Donderdag 12 Maart 1908 5 centiemen per nummer 62,le Jaar 4033 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Scholen zonder God. Heldin van het kwaad Oorsprong der gazetten. KLAVERS. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE i)lt blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weel onder dagtee- ^kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post vertonden 0 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zee maanden fr. i-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont liet» vangen zijn ten laste van den schuldenaar. q°D; Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, ren in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten hureeie via dit blad. AalBt, 11 Maart 1908. Scholen zonder God, ja, ziedaar wat onze liberalen invoeren willen. Hun strijd is niet openlijk zij wach ten zich wel er iets te laten over hooren en gewagen dus nooit dan van onzij dige scholen. Zij handelen lijk ware schijnheiligen, want denkt niet dat ze niet weten dat de onzijdige school onmogelijk kan be staan; dat onzijdigheid in 't onderwijs eene onmogelijkheid is op welk gebied en onder welk opzicht dan ook. De ondervinding leert ons dagelijks dat onzijdig onderwijs gegeven in scho len zonder God, naar 't verderf leidt. Menigvuldige voorbeelden treft men aan, en wjj willen de aandacht der ouders op de volgende inroepen De burggraaf Walsch bezocht het ge vang van Mont Saint Michel en schetste eenige hoeken der gebouwen af op zijn nota boekje. Op zeker oogenblik twij felde hij wat in het trekken eener lijn. Nu een jonge gevange, een kloeke wel gebouwde jongeling die bijkwam be merkte het en in een wenk verbeterde hij de teekening. Kunt ge teekenen vroeg burggraaf Walsch. Ja, Mynheer, wedervoer de gevange ne, talenten genoeg heeft men mij ver schaft maar niets anders en geeuen Godsdienst en zoo ziet ge mij hier. 'Nog een ander voorbeeld Een jongeling onlangs tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, aanhoorde de uitspraak van 't vonnis met eene kalme gelatenhèid en sprak dan Ik vergeef aan de rechters, hun von- nis is rechtveerdig. Ik vergeef aan de gendarmen, ze deden hunne plicht met mij aan te houden. Maar er is hier een man aanwezig aan wien ik geen vergiffenis schenk. Die man is mijn vader. Hij heeft mij zonder Godsdienst opgevoed 't is zijn schuld dat ik voor 't Ge- recht verscheen. Ziedaar de vruchten van 't onderwijs zonder God dat de blauwen en roodén hier ook in België zouden willen invoe ren. Maar 't zal hen niet lukken en in Mei en Juni aanst. zullen de huisvaders door hunne stemming betuigen dat ze de scholen zonder God verfoeien en niets begeren dan scholen met God DOOR El'G. LEEN. l6de VERVOLG. 't Is waar, sprak hij gichelend hij t had gezworen nooit den echtgenoot der zoo 1 beruchte Tinah Milio weer te willen zien en nu zweert hij u hem weer op te nemen. Dit kon men overigens begrijpen vroeger wist hij nog wat hij deed en nu weet hij het niet meer. En dan, gij waart er eerst niet, schoone tooveres. Wat er ook van zij, in dien dat uw geluk kan uitmaken, gun ik u de volkomen verzoening tusschen vader en j zoon. Die bestaat reeds, want ik heb aan den postbode eenen brief gegeven, waarin ik Frederik schrijf, dat hij in alle zekerheid mag terugkomen, dat alles vergeten en vergeven is. O I ik kan u de vreugde niet uitdrukken, welke ik gevoel, nu ik zijne genade verkregen heb maar nu moet ik alles aan moeder gaan vertellen. Terwijl Laura zich verwijderde, mom pelde de jonkman Onze moeder ja, daar mag ze van spreken., die zal hare vreugde wel kort wieken. Wat mij betreft, ik geef er den bliksem van, hoewel ik er in den grond toch meê verlies want nu gaan de kastee- len, die Laura moest erven in luchtkastee- len veranderen, en zal ik later bij haar om De oudminister van werk en nijver heid, M. Francotte. heeft in den Ka tholieken Kring van Antwerpen, eene voordracht gegeven over den oorsprong der gazetten. Het was eene leerzame voordracht, en die grooten byval vond. M. Francotte is ook de gemoedelijke en hertel ij ke spreker. Waren aanwezig, M. Delbeke, minis ter van openbare werken; graaf de Ber- geyck, oud-gouverneur; M. Belpaire, eerevoorzitter van den Kring; M. Üllens de Schooten, voorzitter, en