Donderdag 23 April 1908 5 centiemen per nummer 62Rt* Jaar 4043 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Daadzaken en cijfers. Heldin van het kwaad Anticlerikale d weeper ij. Tuin- en Landbouw. EEX EX AXDEIt. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes imaanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Putte-Goossene, Korte Zoutstraat, Nr 31 3ü in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst. 22 April l!)OH. Hoe menigwerf reeds hebben wij de groote Jannen die 't orgaan der firma Vijf Ezels Ce aaneeflanzen, zien herhalen dat het catholiek Ministerie België naar 't bankroet zijner financiën voert, i. a. w., naar den volkomen Nu, ten andere, 't kan toch niet mis sen de catholieken hebben geen ver stand va»besturen, maar zij, liberalen, hebben daar verstand van. De catholieken zijn pilaarbijters, pa ternosterkrakers, kwezelaars en zie daarvan hebben ze verstand, maar om 't land te besturen neen Men moet libe raal, vrijdenker, zijn om daartoe be kwaamheid te bezitten. Geen wonder ook de liberalen hebben al 't verstand der wereld in pacht. En dit gaat zelfs zoo verre, wonder der wonderheden, dat't grootste dwaashoofd van ganscli Europa met liberaal te worden by tooverslag als een verlicht en verstandig mensch schittert... Maar al de liberalen zijn van den ka liber niet van onze Aalstersche groote Jannon, de schrijvers van de liberale La Gazette van Brussel verkonden integendeel den lof onzer catholieke Ministers en den lof verdient te worden bekend gemaakt i Men moet rechtvaardig zyn on men mag maar beknibbelen als er reden toe is. Ook is het goed. nu dat men de uitbating beknibbelt van de spoorwegen door den Staat, te doen opmerken hoe zeer de tarieven der reizigerstreinen in het algemeen het publiek gunstig zijn. Het bestuur heeft voor den Senaat eene zeer leerrijke tabel opgemaakt. Daaruit blijkt bijvoorbeeld dat voor eenen afstand van 50 kilometers, het enkel kaartje in tweede klas 3,20 fr. kost in België, in Frankryk 3,80 fr. in Holland 4,00 fr., in Engeland 4,85 fr. in gewonen trein en 6,50 fr. in sneltrein; in Duitschland 3,15 fr, in gewonen trein maar 3,80 in sneltrein, in Italië 4,05 fr. en ia Zwitserland 3,65 fr. Een enkel kaartje in 3® klas, kost 1,90 fr. in België; 2.45 fr. in Frankryk; 3,65 fr. in Holland; 3,25 fr. in Enge land; 1,95 fr. in Duitschland in gewonen trein en 2,30 fr. in sneltrein; in Italië 2,60 fr. in Zwitserland ook 2,60 fr. Voor 25 kilometers en 100 kilome ters brengt de vergelijking ons tot den zelfden uitslag; ook voorgaan en keeren. Nauwelijks is hier en daar en klein DOOR EUG. LEËK. 22e VERVOLG. Gondis vertelde hem, dat er in den mor gen twee brieven aangekomen waren, de eene van Frederik, die eindelijk zijne aan komst voor 's anderendaags meldde, de andere van heer van Eezaat, die zijnen spijt uitdrukte, Laura niet te kunnen komen troosten, zooals hij gehoopt had, daar hii op weg naar de spoorhalle zijnen voet ver stuikt had, en nu wellicht nog een paar weken in Rijsel zou moeten blijven. Er is nog belangrijker nieuws, zeide Gondis Laura zal Elsegem verlaten om terug op Rakelvee te gaan wonen. Van een anderen kant is de toestand tusschen haar en mevrouw d'Aulneux zoodanig gespannen, dat de barones deze op geenerlei wijze zal mogen blijven houden, wil zij niet scheiden van hare dochter. Zoo, zoo, sprak heer van Sange eens klaps met een opgeruimd gelaat, dat ware gelukkig voor pns I Waarom dit, vader Eenvoudig omdat ik haar zou nemen ten einde uwe opvoeding te voltooien, want ik zou moeielijk iemand beters kunnen vin den. verschil ten voordeelc van Duitschland in eene vergelijkingslabel die 150 voor beelden bevat. De kaartjes gaan en keeren van tweede klas zijn in Zwitserland 2 p. h beterkoop dan in België. In Duitschland is het enkel kaartje voor 50 kilometers 1 p. h. beterkoop.en het enkel kaartje voor 100 kilometers 8 p. h. beterkoop. Overal elders zyn het overgroote voordeelen te onzen gunste. Wat meer is, de voorbeelden in Duitschland genomen, die te onzen na- deele zijn, zijn voorbeelden van stads- lijnen. Op de voorname lijnen zijn de