Zondag 19 April 1908 5 centiemen per nummer 62sle Jaar 4014 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De cartelisten militaire lasten. STANHOPE BUITENLIEDEN LANDBOUWERS DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschryving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door d» Post ont ngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van do Puttc-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 m in alle Postkantoren des Lands. ClilQEE MUt'M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnisten ©p 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrigdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Valst, 18 April 1908. EN! DE In ons nummer van zondag 11. herin nerden wij dat M. Hymans, de hoofdman der liberalen, ter Volkskamer verklaar de in zitting van 7 December 1906 Langzaam maar zeker, ben ik tot b deze volstrekte overtuiging geko- men dat persoonlijke dienst on- afecheidbaar is van algemeene i dienstplicht. Dat is eene vader- landslievende oplossing. De socialisten traden die verklaring by, Lk People, hun orgaan, verklaarde gansch 't accoord te zyn met de libera len overigens, voegde het roode or gaan er bij wy hebben het voorzegd dat de liberalen eindelijk tot ons stelsel der gewapende natie moesten komen. Dus, liberalen en socialisten, roode en groene zijn 't accoord, om zoodra ze meester zyn, de militaire lasten in man schappen en geld te verzwaren. Wy, catholieken, willen niet van het alleman soldaat of de gewapende natie, neen Wat wij, catholieken, willen is een leger dat het vaderland kunne bescher men, de orde in 't land handhaven en den vrede verzekeren. Maarwy willen geene vermeerdering van militaire lasten, want de bestaande drukken ons reeds meer dan genoeg. Het programma der blauw-roode car telisten is dus de algemeene dienst plicht of het alleman soldaat. Moest dit stelsel in uitvoering wor den gebracht, wat zouden de gevolgen zyn f De Belgen verpletterd onder de im posten van bloed en geld. Maar laat ons dit eens berekenen hoe verre België zou gebracht worden. Nemen wy 1904. In 1904 beliep 't ge tal ingeschrevene lotelingen tot 64.042, waarvan er 11,537 om verschillige re den vrygesteld of ontslagen werden. Met het alleman soldaat zou de lichting du» 52,505 milicianen geleverd hebben. Nu, men mag dat cijfer beschouwen als een minimum ten gevolge van den gedurigen aangroei der bevolking. Ieder klas zou dus ten minste uit 52,500 manschappen bestaan en daar de liberalen de milicianen drij jaren onder de wapens houden willen, zou de inly- ving van drij klassen 157,500 man schappen onder de wapens brengen. Heden bestaat het effectief, of soldaten in dadelyken dienst, uit 44,500 man schappen en dc gewone begrooting van oorlog, de gendarmerie niet inbegrepen, bedraagt 50 millioen frank. de Amerikaansche detective. «o» i8* Vervolg. Stanhope's antwoord was minder zeker. Ik weet nog niet wanneer ik tot uwe beschikking zal zijn, zegde hij met eene kalmte die opmerkelijk afstak tegen den ijver van Vernet. Welslagen in uwe zaak ichijnt mij zeer twijfelachtig; toch ben ik bereid, naar mijne beste krachten voor u te werken, zoodra ik vrij zal zijn, aangeno men altijd dat mijn collega het geheim dan nog niet doorgrond heeft. XIII Midden in den nacht alleen en onbe schermd door de donkere straten van de verdachte wijk te gaan, was eene gewaagde onderneming voor eene vrouw. Doch Lea Burton dacht aan geen gevaar, toen zij in snelle vlucht het dievenhol verliet. Den mantel vast om zich heen geslagen, spoed de zij, bekend met den weg, snel voort, slechts bezield met de gedachte ongemerkt haar huis weer te