Donderdag 13 Februari 1908 5 centiemen per nummer. 62"e Jaar 4025 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. Onderwijs. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Heldin van het kwaad Achteruitgang van den Alcool in België. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Rit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen *ijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE HUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3*' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën oit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 1» Februari 1908. De begrooting van het Ministerie van Schoone Kunsten en Onderwijs voor 'tjaar 1908 beloopt tot de som van 33.767,565 fr., 't zij eene vermeerdering van 578,061 fr. op 1907. Die verhooging is uitsluitelijk bestemd voor 't openbaar onderwijs in 't alge meen en dit, lijk M. Colaert het in zijn verslag over de begrooting doet be merken, om het altijd meer en meer uit te breiden. De heer verslaggever roept er de aandacht op in dat men niet betwisten mag dat het vrij onderwijs door onze Grondwet wordt gehuldigd, maar men ook niet beweren kan dat het openbaar onderwijs enkel moet ingericht worden daar waar geeD voldoende vrij onder wijs bestaat. Het is dus rechtveerdig dat het vrije onderwijs behandeld worde op den zelf den voet van het openbaar onderwijs, vooral in zake van toekennen van hulp gelden aan 't eene en 't andere. De begrooting is sedert 1881 met meer dan 8 millloen franks verhoogd en die verhoogingen zijn aan do uitbreiding van 't lager onderwijs, van 't volks onderwijs, besteed geworden. Niet alleen de Staat maar ook de pro vinciale Besturen hebben de toelagen voor-Tonderwys in dezelfde verhou ding verhoogd. Steden en Gemeenten hebben zich grootere uitgaven voor dit vak getroost. In 1843 betaalden de Provinciale- en Gemeentebesturen gezamenlijk 2 mil- lioen in 1881, 32 millioen in 1907, 45 millioen. In 1881, onder het liberaal ministerie van den vermaledijden schooloorlog, be liepen de Staatsuitgaven tot 24 millioen, dezen van Provinciën en Gemeenten tot 32 millioen, 't zij te samen 56 millioen. In 1908 bedraagt de begrooting van den Staat 33 millioen dezen van de Provinciën en Gemeenten tot 45 mil lioen, te samen 78 millioen, of 22 mil lioen meer. Zonderlinge manier, voorwaar, om het onderwijs te vernietigen als men er jaarlijks millioenen aan besteed om het uit te breiden. Bovenstaande cijfers bewyzen ten dui delijkste dat do liberale schrijvelaars en redenaars moedwillig liegen en bedrie gen als ze ons, catholieken, beschuldigen van te werken om het volksonderwijs te vernietigen. door Ecg. I.eca. I2de VERVOLG. Laura was reeds vooruitgeloopen om ha ren broeder te verwelkomen, toen deze zich aan den ingang van den tuin vertoonde. Onverschillig en de sigaar in den mond trad hij op zijne zuster toe. II. 't Was een jongeling van negentien jaar, slank opgeschoten en met eene gezochte sierlijkheid gekleed; hij geleek voor wat het gelaat betrof, zeer veel op zijne zuster, zon der evenwel de levendigheid ol de kracht dadigheid van karakter te bezitten, welke in Laura's trekken doorstraalden. H°e maakt gij het, zusje vroeg hij klagend en met door den neus sprekende stem. Ik acht mij gelukkig u in goede ge zondheid te zien. En de oude graaf, hoe maakt hij het Onze beste oom, zeide Laura, is niet welvarend, integendeel... Gij weet dat de dokters,die hij in Duitschland geraadpleegd beeft, hem hadden aangezet in Italië te gaan verblijven. Zijn toestand werd daar inderdaad merkelijk beter doch, zooalB wij maar al de veel ondervonden hebben, Maar is er nu toch een grootere win kel van volksbedriegerij dan 't libe- ralendom En hoevele millioenen betalen de catholieken met eigene penningen tot verspreiding van 't volksonderwijs... Ja, hoevele millioenen, wie weet het Het ware nuttig er eens de stalistiek van op te stellen. Dit zou aantoonen hoe zeer de catholieken het volksonder wijs genegen zijn. En hoeveel betalen de liberalen uit hunnen eigen zak Niets drol Een woord nog De heer Colaert zegt onder ander ook nog in zijn ver slag, dat het rechtveerdig is dat het vrije onderwys met de zelfde voorko mendheid behandeld