Zondag X Maart 1908 5 centiemen per nummer 62sle Jaar 4030 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het huwelijk onder de roode heerschappij. STANHOPE Leergang van moeshovenierderij. Serum tegen de muilplaag DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQIE MUON. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten hureeie van dit blad. Aalst, 39 Februari 1908. Meermaals reeds hebben wij onze ge achte lezers voor oogen gebracht hoe het op de wereld zou toegaan moest men onder de socialistische of roode heer schappij leven. Onze geachte lezers zullen het zich ook herinneren dat een der voornaamste Duitsche socialisten een boek heeft ge schreven getiteld De Vroüw 't welk de vrije liet de aanpredikt, 't is te zeg gen, de afschaffing van 't huwelijk of 't leven gelijk de dieren voorstaat. Toen het boek van Bebel gekend was verwekte het overal groote opschudding en verontwaardiging behalve bij de socialisten dio 't hederïdaagsche huwe lijk met zyne onverbreekbare trouw naar den weörlicht willen. En geen wonder dat de leerstelsels van Bebel overal opschudding en ver ontwaardiging verwekten, want bij alle volkeren, beschaafde en onbeschaafde ia de huwelijksband echt cn heilig. Nu, meer dan eens hebben de roode schrijvelaars ons naar 't hoofd geslin gerd dat we dompers waren zoo wy de leerstelsels van Bebel walgelijk vinden, en voegden er by dat de verstandige dit stelsel heel natuurlijk vindt en alleen een bekrompen zedenpreker er kan door geergerd worden. (Bebel De Vrouw bladz. 423). Maar zouden dan onze Belgische socialisten nu ook al de walgelijkheid van het Bebelsche stelsel begrijpen Ongetwijfeld want zij hebben er wat anders op uitgevonden. Het stelsel dat onze socialislen nu aan kleven werd, eenige dagen geleden, klaar en duideiyk blootgelegd in Le People door .-. gezel Hambursin, roode Volksvertegenwoordiger voor Namen. Het aangenomen stelstel is de volko- mene of volledige vrijheid niet meer de toekomende echtgenooten zouden zich aan eenige voorwaarden en zekere pleeg vormen moeten onderwerpen. Er zouden toch nog boeken van den Burgerstand beslaan om de huwelijken aan te teekenen. Nu, als do eene ofde andere het. samen leven beu zou zijn, dan zou er nochtans geene spraak mogen zyn van zoo maar zonder complimenten te scheiden. Wie scheiden wil, zou hiervan aan den ambtenaar van den Burgerstand kennis moeten geven en die kennisge ving zou 2 of 3 maal moeten hernieuwd worden met zekeren tusschentyd opdat men niet met overhaasting zou te werk gaan. Het stelsel van socialist Hambursin berust dus in een burgerlijk huwelijk de Amerikaansche detective. ia* Vervolg. Eindelijk, moest hij er toch aan denken hun aangenaam gezelschap kwijt te raken want het was laat geworden en elke minuut was nu kostbaar. Gelukte het hem nu ook den minnezanger van zich af te schudden, de zoon van het Hemelsche. Rijk liet zich niet afschrikken. Stanhope werd wanhopiger stond im mers juist heden zooveel voor hem op het spel. Hij moest er zich tut eiken prijs uit redden Een snelle ingeving volgend, ging hij plotseling naar het open venster, haalde diep adem en zonk toen, als geheel uitge put, op een stoel neer. Amerikaansche dame ziek vroeg de Chinees, geheel in zijn rol ingebroken En- gelsch Tsien-ling waaien i En met grooten ij ver begon hij zijn waaier heen en weer te bewegen om de gewaande ichoonelucht te bezorgen. Stanhope wenschte den staartdrager naar h«t land waar da peper groeit. met zeer vereenvoudigde pleegvormen van echtscheiding. Maar wat zal er dan van de