EEN VERMOGEN De schoolonzydigheid, 't is het vrijdenken in de school... Na de les van den priester, vernieuwt men de lucht der school en alles keert tot de orde terug. Fiandre Libérale Redevoering van Prins Albert. In het Hotel Ravenstein had de ope ningszitting plaats van de Commissie, die do Belgische Maatschappij der inge nieurs in haren schoot heeft gesticht, voor het bestudeeren en verbeteren van ons wegennet. De prins heeft gezegd dat hij een groot belang stelt in de verbetering der wegen die vooral de nijverheid en den land bouw ten goede moet komen. Do prins heeft verder het voorzitter schap der vergadering waargenomen, die haar program der werkzaamheden heeft vastgesteld. De Commissie zal eiken Woensdag avond ten 8 ure vergaderen. De nieuwe geest. De liberale Chronique zegt dat een nieuwe geest in de liberale partij begint te heerschen. De liberalen gaan geene Pastoors meer vreten, zegt zij, maar ze gaan meer demokratisch worden. 't Ware te wcnschen dat het waar ware, maar 't is te vreezen dat het mis zal zijn. Immers de eenige reden waarom soci alisten en liberalen kartels willensluiten is juist om de catholieken te verplette ren, en dus om zooveel te gemakkelijker pastoors te kunnen vreten Wij zijn zeker dat de Chronique dit maal mis is. Als de liberalen geene pastoors meer vreten zijn ze geene liberalen meer. De tentoonstelling van Brus sel.Men zal in de tentoonstelling van 1910 iets interessant en eigenaardigs zien Gemeentebeheeren hebben aan het uitvoerend comiteit plaats gevraagd voor het oprichten van paviljoenen, waar de verschillende gemeentediensten, zooals gezondheidsleer, policie, wegenisdienst. scholen, enz. enz. zullen tentoongesteld worden. Driezulker aanvragen werden reeds gedaan door de gemeenten Elsene, Schaerbeek en St-Gilles en dit voorbeeld zal waarschijnlijk door andere gemeen teoverheden gevolgd worden. Vermits wij van do tentoonstelling spreken, melden wij dat de reklaam- postzegels eerlangs te koop zullen ge steld worden en dat ze zeer schoon zullen zijn zij toonen den beiaard van het Broodhuis door een der openingen van het klokkenspel ziet men het stad huis, de Groote-Markt en een panorama van Brussel met het gerechtshof in de verte. Deze zegels zullen in groot getal en in verschillende kleuren getrokken wor den. I»rlef»terlijk© benoeming. De E. H. Roegiers, Pastoor te Overbou- laere, is Pastoor benoemd te Ursel. f STEKFGEVAL. TE ERPE is Zondag overleden in den gezegenden ouderdom van 90 jaren de E.H. Felix VaN DE PUTTE, Rustend- Pastoor aldaar. Hij wierd geboren te Aalst uit eene der bijzonderste familiën. Hij bleef altyd zijne geboortestad zeer toegenegen; hy was er alom gekend en geacht. Priester gewyd in 1840 is hy eenige jaren Onderpastoor geweest te Aygem en dan is hy naar Erpe gekomen waar hij het overige van zijn leven heeft overgebracht, 't is te zeggen 60 jaar. Na gedurende 16 jaren daar Onderpastoor te zijn geweest wierd hy in dezelfde paro chie Pastoor genoemd en oefende dit ambt uit gedurende 40 jaren. Door ziekelijkheid en hooge jaren ge noodzaakt, gaf hij zijnontslag en genoot te midden zijner oud-parochianen eene welverdiende rust. Op 2 Februari, O L. V. Lichtmis, riep de Heer hem tot zich om hem de eeuwige rust te schenken. Het groot getal parochianen en vrien den die Woensdag zjjne begrafenis by- woonden getuigt genoeg dat hij alge- meeu geacht en bemind werd. R. I. P. Katholieke Werkmanskring van Aalst. PRACHTIG Turn- Wapen- en Tooneelfeest door de Turn-afdeeling $t4*u» geelt Moed aan d« Leden van den Werkmanskring en hun huisgezin aangeboden, op Zondag 16 Februari 1908. om 5 uren 's avonds, ter feestzaal des Krings (Ingang Zonnestraal). De deuren zullen open zyn van af 4 1/2 