Donderdag 9 April 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 40H Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De oppositie-partijen en de Congozaak. Heldin van het kwaad De pokziekte van het vee. Congres der Burgerij EEX EX AXDEIt. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor le Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving sindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Gooesens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AaUl, 8 April 1908. Wij hebben met aandacht de artikels gelezen tegen de Gongo-naasting die in 't orgaan der firma a Vijf ezels C° zyn verschenen en waarlijk men moet tot de overtuiging komen dat de Congo zaak voor onze driekleurige tegenstre vers geene vaderlandsche zaak is maar wel eene van politieke berekeningen. Wat raakt hun de algemeene wel vaart van 't volk; wat hun raakt 't zyn hunne politieke berekeningen en anders niet. By onze driekleurige tegenstrevers is het politieke berekening in alles; 't is politieke berekening scheerdraad en Inslag. In zake van verzedelijking des volks. Wanneer het Ministerie maatregelen neemt om de uitstalling van onzedelijke, om niet te zeggen ontuchtige, beelden en schriften te keer te gaan, wat zien wij gebeuren Dadelijk beroepen de liberalen en so cialistische schrijvelaarszich op de vrij heid om elk middel tot beteugeling te dwarsboomeu... Waarom? Politieke berekening. Wat het drankmisbruik betreft, zoodra 'er een maatregel genomen wordt sprin gen de roode, groenen en blauwen op om hem tegen te werken door logcntaal en volksfopperij. Men kent het wetsontwerp op 't ver- gunniugsi-echt hoe wordt erin die zaak gelogen door onze driekleurige tegen strevers Hun stokpaardje is nu weêr eens dat men beter handelen zou het vergun ningsrecht af te schaffen en 't accyns- recht op de sterke dranken te vermeer deren... Over 5 jaren vermeerderde men op aandringen der liberale volksvertegen woordigers Fèron, Janson en consoor- ten do accynsrechten op de sterke dran ken en wat viel er voor In den kiesstrijd voor de wetgevende Kamers van 19Ö4 namen ze die ver meerdering der accijnsrechten als een wapen om de catholieken te bestrijden. Gansch 't land door boorde men weêr- Die deugnieten van catholieken hebben het met de Staatsfinanciën zoo verre ge - DOOR ELG. I.EË.\. 20de VERVOLG. Heeft zij Frederik van Borluit dan zelfs in Amerika niet kunnen gerust laten Neen, en ongelukkiglijk ontbreken mij nauwkeurige inlichtingen, gelijk ik u gezegd heb. 't Is jammer, want de bijzon derheden moe9ten belangwekkend zijn. O, vertel ons niettemin wat gij weet. Ik heb den jongen Borluit slechts gekend in zijne jeugd, maar zijn rampzalig huwe lijk en zijn moedig gedrag in Mexiko en Oost-Indié doen mij een groot belang in hem stellen. Ik ben des te meer bereid aan uw verzoek te voldoen, daar mijne vertelling niet lang zal zijn. Op dit oogenblik was de tusBchenpoos ten einde geloopen en de gordijn ging weer omhoog. Oom, sprak Godfried na eenige woorden gewisseld te hebben met zijne vrienden, gij hebt die herren nieuwsgierig gemaakt zij houden er niet aan het ove rige der vertooning bij te wonen zoo wij samen naar een koffiehuis gingen Aangenomen, zeide heer van Eezaat en zijnen hoed nemende, verliet hij het eerst de zaal. bracht, dat ze het druppelt! e van den armen man moeten belasten... Politieke berekening was 't weêral. De CoDgo-zaak levert ons weêr ook 't bewijs dat ze de belangen des lands aan hunne vuige politieke berekeningen willen slachtofferen. Indien er ooit eene zaak door de ver standhouding der partijen dient opge lost te worden, dan is het wel deze. In deze zaak hoeft er geene politiek ver mengd te worden neen, ze komt er hoegenaamd niet bij te pas. Er dient alleen onderzocht te worden of de naasting van Congo, door België gesticht en met ons geld en 't bloed onzer landgenooten vruchtbaar gemaak t, voordeelig is voor onze algemeene wel vaart. Maar blauwen, rooden en groenen oordeelcn er anders over. Liever bere kenen zij of ze in de Congozaak geene gepaste gelegenheid zouden vinden om hetcalholiek Ministerie omverre te wer pen in de aanst. Kamerkieziugen. Waarom anders worden er door de radico-socialisten en hersenloos Daens stokken in de wielen gestoken Waar om al die ongegronde voorwendsels om de naasting