Donderdag 2 April 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4039 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het vak- of beroepsonderwijs. Heldin van het kwaad Aan onze Hoveniers. EEN EN AKDEIS. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen tijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIJK MUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. Aalst, 1 April 1908. Een der voornaamste bekommernis sen der openbare besturen en van al dezen welke zich met beschaving en vooruitgang onledig houden, is onbe twistbaar de verspreiding overal van 't onderwijs. Het lager volksonderwijs heeft tot heden toe de voorkeur genotenmen wilt vooral dat geen enkel kind er zou van verstoken blijven, ja, dat alle kin- ders die maar willen kunnen onderwe zen worden. Inderdaad het valt niet te betwisten dat kunnen lezen, schrijven en rekenen allernuttigst is om in de wereld vooruit te komen en fortuin te maken. Ze zijn zoo schaars als witte raven de ongeleerden die door wilskracht en werkzaamheid alleen hunnen maat- schappelijken toestand verbeteren, die eenige sporten hooger klimmen in onze samenleving. Geleerdheid, 't is te zeggen, lezen, schrijven, rekenen, is onmisbaar, maar op onze dagen is dit niet meer voldoen dewie wilt vooruitgaan, moet zich in zijn ambacht, stiel of bedrijf bekwamen of er in ervaren worden. Nevens het lager onderwijs moet men bet vak- of beroepsonderwijs aantreffen dat de ambachtsman volgen moet indien hij het verder brengen wil dan een slaafsche handwerker. Nu dit onderwijs is hoogst noodza kelijk om onze nijverheid in staat te stellen het hoofd te kunnen bieden aan de mede'dinging van vreemde landen. De ontdekking der rijke koolmijnen in Limburg gaat aan die Provincie eene nieuwe en groote toekomst verzekeren en dit is wat men daar goed heeft begre pen... Handel en nijverheid gaan er eene groote ontwik kelinar of uitbreiding te gemoet. Nu. in dit vooruitzicht, heeft men er eene Commissie van studie aan gesteld, gelast met het nagaan der beste middels tot de inrichting van het vak- of beroepsonderwijs. Tot hiertoe bestaat er nergens eene normaalschool in welke zulke onder- wyzors kunnen gevormd worden. Om hierin te voorzien, heeft de Com missie besloten van te Hasselt eene noormaalschool in te richten tot het vormen van leeraars voor 't vak- of beroepsonderwijs. Alle onderwijzers en ook andere per sonen welke, door een voorafgaandelijk exaam zullen bewijzen de noodige kun digheden te bezitten om de lessen met vrucht te volgen, zouden toegelaten worden. De lessen zouden gegeven worden den Zondag en Donderdag namiddag en ook tydens de verlofdagen. Bij 't eindigen van de leergangen zou een exaam plaats hebben en zij die 't be- wys leveren van bekwaamheid, zouden een diploma verwerven. Eens de leeraars voorhanden zou men in de voornaamste gemeenten leergan gen van vak- of beroepsonderwijs stich ten. Dit zoo voordeelig besluit, diene tot voorbeeld aan andere Provinciën. In Limburg bereidt men zich voor de toekomst en dit is wijs gehandeld. In de beide Vlaanderen is de nyverheid ver spreid in alle gemeenten van eenigen rang en 't vak- of beroepsonderwijs is er zoo goed als nul... En de oorzaak hier van Gebrek aan onderwijzers voor dit onderwijs geschikt. Waarom zou onze Provincie Oost- Vlaanderen het voorbeeld van Limburg niet kunnen naleven Onze lagere onderwijzers zullen voor zeker de gelegenheid niet laten ontsnap pen... Niemand" is beter geschikt dan zij, maar ze hoeven een algemeen pro gramma en bepaaldo opleiding om zich op dit ambt met vrucht te kunnen toe- leggon. Nu, ter gelegenheid der aanstaande Provinciale Kiezingen zou er met de Candidaten kunnen over gehandeld wor den en wij zijn overtuigd dat zij het ontwerp zullen bijtreden 't welk niets anders kan dan den vooruitgang en het algemeen welzijn verzekeren DOOR ËUG. LEËN. igdeVERVOLG. Wel ik vraag het u, mejuffer ik sliep toen ge binnen zijt gekomen, en dit alles schijnt me een droom. -- Wat spreekt ge van droom, als ge ziet, dat mijn oom niet meer in zijn bed is. En de deur was gesloten, toen ik