s -* Zondag 12 April f908 5 centiemen per nummer 62ite Jaar 4042 n. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Vrijheid van onderwijs. Overneming van Congo. STANHOPE DITJES en DATJES. litrai DE DENDERBODE. Dit blad verschuilt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verronden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont rangen zyn ten laste van den schuldenaar. g|Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Land». CLigLU «L'LAl. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 11 April 1908. Niemand voorwaar zal de noodzake lijkheid betwisten van ten tijde van kiezing de aandacht in te roepen op de kwestie der vrijheid van onderwijs en boe de liberalen ze verstaan. Al de standen onzer Belgische Samen leving hebben er 't grootste belang bij en de mindere standen de ambachters, landbouwers en werklieden het meest. De liberalen loopen hoog op met hunne liefde voor de vrijheid van onderwijs, maar 't zijn woorden en anders niet dan woorden. Heerschap Janson, de groote liberale Janson, het orakel der magonnieke logie, heeft ons over tyd gezegd hoe de liberalen de vrijheid van onderwys ver staan welke ons door de Grondwet wordt gewaarborgd. Aandacht, geachte lezers 1° Alle toelagen aan de vrije scholen toegekend zullen afgeschaft worden 2° Alle macht, in zake van onderwys, zal aan de plaatselijke Besturen ontno men worden die van clerikalism ver dacht zyn 3° De Staat alleen zal onderwijzers mogen vormen en geen diploma's meer erkennen verworven in vrije normaal scholen 4° De gewezen leerlingen dor vrije scholen zullen uit de openbare ambten en uit al de beroepen gesloten worden, waarmee 't openbaar belang verbonden i» onderwys, balie, geneeskunde, enz. En men bemerke wel dat heerschap Janson de tolk is van den groeten libe ralen Raad. Dit programma is het doodvonnis uit gesproken tegen 't catholiek onderwijs in 't algemeen, dus hooger en lager onderwijs 't Is de Gemeentebesturen aan wille keurige dwinglandy onderwerpen 't Is de weg afsnijden aan alle catho- lieke jongelingen tot het uitoefenen van alle vrye beroepen en 't bedienen van alle openbare ambten zoo als die van geneesheer, advocaat, notaris, rechter, deurwaarder, onderwijzer, enz. enz. Neen, tot goen ambt of bediening van Staat, Provincie en Gemeente zou men kunnen benoemd worden, indien men zijne studiën heelt voltrokken in een catholiek onderwijsgesticht. En de liberalen heeten dat de vrijheid van onderwijs. Maar onze liberale vrijhoidmoorders zyn nog zoo verre nieter zal nog wat water langs den Dender vloeien eer zij hun program van hatelijken dwang, van oorlog tusschen de Belgen zullen kunnen ten uitvoer brengen. Neen, het kiezerskorps zal niet willen dat wy, catholieken, de overgroote meerderheid onzer bevolking, als parias in ons eigen vaderland, nog onmeêdoogender als een overwonnen volk zouden behandeld worden. Neen, dat zullen de kiezers niet willen en daarom zullen zy als een man stem men voorde Catholieke Candid aten de Amerikaansche detective. «o» 17* Vervolg. Waarlijk, als ge niet zoo'n groote mijnheer waart, scherste hij, zou ik u een grappige kerel noemen. Dus gij ver langt eene verklaring Goed, dat zult ge hebben, ten minste in zoover ik die geven kan. Wie ik ben Een vriend van alle eer lijke menschen. Waarom ik u volgde Vernet zoo min als ik dacht er aan, u of de dame na te gaan. Vernet moest een nach telijke razia van de policie leiden en ik... hm Ik was er om Vernet tot gids te dienen. Gij echter beapieddet de dame, wier aanwezigheid in dat dievenhol nog opgehelderd dient te worden. Zie zoo, nu zijt ge ingelicht, mijnheer Burton, en ge zult mij permitteeren, dat ik afscheid neem. Voor het oogenblik zijt ge buiten