KIESKRONIJK. Openbare zitting van denTooneelwedstrij d Rechterlijke kronijk. Allerhande nieuws. Frankrijk. üuitschland. Besmettelijke ziekten en sterfge vallen. De typhus heeft dit jaar heel veel van zich doen spreken. De statistie ken bewijzen echter dat het getal sterf gevallen, door den typhus veroorzaakt, □iet hooger is dan in vorige jaren. Verder maakt de typhus veel minder slachtoffers dan 50 jaren geleden. Voor een veertigtal jaren stierven jaarlijks aan de typhuskoorts meer dan 100 personen in Antwerpen in 1863 zelfs 163 Sedert een 15tal jaren wisselt het sterftecijfer af tusschen 35 en 40. In 1900 klom het tot 81, het jaar nadien was het 58 en in 1905 was het slechts 26. Op eene bevolking van drie honderd duizend zielen en by 4500 overly dens per jaar, is dat niet zeer weinig De roodo koorts maakte van 1897 tot 99 gemiddeld 215 slachtoffers per jaar, terwijl de volgende jaren er slechts 5 tot 16 aan stierven. De mazelen hebben in de laatste jaren steeds meer dan 100 sterfgevallen ver oorzaakt in 1900 nochtans slechts 7. Zoo was het ook met de pokken de jaren 1897 en 1905 hadden geen enkel geval aan deze ziekte te betrouren, ter wijl er voor de jaren 1899 1902 en 1907 meer dan 70 aangeteekend staan. Veel schrikkelijker zijn de tering en de longpijpontstekingen, die te zamen steeds meer dan duizend sterfgevallen veroorzake of25 maal meer dan thyphus. De ziekten der ademhalingsorganen verdienen dus boven alle andere kwalen onze aandacht en zorgen. Eene halve eeuw geleden stierven in ons land ruim vier duizend menschen per jaar aan typhuskoorts. Sedert een kwart eeuw is dit cijfer langzamerhand verminderd, zoodat er van 1881 tot 90 gemiddeld 2807 sterAen, van 1890 tot 1900 nog 1885 sterfgevallen aan die ziekte vastgesteld werden. Nu bedraagt het gemiddeld cijfer der sterfgevallen nog duizend per jaar. Te Dendermonde hebben de libera len een ander cartel aangegaan, niet met de socialisten, maar met de Daensisten. Ducatillon is hun slachtoffer. Men weet dat M. Van Damme, na de eerste drie jaren volksvertegenwoordi ger te zyn geweest, af zal treden voor M. Ducatillon ?t?!!f De volledige candidatenlyst is dan als volgt opgesteld Voor de Kamerle G. Van Damme, ny veraar te Baasrode 2° Van Cauteren, dokter te Zele 3® René Van Damme, nijveraar te Hamme 1® toegevoegde, L. Ducatillon, dagbladschrijver te Brus sel 2* Maurits Boddaert, advocaat te Gent3® Val. De Naeyer, te Brussel. Voorden Senaat 1® candidaat, Cou lier-De Mulder, eigenaar te St-Nicolaas toegevoegde, Goossens-Bara, eigenaar to Brussel. STAD VAN AALST. van den Gemeenteraad, ten Stadhuize, ge wone Zittingzaal, op Donderdag 20 Fe bruari aanstaande, om 6 uren 's avonds. DAGORDE 1. Legaat aan de Burgerlijke Godshuizen. 2. Grondrente. Aflossing. 3. Spaarkas, Rekening 1907. Begroo ting 1909. 4. Kerkhof, Grondafstand. 5. Gemeentebelastingen op de Stoomtui gen en de Motors. Rollen. 8 t n Aalst. KONINKLIJKE REDERIJKKAMER «De Cvtharimstev. ZESDE VERTOONING op Zondag a3 Februari 1908. Optredende Tooneelmaatschappij Taal en Vrijheid van Mechelen. Opvoering i° LANGS DOORNEN WEG, tooneelspel in vier bedrijven. 2® EEN SCHAT VAN EEN VROUW, blijspel in één bedrijf. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene van 1 tot 60 inbegrepen, fr. 3,00 61 en volgende fr. 2,50 Eerste plaats, fr. 2,00 Balcon, 0,50 fr. De lijst der voorbehoudene plaatsen zal voor de niet geabonneerden van M aandag 17 Februari ter inzage liggen bij M. Felix DE LOOSE, Botermerkt. Aanvang stipt ten 5 uren. Deuren open tot 4 1/2 uren. Gedurende de opvoering zullen de deuren gesloten worden. