Donderdag 7 Mei 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4049 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Belgische Rent. van het kwaad Kiezingen van 24 Mei. Rooken der Schoolkinders Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ming van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes manden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van d© Putte-GooaHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 i in alle Postkantoren des Lands. DE DENDERBODE CUIQUli HIIUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 6 Mei 1908. De Belgische rente aan 3 per cent is izer dagen gezakt tot op 92,75. Dat lieuws heeft menigeen ongerust ge haakt. Men was in België gewend die rente titels te aanzien als briefkens van Sloo fr. op vasten intrest gesteld en men irordt nu gewaar dat zij ook eene koop- Mar zyn waarvan de weerde moet ver aderen volgens hot evenwicht tusschen traag en aanbod. Zijn er redens om ongerust te zyn en wat is er gebeurd Beziet eens de renten van al de landen ran Europa en gij zult zien dat ons klein felgië de 3d* plaats bekleedt voor zijne «nteDe Engelsche rente aan 2 per lent staat aan 96. de Fransche aan 97, to Belgische aan 92,75, de Zwitsersche au 91, de Hollandsche aan 90 en al de udore aan min. Ons Belgisch crediet, zoo sprak de iinister over eenige dagen, is zoo ast en zeker gebleven als ooit. Niette- BDstaande die verzwakking van eenige rekeD, toch blijft het voor alle rente nier het zekerst van zyn kapitaal aan ■Belgische renten te verpanden. I Die verzwakking moet dan niemand Ipntstellen. Zij is ten andere gemakkelijk lom verstaan, daar zij het noodzakelijk |»volg is van zekere feiten die de le- Waskrachten van België ongeraakt la- li Sedert de geldcrisis van 1907 wierd Ittt per cent van het geld merkelijk ver- Ipderd en de banken konden door voor- Ifeelige voorwaarden vele capitalen aan 'Belgische rente onttrekken. 1 In December laatstleden wierd er )ene leening gedaan van 40 millioenen en bons du trésor aan 4 per cent. ianstonds hebben veel menschen hunne Belgische renten van 3 per cent uitge- ■okken om zulke weerden te koopen jan 4 per cent. Dat was met volle ■pp, maar natuurlijk dat deed de Belgische rent dalen. Voeg daarbij dat België in 1907 groote S luitengewone onkosten had ter oorzake jan het wederkoopen van ijzerenwegen |te andere nuttige werken. Het is vast klaar dat die werken een bewijs zijn ran onzen voorspoed die klimt, maar niet is ook klaar dat zij niet seffens hunne ïtpbrengst geven. Daartoe moet er wat tjd zijn, en intusschen die kosten moe- en gedekt worden. En hoe Door de afcwone geldmiddelen van het land of loor buitengewone leeningen. Maar de nooit Elu. Leêjv. O I wanneer ik denk aan al hetgeen heeft plaats gehad, schijnt het mij dat ik nneloos word... He: kasteel was volkomen isloten, er waren hier slechts eenige trou- dienaars uw vader kon onmogelijk Wleen uitzijn bed komen, en nogtuns was .W verdwenen, terwijl zij die hem bewaakte •ten oogenblik aan den slaap toegaf En weet het,men heeft hem sedert dien nog yiet teruggevonden.... 't Ie aan denslim- •ten, den geleerdsten mensch onmogelijk baruit wijs te worden. En die bewaakster Dat was de ge- lelichapsdame van baronnes de Dak, heeft oen mij gezegd. Wat is dat voor eene trouw Ik ben eerst erg boos op haar ge est, doch later heb ik begrepen, dat het :innig was haar te verdenken, want wat zij hebben kunnen doen... welk belang ze er bij Nogtans, ik kan haar niet :n. Zij heeft mijnen afkeer overigens repen en elders eene betrekking ge- :ht. ÈGij hebt de goedheid gehad, mij te weten, dat mijn vader mij vergeven dat hij na eenen schijnbaren verkoop goederen om er de waarde van na te gewone geldmiddelen moeten dienen voor de gewone onkosten, en zoo moet men aan die ton eene nieuwe kraan zet ten leening in bons du trésor. Eindelijk de Congokwestie had ook haren invloed. Vele kortziende men schen vreesden dat Gongoland ten min ste