vandenTooneelwedstrijd, ERPE. 't Schijnt dat de Kieskronijk. Onze tegenstrevers. Zondasrrust. Allerhande nieuws. Melrose HAAR HERSTELLER Frankrijk. A bas la calotteVooruit van Gent sprekende over den vuilen smeerigen vastenavondstoet door de libe rale Jonge Wacht te Gent ingericht, en waarover zelfs deftige liberalen be schaamd zyn, zegt 't volgende - Daar waren veel pastoors te vreten in den stoetmen hoorde maar gedurig: A bas la calotte Bij de meesten der liberale lei- ders beteekent A bas la calotte ditGeef de liberalen de plaats- kens en niet aan de catholieken. Het politiek der liberalen ziet niet verder. En waar zijn Indien de liberalen met de socialisten cartel sluiten dan is 't alleenlijk om aan 't geldschotelken te geraken. Nu geraakten zy er door de hulp der roodjes aan, ze zouden hunne bondge- nooten laten sperrebekken lyk te Ant werpen waar ze nevens den schepen zetel vielen. Onze liberalen zyn zoo dorstig naar 't geldschotelken dat ze hunne zieltjes aan den duivel zouden verkoopen 't Milliurd en 't pluk ken». Tot hiertoe zyn de Fransche catholieken veronachtzaam geweest ter verdediging hunner vryheden en rech ten, 't was eene schuldige slaperigheid thans schijnen zij ontwaakt te zijn want dezer dagen hing op de muren te Parys een plakkaat te lezen in den volgenden zin opgesteld Een milliard, het land heiogen Een milliard, het volk bedrogen Een milliard, waar blijft 't pensioen f De zieke zonder zorg Het werkmanskind zonder school Hetweezekind op straat De spioeneering ingericht. Het aanklagen tot ambacht gemaakt. In veel hospitalen de marteling der zieken... De vrijmetselaar die troont De francmagon die praalt De truweelman die zakt BEN ZOEKER NAAR 'T PENSIOEN. Een liberaal orgaan tje van den zelfden deesem als ons Aalsterscho ezelsor gaan opgesteld door Spiritus en Vieze Wannes, schrijft «In den tijd der liberalen f waren er meer soldaten onder de wapens dan nu en het leger kostte zooveel niet. a Dat is waar Maar, er is een maar bij... nu zijn er min soldaten in de kazernen omdat de jongens zoolang niet moeten dienen als onder de liberalen. Nu wordt er voor de soldaten meer betaald, omdat ze 20 of 30 frank ter maand trekken, hetgeen het geval niet was onder de liberalen. Hebt ge 't weg Het bladje zou ook kunnen zeggen Het ministerie van arbeid en nijver heid kostte niets onder de liberalen zelfs bestond het niet, terwijl dit minis terie rond de 47 millioen frank 's jaars vraagt, waarvan twaalf millioen voor de werkmanspensioenen. Schaffe men de werkmanspensioenen af, 't ware aanstonds dat gespaard Maar wie zouden er de slechtsten meè zijn Ziedaar wat de liberale redenee ring inhoudt 't Zijn felle mannen, niet waar, die liberalen 'ai> A a l ar KONINKLIJKE REDERIJKKAMER «De Catharinisten.» ZEVENDE VERTOONING op Zondag x5 Maart 1908. Optredende Tooneelmaatschappij Meibloem van Brussel. Oud-Leerlingenbond van S' .Martensgesticlit Op Zondag, 22 Maart, to 5 uren na middag, zal in de feestzaal van het gesticht een Feestavond gegeven wor den met Voordracht over den Congo door Eerw. Pater De Vulder. inboor ling der stad en oud-leerling van Sint- Martensgesticht. De Eerwaarde spreker die 6 jaren in den Congo als Missionnaris werkzaam was en er verschillige Missiën stichtte zal ons door meer dan 100 lichtbeelden het leven in Congoland en dezes merk waardigheden afschilderen. Een volledig programma zal eerlang verscbynen. 