Donderdag 19 Maart 1908 5 centiemen per nummer 62" Jaar 4035 7 Maconnism. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Heldin van het kwaad LANDBOUW. EEX ElX AM)Eli. DE DENDERBODE Rit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt n:8t 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont eigen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUlü MU1JM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverrontiën uit vreemde lauden zich te wenden ten bureele va dit blad. Aalst, 18 Maart I9DS. Het is een onbetwistbaar l'eitdat al de aanslagen tegen de R. C. Kerk en de catholieken in de duistere krochten van 't Maconnism gesmeed worden. Al die aanslagen, al die dwingeland- sche vervolgingen worden door onze liberalen en socialisten bewonderd en goedgekeurd en meer dan eens hebben ze verklaard dat ze de voorbeelden hun door hunne Fransche helgenoten gege ven zullen naleven zoodra zij er de macht zullen toe hebben. Als wij dus van nabij nagaan wat de Fransche francmagons in 't schild voe ren, als we ze leeren kennen zoo zullen wij ook vernemen hoe het gelegen is met 'l gene de liberalen en socialisten zoo vurig verlangen, hier in 't land, in te voeren. Tot in 't jaar 1876 stond de volgendo spreuk op al de stukken der Fransche logie uilgaande Aan de glorie van den grooten bouwmeester van het heelal. Wie was de groote Bouwmeester De groote Bouwmeester, het Opper wezen is God. Tot dan toe erkenden zij Hem. In 't eerste artikel hunner grondwet las men 't volgende «Het maconnism heeft tot grond be ginsel het bestaan der Godheid, de on- n sterfelijkheid der ziel en de mensche- lyke broederlijkheid. De vrijheid van geweten is een recht dat aan eiken meusch eigen is en niemand wordt om d geloofsbelijdenis uitgesloten. Zijn dit de eigen lyke woorden niet, wig geven den waren zin terug. Het couvent in 1877 gehouden schafte dit bedoeld art. 1 met algemeene stera men af. De vereerders van den Grooten Bouw meester zijn dus openlijk Goddeloos ge worden. Het is dus eeuvoudig volks fopperij wanneer de liberale schrijvelaars bewe ren dat het Maconnism den R G. Gods dienst niet bevecht doch alleenlijk het zoo genaamde clericalism. Een logiebroer zekere Mercier ver klaarde in 't couvent van 1895 Wy moeten de volkomene uitroeiing van den R. C. Godsdienst betrachten. DOOK ElIG. LEËN. 17 VERVOLG. De graaf van Borluit bekeek de weduwe met eenen wantrouwigen blik en zeide spottend Ha gij behoort dus, mevrouw, tot die avontuurlijke soort van lieden, welke overal geheimen in meenen te zien.. Ik ken deze zaal reeds vijf-en-zestig jaar en nog nooit heb ik zelfs maar verondersteld wat gij daar hebt opgeworpen. Laura, ging hij voort, roep mijnen kamerdienaar, ik ga opstaan. Deze woorden deden kennen dat de graaf alleen wenschte te zijn, en de vrouwen verlieten het vertrek. Toen Laura bij haren oom terug kwam, vond zij hem in zijnen leunstoel zitten, en terstond sprak hij haar van mev. d'Aulneux, wier zoetsappige tong en eeuwige glimlach hem zeer mishaagden. Laura gaf tot antwoord, dat de nieuwe gezelschapsdame haar in den beginne ook eenen zekeren afkeer had ingeboezemd, maar dat die afkeer teenemaal verdwenen was, toen zij eenigen tijd met haar had omgegaan Indien gij goeden raad wilt aanhoo- ren, lief kind, antwoordde hij, zult gij die vrouw nooit uw vertrouwen schenken ik En men loochene niet dat zij libera len, hier te lande de voorheelden willen in practijk brengen die zij in Frankrijk bewonderen. In 1904 juichte La Flandre libé rale, i) den godsdiensthater Combes toe die den godsdienstoorlog ontstak. Men bemerke wel dat La Flandre libérale een voornaam orgaan is der Belgische logiegasten en dus wat ze schreef de ware uitdrukking is van de gevoelens die hen bezielen. M. Gombes, schreef ze, en zijn voor- ganger zijn mannen die ernstige mnat- regelen genomen hebben tegen al wat catholiek is. Mogen die maatregelen weêrklank vinden in België En later voegden ze er bij Den dag der afreken ine* en die zal komen - zal het papenras (la 1) pétraillei en met hem de Godsdienst. er vreeslyk gehavend van tusschen komen. Het zal dat gewild hebben. Men