Zondag 5 April 1908 5 centiemen per nummer 62,le Jaar 1040 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VOOR de EENDRACHT. STANHOPE HOPTEELT. Leergang van moeshovenierderij De belastingen in den Congo. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 l'rank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by O. Van <le Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQKJK HIJliM. Per drukregel .- Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heoren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst. 4 April 19QS. Op 17 Maart jl. ontving Z. H. PiusX, het doorluchtig Opperhoofd derH. Kerk, in 't Vaticaan, de Belgische Bedevaar ders in gehoor welke, zich onder 't ge leide van Mgr. den Prins de Groy, Pastoor-Deken van Bergen, naar Rome hadden begeven. In zijne aanspraak tot de Bedevaar ders gericht, sprak Zijne Heiligheid op eene treffende wijze den lof van 't Bel gische volk. H Als Vader van alle geloovigen zegde hy onder ander, draag ik allen in mijn hart, maar ik verduik het niet, dat ik voor de Belgen eene gansch bijzondere genegenheid koester, en zelfs zal ik zeggen eene ware bewon- dering.... Zij verdienen ze door hunne diepe catholieke gevoelens en hunne ver- kleefdheid n Zij weten dat de ware beschaving onafscheidbaar is van den Godsdienst en ze bieden het schouwspel aan van de eenige natie welke men waarlijk catholiek noemen mag. Waarlijk, wij, Belgen, mogen fier zijn over die zoo vleiende beoordeeling van den H. Vader. Ons plicht is dus van onze houding derwijze te regelen, ons gedrag zoodanig te schikken, dat wij er waardig kunnen van blijven. Nu om er aan getrouw te blijven laat ons de raadgevingen van den H. Vader in acht nemen welke hij aan de Bede vaarders gaf. Z. H. de Paus zegde a Bij mijne dankbetuigen, heb ik nog een raad te voegen aan de Belgische catholieken, namelijk, dat zij zich moeten beiiveren om de een- dracht te bewaren, de eendracht welke, met zorg allen moeten i onderhouden welke deel hebben in het Geloof, welks beoefening b onB allen in 'themelsch Vader- land vereenigen moet. Aan deze eendracht moeten wij onze persoonlijke zienswijze weten op te offeren om ons aan te sluiten bij de overwegende richting van de meerderheid der- ii genen, welke verkleefd zijn aan de H. Kerk. Geachte lezers Zijne Heiligheid Pius X maant ons aan tot behoud der eendracht onder ons. Wezeu wij eendrachtig nu vooral dat de kiezingen naderen welke over de toekomst van 't vaderland, over 't be houd of 't verlies onzer catholieke vrij heden en rechten zullen beslissen. Wat wij in Frankryk zagen gebeuren en nog dagelijks kunnen bestatigen die- ne ons tot spiegel. de Amerikaansche detective. i6e Vervolg. Iemand boven fluisterde hij vrees achtig. Waar Daar Charlie heeft het gehoord. Vernet stond een oogenblik besluiteloos; toen stak hij zijn dievenlantaarn aan, spande den haan van zijn revolver, beval Charlie op den gevangene te letten en be klom voorzichtig de wrakke zoldertrap. Charlie keek hem na, tot hij verdwenen was toen sloop hij naar Alan toe. M. Burton Op het noemen van zijn naam, schrikte de jonge man. Wie zijt ge stotterde hij. Stil gebood deze zonderlingste aller gekken, terwijl hij de koord losmaakte, waarmee Alan's voeten gehouden waren Zwijg en doe wat ik u zeg Want ik wil u uit de klem helpen Zoo. het touw is los gekunt het op een gegeven oogenblik afschoppen. Nu de handen. Hij opende vlug met een sleuteltje het slot der hand boeien. Nu is u vrij maar blijf zoo staan en verroer u niet, eer ik a een teeken heb gegeven. O 1 De sleutel was uit zijn hand gevallen