uren en de vertooning zal beginnen op klokslag van 5 uren 's avonds. De Leden van den Kring zullen bij het vertoonen hunner lcdenkaart recht hebben op eene plaats. Bovendien zullen al de leden van hun huisgezing toegang tot het feest hebben mits 0,10 inkomgeld per hoofd en 't vertoon der uitnoodiging. Kinderen onder de 10 jaar zullen ge weigerd worden. Men zal streng zijn in het uitvoeren van dezen laatsten maat regel. Wij verzoeken vriendelijk onze Leden dit punt wel in acht te nemen de taak onzer Hoofdmans zal aldus zeer verge makkelijken en niemand zal zich aan moeilijkheden blootstellen. Het is streng verbodeu in de zaal te rooken of op de stoelen te staan. Tjjdens de uitvoering zullen de deuren gesloten blijven. Stad Aalst.-W erk beurs Vragen door de Patroons Goede Breisters i goede Keukenmeid i Kindermeid. Vragen door de werklieden. i Magazijnier; i Koetsier; i Huisknecht; Schrijnwerkers, Daglooners, enz. Kerk van O. L."Vr.-Rijstand Aalst -Mijlbeke. Ieder godvruchtig christen zal met vreug de vernemen dat in deze schoone nieuwe kerk de Gelukzalige J. M. Vianney. Pas toor van Ars, gaat vereerd worden. Zondag 16 Februari, wordt het beeld geplaatst en het Broederschap ingericht. Bijzonder wordt Hij aanroepen tot de bekeering der zon daars en tot genezing van kinderziekten. Groot Sermoen in de Hoogmis en 's na middags, door den Eerw. Pater Robert, Capucien. Ook wijding van den kunst vollen Kruisweg. Catholieke Burgersbond. Het is onbetwistbaar dat het lot der Kleine Burgerij hedendaags verre van benijdenswaardig is. Bitter zijn dc klach ten, welke men allentwege daarover hoort opgaan. Vele gegronde grieven worden aangehaald, wenschen met de vleet worden geuit, doch daarbij blijft het reeds sinds jaren in onze stad. Wil de middenstand van algeheelen ondergang worden gered, dat moet hij zelf krachtdadig daaraan werken. Het eenige middel daartoe ligt voor de hand: de vereenigingWelke uitslagen hier door worden verkregen, kan men bij landbouwers en werklieden vaststellen. Door eendrachtige werking, zal ook de Kleine Burgerij er toe komen haren toestand te verbeteren. Om dit doel te helpen bereiken, werd. in onze stad. de Catholieke Burgersbond tot stand gebracht Krachtdadig onver poosd zal hij iereren om de belangen van kleinhandelaars en kleinnijveraars te verdedigen. Talrijke Leden lieten zich reeds in schrijven, en wy meenen dat, ingezien de geringe bijdrage, welke wordt ver- eischt, de Aalstersche Catholieken van den Middenstand niet aarzelen zullen den Bond bij te treden. Zij kunnen zich daartoe wenden tot een der hieronder vermelde Leden van het Bestuur De Onder-Voorzitters, De Voorzitter, Edmond Van de Maele. Leo Geeroms. Jaak Van den Bergh. De Schatbewaarder, Jozef D'Haese. De Leden Frans De Koninck, Julius Delafortrie, Petrus De Ridder, Hippoliet De Vos, Paul Eeman. Bocrengilde. Binslgvfep0 de de Boerengilde van Aalst-Schaarbeek haar eerste patroonfeest. Eene plechtige Mis had plaats in St. Jozefskerk. Daarna gingen de leden naar het Landbouwershuis (Brusselshof), waar E H. Puissant eene kernachtige voordracht hield over het nut en de noodzakelijkheid der landbouw-vereeni- gingen. Om i ure had ten lokale van den Boerenboud het feestmaal plaats. 84 leden namen er deel aan. De Boeren gilde van Schaarbeek is pas een jaar gesticht. Het is dank aan de voortdu rende toewijding van onzen zoo jeugdi gen Voorzitter A. Van der Eist en aan de krachtige werkzaamheid van onzen proost, E. H. Cobbaut, dat de Gildo in zoo weinig tyds zoo zeer vooruit gegaan is. Daar we op de volherdiug van beide heeren mogen rekenen, zal ze meer en meer vooruitgang maken. Leve onze Gilde, leve haar ieverig Bestuur X. