s Zondag 29 Maart 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar J038 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Slad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arrondissement van Aalst. Cath. Vereeniging. Redevoering Redevoering DE DENDERBODE. i he d et Ait blad verschuilt den Woensdag en Zaterdag van Iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prtfs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 vcor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. - De onkoBten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQKJR ISUUM. Per drukregel. Qewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele va dit blad. Aalst, 2» Maart lOOg. Algemeene Vergadering der Heeren Afgeveerdigden op Zondag 22 Maart 11. Zondag 11. word alhier ten lokale van den Cath. Werkmanskring, de Alge meene Vergadering gehouden der hee ren Afgeveerdigden van de verschillige Cantons ten einde over te gaan tot de aanduiding der definitieve Candidaten voor de Senaat- en Kamerkiezingen op 24 Mei aanst. De opkomst was buitengewoon talrijk, geene enkele Gemeente welke niet ver tegenwoordigd was. Van de 825 afgeveerdigden waren geen 60 afwezig verder waren er ook talrij ke vrienden van Aalst en omliggende Gemeenten opgekomen om de zitting bij te wonen. De zoo ruime zaal van onzen Cath. Werkmanskring was gansch vol zet en meer dan 200 aanhoorders moes ten aan de ingangdeuren plaats nemen. Die talrijke opkomst is het ontegenspre kelijke bewijs der eensgezindheid welke onder do Catholieken van ons Arron dissement voortdurend heerscht en geeft ons de verzekering dat wij, den 24 Mei een nieuwe schilterendo zegepraal, de i verkiezing van een vierden Catholieken Candidaat, zullen mogen vieren. Do vergadering was voorgezeten door den heer M.-L. GHEERAERDTS, Bur gemeester der Stad van Aalst, Onder voorzitter. Op 't verhoog ba lden aan zijne zijde plaats genomen MM. C. Van Vreckem, Raopsaet, Baron E. de Iverc- hove, Senateurs, De Sadeleer, Pieraerl, Volksvertegenwoordigers, Moyersoen, Baron de Bethune L. en E Van der Taelen. De heer Voorzitter gaf lezing van de lijst der Candidaten zoo als zy door het Midden-Comiteit wordt voorgesteld, namelijk SENAAT. Werkelijke Candidaten. Voor den Senaat zijn do Arrondisse menten Audcnaarde en Aalst samenge voegd en vólgens accoord met de vrien den zal de lijst der definitieve Candida ten aldus opgesteld worden 1. MM. Van Vreckem. 2. Audenaarde. 3. Baron Eug. de Kerchove. 4. Audenaerde. Plaatsvervangende Candidaten 1. MM. Baron Eug. de Kerchove. 2. Audenaarde. 8. M.-L. Gheeraerdts. 4. Audenaarde. Aangezien te Audenaarde de candida ten maar 6 weken vóór de kiezing aan gesteld worden, is 't onmogelijk namen op te geven. VOLKSKAMER. Werkelijke Candidaten 1. MM. Karei Woeste. 2. L. De Sadeleer. 8. P Pieraert. 4. R. Moyersoen. 6. Baron L. de Bethune. Plaatsvervangende Candidaten 1. MM. R. Moyersoen, 2. Baron L de Bethune. 3. A. Van der Linden, Gocf- ferdinge. 4. E. Van der Taelen, Ide- gem. M Gheeraerdts deelt verder meè dat hij een telegram kwam te omvangen van M. Woeste welke verzoekt hem te verontschuldigen daar hy door onge steldheid belet is tegenwoordig te zijn. Spreker denkt den tolk te zijn van den wensch der gansche vergadering, dat onze zoo verdienstrüke hoer Woeste spoedig moge hersteld wezen opdat hij nog vele jaren onze belangen ter Volks kamer moge verdedigen en aan de Cath. zaak meer cn meer diensten zou kunnen bewijzen. De heer Van der Linden insgelijks belet verzoekt hem te