meer andere voorname personen. Wie zijn de uitvinders van het dag blad De Romeinen kenden het, mag men zeggen. Doch kan men ze werkelijk B journalisten noemen, zij die te Roo men hunne gekende Ephemerieden op papyrussen aanteekenden Met der daad, werd het journalisme geboren den dag op welken, in de XVII® eeuw, de boekdrukkunst hare eerste volmaking kreeg. Moet men hoogleeraar Koch, van Heidelberg gelooven, dan zou het eerste dagblad ten jare 1609 iu Duitschland verschenen zijn. Het schijnt eventwcl klaar en dui delijk bewezeD, dat het eerste dagblad te Antwerpen uitgegeven werd, in de Gouden Zonop de Lombaardvest, war.r Abraham Verhoeven zijne Nieuwe Tij dinghen uitgaf, en waarvan de eerste afdruksels in uwe stadsboekerij berus tende zyn. M. Francotte schetst nu het leven en het werk van Abraham Verhoeven. Hij herinnerde den tegenspoed van Ver hoeven, en hoe Verdussen, na den val Verhoeven's drukkerij, 't blad overnam en het betitelde Gazet Extraordinuris, een Vlaamsch dat spreker als Waal best begrijpen kan. Antwerpen komt dus op den eersten rang, met het eerste dagblad in 1605. Duitschland komt op den tweeden rang, met den Frankfurter Post Zeitung, in 1615, of moest Koch gelyk hebben, altijd niet vroeger dan 1609, dus nog 4 jaar na Antwerpen. a In Holland hebben we de eerste ga- zette. die van Amsterdam, in 1616, waarvan de stichter was Broer Frans, die 't zonderlinge beroep van rondventer van tijdingen in de legervendels uitoe fende. Pierre Bayle, Franschman, uit zyn land naar Rotterdam gevlucht, geeft er uit zijne Nouvelles de la République des Lettresaangenaam om lezen, geestig geschreven, Klagend over de lastigheid geen bankbriefjes moeten komen, als.... Maar van al de geheimen der schepping, is de vrouw toch het moeilijkst te begrij pen. De blijdschap van Laura schijnt me even onzinnig en belachelijk als een gene raal, die zege zou roepen na eenen verloren slag. XI. Den volgenden morgen, zat de baronnes de Dak met hare dochter in een zomer huisje van den slottuin. Wat vertelt ge mij daar, Laura sprak zij. Voorzeker heeft de graaf nu zijn vol verstand niet meer. Zijne verandering omtrent Frederik kan ik nog eenigzins goedkeuren maar die gedachte om terug op Elsegem te gaan wonen kan ik in 't ge heel niet verstaan. Hij kon redens hebben om zich uit die woning te verwijderen, maar hoegenaamd geene om er terug in te gaan. Nogtaus staat zijn besluit vast hij wil gaan sterven, zegt hij, op de plaats waar hij geboren is, waar hij het grootste deel zijns levens heeft doorgebracht, waar de overblijfselen zijner vrouw en zijner voorouders rusten. Al die gedachtenveranderingen bewij zen dat zijn toestand zeer bedenkelijk is.... Wat er ook van zijik heb voorgenomen u niet te volgen. Ik woon hier veel liever dan in dat somber, gothisch kasteel, ik ben niet bijgeloovig maar die oude legenden hebben toch eenen zekeren invloed ep mij der lezers, altyd kwaad omdat or niet genoeg in staat van wat zy liefst er in zouden hebben. Zou het vandaag nog anders zyn In 1622 werd het eerste engelsche blad uitgegeven door Nathaniel Button, die op groote schaal de publiciteit in voerde, en aldus bewees dat de En- gelschman altijd praktisch was. Frankryk komt op den vyfden rang met de Gazette de France, in 1631. Théophrase Renaudot schreef in zijn blad, dat het hem verwonderde de Fran - schen, zoo belust op nieuws niet in grooter getal zich te zien abonneeren. Dit blad, zegde hy, klein van om vang, is groot door zyn belang en groot door zijnen stijl. Is het mij geoorloofd, zei M. Fran cotte, in zijne slotrede, hetzelfde te zeg gen van onze catholieke pers, zoo noo dig voor de verdediging? Het blad is de lezing der volkeren, en men mag zeggen dat de volkeren de pers bezitten welke zy verdienen. Daarom is het noodig dat onze vrien den goed de leuze begrijpen van de catholieke Duitschers ter ondersteuning hunner pers Abonniren, Correspun- diren, Inseriren. O Abonneert u op onze bladenschryft in onze bladenzet uwe aunoncen in onze bladen. Zoo krijgen wij eene sterke catholieke pers, de pers die onze zaak noodig heeft, het machtigste wapen dat wij bezitten. Het is onbetwistbaar dat de klavers als het voornaamste en kostbaarste groenvoeder mogen aanzien worden voor