Zondag 15 blaart 1908 5 centiemen per nummer 62ile Jaar 4054 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 'T HEK AAN DEN OUDEN STIJL. STANHOPE Leergang van moeshovenierderij. x DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verronden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. coiyuK anoM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele ra dit blad. Aalst, 14 Maart 1908. Waarom het hek aan den ouden stijl niet behouden Ja, waarom verande ren Ziedaar de vraag die wy willen stellen aan al dpgenen welke het Catho* Hek Ministerie bevechten en niets vuri ger wenscben dan het in den grond te boren met de aanst. wetgevende kie zingen. Wanneer wij onze driekleurige tegen strevers hooren uitroepen dat de catho- lieken van 't bewind moeten verdreven worden, hebben wij ook het recht vra gen Waarom dan Wij hebben dat rechten des te meer daar onze tegenstrevers een programma hebben afgekondigd dat het tegenoverge stelde is van ons catholiek programma. En inderdaad, hebben wij in hunne voornaamste organen niet gelezen en hunne gevierdste redenaars niet hooren verklaren dat zij in bewondering staan voor personen en zaken die we afkeu ren en verfoeien De Fransche godsdiensthaters veree ren en loven zij tot in den derden geu- zenhemel, omdat zij hun voorbeelden geven die hier, volgens hun, zouden moeten ingevoerd worden, Hoe dikwerf hebben onze liberale en socialistische organen de maatregelen van vervolging tegen do kloosterlingen zien goedkeuren die in deze laatste jaren, in Frankrijk, zijn genomen ge worden en ten uitvoer gebracht zonder eenige genade. En de scheiding van Kerk eu Staat is dat ook hun ideaal niet Het sluiten van kerken en bidplaat sen, vragen ze het niet Onze Priesters vervolgen, willen zij het niet Het verplichtend ongodsdienstig on derwijs invoeren en het vrije catholieke vernietigen betrachten zodat niet?... In een woord, al wat de Fransche vrijmetselarij in hare donkere krochten tegen de R. G. Kerk en de Catholieken heeft gesmeed, maakt het voornaamste gedeelte uit van 't programma waar over de blauwen en rooden volkomen 't accoord zijn. Dus hun gezamenlijk programma is godsdiensthaat en godsdienstoorlog. Nu, wanneer men dit programma ver gelijkt aan dit waardoor deGatholieken, sedert eer. kwaart eeuws, zooveel tol de algemeene welvaart hebben bijgedra gen, dan moeten onze tegenstrevers zich niet verwonderen dat wy de vragen stellen Waarom veranderen Waarom het hek niet aan den ouden stijl be houden P 't Is immers onbetwistkaar dat sedert de Amerikaansche detective. 14* Vervolg. Dat zult ge hooren. Luister. Laat ons eens aannemen dat eene dame een heel rijke dame die bij mij in de schuld staat, dezen avond hier kwam En nemen wij verder aan, dat er haar veel aan gelegen was, niet gezien te worden van wege haar positie en. Klets toch zoo lang niet riep Siebel ongeduldig. Wees kort en duidelijk Zonder zich aan dat ongeduld te storen, vervolgde Lenz kalm En nemen wij aan, gij beiden komt zoo plotseling binnen. Ik denk, dat ze graag wat betalen zou, als gij bebofdet, haar niet te verraden... Begrijp ge mij Ja, ja knikte Siebel, terwijl Nancy dom voor zich keek. Komt dan een beetje naderbij. Ande ren behoeven het niet te hooren. fluisterde de oude Ik zal u nauwkeurig zeggen, wat ge doen moet Zacht gaf hij hun de noodige aanwijzin gen, en toen slopen de twee de wankelen de trap op. die rechtstreeks uit de kamer naar de verlaten bovenverdieping voerde. Lenz stak nu een tweede kaars aan en zette