hier bin nenkwam. Kom, maak u niet ten onrechte be vreesd, hernam Mevrouw d'Aulneux kalm, M. de graaf kan niet op bovennatuurlijke wijze verdwenen zijn, terwijl ik toegaf aan den slaap. Hij moet uit zijn bed gestapt zijn, in een oogenblik dat zijne zenuwach tige opgewektheid hem de noodige krachten zal hebben geschonken. Gij stelt me gerust... Ja, gij hebt gelijk, zoo moet het zijn. O gevloekte slaap, vervolgde de weduwe zuchtend en met het hoofd tus- schen de handen wat er ook gebeure, ik zal het mij nooit vergeven. Ga de dienstboden roepen, zeide Laura dat men het gansche slot afzoeke ik ga mijne moeder in tusschen verwittigen. Wees kalm, mejuffer, wij zullen hem terugvinden, 't kan niet anders. Ja, wellicht dood in den eenen of Het is een algemeen gekend feit dat de groentenkweek sedert eenigen tijd in ons land eene groote uitbreiding heeft genomen, en wij deelen de ziens wijze van den heer Albert Henry die onlangs aan de leden der centrale land- bouwmaatschappij verklaarde dat de Belgen er alle belang bij hebben deze teelt nog meer uit te breiden. In sommige streken heeft men reeds begrepen dat het mogelijk is, door de oordeelkundige groenselkweek, de in komsten merkelijk te vermeerderen. In het arrondissement Mechelen wor den er ongeveer 1000 hectaren groenten van alle slach geteeld welnu, eene statistiek aangaande de verzendingen gedaan van Mei tot September 1906. in eenen omtrek van 10 kilometers dezer stad, heeft bewezen dat er gedurende anderen verlaten hoek antwoord. XVII s meisjes droevig dat tijdstip voor 3,214,537 franken groensels waren verzonden, wat over eenkomt met eene opbrengst van meer dan 3000 fr. per hectare. In 1907 hebben de hoveniers van Aarschot die zich toeleggen op het kweeken van vroege erwten, per hectaar 5500 fr. bekomen. Deze cijfers toonen genoegzaam dat de groentenkweek zeer winstgevend is. Men mag nochtans niet vergeten dat de bemesting hier ook eene groote rol speelt. Uit de proefnemingen, van den heer Saunen, hovenier te Aarschot is het gebleken dat het toedienen eener volledige bemesting altoos de grootste opbrengsten en de hoogste winsten ver zekert. Ziehier eenige uitslagen zijner proe ven AARDBEZIËN. Zwavelzure Super- Zwavelzure opbrengst ammoniak fosfaat potasch per are I. 1 kgr. 3 kgr. 3 kgr. II. 1 kgr. 3 kgr. III. I. II. 4 kgr. III. - WORTELS. 163,8 kgr. 122,1 kgr. 81,9 kgr. 325 kgr. 450 kgr. 375 kgr. 6 kgr. 2 kgr. 6 kgr. 2 kgr. Wij zouden de uitslagen van andere proeven kunnen aanhalen, maar wij denken dat deze voldoende zijn om de landbouwers te overtuigen dat zij er groot belang bij hebnen een regelmatig en oordeelkundig gebruik te maken van scheikundige meststoffen, bij de teelt van allerlei groensels. J. Aidit. Een kwart uurs later, was iedereen op Elsegem ontwaakt. Mevrouw d'Aulneux deed iedereen de onuitlegbare verdwijning kennen van den meester des huizes, en gaf aanwijzingen om hem op te zoeken. Laura was, meer dood dan levend, in het vertrek harer moeder gebleven, waar deze haar poogde te troosten met haar te doen verstaan, dat hij onfeilbaar moest teruggevonden worden. Er verliep een smartelijk half uur voor de twee vrouwen, die eindelijk als versteend waren van onrust en verbazing. Eindelijk verscheen de kamerdienaar. Zijne houding toonde klaarblijkend, dat hij geen goed nieuws aanbracht. Inderdaad nergens, zeide hij, was er een spoor van den ouden graaf te ontdekken. En men heeft overal goed gezocht Overal, mevrouw, van in de kelders tot op de zolders. De geheele namiddag ging in opzoekingen voorbij, doch alles was nutteloos. De zoe kers kwamen, de eenen voor, de anderen na, met hetzelfde antwoord terug en ech ter waren de kleederen van den graaf in zijne kamer gebleven, niemand had in den nacht eenig gerucht vernomen, en de uit- Valsche bankbrieven van 1000 frank. Men komt dezer dagen te ontdekken dat er valsche Belgische bankbrieven van 1000 frank sedert een 14tal dagen zijn in omloop gebracht. Dit veroorzaakte eene licht te begrijpen ontreddering daar de nationale Bank oumiddelijk de uitgifte dezer bankbrie ven overal deed staken. Dynsdag 