kunnen bereiken. Inder daad gelukte haar dit, maar zij was doode- lijk vermoeid en had al hare geestkracht noodig om zich staande te houden en de rol van Zonnegodin weer op te nemen. Zij nwii niet dat har» gasten haar gemist Maar tot hoe hoog zou die bogrooting beloopen met een effectief van 157,500 manschappen Zoo maar tot 198 millioen frank.... Geen klein bier Maar daarby moeten al die soldaten uitgerust en gewapend worden... Nu, de bewapening der 180,000 manschap pen die het Belgisch effectief op voet van oorlog uitmaken, heeft 65 millioen gekost en men zou dus, in deze verhou ding, 180 millioen noodig hebben om de 10 klassen van het alleman soldaat uit te rusten en te bewapenen. Nu dit zou eene onmiddelyke uitgave veroor zaken van 115 millioen zonder de ge blesseerden... En als men nu soldaten heeft wel uit gerust en gewapend dan hoeft men ook kazernen, oefenpleinen, schietpleinen enz. te bezitten. En hoeveel millioenen zouden er door verslonden worden Millioenen, millioenen, wie kan het schatten Waar de liberalen ten tijde van kie zing liefst over zwygen 't is wel over hun programma in militaire zaken. Wie kent er het programma in zake van militaire lasten der liberale candi- daten voor Senaat en Volkskamer in ons Arrondissement van Aalst Hunne organen. De Volksgazet, De Waarheid, Recht door Zee, spraken nog geen woord erover en om reden. Landgenooten Medeburgers Indien gij den algemeenen dienst, het alleman soldaat wilt zien invoeren, stemt dan maar voor de liberale candidaten, doch herinnert voor eerst goed dat ge onder de onvermijdelijke imposten in bloed en geld zult verpletterd worden. Vreest den alvcrslindenden militairen slokop Nu, indien gij dit wil vermijden stemt dan als een man voor de Catholieke Candidaten, welke vijandig zijn aan alle te zware militaire lasten en voor staanders zijn, in de mate van het mo- gelyke, van het vrijwilligersstelsel... Dus gestemd voor de Catholieke Candidaten Schaamteloozer lieden zijn er voor waar niet ter wereld, dan de blauw- roode cartelisten En inderdaad du ten tijde van kiezing houden de liberale schrijvelaars niet op uwen lof te zingen en over de daken uit te bazuinen dat ge, landbouwers, ver lichte, verstandige menschen zjjt, in een woord, er komt geen einde aan de lofgezangen Maar buiten den kiezingtijd dan luidt het wat anders ja, dan zyt gegelyk d« Opinion libérale van Namen schreef, namelijk,dat op «denbuiten de vrou- wen zoo dom ziin als de mannen n en de mannen nog dommer zijn dan de ossen die ze aan den wa tt gen of de ploeg geleiden. zouden hebben en haar met lastige vragen zouden bestormen, doch vreesde eene ont moeting met Alan, die onvermijdelijk tot eene pijnlijke uiteenzetting aanleiding zou gever.. Was hij al terug Lang zag zij tever geefs naar hem uit en reeds bekroop haar de angst, dat hem in die gevaarlijke buurt een ongeluk kon overkomen zijn, toen ze hem eindelijk gewaar werd Hij droeg den zwart-rooden domino. Zijne bewegingen waren vermoeid, zijn geheele wezen verried inwendige onrust en met een hem anders vreemde schuwheid ontweek hij het rumoe rige feestgedruisch. Het waren pijnlijke uren, voor hem zoo wel als voor Lea, eer bij het grauwe mor genlicht de laatste gasten afscheid hadden genomenmaar zij vervulden hun plichten naar den eisch niemand vermoedde wat er in hen omging en welke uitbersting hun te wachten stond. Doch eindelijk waren zij alleen enkel Winnie French vertoefde nog in hunne nabijheid. Gevoelende dat nu een uiteenzetting met haar zwager moest komen, stuurde Lea hare vriendin weg, om naar Daisy te gaan zien. Nu stonden zij oog in oog. Veiwijtend zag hij haar aan, maar