m BI 2 g B B H 3 B irD D Zondag 17 Mei 1908 5 centiemen per nummer 62ste Jaar 4052 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID SENAAT. Rooskleurige stembrief. Vereenigde Arrondissementen Audenaerde-Aclst. Verkiezing voor vier Senatoren VOLKSKAMER. Witte stembrief. Arrondissement Aelst. Verkiezing voor vijf Volksvertegenwoordigers Onderrichtingen voor de kiezers. KIEZERS stemt allen als een man onder Nr 1 De catholieke Partij. ONDER N' I MILITAIRE DIENST Stemt alleen onder Nr1 DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor da Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen lijn ten laste van den schuldenaar. Man Schrijft in by C. Van de Putte-Gooasena, Korte Zoutstraat, Nr 31 an in alia Postkantoren des Lands. CU1QUE atlVH. Par drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich to wenden ten bureela van dit blad. Valst, 16 Mel I908. DEK &4L MEI 1908. stemmen Van Vreckem Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem PLAATSVERVANGERS de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Gheeraerdta PLAATSVERVANGERS DEN MEI 1908. Hier moet men Woeste De Sadeleer Pieraert Moyersoen de Bethune PLAATSVERVANGERS Moyersoen de Bethune Van der Linden Van der Taelen PLAATSVERVANGERS PLAATSVERVANGERS Wie'kiezer is voor den Senaat is ook kiazer voor de Kamer van Volksverte genwoordigers en krijgt zooveel roos kleurige ec witte stembrieven als hy stemmen heefteen, twee of dry. Wie kiezer is voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers a 11ee n1y k krygt zooveel witte stembrieven als hy stémmen heeft een, twee of drij. Mén moet op AL de stembrieven die men ontvangt stemmen, zoowel op de robaklaurigè als op de witte stembrie- TM. Wei op ia lattau dat man dus op alle stembrieven rooskleurige en witte stemt. Hoe kan men geldig stemmen Men kan op vier wijzen geldig stem men. 1° Met het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat boven aan de lijst der catholieke candidaten juist onder Nr 1 is geplaatst. 2° Met alleenlyk het wit puntje zwart te maken vau 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der titelvoe- rende catholieke candidaten. 3° Met alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant nevens dan naam van één enkel der plaatsver vangende catholieke candidaton. 4° Met terzelfdertijd het wit puntje zwart te maken vau het zwart vierkant nevens den naam van één enkelen der catholieke titelvoerende candidaten en van één enkelen der catholieke plaats vervangende candidaten. Doch voor de zekerheid, raden wy allen aan alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat zich onder Nr 1 bevindt, bovsn aan de lijst der catholieke candidateD. Welke zyn nietige of liever ongeldige stembrieven 1° Als men het wit puntje van het zwart vierkant boven aan de lijst der catholieke candidaten, onder Nr 1, heeft zwart gemaakt en dan eon of meer witte puntjes zwart maakt nevens den naam van een of meer der catholieke titelvoe rende of plaatsvervangende candidaten. 2° Wanneer men witte puntjes der zwarte vierkanten zwart maakt nevens de namen van verscheidene titelvoerende of plaatsvervangende candidaton 3° Wanneer men panacheert, in an dere woorden, wanneer men stemt voor candidaten van verscbillige lijsten. Wie panacheert maakt zijn stem brief ongeldig. Wy herhalen het Het voorzichtigste van al zal dus zijn, te stemmen hoven aan de lijst der catholieke candidaten, dan maakt men geene lieve kinders en loopt men geen gevaar een ongel dige stembrief in de Bus neèr te leggen. In een vorig nummer hebbon wij doen bemerken, dat, moesten de blauw-roode cartelisten zegepralen, zij zich over een gemeenzaam programma zouden moe ten verstaan. In zake van maatschappelijke hervor mingen, van collectivism, van invoe ring eener republiek is tusschen libera len en socialisten de verstandhouding onmogelyk. Het eenige terrein waarop zy zich kunnen verstaan, is de gods dienst-vervolging, het anti-clericalism zoo dit heden geheeten wordt. Nu wat zouden de gevolgen zyn van 't anti-clericalism Dit ware onbetwistbaar voor België een onheil vooral onder zedelijk en stoffelijk opzicht. Dus voor de liberalen of de socialisten stemmen waren dit onheil