4 Heymanskinderen zoo smakelijk hunne lippen hebben af- geliktna 't gerecht dat wij hun verledene week hebben opgedischt. Wel beko me't hun; en toch gaan wij... stank voordank krijgen. Broos heen tusschen pot en pint bij hoog en laag gezworen dat hij de catbo- lieke raadsleden zal tergen tot zij hun ontslag indienen. De Burgemeester en heel zijne lijst ziende dat er met den Champetter uit den Gemeenteraad geen huis meer te houden is zal dan ook op 1" April aftreden. Nu om alles recht uit te zeggen, 't is maar wel besteed Als 't nog te veel is om de voorstellen te stemmen waardoor de liberalen hun medelijden doen blijken voor de arme pachters, hunne bezorgheid voor de kinderen en hunne liefde om doErpsche boeren levend 't vel af te doen, dan mogen de catholieken er gerust van door trekken. ARRONDISSEMENT VAN AALST. Catholieke Vereeniging. De heeren Afgeveerdigden der verschillige Steden en Gemeenten zijn bijeengeroe pen te Aalst, Catholieken Workmans- kring, op Zondag 22 Meert aanst., om 2 i/2 uren 's namiddags. DAGORDE A. Voorstelling en bespreking der candidaturen voor de Kamerkiezing van 24 Mei aanst, B. Poll tot aanduiding van vyf can- didaten en vier candidaten-plaatsver- vangers. Het Middencomiteit heeft in algemeene vergadering te Aalst, op Zaterdag 7 Maart 11. besloten de volgende heeren als candidatcn voor de Volkskamer voor te dragen. Werkelijke Candidaten Eerste plaats: M. Karei Woeste,Staats minister, uittredend Lid Tweede plaats M. Lod De Sadeleer, Oud-voorzitter der Volkskamer, uittre dend Lid. Derde plaats M. Dr Pieraert Paul, Gemeenteraadslid te Geerardsbergen, uittredend Lid Vierde plaatsM. Romaan Moyersoen, provinciaal Raadslid, Schepen der stad van Aalst. Vijfde plaats -. M. Baron Lod. de Be- thune, Gemeenteraadslid, te Aalst, Plaatsvervangers 1. M. Rom. Moyersoen 2. M. Baron Lod. de Bethune, beiden voornoemd 3. M. Arthur Van der Linden, Lid der bestendige Deputatie, te Goefferdingen. 4. M. Van der Taelen, provinciaal Raadslid, Burgemeester te Idegem, uit tredend Lid. Ander candidaturen mogen door 20 afgeveerdigden en iOO catholieke kiezers aangeboden worden. Die aanbieding schriftelyk te laten geworden aan den heer M. L. Gheeraerdts, Burgemeester, te Aalst, ten laatste 18 Maart. 3e punt van 't dagorde C. Voorstelling en bespreking der candidaturen voor den Senaat. D. Poll tot aanduiding van werkelyke ec plaatsvervangende candidaten. Voor den Senaat zyn de Arrondisse menten Aalst en Audenaarde samen ver bonden. Volgens accoord met onze vrienden van Audenaarde, mogen wy voor ons Arrondissement twee werke lyke en twee plaatsvervangende candi daten benoemen. Het Middencomiteit heeft, lijk hooger wordt gezegd voor den Senaat besloten de volgende heeren voor te dragen Werkelijke candidaten: Eerste plaats-, M Van Vreckem Karei, Burgemeester, Meerbeke, uittredend Lid Tweede plaats: Audenaarde. Derde plaats: M. Baron de Kerchove d'Exaerde Eugeen, uittredend Lid. Vierde plaats: Audenaarde. Plaatsvervangers: 1 M. de Kerchove d'Exaerde, Baron Eugeen, voornoemd. 2. Audenaarde, de 4® werkelijke can- didaat. 