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING Karki. v aim de putte, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prij zen. Allerhande nieuws. A»l»l 4»» 4>nilig^4*»4l© koopt uwe SCHOENEN bij C. Malego, Groote Merkt 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver koopere. Men aanvaardt alle reparatién AALST. Donderdag avond, rond 7 uren, kwam de genaamde Frans Pode vyn, voerman bij M Max Moens, brouwer alhier, met zijnen bierwagen bespannen met een paard langs de Gentschestraat ge reden. Gekomen ,ian het huis van M. A. Mertens, likeurstoker, verschrikte het paard en liep in de vitrien van M Merten6, met het gevolg dat deze gansch verbrijzeld was en nog al veel schade werd aangericht. Zondag 9 Februari 1908. Plechtige INHULDIGING van Mijnheer EMIEL VAN DEN BOSSCHE als Burgemeester der gemeen te Hofstade Een allerprachtigste Stoet, plaatselijke merkweerdige geschiedkundige gebeurte nissen, uit de vroegere eeuwen voorstellen de, zal zich te Hofstade om 12 1/2 ure vormen, om in Aalst langs de Leopold- straat. Markt en Zoutstraat, den heer Bur gemeester te gaan afhalen, bij den heer Distrikt commissaris, Keizerlijke Plaats. NIEUWERKERKEN. Zaterdag avond, rond 7 uren, is hier op den Bremt eene drijwoonst afgebrand, door werklieden bewoond. Daar de huizen met strooi ge dekt waren, stonden deze op een oogwenk in laaie vlam. Niets kon gered worden. Gelukkiglijk bestaat er verzekering. Dat kan er nog al door. Woens dag is het huisgezin van August Muylaert, op den wijk Pijpenbeek, Nieuwerkerken, met een 9,n zoon verrijkt De koning heeft peter geweest van het j" wie zal er nu peter zijn Plantaell|ke indruk ken. Er is altijd iets ongedwongens en rechtzinnigs in hetgeen ons een inwo ner van Aalst zelf zegt en dat nooit nalaat de hierblijvende menechen belang in te boezemen. Daar er wekelijks zulke eerlijke bewijzen in onze plaatselijke bladen verschijnen, is er iets meer overtuigend M. J. De Veylder, 2, Peperstraat, te Aalst, zegt ons Sedert twee jaren leed ik aan de nieren, 's nachts had ik vreeselijke pijnen, die mij 't slapen beletten en 's mor gens stond ik gebroken en gansch stijf op, ik had dikwijls veel moeite mijn werk te doen en ik verzwakte, ik was mistroostig en wist niet meer wat doen, toen men mij de Foste Pillen voor de Nieren ver kocht bij M De Valkeneer, apotheker aan ried, en ik beproefde ze aanstonds. Goed beviel het mij, want na verloop van vijf dagen voelde ik mij reeds veel beter en veertien dagen later waren al mijne kwalen verdwenen en zulks tot groote vol doening. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Een geneesheer van groote faam heeft zekeren dag verklaard dat de nierziekte de noodlottigste ziekte was uitgenomen de tering De reden daarvan is dat de kentee- kens van de nierziekte meestentijds ver waarloosd of met andere ziekten verward zijn, terwijl dat de nierziekte steeds erger en erger aangroeit en zich ontwikkelt totdat zij eindelijk zeer ingeworteld is. Mijd U dus voor het minste teeken van nierziekte, handelt vandaag zoolang er nog tijd is, want morgen zal het misschien reeds te laat zijn. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemen bekend is ze zijn éénig in hunne soort laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen.Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3.50 fr. de doos of 19 fr de 6 doozen of vrachtvrij per Post met het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apo theek Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel Wacht U voor namaaksels eischt het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 25. René Lemmens, die te Lede op den Heipias een bezoek had afgelegd, is bij zij nen terugkeer over eene afsluiting gespron gen en in eenen steenput gevallen, waar vier meters hoogte water in stond. Op zijn hulpgeroep kwam Jozef Cornu aangesneld en Lemmen6 kon gered worden, Te Lede kwam zekere R in de her berg der weduwe Coen, om geleend geld terug te vragen. Er ontstond twist en R werd zoo woedend dat hij de vrouw eenen stamp op den buik toebracht. De weduwe stierf korts nadien Uit het onderzoek is gebleken dat R niet wel bij zijn zinnen is. IDDERGEM. Sedert verscheidene weken bestatigde men ter Same; werkende Melkerij dat er boter ontvreemd werd. Men hield er een wakend oog doch te vergeefs Nu, Zaterdag morgend bracht eene vrouw hare melk binnen en maakte van een oogenblik afwezigheid des bestierders ge bruik om haastig in den kelder te sluipen en boter te rooven. Toen de bestierder terugkwam bestatigde hij den diefstal,maar vond de boter in haar bezit. Proces-verbaal is tegen de diefegge opgesteld. Vermorzel 1. Zekere V..., van Schendelbeke kwam ter statie dezer ge m ente, juist op 't oogenblik dat de trein waarmeê hij zou vertrekken reeds aan 't rijden was. Hij wilde op de voettrede van een wagon springen, miste zijn sprong en rolde onderden trein. De ongelukkige werd letterlijk vermorzeld. Het slachtoffer was weduwenaar en laat twee mindeijarige kinderen na. Men heeft te Letterhoutem, ten na- deele van August De Moor die naar Aalst reed, onderweg van zijne kar eene he-p en stukken vleesch gestolen; van de kar der weduwe Gossens werd ook het deksel open gesneden, doch de dieven konden niets rooven. OORDEGEM. Lotersgevechten. Reeds meermaals zijn er op lotersdag gevechten ontstaan tusschen de lotelingen van Oordegem, Bavegem en Vlierzele. Maandag was dit weer eens 't geval van voor 't uur der loting. De messen werden getrokken en zekere Remi Bauwens van Vlierzele. 25 jaar oud, welke zijn schoon broeder Jan Uyttendaele vergezelde, be kwam 2 messteken in den rug Uyttendaele kreeg ook een messteek in den linker schouder. De twee slachtoffers vielen ba dend in hun bloed. De gendarmen van dienst in 't gemeentehuis snelden toe doch reeds hadden de vechters in alle richtingen het hazenpad gekozen. Bauwens werd door docttr De Rycke verzorgd ter herberg van De Groote en Uytendaele ter woon van den heer doctor. Terwijl deze laatste verzorgd werd trok zijn broeder voor hem een goed nummer. Bauwens kon naar huis gevoerd worden zijn toestand schijnt bedenkelijk te zijn Uyttendaele kon te voet huis waarts keeren. Zekere Leonard Janssens van Vlierzele-Papeghem werd deerlijk mis handeld. Later toen de lote'ingen van Bavegem huiswaarts keerden kwamen zij in botsing met eene bende lotelingen van Oosterzele, die de messen trokken en in 't wilde be gonnen te steken. De drij gebroeders Rahoen van de wijk Hoog-Bavegem werden nog al gevaarlijk verwond. Twee der Ra- hoens bekwamen niet min dan 20 mes steken. Hun toestand levert geen ernstig gevaar op. De gendarmerie van Oordegem stelde een onderzoek in doch niemand werd aangehouden. De stier van PetrusOpperback, land bouwer, te Wetteren ten-Eede, is Dinsdag namiddag uit den stal gebroken en hoorn- dul geworden. Petrus ging er naartoe doch kreeg zulken geweldigen st >mp dat een zij ner billen gebroken werd. Zijne dochter moest van het hof vluchten. Men heeft den stier moeten doodschieten. Een fabriekwerker te Geeraardsber- gen die met zijne vrouw niet overeen kwam, heeft haar, terwijl zij nog te bed lag, twee messteken in het hoofd toegebracht Daar op is hij gevlucht, waarschijnlijk de Fran sche grens over. Zes jaar geleden heeft hij reeds gepoogd, zijne vrouw op dezelfde wijze te vermoorden. De schoone gemeente Assche werd in den nacht van Dinsdag tot Woensdag op geschrikt door het geklep der noodklok. Een brand was uitgeborsten in de schrijn werkerij