Heeren Kiezers Stemt allen onder nr 1 Volkskamer. - Landbouw. Groote Tombola Vlaamsche Kermis. Plechtige Triduum Zondagrust. Melrose Politieke hansworst. 't Is niet aannemelijk dat er op ons gansche wereldrond een belachelijkere politieke hansworst zou aan te treffen zijn als Leeuwke Plancquaert. En inderdaad in zyn gazet u Het Recht gaf hij, oppergeneraal der groene benden, het bevelChristene (P) democraten wreekt u op liberalen en socialisten die mijPlancquaert, zoo schandelijk bedrogen te Den- dermonde en te Kortrijk. Wreekt u wreekt u En dit werd herhaald in de n* van 't Recht op 10, 17 i 24 Mei... En wat zagen wy gebeuren In plaats van zich te wreken op de liberalen en socialisten stemden de groentjes in massa te Gent en ten groo teren deele te Dendermonde voor de liberalen.... Zou men niet zeggen dat de groene zieltjes voor 't lieve geldeken zijn ver- schacherd geworden lijk eertijds te Er is weinig aan te twijfelen. Verraderswerk.^ in ons nr van 31 Mei gewezen op zekere feiten en daadzaken voorgevallen ter Koopwarenstatie alhier, in den nacht van 24 tot 25 Mei en verder in den dag van 25 Mei. Wij hebben de feiten en daadzaken niet als echt aangenomen en er bijgevoegd dat een enkwest alleen de zaak zou kunnen opklaren. 't Orgaan der firma Vijf Ezels dk O beweert dat wy met veel vreugde zou den zien dat, eenige staatsbedienden, ondanks vrouw en kinderen, op straat zouden vliegen... Wij kennen de zaken in den grond niet en konden dus over hunne zwaar wichtigheid niet oordeelen, ook dus niet gissen dat eene afdanking of wegzen ding er 't gevolg zou kunnen van zijn... Maar ja, Maar De Volksgazet moet de feiten en daadzaken kennen en oordeelen dat ze van zulken ernstigen en zwaarwichtigen aard zijn dat eene afdanking of wegzending zich onver mijdelijk zou opdringen. Als het onbeduidende feiten en daad zaken zijn, zijn er zulke strenge maat regelen niet te vreezen... Onderlinge Belgische Bóeren- verzekering en de Landbouwver- zekering. Verleden Donderdag, 5 Maart, werden te Leuven de algemeene vergaderingen gehouden van de Onder linge Belgische Boerenvertekerijig en van De Landboutcverzekering. Het verslag voorgedragen door den Hoogleeraar Vliebergh is in druk ver schenen en is op aanvraag kosteloos te komen. Het zij ons daarom genoeg maar enkele cijfers aan te halen om te bewij zen dat onze verzekeringen zeer bloeiend zijn. By de Onderlinge Belgische Boeren- verzekering waren er op 31 December 1907, 8S32 polissen in voege, dragende op 166,000 Ha. en daarenboven op 6,000,000 fr. loon voor landbouwnijver- heden. De premie voor het afgeioopen dienstjaar beloopt tot 339,109,95 fr.,* voor ongevallen werd er 163,420,04 fr. uitbetaald en 155,728,69 fr. in een re servefonds voor nog t& regelen ongeval len gezet. Er is 76,377,41 fr. winst of liever overschot, 't Zij dus 22 Tan de premie. Elk verzekerde krijgt onder vorm van reserve aandeel 20 zyner netto premie terug. De Landbouwverzekering had op het einde van 1907, 11,780 verzekeringen. De zuivere premie van 't dienstjaar be reikt 224,957,25 fr. Voor ongevallen heeft deze maatschappij 51,451,65 fr. betaald en daarenboven een reserve ge vormd van 89,984,09 fr. voor nog te regelen ongevallen. Er is een overschot van 94,968,02 fr., 't zij 42 van de premie. Elke verzekerde krijgt 40 van zijne netto premie op het te goed van zijne rekening reserve-aandeel. Op dit oogenblik bedraagt het buiten gewoon voorzienigheidsfonds, dat feite lijk eigendom is der verzekenien onge veer 350,000 fr. voor onze twee maat schappijen samen al geld dat vroeg of laat ten grooten deele aan de verzeker den zal terug betaald worden. Daar ligt het groote voordeel van bij eene onderlinge maatschappij verzekerd te zijn. Laat ons hierbyvoegen dat de Eerw. Heer KaD. Luytgaerens en de heer Graaf de Villermont werden als bestuur leden herkozen en de heer Hallet, ont- slaggevend bestuurlid vervangen werd door de Eerw. Heer Kan. Couturiaux, diocésaan opziener der maatschappelijke werken van het Bisdom Namen. Aan wien het behoort. 