stapelt niet straffeloos zooveel wraakzucht opeen. De oude De Geyler, die onlangs i) door Antwerpen zoo plechtig ter aarde werd besteld, heeft in zijn Geuzen lied op prachtige wijze, het vurig ge it bed weergegeven dat. als een luid geroep uit meer en meer borsten op- n welt Van 't ongediert der Papen, verlos ons Vaderland Ziedaar een staaltje van holsche libe rale maconnieke razernij 't Is die maconnieke razernij die de spotternijen met de godsdienstige zaken, die beleedigingen tegen Priesters en Kloosterlingen enz. verwekt, maar die door alle w are Vlamingen verfoeid wor den De InkarnaatklaveiDe inkar- naatklaver is eeno plant die eene over vloedige en zeer vroege snede geeft. Daar zy gewoonlijk na de graange wassen gezaaid wordt, en tijdens de lente den grond bekleedt,kan zij als tusschen- vruebt gekweekt worden. Zij verkiest een lichten doch goed gezeten bodem, ofschoon zij ook lukt daar waarde roode klaver groeit. Ziehier wat de heer De Vuyst nopens de teelt der inkarnaatk la ver aanhaalt iu zijn praktisch werk Nota's over de voornaamste land bouw vruchten Ta melijk vroeg gezaaid 11a aardappels, op wel bewerkten grond, had deze plant zulk schoon uitzicht niet als op mm be- heb me zelden in mijne waardeering bedro gen en die vrouw bevalt mij in t geheel niet ook wensch ik haar zoo min moge lijk te zien. XIII. Er verliepen nog drie dagen, zonder dat men nieuws ontving van Frederik. \og- tans verzwakte de graaf ieder oogenblik en er viel niet aan te twijfelen of zijn dood was nabij. Laura verkeerde in eenen gespannen toestand het gedrag van haren neef scheen haar meer en meer onbegrijpelijk. Evenwel rekende zij het zich ais eenen plicht hem nogmaals te schrijven om hem kennis te geven van den wezenlijken toestand zijn vaders Dezen plicht volbracht hebbende, achtte zij het noodzakelijk den zieke te spreken over de verandering die hij in zijn testa ment diende te brengen, als gevolg der vergiffenis, welke hij zijnen zoon geschon ken had En hoe komt het, dat hij nog niet hier is vroeg de grijsaard. O mijn dierbare oom, de reden die hem afwezig houdt strekt hem tot eer. en wanneer g j ze weten zult, moet ge er hem om prijzen Hij kende ten andere uwen toestand niet ik heb er hem juist kermis van gegeven en nu zal hij spoedig hier zijn, daar spreek ik u borg voor. God verhoore u, kind lief, want ik werkten grond, waar men nauwelijks het zaad met eene rijf had kunnen in werken Het is dus niet aanbevelensweerdig den bodem te diep om te werken voor de teelt dezer klaver. Eene opbrengst van 10.000 kgr. hooi der inkarnaalklaver bevat gemiddeld 36 kgr fosfoorzuur en 117 kgr potasch. Zooals men ziet, bevat de inkarnaat- k la ver zeer veel potasch Het zal dus volstrekt noodzakelijk zijn eene groote hoeveelheid fosfoorzuurmesten en pol- aschzouten aan te wenden. Het rechtstreeks gebruik van stalmest, of het leggen van stikstofmesten is in liet algemeen hier af te keuren het is maar in zeer uilgeputto gronden dat eene lichte toevoeging vari 50 tot 100 kgr. sodanilraat per hectare kan voor- deelig zijn. Aan de inkarnaalklaver wordt de potasch altoos met winst toegevoegd Voor de teelt dezer voederplant raden wij dus aan de volgende meststoffen onder te werken 400 600 kgr. super fosfaat, of 600 800 kgr. ijzerslakken en 400-600 kgr. kaïniet. J. Aidit. Het tarief der verpletterden. In België zijn de prijzen nog niet goed vastgesteld, maar in Amerika, zijn zo alreeds gekend. Men heeft er de statistiek afgekon digd der cijfers waarop de Amerikaan- sche rechters, bij automobielongeluk ken, het verlies schatten van een lichaamsdeel, een oog, de beide oogen, enz. Ziehier het tarief Voor eenen arm of een been, van 40 tot 50,000 fr. Voor de beide 125,000 fr. Een oog 25,000 fr. De heide voeten 25,000 fr. Een vinger 10,000 fr. De voetganger die, in Amerika, het zeldzaam voordeel zou hebben in tronk- mensch veranderd te worden, zou 400,000 fr. trekken, met welke som hij voor 't overige zijns levens, zou bevrijd zijn tegen automobiel-ODgelukken. AALST. BIJ HE LURVEN. Fondsenblad deelt meê dat het leeraarskoips van Maltebrui ge, Priesters en wereldlij