kinderen geworden als de ouders elk naar hun nen kant gaan De Slaat zal er voor zorgen, die zal ze plaatsen in weeshuizen of scholen waar ze volgens de socialistische leerstelsels of voorschriften zullen opgevoed en onderwezen wordon gelijk het art. 2 der Standregelen van de Werkliedenpartij het voorschrijft. De opvoeding van beide geslachten is gelijken gemeenschappelijk. Hunne n afscheiding is slechts in die gevallen n gerechtveerdigd, waar het verschil van geslacht het tot eene volstrekte noodzakelijkheid maakt. (Bebel u De Vrouw ii bladz. 403). Dus varkenskoten gelijk te Cem- puis Voegen wij er hier nog ten slotte bij dat het stelsel Hambursin, i. a. w.f 't stelsel der socialisten, water zou zijn op den molen van bandelooze en verdor- vene geile kerels die onze samenleving reeds al te zeer besmetten IX Bemesting der doorlevende plan ten. De afdeeling der doorlevende planten bevat Diadplanten wortel- en knolplanten, en vruchtplan ten, zoo als rhabarber, artichokken, zeekooien, aard- bezieën, doorlevende spinagie, enz. daarenboven, treft men er zaadplanten aan, vlinderbloemigeen andere, de zaad- dragers welke hier overgeplant worden met het oog op de voortbrengst nieuwe zaaizaden. Alle doorlevende planten behooren bijgevolg tot eene of andere der planlen- reckscn in de voorgaande artikels be handeld badplanteu, wortel- en knol planten, en zaadplanten; elke dezer heeft diensvolgens bijzondere eigenschappen. Naarvolgens de physiologische voor waarden dezer laatste teelten, zal het noodig zijn daar rekening van te hou den, zooveel te meer daar deze planten verschillige na eenvolgende jaren op de zelfde plaats blijven, hetgeen do jaar- lijksche bemestingen vermoeilijkt. De ongekropte bladplanten van het perceel der doorlevende planten vergen eene sterke bemesting, werkzame stik- slofvetten, weinig fosfoorzuur, en tame lijk veel potasch; de gekropte bladplan ten veel humus, minder werkzame stik- stofmesten, doch die eene langdurigere en aanhoudendere werking bezitten, zoo als het ammoniaksulfaat bijvoorbeeld, tamelijk wel fosfoorzuur en eene sterke dosis potaschmesten, do wortel-en knol- planten ontvangen eene goede stikstof-, fosfoorzuur- en potaschbemesling-ein delijk vergen de zaadplanten weinig stikstof, doch sterke hoeveelheden fos- Amerikaansche dame ziek 1 lispelde de zoon van het Hemelsche Rijk opnieuw. Wacht 1 dacht Stanhope toornig, ik zal u laten zien, hoe ziek Amerikaansche dame is En kunstig een onmacht huichelend, zuchtte hij met flauwe stem O, ik ben zoo zwak Water water Het fopperijtje gelukte. Verschrikt liet de Chinees den waaier op den grond vallen en snelde naar het buffet om water te halen. Dat was al wat Stanhope wensch te. Voor de edele Tsien-Ling terugkwam, zou de zieke dame verdwenen zijn Doch hij triomfeerde te vroeg. Bij de deur stiet de Chinees op Millie, die overal zocht naar haar kleine beschermelinge, die zij uit het oog verloren had. Tsien Ling beval haar, gauw een glas water te halen, daar er eene dame flauw gevallen was. Terwijl het meisje haastig aan dien last ging voldoen, keerde hij naar zijn 6choone terug, die nog altijd beweging loos in haar stoel zat. De positie van den detectieve was door dit geval zeer onaangenaam geworden. Stanhope zag in. dat hij zich nog slechts door eene daad van geweld uit het gedrang kon helpen en dus deed hij, wat nog nooit eene Amerikaansche dame had gedaan. Op het oogenblik toen de Chinees zich over hem boog om heel vo rzichtig het masker van zijn gezicht te nemen, richtte hij zich bliksemsnel overeind en