vandenTooneelwedstrijd, GA SVERMCHT1XG. Kerk van S' JHartinus. Aalst. - Concert. - Allerhande nieuws. GELUK Stokpaardjes- Leliennjelk-Zeep Melrose HAAR HERSTELLER Frankrijk. V ereenigde-Staten Rusland. KRPE. Zyn er ooit men- schen van eene kale reis thuisgekomen dan zyn het de liberalen uit de Zitting van den Gemeenteraad, Maandag laatst. Zij hadden de Zitting gevraagd en met veel geweld en lawijt aangekondigd dat het van dezen keer zou stuiven. En 't was waar ook deCatholieken hebben danig hunne jas uitgeklopt en hen bovendien meesterlijk geschrobt en ge schuurd ofschoon het verloren gezeept is want hoe meer men die jongens wascht hoe... blauwer zo worden. En toch was het doodeenvoudig wat ze vroegen de verwezenlijking van een plan dat, sedert Freer er. Piet Van Humbeeck.tot heden in geen enkel geu- zenbrein was opgekomen namelijk op elke wyk een kakschool - te begin nen met de Vijf Huizen in afwach ting dat elke kakbroek eene goevernante zou krijgen. Erpe heeft wel bewaar scholen genoeg, maar om de nieuwig heid van het plan alléén, zou men al die scholen bouwen en nu willen die Oü Bewaarders er niet van hooren Kan het kleingeestiger Dan was er een van die liberale jongens en dan nog met nen wetboek in zijn handen, die het geld eener boomvenditie op het Armengoed wou besteden aan de werken der Ge meente. Eu dat wilden de dompers ook niethoe dom hé Verder wou er een liberaal de arme pachters van het armgoed dwingen zonder uitstel hunnen pacht te voldoen, zooniet hun land ontnemen iets dat recht en redelijk is, daar voor zijn de liberalen vryheids- en volkslievende menschen. en daarom waren de Catho- lieken weêral viesgezind is 't niet be lachelijk? En zoo ging het gedurende 2 uren. Wat domme ezels die liberalen, zal men zeggen. Halt 1 Langoorige advo- kalen zyn het, maar ezels niet,daartegen protesteer ik BEKENTENIS. La Chronique een Brusselscb liberaal blad, 't welk vroeger in eene vlaag van rechtzinnig heid bekende dat de liberalen allernaar centenpieters ofte zouttellers zyn, heeft andermaal zulke vlaag gehad en schrijft nu dat de aanst. wetgevende kiesingen wellicht het ministerie niet zullen doen tuimelen. Een goed voorteeken voorwaar Het bewijst ons dat onze liberalen en socialisten eenen hopeloozen strijd zul len voeren om meer gekozenen te ver overen. HERZELE Licht, immer licht, eemers licht, a. u. b. Aan de heeren liberalen van het Can ton Herzele De verlichto liberalen uit ons Canton en ook de andoren maken ons, catholie keu, altijd uit voor dompers, benauwd van het licht. Daarover een klein vraagsken: Zegt eens, verlichte heeren liberalen, was het om over alle uwe handelwijzen licht te doen uitschynen.dat ge verleden Zaterdag, 8 Februari, in alle geheim eene vergadering hebt gehouden by den heer Droeshout, aan de statie te Herzele? Waarom mochten uwe aanhangers, en onze bevolking, niet weten wat er daar in die vergadering gebrouwen werd Is ons volk misschien nog niet verlicht genoeg (of te verlicht) om te begrijpen dat daar het program der loge werd uiteen gedaan? En dat programma,luidt hé (loochent het zoo ge durft' i° Oorlog aan de Kerk. 2° Oorlog aan de kloosters. 3° Het Kruis uit de scholen en onze kinderen opgevoed als dieren. 4° De nonnen uit de hospitalen, geen geestelijke troost meer aan 't sterfbed van don werkman. 5° Oorlog aan de priesters. 