ken, een proces inspannen tegen de uitgever van La Flandre libérale waarin zij voor elk hunner 3000 fr. schadevergoeding vragen en ook 50o0 fr. voor afkondiging van liet vonnis in talrijke bladen hunner keuze. De zelfde Priesters en wereldlijken zullen ook een klacht neerleggen tegen de inrichters van den Stoet, die thans eindelijk gekend zijn, wegens overtre ding van 't artikel 448. Er is geen oogenblik aari te twijfelen, ja, 't is onbetwistbaar dat het de Pries torsen wereldlijke leeraars van Malle- bruggezijn welke door de inrichters van den Gentschun zedenschendenden Carna valstoet door de liberale Jonge Wacht, met toestemming van dei: liberalen Burgemeester ingericht, werden be doeld. Immers Spiritus zelfheeft het, be merkt want in 0 Volksgazet van Zon dag 11. roept hij uil En of er gelachen werd Maar wie lacht lest, lacht best, en zoo zou liet wol kunnen gebeuren dat de lasteraars van den Geutsche carna valstoet en 't. liberaal ezelsorgaan wal te vroeg gelachen hebben. beken het u rechtuit, 't zou me hert pijni gen, in 't graf te moeten dalen, zonder hem t-rug te zien... Hij is immers van mijn bloed en sinds zijn misslag heeft hij zich daarbij goed gedragen. Voor alle zonde vergeving Ik heb gelukkig de kracht nog te schrijven. Doe straks dat schrijtafeltje in den hoek bij me schuiven en leg er een blad zegelpapier op met eenen briefzak. Ik wil allen redetwist vermijden, want mees ter Roodeen zou, in zijne hoedanigheid van vriend, niet nalaten mij aanmerkingen te maken Ik zal de schikking dus zelf regelen en op eene manier dat iedereen zal tevreden zijn. Denzelfden avond nog verviel de graaf in in eene volslagene beweegloosheid, nu en dan onderbroken door eene hevige ijl koorts, en Laura bleef den geheelen nacht bij hem. 's Morgens zond zij eenen dienstknecht naar Rakelvee om hare moeder te doen komen. Deze liet zich niet lang wachten, doch was weer vergezeld van mev. d'Aul neux en klaagde er over achtervolgd te zijn geworden door Zwarte An. Toen zij echter zag hoe bleek en ontdaau hare dochter er uitzag, staakte zij hare klachten en verbood Laura eenen tweeden nacht bij den zieken graaf door te brengen zij zelve zou blijven waken. Doch ro d tien ure was zij dit reeds moê, en liet mev. d'Aulneux alleen bij den kranke. Na eenige uren rust, werd Laura, die zich gekleed op haar bed had geworpen, De Kampstrijd en Ten toonstelling van vet Vee zullen plaats heb ben op Zaterdag 11 April aanstaande. t Is Waar halen zij den moed laatst gebeurd in Frankrijk. Te Reims bestond een gasthuis, door kloosterzusters bewoond, waar men de arme zieken opneemt en verzorgt, die wegens de walgelijkheid van hunnen staat elders geene verpleging of troost vinden. Er zijn daar zieken die de we- reldsche doktors voor geen geld zouden in verhandeling nemen. De zoogenaam de vrienden, de vrijmetselaars, hebben het gesticht ookwillen verwereld lijken zooals zij dat lieeton. Dus die zusters, die held innen moesten buiten en vervangen worden door betaalde dokters en juffrouwen. Er wierd dus besloten, in den radicalen gemeenteraad van Reims, eene commissie te noemen die zich naar 't gasthuis zou begeven om de geschikte middelen te zooken tot uitvoering des hesluits. De heeren worden ontvangen en geleid in de ver schillende ziekenzalen. Alras voelden zij zich weinig op hun gemak in die ver trekken, waar verpestende geuren hun braaklust opwekken: daarbij, het terug- stootetend voorkomen der zieken, der kankerlijders vooral, met hunne vreese- lijk afgeknaagde wezenstrekken, het wakker door het luiden eener klok in de verte. In de meening, ten prooi te zijn aan eenen droom ging zij rechtop zitten maar het akelige, langzame getamp ging altijd voort Alsdan herinnerde zij zich de woor den barer moeder en alhoewel druppels van koud zweet over haar voorhoofd vloeiden, liep zij naar de Qodfriedenzaal. Naderbij komende, vernam zij een ge rucht van stemmen, dat uit gemeld vertrek scheen te komen. Zij stiet de deur, die op een kier stond, open, en trad achteruit vol verbazing, toen zij mev d'Aulneux recht voor het bed zag staan, terwijl de zieke hare handen vast hield, alsof