Zondag 7 Juni 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 1058 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Provinciale kiezing Catholieke Caiulidaten Titelvoerer.de Raadsleden. Plaatsvervangende Raadsleden. Uitslag der kiezing voor den Senaat in 't Arrondissement Aalst OP 24 MEI 1908. U Heeren Kiezers Heeren Kiezers Aan onze werklieden BELASTING OP HET INKOMEN. Heeren Kiezers l onder HST 1 Cath. Candidaten onder Nr 1. DE DENDER BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Puttc-Gooesens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE HUUM. Per drukregel Gewone 16 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landei zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, O Juni IOOM. op Zondag 14 Juni 1908. M. de Bethune Baron Lodewijk, Gemeenteraadslid, te Aalst. M. De Hert Felix, Schepen der Stad, Aalst. M. De Vis Karei, Eigenaar te Aalst. M. Eeman Rudolf, Advocaat, Lid der bestendige Deputatie, te Aalst. M. Jooris Alfons, Brouwer en Sche- pene, te Lede. M. VerstraetenTheoduul, Genees heer, te Vlierzele. M. Callebaut Lodewijk. Stoker, te Nieuwerkerken. M. Lacompte Modeste, Geneesheer, te Aalst. M. Rubbens Emiel, Geneesheer, te Lede. M Savoir Leo, Geneesheer en Bur- >r, te Wichelen. de Bethune De Hert De Vis Eeman Jooris Verstraeten plaatsvervangers! Callebaut Lacompte Rubbens Savoir Onderricbtingen voor de beeren kiezers. Wij roepen er de aandacht der heeren kiezers op in dat het stelsel of wijze van stemmen verschillig is van lietdeesvoor de Kamer van Volksvertegenwoordi gers en voor den Senaat. Men bemerke wel dat hij die voor een enkel candidaat stemt nu niet kiest voor al de catholieke candi- daten en dat hij geene voorkeur stem geeft. Een voorbeeld Jan zou het wit puntje zwart maken van 't vierkant nevens den naam van M. de Bethune,of M.De Hert, of M. De Vis, of M. Eeman, of M. Joo ris, of M. Verstraeten, hij denke niet dat hij voor al de catholieke candidaten heeft gekozen gelijk dit 't geval ie in de Kantons 11841 5107 6631 6520 4932 Voorkeurstemmen. Voorkeurstemmen 6232 3344 3077 3273 1746 1164 9 Aelst Geeraerdsbergen Herzele Ninove Sottegem Totalen 35031 107 376 95 291 161 29 9 69 176T21 127 465 |l329 47 1 254 76 19 22 Gatholieken Totaal lyststemmen 37,349. Liberalen Totaal lijststemmen 22,015. 't Zij eene meerderheid voor de catholieken van 15,334 stemmen. In 't Canton Aalst bekwamen de catholieken 12,403 stemmen en de liberalen, socialisten en daensisten 7,715 stemmen 't zij eene meerderheid van 4,688 stemmen. Voorkeurstemmen Voorkeurstemmen kiezingen, neen, hij zou alleenlijk gekozen hebben voor den candidaat nevens wiens naam hy gestemd heeft. Wie voor de plaatsvervangers alleen slemt, maakt zijn stembrief ongeldig. Om een geldige stembrief in de bus neerteleggen, mag men voor de titel- voerende candidaten en plaatsvervan gers stemmen, of voor de titelvoerende candidaten alleen. Wij herhalen het hij die voor de plaatsvervangers alleen zou stemmen zonder voor de titelvoerende candidaten te stemmen, maakt zijn stembrief on geldig. Opgepast dus De heeren kiezers moeten wel in acht nemen dat zij welke twee of drij stem brieven ontvangen op alle die stem brieven kiezen dus wie twee brieven ontvangt stemt twee maal wie dry stembrieven ontvangt stemt drij maal. Wij raden dus al onze geachte lezers, kiezers, aan te stemmen hoven aan de lijst der catholieke candidaten onder ÏMr 1 het zal verre uit het eenvoudigste en het voorzichtigste zijn. Dus allen gestemd onder Nr 1. Het uur van het Redde rationem is geslagen, 't is te zeggen, de tijd is daar op den welken wij, catholieke Kiezers, mogen rekening vragen aan de heeren welke wij, acht jaren geleden, Haar den Raad onzer Provincie zonden, om er onze zedelijke en stoffelijke be langen voor te staan. Er dient dus vooral onderzocht te wordeD hoe zij zich van 't mandaat heb ben gekweten dat wij hun toever trouwden. Wanneer men hunne houding in deD Provincieraad