Donderdag 50 April 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4047 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Frankrijk tot voorbeeld. Heldin van het kwaad DE BERISPING. Tuin- en Landbouw. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van «Ie Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in allo Postkantoren des Lands. CUlUl'K «UiJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 29 April 190R. Onze Belgische liberalen en socialis ten staan in bewondering voor 't gene i zij in Frankrijk zagen gebeuren en roe- i pen ons, Belgen, gedurig toe Ziedaar voorbeelden die men hier te lande zou moeten navolgen of naleven. Volgens de liberale haantjes vooruit en de roode hoofdmannen is de Fransche Regeering de eenigste die oprecht volks gezind is. Wanneer hier in België door de catholieke Meerderheid wetten worden gestemd welke bijdragen moeten lot zedelijke en stoffelijke opbeuring van burger, landbouwer en werkman dan roepen rooden, groenen en blauwen immer toe Oe kent niets van de zaak alle utce zoogenaamde volkswettenzijn maar pronk- wetten, ja, facadeicelten. Maar reacht wat Wanneer wij zullen mester zijn en de voorbeelden zullen in toepassing brengen die onze Fransche vrienden ons geven dan zal 't wat anders i Zijn Inderdaad, ja, dan zal 't wat anders zyn Maar burger, boer en werkman zullen het best gewaar worden dat het wal anders is... j Hedendaags dank aan de doeltreffende maatregelen en wetten door 't catholiek Ministerie in leven geroepen hebben landbouw, handel en nijverheid zich ontwikkeld, i. a. w. ze zijn met rasse schreden vooruitgegaan, hij zooverre dat er eene redelijke welvaart heerscht. Ook dank aan 't wijs beleid, aan het spaarzaam bestuur onzerCath. Ministers zyn de verbruiks belastingen onbedui dend voor de werkersstanden. En inderdaad al de voedingsstoffen al wat onontbeerlijk is voor het leven der menschen, wordt bjj den invoer in ons land niet belast, komt dus vrij van I tollasten binneD. Het brood, het zout, de petrol, de luci- ferkens of stekjes zijn in België vrij van alle lasten. Welnu in Frankrijk zijn al die stoffen en voorwerpen belast en moeten er dus veel duurder betaald wordeD. Op het zout wordt eene belasting van 19 centiemen per kilogr. geheven DOOR EVG. I.Ellv. 23e VERVOLG. Haar uitstapje duurde meer dan twee uren, en dien geheelen tijd was zij in ge- peinzen verzonken. Op eene hoogte gekomen, bleven hare oogen bij toeval op een schilderachtig dal rusten, waar zich een Zwitsersch huisje j verhief, dat de rentmeester van baron van Sangedaar, twee jaar te voren, had laten i bouwen om zelf in te gaan wonen. Zekere omstandigheden hadden hem dit belet en zeer lang had hij vruchteloos gepoogd een huurder te vinden. Laura was dus zeer verrast rook te zien opgaan uit den schoorsteen van de Muksen, gelijk men deze woning heette, naar den naam van het dal waarin ze gelegen was. Tegelijkertijd zag zij er een grooten Newfoundlander uitkomen, gevolgd door een man met breedgeranden hoed en dich ten baard. Hij zette zich op eene bank aan ae deur, en, toen de amazone voorbijreed op een dertigtal meters, stond hii op en groette beleefd. De maagd ondervroeg haren dienaar, doch kon niet de minste bijzonderheid no pens den vreemdeling te weten komen. Toen zij de poort van El6egem binnenge reden was, vond sij haren broeder op het De petrol die in België van 12 tot 15 centiemen wordt betaald, kost in Frank rijk 50 k 60 centiemen den liter omdat het gouvernement 30 centiemen rechten den liter eischt. De luciferkes of stekjes zijn in Frank rijk zesmaal duurder dan in België ten gevolge der belasting die er op gelieven wordt. En mag eene Regeering die zulke belastingen in stand houdt wel aan spraak maken op den naam van volks- regeering Neen, een Regeering die belastingen blijft heffen op zaken door 't volk dage lijks gebruikt, is geene volksregeering. 