verzekeren. Alle ware vaderlanders moeten dus voor de Catholieke Candidaten stemmen en waarom i° Omdat zij de vertegenwoordigers zyn eener Party welko alleen in staat is onze staatsonafhankelykheid en natio nale instellingen te bewaren, de vrijheid in alles en voor allen te doen eerbiedi gen, den vrede te verzekeren en den bloei van handel en nijverheid ten bate der algemeens welvaart te bewerken. De catholieke partij is geene confes- sioneele partij, neen zij behoort tot geene geloofsbelijdenis en al dezen, 't is gelyk tot welke religie ze toebehooren, maar voorstaanders zijn der vrijheid in alles en voor allen, vijand van allen maatregel van vervolging, dwinge landij, verbanning en haat kunnen er zich by aansluiten en zullen met openen armen ontvangen worden. Nu dit is ter Volkskamer bevestigd geworden door Minister Graaf de Smet de Naeyer toon hy in zitting van 20 April 1904 zegde De mensch welke persoonlijk tot geene geloofsbelijdenis behoort, of d wel een protestant, een israëliet, zou zich onder de plooien onzer vaan kun- nen scharen. Ja, voorzeker, omdat onze Partij openstaat voor al dezen d die de maatschappelijke noodzakelyk- a heid van den Godsdienst erkennen, Hem eerbiedigen cn zich tegen dezen verklaart die Hem bevechten. De catholieke Partij is dus de Partij van al dezen teel he aan 't anti-clericalism vijandig zijn. 2° Omdat de catholieke Party geene Partij is van kaste of klas. De liberalen en socialisten zijn van weinig aanzien bij onze landelijke be volkingen en de socialisten tellen weinig aanhangers in onze Vlaamsche gewes ten. De catholieke Partij vindt hare partijgangers in de volkrijkste steden, in de verst afgelegene wijken, zoowel in Vlaanderen als in 't Walenland... De liberalen vertegenwoordigen slechts de ryke burgerijde socialisten vormen de werkerspartij. De catholieke Partij alleen vereenigt in haren schoot rijken cn armen, werklieden en burgerszij ver eenigt ze in eenen gemeenzamen geest van vooruitgang en maatschappelijke recht- veerdigheid. Dus, de catholieke Partij is de ware nationale Partij. Voor 't verledene on voor de toekomst ligt haar programma bealoten in hulp aan de werkera- standen, openbaar onderwijs, open bare welvaart, vrijheid voor aHen en in alles, eerlijkheid en reoht- veerdigheid Geen kiezer welke dit alles aankleeft kan een oogenblik aarzelen zyne stem of stemmen te schenken aan de verte genwoordigers der nationale Partij aan de Catholieke Candidaten... Alle ware vaderlanders, ja, al wie den naam van Belg waardig is, zal stemmen Vroeger jaren onder't liberaal Ministerie zagen de ouders huane jw zonen met hartzeer en angst naar 't leger trekken... Menige moeder heeft bittere tranen gestort als zy er aan dacht dat haar lieveling wel van 't leger zou kun nen terugkeeren als een ware geus die noch vau kerk noch kluis houdt od daarbij vloeken en de rest. Maar 't was toch niet te verwonderen dat vele miliciaueu naar huis terugkeer den als geus en de rest. 't Werd hun belet of onmogelijk gemaakt hunne godsdienstige plichten te vervullen en de weinigen die, zonder menschelijk opzicht en als 't hun mogelijk was, Mis hoorden werden begekten bespot... 't Was dus niet te verwonderen dat ze als geus en de rest naar huis keerden. Het catlioliek Ministerie heelt daar een einde aan gebracht. He4 heeft bevo len dat de zondagscorvées zouden afge schaft worden en aan de soldaten de noodigen tyd zou gegund worden om hunne godsdienstige plichten te kwytetf als ze het verlangen. Nu heden worden onze christene milicianen door allerlei inrichtingen, militaire kringen in de groote garni zoensteden, dank zij de edelmoedige vrij gevigheid der catholieken gesticht, op den goeden weg gehouden. Nu heden worden de milicianen be zoldigd ze ontvangen een frank daags waarvan de helft voor de ouders. Onder de heerschappy der liberalen ontvingen ze niets. HERINNEREN wij hier dat, toen het wetsontwerp op de bezoldiging der milicianen in de Volkskamer ter sprake kwam, den vertegenwoordiger der groene volksfoppersparlij uitriep Der tig frank is veel te veeltien frank is meer dan genoeg want ze kunnen thuis zooveel niet verdienen. Moesten de liberalen en socialisten aan 't bewind