkedranken in de gelagkamers te hebben G.Van niet meer dan een halven liter sterken drank in huis te hebben. En om dien halven liter sterken drank in huis te mogen hebben, moet er een bewijsschrift van een geneesheer over gelegd worden, verklarende dat iemand van 't huisgezin sterken drank noodig heeft. D. Van ten allen tijde aan de ac cijnsbedienden toe te laten huiszoeking te doen. Al de verbintenissen onder de letters A. B. C. D moeten ook aangeg-.an wor den door de oude herbergiers die bier alleen tappen. Het is te voorzien dat er weinigen zullen gevonden worden die lust zullen hebben om eene nieuwe herberg te openen. Eu de gevolgen der nieuwe wet 1° Het misbruik van in 't geheim sterke dranken te schenken in biertap- pcryen zal uitgeroeid worden. Wie een druppel drinken wil, zal zich moeten hegeven daar waar men vergun ning heeft. Welke biertapper zal liet wagen ster ken drank in huis te hebben als hy gestadig aan huiszoeking blootstaat Dus ook merkelijke vermindering van 't getal overtredingen en processen die er 't gevolg van zyn. 2° Onbetwistbaar zullen er weinig, nieuwe herbergen geopend worden on stilaan dus zal het getal drankhuizen verminderen. Eene herberg die ver dwijnt zal niet licht heropend worden ten gevolge der openingstaks. Het bedryf van herbergier zal dus winstgevender worden, 't zal een beter bestaan verzekeren en zy die aan de her bergiers leveren zullen zoo veel gevaar voor verlies niet meer loopen. Onder zedelijk opzicht zal de wet de heilzaamste uitslagen leveren daar ze met den tijd tal van kroegen en kaber- doeskens zal doen verdwijnen. Er is nogthans wat te vreezen dat de verdwij ning der kroegen en kaberdoeskes door kostiljonshuizen zouden kunnen vervan gen worden die, in verledene tijden, broeinesten waren van zedeverderf. Nog een woord ten slotte. De liberale leugenpapieren willen nu aan 't publiek opvijzen dat het catholiek Ministerie, by 't opmaken van 't wets ontwerp op de vergunning, geen ander doel heeft gehad dan do staatsscbatkist te vullen. Die bewering is dommer dan dom. Wie weet er niet dat het vergunnings recht geen enkel centiem naar de staats- geldkas doet vlooien Ja, wie weet er niet dat de opbrengst van het vergunningsrechtgansch tegoed komt aan het gemeentefonds, welk fonds verdeeld wordt tusschen al de steden en gemeenten des lands in evenredigheid der bevolking Bedoeld fonds werd door de catholieke Regeering gesticht en heeft niet weinig bijgedragen om den financieeien toe stand van vele gemeenten te redden wel ke door den schooloorlog in gevaar ver keerden... Wat zijn de liberalen toch verachte lijke volksbedriegers verklaarde Stanhope vol trots. Een dame nagaan kan uit verschillende motieven geschieden. Weet ge, waarom men u ver volgt I N neen was het aarzelende ant woord. Ei zoo dacht de jonge detective, ze is niet geheel openhartig jegens mij. Luid ec ter vroeg hij Verdenkt gij iemand Neen. Mevrouw, Stanhope's stem klonk ernstig en dringend, ik moet u eenige per soonlijke vragen doen, die gij mij volkomen eerlijk moet beantwoorden Dat is van het grootste belang voor uwe zaak. Hebt gij een of ander geheim Lea schrikte een oogenbbk, wendde het gelaat af en zweeg. Stanhope, die deze beweging zag, glim lachte weer achter zyn masker. Laat ons het kort maken, zegde hij ge hebt dus een geheim Waarom... zegt. ge dat stamelde Lea verlegen Omdat ge zelf het reeds te kennen gaaft. Men heeft nooit een instinctmatig onaangenaam gevoel, zooals gij daareven zegdet, wanneer men niets te verbergen heeft. Ongetwijfeld hebt ge een geheim daarom zijt gij waakzaam en die waak zaamheid deed u ontdekken, dat ge door een vijand, misschien slechts door een kwelgeest, wordt lastig gevallen. Van *s middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 9 Februari 1908, M. De Waele, Kerk straat. Misschien door beiden, bracht zij in het midden. Mijne taak is dus dien vijand te vin den. Uw geheim, mevrouw blijft daarbij onaangetast mocht ik het echter, zonder dat te willen, ervaren, dan kunt ge verze kerd zijn, dat ik blijf zwijgen. Ik zou u waarschijnlijk minder met vragen ver moeien, voegde hij er verontschuldigd bii, als ik uw gezicht kon zien. In een oogwenk had Lea het masker afgerukt en, zich oprichtend, riep