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING Karei. VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prij zen. Ontrouwe bediende. Jozef B 27 jaar oud, van Aalst, toezichter eener verzekeringsmaatschappij, was gelast de gewone betalingen bij de verzekerden te gaan ontvangen, taak welke hij voorbeel dig volbracht. Doch hij vergat ze in de kas der maatschappij te storten, voor zoo wat 400 frank. 3 maanden en 50 fr. boetverder even zooveel voor misbruik van vertrouwen in het Arrondissement Dendermonde. Dus te zamen zes maanden en 100 fr. boet. AALST. Zaterdag nacht heeft men in de nieuwe mouterij der heeren Heremans, op de Hertshage, eene koperen kraan ge stolen, ter waarde van 90 fr. Ook heeft men denzelfden nacht verscheidene zinken buizen der huizen afgebroken in de Fabriek straat en langs den Dendermondschenstw Tot heden zijn de dieven niet gekend. De policie onderzoekt. AALST. Zondag voormiddag werd de offerblok opengebroken en den inhoud geroofd ter Kapel van O. L. Vrouw ter Linden, Gentschen steenweg. Een onder zoek is door de policie ingesteld. Vrijd g namiddag, om 3 uren, was de brouwersgast Petrus V.., oud 30 jaar, en vader van vier kindere, bezig met tonnen bier in den kelder te rollen in de brouwerij van de heeren gebroeders De Wilde te Zot- tegem. Eensklaps viel eene bierbank, waarop 10 vaten lagen om; de brouwersknecht kon niet in tijds wegspringen, en de zware vaten vielen op zijne beenen. Het rechterbeen werd letterlijk vermorzeld. Een paar dagen geleden heeft men gepoogd een aanslag te plegen tegen den stoomtram te Herzele. 's Avonds moest den laatsten tram stoppen op de wijk Sint- Rochus, voor eene hinderpaal, welke op de sporen lag het was een overgroote steen. Gelukkig zag de machinist het gevaar in tijds, en kon den trein op een paar meters afstand van het gevaar stilhouden. De ma chinist en de stoker moesten al hunne krachten inspannen om der. steen op te tillen en hem op het machien te laden. De laffe kerels van dezen misdadigen aanslag worden ieverig opgezocht. De zoon van eenen steendrukker, te Ninove. wi de met een steksken zien of eene vemisbus leeg was Hij veroorzaakte hiermee ee.ie ontploffing, v aardoor hij deerlijk gewond werd. Gelukkig bleef een pot naphte, die in dezelfde kamer stond, ongeschondenzonder dat, waren de ge volgen nog veel erger geweest. Te Ingelmunster trouwde Zaterdag M Karei Christiaens, 83 jaar oud, met Mej. Regina Peers, die 80 lentes telt. De getui gen waren jonge meisjes van 20 jaar. Men ziet, soort zoekt soort. In den grooten schouwburg te Gent wordt door eene vrouwenvereeniging een kunstavond ingericht, in welken mej. Bu- sine als orkestmeesteres zal optreden en uitsluitelijk composities van vrouwen zullen worden uitgevoerd. Het keurslijf-kofferfort. De heer Montfort, eerste baryton bij den ko ninklijken Schouwburg van Gent, had ver leden jaar de droefheid zijne vrouw te ver liezen. Die dame bezweek in haar huis, in de Versaillesdreef, te Parijs. Daar de kleede ren der vrouw hem te veel aan de doode herinnerden, wilde de heer Montfort ze niet langer bewaren in zijne woning. Hij schonk aan de concierge Madame Debièvre, het bijna nog nieuw keurslijf der overledene, dat, mits eene kleine wijziging haar volkomen passen zou. Deze laatste dezer dagen een keurslijf noodig hebbende, droeg het kleeding6tuk dat ze van den heer Montfort gekregen had bij