die op tafel. Toen kroop hij weer in de catholieken de teugels van 't bewind in handen houden, de algemeene wel vaart van jaar tot jaar heeft toegeno men. De staatsfinanciën die onder de heer schappij der liberalen in groot gevaar werden gebracht, werden gered door het wijs en spaarzaam bestuur der catholieke Ministers. In plaats van met een tekort dat alle jaren zwol, worden de rekeningen nu met een batig overschot gesloten. Onze tegenstrevers beweerden in den beginne dat die bloeiende geldelijke toe stand, slechts een toevallig verschijnsel zou wezen maar het duurt nu al 23 jaren. Nu, de ondervinding heeft ons geleerd dat moesten de liberalen en socialisten, tegen aller verwachting, opnieuw mees ter worden, er geen ooge.nblik aan te twyfelen zou vallen of woldra zouden onze staatsfinanciën in gevaar gebracht worden door de anti-catholieke ontwer pen die zij in uitvoer zouden brengen. Zonder profeet te willen spelen kunnen wij dit met zekerheid voorzeggen met slechts de gevolgen te bestatigen die de godsdienstoorlog in Frankrijk voor noodzakelijk gevolg heeft gehad en nog hebben zal. Maar ook de ondervinding heeft ons van den anderen kant geleerd dat de financieële politiek onzer catholioke Regoering voor de algemeene welvaart hoogst voordeelig is geweest en dat men aan die politieke handelwijze zal ge trouw blijven. In die omstandigheden stellen wij de vragen aan onze landgenooten Waarom van Ministerie willen veranderen P Waarom het hek aan den ouden stijl niet behouden P Zij die met het algemeen belang be kommerd zijn en hun eigen belang goed begrijpen zullen antwoorden Neen, niet veranderen Neen, 't hek aan den ouden stijl En waarom luidt het antwoord al dus Omdat men weet dat wanneer de gel delijke toestand van den Staat blooicnd is er altyd welvaart en vooruitgang beerscht. Dit is eene onbetwistbare waarheid waarvan wy, sedert de Catholieken het land behoeren. hel bewys dagelijks voor oogeu hebben. Men raadplege de verslagen en sta tistieken der Algemeene Spaarkas van den Staat en ge zult bestatigen dat de gelden er als spaarpenningen gestort op verbazende wijze vermeerderen. Meer dan 750 millioen franks zijn er gestort geworden. Men telt een spaar boekje op bijna 4 inwoners... Nu. bij die honderden raillioenen die aan de Staatsspaarkas zijn toevertrouwd zijn hoekje; scherp luisterend naar elk ge- druisch Na een kwartier hoorde hij een lichten tred en hij haastte zich. de deur te openen. Eene vrouw wier gehe> le uiterlijk be wees dal zij tot den aanzienlijken stand behoorde, trad weifelend over den drempel. Lenz stak haar met gehuichelde vrien delijkheid de handen toe, doch in trots afwijzende houding liep ze hem voorbij tot midden in de kamer. Waarom hebt gij mij laten komen 1 vroeg zij verwijtend. Ach, lief kind, antwoordde de oude onderworpen; moeder en ik verlangden zoo naar u Lea Burton sloeg de Bluier op, die haar gelaat bedekte. Huichelaar riep zij heftig. Ouders kwellen hunkinderen niet, zooals gij doet ge hebt mij overgelaten aan de Ullmans, toen ik nog een kind was zooveel weet ik maar in het document, dat gij des tijds onderteekend hebt, staat er niets van in, dat ik uwe dochter ben. Ook de stem der natuur spreekt niet. Zou ik voor deze ontmoetingen terugschrikken, als ge wer kelijk mijn vader waart Zou ik dan voor u huiveren Haar oogen fonkelden zij had op dit oogenblik alle vrees vergeten en sprak met zoo heldere, doordringende stem, dat Lenz. vreczende dat Siebel te veel mocht verne men, haar snel in de rede