willen veront schuldigen. Eene verklaring vooraf. Men gelieve te bemerken dat wij slechts zeer vluchtige notas der redevoeringen van heeren PieraertBauwens Is., Van Vree- hem, Raptaet en J. F. Claus, geneesheer hebbei genomen. Vluchtige notas zijn meestal van aard om do uitgedrukte gedachten't zij on volledig, 't zy min of meer verdraaid weer te geven en daarom willen wij ons bepalen enkel die redevoeringen te laten volgen die ons in hun geheel schrifte lijk werden ter hand gesteld. Overigens wat onze zoo verdienstrijke Senateurs Van Vreckem en Raepsaet en onze achtbare Volksvertegenwoordiger Pieraert betreft, hunne belanglooze toe wijding aan onze zedelijke en stoftelijke belangen, aan de belangen van burger, landbouwer en werkman zyn genoeg zaam gekend. Hun verledeneis de waar borg voor de toekomst en zoo hebben wij de verzekering dat ze gelyk voorheen, onvermoeibare verdedigers zullen we zen van nijverheid, handel, kleine bur gerij, landbouwer en werkersstanden De heeren Bauwens en Claus welke optraden ter verdediging onzer Vlaam- sche rechten hebben verklaringen uitge lokt welke ons verzekeren mogen dat we in onze candidaten ware Vlamingen hebben aangetroffen bereid om ouzo hiliyke eischen te helpen verwezenlij ken. van M. Baron E. de Kerchove. Mijnheeren en Vrienden Voor de vierde maal ben ik vereerd met liet aanbod van eene candidatuur voor den Senaat. Woorden komen mij te kort oin u mijne dankbaarheid uit tc drukken voor dit nieuw bewys van genegenheid en ver trouwen. Een politiek man moet niet wer ken om eene bolooning, enkel moet hij rekenen op zijn geweten welk hem over tuigt indien hij zich van zijne plichten ge kweten heeft, jegens God, jegens zyn evenmenscli, jegens zichzelven. Maar toen hy gelyk heden zich bevindt voor zulke talryku vergadering, toen hij ziet op de aangezichten eene algemeene genegenheid, toen blijken van vertrouwen door alge meene toejuichingen gegeven worden, toen gevoelt hij eene groote vreugde en zyne bo looning is waarlijk te groot voor do dien sten die hij bewezen heeft. Wy kennen malkander sedert ver scheidene jaren; gij weet wio uwe candi daten zyn, wat zij willen, wat zy niet willen. Onnoodig dus een gansch program ma uit te leggen. Nochtans is het nu sedert 24 jaren dat de catholieke Partij het be stuur houdt van ons land. Het is eon lang tijdstip. Velen van onze oude strijders die ons hielpen om het liberaal juk af te schud den, velen zyn van dezen wereld niet meer. Zy zijn vervangen geweest door eene nieuwe nakomelingschap. Goede en ieverige catholieken zyn zy gelijk hunne voorgangers, maar laat mij toe te bemer ken dat zy de vervolgingen van de libe ralen niet gekend hebben zij moesten niet lijden, gelyk wy, van de verdrukking op ons geleid door onze gewezeno meesters. Dus is het misschien nuttig eenige punten te herhalen van het werk uitgevoerd door de catholieke Regeering. Nopens de zedelijke belangen, twee woor den zullen aantooncn hoe de catholieken toen stonden: geplaagd en vervolgd overal. Geene toelagen voor kerken, voor pasto ryen, voor gestichten bestuurd door gees telijken. Scholen, onzijdige genaamd maar wezenlijk scholen zonder God. Die scholen opgelegd aan al degenen die meer of min van den Staat afhingen, en wat hatelijker nog is aan dc armen opgedrongen door Stadsbesturen die niet beschaamd waren die armen in den staat te stellen van te moeten kiezen tusschen het bevel van hun geweten en liet brood van hunne kinderen. Die hatelijke wet is uit ons wetboek ge- schrabt in 