zij hield het uit onder zijn blik. Hare houding was noch die van een schuldige noch die van een be rouwhebbende. Fier was zij bereid den strijd te aanvaarden. Alan begon met bitteren spot Van de buitenlieden sprekende slin gerde het Brusselsch liberaal orgaan La Chronique hen de volgende be- leedigingen naar 't hoofd De vlaamsche buitenlieden zijn de onwetendste, de bekrompend- ste, de eUendigste bevolking ter wereld, zonder gezichteinder, zon- tt der ideaal, eene leidzame massa, eene kudde slaven, gehoorzamend aan het minste gebaar van den Pastoor, h Dit zelfde liberaal orgaan La Chro nique a schreef op 9 Maart 1906 De groene bladjes beginnen zich op de seringenstruiken te vertoonen. Ook kondigt men de eerste bedevaarten naar Lourdes aande benden vlaam- o sche pijpenkoppen door vuile on- derpastoors geleid, landen te Gent aan op weg naar Oostakker. Dit alles i) is een teeken dat de lente nadert. De liberale Echo d'Ostende beje gende u, Buitenlieden, in Juni 1906, dus na de kiezing met de volgende versma ding Er bestaat in België eene vaste klomp, die ondoordringbaar is voor alle licht en en die klomp on- doordringbare stoffe is de Vlaam- i) scbe boer die over 't algemeen niet lezen kan. De liberale helhond De Vlaamsche Gazet baste tegen de buitenlieden ter gelegenheid der mislukte betoogiDg te Thielt in 1905 de volgende lasteringen uit De buitenlieden zyn van het soort der tweehandigen (apen) dat iederen zondag in den biechtstoel em half dozijn diefstallen van zijn geweten laat wasschen 'nen vaderons en 'nen weesgegroet bidt alvorens een me- i) deschepsel Gods met een knopsgat b of wat in de huid naar de hel te i) sturen in de eerste beste scheeve bui H eene strooimij t of een schuur in brand steektboomstammen over de Bporen van den trein en stoom- b tram smijt uit overmaat van leute en i) zijn mes speciaal slijpt om naar de kermis te gaan. Nog meer Die zelfde liberale Vlaam sche Gazet b deed een veertiental dagen geleden, in Maart 1908 dus, den volgen den lasterenden uitval tegen de buiten lieden. Diepst ver achter de en fanatiehkerksch- n gezinde dorpen Buitenbewoners, schrapzuthlig om - 't geldfanatiek geloovend tol vervol- ging toe.... brutaal zinnelijk. - Hier in 't verpaapschte Vlaanderen wordt het een dooden om te dooden een dooden uit haat of hebzucht, of om te genieten, eene slachting bij wijlen. Diefstallen met de vleetkindermoor- n den en messengevechten, doodslag en sluipmoord en slachting verbazende gewetenloosheid, samengaande met eene i alle moraal. Dit is maar eene flauwe schets want het gaat zoo twee kolommen lang.... Niet alleen de liberalen maar ook hunne bondgenooten de socialisten heb ben voor de buitenlieden niets over dan beleediging, eerschendende versmading en vuige lasteringen. Gezel Vandervelde, de hoofdleider der socialisten, herhaalde dat het de vol strekte waarheid is wat Frangois Vidal over de buitenlieden schreef, namelijk - Van een onwetend ras, hebzuchtig zijnde, winstgierigongevoelig, zijn de Vlaamsche boeren vol vooroordeelen en gekant tegen alle nieuwigheden die hen zelfs verbetering moeten brengen. De Vlaamsche boer heeft alleen gene- genheid voor zijnen grond, voor zijne stuivers en houdt meer van zijnen os dan van zijne bloedverwanten. Hij zal veel langer denken aan eene gestorvene koe dan aan zijn overleden vader, en hij meent altijd dat het te veel is als er eenige centen worden gevraagd voor een werk dat het welzijn der geheele menschheid beoogt Ziedaar Buitenlieden, de snoode belce- digingen, de vuige versmadingeD, de eerkrenkende lasteringen die de libera len en socialisten, die u haten en ver foeien, u