Donderdag 20 Februari 1908 5 centiemen per nummer. 62sie Jaar 4027 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Volksfopperij Heldin van het kwaad MICROBEN! CONGRES. Sl;t<l Aalst.-Werkbeurs EEX EN ANDER. f Overlijden. DE DENDERBODE i>it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE HUL'M, Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bü accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 19 Februari lOON. In de smeekbede die de schrijvelaars der liberale firma «DeViifEzelsenC"» tot Groene Pie en de groene democra ten richten om toch medelijden en erbar ming met 't blauw-rood cartel te hebben en hun op 't genomen besluit le doen terugkeeren, knippen wij 't volgende En de volkspartijen van België hebben punten op hun programma gemeen, waarvan de mogelijke ver- wezenljjking, de verstandhouding voor de kiezing aan allen tot plicht maakt, zich aan allen opdringt. Welk is de kreet van allen Weg met de schandwet der eerloosheden, wy willen alle Belgen gelijk voor de wetelke man een stem. Dus Zuiver Algemeen Stemrecht willen ze, zeggen ze. Welnu dat is logentaal, dit is schan delijke Volksfopperij en dit wetens en willens. Vooreerst het valt niet te loochenen dat talrijke liberalen, mannen welke nog redeneren kunnen en van vooruit zicht, er hoegenaamd niet op uit zijn het Z. A. S. in te voeren en bijgevolg weten de liberale schrijvelaars zoo goed als iemand, dat het cartel het hun niet meêbrengen kan. Le People bekende het nog zeer onlangs, in 't begin van December van 'tverledenejaar De socialistische partij, schreef dit blad, kan betamelijkerw(js zijne be trachting en zijn streven niet bepalen bij het overnemen van den ouden oorlogs kreet der liberalen Weg met het Papenras 't Is waar, men belooft ons vergoe dingen het Z. A. S. en het verplich tend onderwijs b. v De invoering van het Z. A. S. hangt niet af van het cartel om het te bemachtigen mout eene tweede wetgevende Kamer worden samenge roepen, die het bij meerderheid van twee dorden der stemmen invoert. Waarom van het cartel verwachten wat het niet geven kan Het cartel moot geen bedrog zijn. 't Is niet genoeg de catholieken om te werpen er valt te zeggen wat men doen zal, wanneer men het bewind zal veroverd hebben. Ziedaar de kwestie Wat zullen de verbondene blauwen en rooden doen wanneer ze 't bewind zullen veroverd hebben nooit Eug. Leën. I3de VERVOLG. Zucht naar eerherstelling, Roel, be drieg u niet merkte het jonge meisje vlug op. Aangenomen hij is op die wijze ge noegzaam in eer hersteld, want niet alleen is hij spoedig kapitein geworden maar hij heeft zich doen onderscheiden door eene menigte heldendaden. Ongelukkiglijk moet hij thans niet schoon meer wezen, dewijl hij eenen sabelhouw midden in 't aangezicht heeft gekregen. Laura was als opgetogen van blijdschap, en zij riep uit God zij geloofd 1 dit alles zal den graaf misschien bewegen, zijnen zoon ver giffenis te schenken en hem weer in ge nade te ontvangen. De jonge baron trok de schouders op. En gij wenscht dat, sprak hij, gij aan wie de vervulling van dien wensch eene fortuin zou ontnemen Dat :b toch al te onbaatzuchtig zijn want rechtuit gespro ken, die Frederik boezemt me geen het minste belang in. Hoe gij 't met hem op kunt hebben, dat is onbegrijpelijk. In tien Oh weest maar gerust, de liberale schrijvelaars van 't liberaal kelder orgaan zullen er over zwijgen gelijk karpels. Mr Rens en zijnen aanhang zullen naar gewoonte weêr eens hun vaantje in de broekzak houden en gansch hunne kiespolemiek zal opnieuw eene aaneenschakeling zijn van valschbeid, bedrog, logentaal, verdachtmaking, be- leediging en lastering, i. a. w., schan dalige volksfopperij Wij hopen dat zjj die hier aan 't hoofd staan een waakzaam oog in 't zeil zullen houden Wat valt er te peinzen over deze groote ontdekking der nieuwe Weten schap Sinds eenige jaren is de Wetenschap, en vooral de Gezondheidsleer, de schrik der brave menschen geworden. Ik heb dien vooruitgang voor wat het eten en het drinken betreft eens nagegaan, en beken dat, gaf men toe aan den schrik, men er kiekenvleesch van zou krygen. Een geleerde