zij met de fierheid eener koningin Waarom zoudt ge mijn gezicht niet mogen zien Ik heb niets eerloos te ver bergen en behoef voor geen mensch te blozen, al omringt mij een geheim. Ikzelf echter ben daaraan niet schuldig het is mij opgedrongen. Dat ik uwe hulp inroep, gebeurt alleen om mij te beschermen tegen hen, die mij, eene weerlooze, zwakke vrouw, vervolgen. Bij de laatste woorden verloor zij hare zelfbeheersching en barstte in tranen uit. Stanhope echter de m.eêvoelende jonge ling, wien zijn overste steeds verweet dat hij te veel toegaf aan zijn gevoel, greep hare beide handen en op zachten toon, zooals men een kind troost, zegde hij Vertrouw op mij. mevrouw Zooals ik u geloof, moet gij ook mij gelooven, als ik u verzeker dat uw geheim geen gevaar zal loopen. Uw vijand ia voortaan ook de Wij hebben, in ons Nr van Zondag 11. meêgedeeld dat de Volksvertegenwoordigers MM. Maenhout, Raemdonck en Golfs aan den hcerMinister van oorlog inlichtingen had den gevraagd aangaande het pensioen waarop do militia- nen van 1871, 1872, 1873 en 1874 recht hebben krachtens de wet van 3 Juni 1870. In zitting van 4 Februari heeft de hoer Minister van oorlog geantwoord De lijfrent bedraagt, zegde de heer Minister gemiddeld Voetvolk-carabiniers en grena diers fr. 155 Voetvolk-linie regimenten 140 Ruiterij175 Artillerie en genie 150 Uit de verdere verklaringen blykt dat, gelyk wij het deden bemerken, zy alleen die hun geld hebben laten staan, die het by 't verlaten van den dienst niet ontvangen hebben, recht tot pensioen hebbon. De rechthebbenden moeten zich wen den tot don heer Minister van financiën en Hem hun regiment en hot nummer van het stamboek laten kennen. Waartoe dient de wetenschap, indien zij niet helpt om te gelooven Niet een ootmoedige is verloren ge gaan veel geleerden zijn verdoold ge raakt. P. Palau, S. J. De Kiesstrijd in ona Arrondis sement van Aalst. Te oordeelen naar de houding onzer blauwen en roo- den en de artikels in hunne organen verschenen, moet men zeggen dat alle hoop hij hen niet was verdwenen dat de groenljes op hun besluit van '1 cartel met hen te verstooten, zouden zyn terugge komen. Het artikel zoDdag 11. door Het Recht van Lecuwke Plancquaert meê gedeeld, zal hun overtuigen dat hunne hoop ijdel was. De groenen blijven bij hun besluit Elk zijn spel 1 Rechtuit gezegd onze groentjes hebben gelijk geen vertrouwen te stellen in hunne vroegere bondgenoo- ten die hen zoo deerlijk fopten te Den- dermonde en Kortryk. Voorzeker zou men ze to Aalst een broekskevan 't zelfde laken gepast heli- ben, 't is te zeggen, dat moest, tegen alle verwachting, een tweede candidaat van 't driekleurigcartel gekozen worden, het niet het groentje maar het roodje zou zyn. Verder wordt ook meêgedeeld dat de groentjes hunne propaganda gaan aan vangen on de cantons Geerardsbergen, Sottegom en Herzele bestormen waar ze ten minste lOOOlal stemmen zullen ver overen zeggenze. Attends Je mens! In alle geval dat onze vrienden in deze cantons dus een oog in 't zeil houden. Men houde den vijand niet te klein, niet te machte loos mijne, mits... gij mij uw vertrouwen schenkt. Dat wil ik wel, beloofde Lea maar doe mij geene vragen meer. Het was mis schien onvoorzichtig, u heden hier te doen komen maar ik wist geen raad meer en had u nergens elders kunnen spreken, zon der bespied te worden. Laten wij nu ook liever afscheid nemen, zegde Stanhope opstaande. In elk geval belast ik mij met uwe taak Dezen avond heb ik nog iets belangrijks te doen doch van morgen af, sta ik geheel ter uwer beschikking, en ik heb alle hoop uwen vijand te ontdekken. Hij drukte haar met warmte de hand, en beiden verlieten het kabinet in verschil lende richting. In de balzaal kwam Stanhope rakelings langs een Matheser ridder. Toen deze de Vrijheidsgodin zag, ontsnapte hem een uitroep van verbazing. Stanhope hier dacht hij. Wat komt die hier doen Zaken of pl- izier Het laatste zeker niet daar is hij de man niet naar. Daar moet ik meer van weten. Onopgemerkt, steeds op eenigen afstand volgde hij de godin. De zaal doorgaande viel zijn blik op twee druk sprekende per sonen, de eene als Carmen gekleed, de andere in zwart met rooden domino. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1