en hij bukto zich om dien op te. rapen. Dat onze vaderlandsche leus,Een dracht maakt Machtons tot richt snoer diene. Wie tot de catholieke Partij hehoort, heeft tegen over haar ornstige plichten te vervullen. Wie er aan te kort komt, laadt eene zware verantwoordelijkheid op zich... Wanneer er eendracht onder ons, catholieken, heerscht dan zijn we mach tig genoeg om de woedende aanvallen onzer driekleurige tegenstrevers at te weren. Daarom dus de zoo wijze raadgevin gen van Z. H Pius X, onze Heilige Vader in acht genomen en onze zege praal zal op 24 Mei verzekerd zijn Wij ontvangen het jaarlijksch verslag van de Hopcommissie van Aalst aan den Heer Minister van Landbouw. Ziehier hoe zij den toestand beoordeelt, en de middelen die zij voorstelt om denzelve te verbeteren. Mijnheer de Minister De Hopteelt doorworstelt eene crisis. Twee jaar vervolgens in 1906 en 1907, is er maar een half gewas geweest en niettemin dalen de prijzen langs om meer. Zij zijn gezakt tot 42 fr., en aan dien prys telen de landbouwers de hop met verlies. En nochtans is er een merkelijke vooruitgang in heel de hopstreek, vry zyn gelukkig het te mogen verkondigen. Men leze de Vorslagen der Tentoonstel lingen van Brussel, Gent, der Merkten, Prijskampen van Assche en Aalst, en overal getuigen de Jurys dat de Hop- planters er zich ineer en meer op toeleg gen om liet bereiden hunner waren te verbeteren. Welke mag toch de oorzaak zyn van deze prijsvermindering, in tegenwoor digheid van dezen toestand Eertijds verkocht Poperinghe zijne hop in Frankrijk, doch sedert eenige jaron heeft dit land door zijne overdre- vene toltarieven zyne grenzen gesloten, en nu komt zij in ons land de concur rentie doen aan die van Aalst, en daar zij altijd een tieutal franks minder ver handeld wordt, doet zij de prijzen dalen. De brouwers in het algemeen bekreu nen zich weinig om de kwaliteit dei- hop. Zij willen niet begrijpen dat de eene hop 50 t. h. beter is dan de andere en dat eene puike waar ook merkelijk duurder moet verkocht worden. Zij vragen hop aan den laagst mogelijken prijs. Gelukkiglijk zijn er loffelijke uitzon deringen. De handel in Brouwerij artikels is zeer bloeiend men verkoopt alle soor ten van produklen om de hop te vervan gen. Indien wij eene wet hadden die het brouwen van bier regelt, on een mini- Daarbij verschoof een punt van het oude karpet onder zijn voeten. Terwijl hij bezig was dit weer recht te leggen, moest hij iets bemerkt hebben want hij nam een kaars van de tafel, trok het kleed op zij en opende het luik, dat daaronder verborgen wa3 Na een blik in de diepte, waarbij hij een tevre den gemurmel liet hooren, dekte hij het vloerkleed weer zorgvuldig over het open gelaten valluik en richtte zich toen luiste rend op. Boven zijn hoofd hoorde hij de voetstappen van Vernet, die, wijl hij boven niets verdacht had gehoord, weer naar be neden wilde gaan. Het geluk dient ons beet Charlie den gevangene toe. Wij krijgen Vernet in de val. Vernet Alan schrikte, hevig ontsteld. Goede he mel Was de man, die hem nu aangehou den had, inderdaad Vernet, welke verwik kelingen en onaangenaamheden konden daaruit voor hem ontstaan. En die andere, die schranderste aller gekken, die hem, Alan, bij zijn naam noemde die wist van de reden zijner aanwezigheid op deze plaats, wie kon dat zijn Terwijl hij hierover nog nadacht, kwam Vernet de trap af met boos en teleurgesteld gezicht. Charlie onnoozele kerel, ge zijt bang geworden voor ratten. Daarboven is nie mand. Charlie antwoordde slechts met een dom gegrijns hij sloeg den dedective gade, die mum