naar't hoofd slingeren... Nu, nog veel meer schandaliger beleedigin gen en lasteringen kunnen wij aanha len, maardaar komen wij laterop terug. En die verachtelijke wezens, die ware helhonden, komen u nu fladyen, uwen lof verkonden omdat ge voor hunne candidaten stemmen zoudt. Maar schopt ze buiten wanneer zij u zeem aan den I baard komen stryken en kiest. Buiten lieden, voor uwe ware toegenegene vrienden de Catholieke Candida ten Ge speelt uw rol meesterlijk, mevrouw Zoo zou niemand in u de nachtelijke wan- delaarater herkennen, die in levensgevaar heeft verkeerd. Waaruit ge mij reddet, haastte Lea zich er bij te voegen Dat was «ene dappere daad, Alan, en ik dank u duizendmaal er voor. Ik maak geen aanspraak op dank baarheid, weerde hij koel af. Ik had niet anders kunnen handelen en zou gaarne nog meer gedaan hebben om den naam, dien wij beiden dragen, voor oneer te behouden. Is uwe afwezigheid onopgemerkt ge bleven Volkomen, antwoordde zij. Mijn gaan en komen bleef ook onopgemerkt. Een schaduw vloog over Alan's gelaat. Uw gaan en komen. Nog voor een jaar was het wapen der Burtons zonder smet, doch nu... Hij liet den zin onvoltooid, maar een toornige blik verried, wat hij had willen zeggen. Lea echter was niet van haar stuk gebracht een minachtend lachje kwam om haar lippen toen zij antwoordde En nu Nu is de fierste der Burtons zoo dt;p gezonken, dat hij den spion speelt... tegenover eene vrouw I Het woord spion bracht Alan's bloed aan het gi6ten. Gij veroorlooft u een hard woord, mevrouw zei hij scherp. Goed ik geef toe, ;dat ik u nagegaan ben, maar ik heb ook dingen gezien, die mij voor u deden blozen Medeburger» Kiezers overweegt wat ze zouden doen de cartelisten moesten ze meester worden. Gezel Jules des Essarts, de roode be stuurder van Le Journal de Charleroi zegt het ons in eene vlaag van rechtzin nigheid. Wy herhalen hetKiezers attentie en overweegt Wij zouden zegt, gezel des Essarts, samen met de socialisten en de ware b democraten, werken ten voordeele der b zuivere socialistische democratie. n Wij zouden de catholieke regeering b vervangen niet door een liberaal be- b stuur met eenen Hymans maar door b een democraat-socialistisch bestuur b in meerderheid socialist. Wij verstaan zeer wel een toeko- b mend socialistisch ministerie, waar- b van zouden mogen deel uit maken een JaDson en een Lorand maar wij voorzien volstrektclijk niet hoe een liberaal ministerie kan opkomen, en beven voor mijn broeders eer. Meer dan eenmaal zag ik u heimelijk het huis verla ten. Zou dat geen verdenking opwekken Meer dan eenmaal werden u brieven be zorgd door zeer dubbelzinnige personen. Eerst heden nacht ontdekte ik, waarheen gij zoo in het geheim gaat, ofschoon ik niet weet, wien gij opzocht. Slechts zooveel is zeker, dat ik u gevonden heb in het ergste dievenhol van de stad. Daarachter steekt een geheim, waarover ik licht verlang. Wat verbergt gij voor ons Welken smaad uit het verleden, hebt gij gedekt met den naam van mijn broeder Lea had geluisterd zonder hem een en kelen keer in de rede te vallen. Zoo hij echter gemeend had, haar te verpletteren door zijn woorden, vergiste hij zich. Geen haarbreed week haar trots en nog hoog moediger dan daar straks klonk haar stem, toen zij antwoordde Gij hebt u opgeworpen tot mijn aan klager mijn rechter zult gij niet zijn. U ben ik geen rekenschap schuldig doch ik zal alles zeggen aan mijn man. Voor het laatBt hebt gij mij heden onder mijn eigen dak beleedigd. Ik ga nu Archibald mijne geschiedenis vertellenhij zal zich tusschen ons richten. Zij ging naar de deur, doch Alan riep bevelend Halt Gij moogt daarover met Ar chibald niet spreken. lk mag niet Wie verbiedt mij dat smaalde zij minachtend. waarvan enkel eenige half tamme socialisten zouden deeluitmaken. 