1884, dank aan onze catholieke Vlaamsche bevolking. Nu hebben wy scho len met God, nu heeft elke huisvader het recht van aan zyne kinderen christ'elyk onderwijs, christelyke opvoeding te ver zekeren. Ja, wy willen echte en ware vryheid van lager onderwys, niet enkel het recht van te leven voor onze scholen, de grondwet geeft ons dat recht, maar gelykheid van behandeling met de oflicieele scholen, recht op de toelagen van den Staat, volgens de schoolbevolking en op zekere voorwaarden van programma en opziening. Dc wet van 1895 heeft ons nog geene geheelo voldoening gegeven en wy zullen trachten voor alle goed ingerichte scholen de gelykheid te verkrijgen voor de toelagen van Staat, Provincie en Ge meente. Sprekende van het onderwys, laat my too te herhalen dat in 1908, 3 inil- lioenen meer *als in 1905 in de Staatsbe groting geschreven zyn. Nochtans roepen onze tegenstrevers dat de Catholieke Partij de bevolking onwetende wilt houden, dat de Catholieke Party tegen den vooruitgang van onderwijs is. Maar de Catholieken hebben niet enkel voor het onderwys gezorgd. Echte zonen van de Catholieke Kerk en van onzen Hei ligen Vader den Paus, zijn zy gehoorzaam geweest aan de zedelijke leering van de Kerk. De vryzinnige en verhevene gedach ten van den grooten Paus Leo XIII, ten voordeele van de arbeidersklassen, begon nen zy te verwezenlijken door eene milda- diger, rechtvaardiger, christelijker wet geving nopens de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid. Onlangs, in liet Senaat, de lieer Picard, een tegenstrever, een socialist, verklaarde het, en zulke bekente nis is van gewicht, komende van eenen tegenstrever, de heer Picard verklaarde dat, sedert 1884, de catholieken 24 sociale wet ten gestemd hadden, terwijl de liberalen, slechts eene enkele sociale wet gemaakt hadden Die wetten hebben voor doel den geest van voorzienigheid aan te moedigen en te verspreiden middels to verschaffen tegen de ongelukkige gevolgen van ziekte, werkstilstand en ouderdom. Gemakkelijker te maken voor den werkman het aankoo- pen van zynen eigen haard en dus door van den werkman eenen eigenaar te maken, hem beter te bewapenen voor den strijd tegen het leerstelsel van socialismus, tegen den omwentelingsgeest die do arbeiders tot ellende en ondergang zouden voeren. Ziehier do verscheidene wetten onder catholiek Bestuur gestemd Den 28 April 1884 wet over de mijn- politic den 16 Augustus 1887 stichting van nijverheid- en arbeidsraad zelfden datum wet over de betaling der dag- loonen den 5 Mei 1888 wet betrekkelijk het arbeidstoezicht den 28 Mei 1888 en 13 December 1889 bescherming van den arbeid van kinderen en vrouwen den 31 Juli 1889 (gewyzigd door dc wet van 8 Januari 1897) goedemannenraad den 9 Aug. 1889 werkmanswoningen den 7 Sept. 1893 algemeen stemrecht, ver zacht door het meervoudstelsel den 11 April 1895 stemrecht voor de gemeente den 22 Aug. 1898 stemrecht voor de provincie den 29 Dec. 1899 wet over de evenredige vertegenwoordiging den 23 Juni 1894 wet betrekkelijk do maat schappijen van onderlingen hijstand den 25 Mei 1895 inrichting van hot minis terie van nyverheid en arbeid den 15 Juni 1896 verordeningen op de werk huizen don 31 Maart 1898 beroepsver- eenigingen den 24 Mei 1898 politie en toezicht over de mijngroeven den 2 Juli 1899 voorzorgsmaatregelen tegen de ar beidsongevallen den 10 Febr. 1900 wet over liet sparen van gehuwde vrouwen en minderjarige kinderen; den 10 Maart 1900: arbeidscontraktden 10 Mei 1900 ouder domspensioenen