Zondag 26 April 1908 5 centiemen per nummer 62ste Jaar 4046 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'i Arrondissement van Aalst. GODSDIENST» HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De onderwijskwestie Daling der Bel gische rente. Buitenlieden Landbouwers DITJES en DATJES. Logenaars J*» Leugenaars aan den schandpaal. Landbouwers Buiten- Ach Landbouwers Als wij eens ™dr; Overneming- van Congo. Wie de zaken DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week ondër dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met Sl December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by O. Wan de Putte-Gooeeene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUKQllE MUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*° bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel# van dit blad. Aalst, 2K April 1908. Onze achtbare Volksvertegenwoor diger, M. Woeste, sprak ter Volks kamer, eene prachtige redevoering uit over onderwijs, 't Spijt ons dat wy deze redevoering ter oorzake van plaatsge brek, in haar geheel niet te kunnen meddeelen. 'j^hze .achtbare Volksvertegenwoor diger bevestigde andermaal het catho liek programma in zake van onderwijs. Bijzonderlijk wees hij op de vrijheid van onderwijs, op het recht der catho- ïjéke scholen van hulpgelden der open bare Besturen t« genieten en vooral op de noodzakelijkheid eenër godsdienstige opvoeding. Hij deed bemerken dat in alle landen, behalve in Frankrijk, de Godsdienst op het schoolprogramma is behouden ge bleven. Te dien opzichte zegde hy onder ander In Duitschland bleef het godsdien stig onderwijs voortduren, door over eenkomst tusschen Regeering en Parle ment ook in Beieren, heelt de niet catholieke Regeering het godsdienstig onderwijs.behouden. Onlangs wees de Minister van eerediensteö op de noodza kelijkheid daarvan, zoo onder zedelijk als onder politiek opzicht. In Italië handhaafde de Raad van State het godsdienstig onderwijs met 17 stemmen. Toen richtte men zich tot de Regoe- ring in de Kamer, doch ontelbare ver zoekschriften werden uit hèel Italië ingezonden. Nochtans lieten de voor standers van w.ereldlijkt onderwijs zich niet ontmoedigen en dienden een wets ontwerp ter verwereldlijking in. i Welnu, de Italiaansche Kamer is niet catholiek. 't Is overigens gekend dat de catholieken geen deel nemen aan de verkiezingen, eenige arrondissemen ten uitgezonderd. Frankrijk wilde eene proef nemen. Men stelt er echter reeds vast dat de openbare zeden er jammer lijk door lijden het getal echtschei dingen steeg er van 5,000 tot 10,000. De geboorten verminderden merkelijk, ter wijl het tegenovergestelde waar is in Duitschland. Wat dan ook doet zeggen dal Duitschland jaariyk3 eenen nieuwen slag van Sedan wint op Frankrijk. In ËDgeland leed de halve zegepraal, behaald door de verwereldly kers, schip breuk in de Lordkamer. Sedert heeft de openbare meening duidelyk haar gevoelen te kennen ge geven. Ik heb dus bewezen dat de verwe reldlijking hier aangeprezen door de liberalen, niet enkel in strijd is met 's lands gevoelens, maar dat het eene wezenlijke vlek zuu zijn in de Euro- peesche schoolwetten. Aangaande het verplichtend onder wijs of schooldwang riep onze Woeste de aandacht in op 't volgende 't wélk zijne vruchteloosheid bewijst In Italië bewijzen de laatste statis tieken van 1906 dat leerplicht er een ijdel woord is. In vyf provinciën kon den 60 per 100 der gehuwde personen hunne huwelijksakte niet onderteeke