6° De kerken gesloten als in Frankrijk en God over de grenzen (niet uit het geweten dat kunt ge niet) gezet. Dat is daaruw programma,niet waar, heeren geuzen? Hewel, komt, verdedigt eeus openlijk op onze dorpen dat pro gramma, zoo ge durft Maar dat zult ge niet hé Liever zult ge uw vaandel en uwe kenspreuk, als lafaards, in den zak ste ken, en onze brave catholieke bevolking komen wijs maken Wy zyn niet tegen den godsdienst Maar kiest Voor God Tegen God Wie niet met Mij is, is tegen My, zegde onze Zaligmaker. Nu met wie zyt ge, verlichte geuzen Komt op onze dorpen en zegt het ons. Wy verwachten u Serum tegen besmettelijke longontsteking der kalveren. In de provincieSleeswyk-Holstein heersebt sedert eenige jaren de zich gestadig uit breidende besmettelijke longontsteking der kalveren. Na lang voortgezette proefnemingen is het Bacteriologisch Instituut voor Veeziekten te Kiel er in geslaagd een serum tegen deze ziekte te bereiden. Ter voortzetting van deze proefnemingen op meer uitgebruide schaal, stelt het Insti tuut het serum thans op aanvraag koste loos ter beschikking van belanghebben den. By nabestelling verzoekt het opgave van den uitslag der inenting. Jeremiaden. Waarlijk 't is om een arduinen hart te doen breken als men de eindelooze smartvolle Jeremias- klachten leest die de blauwe en roode ■chrijvelaars in Volksgazet o en Recht en Vrijheid laten hooren over 't besluit der groene Democraten van in Mei en Juni voor eigene rekening in 't strijdperk te tre den en aldus getrouw te blijven aan 't wacht woord van De Backer zaliger Elk zijn spel. Hoe spijtig, hoe zeer is dit besluit te be treuren, jammer zij... dank aan 't cartel ware de verkiezing van hunnen candidaat, Groene Pie, verzekerd en nu slachtofferen zij hem, ten voordeele hunner tegenstre vers,- de catholieken. Deze week, ter statie was M. Jef aan pleiten tegen Groene Pie om hem een car tel te overhalen maar 't was mis kadééééé Laat ons veronderstellen dat de Groenen het cartel zouden aanveerd hebben, dan om verkozen te worden zou hij in tweeden rang moeten voorkomen... En M. Van der Schueren dan nu de plaatsvervanger van M Rens?.. Opgelaten zeker of wel derden in rang. En de socia list vierde in rang... Te Kortrijk was Leeuwke Plancquaert ook de tweede candidaat. maar de blauwe en rooien wisten het zoo te schaveelen dat 't Leeuwke fijnekes gepaloeterd was. Hier te Aalst zou voorzeker de tweede vertooning der paloetering op *t spel ge staan hebben... Neen, neen, er viel niet aan te twijfelen, 't zou Groene Pie niet geweest zijn, in geval een tweede cartel-candidaat zou ver kozen worden Wel om den donder neen 't Zou de liberalen candidaat zijn want voor 't oordje zijn de roodjes tot alle politieke zwendelarijen bekwaam Ziedaar waarom de blauwen en rooden zoo zeer jammeren. Het orgaantje der roode winkel- politiekers deelt meê dat het Middenbestuur der liberale kliek van ons Arrondissement op Zondag 2 Februari met eenparigheid van stemmen besloten heeft een cartel aan te gaan met de socialisten in de volgende voorwaarden De socialisten eene plaats toekennen op de candidatenlijst, elke partij stemmen achter den naam van zijn eigen candi- daat en wanneer er meer stemmen ach ter den naam van den socialist zouden uitgebracht worden dan de liberalen er te veel hebben, na aftrekking van het quorum, en er zouden twee gekozenen zijn, dan is den tweeden gekozen voor de socialisten. Hierover moeten de socialisten nu een besluit nemen; voor ons is dit besluit niet te betwijfelen, 't Rood Congres te Gent moet er nog wel over beslissen maar 't zal aanveerd worden. Hond en Kat gaan dus samen 't veld tochtje wagen... Laat ons wachten en ko men wij er later op terug. VLAAMSCHE TAAL. Een wetsontwerp op het gebruik derVlaain- sche taal in strafzaken in de Provincie Brabant is Woensdag door den Senaat aangenomen. Sedert reeds eenige weken in de Kamer der Volksvertegenwoordigers gestemd, heeft niettemin dit ontwerp in de hooge Kamer nog al hevig beknibbeld geweest, en verder grondig onderzocht. Het doel dat de wetgever wil bereiken