nagaat, i. a. w., hun doen en laten onderzoekt dan mag men zeg gen ja, zij zijn de beloften welke ze ons deden getrouw gebleven, zij hebben onze zedelijke en stoffelyke belangen behartigd en zijn dus ons vertrouwen waardig gebleven.... Onze zedelijke belangen. Ja, onze zedelyke belangen hebben zij behartigd door het stemmen van milde toelagen voor het bouwen en her stellen van kerken, pastoreelhuizen, voor het volksonderwijs in 't algemeen, voor de teeken- en muziekscholen, enz. enz. Nu, de hulpgelden voor het onderwijs in de Begrooting voor 1909 voorzien beloopen tot fr. 284,209.56... Onze stoffelijke belangen. Onze stoffelijke belangen zijn kracht dadig voorgestaan geworden. De belangen der werkersstanden in steden en dorpen zijn niet verwaar loosd geworden. De maatschappijen van onderlingen bijstand, de spaargilden welke men heden overal ontmoet wordeD geldelyk ondersteund. Het minimum van dagloon bij de openbare aanbestedingen der werken door de Provincie uit te voeren wordt voortdurend behouden. De landbouwbelangen zijn altijd bezorgd geworden door milde hulpgelden tot verspreiding van 't landbouwon derwijs tot veredeling van 't paardenras en der runddieren lot ondersleuning aan de kwecksyn- dicaten tot dicrenvcrzekering; ja, verzekering tegen sterfte van paarden, runddieren, varkens, melkschapen en geiten. Voor 1909 is er daarvoor eon crediot voorzien van twee honderd duizend frank. I>e wegenis zoo voordeolig aan de landbouwnijverheid was de gedurige bekommernis van onze catholieke Raadsleden. Het onderhoud en de herstellings werken aan de provinciale steenwegen en de hulpgelden aan Steden en Gemeen ten voor het kasseien en onderhouden van buurtwegen en veldbanen vereischen voor 1909 een crediet van 461.650 frank. Dus omtrent een half millioen. Onze catholieke Raadsleden zyn niet ten achter geblevoo om het hunne by te brengen wanneer het de provinciale tusschenkomst geldt tot het stichten van buurtspoorwegen. Reeds heeft onze Provincie een capi- taal van 5 millioen ingeschreven voor 't stichten vau buurtspoorwegen. Wanner de buurtspoorwegeu de in tresten niet kunnen weren van't capi- taal dat ze gekost hebben, moet de Provincie voor 't aandeel datze inschreef in het tekort voorzien en zoo betaalt ze nu jaarlijks reeds 40 duizend fraDk. Nu als men wel overdenkt hoevele mildadige hulpgelden de Provincieraad aan allerhande inrichtingen gedurig schenkt, dan moot men zicli afvragen, hoe wordt het aan boord gelegd om dat alles te goede te brengen zonder de pro vinciale belastingen te moeten vermeer deren Waarlyk dit is bijna onverstaanbaar, vooral wanneer men in acht neemt dat in plaats van te vermeerdoren er zekere bestaande lasten zyn verminderd gewor den. En inderdaad de taks door de wielrij ders te betalen is door den Provincie raad sedert 1905 verminderd geworden die taks is van 10 fraDk op 6 gebracht. In andere Provinciën betalen de wiel rijders 6, 7 a 10 frank. In Henegouw waar de socialisten en liberalen meesier zijn moeten de wiel rijders 10 fr. betalen. De werklieden betalen er fr. 2,50 en mogen des zondags hun rijwiel niet ge bruiken dan op straf van boet. In Oost-Vlaanderen daar moeten de werklieden geene taks betalen en mogen zoowel des zondags dan in de week rijden. En zeggen dat de overgroote meerder heid der Henegouwsche provinciale Raadsleden zich als democraten, als volksgezinden aanstellen. Waar vinden de werklieden de ver dedigers hunner belangen bij de demo craten in Henegouw of bij de catholie-- ken in Oost-Vlaanderen Wij herhalen dus de vraag Hoe is het aan den catholieken Provincieraad van Oost-Vlaanderen mogelijk geweest dit alles te verwezenlijken, zonder de belastingen te moeten vermeerderen Onbetwistbaar door de meerdere op brengst der van ouds geheven belastin gen en taksen. Die meerdere opbrengst vindt hare oorzaak 1° in den aangroei der bevolking 2° in den algemeenen welstand welke gansch 't land door heerscht sedert dat de catholieken het