van densiteit eischt van 3,5° tot 4° voor alle bieren die in herbergen en openbare plaatsen verkocht worden, dan zou het werkvolk liever een glas goed bier drinken dan een glas jenever en de brouwers zouden verplicht zyn hop te gebruiken van goed» hoedanigheid. Men zou aldus tot een dubbel resultaat komen men zou de jeueverplaag uit roeien en de Hopteelt met reuzenschre den doen vooruitgaan. Immers de brou werij zou nog alleen hop koopen van een hoog innerlijk gehalte en de nalatige boer zou zijne gemeene waren niet meer aan den man kunnen brengen. Derhalve sluiten wij ons aan bij het ontwerp der brouwers van de provincie Luik, die vragen dat de wet zou verbie den voor het maken van bier andere grond stoffen te gebruiken dan granenhop en natuurlijke suikers en bij het voorstel van verscheidene groepen van brouwers die wettelijk de densiteit van het bier ten minste op 3,5° willen doen brengen. Aanvaard, Mynheer de Minister, de uitdrukking onzer hoogachting. De Secretaris, De Voorzitter, J. Reyniers. M.-L. Gheeraerdts. XII Teelt der vroege wortels. De vroege wortel is eene der kostbaarste groenten, ten gevolge harer vroege opbrengst, en het groot verbruik dat er van gemaakt wordt ook blijft hare teelt, niet tegenstaande zij algemeen ge schiedt, aller winstgevendst. De wortel, eene wortelplant zynde, bezit al de noodwendigheden en eigen schappen eigen aan de worlelplanleu in het algemeen. Gevolgenlijk vergt zy een doordringbaren, frisschen grond, rijk aan oud vetzij ducht de versche stal mest bemestingen, en wordt bij voor keur verbouwd in grond die het vorige jaar met stalmest sterk bemest werd. Eene goede dosis stikstof en potasch zyn haar onmisbaar het fosfoorzuur, evenzeer, mag haar niet ontbreken, alhoewel de wortel zich het in mindere hoeveelheden aaneigent dan de twee eerste voedstoffen. Overdaad aan stik stof, vooral als er gebrek is aan fosfoor zuur en potasch, schaadt de vorming der wortelen doordien zy te zeer de bladerontwikkeling begunstigt. Stalmest mag, des noods, toegelaten worden, op voorwaarde dat het lang vóór den winter of dat het, wanneer hot goed ontbonden is, vroeg in de lente ondergegraven wordt. Het fosfoorzuur, en vooral de potasch, hebben een gansch bijzonderen invloed op de voorlbrengst van eenen oogst van allereerste hoedanigheid, fijn gesuikerde, smeltende, aangename wortels. De stik- het karpet betrad. Plotseling zakte het oude kleed weg en als Mephi3to in de opera verdween Vernet naar de onderwe reld. Hij gaf eenen schreeuw, die dooden had kunnen wekken. Charlie echter bekom merde zich daar niet om, doch wijdde al zijn aandacht aan Alan. Gauw gauw fluisterde hij buiten hoor ik de agenten al komen. Ze mogen ons niet zien! Volg mij, ik zal u in veiligheid brengen maar denk er aan uw redding hangt enkel af van uwe behendigheid Voorzichtig naar alle kanten spiedend, snelden zij de kamer uit, door den donkeren gang naar buiten, langs kronkelende steeg jes en straatjes, tot Charlie eindelijk bleef staan in eene breedere straat, waar men in een beter stadgedeelte was aangeland. Hier zijt ge betrekkelijk veilig, M. Burton, zegde hij ten minste zal Ver net met zijne mannen u hier niet kunnen inhalen. Maar ge zijt nog ver van uw huis en 't zal u niet zoo erg gemakkelijk zijn, het te vinden doch hoe gaarne ik u als gids zou dienen, ik ben gedwongen u hier te verlaten, om naar Vernet om te zien. Voor de eerste maal van zijn leven was Alan Burton, de ervaren man van de we reld, om woorden verslagen. Iets dat in de verte geleek op den toestand waarin hij nu verkeerde, had hij nooit beleefd. Eene waarschuwing moet ik u nog mee op reis geven, vervolgde Charlie. Vernet is een ware bloedhond, als het er om gaat eene misdaad te ontdekken. Hij beschouwt stof werkt zekerlijk ook mede tot het bekomen dezer hoedanigheid evenwel begunstigt zij meer speciaal de voorba righeid en de algeheele ontwikkeling zy geeft vooral do hoeveelheid. 