is nochtans zeer billijk het is in twee regels uitgedrukt in hot verslag van onzen Senateur M. Van Vreckem ook verslaggever geweest van de wet van 1890 die het gebruik der Vlaamsche taal iu strafzaken regelt. Het grondgedacht van dit ontwerp, schrjjft de heer Van Vreckem, is van de wet van 1899 te volledigen en van -de Vlamingen, die voor de boetstraf felijke Rechtbanken te Brussel of voor het Assisenhof van Brabant verschy- nen, in den zelfden staat te stellen als de Vlamingen die in de Vlaamsche Provinciën moeten gevounisd wor- den. Terwijl de Provincie Brabant zoowel als het Arrondissement van Brussel eene gemengde bevolking bevat, waai van de eene uitsluitclyk Fransch.de andere uit- sluitelijk Vlaamsch spreken, zyn er verscbillige wetsbepalingen te nemen om het recht der Vlamingen van in hunne taal geoordeeld te worden te waarborgen. Daartoe heeft de heerMinisterRenkin, die op schitterende wyze hot ontwerp heeft verdedigd, niet geaarzeld zelfs de inrichting van een Vlaamschen Jury waarvan al de gezworenen Vlaamsch verstaan, benevens een Franschen Jury voortestellen. Het ontwerp in 't geheel is aangeno men door 50 stemmen tegen 9 en 3 ont houdingen. Voorzeker zal de wet grooten bijval ontmoeten bij do ware Vlamingen en zij zal ook zonder twyfel de goedkeuring bekomen van alle Belgen die gelijkheid voor de wet en eendracht onder de be volking van hun Vaderland behartigen. Stad Aalst, KONINKLIJKE REDERIJKKAMER «De Catharinisten.» ZESDE VERTOONING op Zondag 23 Februari 1908. Optredende Tooneelmaatschappij Taal en Vrijheid van Mechelen. Opvoering i° LANGS DOORNENWEG, tooneelspel in vier bedrijven. 2° EEN SCHAT VAN EEN VROUW, blijspel in één bedrijf. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene van 1 tot 60 inbegrepen, fr. 3,00 61 en volgende fr. 2,50 Eerste plaats, fr. 2,00 Balcon, 0,50 fr. De lijst der voorbehoudene plaatsen zal voor de niet geabonneerden van M aandag 17 Februari ter inzage liggen bij M. Felix DE LOOSE, botermerkt Aanvang stipt ten 5 uren. Deuren open tot 4 i/a uren. Gedurende de opvoering zullen dc deuren gesloten worden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. heeft benoemd Bestuurder van het hospitaal te Gee- raardsbergen, den Eerw. Heer Geldhof, onderpastoor te Swynaarde, in vervanging van den E. H. Van Damme, die op zijne aanvraag, om gezondheidsredenen, zijn ontslag heeft bekomen Onderpastoor te Nieukerken (Waas), den Eerweerden Heer Van Wassenhove, onderpastoor op De Clinge te Swynaarde, den E. H MaeB, onderpastoor te Elsegem. AALST. Op 't oogenblik boort men gegronde klachten over de kwaliteit der gas welke ons voor de verlichting geleverd wordt. Die gas heeft weinig verlichtings kracht en daarbij is er bijna geene drukking. De vlam der straatlanteernen is bijna de helft van wat ze zou moeten zijn.Men verze kert dat men op 't oogenblik gas wil trekken uit houillekolen die wat beter zijn dan zwarte steenen en gruis en daarbij wat wa terdamp of watergas en men begrijpt. Er komt zelfs geen goede coke meer van voort. Woensdag avond II., rond negen uren, verflauwde de verlichting zoo zeer dat men bijna in duisternis verkeerde en willicht dachten velen aan 't geval der inwoners van Sint-Nicolaas die twee dagen zonder gasverlichting bleven. Gelukkiglijk duurde het maar een kwaart uurtje. Verscheidene personen begaven zich naar 't gasgesticht om te reclameren en onder andere M Ro- main Moeyersoen Nu toen M. Moeyersoen 't gesticht verliet, liep hij bots op den libe ralen controleur M Leveau die hem zegde: M. Romain, g'hebt gelijk te komen recla meren want 't is ongehoord, zulke slechte gas en daarbij geen drukking En zeggen dat de liberale contróleur M. Leveau de voorna imstn