't Ware wenschelijk een oogje in 'tzeil te houden,aan de beek nabij den meersch van M. Liènart tegen den Gentschen steenweg en Krakersstraatje, 't Is daar dat men jongens en meisjes lyk in Con go, ja, padermoedernot en zelfs geen druivenblad ziet pladderen. Vogels van eender veeren Vliegen samen geern. En zoo zag men hier Woenadag 11. in trein naar Brussel van io uren voor middag stappen Pie Daens, Fredje Ni- chels, voitje Van Cutsem en een roode Eremerausener. Dadelijk ging men aan 't kaartspelen. In de tusschenpoozen werd er ook zoo wat gespot met de beéwegen, enz. enz. Groene krawatterij. /.aak Haatlaena. Ik beschul digde niemand, schrijft Groene Pie Waarlijk zijt ge dan van uw roetje zoo zeer dat ge u niet meer herinnert wat ge ge schreven hebt op ag Mei jl. Wat hebt ge dan geschreven - De daders zijn gekend het is eene - moede lafheid zonder wetrga. De daders zijn gekend en zoudt dus nie mand beschuldigen... En verder voegt gij er bij Nauwelijks was hun lafhertig schelm- stuk volbracht, als een der daders al bevende rond liet slachtoffer stond. Hij vreesde dat de dood ging volgen en dan hadden de Gendarms hem alras naar 't gevang gebracht op zijne plaats. En hij beschuldigde niemand... Nu, die heeren die gij beschuldigd hebt, zijn genoeg gekend, niemand heeft zich hieraan bedrogen... Groene Pie is zeker door de vrees van Moeder Justicia geraakt Aan(l»cht u. I), f KIEZEN als een verstan dig, trouw, rechtzinnig, ge wetensvol, onwankelbaar catholiek, 't is zoo eenvou dig, zoo gemakkelyk als 't groot is Ge maakt een enkel puntje zwart, te weten het wit puntje in 't zwart vierkant onder nummer 1 Op die manier stemt ge voor HEEL de catholieke lijst. Goed nieuws voor onze Visschers. De heeren Baron de Kerchove, Senator, Eerevoorzitter van den Landbouwerabond, Pieraert, Volksvertegenwoordiger en Baron Lodewijk de Béthune, plaa is vervangend Volksvertegenwoordiger, komen van wege M. Helleputte, Minister van Landbouw,den volgenden brief te ontvangen Brussel, 3 Juni 1908. Mijnheeren, In antwoord op uwe vraag ten voordeele der lijnvisschers van het Arrondissement Aalst, heb ik de eer u te laten weten dat gelijkvormig de voorstellen der boschwach ters, er, in 1909, in den Dender tusschen Denderleeuw en Erembodegem, eene stor ting zal gedaan worden van gewone- en spiegelkarpers. Aanvaard, Mijnheeren, de verzekering mijner ware hoogachting. (get). J. Hillhputtb. Moorsel-Hofstade-Ophasselt. Baron Lodewijk de Béthune, plaatsver vangend Volksvertegenwoordiger van het Arrondissement Aalst, komt van wege het Ministerie van spoorwegen enz. goede tijdingen te ontvangen betrekkelijk i° De vraag van inrichting eener Halt aan de Kleistraat, - te Moorsel. a° De vraag van inrichting eener Schuil plaats, in de statie te Hofstade, is aan een onderzoek onderworpen. 3" De vraag van het vervoer van blokateenen voor de gemeente Ophasselt, zal in 't kort eene gunstige oplossing ont vangen. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger M. De Sadeleer, heeft de belangen der landbouwers van onB Arrondissement, wier vruchten door den hagel vernield zijn, in de Kamer warm ondersteund. In zitting van Donderdag heeft hij de volgende vraag ge richt tot de Regeering De laatste onweeren hebben groote schade toegebracht aan de vruchten in zekere Gemeenten van het Arrondisse- ment Aalst. - De landbouwers van Erembodegem onder andere waar de hopvelden het meeste leden en de landbouwers van Vleckem hebben reeds smeekschriften ingediend om de tusschenkomst van den - Staat te bekomen. In afwachting dier tusschenkomst, heb ik de eer aan den heer Minister van Landbouw te vragen of hij niet van ge- dacht is maatregelen te nemen