't Zij men bygevolg met stalmest bemest heeft, vóór of na den winter, of dat de wortels zonder stalmest verbouwd worden, het zal meestal noodig zijn het gebrek aan vruchtbaarmakendebestand- deelen aan te vullen, door, in twee eerste gevallen, per are, 3-4 kgr. ammoniaksulfaat, 5-6 kgr. superfosfaat, en 3 4 kgr. potaschsulfaat aan te wen den. In het derde geval, kan het soms zelfs noodzakelijk zyn deze hoeveelheden te vermeerderen, doch men bemerke het wel, dat de sterke bemestingen mot scheikundige meststoffen nooit schitte rende uitslagen geven, in gronden arm aan oud vet. Onnoodig, gelooven wij, op de keus der verscheidenheden te steunen de vroegste zijn de winstgevendste. Verboden nadruk. JAN. Men heeft de stemming der Koloniale Commissie betreffende het instellen der belastingen en taksen in den Congo ver keerd begrepen. De Regeering stelde voor dat over te laten aan eenvoudige decreten zij steunde zich op de doen wijze in voege in andere landen, zelfs in koloniale bezittingen van Duitschland en Holland, om die bepaling goed te keuren, er bij voegende nochtans dat do Kamer, bij het stemmen der begrooting, die decreten kon vernietigen. De Commissie heeft dit stelsel niet aangenomen. Na eene lange beraadsla ging heeft zij eenparig aangenomen de volgende wijziging door don Heer de Sadclecr voorgesteld, als bijvoegsel aan art 9 der koloniale wet, aangenomen De decreten zullen slechts uitvoer baar worden na het steramen der be grooting. Daaruit volgt klaarblijkelijk dat ieder decreet aangaande de belastingen een enkel ontwerp is dat slechts verplich tend kan worden na de goedkeuring van de Kamer. Zoolang die goedkeuriug niet bestaat raag geen enkele belasting noch taks door het Gouvernement ont vangen worden. Dus is het België alleen dat de overheid heeft in zake van belastingen. De menigvuldige wetsvoor stellen betreffende de belastingen die zeer verschillen volgens de streken der kolonie, zullen aldus niet onderworpen zijn aan de langdurige voorafgaande formaliteiten der afdeelingen. Alle decreetvoorstellen zullen onderzocht worden in het verslag der begrooting en het Parlement zal erover beslissen. u als een moordenaar, wijl hij u met eene ijzeren staaf in de hand naast den versla- gene zag. Wist ge dat die staaf met bloed bevlekt was Ik wil u niet beschuldigen en vraag u ook niet hoe ge daar kwaamt. Maar één ding zeg ik u Vernet zal u niet vergeven d >t ge hem ontsnapt zijt. Hij zal u vervolgen tot het uiterste. Kent ge hem Ik heb zijn gezicht heden voor de eerste maal gezien. Hoe is het mogelijk zegde Charlie twijfelend. Pas twee uren geleden bevond hij zich als gast in uw broeders huis. Alan bezag zijn geleider met onverholen verbazing. Wie zijt gij, mijnheer, vroeg hij ver rast, dat ge dat weet In de straten hier noemen ze mij gekke Charlie o luidde het antwoord, en ze houden mij voor idioot. Dat zijt gij waarlijk niet. Ge hebt mij in de war gebracht, en ge zijt Vernet te slim af geweest. Zeg mij toch, wie gij zijt, en hoe ik u den grooten dienst beloonen kan, dien gij mij hebt bewezen. O, door u te helpen, M. Burton, heb ik mij zelf den grootsten dienBt bewezen en wie ik ben, komt er voor u niet meer op aan. Als gij er zoo over denkt, moet ik mij er wel in schikken, zegde Alan, als hof felijk man van de wereld. Een lachje vloog over Charlie's gezicht. Laten wij openhartig tegen elkaar zijn, M. Burton, sprak hij na kort naden- Blauwe neuzen. Volksgazet en 't orgaantje der roode winkelpolitie- kers kondigen de lijsten af der voor do kiezingen van 24 Mei aanst. 