3. M. M. L. Gheeraerdts, Burgemees ter, Aalst, uittredend Lid. 4. Audenaarde. Ander candidaten mogen ook voorge steld worden onder de zelfde voorwaar den als voorde Volkskamer Zie hooger. Alles laat voorzien dat de opkomst der Afgeveerdigden zeer talrijk zijn zal en dat de beslissingen van het Midden comiteit met eenparigheid zullen krachtigd worden. Bij onze blauwen. Verscheidene dagbladen doelen meê dat het onwaar is dat er te Aalst een cartel gesloten is tusschen blauwen en rooden. En verder dat de liberale afgeveerdigden van canton morgen Zondag 15 Maart, te Aalst vergaderen om de kwestie van •'t cartel te bespreken. Onze persoonlijke inlichtingen komen hiermeê overeen. Bij onze roodjes. Zondag zal een poll worden gehouden te Aalst, te Ninove, te Geeraardsbergen en te Onckerzeele, tot aanduiding van een wcrkelijken en een plaatsvervangenden candidaat voorde Volkskaraer. Al dezen, die 18 jaren oud zijn. man nen en vrouwen, en lid zijn van een der roode groepen, mogen medestem men Een kunstmiddeltje voorwaar om de kioskrachten der roodjes te ver duiken. Van carlel met de blauwen is er geen spraak. De voorgedragen candidaten zijn Gezel Camiel Huysmans te Brussel. Gezel Leander Van den Hoven land bouwer te Onckerzeele. Volgens La Chroniqüe van 12 Maart zijn de candidaten onzer tegen strevers voorloopig aangeduid en zou een cartel tusschen blauwen en rooden gesloted zijn. De candidaten zouden zijn: Voorden Senaat M.M. Bernaeyge, uittredend lid De Blieck, brouwer te AalstVan Wetter, advocaat, te Aude naarde Van Cleempulte. Burgemeester te Overboulaere. Voor de Volkskamer M.M. Rens. uit tredend lid R. Vander Schueren, brou wer te Aalst Van Heddegem. onder nemer, to Sottegem G. Huysmans, schrijver te Brussel Ninove moet nog zyn candidaat aanwijzen, namelijk 't stopgat. Bij onze groentjes. Gansch de groene transpolleire wordt opgeroepen om te vergaderen te Aalst, morgen Zon dag 15 Maart, om de generaals zonder soldaten in oogenscüouw te nemen, af te richten en bevelen uit te deelen. Men wordt er als volksfopper ver momd en wapens van logentaal, bedrog en lastering in de handen gestopt. Of men er de candidaten of teekom- stige slachtoffers aanwijzen zal wordt niet gezegd. Maar zal Groene Pie wel de candi daat zijn Men twijfelt er aan, want de over- groote meerderheid der groentjes laat genoegzaam hooren dat men zijn buiks ken vol heeft van den zeeveraar van Chipka. De laatste bussel van den groenen ezel steekt op. Hij zal dan op zijn gemak kunnen onderzoeken ofer een Stad n in ons Stad zoo zou gekalsijd liggen, n Stad Aalst. Vermnkelijk Fmiiïtï. c in de Patronage van Sint-Joseph, op Zondag 5 April aanst. Nadere bijzonderheden volgen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastaor te Vosselare, den E. H. Lippei s, onderpastoor te Assenede. Bestunrder der Zusters van den Vin cent us te Oostacker, den E. H. Mabilde, pastoor te Vosselare Pastoor te Lede (Aalst), den E. H. Byl, pastoor te Steendorp Onderpastoor te Oultre, den E. H. Van Mullein, onderpastoor te Dcoraelare te Op- brakel, den E. H. Baes, F. L., coadjutor t Beirlegem, te Wondelg.-m, den E. U. Filliers. onderpastoor te Calcken te Safrdare. den E. 11. Peirsman, 11. A Leraar te Aalst te Knes8el»re, den E. H. De Wolf, onderpas toor te Schoorisse te Schoorisse, den E. 11. De Wulf, A-, coadjutor aldaar; te Gent- brugge. den E H Martens, Th., leeraar te Ledoberyte Lovend«g«in, den E. H Mo -rt- «at, onder pasto-.r te Moerbeke-Waas te Calcken, den E. II. De Witter, II., leeraar te Audenaarde in S« Pauluskerk te Gent. den E. H. De Staercke, gewezen ouderpas toor van Sint J< cobskerk. Leeraar in Sint-U reooriusgesticht te Le- deberg, den E. H. De Bö. subdiaken in het Seminarie in het college te Audenaarde den E. II. Rutsaert, id. in het Seminarie in Sint-Martensgesticht te Aalst, den E. H Moernuut, diaken in het Seminarie. Aalst. Comiteit van 't Roode Kruis. Op Donderdag 26 Maart, om 5 uren stipt 's namiddags, ter Stedelijke Schouwburgzaal, zal de Capitein