om de belangrijkheid der geledene schade te doen bestatigen. Er zal op die vraag Dijnsdag aanstaande geantwoord worden. T prlp ^eer Minister van .LiCUC* Ijxerenwegen, heeft op het verzoek onzer catholieke Deputatie, be velen gegeven opdat verscheide honderde wagons, van ballast en afval van steen groeven, zonder uitstel kosteloos naar Lede zullen verzonden worden om de landbouwwegen dezen zomer nog te kas- J. M. J. J. C. G. G. Z. J. C. Solemnele Octaaf van het Allerheiligste Sacrament des Altaars, in de Kerk der Arme Claren Coletienen. Donderdag: 18 Juni, Feestdag en de volgende dagen der Octaaf, zal het Allerheiligste Sacrament ter aanbidding uitgesteld worden, om half 6 ure met de gewoonlijke Mis tot na het Lof, welk zal geschieden om 3 ure namiddag. Vrijdag; 2S Juni, Feestdag van het Heilig Hert van Jezus en gedurige Aanbidding. Om half 6 ure de eerste Mis met uit stelling van het Allerheiligste Sacra ment tot na het Lof. Om 7 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof met Tb Dium. Prachtige prijzen te verloten Ter gelegenheid van de Vlaamsche Ker mis alhier, wordt er een groote Tombola ingericht. Merkwaardige prijzen zullen verlot wor den. Loten zijn te verkrijgen tegen den kleinen prijs van fr. 0,25. Het publiek zal ongetwijfeld de verkoopsters der loten goed onthalen en het edelmoedig initiatief der inrichters willen ondersteunen. Goed nieuws over onze Vlaamsche Ker mis Iedereen is aan het werk de stad komt vol beweging, nieuwe groepen wor den altijd aan gevormd Iedereen wil er aan meêdoen, iedereen wil het zijne bijdragen voor het welgelukken onzer catholieke Volksfeesten Onze vrienden van Geeraardsbergen heb ben aangekondigd dat zij, met muziek aan 't hoofd, naar onze Vlaamsche Kermis zullen komen met verscheidene maat schappijen. Leve Geeraardsbergen Welkom voor hun en wij beloven hun een goed en harte lijk onthaal Nog de Vlaams»he Kermis De kiezingen zijn nu gedaan. Het nieuws over de Vlaamsche Kermis zal nu meer en meer aan het orde van den dag zijn Schoone printkaarten van de Vlaam sche Kermis zijn te koop gesteld bij ver scheidene uitgevers aan den prijs van fr. o. 10 ten voordeele van het werk. Wij verzoeken het publiek die kaarten te koopen en ze voortaan te bezigen voor de corres pondentie, zoo doende zal men dubbel goed werk verrichten ruchtbaarheid geven aan onze feesten en eenen eersten penning storten in de kas I De plakbrieven der Vlaamsche Kermis zijn gereed en zullen dezer dagen aange hangen worden Zij zijn kleurrijk, prachtig afgewerkt en levendig. Het zijn waarlijk kunstaffichen I Binnen weinigen tijd zullen de volledige programmas der feestelijkheden opgemaakt en verspreid worden. Uit IVieuwerkerken. In 't orgaan der 5 ezels, stond verle den Zondag een artikel over Nieuwer- kerken, waarin een boerken van Edix- velde, uit de Paepestraat, wilt spotten met de meeting van Edixveldo, en be weert dat de catholieken vies loopen. Dat boerken moet waarlijk goed inge licht zijn als hy schrijft dat er nog geen 10 catholieken in huis waren, en die meeting moet hem zwaar op de maag wegen, dat hij alzoo rechtstaans droomt. Watte geen 1U katüonekeu, ze zullen *t u binnen 4 jaar toonen wat ze zyn. Ook indien de 13 man die met *t vaan del afkwamen Edixvelde in, ge moogt ze hebben. Wij, wy zyn content met de overige deftige kiezers van Edixvelde, deze zullen u binnen 4 jaar nog 'nen hectometer buis by lappen. Maar alla 't is toch te vergeven, pakt dat die 10U man van de meeting 't Edix velde niemand en waren, en dat de 12 man op de groote meeting van kies- avond, in 't eeuwig lichtop 't dorp, een groote massa volk was, die naar de liberale feniksen kwamen luisteren, doch dezen ontbrak den moed, den bek open te doen. Wat bijvalEn van dag tot dag winnen ze bij, ge moet er niet aan twijfelen want bij den Dol, Zondag na de hoogmis, op de kwalestraat, wa