gaf den foorzuur en potasch,opdat er eene goede reserve in den grond aanwezig zij. Voor deze laatste dient er betrekkelijk do stikstofbemesting onderscheid gemaakt te worden de vlinderbloemigen vergen zeer weinig stikstof, die niet vlinder bloemige zaadplanten daarentegen ver gen er tamelijk wel. De bemesting der doorlevende planten zal vooral intensief wezen tijdens de zaaiïng of de planting, wanneer d° vruchtbaarmaking des gronds meer gemak oplevert men mag tot 600 kgr. stalmest, S kgr. superfosfaat of 10-12 kgr. slakkenmeel, 10 12 kgr. kaïniet of beter 4 kgr. chloorpotasch, en 3 kgr. ammouiaksulfaat per are aanwenden. De daarnavolgendc jaarlijksche be mesting bestaat uit 3-4 kgr. ammoniak sulfaat, van 4 tot 500 kgr. goed ontbon den stalmest. Verboden nadruk) JAN. Men weet hoo snel de muil- plaag zich voort zet, niet enkel van het eene dier op het an dere in denzelfden stal, maar van den oenen stal op den anderen, zoodat in korten tijd eene gansche streek is aan getast. tiaar waar ue ziuKie eenmaal verschenen is. Dat heeft meDig landbouwer in de laatste tijden ondervonden. De laatste besmetting onzer stallen is uilFrankrijk naar België overgekomen, ondanks de strengste voorzorgmaatregels aan de grenzen, en verspreidde zich in weinig tijd over ons land, en is daarna den Hollandschen veestapel gaan aandoen. Onlaugswerd het mond en klauwzeer waar genomen te Edimburg, in Schot land, omtrent 200 uren van hier waar de gevreesde ziekte sedert 10 jaar niet meer w as opgemerkt. Hoe de ziektekiemen van mond en klauwzeer in Schotland zijn gekomen is een raadsel, maar het feit bewijst hoe krachtig de kiem dier gevreesde plaag voortleeft en besmet. Vruchteloos zochten de geleerden tot heden toe naar een middel om deze plaag te bestrijden. Thans schijnt echter dat het sérothé- rapcutisch gesticht van Rotterdam een nieuw serum heeft gevonden, dat sedert enkele dagen ter beschikking der vee artsen wordt gesteld, dat gemakkelijk toe te passen is en bijzonder doelmatig schijnt. Indien dat door de praktijk bevestigd wordt, zal het serum met eenen zucht van verlichting door alle landen aange nomen en toegepast worden. Om het gevonden middel toe te pas sen, spuit men het runddier eene zekere hoeveelheid van het serum in onder de niets kwaads vermoedende, zoo'n hevigen duw tegen zijne maag, dat hij half versuft achterover tuimelde Van dit oogenblik maakte Stanhope ge bruik om uit het open venster te springen, wat hem, ondanks het belemmerend ge waad, gelukte. Toen Millie met water eenige opwek kende middelen kwam, vond zij tot hare grenzelooze verbazing den Chinees op den grond zitten, droevig voor zich starend, de handen op de maag gedrukt, terwijl van de flauwgevallen dame geen spoor te ont dekken waB. De staartdrager kwam lang zamerhand tot het besef, wat er eigenlijk met hem gebeurd was, maar hij hoedde zich wijselijk tegenover anderen van zijn avon tuur te reppen. De sprong in de vrije lucht had Stanhope geen kwaad gedaan, daar hij op een balkon ter chtkwam, dat om de heele verdieping liep, zoodat hij langB dezen weg in de hee renkleedkamer kon komen. Hij was voor nemens zijn daarliggenden zwarten mantel om te doen en naar het bureel der geheime policie te rijden Van buiten in de kleedkamer glurend, zag hij achter tot zijn schrik, dat daar eene andere hindernis wachtte Twee mannen waren er bezig van kostuum te verwisselen. De een gaf den ander zijn kostuum van Malthezer ridder terwijl hij zich in diens eenvoudige policie uniform stak. Met strakke verbazing sloeg Stanhope dit too- huid