Donderdag 98 Mei 1908 5 centiemen per nummer 628te Jaar 1055 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Uitslagen der Kiezingen Heldin van bet kwaad Kamer van Volksvertegenwoordigers. EEN EN ANDEIt. 'ie DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Èening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes (laanden fr. 1-75 voor dry maanden, voofop te betalen. De inschrijving sindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 1 in alle Postkantoren des Lands. CU1QIE HULiM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 27 Mei 19U8. OP 24 MEI 1908. SENAAT PROVINCIE OOST-VLAANDEREN. Aalst-Audenaarde. Cath. 56,091 st.; gekozen: M.M. Van Vreckem, Raepsaet en de Kerchove d'Exaerde. plaatsvervangers M.M. do Gellinck fl'Elsegem en Gheeraerdts. Lib. 31,657st.; gekozenM.Bernaeyge; plaatsvervangerM. Deblieck. Gent-Eecloo. Cath. 71,926 st. gekozen MM. de Kerchove d'Üussel- gem, Vercruyse Brack en 't Kint de Roodenbeke. Lib. 36,911 st. gekozen MM. De Bast en Dierman. De radicalen verliezen een zetel. Dendermonde - St - Nicolaas. Cath. 62,916 st. gekozen M.M. De Bruyn, Mertens en de Ribeaucourt plaatsvervangers M.M. Van Naemen, de Neve de Rhode en Dubois. Blauw rood cartel gek.M. Couil- ler-De Mulder plaatsvervanger M. Goossens-Bara. PROVINCIE HENEGAUW. Charleroi-Thuin. Cath. 62,442 st. gekozen M.M. W. de Merode on Derbaix; plaatsvervangers MM. Goflin en Hazard. Lib. 47,588 st. gekozen M. Piret- Gobletplaatsvervanger M H. Hubert, Social. 84,684 st. gekozen gezellen Libioulle, Houzeau de Lehaie en Steurs; plaatsvervangerM. Dryon. Bergen-Zoningen. Cath. 54,043 st. gekozen M.M. Van de Velde en Hubert, Minister van Arbeid plaats- vervangersM.M. Vilain XI1II en de Savoye. Rood blauw cartel, 95,664 st. geko zen M.M. Defuisseaux, Boel, Dufrane- Friart plaatsvervangers M.M. De Merbe en Neuman. Een cartel was lusschon blauwen en rood en gesloten om M. Hubert te doon vallen doch ondanks al liet geweld, listen, lagen en leugens lukte men niet, Doornijk-Ath. Cath. 39,501 si. gekozen M. Stienou du Pré plaatsver vanger M. Plissart. Blauw-rood cartel 51,770st. gekozen: MM. Huet en de Scjoumetplaatsver vangers MM. Bataille en Carbonnelle. DOOR ElIG. LEË.\. 26e VERVOLG Roel had de plaat reeds gepoetster j bleef dus niemand meer dan de oude dame en Frederik. Men verstikt hier, zeide deze ik ben *oo gewend aan de open lucht! O gij moet u niet aan mij storen, antwoordde de barones, ga een wandelings ken in den hof maken. Mevr. d'Aulneux, wier overleden echtgenoot, die zeeman was. Amerika en Afrika ook bezocht heeft, zal gelukkig zijn met u te redekavelen en nau wer kennis aan te knoopen. De graaf van Borluit haastte zich van de toelating gebruik te maken. Uit haar venster zag Laura haren neef en de weduwe elkander naderen en weldra klappen en lachen gelijk oude kennissen. Is dat nu de Frederik, dacht zij. dien ik zoovele edele hoedanigheden toekende Hij is nauwelijks hier, en hij denkt reeds niet meer aan den noodlottigen dood zijns vaders, hij vreest noch de welvoeglijkheid noch mijne eigenliefde te kwetsen, door zich dadelijk met die doortrapte vrouw in te laten. Dat hij zich op twintigjarigen leeftijd door een schepsel dezer soort heeft kunnen laten verleiden, dat is verstaanbaar, PROVINCIE LUIK. Luik. - Cath. 42,387 st. gekozen MM. Van Zuylen en Berryer plaatsver vangers MM. Pasque en Coumans. Lib. 43,090 st. gekozen MM. Dupont en Magis plaatsvervangers MM. Van Hoegaerde-Braconnier en Baar Socialisten 59,350 st. gekozen ge zeilen Copieters en Franck. Verviers. Cath. 25,548 st. geko zen M. Simonis plaatsvervanger M. Davignon. Liberalen 26,640 st. gekozen M. Peltzer plaatsvervanger M. Spin- hayer. Hoei-Borchworm. Cath. 22,323 st. gekozen M. Ancion plaatsver vanger M. d'Otreppe. Blauw-roode cartelisten 33,447 st. ge kozen M. Naveau plaatsvervanger Chinaye. PROVINCIE LIMBURG. Hasselt-Tongeren-Maeseyck. Cath. 