taksen hooger dan in België Van den anderen kant, wij hebben hier een materiaal dat gemakkelijk met alle andere kan vergeleken worden. Ziedaar een liberaal orgaan, 't welk om der waarheidswille. aantoont dat ons catholiek Ministerie op de hoogte is van den vouruitgang. Wat het tarief voor 't vervoer van reizigers en koopwaren betreft, staat België aan 't hoofd voor den goedkoop... De schrijvelaars van 't ezrisorgaan kunnen daar nu eens een puntje aan zuigen La Flandre libérale het venynig, haat dragend liberaal blad van Gent, heeft zich dezer dagen terdege belachelijk weten te maken. Verbeeld u dat liet, met veel beslag, en met eenen buitenuewonen omhaal van groote woorden, noodig geoordeeld heeft verzet aan te teekeneu tegen de verpaapsching van het onderwijs, in eene offlcieele Normaalschool van Gent. Met diepe verontweerdiging wist het te vertellen, dat de leeraar van zang, aan de leerlingen van dit gesticht, kerkelijke gezangen aanleerde en aldus do onzij digheid van het onderwijs onder de voe ten trad. De gewone holklinkende vol zinnen over de verkwezeling van het onderwijs door declerikale regeering, werdeu natuurlyk te dier gelegenheid niet gespaard. Als iets ongemeen ergs, als een ver- gryp bovenmate, werd bet zingen vau een koor afgeschilderd, waarin uitdruk kinken voorkomen als goddelijke Verlosser God en Heer en waarin van hel en glorie gespro- De lichtzinnige maagd trok een leelijk gezicht en ging voorzeker tegenspreken, toen een huisknecht mevr. d'Aulneux kwam aandienen... Gondis haastte zich de plaat te poetsen, terwijl ze inwendig bromde Wat komt dat schijnheilig wijf hier uitrichten Zoo Laura ze eens aan de deur gezet hadde en zij nu hier eens trachtte te herkansen Dat God en alle Heiligen er mij van bewaren I I Het voorgevoel van Gondis van Sange werd bewaarheid. De schoone weduwe was haren vader inderdaad komen vinden, om hem hare ongenade ie vertellen Sedert de noodloitige gebeurtenis, zeide zij, welke gedurende haren slaap had plaats gegrepen, toonde Laura haar eenen even onrechtvaar- digen als beleedigenden afkeer en hare waardigheid eischte dat zij zoo iets niet langer bleef dulden. Zij tchonk de arme verdwaalde gaarne vergiffenis en leed diep bij de gedachte, van barones de Dak te moeten scheiden doch zij was nu genood zaakt eene nieuwe betrekking te zoeken en had de vrijheid genomen den heer van San ge te komen vragen of hij onder zijne menigvuldige kennissen niemand wist, die hare diensten kon gebruiken. Maar, mijne lieve mevrouw, sprak de hoffelijke baron, dat kan niet beter treffen Gij kunt van groot nut zijn voor mijne ken wordt. Het stuk zelf heette La Flandre eene ezelary n Ja maar, ons geuzenblad, dat in de muziek al niet beter thuis schijnt als in zaken van godsdienst, werd duchtig to- recht gewezen. Vooreerst bracht men het aan't verstand.dat, wat het voor een eenvoudigen lofzang aanzag, niets anders is dan het beroemd Koor der Beevaarders uit Tannhaüser van Ri chard Wagner. Vervolgens kreeg het van den Be stuurder der Normaarschool in kwestie, een schrijven in te lasschen, waarin onder meer het volgende voorkomt 1° Het feit, dat gij aanklaagt, heeft verleden vrijdag niet kunnen gebeuren, vermits er dien dag geene muziekles gegeven wordt 2° De leeraar van muziek, den heer Hullebroeck, heeft nooit den door u aan geklaagden lofzang doen aanleeren en dus heeft de Bestuurder der school niet hoeven tusschen te komen 3° De door u aangehaalde stroof is noch een lofzang, noch een eze lary, het is een uittreksel uit het be roemd O Koor der Beevaarders, uit Tannhaüservan Wagner, nog meer. Doch min 4° Het zijn de leerlingen zelf, die in hunnen wekelyksclien Liederavonduit eigen beweging, dit koor hebben uitge kozen om het uitte voeren op het jaar- lijksch feest, dat zij den heeren leeraars aanbieden. n Op die bijzonderheden na, is de uit eenzetting van uw blad juist. Die laatste zinsnede is een snijdende zweepslag voor het fanatiek geuzenblad, dat zoo onbeschaamd de waarheid had verkracht. Het heeft loon naar werken. Voor ons echter schijnt dit voorval uiterst leerzaam. Het toont ons, hoe