gevaar. Mocht dit met mevrouw Burton niet het geval zijn, dan zult ge meer van mij hooren. Mogelijk hebt ge gekke Charlie voor het laatst in uw leven gezien. Zoo scheidden de twee, die een geheim zinnig avontuur samen had gebracht en terwijl de een terugkeerde in de beruchte wijk, haastte de andere zich naar de aristo- mtiacho do»l der stad. Doch hij wa» niet Een overwegend stuk van belang is het verslag van den heer Do Lantsheere, Volksvertegenwoordiger voor Brussel, opgesteld namens de coloniale Commis sie of Commissie der XVII en 't welk de redens van economischen aard op somt, welke ten voordeele der overne ming pleiten. Wij laten een uittreksel volgen waarop wij de ernstige aandacht van niet voor ingenomen lieden inroepen België kan zyne groote bevolking in zijne enge grenzen slechts doen leven door eene sterke nijverheid en handels- werkzaamheid. 't Is nutteloos op dat punt aan te dringen er is geen enkele Belg die niet weet, dat onder den dwang der noodwendigheid en door de ruste- looze bedrijvigheid van allen, ons land ten huidige dage de 5d* economische macht der wereld is. (1) Zonder dat het noodig zij één enkel cijfer aan te halen, begrijpt iedereen welke opeenstapeling van capitalen het gevolg is van die ontzaglyke voort- brengst, en iedereen weet dat die capita len trachten uit te wyken daar zij ter plaats geene plaatsing vinden, of eene te weinig vergeldende plaatsing. De Belgische capitalen. dientenge volge geplaatst in den vreemde, maken een aanzienlyk totaal uit, en nieuwe capitalen zoeken onophoudend plaatsin gen met stoutmoedigheid en zelfs soms met roekeloosheid. De coloniseerende ondernemingen bicden aan deze capitalen uiterst gunstige gelegenheden aan. Zeker kunnen zulke capitalen in den vreemde. iD beschaafde landen, plaatsing vinden, maarzij vin den er de winsten niet die zij zoeken, omdat in die landen zelf de capitalen in overvloed zijn. - Van daar, het hooge nut dor colo niale plaatsingen. Voorzeker is het ook niet noodig coloniën te bezitten om dergelijke be leggingen te doen. Doch voortdurende en algemeene ondervinding leert ons, dat grootere zekerheid, krachtigere bescherming, ernstigere waarborgen hun verzekerd zijn daar waar het moederland bestuurt, regeert en het recht handhaaft. De capi- talisten zoeken instinctmatig en met recht deze voordeelen, en het is niet twijfelachtig dat het capitaal, in iedere colonie belegd, voortkomt, voor een overwegend deel, van het moederland. meer dezelfde man. Voor nauwelijks twee uren nog een trotsche aristocraat met onbe vlekte naam, een ridder zonder vrees en blaam en nu Heimelijk als een ver worpeling door de donkere straten Blui- pend, gedeemoedigd in zijn trots, belast mat een dubbel geheim, beschuldigd van moord en zich angstig verbergend voor de oogen der policie. En wat had deze vreeselijke verandering teweeggebracht Zijn ieveren voor de fa milie, welke hij bedreigd zag door de vrouw van zijn broeder. In dit uur gevoelde hij niets dan bitteren wrok tegen haar, die hy had moeten lief hebben als een zuster. XII. Half bedwelmd door de afschuwelijke lucht in het keldergewelf en bedekt met stof en lompen, werd Vernet door drie po- liciebeambten uit zijn ongezelligen toestand bevrijd Toen hij uit de onderaardsche ge vangenis opdook, bood hij een even arm zaligen als komischen aanblik. Zijn uniform was door het vuil onkenbaar geworden en zijn hoofd, ontdaan van den helm, prijkte met een aantal beddeveeren, zoodat hij deed denken aaneen opgetooiden Indiaan. Zoodra hij zich een weinig hersteld had, kreeg toom over de poets, die hem ge speeld was, de overhand. Hij bemerkte dadelijk, dat de gevangene ontsnapt was, en de gedachte, door dien stompzinnigen Zoo is