bevelheb ber adjunct var. den staf. Dubreucq van 't regiment grenadiers een Voordracht hou den en tot onderwerp nemen D or den Belgischen Con^o heen. De heer Capitein Dubreucq was de adjunct van Chaltin tijdens den roemrijken voldtocht door dezen laatsten gevoerd tegen de .Arabieren. Hij nam grootelijks deel aan de ver maarde krijgsverrichtingen tegen de Ma- dhisten Hij was tegenwoordig bij het be slissende gevecht te Ndoronna op 5 April x8g6. Korts daarna in Europa terug, vertrok de bevelhebber opnieuw naar Afrika in hoe danigheid van district-hóófd van den Eve naar 't Is dus met de zekerheid welke do ondervinding der beleefde zaken geeft, dat hij ons over Congo spreken zal. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 15 Maart 1908, M. Ghysselinckx, Mo lenstraat. Anlsl en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver koopers. Men aanvaardt alle reparatién AALST. Gulden bruiloft. Dijnsdag 11 10 Maart vierden de echtelie den Benedict Van den Broeck en Dorothea Van Langenhove, winkeliers en herber giers, Mijlbeek, Binnenstraat hunne gulden bruiloftfeest. Een triomfboog was aan de woning der feestelingen geplaatst en al de huizen waren bevlagd. Eene Mis van dankbaarheid werd om g uren gecelebreed ter parochiale kerk van O. L. Vrouw Bijstand welke door talrijke familieleden werd bijgewoond, waarna eene ontvangst ten Stadhuize plaatsgreep, door de heeren Burgemeester en Schepenen Gelukwenschen en aanbieding van een geschenk in naam van 't Stadsbestuur. Het feestmaal had plaats in 3 verschillige loka len en meer dan 90 genoodigden namen er deel aan. Al es liep in deftige vrolijkheid af. Laat ons hopen dat de feestelingen nog veel gelukkige jaren mogen beleven TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymanb-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst MOl RD TE WELLE Onze «««elite lezers zulloo zich herinneren in welke om standigheden Jan Asscherickx zijne vrouw verwurgde. Deze zaak werd dezer dagen voor de Rech t bank te Audenaarde opgeroepen. De getuigen eu onder ander de heer Burge meester van Welle, bevestigen dat het alge meen bekend is dat Joanna Schoonjuus vrouw Asscherickx. schuldige betrekkingen onder hield met zekeren Francis an der Eist van Welle en dat Asscherickx een voorbeeldige huisvader is. Het epenbaar ministerie vraagt meêloo- geud te zijn en eene lichte straf. M, Rom Moyersoen pleit voor den be tichte en tracht te bewijzen dat hij zich in staat van wettige verdediging bevond en be- sluit tot de vrijspraak... Men verwacht vrij spraak of eene liohte straf. o Fr-ncis Van der Elat, de minnaar van de ongelukkige Joanna ScbooDjane, riep eenige day en voor de moord gewapend met een re volver, aan 't huis van Asscherickx Durft ge buiten komen ik schiet n dood lijk een bood. Van der Eist wordt veroordeeld tot 6 maan den gevang en 100 fr. hoet. Wel besteed August Lemmen8, jachtwachter van den heer burgemeester te Lede. betrapte Maandag, met valavond, twee gemaskerde stroopera elk met een tweeloopgeweer op de velden van den Kouter. Op het zicht van den jachtwachter zijn zij in het bosch van Mad. de Wichelen gevlucht en ont snapt. Vier meisjes, die in het fabriek van M. Verschelden, te Lede, aan de statie werken zijn Maandag avond door vier schurken aangerand in de Blikstraat, en erg mishandeld. Zij hebben eene klacht bij den heer com missaris ingediend. De vier schurken zijn gekend. - Daar het te Liedekerke reeds lang krioelde van wildstroopers, hadden de jacht wachters, te