55,041 st. gekozen MM. d9 Grünne, Wothnall en de Renesse. Liberalen 16,176 st. Naar de maan. PROVINCIE OOST-VLAANDEREN. Aalst. Cath. 35,333 st. gekozen MM. Woeste, De Sadeleer en Pieraert Êlaatsvervangers MM. Moyersoen, de ethune en Vander Linden. Blauw-rood cartel 13,209 st. gekozen: M. Rensplaatsvervanger M. Vander Schueren Groene socialisten 15,396 st. geko zen gezel P. Daens plaatsvervanger gezel De Neve, tapissier, Lange Zout straat. Gent-Eecloo. Cath. 78,865 st. ge kozen MM. Cooreman, Begerem, Van Cleemputte, Maenhaut, Verhaegen en Huyshauwer. Liberalen 39,788 st. gekozen MM. Braun, De Vigne en Mcchelynck. Socialisten 23118 st. gekozen ge zellen Anseele en Lampens. Oudenaarde. Cath. 22077 st. ge kozen MM. de Gellinck d'lïlsegem en Tliieopontplaatsvervangers MM. Be liaegel en Van der Straeten. Blauw-rood cartel 13,221 st gekozen M. D'hauwer plaatsvervanger M Jan- sous. Sint-Nicolaas. Calh. 38,160 st. gekozen MM. de Bergoyck, Van Brus sel en Raemdonck plaatsvervangers MM. Reynaert, Wauters en Tayart de Borras. Blauw-rood cartel 12 284 st. gekozen: M. Persoons. maar dat hij thans nog even lichtzinnig weze, dat is ongelooflijk Ik ben echter blij, dat hij zich aldus reeds terstond doet kennen. Bij het middagmaal bejegende Laura ha ren neef zoo koel als de weduwe vroolijk was. Voor degenen welke mev. d'Aulneux ken den, was het nogtans niet lastig te zien, dat hare manieren eene zekere verandering hadden ondergaan. Roel deed zulks aan zijne zuster opmer ken De weduwe schiet met gloeiende ko gels op het hart van onzen neefik ben nieuwsgierig te zien hoe de plaats zal ont vlammen, die, naar ik meende brandvrij, moest wezen. Mevrouw d'Aulneux kon dien avond bijna niet in slaap geraken. Wie mag die man toch zijn her haalde zij onophoudelijk hij gelijkt voor zeker buitengewoon aan Frederik van Bor luit, hij heeft dezelfde stem, en nogtans zegt me iets dat hij het niet is want, on danks mijne voorzorgen, is het onaanne melijk, dat hij me niet alleen niet herkend hebbe, maar zelfs geen de minBte verden king uit Indien hij evenwel den onnoo- zele eens speelde Neen, neen, dat zou ik opgemerkt hebben, 't is dus een valsche Borluit Wat er ook van zij, er wordt eene duchtige partij gespeeld, en voorzeker ben ik geroepen er eene groote rol in te ver vullen. Wel het is zoo mijne bestem- Dendermonde. Cath. 29,550 st. gekozen MM. Tibbaut en Bruyninckx plaatsvervangers MM. Van Sande en Nerincx. Blauw-rood cartel 11908 st. gekozen M. Van Damme plaatsvervanger M. Du Catillon. Op 't laatste oogenblik hebben de roo- den hun kieszieltje verschacherd aan de blauwen in plaats van voor hunne candidaten te stemmen stemden zij voor Van Damme. Hoeveel de leeperikken hebben opgestreken wordt niet gezegd. PROVINCIE HENEGAUW. Bergen. Cath. 28,895 st, gekozen: MM. Harmignie en Delportoplaatsver vangers MM. Servais en Slotte. De catholieken winnen een zetel op de liberalen. Lib. 20,409 st. gekozen Masson plaatsvervanger M. Maistriau. Social. 49.863 st. gekozen gezellen Maroille, Brenez en Pepin plaatsver vangers gezellen Dendal, Caty en André. Zoningen. Calh. 27,517 st. ge kozen MM. Mabille en Gravis, plaats vervangers MM. Hannotiau en Delan- noy. Blauw-rood cartel 39,170 st. geko zen gezellen Mansart en Boël plaats vervangers gezel Panninck en M. Hou- taert. Doornijk-Ath. Cath. 43,306 st. ekozen MM. Duquesne, Hoyois en •oval; plaatsvervangers: MM. Renard, Houtart en De Bruycker. Blauw-rood cartel 56,308 st. geko zen MM. Asou, Ouverleaux en gezel Royer plaatsvervangers Roger, De- faux en Duvelaar-Campen. Charleroi. Cath. 47,163 st.ge kozen MM. Drion, Levio en Pirmez plaatsvervangers MM. Lib. 29,871 st. gekozen M. Buisset; plaatsvervanger M. Social. 88,288 sl. gekozen gezellen Destrée, Caeluwaert, Larnbilutte, Léo- nard en Paslur plaatsvervangers ge zellen De socialisten veroveren een zetel op de liberalen. Thuin. Cath. 18,711 st.gekozen: M. Gendebien plaatsvervanger M. Roba. Lib. 19,423 st. gekozen M. Waroc- qué plaatsvervanger M. Vilain. Social. 