viel Niet zoo luid, kind De buren behoe- geworden moet men nog de lalrijke mil- lioenen voegen welke de Belgische werk lieden spaarden om eigenaar van hunne woonstede te worden. Meer dan 50 duizend woningen bo- staan er heden waarvan werklieden en kleine landbouwers de eigenaars zijn. Die overheerlijke uitslag hebben wij te danken aan de wet van 1889 door de Catholieken tot stand gebracht. Is dit geen bewijs der altijd toone- mende welvaart Zièdaar de schoone vruchten welke het wijs beleid dor catholieken heeftaf geworpen En hierop moeten wij de aandacht inroepen: Indien er takken on zer maatschappelijke standen van deze vruchten genoten hebben dan zijn het wel zij die moeten zwoegen om door 't leven te geraken, de werklieden en mindere landbouwers. Ehwel tot al dezen zeggen wy Behoudt het hek aan den ouden stijl, i. a. w. blijft uw vertrouwen stel len in de catholieke Meerderheid welke België rijker, gelukkiger en vreed zamer heeft gemaakt De kweekerij van den moestuin. Elk oordeelkundig gehouden moes tuin diende hare kweekery te bezitten waar de zaaiingen op wachtbed en de verspeningen zouden geschieden. On- noodig, gelooven wij, veel op het nut, het voordeel en het belang dezer kwee- kerij te steunen. Wie eene eigene k woeker ij bezit, kan beter oenen keus der verscheidenheden doen, kent beter deze die hij zaait, stelt zich nooil bloot zich tevreden te moeten stellen met het uitschot van planten die soms 6 7 dagen lang op de verschillige markten te koop gesteld werden, be komt meestal, voor enkele centiemen, ten gepasten tijde, overvloed van goede planten, waarmede hy vrienden en ken nissen genoegen kan doen, nadat hij zelf zijn gerief opgedaan heeft, enz. euz. De moeshofkweekerij wordt bij voor keur op rabat, zonnebram, iu vruchtba ren, gezonden, rijken, lichteD, humus- rijken, wel gelegen en volkomen be- schutteu grond aangelegd. Zoohaast de eerste zonnestralen der maand Februari zich vortoonen, worden de eerste zaaiin gen gedaan. Deze worden opvolgenlyk voortgezet, de eene na de andere, zonder onderbreking, tot in den herfst. Men bemerke het wel, elke plant die moet verplant worden, zal men eene of zelfs meermalen verspenen voor aleer ze tot blijvens te planten; derwijze, worden zij liloeker, geblokter, daar zij eene overvloedige wortelkraag uitschie ten, en zullen zelden van hot verplanten lijden. De eerste verspening geschiedt ven niet te weten, wat wij met lkaar be spreken. Ik vind, dat ge heel ondankbaar zijt hij zuchtte diep Wij wilden u rijk en gelukkig zien, en nu minacht gij uwen armen ouden vader Is dat het loon voor onze liefde 1 Als in groote droefenis liet hij het hoofd op de borst hangen en deed, of hij een tra n wegpinkte Toen vervolgde hij met bekommerd gelaat Wij waren, toen wij u afstonden zeer arm de Ullmans echter hadden destijds veel geld, veel meer dan bij hun dood, daar ze u maar een paar duizend dollars hebben nagelaten. En die hebt ge mij al afgeperst I riep Lea onst imig. Alles wat ik be^at, is in uwe handen geraakt en toch leeft ge als bedelaars. Dat zijn wij ook, kindlief. Een onge lukkige speculatie heeft al het geld ver slonden, en nu... Nu moet ik weer helpen, voltooide zij minachtend. Altijd de oude geschiede nis Doch hoor nu goed. wat ik u zeg ge hebt mij doen roepen uit het huis van mijn echtgenoot ge hebt mij gedwongen, hei melijk weg te sluipen van mijn gasten als een misdadigster, wijl ge mij dreigdet mij in hun midden op te zoeken, als ik niet kwam Ik wist. dat ge het dreigement