van M De Pauw, wonende Molen straat. In eenige oogenbrikken nam het vuur eene kolossale uitbreiding en al de pogingen der redders bleven onmachtig. Men kon er enkel aan denken de naburige huizen te redden. Geheel het werkhuis werd vernield. Ge lukkiglijk zijn er geene persoonsonheilen te betreuren. T OVOPc! steekt wel deze waar- JUCZiC 1 heid in uw hoofd. Indien gij hoest of lijdt aan valling, bron- chiat. influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap e zoo volkomenlijk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aal9t, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Herhaalde malen reeds werden po gingen tot ontriggeling aangewend op de buurtspoorlijn naar Londerzeel. Deze week werd andermaal eene rail doorgekapt nabij een wissel en toen de tram, die om midder nacht uit Brussel vertrekt, op de plaats der misdaad kwam, zijn de machien en twee rijtuigen uit het spoor gesprongen en omge vallen Het gerecht heeft de zaak in handen. Dinsdag avond drongen twee stout moedige schurken te Brussel in een huis der Koninklijke straat, bewoond door den heer Walker, eenen nijveraar. Ze gingen recht naar het salon, en braken er de meubels open en roofden eene zekere som geld. Deze te gering vin dend, gingen ze daarna naar boven, doch de dame des huizes gerucht hoorende, be gon luidkeels om hulp te roepen. Een der twee schurken had middelerwijl eene overjas aangetrokken welke aan den standard hing. Op het geroep der vrouw, sloegen de beid> dieven ijlings op de vlucht. De heer Walker en eenige voorbijgan gers alsook een policieagent zetten hen evenwel na en volgden hen van nabij. In de nabijheid der Noordstatie verloren zij evenwel hun spoor. Ze dachten nochtans dat de schurken wellicht in de statie konden binnengevlucht zijn en traden er ook binnen. In de wachtzaal van eerste klas, zagen zij eenen man zitten die er 't einden adem geloopen uitzag. Ze ondervroegen hem en hij antwoordde dat hij zoo hard gelocpen had omdat hij vreesde zijnen trein te mis sen. De heer Walker die middelerwijl ook ter plaats was gekomen, herkende in hem eenen der twee dieven en tevens den dra ger zijner overjas. Naar het policiebureel gebracht, zegde de kerel dat hij Court heette, Franschman waB, en enkel sindB een paar dagen te Brussel verbleef. Hij beweert zijnen medeplichtige niet te kennen, die, gelukkiger dan hij, er in ge slaagd is te ontsnappen Het is laatstgenoemde persoon die in het bezit is der aan den heer Walker ontstolen Op bevel van het parket heeft de policie in de woning van den wisselagent Tricot, Spoormakersstraat, te Brussel, eene huiszoeking gedaan en er eene uitgebreide briefwis-.eling in beslag genomen. Het onderzoek van die brieven heeft be wezen dat M. Tourneur, zijn vennoot, in geenen deele medeplichtig is aan de feiten. Hij is integendeel zelf het slachtoffer van Tricot, die door zijne speculaties een tekort van 100,000 fr. heeft veioorzaakt. M. Tourneur was gelast met de beurs- operaties en het bezoek aan de cliënten, terwijl Tricot de boekhouding verzorgde, iets waarvan zijn vennoot niet op de hoogte was. Reeds over acht maanden vermoedde Tourneur dat hij bedrogen werd, doch hij durlde er niet van te spreken. De echtelingen Joux, die op den Merchtem8chen steenweg te St-Jans-Mo- lenbeek, een papier- en tabak winkel hou den, gaan voor zeer welhebbend door. De vrouw, die dinsdag morgend alleen in den winkel was, gereed om uit ie gaan, zag een jongeling binnen komen, die haar een blad papier en een envelop vroeg. Toen de vrouw hem het gevraagde, in een ander papier gerold, over den toog toereikte, bracht den jongeling haar eenen steek in den hoofdslaap toe. De vrouw zakte bloedend en om hulp roepend in elkaar en toen