nen, en in 23 andere provinciën kunnen naar dezelfde verhouding, de gehuwde personen lezen noch schrijven.Het getal ongelelterden in de steden is aanzienlijk, te Turijn 28 t. h., te Messina 40 t. h. In Frankrjjk diende de heer Briand een wetsontwerp ia, tot aanvulling van de thans bestaande wet, waarby 4,31. h. mannen en 6,3 t. h. vrouwen onge letterd bleven. De heer Briand voegt erbij dat velen onder de offlcieele geletterden ternau wernood hunnen naam kunnen zetten feitelijk zijn er 25 t. h. ongelelterden in Frankrijk en de minister stelt nieuwe straffen voor. Het algemeen stemrecht is echter een wezenlijke dwingelandij, die belet de wetsovertredingen te beteu gelen het drukt op alle openbare instel lingen. In Duitschland werd verplicht onder wijs ingevoerd ten tyde dat het land onderworpen was aaneenestalen krijgs tucht en men is er aan gewoon gewor den. Evenwel worden er de uitslagen van T yerpüeht onderwijs sterk betwist. Men heeft er officieel vastgesteld dat er nog talrijke ODgeletterden waren in een regiment en dat 72 per 100 der nieuwe soldaten geenen naam konden opgeven van eene stad buiten Pruisen gelegen. Leerplicht is dus het talisman niet. Hij steunt op dwang, en ik verkies hoog boven hem hot catholiek stelsel der waakzame vrijheid. Die meesterlijke redevoering door weven met onbetwistbare bewysgronden werd door de Rechterzijde geestdriftig toegejuicht terwyl dc Linkerzijde, met Daens erbij, zat te grommen Indien men de liberale schryvelaars van 't blauw kelderorgaan gelooven mag, dan is het slecht bestuur der catho lieken de oorzaak der daling onzer Bel gische rent. De Belgische rent, zeggen zy, is ge daald van 99,50 op 93 on de daling zal nog toenemen ter oorzake der over- name van Congo die voor de deur staat en door de catholieken wordt bewerkt. Wie met de zaken eenigzins bekend is, weet dat de daling der Belgische reut een verschijnsel is dat uitsluitend to wijten is aan de heerschendc geldcrisis, i. a. w. aan den toestand der geld markt. De Belgische rent heeft even als an dere beurswaarden met die ongunstige omstandigheden af te rekenen. En inderdaad de Duitscne rent 3 0/o die over twep jaren.yerj^ndeld werd aan 87 tot 88 staat nu nog '80 lj*. De Fransche rent 3 gold lot 100 en is gedaald tot 95. De Oostenryksche metalieken zyn ge vallen van 99 tot 95 De Hollandsche rent 3 stond voor de geldcrisis 92 en staat nu nog 88. Duitschland heeft geld uoodig en heeft op 11 April 11. eene- leening aangegaan yau 650 miftioen aan 4 °/0 voor 99,50. De stadsloten zyn niet gespaard ge bleven. De loten van Brussel 1903 2 vielen van 97 op 94 en 95. De loten van Aiitvtèrpen 1903 zijn ge daald van 103 <>P 98 en dezen der omzetting van 1887 2 l)t van 106 op 99 Dus daalden zij sedert April 1906 7 frank. De loten van Oostende die in April 19u6 87 stonden zijn gevallen op 81 V». Meer voorbeelden zouden wij kunnen aanhalen. En hior stellen wij de vraag aan de liberale schrij velaars Is het dan ook omdat de liberalen de steden Brussel, Antwerpen en Oostende besturen dat hare loten zijn gedaald Die vraag zullen ze onbeantwoord laten. De aeliin der Slad Aelst, integendeel door catholieken bestuurd, 3 zijn niet gedaald en hebben dus hunnen stand be houden. Op eene vraag naar inlichtingen over de daling der Belgische rent, zegde men Dijnsdag 14 April ter Yolkskamer, dat onze rent in 1884 maar 83 stond en in Mei 1900, 91,50. Yoor 1884, is er eens een tijdstip weeöt dat de Belgische rent te verkrij gen