ren er diep in de 6 man. Is dat geen bijvaldan is de kaart valsch. Twijfel er niet aan boerken, meer en meer gaan de oogen open der deftige inwoners van Nieuwerkerken. Ze zyn dagelijks getuige van de baldadigheden uwer opgestookte aanhangers, welke gij te laf zyt te volgen, want op niet een der meetingen van liberalen en daensis- tenwaser een uwer hoofdmannen te genwoordig. Ge spreekt ook van vies te loopen. Ha ha ha f Ge doet my lachen en ziek zijn. Vroeger als de kiezing voorbij was en de katholieken hadden verloren, hoorde men er 8 dagen nadien niet meer van spreken, maar nu dat de liberalen ge klopt zijn loopen er nog zooveel vieze gezichten als er liberalen zijn, er en kunnen geon 3 of 4 van die plezierige jongens bijeen zijn of 't is huilen, ver wijten en tieren dat het elke treffelijke mensch walgt. Om te toonen met wat blijde gezich ten onze geklopte jannen sinds October loopen is'tgenoeg hun eens te bekyken. Kaas van Maal en Vleeschblok uit de Paepestraat drinken niets meer als azijn, heel zeker dat de die met een plezierig gezicht loopen. Bij nen anderen is zijnen vooruitgestoken buik van vroeger, nu aan zijnen rug geplakt, van plezier wel te verstaan, en den witten, zwygt me van dien witten hy zit dagelijks in zijnen koolbak te scharten om er de werkmansstemmekens die hy erin ge smeten had uit te halen (z'en hadden ze niet vandoen) ook nog 'nen plezierigen. Zeg ne keer boerken op ander ge meenten kunnen ze misschien gelooven dat 't de catholieken zijn die hier vies loopen, maar en vertelt dat toch te Nieu werkerken niet of ze lachen u vier kant uit, en zullen u zeggen Kijk eens in den spiegel.» 'K mag u verzekeren, dat wij hier, om u nog vroolijker en plezieriger te maken, den 14 Juni met de Provincie kiezing allen als eenen man zullen dop pen van boven onder ne 1. Jaxtjbxs Victojuun. Wie stemt in het zwart vierkant ACHTER den naam van een candidaat, stemt voor dien candi daat alleen. Zoo stemmen GEENE echte, trouwe ctaholieken. De ware trouwe catholieken stemmen allen in het zwart vierkant vlak onder nummer 1. Kerk van Sint-Martinus, Aelst. ter gelegenheid der Opdrachtvan de Leden der H.Familie. Maandag 15, Dijnsdag 16 en Woensdag 17 Juni, om 5 uren, Lof waarna Sermoen door den Eerw. Pater Bouckaert,Redemp torist te Antwerpen. Donderdag 18 Juni, om 6 uren, H. Mis met algemeene Communie, door Zijne Hoogw. Monseigneur Van Ronblé, Bis schop. Voor de Leden der H. Familie zal er in de kerk eene bijzondere plaats voorbehouden zijn. Kerkelijk nieuws. Een Antwerpsche heilige. Z. Em. cardinaal Mercier heeft de rechtbank sa mengesteld, gelast, zich bezig te houden met de heiligverklaring van den zoo popu- lairen pater Thyssen, den 31 Maart 184.4 te Antwerpen in geur van heiligheid ge storven. Die rechtbank is samengesteld als volgt Mgr. van den Branden de Reeth, voorzit ter; kan. Thys, promotor der zaak; kan. Beukelaer, notaris en de EE. HH. vicaris sen-generaal Lauwereys en Van Roye, ge tuigen. Luisterlijk Torenfeest bij de voltrekking van St. Jozefskerk, TE AALST, op Zondag 28 Juni 1908. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogweerdigheid heeft Groot Pe- nitencier benoemd, den Z. E. H. Van den Gheyn, titulairen kanunnik. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 14 Juni 1908, M. Ghysselinckx, Molen straat. Stad Aalst.-Werkbeurs Vragen door de Patroons. 