land bestieren 3° in een wys, zuinig, vooruitziende en voorzichtig bestuur. Ontegensprekelijk is hieraan te dan ken dat wij in Oost-Vlaanderen bet minst provinciale lasten betalen van gansch 't land. In Oost-Vlaanderen betalen wij slechts fr. 1,63 per hoofd, terwijl men in de andere Provinciën in de eenen meer dan het dubbel en in de an deren merkelijk meer betaalt In de Provinciën door liberalen en socialisten bestuurd betaalt men per hoofd in Brabant fr. 3,18, in Luik fr. 3,16, in Henegouw fr. 3,11 dus meer dan het dubbel van wij in Oost-Vlaanderen. In andere Provinciën betaalt men Namen, fr. 2,99, Luxemburg fr. 2,65. Limburg fr. 2.43, Antwerpen fr. 2,33 en West-Vlaanderen fr. 2,li. Ileeren Kiezers Uit dit onderzoek blijkt dus ten over vloede dat onze Candidaten, de aftre dende leden, het mandaat dat wij hun toevertrouwden,onder alle opzichten be langloos, eerlijk en deftig, hebben vol bracht. Ze zijn dus ons vertrouwen waardig gebleven. Het verlodene is de waarborg voor do toekomst en het is dus ons belang hun opnieuw met het mandaat te vereeren dat zij willen aan- veerden, niet uit eerzucht of persoonlijk belang, maar wel om de belangen van nijveraars, handelaars, landbouwers ara- bachters en werklieden mot iever, moed en krachtdadigheid in 't bestuur der Provincie tc verdedigen en er do vrij heden en rechten van een Vlaarasche volk te handhaven... Wat onze nieuwe candidaten betreft, do heeren welke zich voor de eerste maal bij 't kiezerskorps aanbieden, wy mogen in hen ons vertrouwen stellen. De heeren L. de Bethune, A. Jooris, Th. Verstraeten, L. Savoir, L. Callebaut en E. Rubbens hebben wij aan 't werk gezien en dit bewijst ons dat zij zich ook zullen toewijden aan de verdediging onzer belangen ouder welk opzicht, op wolk gebied dan ook. Hunne plechtige belofte hebben wij van de voetstappen hunner zoo ver- dienstrijke voorgangers te volgen en die belofte zullen ze gestand blijven want het zijn mannen van eer en ge weten. Dus niet geaarzeld en gestemd onder N° 1. Wal onze tegenstrever» betreft, 't is in het algemeen gekend dat hunne bestuurlijke waarde onbeduidend is, dat ze verre onder O staat. Laten wij zo dus ter zijde. Nog een woord ten slotte Op 24 Moi 11. in de kiezing voor onze achtbare heeren Senateurs, hebt gij hen met eene verpletterende meerderheid verkozen. Het zelfde kiezerskorps moet op 14 Juni aanst. andermaal uitspraak doen. Gij zult, wij zijn er zeker van, aan uwe uitspraak getrouw blijven ja, gy zult onze driekleurige tegenstrevers andermaal verpletteren, om hun aan te toonen dat de kiezers van het Canton van Aalst in overgroote meerderheid catholiek zijn gebleven en het blyven willen. Onder N° 1 dan gestemd en Leve do catho lieke Candidaten Werklieden, die in onze christens vakvereenigingen zyt aangesloten, voor u zijn deze regels geschreven. Wanneer gij U in onze christene vak vereenigingen hebt aangegeven dan was het ongetwijfeld om malkander hulp en steun te verleenen, doch ook met het doel uw christene, godsdienstige gevoe lens te zien eerbiedigen want ge waart overtuigd dat daardoor uwe stoffelyke welvaart het best wordt ter hand ge nomen beide belaDgen moeten dus samon gaan. En wanneer gij ziet dat bij onze tegenstrevers alle middelen in 't werk gesteld worden om U, arbeider, in 't goddeloos gareel te spannen onder voorwendsel u den hemel op aard te bo- zorgen maar zij in feite, geen ander doel hebben, dan u het geloof uwer voorvaderen te ontrukken, dan ware liet voor u eene laffe onverschilligheid aan deze beweging niet kop te bieden En nochtans, hoevelen zijn er niet, die, alhoewel nog bezield met hunne christene overtuiging, toch door het menscheljjk opzicht wederhouden wor den in het volbrengen hunner plichten als chisten werkman! O, ja Mochten de plicht vergetende werklieden toch beseffen wat al kwaad gevolg hunne handelwijze na zich sleeptHoe door hunne karakterloos heid, onze tegenstrevers vry spel heb ben in het bespotten en