den 24 Dec. 1903 scha devergoedingen om arbeidsongevallen den 17 Juli 1905 zondagrust. Aan die 24 wetten moeten bygevoegd worden vele koninklijke hesluiten om die wetten in te richten en volledig te maken. Het voorbeeld door de wetgevende Kamers gegeven is nagevolgd door tal rijke catholieke bijzondere personen die gebruik maakten van hunnen tijd, van hun talont, van hun invloed, om 'hot lot van den minderen man te verbeteren, door verscheidene inrichtingen tot zijn voor deel. Menigvuldig zijn de werkmanskringen waar de arbeiders zich kunnen vermaken en terzelfder tiid raad komen vragen. Me nigvuldig zyn de vakvereenigingen inge richt waar de belangen van den werkman besproken en verdedigd zyn in geval van twist tusschen patronen en werklieden. Menigvuldig zyn de bonden, samenwer kende maatschappyen, ziekebeurzen, pen sioenkassen ingericht, die voordeclig zyn aan werkman en landbouwer en terzelfder tijd eenen geest van christene broederlijk- doen aanwakkeren. Ik hen gelukkig de gelegenheid te heb ben hier eene openbare hulde te kunnen brengen aan de verknochte personen die zich opgeofferd hebben om alle die goede werken in te richten, maar laat ons ook niet ondankbaar zijn jegens de Regeering die door toelagen die werken kwam aan moedigen. Dus nopens het maatschappelijk vraagstuk zyn dc catholieken niet lui ge bleven. Maar veel blijft nog tc doen, die inrichtingen moeten nog uitgebreid wor den, bijzonderlyk aan eene klasse van per sonen wiens belangen ons dierbaar zyn. Ik wil spreken ran do kleine burgery die tegenwoordig veel lijdt. Een onderzoek is gedaan geweest en heeft getoond op welke wjjze^ de kleine burgers best kunnen door den Staat geholpen en verdedigd worden. Reeds verscheidene middels waren geno men. In het Ministerie van Nijverheid en Arbeid is een nieuw bureel ingoricht welk enkel voor doel heeft de belangen van de kleine burgerij te verdedigen, bijzonderlijk van de patronen der kleine nyverheid en van den kleinhandel. Dit bureel zal zich meest bezig houden met de marskramerij, met de openbare verkooping, met de syn dicaten voor aankoop van grondstoffen,met de syndicaten van verkoop, met het klein crediet, met aanmoedigingen te geven voor het klein gereedschap, met vollediger inrichting van het vakonderwijs. Het is een nieuw bewijs hoe genegen de catholieke Regeering is nopens den staat van de kleine burgers. Voor wat de stoffelyke belangen aangaat, iedereen ziet en weet hoe wel België vaart onder hot catholiek Bestuur. Sedert f5 jaren is onze handelsbeweging meer als verdubbeld, onze nyverheid is gedurig groeiende, de begrooting van 1908 zal met een overschot sluiten. Indien liet overschot niet grooter is, de oorzaak is eone buitengewone uitgave van 16 millioenen voor overneming, verbetering van spoor banen, statiën, rollende materiaal, enz. Die uitgaven moeten niet aanzien worden als een verlies, maar wel als eene vermeerde ring van kapitaal. Onze tegenstreyers zelveri hebben het bekend in de Kamer. Men moet. ook bekennen dat de belan gen van de landbouwers niet vergeten zyn. Door boeken, conferentiën, tentoon stellingen, door de inrichting van een korps van landbouwkundigen is de landbouw wetenschap bevorderd en het landbouw- ondcrwys overal verspreid. De schadever goeding voor het vee geslacht om rede van besmettelijke ziekten, zijn gedurig ver hoogd. De landbouwersbonden, syndicaten en andere vereenigingen zyn door hulp gelden aangemoedigd en beschermd. I)e buurtwegen zyn geheel het land door verbeterd en