i i q J m 11 2 3 D B m Donderdag 21 Mei 1908 5 centiemen per nummer 62'le Jaar 405-5 onder Nrl onder Nr1 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID SENAAT. Rooskleurige stembrief. Vereenigde Arrondissementen Audenaerde-Aelst. Verkiezing voor vier Senatoren VOLKSKAMER. Witte stembrief. Arrondissement Aelst. Verkiezing voor vijf Volksvertegen woordigers Onderrichtingen voor de kiezers. KIEZERS stemt allen als een man Ket catholiek Ministerie en de Landbouw. Herbergiers laat u niet foppen Stemt alleen ar DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van «le I*utte-Goossen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE eUIJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen o») 3Ja bladzijde 50 centiemen. Dikwijls le herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. He eren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag on vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va i dit blad. Valst, SO Mei 1908. DEN 94 mei I908. Hier moet men_ stemmen Van Vreckem Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem PLAATSVERVANGERS de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Gheeraerdts PLAATS VER VA NGERS I>EN 94 MEI 1908. Hier moet men stemmen Woeste De Sadeleer Pieraert Moyersoen de Bethune PLAATSVERVANGERS Moyersoen de Bethune Van der Linden Van der Taelen PLAATSVERVANG SRS PLAATSVERVANGERS 1 Wie kiezer is voor den Senaat is ook kiezer voor de Kamer van Volksverte- fenwoordigers en krijgt zooveel roos- leurige en witte stembrieven als hij stemmen heefteen, twee ot dry. Wie kiezer is voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers alleenlijk krijgt zooveel witte stembrieven als hij stemmen heeft een, twee ofdrij. Men moet op AL de stembrieven die men ontvangt stemmen, zoowel op de rooskleurige als op de witte stembrie ven. Wel op te letteu dat men dus op alle stembrieven rooskleurige en witte stemt. Hoe kan men geldig stemmen Men kan op vier wijzen geldig stem- men. 1° Met liet wit puntje zwart te maken van 'l zwart vierkant dat boven aan de lijst der catholieke candidaten juist onder Nr 1 is geplaatst. 2° Met alleenlijk het wil puntje zwart le maken van 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der titelvoe- rende catholieke candidaten. 3° Met alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der plaatsver vangende catholieke candidaten. 4° Met terzoifdertijd het wit puntje zwart te maken van het zwart vierkant nevens den naam van één enkelen der catholieke titelvoerende candidaten en van één enkelen der catholieke plaats vervangende candidaten. Doch voor de zekorheid, raden wy allen aan alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat zich onder Nr 1 bevindt, bovén aan de lijst der catholieke candidaten. Welke zijn nietige of liever ongeldige stembrieven 1° Als men het wit puntje van het zwart vierkaut boven aan do lyst der catholieke candidaten, onder Nr 1, heeft zwart gemaakt en dan een of meer witte puntjes zwart maakt nevens den naam van een of meer der catholieke titelvoe rende of plaatsvervangende candidaten. 2* Wanneer men witte puntjes der zwarte vierkanten zwart maakt nevens de namen van verscheidene titelvoerende of plaatsvervangende candidaten 3* Wanneer men panacheert, in an dere woorden, wanneer men stemt voor candidaten van verschillige lijsten. Wie panacheert maakt zijn stem brief ongeldig. Wij herhalen het Het voorzichtigste van al zal dus zijn, te stemmen boven aan de lijst der catholieke candidaten, dan maakt men geene lieve hinders en loopt men geen gevaar een ongel dige stembrief in de Bus neèr te Onze blauwe, roode en groene tegen strevers, laat ons liever zeggen, onze. vyanden, willen doen gelooven dat al wal het catholiek Ministerie reeds heeft gedaan en doot voor de landbouwnijver heid tot geen voordeel aan onze lande lijke bevolkingen dient. Ilct Catholiek Ministerie zou aan zijne opperste plicht zijn te kort gekomen indien het de landbouwnijverheid niet ware ter hulp gekomen in de crisis die vele lieden lijden deed. En inderdaad, de landbouw is de be langrijkste aller Belgische ny verheden. De laatste optelling heeft bewezen dat de landbouwnijverheid werk verschaft en bijgevolg laat leven