niet te stemmen En nog- thans al de grieven dio van rechts en links tegen het eerste ontwerp werden aangevoerd, zyn uit den weg geruimd door 't wijs beleid onzer Catholieke Ministers. Politieke berekening en anders niet. Van de eens zoo machtige nationale liberale partij is er een groepje politie kers overgebleven en, wij moeten het bekennen, 't zyn van do domste niet. Die heeren beginnen eindelyk in te zien dat het liberalism met die stokken-in- de-wielenstekery niets verdienen kan... Nu, ze vreezen als zede radico socialis ten blijven volgen dat het kiezerskorps wel eens de lust zou kunnen krijgen van weg te vagen wat er van de liberale partij nog overblijft. Ze vreezen dat het kiezerskorps zou kunnen oordeelen dat mannen welke zich in eene zoo ernstige zaak Hik de Congonaasting het is, zich niet kunnen verheffen boven eene be- krompene herberpolitiek alle vertrou wen onwaardig zijn. Nu, het is onbetwistbaar dat de meest gezaghebbende liberale leden in de Com missie der XVII de additionneele over drachtakte stemden. En de liberale organen verzekerden dadelijk dat er ten minste 12 liberale volksvertegenwoor- XIX Eenige minuten later zaten onze heeren in een der bijzonderste drinkhuizen van de stad, en van Eezaat nam aldus het woord Zooals gij misschien weet, vocht Fre derik van Borluit dapper mede tegen de oproerige Mexikanen tot deze de bovenhand kregen en Maximiliaan ter dood brachten. Alsdan reisde hij naar Nieuw-Orleans waar hij een ambt aanvaardde, dat ik hem vroe ger reeds had aangewezen en dat intus- schen weer open was geraakt. Nu genoot hij een betrekkelijk geluk, toen hij zekeren dag een briefken ontving van eenen vriend, die hem den grooten schouwburg tot samenkomst aanwees. Hij ontmoette op de aangewezen plaats zijn vriend, die hem dadelijk sprak van eene danseres uit Frankrijk, welke dien avond in een nieuw stuk zou optreden. n Frederik had als een voorgevoel hij herinnerde zich het dreigend vers, dat hij van Tinah had ontvangen op het oogenblik dat men in de haven van Antwerpen het anker lichtte, en hij vroeg zich af of zij het niet was, die hem tot in zijne ballingschap kwam achtervolgen. Een uur later, was hij volkomen inge licht i) Hij bevond zich daar, aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan, op nieuw tegenover het noodlottige wezen dat hem eens betooverd had en hem nu niets meer dan afkeer inboezemde. Zij had geene enkele van de hoeda nigheden verloren, welke in Europa haren digers bereid waren de overname in de Volkskamer te stemmen. Die liberale heeren hebben dus niet langer de tactiek willen volgen die hen door do radico-socialisten werd opge drongen, 't Was hunner onweerdig van als speelpoppen der blauw rooden op te treden Men weet dat de heer Heyrnans, lee- raar bij de hoogeschool van Gent, zich sedert lang bezighoudt met het zoeken naar een geneesmiddel tegen de pok ken van het rundvee. Reeds heeft hy goede uilslagen beko men. Hij zet steeds zijne proefnemingen voort. Uit nieuwe inlichtingen die hij ver schaft heeft, blykt dat zijne geneeswijze zich voortdurend in steeds betere uit slagen mag verheugen. De inenting zooals hij zo doet, ver groot den weerstand der gezonde dieren tegen de pokziekle, zoodanig, dat deze vrij blijven van besmetting ofwel de ziekte min erg maken, en dat de ziekte bij reeds besmette dieren verzacht wordt. Hoewel het wisselvallig is. zegt de geleerde professor, profeet te willen zijn in eene zoo ingewikkelde zaak die van zoovele en zoo veranderlijke fak- toren afhangt, meenen wij te kunnen voorspellen dat het meeste deel der 319 besmette stallen die ingeënt werden, praktisch zullen uitgedoofd zijn in 1910, bijgevolg in een tijdverloop van drie tot vier jaren. Indien wij op 60 duizend het getal der belangrijke Belgische stallen schatten die besmet zijn door de pokziekte, zou het voldoende zyn, de inentingen te verhonderdvoudigen om in korten tijd den Belgischen veestapel van de pok ziekle te verlossen. I)e landbouwers zullen met genoegen dat goede nieuws vernemen. Indien professor Heyrnans erin gelukt een afdoende middel te vinden tegen de pokziekte van het vee, dan zal hy eenen onschatbaren dienst bewezen hebben, niet enkel aan den landbouw, maar aan geheel de Belgische bevolking en aan de geheele wereld. Wachten wij dus met betrouwen