8 Wij zouden hier in België een mi- nisterie samenstellen gelyk zij er een b hebben met don heer Cleraenceau aan 't hoofd. Men moet het wel weten, verdwijnt b het catholiek bestuur, het is geen liberaal maar een socialistisch minis- b terie dat zal optreden. Wat gezel des Essarts schrijft, is vol strekt de waarheid immers moest het blauw-rood kartel de overhand behalen, dan zouden de liberalen voor de socia listen gedwee het hoofd moeten buigen, moeten toestaan wat ze eischen of ze zouden geene 24 uren aan 't bewind blyven. Maar gelukkigljik 't staat toch zoo verre nog niet, 't kiezerskorps zal er wel weten voor te zorgen... Kiezers! begrijpt gij het?... Met een Clemenceau aan 't hoofd dit wil kortweg zeggen met een man die hier den godsdienstoorlog zou invoeren met al zyne gruwelen gelijk wij het, in deze laatste jaren,in Frankrijk beslatigd heb ben... Hierop komen wij terug God heeft ons niet bestemd om rijk te zijn, vrij van ziekten, onsterfe lijk, maar Hij heeft ons beproevingen opgelegd, de armoede, de ziekten, de dood van onze vrienden en de onze, om ons te leeren ons leven te stellen, niet in de rijkdommen, in de gezondheid, in dit tijdelijk bestaan, maar in zijnen diensthij heeft ons vijanden gegeven, niet opdat wij hunnen ondergang zou den wenschen, maar opdat wy ze door de liefde zouden van gevoelen verande ren Hy heeft ons zulk eene wet gege ven, dat wij altijd in het goede zijn, indien wy ze onderhouden. Leon Tolstöi. IIOPKWESTIE. Wat men er ook van zeggen moge, de grootste oorzaak van 't verval onzer Aalster- sche hopteelt 't is onbetwistbaar dat de brouwers Duitsche hop van soms min dere kwaliteit gebruiken dan onze Aal- stersche en dit alleen om to kunnen zeggen Wij leveren besto bieren met Duitsche hop gebrouwen. Landbouwers Hoppeplanters Als de liberalen in uwe gemeente zullen komen meeting houden ten voor deele van de candidaturen der liberale heeren De Blieck en Van der Schueren, vraagt aan den spreker of hij niet weet hoeveel Duitsche en Aalstersche hop zij nog wel gebruiken... En als hij u rechtzinnig de waarheid zeggen zal, zult ge kunnen oordeelen over de groot ste oorzaak van 't verval onzer Aelster- sche hop De Catholieke Itegee- heeft niets gedaan voor do land bouwers. zoo beweren het de libera len... Nu alle liberalen spreken aldus niet. De weldaden der Catholieke Minis ters aan de landbouwers bewezen zyn Ik riep hij, zijne zelfbeheersching geheel kwijt. Vrouw, hebt gij hart noch gevoel Wilt gij uw geweten nog met een moord bezwaren Lea's geduld was uitgeput. Laat mij gaan 1 Met u heb ik niets meer te doen Ik echter met u, slang Gij weet al te goed hoe blind mijn broeder u vertrouwt Hij gelooft rots vast aan uwe trouw dat geloof mag hem niet ontroofd worden. Hij mag niets vernemen van de gebeurtenissen van dezen nacht. Elk woord dat er gesproken is zal ik hem herhalen. Alan's oogen bliksemden. Wilt ge hem ook van uwen minnaar vertellen hoonde hij, die vannacht hier was als Vrijheidsgodin verkleed - Ellendige lasteraar Ook dat zal ik hem vertellen. En hem daarmee den genadeslag ge en Als gij geen reden wilt verstaan, moet ik u de waarheid zeggen. De doktor heeft gisteren verklaard, dat Archibald niet meer te redden iB de minste opwinding of schok kan zijne dood tengevolge hebben. De uiterste zorg is aanbevolen... Archibald wilde niet, dat ge omtrent den waren toe- Btand werd ingelicht, om het feest niet te verstoren. Is dat waar stamelde nu Lea hevig ontroerd. Moet ik de mij opgedragen rol verder