eene buurvrouw Mad. Tardivaut, die gelast werd met de herstelling. Hoe groot was nochtans dezer verrassing wanneer ze tusschen de zijden voering, twee nieuwe banknoten vond van 1000 fr. De kostbare papiertjes zijn aan Mad. Debièvre en daarna aan den heer Montfort terugge geven. In een hotel te Brussel stapten drie Hollanders af, die zich deden inschrijven als Hacke, burgemeester van Zierikseeen zijn neef en nicht, de jonge echtgenooten Van Tallenberg, die op hcwelijksreis wa ren. Zij hadden veel reiBgoed, wat schijn van waarheid gaf aan hunne beweering. Zij aten goed, zij dronk, n goed en deden in ééne week de rekening opklimmen tot 1780,30 fr. De hotelhouder had al eens laten hooren dat hij wel zou willen reke nen, maar op zeer bescheiden manier, om de goede klanten niet te verliezen. En dezen, ook zeer bescheiden, schenen op dergelijke verwittigingen niet zeer gesteld, want Zondag avond kwamen zij niet terug; Maandag ook niet en toen de hotelhouder! om zich zei ven gerust te stellen, de reis koffers opende, vond hij vodden en steenen. Of men dien burgemeester van Zierikaee nog vinden zal Een Italiaan, die te Brussel bij mid del van aanlokkende annoncen de beloften van schoone plaatsen eene menigte aftrug- gelarijen had gepleegd is door de Brusslsche policie aangehouden. Hij bezigde den ouden truk. waar onnoozelen altijd in bijten hij deed waarborgsommen van 100 tot 600 fr. storten en liet dan niet meer van zich hoo ren. Hij is een gewezen luitenant van com mandant Lemaire in Congo. Men hield hem aan in een weelderig appartement, in gezel schap van een jong meisje dat hij nog op andere manieren bedrogen had door haar geld af te truggelen. Het meisje is naar hare ouders teruggezonden- Maandag morgend drongen twee kna pen wederkeerig 8 en 10 jaar oud, en wo nende te Thienen in een wagon van een koopwarentrein in bestemming voor Brus sel, welke stad zij sinds geruimen tijd wenschten te zien. Een der knapen had eene moei te Brussel en verlangde vurig haar zoo spoedig moge lijk terug te zien. Na eene lange reis, bleef de trein stil staan. De knapen wisten niet waar zij wa ren. Zij bevonden zich echter te Schaarbeek in de statie. Ze gingen voort langsheen de rails en kwamen aldus in de nabijheid van Laken waar zij aangehouden werden door de beambten en aan wien ze, op ondervra ging, het doel hunner reis bekend maakten. Naar het policiebureel overgebracht, wer den ze er goed gevoed, want ze stierven letterlijk van honger en koude. Daarna werden hunne ouders per tele gram verwittigd. Een ouderling werd Zaterdag avond te Sint-Gillis, Brussel door eene voorbij vliegende automobiel om verre gereden. Een vreeselijke kreet klonk door de straat en de ouderling werd bloedend en zieltogend op genomen door de weinige voorbijgangers, die hem eerst bij eenen nabijwonenden doc tor en dan naar 't gasthuis brachten Daar stierf de ongelukkige na een uur lijden. De chauffeur, daags nadien de gevolgen van zijn onbesuisd rijden vernemende, heeft zich bij de policie aangegeven. Hij moet zich ter beschikking van het parket houden. Te St-Jans-Molenbeek ontstond brand in de kuiperij van M. Waterkein. De pom piers kwamen en doofden in een uur tijds de vlammen uit, die voor 10,000 fr. schade hadden aangericht. De omstandigheden, waarin de brand ontstaan was, kwamen den policieofficier zoo verdacht voor, dat hij een nader onder zoek instelde en den kuipersbaas onder vroeg. En deze eindigde met te bekennen, dat hij zelf het werkhuis in brand had