was aan 72 De liberale schrijvelaars geven tot voorbeeld een Armbestuur dat over 2 of 3 jaar 10 duizend fr. heeft moeten plaat sen in Belgische rent 3 °/0 en moest het ze nu lieden verkoopen of omzetten, door do daling,een verlies van 8 °/o of 800fr. zuiver verlies zou ondergaan, op de geplaatste 10 duizend franks. Dit bewijst dat dc liberale schrijve laars weinig bekend zijn met bestuur lijke voorschriften en geldzaken. De openbare liefdadige Besturen mo gen geenc geldwaarden verkoopen of omzetten zonder er de bemachtiging toe bekomen te hebben van de hoogere Uverheden en die machtiging zou in de huidige omstandigheden krak geweigerd worden. Overigens geen enkel dergelijk Open baar Bestuur zou die dwaasheid begaan want wie weet er niet wat de heer Lie- baert, Minister van financiën ter Volks kamer deed bemerken, namelijk, dat a ondanks het stijgen.of dalen, de Staat onveranderlijk het gausche nominaal capitaal verschuldigd blijft tegen 3 ten honderd en hij, de Staat,verplicht is het zelfde bedrag aan intrest te be- talen. Dus de Staat betaalt jaarlijks 3 fr. intrest voor ieder stuk van 100 frank 'tis gelijk of die stukken in de beurs verhandeld worden aan 90, 80 of 70 fr. Dit bestaat niet alleen voor België maar voor alle landen. Nog een vraagske ten slotte Zegt eens, grooto blauwe feniksen De Fransche rent is ook gedaald, is de oorzaak ook te zoeken in 't slecht be stuur uwer geusche broeders, die er u voorbeelden geven welke gij hier in België zoo vurig verlangt na te leven Of ze zullen zwijgen Wij moeten er op terugkomenja, schaamteloozer menschen zijn er voor waar Ier wereld niet. Niet alleen buiten den kiezingtijd, maar zelfs in 't volle van den kiesstryd durven ze U, kiezer» van den buiten, beliegen, versmaden, beleed igen en snoodelyk lasteren. Vooreerst willen wy U, Landbou wers, onder oogen brengen wat bet ultra-geusche liberaal orgaan Het laatste (vuil) Nieuics u in Januari 1905 naar 't hoofd slingerde Attentie Ik zie de tegenwoordige wel ge it atelde boeren in hunne jongelings jaren. Zij sleten die als losbandige beesten. Met hun zakgeld zaten ze dagen en nachten in de kroegen. Ze dreven minnenhandel met de moeder en de dochter. Ze betaalden de eer hunner dienstmeiden en hare zuiver heid met bonte kleoderen of met schoven graan aan de ouders.Ze zopen en slempten in dolle overdaad. Ze i) maakten hun werkvolk dronken met genever om het topneel af te spieden van eene beestelyke onbewustheid. Hun zeden waren lager en de roes hunner driften was walgender dan de Bpringstieren en dekhengsten hun- ner boerderij. Met den paternoster in n den zak, den vettigen scapulier op de naakte borst, bedreven zij overspel en i «chonden zy de tegenwoordige moe- i» ders, toen deze jong en fleurig waren als thans hunne 25jarige dochters n zyn. Ziedaar, Buitenlieden Landbouwers hoe onze Ylaamsche dorpen door de liberalen worden voorgesteld als zoo veel poelen van ontuchtige losbandig heid on verrot zedenbederf waaraan Sodoma en Gomora niet to vergelijken zijn En men komt u vragen Buitenlieden, Landbouwers, om voor de liberale-socia- listische candidaten te stemmen. Denkt men dan toch dat ge alle eerge voel verloren hebt MAAR zelfs ten tijde van kiezing hebben de liberalen en socialisten voor u, Buiten lieden, Landbouwers, niet anders over dan heleediging, versmading en laste ring. De liberale Volksgazet, Dc Waarheid, Recht door Zee die u do liberale candi daten aanbevelen blyven niet ten achter om u te