18,276 st. gekozen gezel Berloz; plaatsvervanger: gezel Hainaut. ming moet tot het einde toe vervuld wor den. VII. 't Was s' anderendaags dat mevr. d'Aul neux Rakelvee moe8t verlaten om naar Groenmeersch te gaan, waar zij voortaan, gelijk wc weten, als leermeesteres zou op treden voor Gondis van Sange. Mevr. de Dak was slecht gezind en hield niet op tegen Laura te razen, die door hare han delwijze oorzaak was van dit vertrek. Daar het meisje niet tegenwoordig wilde zijn bij het afscheid, besloot zij eene wan deling te maken Eenige minuten van het kasteel kwam zij Gondis tegen, die haren lesten vrijen dag, zegde zij, bij hare vrien din kwam doorbrengen, waarna zij hare kwade luim tegen de toekomstige leermees teres lucht gaf, welke zij met de gekste en oneerbiedigste namen bestempelde. Zij toonde maar al te goed dat mevr. d'Aul neux in haar geene buigzame leerlinge zou vinden. Te midden harer samenspraak, zagen zij Frederik van Borluit tot haar ko men, die na aan Gondis voorgesteld te zijn, vroeg waar zij naar toe gingen. Nergens, antwoordde Laura, wij wan delden om ons te verzetten. Juist gelijk ik, hernam de graaf. En hij begon langs de twee meisjeB op te wandelen, tot spijt van zijne nicht, welke deze handelwijze erg onbescheiden vond Gij hebt gisteren het bezoek gehad van den heer Zoetberg, vroeg juffer de Dak PROVINCIE LUIK. Luik. Cath. 41,558 st. gekozen MM. Francotto Gust., Dallemagne en Poletplaatsvervangers MM. Goblet, Libbrecht en Paquay. Lib. 40,531 st. gekozen MM, Neu- jean, Van Marcke en Fleahet plaats vervangers MM. Digneffe, Journez en Marnant. Social. 77,396 st. gekozen gezollen Denis, Demblon, Smeets, Troclet, Don- nay en Schinler. Deze laatste in vervanging van M. de Ponthière, christene democraat. Verviers. Cath. 25,971 st. geko zen MM. Davignon en Borboux plaats vervangers MM. Rutten en Cornesse. Lib. 15,211 st. gekozen M. Mullen- dorf; plaatsvervanger:M. Andelbroeck. Social. 18,929 st. gekozen gezellen Malempré en Pirard; plaatsvervangers: gezellen Dauvister en Nizette. Hoei-Borchworm. Cath. 24,575 st gekozen M. Pitsaer plaatsvervan ger Marquis Imperiali. Blauw rood cart. 40,068 st. gekozen gezel Hubin en MM. Giroul en Bracon- nier plaatsvervangers gezel Wauters en MM. Heptia en Pierco. PROVINCIE LIMBURG Hasselt-S' Truiden. Cath. 24,980 st. gekozen MM. Cartuyvelsen Pal mers. Lib. 9933 st. gekozon M. Peten plaatsvervangerM. Sarolea. In twee kiesbureolen worden 20 30 stembrieven gevonden de welke op voor hand gestemd waren voor den liberalen cand idaat Peten. Tongeren-Maeseyck. - Cath. 30,570 st. gekozen MM.Helleputte en Desmai- siéres. Lib. ondersteund door de socialisten 10,409 st. gekozen M. Noven. M. Gielen, uittredende calholiek valt met 6879 st. Dus dank zij de oneenig- heid tusschen de catholieken is de libe raal Neven gekozen. Deze kiezing zal naar alle waarschij- ne lijk beid ernstig betwist worden, daar de Voorzitter van 't Hoofdbureel eene regelmatig aangegeven candidatuur van den stembrief heeft weggelaten tegen alle recht en rede. De algemeene uitslag beantwoordt niet aan onze verwachting. DaDk aan schandalig liegen en bedriegen is zeeve raar Daens terug naar de Kamer gezon den om er aan zijne medeleden last te verkoopen. Wij hadden ook betere uit slagen verwacht te Dendermonde, St. Nicolaas, Gent en Hasselt. aan hare vriendin. Hoe komt het dat de heer van Sange hem kent Mijn vader heeft hem bezig gezien met een landschap te schilderen en daar hij veel van kunst houdt, heeft hij hem aan gesproken cn tegen verwachting een zeer beschaafd man ontmoet. Koriom hij heeft hem uitgenoodigd onze schilderijen zaal te komen afzien maar ik was ongelukkiglijk niet tegenwoordig en kan u dus mijne per soonlijke indrukken over den bewoner der Muksen niet