belasteren van datgene wat hun nochtans zoo nauw aan 't harte ligt Mochten zij beseffen dat zy hun zeiven slaaf maken hunner zwakke en karakterlooze houding. Werklieden zoekt toch in onze christene vakvereenigingen steun, kracht en ontwikkeling om ten alle tijde en by iedere gelegenheid in de bres te staan wanneer het geldt de belangen uwer chrislene bondsvlag Men weet het niet alleen de roode socialisten maar ook de groene of daen sisten zijn voorstaanders van de belasting op het inkomen.Meer dan eens hebben ze gccischt dat zij die geldwaarden, aktiën, bezette renten enz. bezitten, belasting moeten betalen voor hun gansche inko men. De nijveraars, de fabrikanten, de be dienden zijn er niet van verschoond iedereen moet lasten betalen volgens zijn vermoedelijke inkomen. In Frankrijk waar de rooden zoo wat den bovenzang hebben in 't bestuur des lands, zijn de Kamers nu bezig eene wet te stemmen tot invoering dor belasting op het vermoedelijk inkomen. Hoe meer men de wending bemerkt en begrijpt die de wet nemen zal, hoe ongeruster worden dan ook zij die Fran- sche rente bezitten. Allen zijn om te haastiger om zich van hunne stukken te ontmaken uit vrees van al te gevoe- ligen afslag en dus verlies. Zoovele stuk ken werden de verlodene week te Parijs ter Beurs te koop geboden dat men voor meer dan de helft geene koopers vondt. Nu, dat do Fransche rente merkelijk is afgeslagen, is cr 't natuurlijk gevolg van. Er heerscht om zoo te zeggen eene paniek in Frankrijk die de ongeruste bezitters der Fransche rento aandrijft om zich zoo haastig mogelijk van hunne stukken te ontmaken. Indien ons catholiek Ministerie eene wel moest voordragen die zulke gevol gen zou na zich slepen, gansch 't land zou van noord tot zuid, van oost tot west weêrgalmen van 't eindeloos go- tier, geroep en geschreeuw dio blauwen, rooden en groenen met verontweerdi- ging zouden uitbraken. Nu, men weze gerust, onder 't beheer van een catholiek ministerie is 't niet te vreezen de belasting op het inkomen, en de klimmende belasting staan in het catholiek programma niet geschreven. 't Zyn de liberale vooruitstrovers de roode en groene socialisten die de be lasting op het inkomen aankleven- Zij aanschouwen immers die belasting als een begin van inpalming der goede ren en fortuinen ten voordoole van den socialislischen staat, iets wat honing in den pot brengen zou om de leeperikkeu buik sta by te laten lekken. Wellicht zal men ons toeroepen Ge beschuldigt ten onrechte de groe nen of daensisten. Wij antwoorden, neen wij beschul digen niet ten onrechte, #P 18 Juni 1899, riep de groote chef der Daensistery te Meenen in eene mee ting uit Mijne lec-ring komt in alles n overeen met die der socialisten, n een punt uitgenomen dat wij den n godsdienst eerbiedigen. n En Groene Pie schroef hij niet in 't Land van Aelst n van 4 Oogst 1901 f Wij durven zeggen en vork laren België 85 jaar zonder oorlog, met braaf Werkzaam volk, is in dusdani- i gen toestand gekomen door de op eenstapeling van fortuinen, dat die groote eigendom diefstal is geworden, enz., enz.... Dus even als de roode socialisten zegt de groeno socialisteigendom is dief stal Voorzeker zijn er velen die denken dat het bier nooit zoo verre komen zal... Over 20 a 25 jaren zegde men liet in Frankrijk ook 't was dwaas zich hier omtrent te verontrusten maar zooverre is 't gokomr-n dat weldra de belastiDg op het inkomen zal iDgevoerd zijn.... En de Franschen zullen moeten af- duimen afduimen moeten zy Ziedaar tot waar een socialistische en liberaal bestuur Frankrijk gobracht heeft. t ls te hopen dat de Franschen uit hunnen slaap zullen gewekt worden door 't kloppen op hunne geldkas en dan zullen bemerken hoeverro zij het hebben laten komen... Natuurlijk volgens de socialisten geeft Frankrijk ons een voorbeeld dat ze zul len naleven zoodra zy er de macht toe zullon hebben Allen gestemd voor de Een maal gestemd op ieder stembrief

De Denderbode | 1908 | | pagina 1