verbiedt soep te eten zij zou de oorzaak van alle maagziekten zijn. Dus noch vleeschnat,..noch groen- tensoep meer. Naar het schijnt cischen de statistieken en de voorbeelden die onthouding Zooveel te erger, zoo gij het u hebt laten opdraaien en er uw middagmaal om onthoofd hebt. En nu andere geleerden deze veroor- deelen het vleesch, gene de groenten. Noch cijfers, noch bewijzen ontbreken. Wat gedaan Er is een gezegde dat beweert- In den twijfel, onthoud u. Dus, zoo gij kunt, ontzeg u vleesch en groenten. Om u te redden uit dien keukentwist van geleerden, moogt ge niet denken aan visch. Talrijk zijn de artsen die u zullen toonen, zoo kiaar als de zon, dat de visch te veel phosphoor bevat en bijgevolg uiterst nadeelig is. Droom niet van lekkere zoelandsche of Ooslendscho oesters sinds eenigen lijd hebben die, vroeger zoo vreedzame weekdiertjes, een verbond aangegaan met iemand die niet gemakkelijk is en welke men typhus noemt. Blijft het broodpas op de Weten schap kan het niet eens worden of men tarwe of roggebrood moet eten. Daarom, in afwachting, en voorzichtigheids halve, laat het brood maar daar. Tot hiertoe had de Wetenschappelijke kritiek niets ten laste van den kaas ge legd. Nu is dat eene afgedane zaak. De jaar hebt gij hem niet meer gezien 't is geen jongman meer en daarbij h®eft hij 'nen sabelhouw in 't aangezicht Indien hij overigens tot nu toe aan de kogels van Mexikanen en Atchineezen ontsnapt is kan het goed zijn dat hij den eenen of den an deren morgen door eenen wilde ad patres gezonden worde... Dat gij de fortuin ervet van den ouden graaf, dat is koren op mijnen molen want wie anders dan gij zal mijne schulden be talen en mijne ledige beurs vullen Maar ik word moe van het spreken. Zeg, wan neer middagmaalt men hier De dagen dat de graaf in staat is, zijne kamer te verlaten, om vijf uur. Heden komt hij niet beneden en gelijk ik u gezegd heb. ga ik op Groenmeersch eten. Wel, dan ga ik meê. Morgen zal het nog tijd genoeg zijn, mijnen achtbaren oom te groeten, want dat vraagt alweer sprekenB en daar ben ik een vijand van. Ook ver wittig ik u, dat ik op Groenmeersch den stomme zal uithangen. Nu, ga ik twee woordjes tegen d keukenmeid zeggen, omdat mijne maag thanB niet gesteld is lijk ik ze wil werken. V. Zoodra het jonge meisje alleen was, kwam het beeld van Frederik weer levendig in haren geest op. Misscien, sprak zij, heeft Roel in zijne onnoozelsto Hollandschekaas is de groot ste deugniet der wereld geworden. Een enkele gram bevat, zegt men. twee millioen microben en heeft negen uren ter vertering noodig. Pasteigebakken zijn sinds lang veroor deeld. Wat koffie betreft, men mag er niet meer van spreken hij is het vergift van het hert, doodt langzaam maar zeker. Ik zwijg van het overige. Wij zijn nog niet aan het einde onzer bekommer nissen. De Wetenschap, zij gaat gedurig haren gang. doet gedurig nieuwe ont dekkingen. Niet enkel eten en drinken is gevaarlijk. Open ik een boek, de Gezondheidsleer roept mij toe voorzichtig te zijn. Voor de geneeskundige Academie van Parijs werd bewezen tot liet onschuldige Alle mans Gerief van 1901 reeds vol micro ben zat. Dus niet meer lezen. Eu wat denken over onze kleederen Een Duitsch geneesheer heeft berekend dat op drie vierkante milimelers van eene versleten wollen kous ten minste zes en vijftig republieken van microben nestelen. Wat zijn de negers gelukkig, zij die zoo dun gekleed zijn Opgepast voor den spoorweg per spoorweg reizen is onvoorzichtig. Een kubiekcentimeter lucht in tweede klas vervoert zestien duizend microben. En zeggen dat deze,gelijk onze kamerleden, kosteloos reizen. De filtreertoestellen zelfs, de fiiltreer- toestellen die men zoozeer tegen de microben aanprijst, brengen eene bijzon dere soort microben voort, die fel in de beurs der belastingbetalers woeden, en men in ongefiltreerd water niet tegen komt. Doet gelijk Cyrus op weg naar Babylonië. Die kerel deed zilveren krui ken vullen mot het helder water van den Choapses en dan koken om als drinkwater te dienen. Ongelukkig ge noeg, volgens bekwame doctors, ver teert gekookt water zeer slecht. Ik zal