Bp Donderdag 4 Juni 1908 5 centiemen per nummer 62sle Jaar J057 Provinciale kiezing Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. katholieke Candidaten Titelvoerer.de Raadsleden. Plaatsvervangende Raadsleden. HaltLezers Overweegt dit Stemt allen onder nr 1 Heldin van het kwaad KIESKRONIJK. EEN EN AN DE 11. Heeren Kiezers Allen gestemd onder HST i Cath. Candidaten onder Nr 1. U 4 DE DENDERBODE )it Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 1 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes ;n fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving pdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ogen zijn ten laste van den schuldenaar. Hen Schrijft in bij C. Wan de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE HVl'N. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 3 Juni 19Q8. ipZondag 14 Juni 1908. M. de Bethune Baron Lodewijk, pemeenteraadslid, te Aalst. M. De Hert Felix, Schepen der Stad, lalst. M. De Vis Karei, Eigenaar te Aalst. M. Eeman Rudolf, Advocaat, Lid er bestendige Deputatie, te Aalst. M. Jooris Alfons, Brouwer en Sche- lene, te Lede. M. VerstraetenTheoduul, Genees leer, te Vlierzele. M. Callebaut Lodewijk. Stoker, te lieuwerkerken. M.Lacompte Modeste, Geneesheer te Aalst. M.Rubbens Emiel, Geneesheer te «de. Savoir Leo, Geneesheer en Bur- taeester, te Wichelen. Men bemerke wel dat hij die voor een enkel candidaat stemt nu niet kiest voor al de catholieke candi daten en dat hij geene voorkeur stem geeft. Een voorbeeld Jan zou het wit puntje zwart maken van 't vierkant nevens den naam van M. de Bethune, of M.De Hert, of M. De Vis, of M. Eeman, of M. Joo ris, of M. Verstraeten, hij denke niet dat hij voor al do catholieke candidaten heeft gekozen geljjk dit "t geval is in de wetgevende kiezingen, neen, hij zou alleenlijk gekozen hebben voor den candidaat neven wiens naam hij gestemd heeft. Wie voor de plaatsvervangers alleen stemt, maakt zijn stembrief ongeldig. Om een geldige stembrief in de bus néér te leggeD, mag men voor de titel- voerende candidaten en plaatsvervan gers stemmen, of voor de titel voerende candidaten alleen. Wy herhalen het hy die voor de plaatsvervangers alleen zou stemmen zonder voor de titelvoerende candidaten te stemmen, maakt zijn stembrief on geldig. Opgepast dus De heeren kiezers moeten wel in acht nemen dat zij welke twee of drij stem brieven ontvangen op alle die stem brieven kiezen dus wie twee brieven ontvangt stemt twee maal wie dry stembrieven ontvangt stemt drij maal. Wij raden dus al onze geachte lezers kiezers, aan te stemmen boven aan de lijst der catholieke candidaten onder ï%Ir 1 het zal verre uit het eenvoudigste en het voorzichtigste zijn. Dus allen gestemd onder Nr 1. de Bethune De Hert De Vis Eeman Jooris Verstraeten plaatsvervangers Callebaut Lacompte Rubbens Savoir OnderrichtIngen voor de heeren kiezertt. Wy roepen er de aandacht der heeren iwers op in dat het stelsel of wyzo van Kmmen verschillig is van het dees voor e hamer van Volksvertegenwoordi- i®rs en voor den Senaat. Over eenige dagen wierd zekere Judocus De Buck, een ouderling van 82 jaren, die in de Yperstraat, 55, te Gent woont in het Gentsche hospitaal binnen gebracht. Daar gaat het echter heel zonderling bij het binnenkomen moet elke zieke schriftelijk verklaren dat hij in ster vensuur ecuen priester by hem wil of niet. Jarenlang, had Judocus gezucht onder de roede dor vrijmetselarij on nu nog was hij niet vrij in zijn doen en laten, zoodat hij vroeg om gerust gelaten te worden en zoo geschiedde het ook. Ja maar de staat verslechtte bij den man en gelijk het dikwyls gebeurt, zag de zieke veel klaarder' als de dood vóór hem stond De Buck vroeg eenen priester en or wierd hem geantwoord Gij hebt geteekend, ik kan er niets meer aan veranderen. 's An derendaags vroeg De Buck wederom eenen priester wederom dezelfde wei gering. De zieke die nu aan de beterhand is heeft zelf deze verklaring gedaan aan zijne familie, en ook aan den opsteller van onzen Confrater a Het Volk Lezers als wij eene beschuldiging voorbrengen, gy ziet hetalles is goed behaald straat, nummer, enz. ieder een kan het vrij onderzoeken. Wat denkt gy van zulke feiten daar hebt ge een staal ke van de hertelooze gewetensverkrachting door de libe ralen uitgeoefend. Wat zegt ge van die liberale partij die tot zulke lafheden in staat is en gij verdwaalde geloovigen, gij die denkt voorde liberalen te mogen stemmen, maakt gy u niet plichtig met meè te werken aan zulke snoode laag heid. Oogen open weg liet persoonsbe lang weg de