toelagen zyn zelfs verleend voor het onderhoud van gemeentelijko wo gen van groot verkeer. Eene wet nopens de herinrichting van de landelyke policic is neergelegd die ook zeer voordeelig voor den landbouw zal zijn door de openbare veiligheid to versterken. Ik heb altijd de persoonlyke belangen van iedereen ter harte genomen. Alle om standigheden nam ik te baat om in betrek king te zyn mot de kiezers van het Arron dissement. Maar laat my toe het te ver klaren. Een groot spjjt voor een politiek man is dat hij iedereen niet kan voldoen. Als eene plaats open valt, groot is het ge tal candidaten die de plaats vragen, noch tans kan slechts een genoemd worden, met gevolg van dikwijls eonen ondankbare en vele misnoegden te maken. Maar indien ik aan degenen die zich tot my wenden, geene voldoening kan beloven, zal ik toch altijd een vriendelyk onthaal geven en mijn best doen om hunne vragen te doen lukken. Voor wat de algemeene belangen aan gaat groote werken zyn uitgevoerd gc weest door hot Catholiek Gouvernement, aan zeehaven, vaarten, waterloopen, spoor banen, enz. Die uitgaven zijn niet vruchte loos, inderdaad zy verbeteren en volledigen het gereedschap van handel en ny verheid en hijgevolg zyn voordeelig voor heel het land. tjredui'ig hebben uwe vertegenwoordigers do aandacht van de Regeering geroepen op de byzondcre belangen van het Arrondis sement Aalst. De werken van de statie van Aalst zyn nu in goeden gang, en wij mogen hopen dat den gevaarlyke toestand binnen korten tyd zal vcrdwynen. De twee nieuwe buurtspoorwegen van Herzole- Geeraardsbergen en van Sottcgem-Ninove zijn nu besloten, wij zullen ons beste doon om het leggen van die twee lynon te be spoedigen. Die buurtlyn van Aalst Dender- hautem-Ninove is nog altyd ter studie. Wy zullen hij den Minister on den Directeur van de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen aandringen om aan de belang hebbende gemeenten voldoening te doen bekomen. Vele andere vragen, zoo wol voor de gemeente als voor de personen hebben wij gezonden en ondersteund bij de Ministers. Maar traag is dc gang der be sturen. In de bureelen zyn zy zeer beleefd, maar zitten vol met slenters Bovenal het getal van vragen is zoo groot dat het belemmeren van Uo zaken kan slecht ver meden worden, ii: de verscheidene Minis eriën, zelfs als do Ministers catholieken zyn, is het niet altyd gelyk in het Evan gelie... klopt en er zal u open gedaan wor den, vraagt en gij zult verkrijgen... Noch tans zullen wy kloppen en vragen en toch iets zullen wy krijgen. De catholieken zyn ook altyd de verde digers geweest van onze Vlaamsche taal. Waar is de tijd dat een liberale Burge meester van Gent durfde verklaren dat de Vlaamsche taal moest verdwynen I.. In dien tijd hebben wy gezien in 't Vlaamsche land, rechters, advocaten, zelfs gendarmen die de Vlaamsche taal noch spreken, noch verstaan konden. Nu is het veranderd. De Vlamingen zijn verwittigd, verdedigd, ge vonnist in hunne eigene taal. Onlangs is nog eene wet gestemd om de taalgelykheid vollediger te maken in de Rechtbanken van Brabant. Zelf de liberale bladen heb ben hulde geschonken aan Minister Renkin voor zijne talentvolle verdediging van taal gelykheid. De belangrijkheid der kiezing is groot voor de Catholieke Partij, groot voor het welzijn van ons Vaderland. Twee legers staan tegenover elkander. Van eenen kant de Catholieken, trouw aan de grond wet, aan onze vrijheden, aan onze nationale instellingen, eerbiedigers van iedereens rechten. Gedurende 24 jaren