het namelyk in Congo, waar op 85 handelsmaatschappijen bestaande in 1907, 57 Belgische waren met een capitaal van 143,332,000 franks en 28 vreemde met een kapitaal van omtrent 40 miljoen. De toestand is niet anders, voor wat nijverheid en handel betreft. De nieuwe landen maken bij uitnemendheid uitwe gen uit voor de landen van groote voort- brengst. Ook er is geen enkele Staat van dien aard. die niet met gretigheid de middelen zoekt om zijne voortbrengselen af te zetten, om zynen nyverheidsloe- stand te behouden en te verbeteren, inet in coloniale bezittingen voordeeligo markten te zoeken. Zy vindon er bijna onbeperkte noodwendigheden te vol doen, de bewerktuiging in te richten, behoeften van allen aard, waarin moet voorzien worden. En dikwijls dragen de capitalen in de coloniën gezonden, zeiven by om vraag naar voortbrengse len uit het moederland te doen ontstaan. Het is niet twijfelachtig, bijvoor beeld, dat het aanleggen van den yzeren- weg van Matadi naar Stanley Pool aan deBelgischecapitalisteneene vruchtbare belegging van hunne fondsen heeft ver schaft, en aan de Belgische nijveraars bestellingen aan de hand gedaan heeft. Moet men doon opmerken dat men ook zulke feiten vaststelt voor wat den handel betreft, die klaarblijkelijk den gang der nijverheidsvoortbrengst volgt? En moet er bygevoegd worden dat ganscii die werkkring niet alleen voor de capitalisten van belang is maar van de hoogere graden der samenleving op de lagere afdruppelt Men heeft doen opmerken dat het cijfer van onzen handel met Congo heel gering is, vergeleken met ons handels cijfer inet Frankrijk en Engeland. Men vergeet dat de handelsbeweging in Congo, slechts 20 jaren bestaans telt, terwijl onze betrekkingen met onze naburen vorscheidene eeuwen oud zijn. - Men heeft ook doen opmerken dat onder het stelsel van den vrijhandel, en bijzonderlijk onder het stelsel vastge steld door de - akte van Berlijn alle landen vryelyk handel mogen dryven in Congo, zonder eenigen bestuurlijken last, terwijl België, van alle voorrecht beroofd, daarbij het gewicht van het coloniaal gouvernement zou dragen. Men weet dat deze opwerping, zoo oud als de coloniën, honderdmaal door de feiten is weerlegd. Zij is de bron der hinderpalen van verschilligen aard die, onder den naam van coloniaal stelsel of verdrag, het begin der Europeesche colonisatie heb ben belemmerd, maar deze inkrimpin gen zijn bijna overal verlaten geweest, en de akte van Berlyn heeft niets gedaan dan eenen toestand bekrachtigen, die algemeen is in de landen van vrij handel Het is een voortdurend feit, en bijna eene economische waarheid, dat de koopwaar de vlag volgt. Voor Congo namelijk, op een totaal van 20,075,361.96 fr. invoer in 1905, is het deel van België lx.888,811.75 fr. en opeen totaal van 53,032,263.18 fr. uit voer in 't zelfde jaar, heeft België 48,662,770.70 fr. Men mag daarbij niet vergeten, dat een groot getal winstgevende plaatsen, bijzonderlijk aan onze landgenooten voorbestemd, opengekomen zyn en voortdurend zullen openkomen in Congo. Zonder te spreken van de rechterlijke, militaire en bestuurlyke ambten, en zonder die in aanmerking te nemen door de bijzondere ondernemingen in het leven geroepen, mag men zeker zijn, dat de stielopvoeding der zwarten, hoe oppervlakkig zij ook moge zijn, de tijdelijke en welbetaalde uitwijking zal vereischen van een groot getal werkers, ryk aan ondervinding. (1) Als men de nitbreiding van den Belgischen handel, met het cijfer lijner handelszaken be schouwt in verhouding tot zijno bevolking dan moet ons land op den eersten rang geplaatst worden. Charlie gefopt te zijn, verhoogde zijn erger nis. Jongens, riep hij zijn mannen toe, twee personen zijn uit dit huis