ge stoken. Hij voegde er nog bijzonderheden bij, die tot de aanhouding van eenen mede plichtige hebben geleid. De twee brand stichters hadden de vensters met zakken toegestopt, toen eenige bussels hout met petrool begoten en deze aangestoken. Heel de str-.at was vol volk tijdens het onderzoek van het parket. Een net gekleede heer bezocht Zater dag namiddag de kerk van de H. Apollonia (groot BeggijnhofJ.te Leuven, waar men de octaaf vierde. Van de eenige oogenblikken afwezigheid der zuster-toezichtster, heeft hij gebruik gemaakt om de zilver n kroon der H. Apollonia weg te nemen en de plaat te poetsen. De kroon is met prachtige steenen versierd en heeft eene aanzienlijke waarde. Een onderzoek is ingesteld. De villadieven langsheen de zeekust doen van zich spreken. Zij doen alle con currenten in het binnenland den baard af. Een aangehoudene, zekere H. doet be kentenissen en heeft de namen van zijne verhelers aan het licht gebracht. Het zijn deftige meubelhandelaars, bestuurders van openbare verkoopingen en anderen, die hem het verlappen der gestolen meuoelen gemakkelijk maakten Het gerecht heeft zekeren B. doen aan houden, bij wien Zaterdag eene menigte meubelen in beslag werden genomen. De pompiers, die ter hulp waren geroepen, voerden niet minder dan 64 matrassen weg De persoon, dien men van verheling ver dacht. omdat hij te Gistel eene verkooping van be .degoed had gehouden, iets wat hij vroeger altijd te Oostende deed, is onschul dig gebleken. De aangehoudene H. heeft een andere medeplichtige aangeduid, de concierge van eene der villas. Deze, een schildersgast, heeft zich, toen hij aangehouden was, in de gevangenis gezelfmoord door verhanging. Maar de dieven moeten eene heele bende uitmaken, want in eene der geplunderde villas, heeft men de overblijfsels gevonden van een drinkfeest, waarbij vier champa- gneroomers werden gebruikt. In eene andere hadden zij een briefke laten liggen, luidend, in het Fransch en in het Engelsch Tot het naaste jaar en zorg dat ge wat meer voor ons hier Iaat. Uit het onderzoek is ook gebleken dat de huisbewaarder van M. C.., die ook de sleu tels van andere villas had, gedurende den dag de diefstallen voorbereidde en alies ge reed zette tegen dat 's nachts de dieven in de villas drongen. Onder de ontdekte voorwerpen bevindt zich ook eene spiegelkas en nog talrijke bronzen kunstvoorwerpen. Het onderzoek duurt voort en men ver wacht zich aan nog andere aanhoudingen, want meer en meer blijkt het dat men hier met eene wel ingerichte dievenbende te doen h eft. Dinsdag avond, rond 6 ure, was M. Mertens, havenkapitein te Zee-Brugge, met de yacht van den havendienst in zee gevaren, om er peilingen te doen en de reede en de vuren in oogenschouw te nemen. Hij was vergezeld van den stuurman Vlietinck, der haven, en van een machinist. Rond 61/2 ure, toen de stuurman een peil uit wierp, verloor hy het evenwicht en viel in zee. De kapiiein deed onmiddellijk stoppen, maar door de snelheid der yacht, was deze reeds een vijftigtal meters van de peats van het ongeluk verwijderd, toen men erin ge lukte stil te houden. De stuurman riep wanhopig om hulp. Zonder aarzelen sprong M. Mertens over boord en zwom den drenkeling, ter hulp. Na tien minuten krachtdadig te worstelen tegen de baren, gelukte de moedige kapi tein er in met het slachtoffer weêr het schip te bereiken. De machinist kon de twee mannen ojhijschen. Tusschen Dinsdagen Woensdagnacht zijn dieven ingebroken in de sakristie der kerk, te