beleedigen en te versmaden. In bedoelde liberale organen trof men Zondag 11. aan, sprekende van de bui tenbevolking, van de landbouwers 't vol gende Ginder staat 't kasteel en hier staat de Kerk De kasteelheer n houdt het volk KORT en de n priester houdt het DOM. Dus om iemand te behouden toat hij is moet. hij het zijnof liever, om iemand dom te kunnen houden moet hij toch dom zijn. Dus geene andere conclusie is moge lijk dan de buitenlieden, de landbouwers zijn dommerikken, domme sohep- Kiezers onzer landelijke Gemeenten, van Mylboek en Schaerbeek die belee- diging, die versmading wordt u toege worpen in naam van do liberale socia listische candidaten, in naam van MM. Rens, Van der Scbueren, Leveau, Huysmans, Jef De Blieck, enz. enz. Ja, 't is in hunnen naam dat de libe rale Volksgazet en hare afzetsels De Waarheid en Recht door Zee u toe roepen Buitenlieden, Landbou wers 1 ge zijt maar domme vlegels Kiezers, onzer landelijke gemeenten, die beleedigingen, die versmadingen, die vuige lasteringen moet ge op 24 Mei aanst. de liberale candidaten betaald zetten... Ge kunt niet beter aan die boleedi- gers, aan de versmaders, aan die las teraars, uwe diepe verachting betoo- nen dan met als een man te stemmen voordo Catholieke Candidaten welke ti eeren en liefhebben en ten allen tijde zullen bereid zijn om uwe be langen altijd, overal en in alles met moed en standvastigheid te verde digen, en dus Leve de CathoUeke Candidaten MT "Rpric onze liberale Volks- ■"J-* vertegenwoordiger, zou toch ook eens iets doen voor do landbouwers. Hij stolde namelijk ter Volkskamer voor eene som van 500 dui zend frank te stemmen om ter hulp te komen aan de landbouwers van 't Ar rondissement van Aalst, welke door hagelslag schade hadden geleden... Nu, toen zyn voorstel ter sectie moest onderzocht en besproken worden, schit terde onze 0)ooj2 Rens door zijne afwe zigheid. Hij vaagde zjjne pollevies aan de boeren Ziedaar len het en zullen het blijven herhalen dat Pie Daens en al dezen die aan de menschen zeggen dat zoo België den CoDgo overneemt onze mili- cianen naar het zwarte land zullen gezonden worden ge patenteerde logenaars zij n Het art. i onzer Grondwet zegt dat de Belgische soldaten tot verdediging der coloniën of overzeesche bezettingen alleen door vrywilligo dienstneming mogen wor den aangeworven. Nu het liberaal Ezelsorgaan bekent dat dit de waarheid is en dat Pie Daens, alias Groene Pie, liegt en bedriegt... Maar, zegt het ezelsorgaan verder, zie dit art 1 onzer Grondwet kan gewy- zigd worden. En de Grondwet zal gewijzigd wor den zoohaast Leopold er oenig belang bij heeft.... Nu dit wordt gezegd juist als of er eerst geene ontbinding der wet gevende Kamers moet plaats hebben om do constitueerende vergadering aan te stellen die slechts met de twee derden der stemmende Grondwet wyzigen kan. Nu dat zou zoo gemakkelijk niet gaan; daar zouden wy, catholieken, hij zijn Maar kom, kom als do lucht invalt zijn al de musschen dood en de ezels der liberale Volksgazetook Ath had men zoo als hier rondgestrooid dat de Bel- gische soldaten naar den Congo zullen gezonden worden. M. Hoyois ca- lj tholieke Volksvertegen woordiger van Doornik heeft in de zitting van woensdag in de Kamer die leugens ge schandvlekt. De liberalen, radicalen en socialisten die daar candidaat zijn heb ben openbaar moeten bekennen dat dit eene onwaarheid is; dat de Grondwet ver biedt ooit eenen enkelen soldaat naar den Congo te zenden. Zullen onze