Zondag 14 Juni 1908 5 centiemen per nummer 62"* Jaar 4000 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. Provinciale kiezing Catholieke Candidaten plaatsvervangersI STANHOPE Gemeente-Overheden Vlaamsche Land. De Boerenbond. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van dpn schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB IVIIH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vorfnissen op 3ie bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen b(J aacoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzondingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverteniiën uit vreemde landen zich te wenden ton bareelo van dit blad. Aelsl, 13 «Juni 1908. op Zondag 14 Juni 190H. de Bethune De Hert De Vis Eeman Jooris Verstraeten Callebaut Lacompte Rubbens Savoir Catholieke Kie zers panachee ren niet I Zij stemmen ALLEN voor de ware catholieke lijst in het zwart vierkantondernummer EEN en daar alleen. de Amerikaansche detective. 20* Vervolg. Op het bepaalde uur hield een rijtuig voor de villa Burton stil en twee heeren stapten uit. De eene advocaat Flynn, droeg een aktentasch, de andere, van middel baren leeftijd, had eveneens het deftig voor komen van een rechtsgeleerde. Op het kaartje dat hij den knecht gaf, stond S. Richard, advocaat. Bleek, met door smart onsteld gezicht, kwam Lea in den salon de heeren ont vangen. Hoe gaat het met Archibald vroeg nu Flynn deelnemend, als vriend deB huizes. Zeer Biecht, antwoordde zij ter neêr- geslagen. Zijne krachten nemen zichtbaar af, Hebt gij nog geen bericht van Daisy Geen woord. Zij kampte met haar tranen en de advo caat die ondanks zijn beroep, zeer week hartig was, achtte het geraden op een ander thema over te gaan. Hij begon dus Wij komen uitsluitend voor zaken, ditmaal. Daar M. Stanhope gaarne metu A ,V A I) E van liet Mijne Heeren Wij hebben voor ons genomen de openbare zedeloosheid te bestrijden op alle gebied. Nochtans, onze werking kan in sommige gevallen slechts eenen betrekkelijk kleinen invloed uitoefenen, als zy niet gesteund is door de open bare macht. Daarom weze het ons toegelaten uwe aandacht te roepen op de alhier volgen de verschillige misbruiken die, naar onze meening, van wege een plichtbe- seffend gemeentebestuur strenge maatre gels vereischen. I Wy willen spreken van de gesloten peerdenmolens, die in sommige steden en dorpen tijdens de fooren en kermis dagen toegelaten worden. Die peerden molens hebben geheel dikwijls aanlei ding gegeven tot schandelijke feiten. Dit jaar nog, in eene stad van West- Vlaanderen, hadden eenige ongebondene lieden deze plaats verkozen om al wat deftig was door hunne walgelijke han delwijze te verontweerdigen. Zulke en ergere zaken nog hebben de gemeentebesturen van Brugge, Brussel en andere gedwongen, in 't belang der openbare zedelijkhoid, aan de gesloten peerdenmolens den toegang der fooreplaats te verbieden of ten minste voor te schrij ven dat zij geheel of ten grooten deele moeten open zyn. Misschien is er in uwe gemeente tot nu toe niets berispelijks gebeurd, maar zulks is geen reden om niet te handelen, want 't is te laat beklaagd als het kwaad geschied is. II. Dikwijls ook hebben wy te klagen over reizende tooneelspelers frassche vooral die hunne tenten opslaan in de belangrijkste plaatsen van Vlaanderen. Hunne vertooningen laten veelal te wenschen onder zedelijk opzicht, en het gebeurt meer dan eens dat zy teenemaal oneerbaar zijn. Het is onze innigste wensch en onze vurige begeerte aan zulke schoutoburgen door de Gemeente-overheid onze vlaam sche fooren en kermissen te zien ontzeggen. III. Wy zouden op de fooren en kermissen uit ons midden willen zien verjagen die kleine kotjes, die een afzonderlijk plaats ken hebben mits bijvoegelijk inkom geld, ontoegankelijk voor minderjari gen. De ondervinding heeft het geleerd: 't zyn altyd of meest altyd holen van verderf en ontucht. I V Gij zult met ons bekennen, M.M., dat de zwervende straatzanger» of liedjeszan- spreken wil, zal