melkkoeien, vetbeesten, paarden enz., want zij bevatten eene groote hoe veelheid eiwitstoffen en aangezien de landbouwers zich ten huidigen dage meer en meer op de veeteelt toeleggen, zal het van geen belang ontbloot zijn hier in 't kort de beste en doelmatigste bemostingswijze uiteen te zetten. De klavers bezitten het vermogen de vrije stikstof der lucht te vestigen dusrol- gens moeten wy ons hier met de terug gave van dit element niet bezig houden. Integendeel hebben zij eene groote be hoefte aan fosfoorzuur, potasch en kalk. Uit proefnemingen aangelegd in de onderzoek hoeve van Laucbstedt is het gebleken dat men door toevoeging van fosfoorzuur, potasch en kalk de beste uitslagen heeft verkregen. nen geest uitgeoefend en ik zou altoos meenen die prior-schim rond mij te zien dwalen, aan wier verschijning de landlieden en bedienden van het slot nog altijd geloo ven. Daarbij hebt ge nog die Zwarte An, de oude bedelares, welke immer rond Else gem dwaalt en haar droef gezang laat hoo ren. De wind die 's avonds door de openin gen der torentjea huilt zou me het akelig geluid der klok doen hooren, welke naar men zegt van zelve in beweging komt, iedermaal dat een de Borluit den geest geeft. Ik blijf waar ik ben. Terwijl ze deze laatste woorden uitsprak, vervoegde mev. d'Aulneux zich bij moeder en dochter. De baronnes deelde deze haar besluit mede, waarop de weduwe met een goed keurend gebaar antwoordde. Zich tot Laura wendende, hernam mev. de Dak met eene zekere schuurschheid En de maatregelen, welke uw oom ten uwen voordeele had genomen... gij zegt me niet of hij dezelve, ja of neen. ver anderd heeft, sedert hij het besluit nam zijnen deftigen zoon vergiffenis te schen ken Dat Gods wil daaromtrent geschiede, beste moeder de christelijke beginselen welke gij me geleerd hebe, verbieden me volstrekt mijn eigen belang dat van zijnen ongelukkigen zoon bij den graaf te doen gelden. De barones antwoordde niet, doch haar voorhoofd rimpelde zich en tooade Waar mede snede Totalen Met metaalsUkken 462 449 911 Met metaalslakken en potasch 1210 556 1766 Met meUaliUkken, potasch en en plaaster 1422 760 2182 Het is van groot belang voor den land bouwer zijne toevlucht te nemen tot de minerale mestoffen, want 't is het eenige raiddel om hooge en winstgevende op brengsten te bekomen. Reeds dikwijls heeft men beweerd dat het aanwenden van potaschzouten geene voordeelige uitslagen geeft dan enkel in lichte zandgronden. Welnu, de proe ven van Mynheer Paul De Vuyst,Hoofd opzichter van den landbouw, bewijzen het tegenovergestelde, want in vrucht bare leemgronden, heeft de potasch de oogsten merkelijk vermeerderd. Aangezien de klavers gewoonlijk op de graangewassen volgen, en zij dus- volgens geene rechtstreeksche bemes ting ontvangen daar de graangewas sen ten andere het meerendeel der voe dende elementen hebben beuuttigd, en in aanmerking nemende dat 10000 kgr. klaverhooi gemiddeld 50 kgr. fosfoor zuur en 188 kgr. potasch bevatten, be velen wij de volgende bemestingsfor- muul aan 400 kgr. metaalslakken 500 kgr. kaïniet 3000 kgr. kalk. J. Aidit. Zondagrust in het letter. De minister van oorlog heeft bevolen, in de garnizoenen de werkzaamheden op de Zondagen te bepalen tot de aller noodzakelijkste. Van af Zaterdag moeten al de diensten voor den Maandag vastgesteld zyn. Tegen de publieke zedeloosheid. De minister van Justicie heeft tot de procureurs-generaal eenen omzendbrief gericht in welken hy aanstipt hoe de openbare denkwijze met recht veront- weerdigd is tegen de verregaande vry- hoid, die winkels zich veroorloven in het uitstellen van beeltenissen, fotogra fieën, postkaarten en verzoekt byzonder een waakzaam oog te houden op die uit stallingen en de openbare zedelijkheid en de kinderen te beschermen door die uitstallers te vervolgen krachtens arti kel 383 vau het strafwetboek. De pensioenen der werklieden in Frankrijk. - De Fransche Kamer dringt aan by het Fransch gouverne ment, dit jaar nog de wet op de werk- blijkelijk dat zij spijt gevoelde, hare dochter gelegenheid te hebben gegeven tot zulk een antwoord Mev. d'Aulneux integendeel liet aan hare meesteres schokschouderend verstaan dat zij met Laura's gevoelen niet instemde; en zag deze laatste met eenen afgunstigen blik