cn men herhaalt deze inspuiting drie maal in negen dagen. Het schynt dat deze methode zeer vol doende uitslagen heeft opgeleverd. Op eene hofstede met 20 stuks vee, werd het serum slechts ingespoten, wanneer reeds zes beesten aangedaan waren door do plaag. Na de toepassing werden slechts vier beesten ziek en er bleven 10 koeien gespaard Van den anderen kant werden 23 ruuddiereo, met serum be handeld, aan den overkant der straat, op een tiental meters van den besmetten stal, gevrijwaard door het middel. Op eene andere hofstede hield de be smetting op na één ziektegeval, na de eerste inspuiting. De proeven van Rotterdam verdienen de ernstige aandacht der openbare be sturen te vestigen en het ware le wen- sclien dat ons Ministerie van landbouw hel niet zal uitstellen op zijne beurt die aanmoedigende proeven te onderzoeken. De laatste plaag van mond en klauw zeer heeft Diet minder dan zes millioen frank schade berokkend aan den Vlaam- schen landbouw. De heer Volksvertegenwoordiger Macnhaut heeft verleden week den heer minister van landbouw gevraagd, zich op de hoogte te houden van de nieuwe ontdekking alsook dat de Regeering zou trachten eene hoeveelheid van liet kost bare U serum uit Holland te bekomen. ua iu»/\r UoUopuHe heeft beloofd aan deze vragen zoonaast mogeujK ie vol doen. LOGIESLAVEN. - Te Sint Gil lis-Brussel hebben de cbefs der magon- nicke geuzcry eene maatschappij van vrijdenkers gesticht. Vrijdenkers Aardige vrijdenkers doch die beginnen met zich de vrijheid te ontnemen van vry te denken en vrij te handelen, En inderdaad die aardige vrydenkers stemden het volgende De neerlegging of in bewaargeving van een filosofisch testament in de archi- ven van den vry denkerskring zal ver plichtend zijn, lonzy de leden kunnen bewyzen, dat zij hun testament aan eene andere rationalistische maatschappij hebben toevertrouwd. Een filosofisch testament Menige onzer lezers zullen misschien niet weten wat daardoor bedoeld wordt, Het is eene uiterste beschikking, waardoor de vrijdenkers verklaren zou der priester, als een hond te willen ster ven en begraven worden. Komt do vrij denker bij het naderen der dood tot be tere gevoelens, zou hij in het vooruit zicht van het oordeel en de eeuwigheid zich met God willen verzoenen... halte- lè, dan komen de medeleden van den neel gadehij had dadelijk de mannen her kend zijn vriend Vernet en den agent Harray, dien de eerste meermalen als hel per gebruikte. Hoe kwam Vernet op het gemaskerd bal? En wat wilden die twee Daarmee brak M. Stanhope zich te vergeefs het hoofd, tot Vernet hem de oplossing van het raadsel gaf, daar hij in overijlde vreugde over de zekere overwinning uitriep Nu, Harvey, als ge ooit zoo'n gema len streek uitvoert als ik op dit oogenblik, brengt gij het nog tot commissaris. Ha, ha, dezen wedstrijd tusschen Amerika en En geland zal slecht voor den Yankee uitvallen. Dat komt er van als iemand vrouwenrokken draagt. Daar ging Stanhope een licht op met één Blag begreep hij den toestand. Ik heb vandaag een fijn stukje uitge voerd, vervolgde Vernet, vol zelfbehagen. Als het tweede mij ook gelukt, zult ge voortaan niet meer van mij hooren zeg gen, Vernet, onze beate detective... Doch de tijd dringt Ge weet dus goed wat ge te doen hebt Perfect, verzekerde Harvey. Mijn werk is gemakkelijk genoeg. Zeker Het mijne is lastiger. A pro pos, als ge in de balzaal eene Vrijheidsgo din ontmoet, houdt die dan een beetje in het oog. Ik zou wel willen weten wanneer die het huis verlaat, en hoe, Daarna gingen beiden heen en Stanhope