worde als het openbaar onderwijs vooral betrekkelijk de toelagen... Inderdaad het zou maar rechtveerdig zijn, want de catholieke ouders, welke een godsdienstig onderwijs verlangen voor hunne kinders, hebben zooveel recht als de geuzen, maar men is er nog verre van. Het is dus meer dan tijd dat er met meer rechtveerdigheid gehan deld worde Aan het verslag van M. Tibbaut over het Budget van Middelen voor 1908 ont nemen wij dezen merkweerdigen artikel over het alcoolverbruik. B De belasting op sterke dranken gaat dit jaar nogmaals achteruit dat is eene zegepraal op de drankzucht. In de algemeene toelichting bewyst de Regeering door eene tabel dat het verbruik van sterke dranken afneemt. In 1904 bedroeg het 5 lit. 94 per hoofd in 1905 daalt het tot 5 lit. 78; in 1906 tot 5 lit. 76 en in 1907 tot 5 lit. 61 (be houdens, by voorkomend geval, eeue lichte terechtwijzing.) Deze schommeling staat in nauw ver band met de verhooging van het accijns- recht. Na elke verhooging van hel recht werd er .minder alcool gedronken, doch over 't algemeen volgde steeds eene ver meerdering op de vermindering, tenzij in de laatste jaren. Van 1890 tot 1895 stijgt het verbruik van drinkbaren alcool geleidelijk van 594.219 hectoliters tot 677,225 hecto liters. In 1896, nadat bij de wet van 17 Juni 1896 (art. 5) het recht was verhoogd tot 1 frank, daalde het tot 589,085 hecto liters. is oom buitengewoon stijfhoofdig, en, toen hij eensklaps besloot naar Vlaanderen te reizen was er geen tegenhouden aan. Eenige maanden vroeger of later sterven, zeide hij, dat kon hem niets maken 1 En aldus komt het dat wij op Rakelvee wonen Waarom niet te Elsegem vroeg de jongman. Waarom dat schoon goed in ver latenheid doen blijven O sprak Laura zuchtend, onze oom heeft verklaard, dat hij er nooit meer den voet zou in zetten, omdat hem daar alles van zijnen ongelukkigen zoon spreekt... Ook begint het met Elsegem ellendig uit te zien 't lijkt niet slecht aan puinen, waar in raven, uilen en andere schadelijke dieren nestelen. Roel de Dak schokschouderde Ge moet bekennen, zeide hij, dat de graaf een stijfkop is van de ergste soort. Dit schijnt overigens in den aard te liggen der Borluiten. Neef Frederik toonde dit immers ook met zijn gek huwelijk. Bij deze woorden, verscheen als eene wolk van droefheid op Laura's lief gelaat. Ik ben zeer vermoeid, mijne lieve zuster, vervolgde de jongeling, en daarbij zeer dorstig gij zoudt mij groot genoegen doen, indien gij mij eene flesch Rhijnwijn kondt bezorgen. En hiermede liet hij zich in eenen ge- makkelijken tuinstoel neervallen. Eenige stonden nadien, kwam Laura terug en bracht zelve wat hij gevraagd had. Het neemt langzamerhand toe en in 1901 bereikt het 670,025 hectoliters. Na eene vermindering in 1902, daalt het in 1903 lot 370.099 hectoliters, door dat het recht werd gebracht van 1 frank tot 1 frank 50 c. (wet van 18 Februari 1903, art. 4). In 1904 doet zich nog eene lichte ver meerdering voor (413,260 hectoliters), doch dit is het stilstandpunt. In 1905 bedraagt het verbruik nog slechts 406,853 hectoliters. In 1906, 409,181 hectoliters. In 1907 (8 maanden), 267,316 hecto liters. Deze stilstand is des te meer kenmer kend, daar hij ontstaat onder omstandig heden die gcwoonlyk eene vermeerde ring teweegbrengen. Immers, de bevol king groeit gaandeweg aan en het toenemen van den welstand vergemak kelijkt voortdurend de weelde uitgaven. Het schijnt niet te kunnen betwijfeld worden dat de gewone uitwerking van deze oorzaken van verbruik verzwakt is door eenen nieuwen invloed, den zede lyken invloed van het antialcoolism. De gewoonte werd tegengewerkt door de prijsverhooging endoor de vermin dering van hel getal slyteryen, wat de gelegenheid tot drinken verminderd heeft. Do gewoonte wordt ten slotte ge wijzigd. Er wordt minder alcool gedronken en dit blijft voortduren. Deze algemeene waarneming berust op stellige feiten, als daar zyn het verkleinen van de glaasjes, het ruimer aan wateren en... de algemeene klachten der slijters Er zijn overigens verscheidene ver schijnsels die het afnemen van het alcoolism ten deele verklaren. Hoeveel alcool wordt er in Hol land gedronken P «De Blauwe Vaan, een der ernstige