den einduitslag af van de studiën en proef nemingen van professor Heyrnans im mers de proefnemingen tot het bekomen van een gepast serum, zijn van langen duur zy eischen jaren tijd. bijval voor gevolg hadden. Nog schoon, licht en verleidelijk wekte zij in de zaal eenen ongelooflijken geestdrift op, en den volgenden dag was er in de gansche 8chouwburg-wereld van Nieuw-Orleans van niets anders spraak dan van de danseres Clara Valincourt n Frederiks toestand was zeer bedenke lijk voor hem wa6 't niet het toeval dat de akelige heldin van Steeene daar had gebracht zij kon de lange reis slechts aan gevangen hebben om wraak te nemen. n '8 Anderendaags, toen men er zich aan verwachtte de danseres te zien voortgaan met hare vertooningen, waarvan de eerste zoo buitengewoon gelukt was, vernam men met verbazing, dat jufier Cl ra Valincourt den bestuurder een schrijven had gezonden, waarin zij verklaarde voor eenigen tijd af wezig te moeten zijn. Deze bijzonderheid kende Frederik van Borluit zij vermeer derde zijne onrust, gelijk men kan denken, en hij eindigde in den brief waarmede hij me deze gebeurtenissen meldde met dezen zin, welken ik mij zeer goed herinner a Ik bevind me op dit uur in de gesteltenis van iemand die zich te midden van een veld bevindt, met dicht houtgewas begroeid en waarin eene vergiftige slang schuilt, die op loer ligt om hem den noodlottigen beet toe te brengen ik zeg ééne slang, maar ik vrees wel dat er vericheidene zullen zijn, want indien zij niet door haar zelve kan handelen, zal het haar in dit land nief moeilijk zijn medeplichtigen te vinden. Onnoodig u te zeggen, hernam van Eezaat, na eene poos, welken indruk die TE GENT. Hooggeachte Heer Voorzitter, Door de verschillige burgersvereeni- gingen van het land werd besloten op 26 April te Gent een groot algemeen congres der burgerij in te richten waar zullen besproken worden twee punten welke van het hoogste belang zijn voor allen die min of meer iets met den wel stand onzer middenstandsklassen te zien hebben. Hot doel van de inrichters is niet alleen onkel de aandacht van de rechtstreeksche belanghebbenden op die punten te roepen, maar er vooral eene algemeene solidariteit in de burgers klassen te verwekken om de rechtma tige grieven welke op dit congres zul len aangeduid worden, te doen verdwij nen. Het stelsel der premies en van de verkoop mot ristorno dat tegenwoordig woekert zoowel in den kleinhandel als by de samenwerkende bakkerijen, is het eerste punt dat op het dagorde is geplaatst. Indien gij wilt een oogenblik Uwe aandacht tot dit punt leenen dan zult gij onmiddelijk overtuigd zijn dat er daar eene onrechtvaardigheid is wel ke gansch den middenstand treft en welke moet verdwijnen. De kwestie van het vergunningsrecht is van even groot belang niet alleen voor den herbergier, maar ook voor den eigenaar, maar ook voor den brouwer, ook voor vele andere handelaars en wij overdrijven niet met te zeggen dat gansch de middenstand belang heeft mede te werken om eene oplossing te vinden welke zonder de belangen te krenken van iemand de algemeenheid voldoening kan schenken. Was dit nog niet zoo, dan dienden nog alle burgersbonden en vakvereeni- gingen ons congres bij te wonen, ware het enkel door het getal en door de be tuigde sympathie aan den wetgever op te dringen voldoening te schenken aan onze rechtmatige eischen. Zoo ook zullen dan morgen de andere klassen van de burgery ook u steunen wanneer gij eischen aan de wetgeving stelt en wilt voldoening bekomen. Alleen zyn wij niots, vereenigd zijn wij alles. Laat ons dan hopen, Hooggeachte Heer Voorzitter, dat %ij Uw kring ne vens de vele anderen zult inschrijven als deelnemers aan het congres en ons den naam van uwen afgevaardigde vóór 9 April zult lateu kennen. brief op mij maakte hij gaf me de overtui ging dat er een groot gevaar boven het hoofd van mijnen beschermeling hing. Doch wat te beginnen Ik haastte mij hem te schrijven, terug in Europa te komen. Er verliepen drie maanden eer ik nieuws van van hem kreeg. De brief, dien ik van hem ontving, was zeer kort. Hij schreef er mij in, dat zijne voor zegging bewaarheid was geworden, dat hij zich, drie dagen na het schrijven van den vorigen brief, 's morgens na het ontbijt opeens ziek gevoelde, dat hij terstond aan eene vergiftiging