geburen toesnel den, vluchtte de moordenaar de deur uit, achtervolgd door eenige personen, tot hij werd tegengehouden door eenen agent, die eigenlijk nog niet wist wat er gebeurd was. Vrouw Joux was, ofschoon het bloed uit de wonde 6troomde, ook naar buiten ge sneld, alles met bloed besmeurend, terwijl de geburen den plichtige wilden doodslaan. Op dit oogenblik kwam eene vrouw toe gesprongen, die den agent te lijve viel en den aangehoudene wilde verlossen. Het was diens moeder, welke niet wist waarom haar zoon in handen van den agent was. Hij poogde te ontsnappen, doch dit mis lukte In het policiebureel gebracht, be kende hij zijne misdaad, er bij voegende, dat hij voornemens was de vrouw te be stelen Het ia een deserteur van het Fraoache leger, die tegenwoordig tot de Parijzer apachenbende behoort. Naar het justiciepaleis gevoerd, heeft hij gepoogd zich daar te zelfmoorden. De toestand der vrouw, die in het gast huis verzorgd wordt, is zeer erg. Zoo de moordenaar in zijn voornemen, van de winkelschuif leeg te stelen, ware gelukt, zou zijn buit zeer mager geweest zijn er was slechts 1 fr- 40 in. Maandag avond ontstond er branc in de peperkoekfabriek van M Vandevoor- de, Mommaertsstraat, te Sint-Jans-Molen- beek. De plaatselijke pompiers moesten anderhalf uur werken, vooraleer zij 't vuur meester waren. Gansch de fabriek gelegen in een achterhuis op de verdieping, werd vernield De omliggende huizen konden gered worden. De schade wordt geschat op 10,000 fr. Te Ukkel woont een varkensslachter, die een karken heeft, om vleesch naar zijne kalanten te brengen. In dat karken is eene kas, die met eenen sleutel gesloten kan worden. Nu was, gedurende de afwezigheid van den beenhouwer en zijne vrouw, een dief in den winkel gekomen, maar, aan zijn werk verrast, door de thuiskomst van den baas en de bazin, zat hij met eenen sprong in het kasken van de kar, waarvan hij voor zichtig het scheel toe liet vallen. Maar de baas draaide in het voorbijgaan den sleutel van het kaske om en nam dien mee naar zijne kamer. 's Anderendaag spande hij in en wilde, om de kalanten te gaan bedienen, de be stelde ware in de kar laden. Men oordeele over zijne verbazing toen hij den dievenkop ontdekte, die hem met het vreemdste ge zicht der wereld aanstaarde. Flap daar vloog het deksel weer toe en 5 minuten nadien werd de dief afgeladen vóór de deur van het policiebureel. Het is een igjarige kerel, die reeds meer dan eens veroordeeld werd. PIANOS. Einde van Seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pianos welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs Tien jaar waarborg. Huis B VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, (tegenover de Ba- ga ttenstraat). Zes zonen van een zelfde huisgezin te Gent, hebben bij de loting dit jaar een goed nummer getrokken, dai hen vrijstelt van den soldatendienst. Zes broeders die elk 20 jaar oud zijn is onmogelijk zal men zeggen, wel neen Een drieling werd ge boren in Januari en een drieling in Decem ber van 't zelfde jaar. Eene onverwachte tijding is door het parket aan de policie en gendarmerie mee gedeeld. Er is van de aanhouding van Faivre, den ontsnapten ter doodveroordeel- de van Gent, geen woord waar De opzoe kingen dienen dus voortgezet te worden Dinsdag namiddag, om 5 ure, was brand ontstaan in de woning van Karei Be- haeghel, zwingelaar en vroeger jachtwach ter. wijk Nieuwenhove, te Waregem. Het vuur was ontstaan in een aanpalend zwingelkot, waar twee mannen arbeidde Zij waren juiBt hunnen boterham gaan eten. Alles stond spoedig in laaie vlam, De kooplieden Remi Cauwe en Henri Van dei Driessche hadden er juist twee wagen6 vlas gebracht. Eenige geburen kwamen aangeloopen en konden enkele