zamen met de gendarmen, eene verbintenis aangegaan om samen des nachts te patrouilleeren. Dinsdag morgend, rond 2 ure, verrasten de wachters de wildstroopers. Er werden langs beide kanten schoten gelost, welke gelukkiglijk geene slachtoffers maakten. Een der wildstroopers werd aangehouden en naar het gevang van St-Gillis overge bracht. Hij heeft zijnen medeplichtige aangeduid die ook is aangehouden en eveneens naar het gevang overgebracht. Men heeft te Hillegem in den hof van den vleeschhouwer Weymeersch, op het dorp 'snachts een bijenkot in brand gesto ken Het stalleken en ver-cheidene beste korven met bijen werden vernield ook de omstaande fruitboomen werden door de vlammen beschadigd. Te Lebbeke werd een jong meisje op den openbaren weg aangerand, mishan deld, gekwetst en beroofd van alles wat zij bezat. De gendarmerie zoekt den bandiet op. PLAATSELIJK BEWIJS. Indien er eene zaak is. die ons hier te Aalst meer dan eene andere belang inboezemt, is het wel zeker een goed nieuws betreffende een onzer geburen. Er kan geen beter en nuttiger bewijs gegeven worden dan het geen waarvan de volgende rechtzinnige verklaring spreekt. M. A Coppens, 47, Gazometerstraat. te Aalst, zegt ons Sedert meer dan elf jaren leed ik schrikkelijk veel aan de nieren 's avonds waren de pijnen zoo hevig, dat ik mij niet te bed kon leggen dan met de hulp mijner vrouw en 's nachts was ik van alle rust beroofd, alle werk was mij lastig, ik had den eetlust verloren en niettegenstaan de al hetgeen ik gebruikte had ik geene enkele verlichting, ik wanhoopte, toen ik de krachtdadigheid vernam der Foster Pillen voor ée Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. De uitslag was zeer gelukkig, want na vier dage bekwam ik een zeer merkbare beternis en na eene week ondervond ik niet meer de minste pijn, ik was eindelijk genezen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Doet iedere verkoudheid U huiveren en heeft zij dadelijk invloed op uwen rug ge volgd door stoornis in de werking der nie ren Zijt gij spoedig boos en lastig gevallen voor kleinigheden Hebt ge koude handen en voeten? Zwellen uwe beenen ;n voeten op? Hebt ge wallen onder de oogen Lijdt ge aan rhumatiek hoofd- of rugpijn Wordt de werking der nieren onregelmatig en brengt zij gruis voort Indien er zich een van deze kenteekens voordoet, 't is dat er bij u of zwakte of ziekte der nieren is en deze kenteekens waarschuwen u voor meer gevaarlijke ziekten. Verzekert U dat men U de Foster's Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Coppens gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr de 6 doozen of vrachtvrij per pos als men de vraag stuurt aan hei Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het handte:ken James Foster op elke doos. D. A. 6. Maandag morgend om 8 uren. werd te ent eene kist vleesch geladen in de Zuidstatie in den bagagewagen van den trein naar Oudenaarde om 8 u. 45 m. Plet vleesch was bestemd voor de lansiers De rijtuigkuischer Bogaert, 50 jaar oud. die reeds verscheidene jaren dienst had drong in den waggon, verbrak de loodjes van de kist en stool 2 kilogr. vleesch. Hij werd op heeterdaad betrapt proces-verbaal werd opgemaakt en de oneerlijke werkman werd ontslagen Bogaert, die ontslagen werd voor den diefstal van vleesch in de statie, wilde zich Maandag namiddag zelfmoorden door in het water van het Sas te springen aan de Keizerpoort. Hij kon echter door twee schippers met veel moeite gered worden. Hij is naar zijne