spelen Ik zegde u de waarheid en om zij nentwil verzoek ik u, te zwijgen. Gij draagt zoo onbetwistbaar dat al wie eenigzin* rechtzinnig is liet niet loochenen kan. La Chronique schroef reeds den 4 Juni 1902 Al de landbouwinrichtingen der b catholieken maakten dat do opbrengst b van eene hofstede van 10 hectaren b jaarlijks 2500 fr. vermeerderd is. b Men hoort van geene crisis meer spreken, b Do liberalen hebben nooit iets gedaan voor de landbouwers. La Flandre libérale schreeuwt en tiert' dat het Catholiek Ministerie den land bouw te veel ondersteunt en op eene schandalige wijze bevoordeeligt.... Maar wat wilt men toch Van oud* zijn do liberalen en socialisten vijandig aan de landlieden. Onder het liberaal ministerie Frére- Bara, vroeg men ter Volkskamer dat de regeering den landbouw zou ter hulp' komen. En Minister Rolin snabte toe Wij bekreunen ons daar niet meè De landbouw moet maar zich zei ven redden. Wat dient er meer gezegd Steenbakkerijen. Uit een antwoord van den heer Minister Del- bekeaan den heer Van Reeth, blijkt dat er in België 2 miljard, of twee duizend miljoen baksteenen vervaardigd worden per jaar. Naar het schijnt is er overvoort- brengst, en geraken de steenbakkers maar moeilijk hun steen kwijt. Die toestand drukt natuurlek op den prijs. BEBELSOHE LEERING. Het orgaantje onzer Aalstersche winkel- politiekers is een apostel der Bebelsche leering. Geen wonder toch het heden- daagsche huwelyk met zyne onver breekbare trouw ligt de socialisten sterk ton laste. Neen, het roode orgaantje neemt niet aan dat man en vrouw eeuwig door den liuwelyksband ver bonden zijn en dat deze band slecht» door de dood kan verbroken worden. Volgens 't orgaantje moet man of vrouw als ze elkander beu zyn, kunnen scheiden zonder verderen vorm van pro ces en daarna vry te leven met een andere vrouw of met een ander raan, tot dat ze malkander weer eens beu zyn, enz... Nu 't rood orgaantje heeft reeds dis cipels gevonden. Een wijf dat wellicht haar man beu is, verliet hem om betrekkingen aan te knoopen met een blauwen nietdeugd, reeds wegens diefstal veroordoeld en zy onderhielden hunne betrekkingen zoo goed. dat ze door onze Politie werden betrapt op heeterdaad van openbaar overspel en zedenschennis. Dat zal mo 't wereldje wezen als de socialisten zullen meester zijn en do^ Bebelsche leering volkomen in eere zal gehouden worden onzen naamonze eer is in uw» handen. Wat ge ook gedaan of gezondigd moogf hebben, ge moogt het hem thans niet ont hullen. Vertrouw het mij toe, niet om hel hem in verzachten vorm mee te deelen, maar enkel om het mij mogelijk te maken, de gevolgen van uwe dwaasheid, van uw© zonde van ons af te wenden. Ik begrijp u niet, Alan, zegde ze ein delijk maar het is mij eene geruststelling, dat het u heden nacht niet te doen was om mij het leven te redden, maar wel de eer van uw naam. Dat ontheft mij van elke verplichting. Als vrouw ben ik voor u nieta. Als een Burton mag mij geen schande tref fen. Het zij dan zoo Als ik het echter niel aan mijnen echtgenoot mag toevertrouwen^ houd ik mijn geheim liever voor mij. Eerst dan als het mij te zwaar mocht vallen, hel alleen te dragen, zal ik om de eer van de® naam te redden, uwe hulp inroepen. Nauwelijks had zij deze laatste woorden gezegd, of Winnie kwam met onst»M gelaat de kamer binnengestormd. - Ach Lea, een ontzettend ongeluk Daisy is weg Weg riepen Alan en Lea tegelijk. Wij hebben het kind overal gezocht, zij is niet in huis. O God Lea zonk onmachtig op den grond neer. Na al de opwinding was deze alag meef dan zij kon dragen. (Wordt v»«rtg»c©t).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1