waar zoudt maken, en om het huis van mijn echtgenoot niet door uw tegenwoordigheid te onteeren, kwam ik liever hier. Doch let welhet is de laatste keer. zoo vroeg mogelijkzoo haast de zeer jongoplantjes2 3 blaarkens bovenhunne lobbladeren geschoten hebben. Maar om te verplanten sujecten van allereerste groeikracht te bekomen, is het eerst en vooral noodig onder hun bereik al hunne voedende bestanddeelon te stellen geen enkel mag ontbreken. Van eenen anderen kant, aangezien de jonge planten in de kweekerij aange jaagd worden, en hunne hoedanigheid afhangt van de snelheid waarmede zij zich ontwikkelen, is het noodig aide bestanddeelen onder rechtstreeks op .neembare vormen onder hun bereik to stellen. De stikstof geeft de groeikracht, het fosfoorzuur, de polasch en de kalk, de-hoedanigheid en den graad van we derstandbaarheid tegen de aanvallen der ziekten en der insecten. Gevolgenlijk staan wij het gebruik voor van 25 tot 50 grammen ammoniak- sulfaat, dat reeds aan 8° 4°C. nitrifieert, 50 tot 75 grammen superfosfaat, en on geveer -10 grammen polaschsulfaat por vierkanten meter. Vóór den winter aangewend, vervangen wij het super fosfaat door 100 grammen slakkenmeel, dat, doordien het vrije kalk bevat, de zuurheid wegneemt die niet zelden in de moeshofkweekery ontsaat. (Verboden nadruk) JAN. Onderlinge Belgische Boerenverzekering en de Landbouw verzekering. Verleden Donderdag 5 Maart, werdon te Leuven de algemeene vergaderingen gehouden van deOnderlinge Belgische Boerenverzekering en van de Land bouw verzekering n de twee maatschap- pijën van verzekering tegeu ongevallen die in 1905 door de vrije Landbouwers bonden van België zijn ingericht. Uit het jaarverslag, dat in druk zal verschijnen en op aanvraag kosteloos zal gestuurd worden, blijkt dat die ver zekeringen zeer bloeiend zijn. Hier de belangrijkste cyfers Onderlinge Belgische Boerenverzekering O. B. B. Aantal polissen op31 Dec. 1907 8,932 Premie voor het jaar 1907 341,746,25 Ongevallen verklaard in 1907 2,068 Vergoedingon betd in 1907 163,420,04 Reserve voor nog te regelen ongevallen 155,798,64 Overschot 76,577,41 De algemeene vergadering heeft be slist onder vorm van reserve aandeelen 20 van de premie terug le geven. De Landbouwverzekering, L. B. Aantal polissen op 31 Dec. 1007 11,780 Reserve voor het jaar 1907 225,790,13 Ongevallen verklaard in 1907 983 Vergoedingen uitbeld in 1907 51,451,65 Reserve voor nog te regelen ongevallen 89,984,09 Overschot 94,968,02 De laatste keer? Ltnz richtte zich plotseling op. Neen neen, kind, zeg dat niet Tot dusver heb ik mij geschikt, ver volgde zij met stijgenden toorn omdat ik in uwe macht ben. maar ondanks alles zal ik u van heden af trotseeren Stil stil niet zoo heftig vermaande de oude. met sluipende bewegingen nader bij komende. Zij trok zich aanstonds terug, zoodat de tafel tusschen hen was. Ge hebt uwe indringendheid te ver gedreven, zei ze op harden toon. Pas waren mijn pleegouders gestorven, of ge ver- scheent als of ge op hun dood had gewacht. Dat komt uit, antwoordde hij nu zonder veinzen want bij hun leven moch ten wij u immers niet zien. In het document hadt ge belooft, mij voor altijd met rust te laten, vervolgde Lea heftig nooit weer eenig recht op mij te doen gelden. O, waarom heeft het lot mij van mijn beschermers beroofd 1 voegde zij er smartelijk bewogen bij en mij in die han den overgeleverd Lenz schoof ongeduldig op zijn stoel heen en weer Hij was er niet op voorbe reid, de jonge vrouw in zoo vijandige stem ming te