4 smedeisgasten i loodgieter; i kuiper (halve gast) i letterzetter (leerjongen) i meubelmaker (halve gast). Vragen der Werklieden. Dagloon er* fabriekwerkers. Kiezers, die 2 of 3 stem men hebben, mogen niet vergeten op ELK stem briefje het wit puntje zwart te maken in het vierkant vlak onder nummer 1 Allerhande nieuws. Aalst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Hulp nan tie lijdenden. Het volgende artikel zal misschien de oorzaak van verlichting zijn voor veel lijden hier te Aalst en wij kunnen slechts den geest van edelmoedigheid prijzen, dien onzen buurman aangezet heeft om die ver klaring voor 't algemeen belang te doen. Mad. Wed. L. Coppens, 40 Hovenier- straat te Aalst, zegt ons Sedert meer dan drij maanden was ik van nierpijnen, die mij '8 nachts van alle rust beroofden, aange daan, ik sliep onrustig, had zweetingen en stond altijd afgemat opik had menigmaal bedwelmingen en niettegenstaande al de middelen kon ik mij niet van die vreeselijke pijnen, die steeds erger en erger toenamen, ontlasten, 't is op dit oogenblik dat ik de Foster Pillen voor de Nieren nam, en verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. 't Was mij eene groote vreugde toen ik mij na den tweeden dag reeds beter ge voelde, na den zevenden dag werd ik niet meer de minste pijn gewaar geheel mijn toeBtand was beter en heden kan ik die kostbare pillen op mijne beurt zeer warm aanbevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloofU het kenbaar te maken. Een woordje tot de vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn misschien hebben zij eene knagende pijn in de lenden, een neerdrukkend gevoel, hoofd pijn of last van zenuwachtigheid. Denk u niet dadelijk dat ge eene vrouwenziekte hebt, vele der zoogenaamde vrouwenkwa len zijn gewoon weg nierziekte. Verlies den moed niet en blijf niet dubben over ingebeelde kwalen. Misschien zijn uwe nieren in 't spel. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft; mijd U bijzonder voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3fr. 50 de doos of 19 fr, de 6 doozen of vrachtvrij per post met het be drag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat,Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het handteeken James Foster op elke doos. D.A. 3. LEDE. Een onbekende dief poogde Maandag nacht binnen gebroken ten huize van Karei De Smet, een 75jarigen ouder ling, die alleen woont ter wijk Gucht. Reeds was een venster uitgebroken doch De Smet had het gehoord en op zijn hulp geroep is de schelm op de vlucht gegaan, gay- TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymanb-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Te Eyne werd het huis van M. Cop pens door dieven beBtormd. M. Coppens vreezende voor zijn leven en dat van zijne huisgenooten, loste een schot, dat een der dieven doodelijk kwetste. Het parket ia ter HERZELE. Onlangs werd hier ten huize van M. Merchier, veearts, het noodige geplaatst om het huis met acety- lêne te verlichten. Maandagavond haperde er iets men dacht dat er carbuur ontbrak en voegde er wat bij maar dat was het niet. Men dacht dat het san de kraan was men nam een brandende stekje om eens te zien en pardaf de ketel vloog de lucht in... Het deksel vloog dwars door den zol der en 't dak. M Merchier kwam er onge deerd van af maar gansch zwart van 't stof. Eindelijk Ja, de lente is eindelijk aangebroken maar ten einde er ruimschoots te kunnen van genieten en de seizoenziekten te vermijden, ontlasten wij vooreerst ons organisme van de slijmachtige humeuren die er samengehoopt zijn gedu rende den winterdaarom nemen wij onze toevlucht tot de slijmverdrijvende Pil Walthéry i frank. 3. Een lijk van eenen student werd te Gent, nabij de Coupure, uit het water op- gevischt. Alhoewel het lijk niet schijnt bestolen te zijn, is toch het gerucht in omloop, dat hij zou vermoord zijn. De Coupure, zegt men, is eene slecht befaamde plaats en het is reeds de derde of de vierde drenkeling, die daar uit het water gehaald wordt. De student in kwestie keerde in den regel nooit langs de Coupure naar huis hij ging altijd langs de Twaalf Kamerstraat en hij is ook donderdagavond langs dien weg gegaan, na zijne makkers verlaten te hebben. Geen hunner kan gelooven dat hij zich zou gezelfmoord hebben. Het parket heeft in alle geval een onder zoek bevolen. Te