voorstaander was van de overneming van dit gas gesticht met zijn doodversleten bui- net en de rest Maar wat wil men toch Vrijdag avond was het acht uren geslagen r men de straatlanteernen durfde aanste ken uit vrees dat de inwoners zonder gas verlichting zouden zitten. Maandag aanstaande, 17 Februari, om 1/4 vóór 3 uren, zal plaats hebben de Maandelijksche Vergadering voor de Chris- tene Huismoeders der Heilige Familie. Al de leden worden dringend verzocht deze belangrijke vergadering bij te wonen Maandag avond 11. ter Feestzaal van het Stadhuis heeft plaat- gehad het Concert ingericht ten voordeele der liefdadige Ver- eeniging Les Dames de la Charité. Het prachtig programma heeft zich in alle volmaaktheid ontrold vóór eene proppens- volle zaal Een quatuor samengesteld uit piano, harmonium, viool en obo heeft op deftige wijze de twee deelen van het Con cert geopend. MM. G. Pape, J. Cammaert, A. Ghysbrecht en R. Lenssens. alle Aelstenarcn hebben zich daar met eer van hnnne taak gekweten in Fantaisie sur Rigoletto »en «Fantaisie surLe Prophéte M Aug. Strauwen, fluitist is te Aels' niet onbekend; over een vijftiental jaren heeft hij zich alhier nog laten hoorer. alsdan reeds bezat hij een ernstig talent dat zich sedert volledig heeft uitgebreid voorzeker heelt hij Maandag in Fantaisie Pastorale (Doppler) - en - Fantaisie Con certante iReïchert), zegevierend de faam verrechtvaardigd welke hij in den musicalen wereld geniet onder opzicht van zuiverheid en schoonheid van toon en bijzonderlijk van stijl en phrasé. Hij doet waarlijk zijn speeltuig spreken en weet er verrukkende galmen uit te trekken. Dit was bijzonderlijk te bemerken in de - Romance par Em. Bernard dat hij tot bis heeft gespeeld. Juffr. Levering, de welbekende Ant- werpsche zangster heeft eene schoone en machtige sopranostem. Zij heeft met innig gevoel hei Air de Salomé uit Hérodiade (J Massenet;, vertolkt, en zong op gees tige wijze en op lichten toon Chanson PhOVENfALE van iDell' Acqua), bewv zende aldus dat zij alle vakken even mees ter is. Het publiek heeft haar zijne voldoe ning getoond met haar een bis af te vragen waaraan zij gewillig heeft toegegeven met nog te zingen Bergerette van Meckerlin. M Lheureux, tenor der concerten het Koninklijk Cuncervatorium van Brussel is een jonge artist, die van hem wijd zal doen spreken wanneer de studie de natuur lijke gaven die hij reeds bezit gansch zal ontwikkeld hebben van nu af dwingt hij de aandachthij heeft eene welluidende en oprechte tenor-stem in het Aria van Lakmé heeft hij bewez: n, dat hij ze op meesterlijke wijze kan leiden hij zong overigens met gevoel en uitdrukking Het duo van Carmen, door hem en Juffrouw Levering gezongen heeft het publiek letter lijk verrukt Juffrouw Blanche, Morin van den Brus- selschen Parkschouwburg, heeft het publiek oneindig behaagd, met hare gevoe ige, geestige en vermakelijke dichtstukken en alleenspraken. Zij zegt met veel talent. Eene aangename verrassing viel het pu bliek te beurt bij het aanhooren van M. Paul Scheerlinckx, een elfjarige liefhebber, leerling van M Loockx, die buiten het programma als solist is opgetreden en op het klavier in volmaaktheid twee stukken heeft gespeeld waai mede volmaakte artisten niet verachten te verschijnen Intro duction et Allegro Scherzozo van J. Raff en Valse Courante van A. La- chaume. Groote bijval. De vurigste erkentenis komt toe aan het inrichtend C'omiteit van dit aangenaam en kunstrijk Avondfeest aan de Damen die zich gelast hebben met het plaatsen van kaarten en eene ruime en alle verwachting overtreffende inzameling hebben verwe zenlijkt ten voordeele van de Dehoeftigen aan de jonge heeren die onder het voor zitterschap van M. Fritz