't Is cartel en geen cartel en toch cartel, maar de blauwe en roode cau- didaten verschijnen toch op do zelfde lijst. Men moet geen bril op zetten om klaar en duidelijk te kunnen zien dat de roode fijnaards van langs de Saskaai met nog nen grooteren blauwen neus loopen dan dien waarmeê ze gedurende don kiesstrijd voor de gemeente para deerden. Datzullenze toch zeker voor do negen niet hebben laten gebeuren, van aldus met dien blauwen carbonkel, hunne liefelijke smoeltjes te laten ontsieren. Hierop komen wij voorzeker eens terug op tijd en stond om ar.n de roode gaaien diets te maken hoe Frederik door de fijnaards gekuld wordt. CONGO. Voordracht. Zondag 12 April aanst. om 5 1/2 ure zal de Eerw. Pater Do Vulder, een Aalste- naar, voor de leden van den Volkskring De Kerstboom een Voordracht hou den over den Congo, ter groote feestzaal van de Patronage van St-Jozef. Ten allen tijde en in alle landen zijn er dieven geweest en verkwisters maar nooit had men den diefstal officieel ingericht gezien. Het was aan de Fransclie Republiek voorbehouden dit schouwspel aan te bieden. Zy is gegrond vest op den diefstal zij besteelt ieder een, die gewoonte van stelen heeft, ten lange laatste, eenen toestand van zaken voortgebracht, waarvan men zich geen juist denkbeeld zou kunnen maken, indien men hem niet had van nabij gezien. J. de Maistre. Een Otje te weinig Volgens La Demiêre Heure is de verkiezing van M. Jef De Blieck.als Senaleur meer dan waarschijnelijk immers eene ver plaatsing van 200 stemmen, zegge twee honderd stemmen, zal voldoende zyn om de verkiezing van een tweeden libe ralen Senaleur te verzekeren. Welke liberale profeet die brood eet heeft dit nu weèr eens berekend Wel, ergens een leepe Maf, een vieze Wannes of In alle geval die felle wiskundige heeft een Oije te weinig gezet. Nu, ja. Menheer Jef, zal meer dan een boksken op Mijlbeek moeten koopen om dien oppervogel te kunnen doen tuimelen. De "Werkstaking der Geerards- bergsche Sigarenmakers is eenvoudig een kiesmanoeuver door do roodjes ver wekt. Staakt het tcerk, dit is de oorlogskreet der roodjes omtrent de kiezingen en in tijden dat ze het noodig vinden eene afleiding te zoeken wanneer zij, door hunne goede daden gevaar loopen van opspraak te verwekken. Zoo spreken de afgescheidene Gent- schc socialisten in hun orgaan De Waarheid. ken. Gij zijt een gentleman en ik geloof, dat ik het ook ben. Als ge meent mij dank verschuldigd te zijn, kunt ge u daarvan kwijten door mij eenige vragen te beant woorden Met genoegen. Vernet behoorde tot de gasten van uw bal Waarom was hij daar Deze vraag vcrra3tte Alan, doch hij be antwoordde haar zonder aarzelen. Vernet kwam voor eene zaak, en ik zelf had hem genoodigd. En toch verklaardet gij zooeven, dat gij zijn gezicht nooit eerder had gezien. Juist. Onze verhandelingen hadden deels schriftelijk, deels door bemiddeling van derden plaats. Toen ik hem voor den eersten keer persoonlijk ontmoette, was hij gemaskerd. En gij Ik, gelukkig ook. Deze matrozenklee- ding had ik als costuum gekozen, maar daarover droeg ik een domino. Dank daar den hemel voor. 