matigheids bladen van Holland, geefl de volgende opgaven desaangaande In 1906, beliep het verbruik van ge stookte dranken, per hoofd, op 7 liters 43 van 50 't zy 10 liters 6 van 35 °/0, het gewone gehalte dier dranken. Tegen 2 fr. 50 den liter, den gemid delden prijs in Holland, verteert elke Hollander dus nagenoeg 26 fr. 50. Op 1 Januari 1906 telde het land 5,591,695 inwoners. Die dronken dus te zamen 5,591,695 x 26 fr 50, 't zij onge veer voor 148 millioen frank. Onder den invloed der talryke matig heidsbonden, vermindert het verbruik van alcool gelukkiglijk in ruime mate. En moeder, vroeg zijwanneer zal ik het geluk hebben, ze hier te zien Veel te gauw maar mijne goesting, want zij wordt eene oprechte preekster, eiken dag krijg ik een sermoon van min stens één uur. Ja maar, wanneer Binnen twee of drie dagen, en me vrouw d'Aulneux zal haar vergezellen, Mevrouw d'Aulneux ik ken die dame niet. Ja, dat is waar ook, ik had dit vergeten. Luister dus, want 't geldt eene oprecht buitengewone vrouw. III Roel de Dak nam eene versche sigaar, blies eenige wolkjes in de lucht en ging voort met zijne gewone kalmte en lang zaamheid. Ja, 't is eene oprecht buitengewone vrouw I Ge moet vooreerst weten, dat ze weduwe is van eenen scheepskapitein die heel rauw opgeëten werd door de wilden van ik weet niet welk eiland in den Groo- ten Oceaan Thans is zij de gezelschaps dame van onze lieve moeder. Ze schijnt de wellevendheid zelve te wezen en munt uit in de kunst om zich zelve in het voordee- ligste daglicht te stellen. Zij danst gelijk eene sylphide, zingt gelijk de Patti, heeft de schoonste tanden der wereld en hoofd haar als eene koningin. Ik zal hier nog bijvoegen, dat zij voorleest, gelijk een Jee- Aan de Vlaamsehe Jeugd Sedert twee jaren reeds hebben deJon- gelings-Congregatie en de Christene Jongelingen eene geestelijke afzondering ingevoerd voor hunne ledeD, in het Retrettenhuis der Paters Jesuieten, te Gent. Dit jaar zal men ook andere jonk heden aannemen. De retret begint Zon dag 22 Maart, 's morgens en eindigt Dy nsdag avond. Bij voorkeur worden uitgenoodigd Raadsleden van Congregatiën, bestuur leden van Patronagiën oud-leerlingen van catholieke gestichten, in 't alge meen, jongelingen, die hunne eeuvige belangen willen bedenken en overtuigde christenen blijven. Om inlichtingen en inschrijvingen be- vrage men by den Bestuurder de Vollts- retretten, Bestormstraat, 32, Gent. Wat de Staat trekt uit den drank. Een lezer vraagt ons hem aan te dui- ded hoeveel de Belgische Staat jaarlyks ontvangt op het verbruik van alcool. Wy hebben de juiste getallen niet by der hand voor hot jaar 1906 die Van het jaar 1907 zijn nog niet verschenen. Wy geven hieronder de raming der sommen te innen in 1908, zooals zij in de begrooting van uulvaugsieu eu uil gaven voorkomen Tolrechten Brandewyn 2,400,000 fr. Bieren 800,000 - Accijnsrechten Vreemde wynen 8,500,000 Brandewijn 59,743,000 Bieren 21,000,000 Te zamen 92,443,000 fr. Wy zeggen 92 millioen 443 duizend frank Een overgroot getal, dat fel te denken geeft, en dat bewijst hoe, niette genstaande den achteruitgang van den alcool in België, er nog veel ie doen valt om ons volk wezenlyk matig te maken. Het Cozapoeder in Zwitserland. Hel alcoolbestrijdend secretariaat van Zwitserland heeft aan alle cantonale besturen gevraagd, de zoogezegde ge neesmiddelen tegen de dronkenschap volstrekt te verbieden, zooals het Coza poeder, waardoor zich nog menschen laten beet nomen Bijna overal werd die vraag gunstig onthaald, en waarschijn lijk zullen de uitbuiters der openbare lichtgeloovigheid voortaan in dat land zeer magere zaken doen. raar van uitgalming, en is vol oplettend heden voor hare twee honden en hare drie katten. Waarachtig, Roel, hetgeen ge mij over die vrouw vertelt, maakt me buiten mate nieuwsgierig. Dat kan ik gelooven. Moeder heeft ze gedurende haar verblijf in Spa ontmoet, alwaar zij ook om gezondheidsredenen ver bleef. Zij behoort tot de soort van ontroost bare weduwen, die niet beter vragen dan getrooBt te worden. Kortom, Laura, gij gaat ze zien en dus kunnen oordeelen, of het portret dat ik geteekend heb trouw is, ja of neen. Schuif me nu mijn glas nader, want ik