meubelen buitenzetten. Een kind dat reeds sliep, moest langs een venster gered worden. Het alem, zwingelmolens, de twee wa gens vlas, de woning en bet aanpalende zijn geheel vernield. Het gebouw behoort aan M. Angelus Bossuyt Er bestaat verzekering. De oor zaak is onbekend. De woning en de stallingen van de wed. Louis Haerinck Btaan slechts een meter van het brandend huis en de vlammen sloegen over. Gelukkig kon het vuur uitgedoofd worden. Er was veel gebrek aan water. Daar Nieuwenhove een drie kwaart uurs van het dorp ligt, waren de pompiers er niet intijds kunnen aankomen. Dinsdag avond was geheel de stad St-Nikolaaa in het duister. Het deel van de machien dat de gas in de buizen stoot, was gebroken. In de cafés en in de winkels nam men zijne toevlucht tot het gebruik van kaarsen en lampen. De avondscholen wer den gesloten. De straten waren pikdonker. Zelden is men hier algemeen zoo vroeg naar bed gegaan. Woensdag morgend, rond 1 ure, werden de slapende inwoners van Kortrijk schielijk gewekt door het kleppen der nood klok. Een hevige brand was uitgeborsten bij M. Demulie, winkelier In 't Schippers- welvaart, Dolfijnkaai nr 2. Het woonhuis is gelegen tusschen de groote magazijnen van de Compagnie A la Bonne Source hoek der Leistraat en der Dolfijnkaai, en de herberg gehouden door Hubert Tanghe. Daar M. Demulie te-ens een hulphuis van wol, konijnenhaar enz. van het huis Van Neste-Matthys, van'Ooigem, houdt, vond het vuur overvloedig veel voedsel en alles stond weldra in laaie vlam. De bewoners moesten ijlings de vlucht nemen. De pompiers snelden spoedig ter plaats en wierpen stroomen water uit de Leie, rechtover de brandende woning, op het vernielend vuur, maar alles waB vruchte loos. De moedige mannen moesten zich bepa len met de huizen van A la Bonne Source» en van Hubert Tanghe te vrijwaren, welke door de overslaande vlammen groot gevaar liepen en tamelijk erg beschadigd werden. Huis, meubelen en winkelwaren van M Demulie zijn de prooi der vlammen ge worden De afgebrande woning, eigendom van M. D smet, handelaar, Leistraat, is niet verzekerd. De schade er van wordt ge raamd op 6 tot 7 duizend frank. De meubelen enz. van M. Demulie zijn aan de Assurances Réunis verzekerd voor de som van 11,500 fr. Niets is kunnen gered worden de oor zaak van den brand is niet gekend, doch men veronderstelt dat hij begonnen is in den kelder. vertegenwoordigt een zacht en rein gezicht een blozend, jeugdig-frisch uiterlijk, een zachte blanke huid, en verblindend schoon teir,t. Dit alles bewerkt de echte Stokpaardjes- Leliennjelk-Zeep van Bergmann C0., Radebeul met Fabriekmerk Stokpaardjes k 75 cu per stuk, in Aalst O. TAEY- MANS-DRUCK, Groote Markt, 8. Maandag namiddag, om 5 1/2 ure, ontstond een geweld ge brand op de hof stede van M. Leroux-Seroule, te Wervick. Het vuur brak uit in den stal. Ondanks de spoedige bestrijding, liep het vuur zoo snel voort, dat er aan geen blusschen te denken viel, en weldra stonden al de gebouwen in laaie vlam. Om 7 ure zag men nog enkel een smeulenden puinhoop. De schade is zeer aanzienlijk doch zij is door verzeke ring gedekt. De hofstede staat tusschen Wervick en wijk Godhuis de Leie loopt achter de hofstede, welke door uitgestrekte weiden omringd is. De landbouwer was aan zijnen tabak bezig op den zolder het volk was op den akker, behalve twee werklieden, die in de schuur bezig waren met vlas booten. De pachteres zag van uit de keuken eens klaps rook opstijgen uit eenen stal, nevens de schuur Zij riep haren man tezelfder tijd kwamen de werklieden uit de Bchuur geloopen, en riepen Brand brand 1 Seffens snelden het werkvolk en de gebu ren ter hulp, en bestreden moedig het vuur. Doch de wind was zoo hevig, dat de vlam