Coolscamp. Alles wat de coffre-fort bevatte is meêgenomen. De H. Hostiën lagen op den grond uitgestrooid 1 Twee cibories, drie kelken, twee zilveren wierook vaten, twee zilveren Behelpen, twee ampul len met pateel, een pyxis, een doos met de H. Olie voor de doopelii gen, enz., zijn medegenomen. Groot is de verontweerdi- ging van het volkDe schade beloopt van 2500 tot 3000 frank Om gemakkelijk in de kerk te geraken, hebben de schelmen een kot opengebroken bij Leon Tack, voerman, twee bakken gestolen, dezelve tegen de sakri8tievenster gezet en geheel eenvoudig een ijzeren staaf van goê twee vingers dikte doorgezaagd op twee plaatsen. Eens in de sakristie, hebben zij in de deur van den coffre-fort, in stevig eiken hout met ijzer beslegen, een gat uitgebeiteld waarin men beide handen leggen kan, zoodanig dat het Riot bloot lag. De horlogie was Btilgeleid op tien minuten na den eenen. Drie schalen met cei ten, een deksel van ciborie, de re- likwiën, is het eenigste dat onaangeroerd is gebleven. De venster alwaar men binnengedrongen is. ligt op vijf, zes stappen van de kerkhaag palende aan de straat De sakristie is ver zekerd met uitermate goè eiken deuren en buitengewone sloten, die reeds hunnen dienst gedaan hebben over twee jaar op den H. Bloeddag, toen de dieven onverrichter- zaak mochten vertrekken. Aan de vensters ijzeren staven De kerk rondom in de hui zen En zeggen dat dit alles niet helpen kan Om 11 1/2 ure is nog volk voorbij de sakristie gegaan en niets gezien geweest. Al voortgaande hebben de dieven het deksel eener zilveren schelp geplooid en weggesmeten. Perels en viezen van een ciborie en een zilver lepelke lagen in den hof van de pastorij en een zakske met wat wierook zat er in de haag geborgen. Wij vernemen, dat Herchenbacli wiens signalement over weken rondgezonden is, een der daders is. De morgend van den diefstal is hij met den trein van 6 ure uit Ardoye vertrokken naar Brussel. Een meisje van Coolscamp, dat ter statie was, alsook eene herbergierster van de statie zouden hem herkend hebben op het portret hun voorgeleid door den brigadier der gendar merie van Eeghem. De vogel was gaan vliegen In tusschen is de kerk van Cools camp te beklagen. Zooveel noodig en in de onmogelijkheid er in te voorzien De kring der christene onderwijzers u God en Recht van het Arrondissement Oudenaarde, heeft Zaterdag avond eene algemeene vergadering gehouden. De voorzitter herinnerde aan den strijd der buitenonderwijzers tegen de geïllus treerde pornographische kaarten. Het kwaad begint met de kinderen van den buiten ernstig aan te tasten Men be gint met in de pakken koopwaren onzedige kaarten te steken, onder voorwendsel van reklame de schandelijke propagande zal voortgezet worden met meer stoutmoedig heid. De heer voorzitter stelde voor eenen strijd zonder genade te voeren tegen de besmet ting welke dreigt den buiten in te nemen en aan den bevoegden minister een ver toogschrift te zenden,waarbij zijne tusschen- komst verzocht wordt. Die beide voorstellen werden met eenpa rige stemmen aangenomen. Er is weinig of geen nieuws over de zaak, die te Mechelen zooveel opschudding maakt. Vrouw Feremans heeft de bekentenissen vrijwillig gedaan. In de gevangenis van Mechelen opgesloten zijnde, ontbood zij den onderzoeksrechter Kempeneer, om hem heel de zaak te verhalen. Zij had reeds lang het voornemen opge vat haren man van kant te maken. Zij ging bij eene kaartzienster te rade en deze zou haar steeds herhaald hebben, dat inderdaad