zien, zulke woorden van haar lip pen te hooren Gaarne had hij haar tot zwijgen gebracht om de beide getuigen, die boven luisterden doch zij was te opge wonden, te zeer van bitterheid vervuld om zich te laten bedaren. De verzekerden van de L. A. zullen onder vorm van reserve-aandeelen 40 °/0 van hunne premie lerug ontvangen. Het buitengewoon voorzienigheids fonds (reserve-aandeelen der verzeker den) beloopt voor de twee maatschap- pijën samen 1,000 fr. Een schoon cijfer na enkel twee jaar bestaan AALST de gezondste verblijf plaats van gansch 't land. Volgens de laatst verschenen statistieken werden in 1907, te Aalst, op eene bevolking van 32.741 inwoners, 103 overlijdons per duizend bestatigd. Te Sint-Nicolaas die ongeveer het zelfde getal inwoners als Aalst telt, \t aren de sterfgevallen 20® per duizend inwoners. Te Kortrijk 19 per duizend inwoners: te Üoornyk 172 per duizend inwoners; in steden van minder bevolking Turn hout 18" per duizend; Roesselaere 242, Charleroi 143, Lier 16J, Lokeren 20. Dus al die steden des lands hebben merkelijk meer sterfgevallen aan te stippen dan Aalst. Nu tegen over 100 sterfgevallen telt men te Aalst 288 geboorten, te Sint-Ni colaas 147, te Kortryk 137, te Doornijk 110, te Turnhout 192, te Roesselaere 148, te Charleroi 108, te Lier 193 en te Lo keren 159. Dus staat Aalst aan 't hoofd voor de geboorten en gansch de laagste voor de overlijdens. Die toestand is niet alleen bestatigd geworden voor 1907 maar ook voor vroegere jaren. Wy, Aalstenaars, mogen er dus op bogen dat we 't gezondste oord van Bel gië bewonen Landbouw en Melker!j. - Het maaudblad De West-Vlaamsche Boer en- gilden wier 2e jaargang is ingetreden, is het orgaan van den Provincialen Boerenbond, waarvan Baron Ruzette, Gouverueur der Provincie, als eerevoor zitter komt gevierd te worden. Het nummer van Februari bevat eene allerbelangrijkste verhandeling over de hedendaagsche botervervalsching by middel van... water! Kostschoolhouders, pasteibakkers, hoteliers en verbruikers van boter, verkoopt men u geene water- boter l Abbonnement op de W.-Yl. Bóeren- gilden voor een jaar kost 0,50 fr. voor W. VI voor arule provinciën 0,65 fr. Schryven: Druk. uitg. Sintobin- Yperman, Lichtervelde. Of ze den bek in de pluimen houden Onlangs gaf een Fransche scli rij ver een vergelijking in 't licht tusschen het anti-catholiek ongodsdiens tig en papenvretend Frankrijk eu het catholieke, welvarende België. Frankrijk wordt, sedert 25 jaren be- Had ik u maar dadelijk in het begin ontmaskerd 1 vervolgde zij had ik u ge dwongen, uwe aanspraken te bewijzen Doch toen ik nog Lea Ullman heette, ver borgt ge die hebzucht en steldet u schijn baar tevreden met wat ik gaf. Toen ik Bur ton trouwde, betaalde ik u een hooge som, onder voorwaarde dat ge nooit meer mijn weg zoudt kruisen Ge hebt geen woord gehouden, en wijl mijn echtgenoot rijk is, vervolgt ge mij met bedreigingen en afper singen, die mij het leven tot een last ma ken. Alles wat ik het mijne kon noemen, ging in uwe handen doch dit zweer ik u van den rijkdom van mijn man zult ge geen dollar krijgen Ondankbaar creatuur knarste de oude nijdig Hij de d geen moeite om meer zijn ergernis te vergen hij bemerkte dui delijk aan den toon harer stem, dat het haar ernst was. Weer trachtte hij haar te naderen en weer week zij eene schrede terug. Daarbij haar voile op de schouders en haar diaman ten oorhangers, die zij in de haast vergeten had af te doen, fonkelden in het halfdon ker. Het was een ongelukkig toeval