hij hare bewegingen wilde ver lammen. XIV. Gij hier, mevrouw d'Aulneux riep Laura uit, terwijl zij de kamer binnentrad. Deze stem hoorende, deed de weduwe eene haastige beweging, waarop de grijs aard hare handen losliet en werkeloos op de oorkussens viel. Wat beteekent uwe tegenwoordigheid in deze zaal vervolgde Laura. Waar is mijne moeder wat gebeurde er tusschen u en mijnen oom, toen ik binnenkwam t h er zij het antwoord op deze vragen af wachtte, was het meisje den zieke gena derd en, hem ganBch bleek ziende, riep zij hem zachtjes met zijnen naam doch zij kreeg geen antwoord. scheen hun oprecht walgelijk, men zou gezegd hebben dat ze de deur al iu 't oog hadden. Men komt aan een andere zaal, waar do heeren der commissie zoo rap doorgaan, om zoo weinig mogelijk de zieken te zien en to rieken Voor de beddens waar de afzichtelijkste lijders inliggen, trekken ze haastig hun zak doeken hoven en houden die voor den neus. Overigens, ze hadden er al genoeg van en trokken den trap af met eeno haast, die weinig strookt met. hunne ambtelijke waardigheid.Zesnakten naar wat adembare lucht. Er is nogtans nog eene zaal en daar is 't verschrikkelijk do heeren werden bleek als linnen en geen een kon een woord uitbrengen... Éindelijk hun onderzoek is afgeloopeu, en met eenen sprong staan ze weer hui ten en ademen met volle longen do lucht, die niet verpest is als daarbinnen. Een,die spoediger dan de andere.zyne tegenwoordigheid van geest terugvond, wendde zich tot de overste Madame, hoe lang zyt ge reeds in dit huis Veertig jaar, mijnheer, Veertig... jaar Waar toch put gij den moed om hier te blijven In de H. Communie, die wij, mijne dochters en ik, dagelijks ontvangen. De ongeloovige commissaris besefte wel dat er iets buitgengewoons moest zijn om deze kloosterlingen in hunne taak te helpen,en dat zonder eene bijzon dere hulp, niemand tor wereld liet daar kon volhouden. Hij kon echter niet be- griipen dat de Communie de bron van zul ken moed kon zijn. De H. Communie is voor ons de bron van moed en kracht,mijnheer,ging de overste voort, maar wie aan de kracht der bron niet gelooft, kan er niet uitputten. Wij, die deze bron kennen, laten wy er dikwijls aan putten. Ou<1>Leerliiigi>nbon(l van 8' Martensgeeticht Op Zondag, 22 Maart, te 5 uren na middag, zal in de feestzaal van liet gesticht een Feestavond gegeven wor den met Voordracht over den Congo door Eerw. Pater De Vulder. inboor ling der slad en oud-leerling van Sint- Ma rtensgesticht. De Eerwaarde spreker die 6 jaren in den Congo als Missionnam werkzaam was en er verschillige Missiën stichtte zal ons door meer dan 100 lichtbeelden het leven in Gongoland en dezes merk waardigheden afschilderen. Een volledig programma zal eerlang verschijnen. Intusschen scheen mev. d'Aulneux, die hevig door Laura's plotselinge verschijning geschokt was geworden, hare kalmte terug gekregen te hebben, en 't was op lossen toon en half lachend dat zij het volgende tegen de jeugdige maagd zeide Mejuffer ik geloof waarachtig dat wij elkander vrees aangejaagd hebben... Gij verwachttet er u niet aan, mij te zien en ge zijt onhoorbaar binnengekomen Ziehier wat er gedurende uwe afwezigheid gebeurd is mevrouw de baronnes had te veel van hare krachten geëischt en zij heeft mij doen verzoeken haar te willen vervangen. Ter wijl ik hier stil zat te waken, is de heer graaf ineens beginnen te woelen en dewijl zijn oorkussen gansch op zijde lag, heb ik het terug onderzijn hoofd willen plaatsen. Zonder dat ik daarvan in 't minst iets kon vermoeden, is hij plotseling met opene oogen recht gaan zitten en heeft mij de handen gevat, zooals gij het gezien hebt. Aldus sprekende, ontstopte de gezel schapdame een fleschje met welriekend vocht en bracht het den kranke onder den neus. 't Zal niets zijn, sprak zij, eene lichte bezwijming Zie hij komt reeds bij. En inderdaad, de graaf opende zijne oogen, lachte de maagd tegen en vatte hare handen. Gij, gij, Laura. altijd bij me... mur melde de ouderling stotterend niemand anders meer, niet waar Vooral die vrouw niet... (Wordt voorgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1