Donderdag 18 Juni 1908 5 centiemen per nummer 6§ste Jaar 4001 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. PROVINCIALE KIEZINGEN. Heldin van het kwaad Provinciale Kiezingen. Triomfale Optocht. EEN EN ANDEit. DE DENDERBÖDE. Dit Wad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes ®aanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK NULM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelet, 11 Juni 190N. UITSLAG ln onze Provincie Oost-Vlaanderen. De Provincieraad van Oost-Vlaande- ren bestaat uit 92 raadsleden, waaron der 78 catholieken en 14 liberalen. Er waren 44 uittredende catholieken. De uittredende catholieken zijn her kozen zonder strijd le Audenaarde 4 te Lokeren 2 te St-Nicolaas 2; te Sot- tegem 2 te Herzele 2 te Hamme 2 Ete Temsche 3 te Geeraardsbergen 3 en ■te Nederbrakel 2 of samen 22 catho- I lieken. Aalst. Zes uittredende catholieken herkozen. De catholieken MM. do Be- thune, De Hert, De Vis, Eeman, Jooris •n Verstraeten, bekomen 12,579 stem- ten de Daeusisten 3,852 de liberalen ,534 en de socialisten 724. Evergem. M. Groverman, catho iiek, gekozen met 5,235 stemmen, tegen M. Van de Walle, liberaal, 3,150 st. I PlaatsvervangerM. de Turck de J Kersbeek, cathoiiek, 5,082 M. Somer liberaal 3,003. Wetteren. Drie uittredende cath. Jrkozen. MM. Buysse, 5,202 Mathys, ,443 Rooman d'Ertbuer, 5,289. Christen demokraat: M. Du Catillon, ,094 stemmen. Ste-Maria-Hoorebeke. Uittre- lende catholieken herkozen MM. De "eer, 3,503 De Raedt, 3,577. .Liberalen MM. Droesbeke, 1,515 Okerman, 1,506. Ninove. Drie uittredende catho- beken, MM. De Clercq, Van Cauwelaert en Rolior, herkozen met 2,700 stemmen dij meerderheid. um6^' Twee catholieken herkozen MM. Meeus met 5,353 en Vergauwen met5,118 stemmen. De cartellist, M. Vercauteren, bekwam 2,108 stemmen. Ronse. Twee uittredende catho lieken herkozen MM. Behaeghel met 3,816 en J. Cambier met 3.756 stommen Plaatsvervangers MM. Capron, 3,611, en r. Cambier, 3,706 stemmen. Liberalen: MM. Sleurbaut, 2.308; Van de Wiele, 2,223 stemmen. Plaats vervangers MM- Guisset, 2,170 Reynljes, 2,147. Socialisten MM. Drumont, 1,037 DOOH EüG. I.EiÖi*. 29eVERVOLG. Zoo welk is dat portret vroeg de Weduwe onrustig. Het gelijkt u zoodanig, dat men zwe ren zou, dat het uw portret is. Het mijne welke begoocheling, U| uondis Hoe zou mijnheer, dien ik van mijn leven niet gezien heb, mijn portret örnnen bezitten Mevrouw heeft volkomen gelijk, zeide °e schilder, terwijl hij zich naar het meisje wendde de teekening verbeeldt een per- •oon, die reeds lang dood moet zijn, zegde men mij, want ik heb geen bewijs van wen dood... Ik heb ze naar eene lichttee I «ning gemaakt, om eenen vriend aange- te zijn, die eerst aan dit voorwerp «cheen te houden, en het daarna niet meer Wilde. En de naam van dien vriend, als 't u "eheft vroeg mevr. d'Aulneux stamelend - Wel, M Joris, hernam Roel de Dak, bet is ongetwijfeld, dat op duizend perso nen dte mevr. d'Aulneux gezien hebben, de negen tienden zullen zeggen, dat zij het is. bra h* pot'°OC* op ^et PaP'er beeft ge- P*r zÜn» 8prak de baron, treffende gelijkenissen in de raenschclijke gezichten Stockman, 1,044. Plaatsvervangers MM. Deroose, 1,009 Hanssens, 1,006. Dendermonde. Vier uittredende catholieken herkozen met 4000 stemmen meerderheid. Het zyn MM. Cooreman, Dubois, Van Damme en Vermeersch, gekozen met 8,736 stemmen, tegen 4,300 stemmen voor de cartellisten. Alggmeene Uitslag. Onze driekleurige tegenstrevers die er op boften dat ze op Zondag 11. het cathoiiek Ministerie den genadeklop