binst de eerste aanstaande jaren, weinig winst en vele lasten ons zal bij brengen. Dat maakt hen vreesachtig en zoo hebben zij ook gemeend wel te doen met hun Belgische renten in an dere weerden te verwisselen en zoo deden zij nogmaals de rente verzwakken en dalen. Hoe staan dan onze financieële zaken in België Onze handel op land klom in 13jaren van 2 milliards op 7 milliards frs. Onze handel op zee klom van 6 millioen ton tot op 13 millioenen. Is die voorspoed, die uitbreiding van zaken niet reusachtig Maar het is mogolyk voor eenen han delaar zijne zaken te vergrooten zonder onkosten te doen En wie zou er om reden van die onkosten durven zeggen dat die handelaar ten onder gaat Inte gendeel die onkosten zijn een wel ge plaatst geld. Zulke handelaar, zulk land zyn voorspoedig en verzekeren aan hunne kinders al beter en beter welvaren. Zoo is het bij ons Wy laten de uitslagen volgen der kie- ziDgen in 1904 in de Arrondissementen waar er op Zondag 24 Mei tot de kiezin gen voor 't Senaat en de Volkskamer moet overgegaan worden. Bij eersten oogslag zal men bemerken dat de catholieke stellingen om zoo te zeggen nergens bedreigd zijn, terwijl wy, calholieken, maar eenige stemmen aan le winnen hebben om aan onze blauwe, roode en groene tegenstrevers zetels te ontnemen te Aalst, Dendermon- de, St. Nicolaas, Gent, Audenaarde, Hasselt, Bergen, enz. Het kiezerskorps is op vele plaatsen merkelijk vermeerderd, bij voorbeeld voor onze stad Aalst zijn er sedert de kiezing van 1904 ongeveer 600 kiezers bijgekomen welke over 900 a 1000 stem men beschikken,en die zich, volgens ons, zullen verdeolen in evenredigheid der getalsterkte van de partijen behalve voor 't Daensism 't welk van dag tot dag grond verliest. laten, tot inkeer was gekomen. een nieuw testament had gemaakt... Deze woorden wekten terzelfdertijd ver bazing en verlegenheid bij Laura op. die ze ten minste zonderling vond op zulk een oogenblik en zij wist nauwelijks wat te antwoorden, toen haar broeder, die even te voren was uitgegaan, terugkwam met de boodschap dat het middagmaal opgediend was. Er werd weinig gesproken aan tafel Frederik van Borluit at weinig, dronk nog minder en hield niet op met eene onver schilligheid te toonen welke Laura ten zijnen opzichte al meer en meer ontgoo chelde. Ten einde het gesprek t^ verlevendigen, sprak Roel den graaf over zijnen strijdtocht in Atjeh en over den hardnekkigen weder stand welke onze noorderburen in die landstreek aantroffen. Ik heb voor het oogenblik veel ruBt noodig, antwoordde Frederik, ik ben niet geneigd veel te praten, vooral over het ver leden. Ik haak naar eenzaamheid en rust. Dan zullen wij er hier twee hebben, die aan dezelfde koord trekken wij hebben op de Muksen ge weet, dat eenzaam landhuisje wij hebben daar een vreemde ling. die ook niet veel van gezelschap schijnt te houden... Maar gij moet hem kennen, want gedurende een kort onder houd, dat ik met hem heb g«had, heeft hij me over u gesproken. In alle geval uit de hieronder staande cyfers mag men afleiden dat wij calho lieken mogen hopen en dat er zeer veel kans bestaat dat de catholieke meerder heid in Volkskamer en Senaat zal ver sterkt worden. Aalst. Calholieken 34,856 stemmen 3 gekozen Liberalen 11,325 1 Daensisten 9,480 1 Socialisten 2,839 0 Audenaerde. Calholieken 17,651 stemmen 2 gekozen Liberalen 10,382 1 Socialisten 1,632 0 Afgesch.cath. 2,572 0 Gent-Eecloo. Catholieken 73,644 stemmen 6 gekozen Liberalen 33,029 3 Socialisten 21,746 2 Daensisten 7,271 0 Sint-Nicolaas. Catholieken 36,603 stemmen 3 gekozen Cartellisten 9.487 1 Afgesch.cath. 3,184 0 Dender monde. Catholieken 26,159 stemmen 2 gekozen Cartellisten 9,052 1 Daensist 3,276 0 Charleroi. Catholieken 43,963 stemmen 3 gekozen Liberalen 29,299 2 Socialisten 73,075 4 Bergen. Catholieken 24,192 stemmen 1 gekozen Liberalen 25,415 2 Socialisten 39,692 3 Afgesch. soc. 3,702 0 t Zoningen. Catholieken 22,636 stemmen 1 gekozen Liberalen 15,991 1 Socialisten 