de liberalen de onzijdigheid verstaan, on hoe die zou toegepast worden, moesten zij ooit meester geraken over het volks onderwijs. De naam van God, van den Zaligmaker de uitdrukkingen hel en hemel zouden niet meei* mogen gebezigd worden. Evenals in Frankrijk zou men de zoo gezegde onzijdigheid zoover drijven, dat alle schoolboeken, niet alleen de leerboeken van geschiedenis, aardryks- kunde en spraakleer, maar ook de zang boeken en zelfde meesterstukken der groote toondichters zouden gezuiverd en verwereldlijkt worden 't Is niet enkel hatelijk, stootend fana tiek, maar ook aartsdom en verachte lijk dochter, en ik «ou me gelukkig achten, indien gij u met haar wildet bezighouden. Mevrouw d'Aulneux vouwde de handen en wierp een blik vol dankbaarheid naar Gondis' vader op. Edele heer baron, ik bedank u voor de groote eer, welke gij me aandoet, voor het vertrouwen dat gij in ma stelt en dat ik zal trachten te verrechtvaardigen. Heer van Sange boog verheugd en noo- digde de bezoekster ten eten. Zij weigerde met te zeggen dat mevrouw de Dak haar wachtte, en zij van de gelegenheid zou ge bruik maken om haar vertrek kenbaar te maken. En wanneer zult ge hier komen, mevrouw, vroeg de eigenaar van Groen- meersch. O I mijne toebereidselen zullen spoe dig ged an wezen, en mej. Laura zal ver heugd mij op het spoedigste te zien ver trekken Maandag kan ik dus reeds mijne betrekking aanvaarden. Baron van Sang« en mevr. d'Aulneux scheidden hierop in de aangenaamste be woordingen. De weduwe had ternauwernood het land goed verlaten of zij keerde zich om, en het kasteel beschouwende, mompelde zij met eenen zonderlingen glimlach Ik ben gekomen, ik heb gezien, ik ben overwonnen. Doch eene plotselinge overdenking stuitte hare vreugde De aardbeziën. erzorging der planten. Meer en meer zijn wij over tuigd dat de kwoek der aardbezie winst gevend is. De uitbreiding dezes kweeks zegt ons duidelijk dal er meer mcê te verdienen is dan met den kweek der groenten. Gansche hoven liggen vol met aard- beziënplanten en meer en meer zien wij ze met gansche partijon in de opene velden planten. Verleden jaar vooral was de opbrengst van denaardbeziënoogst merkelijk voor- deelig. Het niet al te vochtig, merkelijk stuur weêr tijdens do rijpwording der vruchten, liet de beziën traag doorko men, zij verkregen eene gewenschte grootte en liet plukken en leveren duur de weken en weken. Wij zien dan ook dat deze cultuur meer en meer verzorgd wordt. Vooreerst legt men er zich op toe de soorten meer en meer te verbeteren, vooral beoogt men het vervroegen der leveringen, want de kweekers weten het maar al te wel dat de vroegste soorten het meeste geld opbrengen. De bemesting wordt grondiger toege past en de kunstmesten komen volop in gebruik. Sommige plantingen hadden van de hevige vorst van verleden winter gele den het gebruik van sodanitraat heeft de treurendo planten goed doen vooruit komen. Jaarlijks lyden de bloemknoppen, in Maart en April van de koude de beste bloemen zyn dan, zoo niet allen, meest verloren. Daarom is het dekken dor rijen des nachts met stramijndoek of inpakgoed zeer in 't gebruik gekomen, wat sedert eenige jaren de gewenschte uitslagen heeft opgeleverd. Wij zien nu tegenwoordig op ver schillende plaatsen gansche uitgestrekt heden gedekt worden. Vele personen planten gewoonlyk hunne jonge aardbeziën in Augusti- September. Zeer dikwyls komen die jonge planten slechts in was ter oorzake van de droogte in 't najaar en zoo we dan eenen blooten, hevigen vorst hebben als den verleden, dan zijnde meeste planten geknakt. Wij hadden, als vroeger, onze plan ten in September October gelegerd en bij vorst met bladeren gedekt van die honderde planten was geen enkel be- vrozen. Die ellendige Frederik, sprak zij, gaat zonder twijfel terugkomen.... en Groen- meersch staat zoo dicht bij Elsegem... Bah I waarom nu al gevreesd hij zal me niet herkennen. 