van bestuur hebben zij getoond dat zij de zedelyke en stoffelyke belangen van het land kunnen verdedigen, Van den anderen kant, de libe ralen sluiten verbonden met de socialisten bijna overal, hetzij openlyk, hetzij in het geheim. Zij laten hunne grondbeginsels varen en hebben maar een enkel doel, de catholieken in minderheid te brengen en dus de Catholieken uit het bestuur van het land te jagen. De socialisten zijn genoeg gekend, zij dragen het vaandel vau wan orde, van onwenteling, toch dit vaandel zouden de liberalen moeten volgen, moes ten zij lukken in hun monsterverbond Voor wat de gevolgen zijn, moesten onze tegenstrevers onze meesters worden, moeten wy maar aanschouwen wat gebeurt in Frankrijk door de uitvoering van die grondbeginsels. Hoe staat daar dc kerke lijke vrijheid, de maatschappelijke verbroe dering, het openbaai- geldwezen Veel erger zou het nog zyn. En inderdaad onze tegenstrevers hebben het dikwijls ver klaard, moesten zij aan het bewind geraken, alle hunne grondbeginselen zouden zij ver wezenlijken. Ons land geniet voorspoed, daarom is vrede noodig. Wie kan die vrede verschaf fen Het Catholiek Bestuur. Wio zou die vrede vernietigen Onze tegenstrevers door hunne verbonden. Dus tegen het verbond van wanorde liet verbond van orde, tegen het verbond van volksbedriegers liet ver bond van echte volksvrienden, togen het verbond van godsliaters laat ons het ver bond van godskindcren maken. Wij mogen vertrouuwen dat de uitslag van den stryd goed zal zyn. De voortreffe lijkheid van onze zaak, onze zegepralen in hot verledenc, de verstandigheid van ons Vlaamsch volk, de kloekmoedigheid van onze vrienden, zyn goede reden om ons te laten hopen dat wy gelyk te voren bovon zullen blijven. Maar daarom moeten wy eene nauwe eendracht behouden. Meer dan ooit is eendracht noodig met de evenredige vertegenwoordiging. Inderdaad weinig stemmen kunnen het verschil maken tus schen liet winnen of het verliezen van onze vierde zetel in de Kamers. Gij zijt allen trouw aan onzo catholieke partij, aan onze nationale instellingen, maar een geloof zonder werken is een dood geloof Dus iedereen aan 't werk. Bewerkt uwe huisgezinnen, uwe vrienden, uwe ge- buren. Moedigt de onverschilligen aan, de nalat igen. Toen wij bedreigd zijn m6t eene overstrooming is het de plicht van iedereen aan den dijk to werken. Eh wel, wij zyn bedreigd met een vloed van omwenteling, van wanorde, van Goddeloosheid. Aan 't werk, en denkt alleenlyk aan den inzet van den strijd aan de groote grondbeginsels door de Catholieke Party verdedigd. Het is het Geloof, de Godsdienst, ons Vaderland die in 't spel zijn. Beschouw de personen niet, opent uwe oogen, opent uwe harten Indien iedereen zyne plicht vervult, dan is de zegepraal aan ons. Dan, zal op 24en van Mei, door gansch het Arrondissement, door gansch België een zegepralende kreet opgaan, dan zal de goede tijding zich verspreiden dat de Catholieken niet alleenlyk hunne meerderheid bewaard hebben maar dat zy in de Kamers versterkt zyn, dat ons Arrondissement een zetel meer geeft aan do Catholieke Partij. Zoo zullen de Catho lieken waardig zijn van hunue voorouders, van die dappere Vlamingen die, onze ge schiedenis door, hunne vryheid verdedigd hebben, die telkenmale als hun Geloof en Vaderland bedreigd waren, opstonden en loonden dat zy stryden en stenen kondon voor Geloof en Vaderland! Onze geachte Volksvertegenwoordi ger de heer L. De Sadeleer, had de taak op zich genomen ons inlichtingen te verschaften over 't