woning, Bellevuestraat, Ledeberg, over gebracht. Later. De toestand van Bogaert, was Woensdag zeer bedenkelijk, ten gevolge van zijn lang verblijf in het water aan de Keizerpoort. Dijnsdag namiddag was de vrouw van Alfons Jonckheere, werklieden, wo nende op de wijk Komen, te St-Laureins, in de buurt naar den winkel gegaan, hare twee meisjes van vijf en negen jaren alleen latende. De kinders nad- rden in moeders afwe zigheid te dicht bij den haard en de kleer tjes van het jongste kind vatten vuur. Het kind kroop op een bed ook het beddegoed begon te branden. Dan is het oudste meisje al schreeuwende buiten geloopen. De moeder, die juist te huis kwam, geholpen door de geburen konden de vlammen uitdooven. Het kind heeft vreeselijke brandwonden bekomen, vooral aan den rug en de zijde. Men liep seffens om dokter Lammens, die het kind de eerste zorgen heeft toege diend. Eerste Communfe.—Wel dra zal men de kleine jongens in 't zwart, de meisjes in 't wit, naar de kerk zien gaan, vergezeld van vader en moeder in feestkleedij Het witte kleed der meisjes heeft vooral iets treffends In 't wit gehuld, met hemelsch licht om geven, Gelijken zij de sneeuw, die de kerkstoep komt bevloeren, Terwijl hun tullen plooien hun englen- wieken geven Voor de lieve kleine meisjes is het wel de 1 schoonste dag van hun leven n en de ouderB zeiven blaken van 't geluk dat hunne kinderen doet herleven, 't Is ook reeds maanden dat men in 't huishouden gespaard heeft om de kleeding van de Communie- canten te bekostigen. De handelaars van de hoofdstad weten het wel, want sedert verscheidene dagen reeds wedieveren de uitstallingen van onze groote winkels om het meest om Eerste Commnnieartikels ten toon te stellen. De Flaneur deelt ons eenige prijzen mede aan de vitrienen opge merkt Meisjes. Kleederen in Mousseline plooien linnengoed, 3,45 Sluier voor Eer ste Communiekante, 1,95 rok in percale versierd met kant, 1 95 gegamierde hoed, 4,65 Capelien in Italiaansch stroo, 1,10 wollen kousen, witte, zwarte of lederkleurig met ribben, 0,85 Lendenbanden, Sjerpen met franjen similizijde, 0,68 gewold lijn waad alle tinten, de m. 0,98 Witte mous seline, de m. 0,40. Jongens. Witte gestreepte hemden. 1,65 Dubbele omgeslagen cols, 1/2 dozijn, 2 50. Deze prijzen zijn die van het Huis Tietz, 36-38, Nieuwstraat, te Brussel. Voor de schriftelijke bestellingen moet men zich aanbevelen door De Denderbode ten einde recht te hebben op de kostelooze pre mies,bestaande in kostelooze photographies en visietkaarten. Vraagt ons, mits De Denderbode d te noemen, onze bijzondere prijslijst betrekkelijk de Eerste Communie- Een Brusselaar was dezer dagen het slachtoffer van eenen diefstal, gepleegd door eene juffer, met welke hij tijdelijk kennis had gemaakt en die hem al zijne juweelen horlogie, ketting, ringen, speld, alles ter weerde van 1000 fr. en zijn porte feuille met 500 fr. had ontfutseld. Hij maakte de geschiedenis bekend aan de policieen een paar dagen later werd de jufier te Antwerpen aangehouden te sameh met haren vrijer, een Spanjaard. Nu heeft men ook de verhelers gevonden, die dat alles hadden gekocht voor 40 fr. T .p^xxriQf steekt wel deze waar- JLitJZtJÏ ol heid in uw hoofd ndien gij hoest of lijdt aan valling, bron- chiet. influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap e zoo volkomenlijk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Mandag avond had teHerenthals eehe laffe aanranding plaats. De veldwachter J. Wuyts ontmoette een rijtuig, waarvan de lanteerns