aan 1,200,000 menschen in de koolmijnen, steengroe ven enz. worden er slechts 173,000 werk lieden gebruikt voor *t vervoer enkel 95,000 werklieden in de ijzernijver heid slechts 27.000 mannen. In den landbouw worden er rond de twee raillioen hectaren grond bebouwd, de weiden meegerekend en de jaarlyk- sche opbrengst mag op 800 millioen ge schat worden. Do liberalen hebben het gerucht ver spreid dat het Ministerie van Landbouw zou afgeschaft worden, doch de heer Helleputte verklaarde uitdrukkelijk dat er daar nooit kwestie is van geweest of zijn zal. Het catholiek Ministerie kwam bijzon derlijk de landbouwnijverheid tor hulp door de verspreiding alom van 't land- bouw-onderwijs. Ja, het zijn bijzonderlijk de landbouw kundigen van den Staat welke de ken nis van don aard der gronden, van plan ten, van mest, van zaad, van 't veefok- ken enz. hebben verspreid. Hulde moet gebracht worden aan hunne bekwaam heid en hunne werkzaamheid. En inderdaad, deStaatslandbouwkun- digen hebben van 1895 tot 1906, rond de 8000 voordrachten over zaken van land bouw gehoudon. Zy bezorgden over allerlei onderwer pen 23,000 geschrevene raadgevingen. In 't zelfde tydstip, deden zij ongeveer 30,000 reizen tot zelfs in de verst afge legene gehuchten en wijken. De landbouwkundigen van den Slaat zyn ten dienste der landbouw-comicen en van de landbouwers zij begeven zich dadelijk naar' al de plaatsen waar men hunnen raad of hulp kan noodig hebben. De werkiDg der Staatslandbouwkun- digen zal nog meer en meer uitgebreid worden en ook meer en meer gezorgd dat deze dienst nog beter ingericht worde. Het is onbetwistbaar dat de werking of dienst dezer landbouwkundigen reeds de grootste vruchten heeft afgeworpen. Ja, dank hieraan weten nu vele, zeer vele landbouwers en hoveniers wat ze doen, waarom zij het doen en hoe zij het doen. In den landbouw gaat hetgolykin alle andere bedrijven men moet zijnen stiel kennen, in den grond kennen of men loopt met de kar den berg af, den afgrond in. De landbouwkunde is eene ware ernstige, grondige wetenschap. Eon voorbeeld nemen wij het bemesten der landen. Een landbouwer bemest zijne velden maar wordt bedrogen in de kwa liteit of handelt verkeerd... En 't gevolg is de meststofTen verloren en slechte vruchten en dit doet achteruit boeren Het valt niet te loochonen de land bouwnijverheid is grootolijks vooruit gegaan en nog vele blijft er te doen om dien vooruitgang nog meer te verzeke ren en te bevestigen. Nu, om dit te verwezenlijken heeft het catholiek Ministerie, hierin gehol pen door 't vrije onderwijs een leer gang van krachtige en ernstige land- bouw-studie ingericht die veel zal bij dragen om mannen te vormen die ter hoogte zullen wezen om 't landbouwbe drijf met de meeste vrucht uit te oefe nen. En de hofbouw en moeskweekerij is ook aan de ernstige aandacht van het catholiek Ministerie niet ontsnapt. Maatregelen zijn genomen geworden om de teelt der moeskruiden, aardap pels, bloemkoolen onz., te bezorgen en te volmaken en merkten en uitwegen te zoeken, waar die voortbrengsels het voordeeligst kunnen verkocht worden. Nu dit is reeds voor een ruim gedeelte gelukt en reeds verledene jaar werd er uitgevoerd, vooral naar Engeland. Groensels voor Cr. 19,843,936 Fruit12,507,768 Planten en bloemen 10,891,746 Ziedaar reeds wat verkregen is ge worden en verbeteren zal het en moet het door de zorgen van 't catholiek Mi nisterie. Het is ons onmogelijk alles te herin neren wat het catholiek Ministerie reeds voor do landbouwnijverheid deed alles meêdeelen zou tien speciale n™ van ons blad vereisehen, 't zou een lyvig boek deel vormen. Herinneren wij dat het catholiek Mi nistcrie den gezondheidsdienst voor het vee heelt ingericht, zorgde voor ernstige vergoeding bij liet afmaken, in geval van besmettelijke ziekten, zoo bij paarden, koeiën, verkens enz. enz. ja, te veel om in een enkel dagblakartikel bespro ken te worden. Wat doen de liberalen voor de land bouwers Niels dan ze bespotten, be- leedigen en lasteren ze domhoof- den en redelooze dieren heeten. Eens vroeg men onderstand aan 't liberaal Ministerie om do landbouwers in de heerschende crisis lo helpen en Minister Rolin antwoordde Dat de landbouwers maar