ontvlucht, nadat ze mij in dat afschuwelijk hol ge worpen hebben. De een is een matroos, de ander stelt zich aan als een idioot. Gaat hen achterna ze kunnen nog niet ver zijn. Pakt ze in elk geval, levend of dood Terwijl de policiemannen zich snel ver wijderden, raapte hij de handboeien op en bezag ze opmerkzaam. Plotseling ontstelde hij. De boeien waren met een sleutel ge opend. Hoe kon dat Wie had dat gedaan Deze nieuwe vraag hield zijn gedachten zoo geheel bezig, dat hij het eigenlijke doel zijner aanwezigheid in het dievenhol ge heel vergat. Toen hij nog over het raadselachtige voorval nadacht, viel zijn blik op den ver- slagene. Arme duivel mompelde hij. Uw dood zal toch nog gewroken worden, mag ik ook dezen keer verschalkt zijn, de moordenaar zal mij niet ontgaan. Was het een matroos. Bah geen echte dat heb ik wel gemerkt. Zijn handen waren veel te blank en zijn schoenen te elegant, het gezicht, ondanks de tatoeëering, veel »e aristocratisch voor een gewonen zeeman.En achter dien idioot steekt ook iets anders Hoe had hij anders onze patenthandboeien kunnen openen Maar geduld Ze zullen er allebei voor boeten, dat ze Vernet voor den gek ge houden hebben I ZICH VETMESTEN. - Ge durig hoort men de roode leeperikken olte winkelpolitiekers der Saskaai on anderen nog herhalen dat de capitalisten of dó rijke menschen zich vetmesten met het zweot van den armen workman. Nu, wanneer men hun antwoord Kijkt in den spiegel en ge zult dezen zien die met het zweel van den werkman politiek maken, die het gebruiken om, naar eereposlen te klefferen, dan schie ten de roode keffertjes ons toe schreeu wende lijk bezetenen Ge liegt!... Ge lastert Zoetjes, Fredjes, uwe roode chef Van dervelde bekent dat we de waarheid eerbiedigen. Immers in zijne antwoord op de redevoering van M. Woeste, zeg de hij onder andere In Duitschland winnen de socialistic i sche bladen geld, terwyl wy hier het brood der coöperatieven moeten 0 aanspreken om het te kort onzer drukpers aan te vullen. En die gelden die dienen om dit tekort aan te vullen zijn zeker geen zweet van den armen werkman En waartoe dient do roode drukpers anders dan om propaganda te maken ten voordeele van zeer groote leeperikken die tot eerepos- ten en bezoldigde ambten willen gera ken. Hoe dit anders uitgelegd Wat zijn onzijdige scholen P Gezel Vandervelde. groote chef der roode gaaien, zegde het ons in zitting der Volkskamer van verleden Woens dag a Wij richten uitmuntende scholen in voor allen wij moeten geene andere 1 scholen ondersteunen. (Vlaamsch verslag, bladz. 643.) Een kwartier later kwamen de agenten er onverrich terzake terug ze hadden geen spoor van de vluchtelingen kunnen ont dekken. In den hoogsten graad ontstemd, hervatte Vernet den zoo onverwacht afge broken tocht. Doch hij had geen geluk. Overal heerschte de diep3te rust alle hem bekende spelonken en dievenherbergen wa ren gesloten geen enkele verdachte ge stalte vertoonde zich in de donkere straten, de geheele wijk was als uitgestorven. Zonder twijfel is het tuig bijtijds ge waarschuwd, bromde Vernet. En hij had gelijk. Er was wel niets te hooren geweest dan het blaffen van een hond, toen gekke Char lie zijn beschermeling in veiligheid bracht maar dat geluid had een tooverachtige uit werking gehadhet verkondigde immers aan allen, die reden hadden het licht te schuwen, dat de policie in de buurt was. Dadelijk leegden zich de kroegen spel en drinkgelag werden gestaakt en iedsr die het oog der wet te vreezen had, vluchtte in het geheimste schuilhoekje. Zoo kwam het dat de razzia, waarvan men zich het grootste succes voorspeld had, mislukte. En waardoor Door de inmen ging van iemand die zich uitgaf voor idioot I Had Vernet kunnen