want de heerlijke steenen trokken dadelijk de op merkzaamheid van vier oogen, welke door eene reet van den zolder loerden. Siebel en Nancy hadden zich, zoodra Lea de kamer betrad, plat op den vloer neergelegd om te zien en te luisteren, Siebel, die het eerst de kostbare dingen heerd door een rommelzoo van socialis ten en radikalen die ware slaven der magonnieke logie zijn. België wordt bestierd door do Catho lieken gedurende byna 25 jaar. Ziehier nu de vergelijking tusschen de beide landen. Vrijheid. In België bestaat er eene volledige vrijheid vooralle ambtenaren om cenen godsdienst te beoefenen of niet. In alle vryheid kunnen zij aan hunne kinderen eene godsdienstige of eene ongodsdienstige opvoeding geven. In Frankrijk worden de godsdienstige ambtenaren verklikt, vervolgd.de gods dienst wordt overal uit de scholen ge bannen. Financiën. In Frankrijk was in 1906 een tekort van 160 millioen en alle jaren is er een overgroot tekort. In België is er jaarlijks eenen boni. Belastingen. In Bolgië betalen de inwoners 50 fr. per kop en in Frankrijk 858 fr. Inkomende rechten bestaan er in Frankryk op al wat men denken kan, onder andere op bloem, granen, koffie, zout. petrol. De speelkaarten en zwavel- stokskens zyn belast door het Staats bestuur. Leger. De Belgische soldaat krygt eeno dagelyksche vergoeding van 95 centiemen de fransche soldaat daaren tegen krijgt slechts eene vergoeding van 5 centiemen. Sparen, pensioenen. In België krij gen de oude menschen een pensioen van 65 fr. per jaar vyftien millioen toela gen worden ieder jaar verleend aan de pcnsioenmaatschappijën. Iedereen kan zich dus gemakkelijk een pensioen be zorgen. In Frankrijk bestaat er geen pensioen en er is geen geld om de peusioenmaat- schappijën aan te wakkeren. Volksvertegenwoordigers. In Frank rijk is er geen geld voor den werkman, den kleinen burger, den boer, maar wel voor volksvertegenwoordigers. Deze hebben hun jaarwedde gebracht van 9000 op 15000 fr. In België is die jaarwedde van 4000 franken. Landgenooten Als ge een Landsbe stuur verlangt lyk dit in Frankrijk, stemt dan maar voorde blauwe en roode cartelisten of voor de groene Tisten De Godloochening is niets dan een geweefsel van buitensporigheden en belachelijke tegenspraken. Bayle. Zoekt een volk zonder godsdienst indien gij er een vindt, weest verzekerd dat het niet veel verschilt met de rede- looze dieren. Hürne. AALST. De Kampstrijd en Ten toonstelling van vet Vee zullen plaats heb ben op Zaterdag 11 April aanstaande. ontdekte, stiet het meisje aan en fluisterde Ziet ge die steenen in hare ooren Het meisje gromde een paar woorden, en hijgende van begeerte: Hebt ge moed, meid l fluisterde hij, haar overeind trekkende Ik heb een plan- neke tegen dien ouden duivel. Wilt ge mij helpen Ja Maar hoe We zullen ze verrassen. Ik neem den oude voor mijn rekening zie gij het met haar klaar te spelen. Als katten slopen zij de trap af. XI Zonder het geringste vermoeden van wat haar bedreigde had Lea de voile weer vast gemaakt zij vervolgde op gebiedenden toon tot Lenz Zeg mij de waarheid ben ik met u verwant Ik kan het niet gelooven. Maar zeker weet ge, wie mijn ouders waren. Zeg het mij, ik bezweer het u De oude schudde afwijzend het hoofd en scheen te overleggen. Eer hij het echter met zichzelven eens was geworden, wat te antwoorden, werd er weer aan de deur geklopt. Ah I daar komt moeder riep hij zichtbaar verlicht die kan u zeggen, hoe zeer ge u vergist. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1