De Wolf het Feeat hebben bewerkt n ten uitvoer hebben ge bracht. Het ware te wenschen dat dergelijk feest zich alle jaren kon vernieuwd worden. en oniliggpiulc koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopere. Men aanvaardt alle reparatiên AALST. In den nacht van n tot 12, dus van Dijnsdag tot Woensdag dezer week zijn er 150 meters telegraafdraad gestolen der vei binding Aalst Nieuwerkerken. De daders zijn tot hiertoe onbekend een onderzoek is door onze stedelijke Policie geopend. CONGO. Eene correspondentie uit Matadi, meldt het overlijden aldaar van onzen stadsgenoot den heer Albert Boone. Lede. Uit de lijkschouwing is ge bleken dat de weduwe Coene niet overleden is aan de gevolgen van een stamp op den buik die haar volgens valsche berichten zou gegeven geweest zijn door Remi Roggeman, maar integendeel aan eene hartkwaal. Denderhautem. Zondag 16 Fe bruari. algemeene vergadering der leden onzer Geitenverzekering Sin te Agatha's- gilde, om 3 uren namiddag, in het kloos ter. De heer baron Louis de Bethune, algemeene Voorzitter der Geiten verzeke ringen van het Arrondissement Aalst, zal de vergadering vereeren met zijne tegen woordigheid. Dagorde i° Verslag door den Schatbewaarder over den toestand van den Bond en zijnen vooruitgang in 't jaar 1907 20 Korte aanspraak van den heer de Bethune 30 Uitreiking der prijzen gewon nen in den prijskamp voor geitenstallen. Men rekent vast op de aanwezigheid van alle leden. Niet minder dan drie misdaden in onze Provincie worden gemeld Te Lebbeke werd een jongeling, die over de dorpsplaats ging, aangevallen door dronkaards. Zij poogden eerst hem om te 6tooten, doch daar hij zich verdedigde brachten zij hem vijf messteken toe. Te Aal ter raakten twee inwoners van het gehucht Patersveld aan 't vechten voor eene bagatel. De een kwam uit den slag met geberaten schedel, de andere met zeven mes of dolksteken in het lichaam. Te Landegem raakten eenige plakkers in het laat van den avond in twist, over h< t betalen van het verteer. De herbergier verzocht hen, den twist op straat te slechten. Dat gebeurdemaar het gevecht was zoo hevig, dat zekere Piet Van de Velde stervend moest worden weggedra gen. De plichtigen zijn gekend. PLAATSELIJKE INDRUKKEN Er is altijd iets ongedwongens en recht zinnigs in hetgeen ons een inwoner van Aalst zelf zegt en dat nooit nalaat de hier- verblijvende menschen belang in te boe- Daar er wekelijks zulke eerlijke bewijzen in onze plaatselijke bladen verschijnen, is er iets meer overtuigend M. L. Spaens, 51, Pieter-Coeckestraat te Aalst, zegt onB Sedert meer dan eene maand had ik vreeselijke nierpijnen. ik kon mij niet meer buigen voor wat het ook zij, mijn water was troebel en ik had teenemaal den eetlust verloren ik verkwijnde en was mistroostig, al de genomen middelen bleven zonder uitslag, alsdan besloot ik de Fos ter Pillen voor de Nieren te nemen en verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Ook welke vreugde toen ik, na er gedu rende drij dagen gebruikt te hebben, mij reeds veel beter gevoelde, na eene week dier verpleging waren de pijnen gansch verdwenen Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te ma ken. Heb- ge ooit vermoed dat uwe nieren de oorzaak uwer ongesteldheid waren Hebt ge pijn in den rug, aan het hoofd of in uwe leden Lijdt ge aan rhumatiek, zwakte van het hart of zijt ge waterzuchtig Komt er te veel of te weinig urine met graveel of bezinksel Zijt ge altijd moe, afgemat, zenuwachtig Overweeg. Eisch wei de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemen bekend is ze zijn éénig in hunne soort laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen.Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3.50 fr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per Post met het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apo theek Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het handte-iken James Foster op elke doos. D. A. 1. Maandag namiddag legde eene dame aan het winket in de Zuidstatie te Gent, haren geldbeugeld nevens zich, terwijl zij een reiskaartje vroeg. Als zij wilde heen gaan, was de geldbeugel verdwenen. De omstaande personen werden onmiddellijk ondervraagd; niemand had hem gezien, maar bij onderzoek werd hij gevonden in de zakken van eenen heer >1 die nevens de dame gestaan had. De geldbeugel be vatte meer dan 2000 fr. De heer werd aan gehouden hij verklaarde eerst, niets gezien te hebben en daarna, dat hij den geldbeu gel gevonden had Donderdag morgend werd het per soneel der Noordstatie te Brussel overhoop gezet door het volgends feit Een gevaarlijke misdadiger, een Duit- scher, Adalbert Gutz genaamd, was uit de gevangenis van St-Gilles gehaald om naar Luik te worden gebracht, waar hij voor de rechtbank moest verschijnen. De twee gendarmen,die hem vergezelden hadden hem reeds geleverd aan den be diende die gelast was met het vervoer, en hij was op het punt plaats te nemen in het celrijtuig, dat aan den trein moest worden gehecht. Terwijl de bediende de papieren van den gevangene nazag, had hij zijne «choenen uitgeworpen en, in minder tijd dan er noo dig is om het te schrijven, schoof hij tus- schen den gendarm en het rijtuig door en was weg. Het alarm werd dadelijk gegeven en de vluchteling achterna gezet, doch hij was reeds de statie uit langs een onvoltooid huis der Vooruitgangstraat. Men heeft hem niet meer teruggevonden. Zijn signalement is rond gezonden. T steekt wel deze waar- e - b I heid in uw hoofd Indien gij hoest of lijdt aan valling, bron- chiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap e zoo volkomenlijk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken degroote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Dijnsdagavond kwam de weduwe Van de Winckel, met haar karretje langs den Alsembergschen steenweg om zich naar Brussel te begeven, wanneer aan den bar- reel van Ukkel Calevoet, een automobiel in volle vlucht kwam aangereden. De 13- jarige zoon der weduwe, die op het kar retje zat; zegde de moeder, op den zijweg te gaan, doch het was te laat. De auto was met geweld op het karretje gebotst, had den knaap ten gronde geworpen en daarna wa ren hem de wielen van de auto over het lichaam gereden. De moeder werd in eene gracht geworpen en het karretje totaat ver nield. De doodrijder was, zonder zich om zijne slachtoffers te bekommeren, met volle snelheid voortgereden, doch een voorbij ganger had het nummer van de plaat kun nen opnemen. Wanneer men den knaap in een nabijgelegen huis droeg om hem te verzorgen, had hij opgehouden te leven. Een goederentrein, die van Hal ver trokken was, moest te Vorst een zijspoor oprijden, om een anderen trein te laten pas- 8eeren. Toen de goederentrein voortreed, werd hij, door eene verkeerde werking van de wisselnaald in twee gesneden en eene ontriggeling had plaats, die zeer veel schade aanrichtte en gedurende verscheidene uren de baan belemmerde. De schade werd nog vergroot door eene bende dieven, die in de nachtelijke duisternis de wagons plunder den. Men denkt dat hier weer misdaad in het spel is. kig maakt een zacht, rein gezicht, ec.. blozend.jeugdig-frisch uiterlijk een blanke zachte huid, en verblindend schoons tint. Dit alles bewerkt de echte van uiaim O., Radebeul met Fabriekmerk Stokpaardjes h 75 cu per stuk, in Aalst O. TAEY- MANS-DRUCK, Groote Markt, 8. Nog de treinaanslag bij Landen. Het parket van Hoei, geholpen