't Is ook een geluk, dat gij in het dievenhol geen woord hebt gesproken anders had uwe stem u licht verraden. Ditmaal zijt gij er met een blauw oog afgekomen, maar neem u in acht voor Vernet Hij heeft uw uiter lijk goed opgenomen daarom raad ik u scheer uw baard, laat uw haar knippen en... verlaat New-York, tot er gras over de geschiedenis zij gegroeid. Gij hebt gelijk, antwoordde Alan. Ik dank u voor uwen raad, dien ik zonder uit- Waarora hebben de roode chefs die werkstaking verwekt Om te beletten dat de Geesbaargsche roode gaaien nogmaals voor de burgers- partij zouden stemmen. Zoo leest men tusscheu de regels in Recht en Vrij heid. Over 4 jaren bekwam M. Rens te Geerardsbergen ongoveor 900 stemmen van de roodjes en dat moet decs maal tegengewerkt, vermeden worden in tegenwoordigheid der voorwaarden van 't cartel tusschen liberalen en socialis ten. En de Geesbaargsche werkstakers zien daar niet klaar in Ach, Heere, desukkelaars, mengeveze een vaantje!.. Zonder eenen God, die zienlyk vereerd wordt, bestaat do godsdienst niet en de menscholijke wetten hebben geene kracht. Het gedacht, grondbegin van het goed en kwaad, kan maar bereid worden, ingetoomd en gericht door den Gods dienst. Balzac. Het Verbond der Catholieke Kringen en Vereenigingen van België, houdt dit jaar zijne algemeene vergadering te Borgworm (Warcmrae), in de provincie Luik, op 25 en 26 April. VOLKSKAMER. —Zitting van Vrijdag 27 Maart i908. Demblon (socialist)... Men verplichtte ons van te biecht en te communie te gaan. Hubin (socialist). Moest men mij er toe dwingen, ik zou de hostie naar den kop spuwen van hem die ze mij zou geven. Geen commentaar is er noodig, land- genooten; die verklaring van socialist Hubin laat ons vermoeden hoe het in ons land onder godsdienstigopzicht gaan zou moesten de verbondene liberalen en socialisten meester worden Het weer in April. De oude generaal voorspelt ons voor April Van 1 tot 6, overtrokken, 's morgends en 's avonds koud, stille regens; van 7 tot 17, lichte verwarming, voortzetting der fijne regens; van 18 tot 26, schoon weer; van 27 tot 30, overtrokken en onzeker. Liberaal schoolprogram. Do lieer Janson zegde in de Kamerzitting van Donderdag 26 Maart 1908. Wij willen onzijdig onderwys; men zal U loeren lezen, schryven en reke- nen docli niet gewagen van de H. Drievuldigheid. Dit liberaal programma is sedert lang gekend en ook sedert lang door de meer derheid van 't Belgische volk verstooten geworden. Neen, wij, Belgen, willen niet dat onze kiuders als ware geuzen worden opgevoed en onderwezen. Wij willen geen geusche scholen maar wel scholen waar de christeuo leer onderwezen wordt, waar van God en van de groote waarheden van onzen Godsdienst wordt stel zal opvolgen. Ik zou mij gemakkelijk kunnen zuiveren van de monsterachtige verdenking, die Vernet tegen mij heeft maar om zekere redens zwijg ik liever over de zaak. Dat begrijp ik. Weer zag Alan hem verwonderd aan. Gij waart de eerste, die op het hulp geroep afkwam, zegde hij voorzichtig pol send. De eerste na u, verbeterde Charlie. Zaagt ge personen die de vlucht namen - Ik zag er maar eene. Dat was de vrouw van uw broeder. Dit maakte uwe handelwijs begrijpelijk. Ge dektet haren aftocht met gevaar voor eigen leven en ge zijt een dapper man. Hoe vleiend dit laatste ook voor Alan klonk, toch scheen de hoogmoedige aristo craat ontstemd, dat die zonderlinge man zoo op dc hoogte was van de nachtelijke geschiedenis. Gij schijnt zeer goed omtrent mijne schoonzuster en mij ingelicht, zegde hij misnoegd. Onder deze omstandigheden heb ik wel recht te vernemen, wie ge zijt en waarom gij mij mij heden naging. De ander lachte hartelijk. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1