persoonlijke ontevreden heid 't zijn onze heiligste vrijheden dio men wil schenden. Wat nu te Gent is geschied, zal algemeen worden moesten onze tegenstrevers het hand boven water hebben. Vrienden gy zijt verplicht dit arti kel te verspreiden bij de onverschil ligen. nooit Eug. Leën. 27e VERVOLG. Ik had juist den heer de Dak ontmoet, antwoordde de kunstenaar eenvoudtg, wij koutten toen uwe kreten tot ons zijn geko men.. Ik had gelukkig dit wapen bij me, en nog gelukkiger, ik ken de manier waar op men het moet gebruiken. Ha riep Gondis met geestdrift uit, gij hebt ons het leven gered, mijnheer Uw gedrog is heldhaftig geweestwees verze kerd van onzen eeuwigen dank I En heer de Dak dan hernam de be woner van de Mukgen. Hij heeft u moedig aan het gezicht van den stier onttrokken, die even Bpoedig op hem hadde kunnen springen als op mij. 't Is waar, wedervoer Laura en omhelsde haren broeder, waarna Gondis hem hartelijk de hand drukte. Wat siddert ge allebei nog, sprak Roel gij hebt moeite om u recht te hou den Ja, murmelde Laura, ik voel me niet zeerwel We zijn nogtans meer dan eene halve mijl van Rakelvee verwijderd, en ik heb grooten dorst. Zet u in den lommer dezer haag neer, hernam Roel, ik ga een rijtuig halen. PROVINCIALE KIEZINGEN. De catholieke candidaten zyn zonder strijd gekozen in de Cantons Geeraards- bergen, Herzele en Sottegem. Iu ons Arrondissement van Aalst is er dus alleen stryd te Aalst en te Ni- nove. Te Aalst treden op catholieken, libe ralen, socialisten en daensisten. Te Ninove catholieken en roelan- ders of daensisten. Het zijn dezelfde kiezers welke op 24 Mei 11. de heeren Senateurs verkozen die geroepen zijn om de provinciale Raadsleden te benoemen. In ons Canton Aalst bekwamen de catholieke candidaten 12,403 stemmen en de liberale candidaten ondersteund door de socialisten en daensisten 7,715 't zij eene catholieke meerderheid van 4,688 s}cm men. Hier zijn we maar tien minuten van de Muksen af, onderbrak Joris Zoetberg zoo de jufvrouwen er r.iets tegen hebben, in de nederige woning eens kunstenaars en jongmans tevreden, zou ik me gelukkig achten haar de gastvrijheid aan te bieden en eenige ververschingen, in afwachting dat ze terug naar het kasteel kunnen gaan. Wij aanvaarden des te liever uw aan bod, mijnheer. antwoorddeLaura verheugd, daar we aldus den tijd zullen hebben u al onze dankbaarheid te betuigen. De schilder bood juffer de Dak zijnen arm, dien ze terstond aannam. Hij had haar immers het leven gered Gondis nam Roel's arm, en alle vier stapten naar tie MüK6EN. De meisjes waren dubbel verheugd ge weest over het voorstel van Joris Zoetberg: want zij waren nieuwsgierig de woning te kennen eens kunstenaars, van eenen man, die voor haar als het ware een geheimzin nig wezen was. Joris' huishoudster, de weduwe Bansak, bevond zich aan den ingang van het land huisje, en toonde de grootste verbazing bij het zien dier twee schoone juffers en dien flinken jongman, want het was de eerste maal dat het huis haars meesters voor vreemdelingen geopend werd. De gastheer vroeg de toegevendheid zij ner bezoekers voor de wanorde, welke in zijne kluis heerschte, en bracht hen in een vertrek, dat hem tegelijkertijd tot ontvangst zaal, werkhuis en studiekamer strekte. Voor de provinciale kiozing maken do Gemeenten Wichelen en Schoonaerde deeluit van 'l Canton van Aalstdus stemmen zy met ons meè. In 't Canton van Ninove meii onze catholieke Senateurs 6725 stemmen en do liberale candidaten 3465 stemmen 't zy een verschil van stemmen. Men schrijft uit Hasselt aan Het Handelsblad Onregelmatigheden in de kiezing. Moer en meer loopen geruchten, in de beide Arrondissementen van Lim burg, over onregelmatigheden in de kiezing gebeurd. In ons nummer van zaterdag spraken we van briefjes, reeds geteekend boven den naam van den liberalen candidaat, M. Peten. Volgens sommigen zouden er van 8U0 a 900 der gelijke briefjes moeten bestaan. In alle geval, het Gerecht heeft de zaak in ban don en zal laat het ons hopen, den plich- tige welhaast ontdekken. In 't arrondis sement Tongeren gebeurden ook onre gelmatigheden zoo kon men te Leutli (Maas) eerst om ii uren beginnen te stemmen, by gebrek aan stembriefjes. Op andere plaatsen waren briefjes te weinig of te veel zooals te Tongeren. In beide arrondissementen werd ook eene socialistische candidatuur, alle door de wet vereischte voorwaarden vervullen de, aangeboden te Hasselt die van M. A. Bastin, te Tongoren die van M. Saxe, Ehwel, boide lyston werden door dé Voorzitters der rechtbanken van Hasselt en Tongeren