22,298 1 Thuin. Catholieken 18,589 stemmen 1 gekozen Liberalen 18,090 1 Socialisten 15171 1 Doornik-Ath. Catholieken 41,999 steramen 3 gekozen Liberalen 89,929 3 Socialisten 12,718 0 Afgesch. soc. 1,194 0 Hoei-Borg worm Catholieken 28,085 stemmen 2 gekozen Liberalen 15,728 1 Socialisten 23,600 2 Luik. Catholieken 48,617 stemmen 4 gekozen Liboralen 39,492 3 Socialisten 64,703 5 Over mij riep Frederik verwonderd nit hoe heet hij dan Hij zegt Joris Zoetberg te heeten en u in een ver afgelegen oord ontmoet te hebben, dat hij me genoemd heeft, maar dat ik vergeten heb, daar ik zeer zwak ben in aardrijkskunde. Die naam, zeide Frederik, is me ge heel onbekend men is ten andere niet verplicht zich alle personen te herinneren, dien men op zijnen weg ontmoet. Dat is waar, wedervoer de jonge Dak des te meer daar gij niet weinig ge zichten van alle soort.gedurende uwe lange afwezigheid, moet gezien hebben. Toen het middagmaal afgeloopen waB, stond Frederik van Borluit op en zeide dat hij naar Ronse moest, waar hij zijnen dienstknecht en zijn reisgoed had achter gelaten. '8 Anderendaags 's morgens zou hij terugkomen om mevr. de Dak te groe ten, die met hare gezelschapsjuffer naar Rakelvee was gereden. Zoodra hij zich verwijderd had, zeide Roel tegen zijne zuster Wat had ik u gezegd Ik ben er daarenboven verre van af, te willen be weren dat ik ieders hart kan doorgronden en toch heb ik dadelijk gevoeld, dat onze neef noch een aangenaam karakter, noch goede manieren bezit. Nu, dit wil ik hem geenszins verwijten, want het kan bijna niet anders, wanneer men zoolang bij halve wilden verkeerd heeft. Verviers. Catholieken 22,267 stem. 2 Liberalen 13,047 1 Socialisten 19,085 2 Landbouwcand. 8,254 0 Hasselt Catholieken 23,204 stemmen 2 gekozen Liberalen 8,625 1 Daensist 734 0 Tongeren-Maaseyck. Catholieken 24,258 stemm. 2 gekozen Cath. (Gielen) 14,819 1 Liberalen 4,470 0 Socialisten 1,288 0 Tolaal gekozenenen van deze reeks Catholieken39 Liberalen 22 Socialisten19 Daensist i De Kamer bestaat thans uit 89 catho lieken, 45 liberalen, 31 socialisten en 1 Daensist. Te Amsterdam is een onderzoek inge steld geweest naar den omvang, dien het rooken van sigaren en sigaretten onder de leerlingen verkregen heeft. Eene vragenlijst werd gezonden aan alle openbare scholen in Amsterdam. Over het algemeen worden sigaretten gerookt, alhoewel sigaren on zelfs tabak geene uitzondering zyn. Voor de snoepcenten worden vaak sigaretten gekocht, die soms voor de kinderen gemaakt schynen. Men ver koopt hier sigaretten met zeewier ge vuld natuurlijk goedkooper dan de andere De winkeliers schijnen dus al rekening te houden met de koopdracht van de kleine rookers. Verder meldt men dat winkeliers eene sigaar of siga ret geven voor de boodschap als ze tabak voor vader moeten halen. Maar de gevallen, dat grootere broeders, va der, zelfs moeder de kinderen gold geven om ze te koopen, of ze eigenhandig te verstrekken, zijn lang niet zeldzaam. Vele ouders schijnen er nog trotsch op te gaau, dat zoontje lief des Zondags met hen mede gaat wandelen, gewapend met eene sigaar. Dat de kinderen zelf zich groot gevoelen, als ze doen als groote menschen is zoo de aard van het kind. Maar dat ouders het belang van hun kind niet beter kcnDen is minder begrijpelyk. Verwaarloosde straalzwer- vetjes komen natuurlijk steeds voor op het lijstje van geregelde rookers. Ten duidelijkste blijkt, hoe hoogst noodig het is, de ouders door het woord en ge- Hopen wij, murmelde Laura, dat eene andere levenswijze een anderen mensch van hem zal maken. De maagd ging naar hare kamer, opende een venster en, na eenen doelioozen blik over het park te hebben laten weiden, dat verlicht werd door de ondergaande zon be gon zij te denken aan de veranderingen welke haar droombeeld had ondergaan. In stede van dien gezelligen, edelmoedigen Frederik, wiens beeld zij zoo trouw in haar binnenste bewaard had, vond zij een koud en somber man terug, die geen