mededeelen. Terwijl hare vriendin sprak, had Laura oplettend haren neef gadegeslagen en be merkt dat hij in t geheel met te vreden was over de wending welke het gesprek had ge nomen. Op dit oogenblik waren zij voor eene uitgestrekte weide gekomen, omringd met eene heining en waarin een groot getal runderen graasden. Eensklaps liet zich een gerucht van ge broken takken hooren. Gondis keerde zich om en zij zag dat een zware stier eene bres in de sluiting had gemaakt en nu luid brul lend toegeschoten kwam met gevelden kop. Mijnheer de graaf, mijnheer de graaf I zie dan, riep Gondis uit, terwijl zij hem het woedende dier aanwees. 't Is uw roode halsdoek die hem naar ons toe drijft, sprak Frederik, we zijn ver loren zoo we hier blijven, vooruit dus Hierop nam hij de vlucht, zonder zich om te keeren en beide meisjes meer dood dan levend aan elkaar vastgeklampt latende. Over den uitslag komen wjj Zondag aanst. terug. De nieuwe Kamer zal dus bestaan uit: 35 roode socialisten 45 liberalen 87 catholieken 1 groene socialist. Dus 8 stemmen meerderheid in plaats van 12. Hadden de catholieken en chris tene democraten te Luik en de catholie ken te Tongeren-Maeseyck zich onder ling verstaan 't ware 12 gebleven. In alle geval 8 stemmen is voldoende om met krachtdadigheid te besturen. De catholieke meerderheid in 't Senaat zal dus zyn, 16 stemmen. Een echte socialist. De zoon van den socialistischen volksvertegenwoor diger Van Langendonck, vaD Leuven, is tweemaal verwezen geweest wegens smaad aan de policie. De catholieke minister Renkin heeft dien melkbaard, die zooveel aanleg be toont om als socialistischen leider op te treden, genade geschonken. Is dat geen klassenjusticie, Vooruit f Eeno taks op do herbergen. Het gemeentebestuur van Brussel heeft een ontwerp ter studie doen leggen, strek kend om eeno taks van 500 fr. te heffen op ieder nieuw koffiehuis en herberg. Dat onderzoek is nu geëindigd. De ge meenteraad zal binnen kort over dezen maatregel moeten stemmen, die ten doel heeft het vermenigvuldigen van het ge tal herbergen tegen de tentoonstelling te beletten. Dat is nu niet de catholieke regeering maar het liberaal gemeentebestuur met zijnen socialistischen schepeno dat eene openingsbelastiDg legt op de nieuwe herbergeD. Papier, boomen en biezen. Alle jaren worden in België, zooals in alle landen, een groot getal boomeu uitge kapt om verwerkt le worden tot papier, bijzonder bestemd voor het drukken van dagbladen. Zoo worden langzamer hand de bosschen uitgedund tot groot nadeel van den landbouw. Het schijnt datbiezenook kunnen gebruikt worden om papierpap te maken, en dat zij zeer wel wassen in de heigronden van de Kempenen de Ardennen. Er ware daar voorzeker eeno proefneming meê le doen. De nood werd dringend voor haar, en nogtans, als versteven van den schrik, ble ven zij onbeweeglijk staan. Het machtige dier naderde, naderde meer en meer nog eenige oogenblikken en het ging haar bereiken, toen zich opeens ver snelde stappen lieten hooren Vrees niets, jufvrouwen riep eene stem. En zij zagen een man tusschen haar cn den stier springen terwijl haar iemand van achter aangreep, en uit den weg trok, naar den voet eener helling waar zij niet zien konden wat er aan de andere zijde gebeurde. VIII. Dit was alles zoo spoedig gegaan, dat Laura en Gondis om zoo te zeggen geen besef hadden gehad van hetgeen er was ge schied. Ook was hare verrassing groot, toen zij Roel de Dak bij haar zagen. Zij gingen hem ondervragen, toen zij den jongman spoedig de helling zagen opklim men en verdwijnen terwijl hij riep Wacht, ik mag hem niet alleen laten. Eene minuut kon er verloopen zijn, toen hij terugkwam, vergezeld van Joris Zoet berg, wiens kleederen in wanorde waren en die eenen langen bebloeden dolk in de hand hield. God riep Laura de handen vouwend, zijt gij het dan, die (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1