vrydenkerskring met het filosofisch tes tament voor den dag, houden bjj het sterfbed wacht en laten geen priester □aderen. De stervende moge dan om een pries ter roepen, bidden en smeeken, niets te doen, geen zwakheid, geen medelij den, geen genade hy moet sterven zoo als hij geleefd heeft, volgens de princie pen dor vrijdenkerij en der vrjje zeden leer. Ziedaar het filosofisch testament. Hoe vry die mannen toch zyn En hoe wel zij hun eigen toch kennen daar ze maatregelen nemen uit vrees dat zij in lateren leeftijd den moed hun zou ontbreken om in hun vrijdenkersspel te vol herden. Wel gelijk had La Gazette de Char leroi toen ze schreef dat de vrydenkers noch vrij, noch denkers zijn, maar slaven die zich koorden en binden of als ganzen onder de magonnieke zweep voortgedreven worden. 't luil<»kl<et*- lmxl. Onlangs gaf Vooruit een a. b. c die het socialistisch programma bevatte. Het is leerzaam dit stuk te lezen, omdat het doet zien watonnoozel gezee- ver men aan het werkvolk wil wijsma ken. Als het socialisme zegeviert, dan zal ons wereldje een paradys worden. Luistert Ikzucht, hebzucht, moord en dief stal, inleen woord, de meeste ondeug- volledige harmonie zal bestaan" ?n 3e belangen der mcnschen. Joden, Christenen of hoe de geloo- vigen zich ook noemen mogen, zullen niet meer bestaan daar alle mcnschen, voorgelicht door de onvervalschto we tenschap, de natuurwetten zullen ver staan. Kerken cn Kloosters, kapellen en krochten, zullen geslecht zijn of veran derd in gebouwen van openbaar nut en vermaak, als schouwburgen, badplaatsen of voorraadschuren en entrepots. - Luiaards en leegloopcrs zullen er niet meer gevonden worden, daar de arbeid, dank aan de wetenschap, tot een plicht gemaakt en tot eene aangename uilspanning zal verlicht zyn. Plagen van allen aard als cholera, oorlog, overstroomingen, hongersnood, mijnrampen, werkstakingen,zullen door de wetenschappelijke regeling der maat schappij zoo goed als onmogelijk ge maakt worden Werken en genieten, zal de leus zijn voor allen en allen zullen voor elk, elk zal voor allen trachten dat geene stoor nis komt aan het geluk van elk indi vidu, dat zijne maatschappelijke plich ten heeft volbracht. Deze, die door vervolging tot de wanhoop gebracht wordt, schynt samen te spannen met zijne vervolgers en vijanden om zijnen eigen ondergang te bewerken. Lamartine. talmde nu geen minuut om door het ven ster de garderobe binnen te gaan, zich in zijnen mantel te wikkelen en langs den koninklijken weg, de bedienden voorbij, het huis te verlaten. Buiten zag hij scherp rond. Op eenigen afstand stonden verschei dene rijtuigen. Stanhope bemerkte hoe eene donkere gedaante op deze toesnelde. Bliksemsnel volgde hij en vernam het adres, dat de man bij he instappen den koetsier toeriep,: naar het policieb .reel in de X-straat. Het volgend oogenblik was ook Stanhope in een rijtuig gestapt dat een weinig ter zijde van de andere stond. Rijd naar de oude plaats, Jim, zoo hard ge kunt I beval hij den koetsier, die dadelijk zijne paarden in dollen draf zette. Gedurende den rit gebeurde er iets zon derlings in het rijtuig. De Vrijheidsgodin ontdeed zich van haar draperieën en toen de wagen stilhield aan het doel, stapte er een vreemde figuur uiteen man, in lompen gekleed, met een vuilen slappen hoed op 't stugge, stroogele haar, een pleister over het linkeroog en verscheiden litteekcns in het gezicht. Hij scheen met den omtrek, waar hij zich bevond, goed op de hoogte want zonder zich te bedenken sloeg hij een donker straatje in, juist toen eene klok het