ni. t brandden. Hij naderde en verzocht den koetsier, stil te houden. Daar dit niet gebeurde, vatte de veldwachter het paard bij den toom en wilde het tot staan brengen om te weten aan wien het rijtuig behoorde Een persoon trad alsdan te voor schijn en bracht aan Wuyts twee messte ken in den hals toe. Een vooral is lang en diep. Toch zijn de wonden niet gevaarlijk. De dader zal zich denkelijk uit de voeten gemaakt hebben, want wij hebben van geen aanhouding gehoord. Hij is gekend. Woensdag middag heeft men te Brugge, in zijne woonst, Scharestraat, het lijk gevonden van M. Poppe, rentenier de ongelukkige was de keel afgesneden. M. Poppe lag met afgesneden hals eenen bloedplas nevens hem lag een broodmes. Het lijk werd ontdekt door de meid van eenen restaurant, die M. Poppe iederen middag zijn eetmaal brengt. Het parket, dadelijk verwittigd, snelde ter plaats. In de keuken heerschte eene ongemeene wanorde. Zulks bewees dat de moordenaar eene hevige worsteling met zijn slachtoffer moet gehad hebben. Men heeft duidelijk de indrukken van voetstappen waargenomen, die met bloed besmeurd waren. Op den vloer lag een afschrift van een testament. Op bevel van 't parket, is huiszoeking ge daan bij eenen persoon, die op vriendschap- pelijken voet leefde met den vermoorden ouderling. De huiszoeking leverde geenen uitslag op. Diefstal moet de drijfveer der misdaad zijn. 1 Naders bijzonderheden. Het huis van Poppe 13 n. 26, der straa-, langs het park, in de wijk van de H. Magdalena- kerk. De man was 79 jaar oud en woonde gansch alleen, 's Nachts kwam sedert de ouderling ziekelijk was, een persoon bij hem slapen. Toen de meid van het spijshuis uit de Hallestraat 's middags in de keuken van den ouderling kwam, vond zij de huisdeur open, en de ouderling lag, badend in zijn bloed, gestroomd uit eene vreeselyke wonde aan de keel, in de keuken. Op haar hulpgeroep kwamen de geburen en de policie toegeloopen, ook de heer wets dokter Reynaert kwam spoedig ter plaatB. Het gedacht was dat er zelfmoord was gesleegd, daar een bebloed broodmes ne vens het lijk lag. Doch de heer policiekom- missaris Fontier. stelde weldra eene vreese lijke misdaad vast en verwittigde het parket. Na onderzoek van het parket, gaven de magistraten een bevel van aanhouding tegen den persoon die 's nachts bij het slachtoffer kwam slapen, zekeren De Groote. Met valavond werd De Groote voor d« onderzoeksiechter M Verbeke gebracht et langdurig ondervraagd De Groote bekend inderdaad bij M.Pcppt geBlapen te hebben, doch het huis der mii daad verlaten te hebben om 7 3/4 urer. '8 morgens. De Groote blijft aangehouden. Een schrikkelijk ongeluk wordt ui! Temsche gemeld Ursula Joossens, weduwe Vercauteren. oud 82 jaar, wonende alleen op het Hol- landersgelaag, is in hare woning levend verbrand. Het slachtoffer had licht willet aansteken. De vlam moet zich aan hare kleeren hebben meegedeeld en haar on machtig gemaakt om hulp te roepen. Haar lichaam, gansch verkoold, is doce de zorgen der policie naar het doodenhuii overgebracht. Op n. 69 der i® havendok te Antwer pen, werden twee kerels verrast, die vat eenen stapel eenen zak maïs hadden gesto len en er mee op den loop wilden gaan, Doch zoohaast ze bemerkten dat ze achterra werden gezet, lieten ze hunnen buit it brand. De agent had spoedig een paar handlan gers om de twee dokschuimers achterna fe zetten. Het was eene hardlooperij van be lang, doch plots deed zich ietB voor, waai de achtervolgers voor pal stonden. De twei kerels