heengaan. Drie dagen later, was het slot van Else gem geheel in orde gesteld om zijne gasten te ontvangen, en de oude graaf ging er zich met Laura en verscheidene dienstboden vestigen. Frederik, dien men met ongeduld ver wachtte, kwam echter niet. Hij had zich tevrelen gesteld met zijne nicht eenen brief te schrijven, welke deze grootdijks verwonderd en gekwetst had. want niets verraadde er het geluk in, dat hij had moe ten gevoelen, toen hij vernam dat alles vergeten en vergeven was. Hij bepaalde zich met te zeggen, dat hij nog eenigen tijd verplicht zou zijn in 's Gravenhage ter beschikking des ministers van oorlog te blijven en hij zoo spoedig mogelijk naar Elsegem zou reizen. Dit zoel briefje had Laura in verlegen heid gebracht tegenover haren oom zij deed echter alsof zij het schrijven verloren had, om er geene lezing van te moeten geven. XIII. Onder de zalen van het slot, was er een die gekend was ouder den naam van liedenpensioenen in werking te bren gen. De Senaat zou echter die wet grondig willen bestudeeren. Reeds heeft de Senaatkommissie be wezen, dat de hervorming, in 1905 ge stemd, onuitvoerbaar is omdat zy te veel zou kosten. Daarom heeft minister Viviana voor gesteld te stemmen dat de tusschen- komst van den Staat niet meer dan 100 miljoen mag bedragen. Daaruit volgt dat de pensioenen veel minder zullen zyn dan eerst geschikt was. Wat belieft er u, Vooroit Godsdienst in huwelijkstrouw. Zwitserland is deels protestant en deels catholiek. Men beeft daar de echtschei ding ingebracht in 1874- De uitslag er van is ijselijk Voor 't jaar 1906 alleen zijn er 1343 echtscheidingen. Maar 't is kurieus om na te gaan waar zy meest gebeuren en welke de invloed is van den Godsdienst in die zaken. Daar zyn vyf protestantsche cantons: Geneve, Zurich, Berne Neuchatel en Vaud. In die vyf cantons alleen zijn er 916 echtscheidingen op 1343 in heel het land. Er zyn vier katholieke cantons: Va lais, dat maar 3 echtscheidingen telt, Fribourg 9, Zug 2 en Uri geon, dat is 14. Het canton Afpenzel (catholiek) heeft 3 echtscheidingen, terwijl het can ton Afpenzel (protestant) er 39 telt. Dat is afdoende Potloodhulzen van aardappel meel. Van eene belangrijke vinding gewaagt de Revue Scientifique Ten gevolge van het ontzaggelijke houtver- bruik by het vervaardigen van potloo- den is er langzamerhand gebrek aan het voor dit doel alleen bruikbare ceder hout ontstaan. Bij de pogingen voor de potloodvulling een ander materiaal te vinden, bediende men zich eorst van papier, maar bemerkte weldra, dat het niet duurzaam was, en zoo kwam men van deze nieuwigheid, waarvan men zich veel had voorgesteld, weldra weer terug. Thans heeft eene Fransche maat schappij een stof samengesteld, welke voor 't grootste deel uit verhard aard appelmeel bestaat en,zooals bovenstaand tijdschrift verzekert, de met de nieuwe uitvinding gedane proeven zyn tot nog toe allen gelukt. GodfHedenzaal. Zij was altijd door 's gra ven voorraten gebruikt geworden en door hem zeiven in den tijd, dat zijne gade nog leefde. Ook had hij ze nu weer tot verblijf plaats gekozen, niettegenstaande men hem deed opmerken dat zij kil was, somber en zelfs ongezond. 't Was eene ruime kamer met eikenhou ten vloer en zoldering, met reusachtigen schoorsteenmantel waarin dag en nacht blokken dennenhout brandden, en voorzien van zeer oud huisraad. Aan iedere zijde der schouw bevond zich een houten standbeeld, van natusrlijke grootte, Godfried van Constantinopel en Godfried van Bouillon voorstellende. In 't midden van het linker gedeelte der zaal stond een gebeeldhouwd ledekant met he mel, waarin de graaf nog neerlag, hoewel 't reeds elf uur was van den voormiddag. Op dit oogenblik trad de barones de Dak binnen, gevolgd door mev. d'Aulneux. Zij vernam eventjes naar den toestand des kranken en haastte zich toen, de aan dacht harer-gezelschapsdame te roepen op Jlea wat de zaal merkwaardigs bevatte onder beeidhouwkundig opzicht. Ik heb vele oude heerenwoningen bezocht, sprak de wed we maar ik heb nooit prachtiger beeldwerk mogen bewon deren. Indien hier geheime toegangen zijn, mag men zeggen dat zij mi t buitengewoon veel kunde door het houten beeldwerk ver borgen worden gehouden. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1