gedacht had en ingevolge gehandeld. Een dokter, dien men Bpoedig had geroepen, bevestigde zijne verdenking en zeide hem dat zijn dood overmijdelijk ware geweest, zoo men één uur langer ge wacht hadde om hem te roepen. Wie mocht nu zijn voedsel vergiftigd hebben Dat was een geheim, want van alle dienst boden des huizes was er geen enkel, wien men van zulk een misdadig feit betichten kon. n Zeven dagen later, werd hij op eene wandeling door twee kogels getroffen, die beide echter hun doel misten. Eindelijk, denzelfden morgen dat hij dezen brief schreef, had een r.eger van eene naburige planting, doch wiens trekken hij niet had kunnen onderscheiden, hem twee messte ken toegebracht had, die hoewel smartelijk, niet zeer erg waren, dewijl zij hem toelie ten het gebeurde op papier te brengen en mij te melden dat hij een besluit ging ne men waarvan hij me later kennis zou ge ven. Wij verwachten dan ook dat uwe leden talrijk het congres zullen by wo nen, gehouden in hetoude, herbergzame Gent, de bakerraat van de Belgische bu rgersbe wegi ng. De bijdrage is bepaald op 10 fr. per kring en geeft recht aan tien exempla ren van de Congres-vorslagen welko in bundel zullen verschijnen. Gelieve inlusschen, Mijnheer, de be tuiging onzer beleefde gevoelens van hoogachting te aanvaarden. De Algemeene Voorzitter Edw. Goossens. De Algemeene SchrijverDe Voorzitters, Gust. D. Dhont, J. Temmerman, Eeckhoutslr. 7, Brugge K. VandenbOBCh. Aangesloten Bonden Vrye Burgersbond van Gent Her- bergiersbond van Gent en omliggende De Gentsche Bakkersbazen, Gent; Bond der Eigenaars, GentVrije Burgers- bond, Antwerpen Vrije Burgershond, Leuven Vrije Burgersbond, Brugge Association de Bouchers et Charcutiers de l'Agglomératioa bruxelloise Fede ratie der Herborgiersbonden Associa tion centrale de Boulangers de Belgique. Inktvlekken. Menige huisvrouw is reeds bezorgd geweest met vlekken van inkt op de witte kleederen harer kinderen, of op het wollen tafelkleed. Hoe die er uit te krijgen, is dan de groote vraag. Neem eenvoudig fijn keukenzout, dat men desnoods met eene flesch nog fijner rolt op eene harde plank, en wrijf er de inktvlek meê totdat zy verdwenen is. Na enkele minuten is de inktvlekt, als ware zij eeo jaar oud, verdwenen, zonder dat inkt of zout het geringste spoor op het wollen goed achterlaat. Een eenvoudige dorpsbewoner stelde eens in eene herberg, waar Bur gemeester, Schepen, Doctor, Notaris, Koster en Schoolmeester hun pintje pakten, deze vraag voor: Welk verschil is er tusschen pot en pint Niemand kon deze vraag beantwoorden dan zei onze pachter De pot dient om 't geld te be waren en de pint om het iè verkwisten. 4 België telt meer dan acht duizend kinderen die half krankzinnig, stomp zinnig zijn. 't Zijn meerendeel kinderen van menschen die te veel drinken, 't Is een groot geluk voor de kinderen, als vader of moeder nooit of nooit bier, wyn of likeuren drinken. XK. Ongeveer zes maanden verliepen, ging heer van Eezaat voort, Frederik schreef mij dat hij nieuw-Orleans verliet om, in gezelschap van twee vrienden, deel te ne men aan de gevechten die alsdan geleverd werden in Zuid Amerika. Hierna gingen twee volle jaren voorbij, zonder dat ik een woord van hem vernam, en ik veronderstelde dat hij zou gesneuveld zijn, toen ik onverwachts eenen brief ont ving met het postmerk Batavia. i> Hij schreef me, dat hij, na eene lange reeks van avonturen, die hij me later eens vertellen zou, plaats genomen had op eene stoomboot naar de hollandsche bezittingen in Oost Indië. Hij had zich laten inlijven bij de vrijwilligers die aldaar de oproerige Atchineezen bevochten en was in weinig tijds onderofficier geworden. De brieven, die ik verder van hem ontving, spraken van weinig meer dan van zijne vorderingen, wier snelheid genoegzaam zijnen lof ver kondigde, want dewijl niemand hem be schermde moesten zij het gevolg zijn van min of meer uitstekende daden. Ook was ik gelukkig den jongen man eene loopbaan te zien betreden zijnen naam waardig ik was vooral gelukkig, te vernemen dat hij volle rust genoot wegens die vrouw, welke zeker zijn spoor moest verloren hebben, toen ik over een drietal maanden eenen langen brief van hem ontving, wiens begin me pijnlijk aandeed, gelijk ge begrijpen zult. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1