de man vermoord moest worden. Alleen durfde zij de zaak niet onderne men en zij poogde haren zoon, die ook met den vader in onmin leefde, tot hulp over te halen. Het vervolg van het onderzoek gaat te Brussel voort, waar ook de zaak voor het gen.cht waarschijnlijk de assisen zal komen. Personen dier stad verklaren, dat elk medelijden heeft mei de vrouw, die als braaf en ordelijk gekend was en men be grijpt niet hoe zij tot zulk een einde kon overgaan en er zelfs hare kinderen in be trekken. De vrouw is van de gevangenis van Mechelen naar die van Brussel overgebracht en zal daar geconfronteerd worden met de kaartzienster. Men meldt ook dat de zoon naar de gevangenis van Sint-Gillis gebracht is. De machinist van eenen goederen trein, die te Moll zijne locomotief bezich tigde om na te gaan of alles in orde was, werd door een voorbijstoomenden sneltrein zwaar aan het hoofd gewond. Het slacht offer werd in gevaarvol len toestand naar het gasthuis gebracht. De socialistische opstokers van Ver- viers hebben weer drie honderd menschen rijk gemaakt. Zij hebben de werkstaking der huidevetters, die vijf maanden geduurd heeft, geëindigd verklaard Maar ongeluk kiglijk hebben al de fabrikanten zich sinds lang van ander werkvolk voorzien, zoodat de stakers kunnen blijven staken. Zondag avond werd de Ramonshoek, eene wijk tusschen Wachtebeke-Dorp en Overslag (Hollandsche grens), in opschud ding gebracht door eene vreeselijke vecht partij, waarbij eene vrouw in groot gevaar is gebracht het leven te verliezen. De gebroeders Winne en een paar kozijnB waren aan het bolspel in de herberg hun ner zuster Melanie. Eenigsrins verhit door den drank werd het bolspel met drift voortgezet tot 8 ure des avonds. Eensklaps, men weet nog niet juist om welke reden, ontstond er oneenig heid tusschen de bolspelers, en deze liep zoo hoog op, dat men weldra handgemeen werd en dat er met bollen, pintglazen, en met alles wat onder de handen viel, gesla gen werd. Op het geroep en geschreeuw der vech ters, kwam de zuster, Melanie Winne uit de herberg in de bol tent geloopen, en trachtte de vechtende familieleden te schei den. Doch de strijd was zoo verwoed, dat geen der razende kerels, acht op haar sloeg en voortgingen elkander bloedige slagen toe te brengen. Eensklaps weerklonk een ijselijken nood kreet en de arme vrouw zeeg badend in het bloed, op de bolbaan neder. De kinderen begonnen te huilen en de geburen kwamen toegeloopen. De woedende kerels hielden op met slaan en sprongen Melanie ter hulp. Anderen namens ijlings de vlucht. Men droeg het slachtoffer in haar bed en men reed in allerhaast om den geneesheer De Coninck, op het dorp. Deze stelde vast dat Melanie eene schrik kelijke messteek in den buik bekomen had, uit welke wonde de ingewanden hingen. Met veel moeite kon de dokter de vreese lijke wonde toenaaien, en de toestand van het slachtoffer was zoo erg, dat M. De Co- 1 ninck het noodig oordeelde haar Beffens de H. Olie te doen toedienen, daar zij de HH. Rechten niet kon ontvangen. Geburen waren aanstonds de gendarmen van Moerbeke gaan verwittigen die spoedig 1 ter plaats waren en een eerste onderzoek 1 instelden. Wie er eigenlijk Melanie Winne den 1 messteek heeft toegebracht is uit het onder zoek niet gebleken. De vechters loochenen alle plichtigheid aan dit moorddadig feit en zeggen enkel dat zij iemand hebben zien 1 wegloopen. Uit de verklaring der geburen is gebleken dat er ook revolverschoten op het bolplein zouden gelost zijn. Melanie