u dan toevertrouwen, hetgeen een vriend, die geneesheer is en zich aan al die wetenschappelijke bekom mernissen maar weinig stoort, mij laatst in het oor fluisterde. Die man is van gedacht, het z(jn zijne eigene woorden, dat de goede zaken geschapen zijn voor de goede menschen, en dat deze, met wijze matigheid, naar beliefte ge bruik mogen maken van al wat in de schepping eet- of drinkbaar is. Vol gens hem is het beier dat die groote mannen der Wetenschap zwijgen tot dat men gedaan heeft met eten en dan kun nen zij praten zooveel zy willen. De vriend die mij dat zegde, ziet alles niet onverschiligheid wel den waren kant der zaak gevat. Wie weet hoe onverstandig ik ben, thans nog te denken aan hem hij is reeds zoolang weg. Dan op den kostbaren ring turende, dien zij aan den derden vinger der rechterhand droeg, begon zij eensklaps ondanks haar zelve te weenen. Eenige uren later, begaven broeder en zuster zich naar den heer van Sange. waar Laura en Gondi6 langen tijd met elkander koutten, terwijl Roel, volgens zijn besluit, den mond niet opende dan om te eten. '8 Anderendaags ging de jonge baron zijnen oom groeten en kondigde hem de komst zijner moeder aan. De grijsaard was te bed en ontving deze tijding zeer slecht. Zij kan komen, zeide hij, maar ze moet mij gerust laten, ik heb Laura om mij te verzorgen en dat is genoeg. Op dit oogenblik kwam een bediende eenen brief algeven, waarin mevr. de Dak haren broeder me dde, dat zij denzelfden avond zou aankomen. Zij verzocht zoon en dochter met het rijtuig aan het spoorhuis van Aalst te komen afhalen. Neen, sprak de oude graaf, ik wil dat Laura hier blijve gij znlt dus alleen gaan, Roel. en zoodra ik haar wil ontvangen, zal ik u verwittigen. De jongeling groette zijnen oom en deed een rijtuig inspannen, waarmede hij naar Aalst reed. Aan het spoor vond hij zijne in het zwart in en is geen beknibbelaar heel kalm antwoordt hij aan degenen met zooveel schrik over microben spre ken. dat de microben van het begin der wereld bestaan, en dat ondanks de pogingen der Wetenschap om ze te vermenigvuldigen, de gemiddelde duur van het menschely kleven inden laatsten tjjd verlengd is. Een Congres var. maatschappelijke werken zal in de maanden Februari en Maart te Audeuaarde plaats hebben. Vijf groote vergaderingen zullen te Audenaarde en Ronsse gehouden wor den. De eerste vergadering zal plaats heb ben, Donderdag 27 Februari, om 2 uren, le Audenaarde in den Werkmanskring daarin zal bijzonderlijk gehandeld wor den over godsdienstige en liefdadige wer ken. zooals onderwijs der kinderen, genootschappen van Sint-Vincentius a Paulo, Sint-Franciscus-Xaverius. De tweede, Zondag 1 Maart, om 2 ure, te Audenaarde in den Catholieken Kring, waar men to mutualiteiten, werk manswoningen en kleine burgerij zal be spreken. De derde, den 25 Maart (O. L. Vr. Boodschap), om 2 ure, te Audenaarde in den Werkmanskring, over land bouw, veeverzekering, hoenderteelt, enz. De vierde, Zondag 22 Maart, om iO ure en om 2 ure, te Ronse in den Volks bond (Zonnestraat) Io deze vergaderin gen zal men het gewichtig punt der vakvereenigingen, van 't beroepsonderwijs en der franschmansgilden bespreken. De vijfde, Zondag 15 Maart, om 2 uren, te Audenaarde in den Catholieken Kring. Daarin zal men bezonderlyk handelen over de maatschappijen van nul en vermaak voor de jonkheid. Eindelijk, den 20 April (tweeden Paaschdag) zal het Congres gesloten worden door eene algemeene vergadering en een groot volksbanket. Er valt niet aan te twijfelen dit Con gres zal de eerlijkste vruchten afwerpen. Vragen door de Patroons Goede Breisters i goede Keukenmeid i Kindermeid. Vragen door de werklieden, i Magazijnier; i KoetBier; i Huisknecht; Schrijnwerkers, Daglooners, enz. moeder, alsook die mevr. d'Aulneux, waar van hij zooveel wonderen aan zijne zuster had verteld en die. eenige uren nadien, met slecht verholen blijdschap, te Rakelvee hare intrede maakte. VI. Laura de Dak bevond zich op het fraaie bordes van het kasteel, toen het rijtuig, waarin hare moeder tegenover de nieuwe gezelschaphoudster zat, het hek binnen reed. Toen de eerste groeten en