tegenstrevers die schro melijke lougens blijven drukken Dat tandentrekkers en vastenavondzotten zulke liekens zingen kan mon begrij pen, maar dat men dat blyfl vertellen tegen alle waarheid, om eenige sukke laars te bedriegen, roept wraak. Landbouwers, burgers en werklieden, gé ziet hoe die mannen met onze brave catholieke bevolking den zot willen hou den. Zegt het overal aan uwe vrienden en kennissen. Stemt op 24 Mei als een man voor onze Catholieke Candida ten Dit is het beste antwoord dat er te geven is aan al die volksfoppers. llPflpn I Het beste bewijs dat de c liberalen met de belangen der landbouwers zich zoo zeer bekom meren als met de oude manen, ligt hier in dal ze nergens eene maatschappij, eenen bond, eene vereeniging hebben gesticht tot bevordering der belangen van de landbouwnijverheid... Dat men ons eens eene enkele Ge meente in ons Arrondissement aanwijze waar eene samenwerkende melkerij, eene veeverzekering, een geitenbond, eene spaargilde. eene raffeisenkas, enz. door de liberalen is ingericht gewor den Maar neen, die Gemeente zal men ons niet aanwijzen. Neen. de liberalen bekommeren zich met de buitenlieden niet dan om ze uit te schelden, ze te versmaden, ze te las teren. f¥#*l !c in het ongeluk, 'tis in het gevang, dat ik de voortreffelijkheid gevoeld heb van den christen Godsdienst boven al de gods diensten der wereld. Welke diepgron dige wijsheid is er in hetgoen de blinde wijsgeer de uitzinnigheid van het kruis noemt In den droevigen toe stand waarin ik ben, waartoe zou my het beeld van eenen gelukkigen en ge prezen wetgever dienen Wanneer ik dat ijzeren kruis bezie, zie ik den onschuldige met doornen gekroond, handen en voeten met nagels doorboord, bezwijkende en stervende in de folterin gen ik zeg mij Ziedaar myn God en ik durf klagen Oh, ik hecht mij aan dit gedacht en straks daalt de troost in mijn hert ik heb de ijdelheid van 't le ven gekend, waarom heb ik het niet verloren, vooralleer den tijd gehad te hebben mijne misstappen te vermenig vuldigen. Diderot. de liberalen en socialisten zien u toch zoo doodgeern... en tot bewijs 1. Wie is 't, die in de Kamer, telken jare, de opening der grenzen vraagt voor het vreemd vee De socialisten on de liberalen. 2. Wie is 't, die, alle jaren, zich ver zet tegen de gezondheidsmaatregelen dio de catholieke RegeeriDg aan de grenzen voor het vreemd vee oplegt, om onzen veestapel togen het mond- en klauwzeer te beschermen De liberalen en socialisten. 3. Wie is 't, die gestadig roept dat de landbouwers te veel geld winnen, dat het vleesch, de boter, dc melk, de eieren te duur zyn De socialisten en de liberalen. 4. Wie is het, dio in de Kamer ver klaard heeft,dat als do liberalen meester worden van 't Gouvernement, zij de too- lagcn, verleend door het Staatsbestuur aan boerenbonden, veeverzekeringen, kweeksyndicateu, zullen afschaffen De liberalen, de socialisten. En men looclienc niet Immers in kamerzitting van 24 April i906(Annalcs parlemontaires bladz. 