ik zoolang in de biblio theek gaan. En zonder te letten op Lea's verrasten blik verliet hij de kamer en zij bleef met den verkleeden detective alleen. Ia het mogelijk M. Stanhope, vroeg Lea twijfelend. Ik zelf mevrouw, antwoordde hij, glimlachend buigend. Ik vond het dringend noodig u te spreken en dat ging het minst opvallend onder deze verkleeding en onder de hoede van Flynn. Zij bleef hem vragend aanzien. Mevrouw, hernam hij, wenscht ge nog altijd te worden ingelicht omtrent den persoon, die u vervolgt O, ik ken hem nu, riep Lea snel. Ik bedoel... ik... Plotseling zweeg zij ver legen. Wat zou zij dezen man, wiens doordrin gende blik in haar ziel scheen te lezen, meêdeelen hoeveel zou zij hem toever trouwen Laat mij u wat ter hulp komen, me vrouw, zegde Stanhope vriendelijk. Ge meent dat navoraching niet meer noodig ia, wijl ge zelfden man reeds hebt herkend. Zij bewoog de lippen om te spreken, doch er kwam geen geluid. Stanhope die haar verlegenheid merkte, vervolgde snel Toen wij elkaar voor de eerste maal ontmoetten, gaf ik u mijn woord dat ik uw geheim in elk geval zou eerbiedigen. Als ik nu oen cn ander moet aanroeron, wat u gers, in onze steden en landelyke ge meenten niet zelden liedjes zingen en verspreiden die de ooren en de ziele kwetsen. De jeugd zingt geerne en hunkert somwijlen naar de nieuwigheden van den liedjeszanger. Is het met die beu zelarijen, met dien zouteloozen en dik wyls zedeloozen kost dat wij den geest en het hert van ons jonge vlaamsche volk moeten voeden En wie zyn gewoonlijk die straatzan gers Wilt gy u de moeite doen het te onderzoeken en eischen dat zij een ge tuigschrift van goed gedrag en zeden vertoonen, gy zult onderricht zijn Wy biddeD UEd. als regel aan te ne men, geen liedjeszangers in uwe stad of gemeente meer toe te laten, indien zij. niet kunnen een getuigschrift vertoonen van goed gedrag en zeden en afioijzen van alle rechterlijke veroordeelingen. Wij verzoeken u tevens door die straat zangers geen andere liederen te laten zingen en verspreiden dan deze welhe gij hebt onderzocht en toegelaten. Wij doen een beroep op uwe gevoe lens van eerlijkheid, M.M., in name der duizende leden van het Christen Vlaamsch Verbond, opdat gy krachtda dig zoudt te werke gaan en eene strenge waakzaamheid voeren in de gevallen die wy zoo vry zyn u voor te houden. Uwe kermis of uwo foore zal mis schien ©ene aantrekkelijkheid vol gens sommigen en de gemeentekas wat standgeld verliezen. Maar is de zedelijkheid van een volk niets meer weerd En heeft een gemeentebestuur niet voor plicht te zorgen voor de zede- lyke zoowel als voor de stoffelijke be langen der inwoners Wy durven dan verhopen, M.M., dat gij, in 't volle besef uwer verantwoor delijkheid, niet dulden zult dat het beste en het voornaamste deel onzer bevol king onder uw gezag in zijne eerbaar heid gekrenkt worde en dat gij, in de mate van uw vermogen, dit ons ver zoekschrift zult trachten in te willigen. Aanvaardt, M.M., met onzen roor- afgaandelijken dank, de verzekering onzer eerbiedige gevoelens. Brugge, 30 April 1908. Op Tweeden Sinxendag, heeft de Boerenbond van Leuven, in die stad eene algemeene vergadering gehouden, waar zijn toestand werd besproken en waar verslag over zyne werking werd gedaan. Onder de aanwezigen waren de beide miüisters, MM. Schollaert en Helle- putte. Zeer eerw. kanonnik Luytgae- rens zegt een woord van dank aan beide heeren, voor hunne vereerende tegen woordigheid, eu hy is er fier op dat zy, die twee bevoorderaars van den Boe pijnlijk kan zijn, moet gij het mij niet kwa lijk nemen. Onder andere omstandigheden zou ik u eenvoudig gezegd hebben, dat het uw schoonbroer was, die u bespionneerde. Maar de gebeurtenissen, die volgden op dat gemaskerd bal hebben de ontdekking heel ingewikkeld gemaakt,,.. Kan ik hier vrij spreken Zij knikte. Stanhope bracht zijn stoel dichter bij den hare en met gedempt geluid vertelde hij haar door welk toeval hij in de nabijheid van het huis geraakt was, waaruit haar