zich zeiven redden Lniidbouwers ■Kuiten lieden allen gestemd voor uwe vrienden, voor dezen die het mot U goed hebben ge meend en goed gemeend zullen blijven voor de G.atliolieke Candidaten onder n° 1 Om do herbergiers tegen de catholieke Volksvertegenwoordigers op te maken, vinden de liberalen alle siach van leu gens uit. Zoo riepen zij onlangs do her bergiers als volgt op Komt naar do meeling. dan zult gij kunnen oordeelen hoe men u het vel wil afstroopen... Leert uwe verdrukkers kennen, dan zult gij hen van zelfden rug toe keeren. Voorzeker zullen do liberale meo- tingislen op die meeting alle slach van leugens hebben uitgekraamd. Ziehier nu hoe het ontwerp van Mi nister Liebaert, dat door do catholieke Volksvertegenwoordigers niet wordt ondersteund, in zijnen haak zit Vooreerst, verre van eene vermeerde ring van lasten te zijn, behelst hot ont werp merkelijk ontlastingen 1° Niets is veranderd, geen enkel nieuwe maatregel noch vermeerdering van belasting is voorgesteld voor de herbergiers, die bestonden voor het ver gunningsrecht werd ingevoerd. 2° Eene vermindering van 16 °/0 (vijftien ten honderd) wordt toegestaan aan 46,230 herbergiers op de 50,000 die er bestaan, op hunne belasting. Die vermindering van lasten zal i millioen 130,750 frank bedragen. 3° Geen de minste nieuwe belas ting voor do herbergiers die het ver gunningsrecht niet betalen en alleen bier verknopen. Ziedaar beknopt de inhoud van het wetsontwerp door M. Liebaert voorge steld, hetwelk tijdens de beraadslaging in dc Commissiën cn in de Kamer mer kelijk zal gewijzigd worden door de catholieke Kamerleden. Verdors bevat het ontwerp van M. Liebaert verscheidene schikkingen toe passelijk op de nieuwe herbergen, 't is te zeggen degenen die herbergier worden na de stemming van de nieuwe wet, maar die niet toepasselijk zijn op de bestaande herbergiers. MEN BEMERKE wel dat onze catho lieke Candidaten 't accoord zyn met de catholieke Candidaten in gansch 't land dat ze dees ontwerp hoegenaamd niet stemmen zullen. Wat willen de liberalen en socia listen P En wat willen de liberalen Zy willen den prijs van den genover mer kelijk verhoogen. En de socialisten die gaan er nog gro ver door. In de commissiën heeft socia list Vandervelde gevraagd 1° De belasting op het vergunnings recht te verhoogen. 2° Den taks voor de opening eener herberg aanzienlijk hooger te stellen. 3° Het getal herbergen door de wet te doen beperken. 4° Den genever zeer hoog te belasten. Ziedaar het programma van socialist Vandervelde. En nu herbergiers, oordeelt wie u het vel wil afstroopen De caihoiieken die eene vermindering van het vergunningsrecht voorstellen. De liberalen die den genever willen opslaan, die grooter rechten op den ge never willen leggen. De socialist Vandervelde die het ver gunningsrecht wil verdubbelen, de her bergiers beperken door de wet, alle nieuwe herbergiers eene groote ope ningstaks doen betalen. Leert uwe verdrukkers kennen, dan zult gy hen van zelfden rug toekeeren cn stemmen voor de catholieken. Wie is het dan die het druppel tje van den armen man wil belas ten P Liberalen en socialisten en dan zijt ge ver zekerd GOED gestemd te hebben Ruurt.poorweK /halHt-Kei kxken- Dendrrhnuten)- Ni novo. Onze achtbare Volksvertegenwoordi ger M. L. De Sadelcer komt den volgen den brief to ontvangen van den Algc- meenen Bestuurder der nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen Als gevolg aan uw schryven heb ik de eer UEtl. te laten weten dat 't Staats bestuur reeds voorloopig do tramlinie Aalst - Haeltert -Kerkxken - Denderhau- tem-Ninove aangenomen heeft. De memorie van beschrijving der linie komt ons door den Heer Ingenieur toegezonden to worden. Binnen veertien dagen zal die memorie met de noodige slukkenaan het Staatsbestuur verzonden worden opdat de bepaalde goedkeuring zoude geschieden en de Staat zijne gel delijke tusschenkomst zoude vaststellen. Wanneer de tusschenkomst van den Staat verzekerd is zullen wij onmiddelyk degene der Provincie aanvragen en defi nitief alles in gereedheid maken. Aanvaard, lieer Volksvertegenwoor diger, de uitdrukking mijner volle ach ting. De Algemeen Bestuurder.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1