11. had men in de bureelen der Nationale Bank te Brussel reeds 28 valsche biljetten ontvangen. Het is jaren geleden, namelijk in 1874, dat de bankbrieven van 1000 frank gemaakt werden en het is aangekondigd geweest dat er nieuwe bankbrieven van 1000 frank gingen gedrukt worden. Nu hiervan hebben de vervalschers gebruik gemaakt. Al de bankbrieven van 1000 frank die in omloop zijn, worden inge roepen. De valsche bankbrieven te Brussel in gekomen zijn bevuild en zien er uit of ze al eenigen tyd in omloop zouden zyn gangsdeur was zorgvuldig gesleten bevon den geworden. Men deed den ganschen omtrek van het slot doorzoekenmen ging zelfs zoo ver gansch Rakelvee en zijn omstreken af te doen zien Het gerecht werd van het gebeurde onder richt, en op zijne beurt spande het een onderzoek in bosschen en waterloopen werden daarbij nog onderzocht. Vruchtelooze moeite het lichaam van den graaf van Borluit bleef onvindbaar. XVIII Verplaatsen wij on6 in gedachte opnieuw te Rijsel, in dien zelfden schouwburg, waar wij den jongen Frederik van Borluit voor de eerste maal aantroffen. Daar ontmoeten wij toevallig met eenige officieren en burgers heer van Eezaat en Fried Starkels. Het eerste bedrijf van een hedendaagsche drama is op het punt te eindigen en de hartroerende klacht eener jonge tooneel- 6peel8ter heeft haar langdurige toejuichin gen verworven. Die beginnelinge speelt niet slecht. Hoe, beginnelinge onderbrak een majoor. Gij meent dus dat zij nog jong is Wel ja twintig jaar ten hoogste. Kom, kom, gij houdt geene rekening van het voetlicht voeg er nog zooveel jaren bij, en dan zult ge omtrent haren ouderdom kennen. en vertoonen dat ze met spelden zyn aaneengehecht geweest. Nu dit kan ook 't werk zijn der vervalschers om de uit gifte te vergemakkelijken. ■k Nen haasDe liberale Volksver tegenwoordiger voor S' Nicolaas. heer schap Persoons van Lokeren, vroeg over eenige dagen ter Volkskamer aan den heer Minister van openbare werken Hoever staat het met de studie over de velobaan van Temsche naar Cruybeke en wanneer schikt men er aan te begin nen En de heer Minister antwoordde De gevraagde velo-baan van Tem- sche naar Cruybeke bestaat en bewijst zeer goede diensten. En of de Lokersche held stond te kij ken lijk 'nen uil op 'nen kluit I.. Nu onze liberale Volksvertegenwoordiger, M. Rens is van den zelfden caliber. In België en in Italië. In besteedt de Staat 18,889,166,55 fr. aan het lager onderwijs, gemeenten en provinciën leggen daar nog zoowat 28 millioen bij. Italië heeft eene bevolking van om trent 30 millioen inwoners, dus ruim viermaal zooveel als in België. Het gouvernement van dat land zou, om gelijk te staan met België, viermaal zooveel aan zijn lager onderwijs moeten besteden, dus omtrent 75millioen. Over eenige dagen heoft men een nieu we wet op het lager onderwijs in Italië beginnen te besproken weet ge voor hoeveel bet Italiaansch Gouvernement voorstelt tusschen te komen Voor twintig millioen Dat is 1/4 van hetgeen het Belgisch Staatsbestuur doet in verhouding met de bevolking. Maar in Italië is alles opperbest, vol gens onze geuzenbladen immers liet onderwijs is daar verplichtend. In God vertrouwen wij. Dat is de leus die op den rand der munten van de Vereenigde Staten staat. Die leus heeft dezelfde beteekenis als deze welke op het Belgisch geld staat Ood bescherme België. Dieu protégé la Belgique. Er was gezegd geweest dat de Ver eenigde Staten die leus zouden weglaten op de nieuwe muntstukken. De Kamers daarover geraadpleegd, hebben beslist met 355 steramen tegen 5 dat de leus In God toe trust. In God vertrouwen wijop de muntstukken zal behouden blijven. Terwijl deze woorden gewisseld werden, had van Eezaat een programma ingezien. Geertje, zeide hij, Geertje... juist, ik ken ze heel goed En gij, Fried Ik herinner mij niet haar ooit gezien te hebben. Gij hebt toch den dag wel onthouden, waarop wij in de Warande te Brussel dien ongelukkigen Frederik tegenkwamen en Nelly Thuriot herkenden. Wel.de vriendin, waarmede het ellendige wijf aan 't kouten was, is de tooneelspeelster, welke gij hebt toegejucht