hulpgeroep werd vernomen. Toen ik in de kamer kwam, vertelde hij verder, hoorde ik hoe Alan Burton u drong, te vluchten ter wille van uw man. Ik zag zelfs ee oogenblikuw gezicht en om te verhinderen dat de mij op den voet vol gende Vernet u eveneens herkende, wierp ik, den idioot spelend, hem op den grond. Lea beefde bij de herinnering aan dat nachtelijk tooneel en het hoofd buigend vroeg zij zacht Wat gebeurde er toen verder Uw schoodbroer grendelde de deur achter u en hield als een leeuw daarvoor de wacht met eigen levensgevaar uw vlucht dekkend... Heeft hij u niets verteld Neen, hij heeft mij niets gezegd. Ik herkende hem dadelijk want ik zag hem gedurende het bal eenige minuten ongemaskerd met uw dochtertje spreken. Daar ik wecade, dat sijnc aanhouding u renbond nu in den raad der kroone zitting hebben. Door den heer Luytgaerens wordt er alsdan een zeer merkweerdig verslag voorgelezen. Het zal niet zonder belang zijn, daar eenige cijfers uit te nemen. In 1907, waren er in den Boerenbond 28,949 leden. Dat is eene vermeerdering van 3,759, sedert 1906. Binst zelfde jaar 1907, hebben 28 nieuwe vercenigingen zich bij den Bond aangesloten, te weten3 uit Antwer pen, 7 uit Brabant, 5 uit Limburg, 7 uit Oost-Vlaanderen, 6 uit West-Vlaande- ren. Voor rekening der aangesloten syn dicaten kocht men A. Chimieke vetten, kalk, en zoo voort, 29,533,602 kilos, ter weerde van franks 1,612,257. Dit was, by in 1906, eene vermeerdering van 987,749 kilos. B. In samengeperste voederstoffen voor het vee, werden er gekocht 30 millioen 751,583 kilos, voor eene weerde van 5,404-868 frank, Dit maakt, voor by verleden jaar, eene vermeerdering van 5,723,198 kilos. In deze cyfers, komt het lynmeel alleen voor 17,687,478 kilos, 4,629,657 kilos meer bij in 1906. Vetten en voeder samen genomen, zoo werden er over jaar gekocht 60,285,185 kilos, voor eene weerde van 7,017,122 frank. Is meer als 1 miljoen kilos ter week lu zake van zaad. werden er in 1907 niet min als 110,579 kilos bezorgd, voor eene weerde van 42,307 frank 27,907 kilos meer als in 1906. De bestuurdor van het hulphuis en van den molen te Antwerpen, hoeft daar ter plaats 31,718,500 kilos vetten en voeder gekocht, waarvan er 24,170,105 kilos door het magazijn van den hond zyn In den molen van den Bond liggen 8 paar steenen. Vyf paar malen anders niet als amerikaansche lynkoeken; de 3 andere zyn geschikt om er graan meè te malen, te weten maïs, geersten rogge. In zake van melkerij-toestellen, wer den er door het bureel verkocht voor 72,126 frank; in zake van landbouw-ma- chienen, voor 14,968 frank. De middenkas voor krediet, heeft in 1907 nieuwe bij tredingen hekomen, 28, wat het getal aangeslotene kassen nu brengt op 265. Het waarborgfonds der kas, beloopt tot 2,689,000 frank. De kas bad in depot voor eene somme van 6,602,581 frank In den Boerenbond bestaan ook afdeelingen van brandverzekering, ver zekering tegen de sterfte der beesten van de hoeve, tegen de ongevallen. Wij kun nen niet alles vermelden maar ook deswege werden in het verslag over de werking, belangrijke cyfers meêge- deeld. Het laatste was een woord van de heeren Schollaert en Helleputte, om te bedanken voor de hulde jegens hunnen persoonom de werkers van den Bond kon schaden of uw geheim verraden, liet ik hem vluchten. Lea schrikte. Zijne aanhouding Waarvoor Er was iets gebeurd, Bprak Stanhope, de jonge vrouw scherp aanziend, waarvan gij zeker kennia draagt. Wij vonden name lijk Alan Burton met eene met bloed be vlekte ijzeren staaf in de hand en een dooden man aan zijn voeten. Groote God I Die man, een voddenraper, moest al neergeveld zijn, eer gij de kamer verliet. Ja... stamelde zij; het is mogelijk. Maar ik herinner mij niets alles was zoo plotseling het was zoo'n verwarring. Iemand moet toch den moord ge pleegd hebben, vervolgde Stanhope ernstig. Hadden we echter uw zwager in hechtenis genomen, dan zoudt gij ook gecompromit teerd zijn. Dat mocht niet gebeuren. En daarom bevrijddet gij hem I Zoo kan