Lebbeke kwam een kindje van 4 jaar, dat al loopende zijne woning verliet, onder eene kar terecht en werd door de wielen verpletterd. Kort nadien gaf het den geest. Twee velorijders van Eecloo hadden gewed, in min dan 5 minuten een over- grooten afstand af te leggen. Een groot aantal vrienden woonden die match bij. De dwaaskoppen reden onder de koers tegen elkander de pedalen raakten in elkaar ver ward en beide rijders vlogen met zooveel geweld ten gronde, dat zij, indien zij gene zen, voor hun heel leven de sporen van die wedding op het gelaat zullen dragen. In de woning van den burgemeester der gemeente Begijnendijk zijn, terwijl de dochter alleen thuis was, dieven gekomen. Zij bonden en mishandelden het meisje, braken de kassen open en roofden wat hen beviel. In de Amigostraat te Brussel is door een gasontploffing een man ernstig ge brand. De voorbijgangers zagen eene groote vlam langs het keldergat eener herberg uit slaan. Zij gaven het alarm en toen de herbergier naar beneden kwam en in den kelder wilde gaan, liet eene geweldige ont ploffing zich hooren. De man werd tegen den grond geslagen, een muur viel om, de andere muren berstten en al de Bpiegels sprongen stuk. De pompiers bluschten den brand. De wonden van den herbergier zijn doodelijk. Een 2ijarige werkman, A.Brouckaert, te Zillebeke, had een onverzoenlijken haat opgevat tegen den jachtwachter Devolder, in dienst bij M. baron de Vinck, omdat hij hem reeds meermaals in overtreding geno men had voor pensjagerij. Zondag avond kwam hij Devolder tegen in de herberg Het Kanon Hij zocht twist tegen den jachtwachter en wanneer deze buiten kwam, stak hij hem zijn mes in de borst. De on gelukkige verkeert in stervensgevaar. De dader is aangehouden en naar de gevange nis van Yper overgebracht. Schrikkelijke spoorwegramp te Mafïïes, bij Ath. Verscheide. e doo- den en gekwetsten. Donderdag mor- gend is de reizigerstrein welke om 11 uren 46 Bergen verlaat in bestemming voor Ath, op het grondgebied van Maffles ontriggeld. De locomotief, de tender, de goederen wagen en drie reizigerswagons kantelden om. Drie personen werden op den slag ge dood, waaronder de machinist. Twaalf andere reizigers werden zwaar gekwetst inde naburige huizen gedragen. Nadere bijzonderheden. De pom piers van Chièvres- 'werden dadelijk verwit tigd en kwamen in allerijl met hun mate riaal ter plaats. Eenigen doofden het vuur uit, terwijl anderen geholpen door toegesnelde perso nen de slachtoffers die onder de wagons lagen trachten te bevrijden. De gendarmen en het parket van Bergen kwamen weldra ook ter glaats. De kloosterzusters van Attre en Méverg- nies waren dadelijk naar de plaats der ramp gekomen en hielpen met de geneesheeren, de slachtoffers verzorgen. De dooden. De machinist Gustaaf Fadouille, 49 jaar, van het depot van Bergen De trein overste Dessart van 't depot van Dendermonde, wonende te Aalst, Pieter Coekestraat M. Eugeen Lenain, 35 jaar, rekenplich- tige in eene brouwerij te Leus, wonende te Belceil M. Dessart, was niet van dienst, doch had een wagon met duiven vergezeld. Men vond hem dood in den fourgon Een getuige verklaart dat M. Lenain met een been tusschen de banken gepraamd zat en gedurig riep dat men eene bijl zou halen om hem te verlossen. Toen men hem ter hulp snelde was hij bezweken. De gekwetsten. De stoker, die men eerst dood waande, is gekwetst aan het aangezicht en de beenen. De treinoverste Moulin en de wachter Thiébaut, van Ath, hebben geene doode- lijke wonden. In het hospitaal te Ath worden nog ver zorgd M. De Smet Lodewijk, 19 jaar, van Schoonaarde, wonden aan het hoofd en do armen M. Baert Gustaaf, 52 jaar, serre-frein, van Lokeren M. Delbeke, machinist van Dender monde M. René Goossen, stoker M. Emiel Landrains, Btoker, 31 jaar, van Bergen, die in stervensgevaar verkeert M. Emiel De Lannoy, rekenplichtige, te Ath, 