door de gendarmerie van Landen, heeft zeer be langrijke ontdekkingen gedaan. De spoorweg op de lijn van Statte naar Landen, is gemaakt met rails van 9 meters lang. Maar men vindt er hier en daar, welke maar zes meters lang zijn. Het is een dezer die losgeschroefd werd. Men heeft die verkozen omdat men de helft minder tijd noodig heelt dan met een anderen rail. De Bchurken waren bijgevolg goed op de hoogte. Ze moesten ook weten dat een brief met 15,000 fr. in den trein lag, bestemd voor eene bank van Thienen. Hij lag in een ijzeren kofferke en het is aan die om standigheid te wijten, dat hij niet verbrand is, zooals de andere kostbare zendingen. De brand der wagons was zoo geweldig, dat het geld tot eene staaf gesmolten was. Men denkt dat de plichtigen, wildstroo- perB zijn van de streek en dat aanhoudingen op handen zijn. Verrassend nieuws. Zelfmoord. Een medeplichtige van den monsterach- tigen aanslag op den trein zou gevonden zijn Het is niemand anders dan zekere D een landbouwer van CroB Avernas, die mede op den trein zat. Die D. heeft zich Dinsdag met e volverechot gezelfmoord. Dit feit, waarvan men eerst de aanlei ding niet kende, zegt de Petit Bleu werd veel besproken. Volgens dezen was hij een der plegers van den aanslag en had hij door zelfmoord zich aan de rechterlijke gevolgen ontrokken; volgens anderen had de schrik, bij de ramp doorstaan, zijne v standvermogens in de war gebracht. Een brief aan een Brusselsch blad echter formeel Men had, ter plaatse van het onheil, een soort houten hefboom gevonden, met welken de rail opgelicht was. Die hefboom bleek niet anders te zijn dan de poot eene timmermanswerkbank, toehoorende aan den meubelmaker D. Deze vernomen hebbende welke ver moedens op hem wogen, ging Dinsdag nacht ten 2 ure in zynen hof, waar hij zich door den kop schoot. Ziehier iets over de zielsgesteldheid van dezen man Den 28 December deed hij eenen val de statie van Avernas en eene tamelijk lai ge gedwongen werkeloosheid was daar 't gevolg van. Hij deed den Staat een proceB aan en kreeg 400 fr schadevergoeding. Dit gelukske gaf hem appetijt en hij maakte het voornemen, eene spoorwegramp te doen plaats hebben, waarvan hij zelf het eerste slachtoffer zou zijn. Hij ontschroefde de rail, lichtte ze uit en nam plaats in den trein. En men weet wat er gebeurde; de ramp was verschrikkelijk: twee dooden, drie of vier gekwetsten en daaronder hij zelf, die zich gereed maakte om een nieuw proces legen den St at in te spannen. D. was 42 jaar, getrouwd en vader van vijf kinderen MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, of ver kleurd haar bepaalde lijk tot zijne oorspron kelijke kleur houdt het uitvallen tegen reinigt de kruin, ver wijdert het schin en deelt er leven, groei kracht, glans en shoon- heid aan mede. 1 Verkocht door Coiff. eo Parf. Boofd- Dépót 26, r. Élienne-Harcel, Piriji. De flesch fr, 2,5o, te verkrijgen bij M. Guillot, hairkapp-. r, Lange Zoulstraat te Aalst. Er worden weer nieuwe kerkdiefstallen gemeld, in de provincie West-VIaanderen gepleegd. Onder anderen werd in de kerk van Coolscamp de sacristij en de brandkast opengebroken. Eene belangrijke som geld en gewijde vaten werden gestolen. Maria Lafére, vrouw Dujardin, wo nende in de Vredest aat, te Meenen, ging Maandag voormiddag bij hare overleden buurvrouw, eene herbergierster in de Rijsel- sche straat, een rouwbezoek afleggen. Na eenige minuten in de lijkkamer ver bleven te hebben, werd vrouw Dujardin onpasselijk en de zuster van den herbergier bood haar een glas wijn aan, welke zij Rchonk uit eene flesch, die zij in den kelder was gaan halen. Nauwelijks had de bezoekster een teug van gedronken en doorgezwolgen, of zij slaakte