men het niet noemen. Hij verweerde zich dapper en was moedig ge noeg, om zichzelf weg te helpen. Ik heb hem enkel den weg gewezen en gewaar schuwd voor 't gevaar, dat hem bedreigde. Is dat gevaar geweken Geweken Stanhope nam uit zijn portefeuille een papier, dat hij haar liet zien. Het was een bevel tot inhechtenisneming van den ont vluchtten matroos, op wiens aanhouding een premie was goateld. geluk te wenschen met de bekomen uit slagen ook om ze moed toe te spreken, opdat de Boerenbond van langs om meer zou mogen bloeien. M- Helleputte kondigde aan dat twee der ieverigste werkers voor de boerenbelangen, hoog leeraar M. Vliebergh, en eerw. heer Huydts, door den koning tot ridders der Leopoldsorde benoemd zyn. Kort na 12 uren, had in de Zaal Monaco een feestmaal plaats, waar men met 223 was aangezeten. Alles ging daar met de grootste hertelijkheid. Na het maal, was het de zitting va* den namiddag, in de groote feestzaal van den Boerenbond. Er werden daar twee zeer belangrijke voordrachten ge houden. M. De Roover, provinciaal raadslid te Vilvoorde, handelde over den groen- selkweek. Hy deed zien hoe do groen- selkweek gedurig toeneemt hoe de fabrieken van ingelegd groensel verme nigvuldigen hy zei dat er, met den groensel kweek, gulden zaken te doen waren. Hoogleeraar M. Frateor, handelde over het peerd en de peerdek week; zijne voordracht was zeer belangrijk en vond den grootsten by val. Met lichtbeelden, liet hy de verschillige peerdesoorten zien. AHe leden van den Bond waren zeer tevreden, over de dingen welke zij hadden vernomen en gezien. A Wilt gij het geheim weten van al de moeilijkheden die opkomen tegen de biecht, in don geest, in het bert, van de tong, uit de pon van al zijne tegen strevers f 't Is een belemmerd gewe ten, met groote misdaden beladen, en geheel en gausch overrompeld door den hoogmoed «Ik ben maar ongeloovig geweest, zegde op zijn sterfbed de be roemde Bouguor, omdat ik bedorven geweest ben laat ons eerst het noodig- ste aanvangen, eerweerde vader; 't is mijn hert, eerder dan mijn geest en myn lichaam, dat moet genezen zijn. Walsch. /.Liberaal en socialist zijn slechts voornamen, godsdientshater is hun fa milienaam. Voor de kleine burgerij. Voor de maanden Augustus en Septem ber, richt de stad Verviers eene tentoon stelling in van kunsten en ambachten, waarvan niemand het groote nut voor den middenstand betwist. De congressen geven de burgerij ge legenheid, met meer kracht en vrucht de grieven bloot te leggen, die zy voor te brengen heeft. Men onderzoekt, be spreekt en studeert ze, eu het is in die samenwerking dat de oplossing gevon den wordt, door de omstandigheden vereischt. Door die gedachten bezield heeft de Bestendige Commissie het programma vastgesteld als volgt Koopwaren door de douauen aange- Mijn God! riep Lea, Bteeds heviger ontroerd, door mijne lafheid en mijn dwaas doen heb ik dat ongeluk over hem ge bracht. Zij streed eenige oogenblikken met zich zelf toen wendde zij zich vastberaden tot Stanhope Gij hebt u mijn vertrouwen ten volle waardig getoond, en daarom zult gij alles vernemen, om tusschen mij en mijne vijandin te richten. Ook mijn oude vriend Flynn mag het hooren. Lea stond op om den advocaat te roepen, doch Stanhope hield haar terug. Als hetgeen gij me zeggen wilt, Alan Burton of de voorvallen van dien nacht be treft, moeten wij geen derden medeweter hebben, zoolang zijn leven en vrijheid wor den bedreigd. Niemand, ook niet Dr Flynn, mag iets vermoeden van zijne indentiteit met den verdwenen matroos. Gij hebt misschien gelijk, zei Lea, weer plaats nemend. Ik zal in allc9 uw raad volgen en dus zal buiten u geenen mensch de geschiedenis vernemen. U al leen wil ik haar in 't kort vertellen. Zooals gij zeker weet, ben ik de aangenomen doch ter van den overleden koopman UUman Het was zijn hartewensch, dat ik met zijn vriend Archibald Burton trouwde, en daar om verloofden wij ons. Toen mijn pleeg vader gestorven was, drong Archibald er op aan, dat wij spoedig