9 B B n i ff B B i i B ,.|g| g Donderdag 14 Mei f908 5 centiemen per nummer 02"e Jaar 4051 jlll D Dl D D onder Nr 1 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM isa® - - VADERLAND, TAAL, VRIJHEID SENAAT. Rooskleurige stembrief. Vereenigile Arrondissementen Audenaerde-Aelst. Verkiezing voor vier Senatoren VOLKSKAMER. Witte stembrief. Arrondissement Aelst. Verkiezing voor vijf Volksvertegenwoordigers Onderrichtingen voor de kiezers. - KIEZERS stemt allen als een man Aan <Ie vrucht kent men den boom. ij Een enkel y~ puntje zwart i- I gemaakt dit van t vierkant onder NDERBODE Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Bning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes anden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont togen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Gooeeens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. ---r t- I -TÈSr-* J CUIQUK «UU«. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ton bureele van dit blad. Aalst, 13 Mei 1908. DEN 24 MEI 1908. Hier moet men stemmen Van Vreckem Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem PLAATSVERVANGERS de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Gheeraerdts PLAATSVERVANGERS DEN 24 MEI 1DOH. Hier moet men stemmen Woeste De Sadeleer Pieraert Moyersoen de Bethune PLAATS VERVANGERS Moyersoen de Bethune Van der Lindet Van der Taelen Wie kiezer is voor den Senaat is ook 5 kiezer voor de Kamer van Volksverte- genwoordigers en krijgt zooveel roos- Kleurige en witte stembrieven als hij stemmen heefteen, twee of dry. Wie kiezer is voor de Kamer van a PLAATSVERVANGERS PLAATSVERVANGERS Volksvertegenwoordigers al leenlijk krijgt zooveel witlo stembrieven als hij slem men heeft een, twee of drij. Men moet op AL de stembrieven die men ontvangt stemmen, zoowel op de rooskleurige als op de witle stembrie ven. Wel op te letten dat men dus op alle stembrieven rooskleurige en witte stemt. Hoe kan men geldig stemmen Men kan op vier wijze geldig slem- men. 1° Mol het wit puntje zwart te maken van't zwart vierkant dat boven aan de lijst der catholieke candidaton juist onder Nr 1 is geplaatst. 2° Met alleenlijk liet wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant nevons den naam van één enkel der titelvoe- rende catholieke candidaton. 3° Met alleenlijk het wit puntje zwart le maken van 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der plaatsver vangende catholieke candidaten. 4° Met terzeifdertjjd het wit puntje zwart te maken van het zwart vierkant nevens den naam van één enkelen der catholieke titel voerende candidaten en van één enkelen der catholieke plaats vervangende candidaten. Doch voor de zekerheid, raden wy allen aan alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat zich onder Nr 1 bevindt, bovsn aan de lijst der catholieke candidateD. Welke zyn nietige ofliever ongeldige stembrieven 1° Als men het wit puntje van het zwarl vierkant boven aan de lijst der catholieke candidaten, onder Nr 1, heeft zwart gemaakt en dan een of meer witle puntjes zwart inaakt nevens den naam van een of meer der catholieke titelvoe- rendeof plaatsvervangende candidaten. 2° Wanneer men witte puntjes der zwarte vierkanten zwart maakt nevens de namen van verscheidene titelvoerende of plaatsver vangen candidaton 3° Wanneer men panacheert, in an dore woorden, wanneer men stemt voor candidaten van verscbillige lijsten. Wie panacheert maakt zijn stem brief ongeldig. Wy herhalen het Het voorzichtigste van al, zal dus zijn, te stemmen boven aan de lijst der catholieke candidaten, dan maakt men geene lieve kinders en loopt men geen gevaar een ongel dige stembrief in de Bus neèr te leggen. Ja. inderdaad zoo is hetaan de vrucht kent men den boom. Een slechte boom kan niets anders dan slechte vruchten voortbrengen. De boom van 't verplichtend onzijdig, laat ons liever zeggen van 't goddeloos of godverloockeneud onderwijs moet wel zeker een slechte boom zijn als men de vruchten ziet die hij in Frank rijk w aar hij geplant