't Werkende volk moet zulk eene Re geering afkeuren en verachten. En de ouderdomspensioenen. Dagelijks spotten blauwen, rooden en groenen met het pensioen van 65 frank dat onze Belgische catholieke Regeeriug aan 't volk gunt. Maar zouden onze blauwe en roode cartelisten niet beter doen hunne Fran sche vrienden met die spotternijen te bejegenen De Fransche ouderlingen wachten nog altyd naar het hun beloofde pen sioen. En zo kunnen nog lang wachten; ze worden met beloften gepaaid en met beloften vult men geene hongerige ma gen. Nu, wanneer de arme Fransche dut sen van honger, van koude, van ellende klagen en om hun pensioentje smeeken, dan worden zo afgeschept met het onver anderlijke antwoordDe kas is ledig Maar indien er geen gold in kas is voor 't pensioentje der ouderlingen, dan is er toch geld genoeg in om de jaarlyk- sche parlementaire vergoeding te ver- hoogen van 6,000 tot 15,000 franks, zoo maar eene vermeerdering van 9 duizend frank. Lap ze me daar Nu dat onze Belgische socialistische Kamerleden dit benijden valt niet te be twijfelenen moesten ze er de macht toe hebben ge zoudt ze zien lekken en trek ken dat het eene roode benedictie zoo zijn. En boven dit alles zouden godsdienst oorlog on dwingelandsche vervolgingen tegen Priesters en kloosterlingen ge pleegd worden en dat zijn, volgens de rooden en blauwen ook voorbeelden die hier dienen nageleefd te worden gras, in de schaduw eens kastanjebooms. Roel sprak zij dad ïlijk, wist ge dat in de Muksen iemand woont. Welja, sedert de laatste week. En wie is het. Ge begrijpt dat me zulks niet aanbe langt en 't is dus bij toeval dat ik vernomen heb, wat ik u ga zeggen. Deze gebuur heet Joris Zoetberg en moet zich bezighouden met landschapsschilderen, want hij gaat nog al dikwijls schetsen nemen. De wedu we Bansak, zijne oude huishoudster, zegt ook dat hij machtig veel schrijft, 't Is du6 een mengelmoes van schilder en letterkun dige.. en alzoo niet veel bijzonders. Nog- tans is hij onbeschroomd, want eergisteren heeft hij me stout aangesproken om mij verscheidene inlichtingen over de streek te vragen. Ik heb onwillens eenigen tijd met hem gesproken, en ik zal u maar bekennen dat hij me tamelijk bevallen is... Misschien wilde hij zich hier wel doen uitnoodigen. 't Is mogelijk, zeide Laura maar laat ans gaan middageten, want de wan deling heeft me hongerig gemaakt. Zeg, hernam Roel, met zijne gewone onachtzaamheid, uwe vraag nopens dien schilder-letterkundige heeft me doen ver geten u een nieuws aan te kondigen..., een groot nieuws voor u en ik zal herhalen wat ik u vroeger reeds zegde leg de hand op uw hart, want het gaat alarm slaan Och wat zijt ge vervelend, broeder, en welk een leelijk stelsel heb» gij, met Neem dit kind aan en voed het voor •dij op ik zal er u voor beloonen d. Die woorden komen van de dochter van Pharao, zy sprak ze tot de moeder van Mozes, toon zij haar het kindje toever trouwde, dat zij in een biezen korfje tusschen het riet van den Nijl had ge vonden. Mij dunkt dat de H. Kerk ook die woorden tot do ouders richt, wanneer zij hun het kind ter hand stelt dat zij door het doopsel van de eeuwige dood heeft gered. En wat bij de opvoeding bet meest noodig is en dikwijls het meest ont breekt, is de tucht. De tucht zonder dewelke al het overige niet kan dienen, behelst de bewaking, de vermaning en de berisping. Wat de berisping aangaat: 1. Zij moet gedaan worden De ouders mogen nooit zeggen Ze zijn wijzer, zij zullen zich van zelf wel bete- ren-. Wat brengt een akker van zelf op, indien hij niet beploegd, noch be werkt, noch bezaaid wordt? Onkruid en doornen. De ouders mogen ook niet zeggen Ze zijn wijs genoeg; ze weten wat ze doen en laten moeten. Neen, zij hebben geene ondervinding, gij wel. Daarbij gij blijft ouders tot uwen sterfdag toe, en zyt verplicht uwe kinderen te bestie ren en op den goeden weg te houden, hoe oud zij ook mogen zyn. 2. Zij moet op behoorlijken tijd gedaan worden. Niet volgens uwe grillen b. v. vandaag eene fout bestraffen en morgen nietvandaag eene kleine fout grootelijks bestraffen en morgen eene groote door de vingeren zien Ook nooit onvrijwillige misslagen straffen of na tuurlijke gebreken bekijven. Doch ook nooit fouten van opgezetten boozen wil laten doorgaan, vooral wanneer de kin deren zich niet beteren willen. 