waren ingesloten en hadden voor zich de vest. Zij draalden echter geer oogenblik maar sprongen er flink weg in. Een der kerels was spoedig aan den over kant doch de andere ware zonder twijfé verdronken indien zijn kameraad er nie terug in ware 'gesprongen om hem aan der wal te brengen, en beiden vluchtten verde in de richting van Merxem. Daar werden ze in hunne natte kleere herkend en aangehouden, want de police dier gemeente was reeds telefonisch verwit tigd. Woensdag morgend heeft te Wevel gem een gebuur de ouderling Karei Di Praetere, 78 jaar, vlaskooper, in zijne wo ning vermoord gevonden. De ongelukkige was den schedel geklo ven, bij middel van een groot, zwaar stui ijzer. De policiecommis8ari8 deed een eerst; onderzoek. Een 23jarige neef van het slachtoffer, dii altijd den nacht bij hem doorbrengt weit ondervraagd Hij had Woensdag morgend, om 6 uren de woning verlaten en om 7 uren ontdekt: men het lijk. Toen men hem meldde dat zijn oom ver moord was, wist hij van niets. Het parket van Kortrijk is ter plaats ge weest. De neef,die voorloopig was aangehouden, werd bij het lijk gebracht. Hij loochent alle plichtigheid. De Praetere had den naam van geld tt bezitten. MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, of ver kleurd haar bepaalde lijk tot zijne oorspron kelijke kleur houdt het uitvallen tegen reinigt de kruin, ver wijdert het schin en deelt er leven, groei- kracht, glans enshoon- heid aan mede. Verkocht door Coilf. eo Pirf, Boofd- Dépót 26, r. Étienoe-Mircol, Piriji. De flescli fr, 2.5o, te verkrijgen bij M, Guillot, hairkapper, Lange Zoutstraal, te Aals!. Naast de lijn van Jumet naar ChSte- lineau ligt de terril, of afvalhoop der mij» Masses-Diarbois, en daar worden op zeken dagen de arme lieden toegelaten om dt kooltjes te zoeken. Dijnsdag kwamen drie vrouwen teruj van dien terril. me- eenen stootwagec met kolen geladen. Zij wilden eenen onbe- waakten overweg alleen voor voetgan- gers oversteken, toen zij den reizigeri- t' ein uit Charleroi zagen naderen. Zij maakten dat zij van de baan afkwa men, maar ongelukkig weken zij uit langt de nevenbaan, van waar, uit de andert richting een andere trein kwam aanstoo- men, dien zij uit hoofde van de kromming niet gezien hadden. Men raadt wat er gebeurde. De drie arme vrouwen werden vermorzeld, zoo dat de lijken, toen de trein, die haar gedeeltelijk had meegesleept, stopte, nog slechts her kenbaar waren «.an de kleeren die zij droe gen. De slachtoffers zijn twee jonge moeder», die elk twee kinderen hadden, en eene 5 ijarige vrouw. Troostend. Een blad schryft Rond de predikstoelen van Parijs zi t men de geloovigen zich ir. grooten gctalle scharen, om de vasten predicatifio *e aanhooren, en wat als een verblijdend /t rscbijnsel moet aangestipt worden il het bijwonen dezer oefeningen door tal rijke mannen. Die toeloop van mannen zou zoo on* waai schijnlijk voorkomen aan de voorgan gers, als hij ons natuurlijk schijnt't il immers eenen stap vooruit naar het onder drukt geloof. Vijftig jaar geleden weerhielden de onverschilligheid en het menschelijk op zicht de mannen den tempel binnen te gaan. Thans gaan duizrnden mannen met heilige weetgierigheid luisteren en zich laven aan d-: bron des gdoofs. Doch he.tzijn niet alleen de sermoenen welke de mannen aanlokken, men vindt ze ook in de retraiten>, aan de commu niebank, en bij de liefdadigheidswerken. Men z- gt «.t het geloof bij de massa verdwijnt. Het ia mogelijk. Maar bel

De Denderbode | 1908 | | pagina 2