een luiden smartkreet en viel, kron kelend van de pijn op den vloer, terwijl het bloed uit haren mond vloeide. Bij vergissing had de zuster van den herbergier voorloop van zeep, in plaats van wijn geschonken. Spoedig riep men dokter Dequinemaere, die seffens aan de schrikke lijk lijdende vrouw een krachtig tegenvergif toediende. Toen begon de vrouw hevig te braken en spuwde veel bloed en brokjes vliezen en vleesch, zoodat de geneesheer, de erge ver branding der binnenste organen waarne mende, de ongelukkige naar hare woning deed overbrengen, waar zij berecht werd. De toestand der arme vrouw is wanhopig; zij is moeder van vyf kl ine kinderen, waarvan het jongste 3 jaar is de oudste zoon heeft Woensdag geloot. De feesten te Lourdes. Het slot der feesten te Lourdes was overheerlijk. Meer dan 40,000 personen hebben er deel aar. genomen. Het weer was prach tig. De legaat was omringd door twaalf Bisschoppen, De pontificale Mis werd bijgewoond door eene talrijke menigte zooveel de kerk er kon bevatten en meer lan 6000 personen moesten buiten blij ven. Na de mis trok men in stoet naar de grot, waar ook de familie van Bernadette zich bevond. Op 't juiste uur der 5oe verjaring van d. verschijning, vo-rde de Bisschop van 1 uibts het woord. Toen het middaguur sloeg bad de Bisschop met.de duizenden aanwezigen, voor Paus, Kerken Frank- njk een rozenkrans, aan den eigen pater noster van Bernadette. De ontroering was onbeschrijflijk. Daarna hield de legaat eene korte aan spraak tn gaf den Paustlijken zegen. Daarop ging de menigte uiteen. Na den miadag werd de grot weer door duizen den bezocht. De vespers werden pontifi caal gecelebreerd. Na het Magnificat werd door den Bisschop van Angers het laatste sermoen over de gebeurtenissen van Lourdes uitgesproken, 's Avonds was er tene algemeen; verlichting van de s;ad. Op al de naburige hoogten brandde Btngaalsch vuur. De sterkte was door d-; zorgen van het Gemeentebestuur ver- licht. Een vuurwerk werd afgestoken, het was in een woord een wonderbaar prach tig tafereel. Amerikaansche beschaving. Za terdag laatst had te Verda, in den Staat Louisiana, een vreeseiijk tooneel plaats. Tusschen de blanke bevolking en de negtrs in die plaais bestond reeds lang een vijandige verhouding. De blanke ar beiders te Verda beweren, dat de negers den Joonstandaard drukken. Zaterdag kwam de uitbarsting. Blanken deden een aanval op een huurkazerne waar veel ne gers verblijf bielden. De aanvallers staken het huis in brand. Toen de bewoners mannen, vrouwen en kinderen in doodsangst naar buiten stortten, werden zij daar door di- belagers ontvangen met geweerkogel-. Zes der ongeJukkigcn wer den op die wijze afgemaakt tal vac an deren zijn gekwetst. De overigen, onge veer honderd in getal, werden de stad uitgi jaagu zij kampeeren nu in de na burige bosschen en lijden daar groote ontberingen. Een Fransch blad omving, naar het zigt, van betrouwbare zijde eenige mede- leelmgen, die een opheldering moeten geven van de geneimzinmge geiuchten, welke dezer dagen geioopen hebben over een complot tegen aen tsaar. Het blad zegt dat de terroristen in den laaisien tijd tot een andere taktiek zyn overgegaan. Zij zijn namelijk tot de middelen terug gekeerd waarmede de nihilisten den strijd tegen Alexander II gevoerd hebben. Het is hun weer gelukt even als voorheen zich van handlangers ie verzekeren in het kei zerlijke paleis. Evenals Alexander II eens onder zijn servet een brie f met zijn doodvonnis vond, Zuo vonj onlangs ot tsariisa op hti bed van naar kin en bnefje, waarin het prinsje ter vcrouidceld wuidt en «aann vooispeld wordt.dat hij, evenmin als zijn insgelijks ter dood veroordeelde

De Denderbode | 1908 | | pagina 2