3. Zij moet op behoorlijke wijze gedaan worden. Nooit met oploopendheid, gramschap of gevloek dan immers mist de berisping haar doel de kiuders ge voelen ook dat de ouders zei ven op die wyze misdoen. De berisping moet altijd gedaan worden met kalmte en redenee ring. De ouders mogen de kinderen nooit slaan tenzjj een weinig, in de jonge jaren, wanneer zij nog onbekwaam zijn om reden te verstaan. Zij mogen ook nooit tot straf opleggen wat de kinderen moeten achten en lief hebben. En in do berisping moeten vader en moeder altijd ééne koord trekken en malkander niet tegenwerken. Daarom zal moeder als dikwijls de teederheid van heur hart moeten onderdrukken en denken dat de liefde, gelijk de zon, zich al dikwyls achter de wolk van vaders strengheid moet verbergen. Pastoor Vossaert had op zekeren Zon dag zijne beminde parochianen eene duchtige en welverdiende berisping ge geven. Jamaar, die beminde parochia nen, gelijk het dikwyls gaat, namen hot hoog er. kwalyk op; en opdat pastoor Vossaert het wel zou geweten hebben, gingen zy 's nachts op den dorpel zyner voordeur eenen schildwacht zetten zon der hoed of muts op. 's Anderendaags 's morgens, als pastoor Vossaert naar de kerk ging, vond hy den kadeê daar stake stijf vervrozen op zynen dorpel. De pastoor stak dat in zyne mouw den schildwacht niet, maar de poets die zyne parochianen hem gebakken had den. En, peisde hy alzoo, ik zal hun dat Zondag aanstaande betaald zetten. Die Zondag kwam, en pastoor Vossaert ging op zijnen preekstoel Beminde paro chianen, zei hy, ik heb daar over acht dagen eene pil gegeveD voor uw deugd en welzijn, en ik heb van 's ander daags mot voldoening gezien dat zij gewerkt heeft E. V. D. iemand altijd zoo te doen wachten, als ge zijne nieuwsgierigheid opgewekt hebt. Wel lieve, mijn professor in letter kunde heeft me altijd gezegd, dat de be langstel ing grooter wordt naarmate men de oplossing van eene 2aak behendig weet te rekken. Welnu, Frederik van Borluit was nog niet uit de wolken gekomen Frederik, zegt gij Spreek dan, pla ger, ge doet me kwaad worden I -- Frederik, ja die is... hier... Nu kent gij het groot geheim i Laura voelde zulk eene ontroering dat zij zich op eene bank liet neervallen. Ha, dat pakt u, zeide de jongeling. Maar indien het eenvoudige nieuws zijner aankomst u in zulk een treurigen toestand brengt, wat zal het dan wezen als ge u in zijne tegenwoordigheid zult bevinden Er is gelukkiglijk middel om den slag te bre ken. Weet dus dat de lieve neef schrikkelijk vermoeid is en hij op een kussenbank van de groene kamer is ingeslapen. Ik geloof dat het, in 't belang uwer zenuwen, goed zou wezen, hem in de armen van Morpheus rustend te zien. Dat zou al helpen om u den man meer eigen te maken... Kom, ge zult hem door het venster kunnen beschou wen. Roel nam zijne zuster bij de hand en voerde ze naar een der vleugels van het slot. Laura wierp eenen gretigen blik in het vertrek, waar de reiziger nog altijd ■liep. Toestand van den landbouw op het einde der maand Maart 1908 (naar de verslagen der Staatslandbouwkundi- gen.) De beoordeelingen over den wasdom der veldvruchten verschillen eenigzins sedert eene maand. In menige streek moest men perceelen tarwe herzaaiën, door de vorst bescha digd. De gerst heeft nog meer geleden, zon der dat men zeggen mag dat zy in 't algemeen mislukte. De rogge ziet er zeer goed uitmis schien zelfs is zy wat te weelderig. In de Kempen en in Vlaanderen heeft de laatgezaaide rogge nochtans van de koude geleden en eonige perceelen zullen moeten ingeploegd worden. Op de slecht beschutte gronden is het koolzaad vernietigd. De klaver is redelijk schoon in 't alge meen. De inkarnaat klaver heeft zoo goed niet aan de koude weerstaan als de gewone klaver. In menige streek zal men meer sui- kerbeeten planten, nu dat de prijs ervan gestegen is Om de wintergranen te vervangen welke door de koude vernie- nigd werden, zal men ook meer land aan de haverteelt besteden. Men zal min vlas zaaien omdat de tegenwoordige pryzen niet winstgevend