Doch, van Frederik gesproken, hebt gij geen nieuws ontvangen van Rakel vee, gedurende mijne afwezigheid Alles wat ikweet ia dat de oude graaf terug op Elsegem is gaan wonen en hij over vijf, zes da^en zijnen zoon nog verwachtte, wien hij vergiffenis schijnt te hebben geschonken. Dat is onuitlegbaar, zoo Frederik waarachtig terug in Nederland is en hij kennis heeft van zijns vaders besluit Mejuffer de Dak heeft hem geschre ven en schijnt z lfs twee brieven van hem te hebben ontvangen Heer van Eezaat schudde 't hoofd en zeide: Daar zit weer eenig geheim onder, waar men wellicht de hand kan vinden van die duivelin, wier spoor wij sedert eenige jaren hebben verloren. De officier die zich reeds in het gesprek gemengd had, richtte zich tot van Eezaat en zeide OpgepastVreemde kerels doen in den omtrek van Antwerpen hun. best om kruisen aan den man te brengen, ter gelegenheid van het gouden priester jubileum van Z. H. Paus Pius X. Vol gens hunne prospectussen, is aan 't dra gen dier kruisen een bijzondere zegen verbonden. Uit goede bron vernemen wy dat daar niets van waar is. Wij maken dat over aan het publiek, opdat het op zijne hoede weze, want heel waarschijnlijk zullen die kerels ook wel naar onze streken afzakken. Kankerziekten. Het g bestuur van Elsene heeft het initiatief genomen om bij de andere gemeenten der Brusselsche omgeving aan te drin gen, ten einde eon wensch aan den Pro vincieraad te zenden, strekkend tot bouw van een provinciaal gesticht voor ongeneesbare kankerlijders. Onze eierhandel. Men heeft in 1907 in België 219 miljoen eiers inge voerd. Het grootste aantal eiers kwam ons toe uit Italië, doch de invoer uit dit land vermindert van jaar tot jaar. In derdaad, gedurende de twee eersto maanden van 1906 werden 6,060,000 eieren ingevoerd uit Italië, in 1907 slechts 4,144,000 en in 1908 zakte het aantal op 3,890,000. Duitschland scheen op den tweedon rang van invoer te komen in 1906 en 1907, doch in 1908 neemt Holland do tweede plaats in met 2,174,746 eieren, tegen 1,984,000 in 1906. Gedurende de maand Februari kwa men niet minder dan 1,685,000 eiers uil Holland en slechts 205 eieren uit Duitschland, uit Italië 1,702,000 eiers. De andere landen die eieren naar Bel gië zenden zijn Rusland, Oostenrijk- Hongarië en Bulgarië. De invoer van dit laatste land is geklommen sedert 1907. Onze inlandsche eieren worden groo- tendeels naar Frankrijk en Engeland gezonden. Het totaal cijfer van uitvoer onzer inlandsche eieren bedroeg in 1907 niet minder dan 129,296,000 eieren. Gedu rende de twee eerste maanden verzon den wij 1,315,600 eiers naar Frankrijk en 5,152,000 naar Engeland. Stellig is het dat de Belgische land bouwers door belere verzorging hunner neerhoven, meer eieren zouden kunnen uitvoeren en dat er minder eieren zou den moeten ingevoerd worden. Zoo heeft dan graaf Frederik van Borluit Oost-Indië toch verlaten Ik had nogtans hooren zeggen, dat de Atchineezen hem gevangen hadden genomen en men niet wist wat er van hem geworden was. Gij hebt Godfried gehoord ik weet er niet meer van dan hij ons verteld heeft. De laatste brief, welken ik van Frederik heb ontvangen, dagteekent van over acht maanden en 't is slechtB onrechtstreeks dat men over eenige weken nieuws van hem ontvangen, dagteekent van over acht maan den en 't is slechts onrechtstreeks dat men over eenige weken nieuws van hem ontvan gen heeft. Gij hieldt dan briefwisseling met hem? vroeg de officier. In de laatste jaren niet regelmatig meer. doch in 't begin van zijn verblijf in Amerika schreef hij me nog al dikwijls. Indien hij ooit zijne gedenkenissen schrijft, sprak de majoor lachend, zal hij iets oprecht belangwekkends kunnen te voorschijn brengen. Dat is waar, antwoordde de grondbe zitter, maar ik ben overtuigd dat hij zulks niet doen zal, want in zake van schrijven is hij altijd een groote luiaard geweest. Ik ben zelfs gestoord op hem geweest, omdat hij me de avonturen, waarin hem de tooneel speelster sleepte die haar slachtoffer in Amerika was gevolgd, zoo oppervlakkig deed kennen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1