trouwden. Bij het zee- ken van de daarvoor noodige documenten, slagen Verbetering der wyze van geld- inning in het belang van den kleinhan del Vermindering der gerechtskosten om huishuur te doen betalen De ver- kooping met premiënHet toezicht over de eetwaren De ZondagrustOnder linge verzekering tegen brand en der- gelijke Maatregelen om de eorlykhoid der handelsverriChtingen te verzekeren; Maatregelen tegen het misbruik der uitgestelde betalingen; De Duitsche maatschappij mct beperkte verantwoor delijkheid. M. G. Francotte, Hd dor Kamer van Volksvertegenwoordiger, oud-minister van Nijverheid en Arbeid, stichter van het Middenstandsambt, zal het voorzit terschap waarnemen. Het Congres zal plaats hebben op Zondag 13 en Maandag 14 September. Het zal 's Zondags beginnen om 11 ure, ton einde aan ieder de gelegenheid te geven om op tijd aan te komen, 's Na- msddags en 's Maandags voormiddags zullen de zittingen der afdeelingen voort gezet worden. De algemeene slotver gadering zal rond 11 ure plaats hebben. Ingangskaart2 fr.; ingangskaart en ^yerslagen 5 fr. eerelid 10 fr. Secreta riaat Zuiderlei, 133, Antwerpen. In tijd van nood. Nu bet lydslip aangebroken is dat roei- en zwemoefeningen ten hoogste staan, her inneren wij onze lezers boe er moet ge handeld worden wanneer een ongeval die sportliefhebbers overkomt. Van zoohaast de drenkeling op bet droge gebracht wordt, doe men hem al zijne bovenkleedoren los en zelfs trekke men ze uit; op eene tafel gelogd ook nog op den grond gelaten, zoeke men dan of er geen wier, slijk of andere hinderende stoffen in den achtermond zitten zulks wordt best door den wijsvinger uitge voerd. Dan wordt de kunstmatige adem haling begonnen men zette zich aan 't hoofdeinde des lijders grype met de rechterhand den rechter elleboog, met de linker den linker, zoodat den duim in de plooi kome van arm oq voorarm de andere vingers omvatten "t gewricht langs de tegenovergestelde zijde zulks is de 1* tijd. De 2tijd voert men uit met de armen zoo gegrepen nevens hot hoofd te bren gen zoodanig trekken de spieren de borstkas open en ademt de drenkeling. De 3e tijd men brenge de armea terug kings de zijde en drukke terzei f- dertijd wat op de borstkas dit brengt het uitademen te woog. Zulks doe men 20 maal per minuut, 't in- en 't uitade men gescheiden door eene kleine poos, in alles de natuurlijke ademhaling vol gend. (De 2e en 3* tijd moeten met zekere kracht uitgevoerd worden, nochtans zonder letsel te veroorzaken), Men late nooit die behandeling indien noodig een kwartuur, eene halve uur, zelfs eene gansche uur toe te passen, want dikwijls is hst voorgevallen dat geduld in de toepassing, drenkelingen redde. doorzoct* ik de papieren van mijne pleeg ouders en vond daaronder een blad, waar uit ik vernam,dat ik nietzooals ik steeds had geloofd hun dochter was, maar een aangenomen kind. In dit document deden een zekere Lenz en zijne vrouw Sibylle... Wat viel Stanhope haar verrast in de cede. afstand van alle rechten tegenover mij, waarvoor zij eene vergoeding kregen in eens en beloofden, nooit weer met mij in gemeenschap te treden... Gij kunt u voorstellen, hoe verrast en bedroef ik was. Ik ging aanstonds met het papier naar M. Flynn, Hij wist van de zaak af en stelde mij gerust. Ik was wettig aangenomen en de onbetwistbare ergename van mijno pleegoudera. Hierop deelde ik mijn ver loofde de waarheid mede en daar ik zijn trots kende, verklaarde ik mij bereid, hem zijn woord terug te geven. Hij lachte my uit, noemde mij een dwaas kind en ver bood mij, ooit weer er over te spreken. Kort daarna kwamen de Lenzen opdagen. Hebt gij hen gezisn Ja. Dan zult ge mijn afschuw begrijpen. Alles wat in mij was, verzette zich tegen de gedachte, die menschen als mijne oudere te erkennen, niet wijl ze arm en onwetend zijn. maar om hun slechtheid en gemeenheid. Het was hun natuurlijk om geld te doen. Ik bevond mij in eene aller moeilijkste positio. (^Vordt voortgeaej.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1