't Is niet voor niets dat ik op de plan ken gestaan heb. Als ik mij bezie, heb ik moeite mijn eigen te herkennen... Ha 1 wees gezegend, helpenda scheikundige 1 Op Elsegem teruggekomen, ging zij ter stond naar de k^mer harer meesteres Op het oogenblik dat zij wilde binnentreden, bleef zij Btaan, bij het hooren van stemmen. Zij luisterde en genoot eene diepe voldoe ning, toen zij hoorde dat de baronnes Laura berispte, omdat zij mevr. d'Aulneux. hare vriendin, niet den verschuldigden eerbied betoonde. Gij kent mijne redens, moeder, sprak Laura: zoolang de verdwijning mijns oomen niet uitgelegd is, zal ik de tegenwoordig heid van het eenigste wezen dat bij hem was en beweert niets gezien te hebben, niet zonder tegenzin kunnen verdragen. En voor den honderdsten keer, her haal ik u, dat mevr. d'Aulneux niets kon zien, dewijl ze sliep... En dien slaap zult gij haar niet kunnen verwijten zij is be zweken door de kra< ht der natuur, gelijk gij gedaan hebt, met u denzelfden nacht ter ruste te leggen Zie, mijne dochter,hierin herken ik u niet; gij toont u onrechtvaardig, onchristelijk... Moeder, hernam Laura ontroerd, vergeef Zij waren buitengewoon goed gewor teld en zijn nu reeds uitgeplant gewor den en zullen dezen zomer nog vruchten opleveren. Het planten NA den winter is altijd aan te bevelen. Fr L. (Handelsblad). Weervoorspellingen. De moei lijke kwestie der weervoorspellingen heeft in do laatste twee jaar een goeden stap vooruit gedaan in Duitschland. Eene bijzondere inrichting ontvangt per telegram de opmerkingen van al de hoeken van Europa, en zend de mede- deelingen eiken morgend om 10 uren aan de 16 inrichtingen ran het binnen land. Al deze inlichtingen te zamen geno men, laten toe de waarschijnlijke kaart op te maken van het weder voor 36 uren. In Hartfeld, op de spoorweglijn van Aaien naar Dillingen, maakt de meca nicien aan zijne lokomotief zeer eenvou dige paneelen vast, welke aan de stand plaatsen van den doortocht, do vooruit zichten laten kennen. Kaarten met den algemeeuen toestand der lucht en de vooruitzichten wordan dagelijks gezonden aan 90 centiemen per maand, aan al de abonnenten. In 1907 werden erdagelyks meer dan 12,000 dezer kaarten gezonden. Eindelyk worden er leergangen en voordrachten over dat vak gegeven In geheel het keizerrijk. De drukpers. Het record van het aantal dagbladen behoort aan Duitsch land, waar er 5,500 zyn, waaronder 800 dagelyksche. Engeland heeft 3.000 gazetten, waar onder 809 dagelyksche. Frankrijk heeft enkel 2.819 bladen, waaronder een vierde dagelijksche. België bezit ongeveer 1,900 bladen waaronder een honderdtal dagelyksche. Italië heeft 1,400 bladen vervolgen» komen Oostenrijk-Hongarië, Spanje, Rusland, Griekenland en Zwitserland, met 450 bladen. Europa bezit ongeveer 20,000 bladen. Japan heeft er 1,500, Afrika 200 waar onder 30 uitgegeven in Egypte. In de Vereenigde-Staten verschijnen er niet minder dan 12,5oo bladen, waarvan een duizendtal dagelijks verschijnen. In dat getal zijn vervat 120 bestuurlijke bla den, welke door negers uitgegeven en opgesteld worden. Er bestaat een blad per 82,000 inwo ners in de geheele wereld. mij, doch ik kan die vrouw onmogelijk meer zien ik zou er ziek van worden. Op hetzelfde oogenblik, keerde zich het meisje om, bij het gerucht d it de open gaande deur maakte, en zij zag mevrouw d'Aulneux onbeweeglijk aan den ingang staan. De weduwe trad stout op Laura toe en, haai met uitdagenden blik aanstarende, sprak zij sissend Het toeval heeft me uwe woorden doen vernemen, mejuffer ik had reeds lang uwen haat ontdekt, en de genegenheid van mevrouw, uwe moeder alleen, heeft er mij toe bewogen zoolang hier te blijven. Nu gaat gij voldaan worden... Mijne dier bare meesteres, voegde zij er bij. tot de barones gaande, ik kom u met spijt aan kondigen, dat ik u binnen drie dagen zal verlaten hebben... III. Laura maakte van de verrassing gebruik om afscheid te nemen van hare moeder en verliet haastig het vertrek. Daar zij buiten mate opgewonden was, besloot zij eene wandeling te paard te doen om wat te be daren. Vergezeld van een ouden dienaar, die op eerbiedigen afstand langs haar op ging, stapte zij de dreef binnen, dteugels los op den nek van haar trouw beest laten de hangen. (Wordt voortgazot).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1