genoeg zijn. In het Zuiden van Luxemburg, plant men meer en meer paardenboomen, die aldaar goede opbrengst geven. In een groot gedeelte dor Ardennen zal men, op het onlangs ontgind braakland, aardappelen planten, haver zaaien en weilanden aanleggen. Gedurende de eerste helft der maand werd er op het land niet gewerkt; voor het oogenblik zelf kan men op vele akkers niet ryden. De prys der landbouwprodukten is een weinig gedaald. Voor de granen wordt deze vermindering door sommi gen toegeschreven aan de onmogelijk heid om den veldarbeid voort te zetten. Daaruit volgde dat er meer gedorscht werd en alzoo werden meer produkten ter markt gebracht. Dit kan onkel op zekere plaatsen eenigen invloed gehad hebben en het is van weing belang voor de groote markten, die voor een zeer klein gedeelte door inlandsche produk ten bevoorraad zijn. De prijs van het vlas is gedaald. De tabak onderging eene merkelijke prijsvermindering. De gerst wordt moeilyk verkocht. De prys van het hooi is merkelyk O I fluisterde zij, ziedaar wel zijne trekken,., maar wat is hij veranderd, groote jod 1 Niet mooi, he lachte Roel spottend. Mogen zijne geesteshoedanigheden zijne leelijkheid vergoeden. Frederik sch oot nu juist wakker, en, de oogen naar het raam wendende, bemerkte hij de twee jongelieden, die ijlings verdwe- IV. Laura en Roel de Dak begaven zich naar het vertrek, waarin Frederik van Borluit zich bevond, die van zijnen kant naar bui ten kwam om hen te groeten. De maagd gevoelde eene ontroering, die hare wangen deed gloeien en haar hart kloppen. Eindelijk stond zij vlak tegenover den nieuw aangekomene, wien zij hare bevende hand aanbood, zeggende Wees welkom, neef, iedereen is hier gelukkig over uwe terugkomst, Frederik stamelde eenige woorden, waar mede hij zijne blijdschap betuigde terug op Elsegem te zijn. Intusschen veranderde hij van houding, en zijn gelaat kwam in 't volle daglicht. Laura, die het woord ging hernemen, maakte eene plotselinge beweging, welke den graaf niet ontBnapte. 't Ia dat degene die zich tegenover haar De boter blyft zeer duur. De verhandelingen van mager vee zyn zoo talrijk niet als op andere jaren, omdat men later dan gewoonlijk de dieren op de weiden zal kunnen bren gen. Schoon vee wordt nochtans duur verkocht. Het vetmesten is weinig winstgevend en menige boer zoo volgaarne meer melkkoeiën houden, kon hy gemakke lijker het daartoe noodige werkvolk vinden. De melkkoeiën worden veel gevraagd. De kalveren zyn aan hooge pryzen. De prijs der vette varkeDs vermin dert. De viggens zyn een weinig opge slagen gedurende de maand, maar voor liet oogenblik, zijn zy wat goedkooper. De handel in paarden is van weinig belang. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING— Karei. VAN1 DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Dbndbrbode. Spoedige bediening. Matige prij zen. bevond, van nabij gadegeslagen, veel meer veranderd^ was, dan zij het eerst had ge dacht Een gedeelte van zijn gelaat was onzichtbaar, doordien, een dichte baard het bedekte de oogen lagen diep in hunne verslenste kassen en schenen als van leven beroofd. De jaren, het verdriet en de ver moeienissen hadden den knappen jonkman, wiens beeld zoo levendig in 's meisjes geest gegrift was, wreedaardig misvormd. Ik begrijp uwe verbazing, lieve nicht, zegde hij maar hoe kon het anders met een zwerversleven zooais ik er een geleid heb Eenige maanden verblijf alhier zullen me echter spoedig het verlorene doen terugwinnen. Laura zette zich neer en noodigde hem uit haar na te volgen hierop legde zij hare hand derwijze dat hij den diamant moest zien, dien hij haar vroeger had geschonken; doch hij scheen er niet de minste aandacht op te geven. Ik kom in eene zeer droeve omstan digheid terug, sprak hij treurig. Gij hebt ongelukkiglijk te lang ge wacht, antwoordde Laura. Ja, doch ik kan me niets verwijten ik heb moeten toegeven aan dingen, die niet afhankelijk waren van mijnen wil.... hn wie zou overigens zulk eene gebeurtenis hebben kunnen veronderstellen. ((Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1