zoo belangrijk vraagstuk der naasting van Cougoland. Wij laten hier dus de redevoeringen volgen waarvan 't handschrift ons werd behandigd. van M. DE SADELEER, Mijne Heeren, Mijn eerste woord tot dezo prachtige vergadering, samengesteld uit de hoofd mannen onzer party, moet een woord van diepe dankbaarheid wezen voor het steeds onophoudend vertrouwen dat gij in mij hebt gesteld sedert 25 jaar. Indien ik met een nieuw mandaat vereerd wordt, zal ik blijven strijden met al mijne krachten, voor de verdedi ging onzer zedelijke en stoftelijke be langen, die, wy mogen het met fier heid zeggen gepaard gaau met de belangen van het Belgische volk. Inderdaad, Belgie heeft bij iedere kie zing sedert 24 jaar. hulde gebracht aan het programma der Catholieken. En alles doot ons voorspellen dat de kiezing van den *24 Mei aanstaande wederom eene schitterende zegepraal zal zyn voor onze denkwijze en voor het Catholiek Ministerie. (Toejuichingen). Mijne achtbare Collega's en talrijke vrienden hebben mij gevraagd eenige uitleggingen te geven over zekero pun ten van het grootste belang voor den aanstaanden kiesstrijd. Hun verzoek is een bevel. Ik moet gehoorzamen. I>E CONGO. Een eerste punt is de overname van den Congo. Vele verkeerde en onnauw keurige inlichtingen werden over den Congo rondgestrooid. Ik wil de zaak onpartijdig behandelen. Zie hier de staat der kwestie zoo zy den dag van heden in de Kamer voorkomt. Twee wetsontwerpen werden neerge legd het eerste bevattende de wot die de nieuwe colonio moet boheerscheii het tweede inhoudende den afstand der colonie aan België. Eene commissie van 17 leden werd ingesteld om dc beide wetsontwerpon te onderzoeken. Gij hebt hare werking gevolgd. Gedurende maanden heeA zij overal de bepalingen der twee wetten met de grootste bezorgdheid beraadslaagd, met het oog bijzonder gericht op de belangon van België. Twee hoofdgrieven werden vooruit- gezet tegen de eerste voorstellen 1° De meerderheid der commissie was van ge dacht dat zekere bepalingen onder andere die rakende de inrichting van het kroon domein, alhoewel men ze met goede rod ene n kan verdedigen, tegenstrijdig waren met onze nationale instellingen; 2° dat voor het beheerdercolonie, België zelf aan het hoofd moet staan; dat name lijk de begrooting van uitgaven en ont vangsten jaarlijksch door Kamer en Senaat moest gestemd worden dat er een nauwkeurig on een openbaar toe zicht moet zijn over alles wat er gebeurt in de colonie dat een minister verant woordelijk moest wezen voor al de te nemen maatregelon. zooals het geschiedt in België zelf. (Zeer wel I) Die eischen der commissie gesteund op de openbare meening, werden door het Belgisch Gouvernement beteekend aan het Bestuur van den Congostaat. Hier moeten wij hulde brengen aan do wijsheid van de Catholieke Begeering. L)ie grieven werden door haar onder steund zij werden aanhoord. In het nieuw tractaat aan de commissie voor. gelogd zijn de voorstellen wegens het kroondomein weggelaten Een gansch nieuw wetsontwerp op liet beheer der colonialc bezittingen werd voorgedragen. Het geeft volle voldoe ning aan de ingediende klachten. Hot stelt dit groot grondbeginsel daar dat het 'l Belgisch Parlement is dat over alles toezicht zal hebben, 't is te zeggen, de wettige orgaan van liet volk, van U allen, de uitgaven en inkomsten zal onderzoekeu, de jaarlijksche begrooting stemmen. Geen lasten zullen mogen ge steld worden zonder de toestemming der wetgevende Kamers. Toejuichingen

De Denderbode | 1908 | | pagina 1