komen 't ware met de bezoldiging der milicianen weldra ge past. Overigens ze hebben het meermaals verklaard in redevoeringen en liberale dagbladen. Dank aan de bezorgdheid van 't catho- liek Ministerie worden onze milicianen nu beter gevoed. Nu, wat het vleesch betreft, zijn het geeno kloeringen meer of vleesch van oude boesten, soms twee maal gestorven. Onder dit opzicht zijn er allerlei merkolyke verbeteringen ingevoerd. De diensttijd is merkelijk verminderd geworden en van 't contingent wordt jaarlijks 't getal vrijwilligers af getrok ken. Wat willen de catholieken 'Wat wil len de liberalen en socialisten roode groene 1 De catholieken willen een vrijwilli gersleger tot trapsgewijze afschaffing of verzachting der lotery. Wat willen liberalen en socia listen P De liberalen willen De algemeene persoonlijke dienst en afschaffing der vergoeding of be zoldiging van een frank daags. In zitting der Volkskamer van i De cember 1905 zegde M. Huysmans, radi- co-socialisl, door M. Hymans, de hoofd man der liberalen ondersteund Dat het Ministerie een ontwerp neór- legge waarbij de persoonlijke dienstplicht wordt ingevoerd en wy zullen met hem medegaan. a Dat is klaar en duidelijk. De socialisten willen De gewapende natie. In zitting der Volkskamer van 14 De cember 1905, zegde de soelaliat Smeet» De legers in kazernen vergaderd zijn een gevaar de gewapeade natie zou het land moeten verdedigen tegen den vreemde, maar ook het recht als het door 't gezag der oversten s wordt miskend. Nu als de socialisten hunne goesting niet zouden kunnen doen, zou 't recht miskend zijn en dan revolutie... Ook nog, de soldaten zouden zeiven oordee- len of ze hunne wapens tegen den bul- tenlandschen vijand of tegen hunne eigene oversten keeren... De algemeene persoonlijke dienst plicht zou jaarlijks meer dan 50 duizend weerbare mannen naar de kazernen sleuren en millioenen en millioenen zouden verslonden worden om dit lager van een half millioen soldaten uit t« rusten, te bewapenen, te huisvesten t« voeden met geringe bezoldiging. Dus impost in bloed en geld. Heeren Kiezers I Ziedaar de twee stelsels, die liberalen en socialisten stellen tegen over dit der Catholieken, welke vijandig zyn aan alle verzwaring van den bloedimpost en zoo weinig mogelijk geldelijke opoffe ringen willen. Om te veronderstellen dat gij aan 't blauwe of roode stelsel den voorkeur geveu zult, moeten onze tegen strevers u als lieden van bekrompen verstandvermogen aanschouwen. Dus gestemd voor de catholieke Can didaten ouder Nr 1. en dan zijt ge ver zekerd GOED gestemd te hebben Zou men waarlijk niet moe ten denken dat een der helden uit den ezelsstal, door MM. Deblieck, Rons, Van der Schueren enz., betaald is om de buitenlieden te boleedigen, te versma den en te lasteren. Vroeger tyd slingerde men de men- schen van den buiten naar 't hoofd Halfhouten, mastentoppen, ploegen dis in God geloo ven, barbaren, moordenaars, dieven, baanstroopers, kalveren, enz., enz. In 't ezelsorgaan van 19 April 1. 1. staat er te lezen a Ginter staat 't kasteol en hier ataat de kerk. De kasteelheer houdt het volk KORT en de priester houdt het DOM. Dus de buitenlieden zyn dommerikken; immers om iemand dom te kunnen hou den moet hy dom zyn. Maar zie dit is nu toch zoo grof niet als 't gene de liberale held Zondag 1.1. tegen de buitenlieden uitbraakte. Nu heet hij de buitenlieden Itedclooze «lieren. De Catholieken van België en bijzon derlijk de Woestistcn zijn vijanden van den leerplicht, vyanden van 't algemeen onderwijs, vooral op den buiten, be weert de liberale held... En waarom, onder ander f Omdat wij, catholieken, willen: «lat de buitenlieden nis rede- lonze dieren moeten blij- ven. Dus weêr eens om onredelijk dier te kunnen blijven moet. men een onredelijk dier zijn. En de liberale-sociallstiscbe caDdida- ten schamen het zich niet aan de kiezers op den buiten te smeeken dat re toch voor hen, voor hunne beleedigers, be spotters en lasteraars, zouden stemmen. Nen teen onder do broek ja, dat wel en anders niet. Komkom f die liberale held verdient een kruis... Maar hola! hy heeft al een op zynen rug i' Leve de Catholieke Candidaten I

De Denderbode | 1908 | | pagina 1