vermoeden dat onder dat masker zijn oude vriend Stanhope zich bevond, dat de aan zijne handen ontglipte matroos niemand anders geweest was dan Alan Burton, de trotsche aristocraat, die Wat zyn die uitmuntende scholen waarvan die groote chef gewaagt Het zyn onzijdige scholen. Wil men nu weten hoe die groote chef Vandervelde denkt over onzijdige scholen, luistert dan, geachte lezers Wanneer de liberalen het wereldlijk en gansch onzijdig onderwys inricht ton, hebben ze gewerkt om datgene te doen verdwijnen, wat wij als den grootsten hinderpaal tot het verwe- - zenlijken onzer wenschen aanzien den Godsdienst Dus, en M. Vandervelde moet het weten.de onzijdige scholen zyn besterad om den godsdienst uit te roeien en zyn uitmuntende scholen voor allen,'t is te zeggen die aan allen moeten opgedron gen worden, zelfs als het tegen hunne godsdienstige overtuiging strijdt. Maar hola kadéééé zoo verre is 't nog niet Le Peuple schrijft aan het socialismus het eerste gedacht toe van de scheidingsbeweging van Kerk en Staat welnu, 't is het liberalismus, dat niet opgehouden heeft deze oplossing te bespoeden de socialisten stoken maar een handje toe men moeter hun dank baar om zijn, maar men mag hun de eer niet toekennen van de eerste die groote hervorming geeischt te hebben La Chronique. WANNEER men de biecht afge schaft had, wierd deze toegeving aan stonds gevolgd van zoo eene schrikver wekkende losbandigheid, dat iedereen dacht al zijne driften le mogen voldoen de dominé's hadden schoon zeggen de peerden sleepten den koetsier mede, on den toom leidde den wagen niet meer. (Liturgie protestante de Suède). Dat onze liberalen niet veel poef hebben op eenen voor hen gunstigen uit slag der aanst. kiezingen, valt zichtbaar in 't oog. Wel is waar, balkt de eene of andere blauwe ezel van door do keldervenster van 's Gravensteen dat de liberale zege praal verzekerd is, maar dat is bluf, grootspraak en anders niet. Immers om aan ons, Catholieken, 6 zetels te ontnemen te Doornik, Zoningen, Charleroi, Luik, Hoei en Tongereu, moeten onze tegenstrevers in 't geheel 16,206 stemmen verplaatsen. Om hetzelfde getal (6) zetels op onze tegonstrovers to winnen, te Dender- monde, Sint-Niklaas, Gent, Bergen. Hasselt en Aalst behoeven de Catholie ken maar2929 stemmen te verplaatsen. Ziedaar 't verschil van dediffrencle Maar Het radico-socialistisch blad, Journal de Charleroischrijft nopens het kies- strijdperk Het anti clerikalism 't is te zeggen de geuzerijgelukt er niet in de aandacht en de werking van het land samen to trekken het bezielt de massa niet, het beroert niets anders dan de oppervlaktoen in zeer beperk- hem zoo uit de hoogte behandeld had Het was eene heele vernedering voor Vernet dat hij den chef der g' heime policie zijne neerlaag berichten moest. Voor het eerst in mijn leven over komt mij zulk eene teleurstelling, besloot hij opgewonden maar op mijne eer, ik zal de smet gaan uitwisschen.De knapen zullen mij niet ontgaan en ik geloof, dat het de moeite loonen zal, ze in handen te krijgen. Een ding was hem zoo wel als de chef een raadsel dat Richard Stanhope zich dien avond niet had laten zien, terwijl hij toch de expeditie had moeten leiden. Eerst laat in den morgen verscheen hij op het bureel, onbezorgd en in zijn humeur als altijd, net als iemand, die een onge stoorde nachtrust heeft genoten. Vernet, die er ook al was, zag hem vra gend aan, doch Stanhope deed, of hij dit niet merkte. Hij ging dadelijk naar het privaat kantoor van zijn overste en trad binnen met een kalmte, of hij paart noch deel had aan het mislukken van de met zooveel zorg voorbereide razzia. Tot Vemet's ergernis duurde het onder houd daar binnen buitengewoon lang. Wat hem nog meer ergerde, was het vroolijke lachen, dat van tijd tot tijd verneembaar was. 