men op cie andere gebouwen oversloegen, welke allen met stroo gedekt zijn. De paarden konden gered worden ook een gedeelte van het vee kon uit de stallen gehaald worden. Vijf vaarzen en twee groote trekhonden verbrandden levend. De varkens werden losgelaten een ervan zwom over de Leie, welke op die plaats België en Frankrijk scheidt, en liep het Fransch grondgebied op. Ondertusschen waren de pompiers toege sneld doch de gebouwen waren nog enkel een smullenden puinhoop. De schade wordt op 80,000 fr. geschat gansch de oogst, het vlas, karren, alem, gebouwen, alles is vernield. Sommige personen beweren eenen kerel rond de hofstede te hebben zien slenteren eenige minuten voor het uitbreken van den brand. Volgens nadere inlichtingen over het moordtooneel te Assenbroek zou, bij het verlaten der herberg Klein Assenbroek, Verplancke op Blandonck geroepen hebben. Korts daarna hoorde men een vreeselijken schreeuw. Men ging zien en vond Ver plancke in eenen bloedplas liggen. In een naburig huis werd hem het H. Oliesel toe gediend De steek welke hem was toege bracht was 13 centimeters diep. blandonck, daags nadien aangehouden, beweert dat hij in staat van zelfverdediging was Hij is in de gevangenis opgesloten. Hij heeft overi gens nog voor andere misdrijven te verant woorden. Verplancke is nog altijd in ster vensgevaar. De genaamde Fr. Henderickx, bevond zich bij zijne moeder, die herberg houdt te Hoboken, op het gehucht Heiken, Antwerp- schen Bteenweg Loters en meeloopers maakten het in de herberg zoo bont, dat de zoon er zich moest tusschenmengen. Eene vechtpartij ontstond, bijzonder tusschen Henderickx en den genaamden Collaert. De zuster van den eerste, die er zich mede be moeide, voelde den rug haars broeders gansch nat. De jongen, die dan veel bloed begon te verliezen, voelde dat een messteek hem was toegebracht. Dokter Verhoeven heeft Henderickx verzorgd Het onderzoek zal denkelijk uitwijzen wie den Bteek toe bracht, want Collaert loochent hardnekkig. Dinsdag avond rond 9 ure; hebben een 6tal soldaten van het 10® linie zich te Leuven plichtig gemaakt aan de ergste baldadigheden. In de Diest6chestiaat heb ben zij eene venster stuk geslagen, verder een persoon een geweldige slag in het aan gezicht gegeven. In de Leopold Van der Kelenstraat kwamen de twee gezusters De Keyser arm aan arm afgewandeld. Een der soldaten wierp zich op de meisjes, welke hij erg mishandelde. De meisjeB, welke zich hevig verdedigden, werden erg toegetakeld en hare kleederen gescheurd. Bij het zien ian een policieagent namen de soldaten de vlucht en konden de kazerne bereiken. Alhoewel de luitenant van dienst al de sol daten, die uitgegaan waren, had doen roe pen, konden de slachtoffers hunne daders niet herkennen. Ongelukkig aan zijn einde kwam te Lier de genaamde J. Rodens, in de wande ling Jef van Heiligen Frans geheeten, die aldaar op de Markt In den Hemel, op eene kamer woont.Het was een oppassende timmerman8gast. maar hij had weinig hui selijk geluk en geene volkomen gezonde zinnen. Sedert eenigen tijd was hij nogal dikwijls door ziekte onbekwaam tot werken en in den nacht van Maandag stierf zijn jongste kind. Dat speelde allemaal in zijn hoofd en Dinsdag in den voornoen hing hij zich op aan de kiink van de deur van zijn werkka mer. De huisbaaB haakte hem af. Ondanks al de moeite die de toegesnelde doctor, geholpen door de omstaanders, aan wendde om den ongelukkige door de kunst matige ademhaling terug tot het leven te roepen, mocht het niet gelukken. Toen liet de geneesheer de lijken van vader en kind naar het Gasthuis overbren gen, waar de grootvader sedert eenige dagen voor zware ziekte verpleegd wordt.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2