geweigerd. Dit laatste is de groote oorzaak, dat de twee liberale candidaten, MM. Peten en Neven kozen worden. van hare kennissen en van andere per sonen die de bedevaart by woonden, alsook de getuigenissen van verschei dene geneesheeren, is het bewezen dat nagenoeg gansch het been van Joachino Dehant, van aan de knie tot aan den knoesel, met eene etterende wonde van 32 centimeters lengte overdekt was dat deze wonde bestond op het oogenblik van het vertrek naar Lourdes, zooals het bewezen wordt door het getuig schrift van Dr Froidbise, gedagteekend 6 September 1878, en dat zy onveran derd was den 12 September 's avonds, 't Is te zeggen twaalf uren voor de ge nezing. Den 13, in den vroegen morgend bevond zich Joachine Dehant aan de grot en nam een eerste bad rond 9 ure nam zy een tweede bad, dat zeven-en- twintig minuten duurde zij dreigde in onmacht te vallen toen hare gezellin haar uit 't water trok toen deze laatste de windels van het been wegnam, was de wonde verdwenen en het vleesch en de pezen volkomen hersamengesteld. De plaats waar deyselyke otterende wonde was, had enkel eeno lichte rooskleurige tint behouden. Wij verklaren, byge- volg, dat de genezing van mei. Joachine Dehant mirakuleus is en moet toege schreven worden aan de machtige voor spraak van O. L. Vrouw van Lourdes.» Eene mirahuleuze genezing. Z. D. H. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, heeft het volgende kaaonnieke oordeel geveld Gezien dat het door talrijke en overeenstemmende getuig- genissen bewezen is dat mej. Joachine Dehant, wonende te Gesves, toen 29 jaar oud, door eene erge en ongenees baar geachto ziekte aangetast, tijdeus eene bedevaart naar Lourdes, in Septem ber 1878, volkomen genezen is, hebben wij besloten het feit dezer genezing, die wonderbaar geoordeeld werd, aaneen kanonniek onderzoek te onderworpen. Na zestien vergaderingen van de bis schoppelijke Commissie, en de verkla ringen gehoord te hebben van de belang hebbende zelf, van leden barer familie, De jonge meisjes zetten zich neer en keken nieuwsgierig rond. Doch bijna onmiddelijk 6tond de licht zinnige Gondis op en begon overal rond te snuffelen met eene vrijheid, die bewees dat zij inderdaad eene leermeesteres noodig had om haar lessen van welvoeglijkheid te geven. Hare gezellin had goed teekens te maken, zij sloeg er geene acht op. Nabij het venster stond een ezel, dat een schilderstuk droeg van tamelijke grootte, doch overdekt met een zwart kleed Manheer Zoetberg, vroeg juffer van Sange, ik mag dit kleed opheffen, niet aar Zonder echter een antwoord af te wach ten, ontdekte zij de schilderij, terwijl de kunstenaar ijlings toetrad, als om haar dit te beletten. Hij kwam te laat... het jonge loshoofd had het dekkleed gansch weggenomen en hield het in hare handen. O wat is dat schoon riep zij uit en gij zelf hebt dat gemaakt Maar kom dan toch, Laura kom dit prachtige schilderstuk bewonderen. De vreemdeling scheen in eene groote verlegenheid te verkeeren en hij ging voor Laura staan, om haar tegen te houden. Maar hij kwam nogmaals te Iaat juffer de Dak had de schilderij gezien Plots tiad zij achteruiten slaakte eenen zwakken schreeuw, terwijl zij den kunste naar eenen vragenden oogslag toewierp. voor de Een maal gestemd op ieder stembrief r j; De schilderij, welke Laura voor oogen had, was inderdaad van aard om hare groot ste verbazing op te wekken. Op den voorgrond zag men eene dreef met oude eikenboomen, waartusschen zich de gebouwen vertoonden van een oud kasteel met zijne torens. Langs het ijzeren hek dat den weg afsloot, stond een slanke jong man naar een klein meisje gebukt en haar eenen ring gevende. In de nabijheid bevond zich eene oude en slecht gekleede vrouw, die het tooneel aandachtig scheen gade te slaan. Door een zonderling toeval, had de schil der zijne twee eerste personaadjes derwijze geplaatst, dat men hunne trekken niet kon zien. Dat is fraai, zeide Roel, maar ik kan niet begrijpen, waarom ge dien heer en dat meisje zoo vreemd geplaatst hebt. Gij hadt daar zeker een inzicht mede, heer Zoet berg, anders hadde ik beiden kunnen her kennen. gelijk ik in dat oud wijf Zwarte An herken 't is of zij er voor gezeten had de I En het kasteel dan, Roel riep Gon dis uit het weinige dat men er van ziet, stelt ons nogtans in staa: Elsegem te her kennen... Het hek van de dreef alleen is veranderd. Kom, Laura, gij zegt niets, gij? Juffer de Dak, op wier vragenden oog slag JoriB Zoetberg slechts geantwoord had met het hoofd te wenden, scheen metstom-

De Denderbode | 1908 | | pagina 1