28 jaar, linkerbeen gebroken. M. Buiquin, leeraar aan de beroepsschool te Morlanwelz, erge wonden. Een ontsnapte. M. Sass, ondersta tieoverste te Ath, die zich in den tweeden wagon met een tiental personen bevond, vertelt het volgende Wij hoorden een verschrikkelijk gekraak. Onze wagon kantelde om en wij tuimelden dooreen. Het was onmogelijk de portels te openen. De ruiten werden stukgeslagen en wij kropen er door de treinwachter Thi- baut werd door mij van onder de puinen getrokken. Uit de omgevallen rijtuigen vluchtten personen als wauzinnigen de velden in. Men hoorde niets dan kermen en roepen. Weldra ontstond brand. Een dikke rook steeg op en het werd zeer moeilijk om de slachtoffers te redden. De oorzaak der ramp. Men werkte aan de baan. De rails waren er niet genoeg vastgezet met vijzen. De machinist, die van niets wist ver traagde dan ook den gang van 't machien niet. De rails zijn geweken, het machien en de tender ontriggelden en werden van de hel ling geslingerd, Men zegt dat de signalen om de trein te doen vertragen wel geplaatst waren, doch dat de machinist er geene rekening zou van gehouden hebben. Het ongeluk gebeurde aan eene krom ming der baan. MEEST GEZOCHTE HAAR HERSTELLER herstelt grijs, of ver kleurd haar bepaalde- j lijk tot zijne ooripron- I kelijke kleur houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, ver- wijdert het schin en I deelt er leven, groei kracht, glans en shoon- heid aan mede. Verkocht door Coiff. en Parf. Boofd- DépOt 26, r. Élienne-Marcel, Pariji. De flesch fr, 2,5o, te verkrijgen bij M, Guillot, hairkapper, Lange Zoutstraat. te Aalst. Te Zeebrugge is Karei Pollet, 18 jaar, machinist in de brikettenfabriek, ge durende het werk in aanraking gekomen met den electrischen stroom en op den slag gedood. Het lijk is naar het doodenhuis ge bracht, In de Guillemin8statie te Luik, is een man sedert vele jaren aan den spoorweg dienst gehecht, op schrikkelijke wijze ver ongelukt. Waker en kuischer te gelijkertijd zijnde, wilde hij een stuk papier oprapen, toen eene locomotief hem verrastte, hem een tiental meters verre meesleepte en toen zijn hoofd en zijne voeten verpletterde. De ongelukkige, die om zijne braafheid alom geacht was, telde 59 jaar en had eene vrouw en vier kinderen. De gemeente Noville-sur-Mehaigne is op weg naar de beroemdheid, de onster felijkheid, en haar burgemeester zal eens met zijnen roem al de vaderlandsche glo- rieB over8chitteren. Die gemeente van wel 730 inwoners, heeft in Maart laatstleden een burgemees ter gekregen, die dóór den duivel van den papenhaat bezeten is, en, om dit feest naar behooren te vieren, vonden de anti cleri- calen niets beter dan gedurende den Zondagdienst kanonschoten te lossen naast den kerkmuur. Nu verleden week moest eene onderwij zeres benoemd worden en een edelmoedig persoon beloofde eene som van 5000 fr. ten geschenke te geven voor het stichten van eene bewaarschool, maar op voorwaarde dat deze door nonnen zou worden bestuurd. De burgemeester en zijne handlangers weigerden, die gift aan te nemen, onder voorwendsel dat men... de gemeentepen ningen moest sparen. Maar in dezelfde zitting werd eene stem ming uitgebracht, waarbij de lasten werden verhoogd, om met de opbrengst.... eene bewaarschool te stichten. Een trein te Neufchateau, die in volle snelheid naar Aarlen reed, botste Maandag voormiddag op eene kar, met mastenboo- men geladen, die de openstaande barreelen van den overweg door wilde rijden. De ma chinist had den hinderpaal gezien, maar te laat. De voerman, die op de hoornen zat, werd verre weggeworpen, doch niet gedood. Van de kar en de vracht zijn natuurlijk niets dan splinters overgebleven en de peer- den werden gedood. De trein is gelukkig niet ontspoord, maar de dienst heeft eenige uren belemmering ondervonden.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2