't Scheen, dat de overste het verzuin van zijn gunsteling niet kwalijk nam. Toen Stanhope weer in het bureel kwam, ging hij regelrecht op Vernet toe, legde met groot vertoon van hartelijkheid een hand ten kring, de burgerij die zich met politiek bemoeit. Wat bestatigt het radico-socialistiach orgaan Wel dat het land onverschillig blijft aan do leugens en volksfopperyen in de Congozaak der blauwen, rooden en groeuen. Hunnen haring braadt niet meer WAAROVER onze driekleurige tegenstrevers op 't oogenblik liefst zwygen, 't is over den militairon dienst. Ze weten immers dat de overgroote meerderheid des volks vyandig is aan alle overdrevene militaire lasten. M. Ilymaus, de groote chef der libe ralen heeft ons laten hooren wat de libe ralen in 't schild voeren in zake van militairen dienst. M. Hymans verklaarde ter Volks kamer u Het invoeren van den persoon- n lijken dienstplicht is onafscheid- n baar van het invoeren van den n algomeeaen dienstplicht. n Dus, wy zijn verwittigd, als de libe ralen meester zijn is 't alleman sol daat. België in eene uitgestrekte kazern hervormd 't Zou er lief uit zien, kiezers En wat zou, 't is te zeggen, hoeveel millioenon zou dit jaarlijks kosten Dat zullen wjj kortelings eens nader uitleg gen. WIJ KUNNEN het aannemen dat Groene Pie, de uil van 't jaar een, be weert dat, wanneer België den Congo zal hebben overgenomen onze soldaten of milicianen er by duizenden zullen heen gezonden worden om er de dood te vinden. Maar wat wy niet kunnen aannemen, 't is, dat Leeuwke Plancquaert het in zyn - Recht - laat drukken, liy', een advocaat, die toch weten moot dat onze Grondwet verbiedt van,'tis gelyk wie soldaat of burger, tegen wil en dank naar den Congo te zenden. Waarlijk men moet veracbtelijken Volksfopper zyn om zoo schandalig te durven liegen I A bas la calotte Wy vinden in Vooruit eenige regels dio verdienen overgenomen te worden. Hut blad spreekt van de schandalige cavaikade van Gent - Daar waren veel pastoors te vreten in den stoetmen hoorde maar gedurig A bas la Calotte Bij de meesten der liberale leiders be teeken t A bas la calotte dit Geeft de liberalen de plaatskens, en niet aan catho lieken. Het politiek der liberalen ziet niet verder. Schoon gezegd En waar Daarom moet het op tyd eens herhaald worden. op zijn schouder en vroeg plechtig, doch daarbij schalksch knipoogend j Wel, Vernet, oude jongen, hoe ia do leiding van de expeditie u bevallen Vernet beet zich op de lippen daar hij zich echter even goed wist te beheerschen «Is ziin meêdinger, gaf hij een schertsend antwoord in stilte echter deed hij de be lofte, bij de eerste de beste gelegenheid zijn troef tegen Stanhope uit te spelen en hem zijn meerderheid te laten gevoelen. Toen Walter Parks weer aan het bureel van de geheime policie kwam, om het be slissende antwoord der beide defectives te vernemen, kreeg hij van den overste gunstig bescheid Nog een weinig geduld, zegde Mo- rissen, en dan staan de twee uitsluitend te uwer beschikking. Opdat ze echter van te voren behoorlijk op de hoogte zijn, kunt ge hun nu dadelijk het geval uitleggen. Ik heb ze beiden besteld. Het was belangwekkend, waar te nemen, hoe de beide jongelieden luisterden naar het relaas van den EngelBchman. Vernet ernstig en aandachtig Stanhope daaren tegen schijnbaar verstrooid, of hem de zaak maar half belang inboezemde. Een lastig geval, zegde Vernet, toen Parks geëindigd had, ingewikkeld en moei lijk. Doch ik wil het gaarne ter hand ne men, zoodra de zaak, waaraan ik nu bezig ben, afgedaan is Is de moordenaar nog in leven, dan zal ik hem vinden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1