is, oplevert. Ouders Voegden Vaders Moe ders oordeelt over de vruchten die men er plukt Op de 2 millioen inwoners van Pa rijs zijn er nog 100,000 die hunnen Paascliplicht vervullen d. i. op 100 personen 5 communiekanten, waaron der i man en I vrouwen. Voor I860 waren in dezelfde slad jaarlijks 3 duizend burgerlijke begra fenissen nu is dit getal geklommen lot bijna 17 duizend, het derde der overljjdens. In 1884 waren er voor heel Frankryk 1657 echtscheidingen in 1902 klimt dit. gelal lol 8431. In dil land is er ééne echtscheiding op 62 huwelijken in Oostenryk 1 op 169 in Rusland 1 op 450 in Engelaud 1 op 577. By onze zuiderburen ontmoet men 2 millioen families zonder kinderen; 2 andere millioen met één kind. Te Parijs worden jaarlijks 13 dui zend onwettige kinderen geboren, 't is te zeggen, een vierde der geboorten. Do kinderbribben tellen er 3 duizend verlatene kinderen. De misdadigheid der kindoren groeit aan met eene schrikbarende snelheid in 1882 weid vervolging ingespannen voor 16 duizend feiten in 1892 voor 41 duizend. Meer dan de helft dezer betroffen de onzedelijkheid. In 1884 telde men daar 75 honderd zelfmoorden in 1892 reeds 9 duizend: waaronder 2 duizend vrouwen. Parijs telt eindelijk 250,000 lichte kooien Zooals wij altijd schreven, onderwys zonder godsdienst leidt tot ondeugd in plaats van ervan te verwijderen. Onderwys en godsdienst moeten dus samengaan, en zoo willen wij, catho- lieken, het Wat denkt U, Ouders Voegden Vaders Moeders der vruchten van de zen boom Wij booren U antwoorden Slecht 't Kan niet slechter zijn Ehwel, zulk een boom zouden blau wen, rooden en groenen in ons vaderland willen planten. Kunt ge er in toestemmen dat uwe kinderen zouden opgekweekt wordon der wijze dat er zcdeloozen, schelmen, dieven, baanstroopers, godverlooche naars enz. zouden van gevormd worden die u tot schande zouden dienen en eindelijk de nagels uwer doodkist war den Indien ge dit wilt vermijden, stemt dan onder 1*1r 1, voor de catholieke candidaten 1 Zestig jaar regeering. Keizer Frans-Joseph van Oostenrijk, zal in 't korte zijnen jubilè vieren van 60 jaar keizer en koning. Als men de geschie denis nagaat, komt men zelden zoo'n langdurige regeering tegen. Uit de oude tijden, ware de Egyptische koning Itamses te vermelden; deze regeerde van 1281 vóór Christus, tot 1348, en was zoo 67 jaar aan 't hoofd van zijn volk. Ook Sabor II de Oroote, koning dor Per sen en Sassaniden, koning der konin gen i> genoemd, heerschte 71 jaar, van 3o9 tot 380 na Christus Dan komt een tijdperk van 1000 jaar. waar binst niet éen vorst 60 jaar lang liet bestuur in handen had. Dan nog zijn de geschied schrijvers niet goed takkoord over den datum der troonbestijging van Alphons I Hcnriques, koning van Portugal sommige zeggen dat 't was in 1109, an dere in 1139 deze vorst heeft dus, ofwel 76, ofwel 56 jaren geregeerd. Spanje heeft ook eeuen koning gehad die lange en gelukkig geregeerd heeft. Jacob koning van Aragonië, van 't jaar 1213 tot 1276, alzoo 63 jaar. Het is bekend dat erin het fransch stam huis der Bourbons, verscheidene vorsten lang regeerden. Lodeioijk XIVkoning van Frankryk, kwam aan in 't jaar 1643. Hij was nog te jong, en regeerde eerst onder voogdij van Mazarin. Daar hij slechts in 1715 gestorven is, zoo heelt hy 72 jaar aan het hoofd van Frankrijk geslaan. Ook zijn opvolger Lodeic\jk XV, die in 't jaar 1773 gestor ven is, had lijj de 60 jaar regeering. In Engeland vinden wij maar éenen koning zoo lang op den troon, Georges III, van 1760 tot 1820. In de laatste tien jaren, was hy evenwel maar ko ning meer met name, daar hij zinneloos geworden is. Koningin Victoria de moe der van den tegenwoordigen koning Eduard, dio in 't jaar 1837, op 18 jarigen ouderdom, aan het bewind kwam en stierf in 1901, heeft eene voorspoedige regeering van 64 jaar gehad. In Saksen heerschte Frederik August van 1763 tot 1827, alzoo ook 64 jaar, nogthans, van 1763 tot 1768, onder voogdy van prins Xavoor.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1