is niet kunnen ondervraagd wor den gezien ha cn bedenkelijken toestand. De gendarmen hebben Maandag morgend het parket van Gent verwittigd. Deze ma gistraten hebben 's namiddags ter plaata geweest. Men verwacht de aanhouding van den dader, die, naar men hoopt door het slacht offer zal herkend geweest zijn. Sinds eenigen tijd werden tal van diefstallen gepleegd in de statie te Esschen. Men weet dat daar de goedererenwagens in transbordement van Holland naar België of vice-versa ter onderzoek voor de douanen blijven staan. Ontvreemding van allerlei waren en tuigen, zoo wel voor nijverheid als voor ander verbruik hadden plaats. Ein delijk is de policie, tot groot genoegen der deftige statiebedienden, er in gelukt eene aanhouding te doen, die na huiszoeking wel meer licht over deze zaak zal afwerpen, 't Is te hopen voor de belangen van ver zenders en kooplieden, dat alles goed te recht moge worden opgelost. Een schoenmaker, Précof geniamd, wandelde in eene straat van Tours. Een voorbijganger ziende die goed gekleed 1 was, sprong hy op hem tde en bracht I hem een hevigen nessteek toe, roepende: 1 Leve de anarchie I r Het slachtoffer zakte ineen. De moor* denaar verklaarde den voorbijganger ge- stoker te hebben, omdat hij goed ge kleed was 1. 1 Aanstonds aangehouden heeft Précof gepoogd zich te zelfmoorden. De toestand van het slachtoffer, een handelsreiziger, is ernstig. Eene dame die Maandag op de quai Malaquais. te Parys, wandeide, viel j in de Seine. Een ziekenverzorger, ge- tuige van het ongeluk, sprong in 't water om haar te redden,maar de hevige stroom sleepte beiden mede. Eene ramp scheen onvermijdelijk,toen eensklaps eene vrouw die over de brug ging, in het water sprong en op de verdrinkenden toezwom. Zoodra zij deze bereikt had, maakte zij van haren regenscherm een reddingstoe stel en gelukte er in de menschen aldus j boven water te houden, tot er een bootje bij kwam, dat alle drie weer op het droge bracht. Het Fransch ministerie van oorlog 1 gaat zich eenen bestuurbaren ballon doen bouwen, die dc weggevlogen Patrie cn de Ville de Paris ver zal overtreffen. De lengte zal 100 meters bedragen, de in houd 8000 kub. meters en de 2 schroe ven ieder bewogen door eenen motor van 120 paarden kracht, zullen aan dit reu- zengevaarte eene snelheid van 60 kilo meters in het uur geven. Juffer Marie Feyte, eene 72-jarige rentenierster, die te Bordeaux de derde verdieping bewoont van een huis der rue Fondaudegc, is Zondag het slachtoffer geweest van een aanzienlijken diefstal. Terwijl ze een bezoek was gaan bren- gen aan de buren, zijn een of meer dieven in hare kamer gedrongen en hebben, met eenen valschen sleutel, uit een ijzeren koflerije eene som van 60,000 fr. gestolen in banknoten, en talrijke obligaties van den Zuidtrspoorweg, welke eene waarde van 40,000 fr. vertegenwoordigen. De dieven lieten in den lessenaar drie zakjes welke elk 10,000 fr. in gouden geld inhielden. De banknoten zijn allen zeer oude en dagteeksuen van voor 1874. Tegen de titels, waarvan de nummers gekend zijn, is beslag gelegd. De policie is er nog niet in geslaagd eenig spoor te ontdekken der dieven. Uit de kleedkamer van de Berlijnsche giavin W. is een kostbaar paarlensnoer g-stolen, ter lengte van anderhalve 1 me uren van eene waarde van 25o,ooo mk. Tegelijkertijd verdween een speld met een groote witte parel, die 17,000 mk. had gekost. De kamenier is in hechtenis genomen, maar ontkent.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2