enkel woord over had voor het verleden, waarvan het herdenken hem een genot moest zijn. Laura's teleurstelling was groot geweest, want zilte tranen biggelden over hare wan gen en 't was slechts tegen den morgen dat zij een weinig kon insluimeren. V. Den volgenden dag kwam Frederik van Borluit tamelijk vroeg op Elsegem, waar Laura en haar broeder hem wachtten om naar Rakelvee te rijden, zooals zij waren overeengekomen. Is uwe moeder van mijne komst ver wittigd vroeg hij aan zijne nicht. Neen ik wil haar verrassen. Men stapte het rijtuig binnen, en Roel liet eventjes de zweep over de paarden gaan, zoodat deze in draf vooruitsnelden. Laura had een geaprek aangeknoopt met schrift op het nadeelige van het rooken te wijzen. Hot heeft ten zeerste verbaasd bjj 6- en 7jarige kinderen reeds zooveel rookers, ja zelfs pruimers aan te treffen. «De ergste rookers zijn tevens pruimers en behooren tot de allerdomste van mijne klasse. Bij kleuters van 6 jaar eu waarschijnlijk nog jonger moet men dus stevige rookers zoeken, 't Is schandelijk en onverantwoordelijk. Een eigenaardig verschijnsel is het, dat steeds de oudste leerlingen eener klasse, rookers zyn en toch weer niet eigenaardig, want do rookers zijn ach terlijk en de achterlijken bljjven zitlen en zoo zien wy telkens, dat zij die blij ven zitten of zullen blyven zitlen. de ergste rookers van de klas zijn. Vaak achterlijk in rekenen, in taal en lezen wordt ook vaak vermeld, maar vooral in schrijven. De rookers schrijven zeer beverig, a lezen we telkens. Geen wonder, want ook herhaalde keeren lezen we dat de rookers zenuwachtig zijn. Het is dus zeer begrijpelijk als wij lezen De domste kinderen uit de klas, juist die kinderen die meestal eens zijn blijven zitten, rooken. Het is eene groote uitzondering, als wij lezen De drie jongens die vrij geregeld rooken. behooren tot de beste leerlingen van mijne klas. Zoo eene groote uitzondering, dat we dit slechts eens aantreffen, alleen nog vinden we: Hel zijn gezonde jongens, a Maar daar tegenover staat, dat steeds gezegd wordt - zenuwachtig, bleek, aanleg voor tering, kribbig van natuur, sufferig, - en ook Die nooit rooken of rookten, zien er frisscher uit dan de andore. Bij de niet-rookers zijn de liefste en vlugste jongens van de klas. De nadeelige gevolgen van het rooken voorkinderen springen dus duidelijk in het oog. Het weêr in Mei volgens den ouden majoor. Van 1 tot 15, afwisselend schoon en slecht met groote veranderingen in de temporatuur, onweeren van 15 tot 18, stortregens van 19 tot 23, regen- en hagelbuien, hevige onweeren en vorst van 24 lot 28, gevoelige verwarming, schoone dagen van 29 tot 31, onwee ren, regen. Een ideaal weêrke voor de schoonste maand van 't jaar in 't vooruitzicht haren neef, die zich echter even achter houdend toonde als den dag te voren, toen het rijtuig eensklaps stilhield en men den jongen baron hoorde roepen He, goeden morgen, mijnheer Zoet berg zijt ge reeds zoo vroeg de schoone natuur aan 't bewonderen, om ze op het doek te brengen Geenszins,jonkheer, antwoordde eene welluidende stem, ik begeef me naar Groenmeersch, bij heer van Sange, om er eenige schilderijen te zien, Laura had spoedig 't hoofd aan het por tier uilgestoken, en de bewoner van de Muksen groette haar beleefd. Frederik van Borluit integendeel bleef ïprakeloos zitten. De onmoeting komt van pas, hervatte Roel, wij hebben juist onzen neef Frederik bij ons... Zeg I kapitein, hier is de heer, waar ik u gisteren over sprak, en die be weert u te kennen. Bij deze woorden kreeg Frederiks gelaat eene uitdrukking die Laura vrees aanjoeg. Kwajongen bromde hij dat hij zich met zijne eigene zaken moeie en mij met vrede late Daarna richtte hij zich tot Roel, en zeide, altijd zonder zijne plaats te verlaten Neef-jongen, als ik verlang dat ge mij iemand voorstelt, zal ik u daar in tijds ken nis van geven rijd verder zonder langer oponthoud. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1