1366, 2* kolom) drukte gezel Malemprê zich onder de goedkeuring der liberale en socialis tische linkerzijde volgender wijze uit M. Malemprê. Wanneer eene an dere regeering aan 't bewind zal komen, dan zullen al de toelagen gegund aan catholieke landbouwinrichting, afge schaft worden. M. Terwakone. Wy nemen acte van uwe verklaring. M. Malemprê. Neem er acte van zooveel het u lust. Wat dient er ineer bewezen beid voorhouden, een» hun doen en laten beoordeelon dau schreeuwen ze moord en brand ja, dan lieren zij men belee- digt ons. terwyl wy ons nooit aan iets dergelijks vergrijpen... Maar, neen dan In 't orgaantje der roode leeperikken ofte winkelpolitie- kers van Zondag 11. leest men Het is algemeen gekend Moyer-, soen is een dom kieken in vergely- king met onzen vriend Huysmans. G'hebt gelyk, man, g'hebt overschot van gelyk neen M. Moyersoon heeft zooveel verstand niet als ^Huysmans, Anseele, Van de Velde en consoorten, om de gaaien uit te buiten en langs hunne schouders naar eere en vetbetaal- de bedieningen te klauteren. Het socialism in België is ecnakolosaU uitbuiterij van gaaien men vrage bet eens aan de bruine of afgescheidene Gentsche socialisten Nu dit zullen wij bewijzen - Gezel Van Langendonck, roode Volksvertegenwoordiger voor Leuven, komt eene brochuur in 't licht te gevea tegen de overneming van Congo... Volgens die roode alweter zal die overneming voor België eene allerslecht ste zaak zijn... 't Zal de ruïne zijn onzer staatsfinanciën, de ondergang des Va derlands. Brrrrrrrr't is wreed En na al die malheuren beschrevea te hebben, vraagt gezel Van Langen donck Nr 30. Wat willen de socialiste» Nr 31. De socialisten willen dat Con go bestuurd worde door een inter nationalen Raad. Dus Congo is goed om over te nomen op voorwaarde dat hy beheerd wórdt door een internationalen Raad... Wy begrijpen De Congo mag oyer: genomen worden als de groote ropde uitbuiters maar do kans hebben ran hunne handen in de vette Congowaters te kunnen wasschen. Begrepen Begrepen Hebt ge geen zieltje dan weegt moet tot de overtuiging komen dat moesten de blauwe en roode carte- listen op 24 Mei zegepralen er een llbe- raal-radikaal ministerie zou tot stand komen dat geen zes maanden leven zou. En inderdaad indien het ministerie niet gedwee bukken zou voor de grillen, bevelen en eischen zijner roode bondge- nooten, ware het weldra naar de maan. Men heeft het in Holland onderronden en dat zullen wy een» uitleggen. En zoo het aan de roodeu gehoorzaam de, wat zou er van ons, van het nu ge lukkig België geworden Vervolging, dwinglindy, nieuwe drukkende belas tingen, scbooloorlog, godsdienstvervol gingen, enz. enz. Wie dit in aanmerking neemt kan voor de blauwe cartellston niet stem men want het ware met koelen bloede de toekomst van 't Vaderland in gevaar brengen. Wanneer men voor de CathoUeke Candidaten stemt, dau stemt men voor 't behoud van rust en vrede in't land, voor 't behoud van den vooruitgang en voorspoed welke wij, sedert jaren be leven 't is de toekomst van 't land verzekeren. Dit zullen zij die nadenken begrypen cn hierom zullen zij als esn stommen voor de Catholieke Can didaten Opgedragen raio bondgenooten der soci alisten. In 't orgaantje der Aalstersche socialisten Recht en Vrijheid van Zondag jl. lezen wy Het wordt tijd dat daar verandering aankomc, dat de werkende klasse zich hier (te Aalst) ook voorbereide voor dit feest,en in massa deelneme... aan de optochten en stoeten, waardoor - de werklieden aan de burgers, hunne - meesterstoonen dat zij een einde willen stellen aen het huidig bestuur en eelf- n beheer eener klasse, ten nadeele - der werkende klasse. - Wat staat er hier tusschen de regels te lezen Gelijk Vooruit achreef op 20 Maart Jl. Catholiek en Uberaal 't Zijn dieven «Hemenl i Vooruit van Zaterdag 5 November 1904, deell eene correspondentie meè uit Aalst onderteekend A. Nichols, do roode partijsecretaris. Wy knippen er 't volgende uit

De Denderbode | 1908 | | pagina 1