plichtplegin gen gewisseld waren, haastte zich de ba rones te zeggen Lieve Laura, ik stel u mevrouw Betsy d'Aulneux voor, die ik u bid te aanzien als mijne vriendin zorg dus dat hare kamer nijbij de mijne weze, want ik moet u be kennen dat hare voortdurende tegenwoor digheid voor mij eene noodzakelijkheid is geworden. Ik kende door Roel de genegenheid reeds, antwoordde Laura, welke de hoeda nigheden van mevrouw u hebben ingeboe zemd en aan uwen wensch voor wat de kamers betreft, is reeds voldaan. De jonge weduwe boog voor het meisje en glimlachte dankbaar. De reis heeft u voorzeker eetlust doen krijgen, moeder hernam de maagd wij middagmalen om zeven uur, maar mijn oom is niet wel genoeg te paB om zijne De werkeloosheid in Amerika. De toestand der werkeloozen van New- York en der andere Amerikaansche steden verslecht, ondanks do krachtda dige ondersteuning der liefdadige maat schappijen. Op dit oogenblik zijn er 10,000 mannen, vrouwen en kinderen te New-York en omtrek, die de hardste ontberingen te verduren hebben. Een volksgezinde spijshuishouder der stad, onder andere, deelde dagelijks soep uit aan de arme kinderen zijner wijk, en was daarom zeer geacht. Donderdag kwam er eene ontelbare schaar noodiijdendo kinderen voor het spijshuis men liet ze in de groote zaal komen, waar men ze aanstonds voedsel brengen zou, doch de arme drommels zagen de schotels vleesch, worsten en gebak op de tafels staan, en konden aan die bekoring door den schreeuwenden honger niet wederstaan, en vielen als uitgehongerden op die spijzen, in woe lige wanorde en geraas. De aanwezigen tafelbedienden konden de orde niet handhaven, en toen de policie binnenkwam waren de spiegels gebroken, de schotels lagen aan stukken tegen den grond, en al de meubelen waren vernield. Erger nog, talrijke der zwakste kinderen waren in die storm loop om voedsel, onder de voeten ge raakt, en werden gansch bebloed en gekneusd opgenomen. Om werk te verschaffen aan do werk- loozen heeft hel Gemeentebestuur van New-York besloten aanstonds eene nieuwe ouderaardsche Spoorbaan rond de stad te laten bouwen. Voor dit werk zullen 175,000 mannen noodig zijn, en dc uitgaven worden op 10 miljoen dol lars geschat. In de andere steden ten Westen en ten Oosten, tot San Francisco toe, is de toestand door de werkeloosheid onrust wekkend. In bijna elke stad zijne groote sommen beschikbaar gestold om groote opeubare werken uit te voeren, ten einde den werkeloozen arbeid le ver schaffen en hen op die wijze hun brood te laten verdienen. Uit Moorsel meldt men ons het god vruchtig overlijden van den E. H. F. Van Butsel, Pastoor aldaar sedert 21 Oogst 1901 en Bestierder van het klooster der Franciscaner sen van Gent. De Eerwaarde Overledene was geboren te Vracene den 17 Nov. 185. en broeder van den E. H. Van Butsel, Pastor van Erpe H. R. I. V. kamer te verlatenen ik geloof dat Roel heden avond, gelijk hij u overigens moet gezegd hebben, in Denderleeuw bij eenen vriend ten eten gaat. Gij ziet dus, mevrouw d'Aulneux, ging zij tot de vreemdelinge voort, dat we hier een stil, zoo niet droef leventje leiden O, mejuffer.ik vind dit oord zeer aan genaam Het vereenigt alles wat aan lieden bevallen die, gelijk ik, de schoone natuur en de eenzaamheid beminnen. Ten andere, indien ik slechts de tegenwoordigheid van mevrouw de barones en de uwe genieten kan, verlang ik naar geene andere ver maken. Toen zij zich alleen in hare kamer be vond, deed mevrouw d'Aulneux er het ven ster van open, en liet hare oogen over het uitgestrekte, lachende panorama weiden, dat zich voor haar vertoonde. Waarlijk een prachtig verblijf, mom pelde zij. Ik ben dan toch eindelijk er bin- nan geraakt... Ha wat heb ik lang geduld moeten hebben en wat is er al niet gebeurd terwijl ik de terugkomst van den ouden graaf afwachtte en van die Laura, welke hier gebiedt en waarmede ik strijden zal... Ik moest hier immers regeeren... Doch kla gen wij niet beter laat dan nooit, en nu ik in de vesting ben, zal ik iedereen het hoofd weten te bieden, want zegepralen moet ik, kost wat kost. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1