heb zooveel gesproken dat ik niet meer kan. Laura de Dak begon te lachen. Ja, sprak zij, ge zijt zeer welsprekend geweest in uwe beschrijving van mevrouw d'Aulneux. Zou die welsprekendheid bij toeval uit het hart komen Och, beste vriendin, dit nazoeken zou me moeite kosten, en mijn stelsel is de gevolgen te doorstaan zonder naar de oor zaken op te klimmen. Van wat anderB gesproken, hernam Laura, ik moet heden Gondis van Sange gaan bezoeken ge komt zeker meê naar het kasteel van Groenmeersch Wel bedankt 1 ik zou eene heele samenspraak moeten voeren. En daarbij, ik houd niet veel van die Aldegondis zij spreekt te veel, vraagt te veel, en dwingt u, om zoo te zeggen meê te spreken- Ik zei Beter dan een rede van duizend woor den zonder zin, is één verstandig woord, dat rust schenkt aan hem, die het hoort. Gewichtige ontdekking. Het schijnt dat de socialisten eene gewich tige ontdekking gedaan hebben, welke zy, schaamteloos genoeg, tot groot na deel der wetenschap hebben geheim gehouden. Nu eerst komt er iets van aan den dag. Inderdaad Vooruit meldt dat erin den Vrijdenkersbond te Mechelen eene voordracht gegeven is over het ontstaan van den mensch. Met lichtbeelden zou men daar aan de aan wezigen het eerste leven op aarde hebben laten zien, en vervolgens hoe uit dat leven planten, dieren, en daarna de mensch ontstaan is. De lichtbeelden worden voorzeker voortgebracht by middel van photogra phies, door een wonderbaren portretten- trekker gemaakt juist op het oogenblik, toen,over duizenden en duizenden jaren, het leven op aarde begon, en door een niet min wonderbaar toeval, zijn die portretten nu in het bezit der socialisten geraakt. Welnu, zulke dingen mogen niet geheim gehouden worden. Terwyl de geleerden die aan God niet gelooven, nog twisten over de wyze waarop het leven op aarde zou ontstaan zyn in goval or goone «chopping uit den niet geweest is, en, bekennen dat zulks voor hen een geheim is, bezitten de socialisten photographies, het ontstaan van dat leven, van planten, dieren en menschen vertoonend, en zy houden dat voor hen alleen Dat is waarlyk ongeoorloofd Of heeft misschien de eene of andere grap penmaker de Mechelsche vrijdenkers en socialisten eenvoudig op flessclien ge trokken i Vooruit zou wel doen dat zoo belangwekkend geval eens op te helderen. Tegen de vrouwen-advocaten. Het feminism heeft Woensdag namiddag in de afdeelingen der Kamer eene neder laag geleden. Onze volksvertegenwoor digers hebben zich waarlijk niet lief getoond jegens de vrouwen, die in het justiciepaleis zouden willen verschijnen, gehuld in de advokatentoga. De zes af deelingen van de Kamer waren gelast met het onderzoek vaD het wetsvoorstel van M. Vandervelde, dat voor doel heeft aan de vrouwen,voorzien van het diplo ma van doktor in de rechten,toe te laten den eed van advocaat af te leggen en dit beroep uit te oefenen. Va'n de zes afdee lingen hebben er slechts twee het voor stel van M. Vandervelde gestemd. dat laatst nog tegen haren neef,die onlangs uit Mexiko is teruggekomen, waar hij het eer; kruis voor zijn moedig gedrag heeft verworven. En weet gij wel over wien hij me gesproken heeft Ik zou u dat terstond hebben moeten zeggen, maar sedert ik hier ben, heb ik mijn hoofd reeds zoodanig moê gemaakt, dat ik er niet meer aan ge dacht heb. Roel, ge zijt onuitstaanbaar laat hooren, van wie is er spraak O 1 ik ben zeker dat gij het reeds ge raden hebt, wijl ik den naam van Mexiko uitsprak. Er is kwestie van onzen neef, Frederik van Borluit. IV. Bij het hooren van dezen naam, bloosde en verbleekte Laura beurtelings. Weihoe, vroeg zij met ontroerde stem, hebt gij nieuws van hem Kom, zusje, wees kalm. Vooreerst hij maakt het goed, ondanks de gevaren die hij sedert eenige jaren trotseert, want de gek is, na het vermoorden van den ongeluk kigen keizer Maximiliaan door Juarez' aan hangers, uit Mexiko vertrokken om in Oost-Indië onder HoIIandsch vaandel dienst te nemen. Me dunkt dat men zijn verstand moet verloren hebben, om tegen halve wilden gelijk de Atchineezen te gaan vech ten. in eene luchtstreek zoo nadeelig voor de Europeanen. De zucht naar roem... (Wordt voortgeaat.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1