midder nachtuur sloeg. In de schoone villa van Burton ging in middels het feest zijn gang, en geen der TEGEN ALGOOLISM. - Gezel Vandervelde, de groote roode chef wil eene roode vrijrnetselaarslogio stichten waarvan de leden gansch onthouders zouden zijn, in a w., mannen die aan sterkedranken zouden verzaken. Nu dit is niet onmogelijk, zegt gezel Vandervelde. Zie eens de kloosterlingen, zegt hy. Behalve eenige uitzonderingen, allen o leven volgens de regels van hun orde. Hewel zijn ze daarom min welvarend Dat schynt my niet Dus volgens gezel Vandervelde ma ken do kloosterlingen zich niet plichtig aan drankmisbruik. Wat kaakslag aan de ezels der geu- scho Volksgazet WELK is ons geloof vroeg Proudhon. En hy antwoordde Wat Godsdienst betreft, is ons geloof dit Geen God meer Wat politiek betreft Geene vaste regeering wat maatschappij betreft Geen eigendom meer. Dat geloof is dat dor oprechte socia listen. Wie werkt de socialisten in de hand Wie maakt zelfs cartel akkoord met die mannen De liberalen, Verguaningsreoht. De blauwen rooden en groenen die nooit eenen eorlyken strijd kunnen voeren, zynjeeris in^u't „vwruitztabt der aanst. lieko Regeering en de catholieken om dat Minister Liebaert, in eigen luiam, een wetsvoorstel heeft aangeboden het welk de wet op 't vergunningsrecht wijzigt. Nu alles wat de blauwen, rooden en groene er over uitkramen is logeutaal cn volksfopperij. Immers 't is gekend on geweten dat het wetsontwerp zooals het door Minister Liebaert is voorgesteld nooit door de catholieken zal ge stemd worden. Vast en zeker zullen de huiszoeking en do geeischto borgstelling gevraagd van de herbergiers die alleen bier ver- koopen, verworpen worden. Wat de driekleurige leugenaars ofte volksfoppors weten te verzwygen 't is «lat M. Vandervelde, de socialistische groote chef, heeft verklaard dat het ont werp veel goeds inhield. Hij heeft den vergunningslaks, zooals M. Liebaert hem voorstelt, aangenomen, betreuren de dat de openingstaks voor nieuwe her bergen niet hooger was gesteld. Hij wil het getal herbergen aanzienlijk vermin deren. Fredje kan daar een puntje aan zuigen. I)e wijsheid verbiedt te oordeelon op enkelen schijn, geloof te hechten aan alles wat men hoort, alles te doen wat men kan, alles te zeggen wat men doet, en alles te verteren wat men bezit. Napoleon. gasten vermoedde, welke een vreeselijke Blag den vrede van dat huis bedieigde, welke schanddaad in hunne onmiddellijke nabijheid werd gepleegd. Kleine Daisy was, na verlof van haar mama teruggekeerd naar de als vrouw Holle aangeduide persoon. Met kinderlijk vertrou wen ging zij tot den vreemde, die zulke aardige dingentjes kon vertellen. Het werd laat, maar niemand haalde haar. Millie was verdiept in het zien naar den dans. Zoudt ge Asschepoetster in haar koets wel eens willen zien vroeg de vrouw honingzoet. Ze rijdt nu door het park. Als ge niet bang zijt, kleintje, kom dan eens meeik zal u haar laten zien. Willig stond het kind het toe en de vrouw trok haar mee naar het terras, dat aan het park grensde. Wat is het hier donker I fluisterdo Daisy, nu bang. En ik zie niets 1 Toch welDaar tusschen de boomen schemert licht. Dat is de gouden koets van de Asschepoetster. Kom, hartje, ik zal u optillen, dan kunt ge beter zien. Zij hief het kind in de hoogte, doch ter zelfder tijd werd een scherpe, zoetige geur merkbaar Daisy liet het kopje zinken en toen lag zij verdoofd in de armen der vrouw die, door het park sluipend, haastig met haren buit verdween. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1