zouden geven, zyn in hunne profecie deerlijk te leur gesteld geworden. Ter oorzake der oneenigheid heer- schenden te Luik tusschen de catho- üeke en de ware christene democraten en te Tongeren-Maeseyck tusschen ca tholieken verloor het cathoiiek Minis terie twee stemmen ter Volkskamer, maar integendeel werd zijne meerder heid in den Senaat tot 16 stemmen ge bracht... Nu dit verlies van 2 stemmen in de Volkskamer deed de anti-catholieken eene veroordeelende uitspraak van 'tkie- zerskorps op 14 Juni voorzeggen. Maar ach Heere ze zyn met hunne profecie van 't brugsken in 't waterken gevallen. In de Provinciën Oost-Vlaanderen, West-Vlaanderen, Antwerpen en Lim burg is, om zoo te zeggen geene, de minste verandering aan te stippen. De catholieken bly ven overal in groote meerderheid. In Brabant geen verandering, de meerderheid blijft aan de liberalen, doch men bestatigt dat de catholieken veel stemmen hebben bijgewonnen te Brussel en te Wavre. In Luik en Henegouw blyft de meer- nerheid aan de liberalen en socialisten, doch in de laatst genoemde Provincie behaalden de cathotiekcn schoono zege pralen. Te Tcmpleuve werd M. Dubois, Lid der bestendige Deputatie, deerlijk afge kookt... De grootste hoop der anti-clericalen was op de Provinciën Namen en Luxem burg gevestigd Ja, zij hoopten er de catliolieke meer derheid in den grond te boren om aldus liberale senateurs te kunnen verkiezen in vervanging der aftredende catholie ken. toen ik mij nog bezig hield met 'a lands regeering, bevond zich onder mijne colle ga's een Waal, die zoo fel op mij geleek, dat mijne beste vrienden zich soms ver gisten. Maar vader, onderbrak Gondis, bezie M. van Borluiten M. Zoetberg eens vindt ge niet dat beide iets van elkander weg hebben Bah, zeide Roel, dat schijnt zoo door den vorm van den baard ik heb bemerkt dat vele gebaarde mannen op elkaar gelij ken. Dat is mogelijk, hernam Joris, maar indien er eenige gelijkenis tusschen mijn gezicht en dat van M, den graaf ligt, het geen me vleien zou, mag ik hem aanraden voorzorgen te nemen, gelijk ik het ook ge daan heb, tegen zeker personaadje, dat hem even goed als mij, den eenen of anderen val8chen trek zou kunnen spelen, daar hij veel gelijkenis met mij heeft. Ha 1 zeide Frederik, met gedwongen glimlach, ik ben nieuwsgierig hem te ken nen... Ik wil spreken van eenen veroordeel de, dien ik hruiioagenstraf heb zien ver richten te Batavia. Zonderling tooval riep de graaf uit, terwijl hij eenen vurigen blik op den vreem deling wierp ik ging juist dezelfde bemer king maken, want ik heb dien veroordeelde ook gezien en hij gelijkt u, of beter ons, buitengewoon. En hierin ook bedrogen; de pil moet bitter zyn. In de Provincie Namen, verre van de meerderheid te veroveren, hebben de blauw-roode cartellisten er van hunne pluimen gelaten zy verliezen 2 zetels en by de balotteeringen kunnen de ca- tnoliekon enkel by winnen. In Luxemburg geene verandering. Men mag dus uit de hekomene uitsla gen afleiden dat de stellingen der Catho lieke Partij versterkt zijn geworden. In 6 Provinciën op de 9 behouden de ca tholieken eene sterke meerderheid. Wat het Canton Aalst betreft, het heeft Zondag 11. nogmaals willen bewij zen dat de overgroote meerderheid zyner bevolking cathoiiek is en cathoiiek blij ven wil... De catholieke buitenlieden hebben met de catholieke stedelingen gewedijverd om onze candidate» met eene verplette rende meerderheid te doen zegepralen... Zondag aanst. komen wij hierop te rug en zullen wij den volledigen uitslag eu per opnemend bureel meêdeelen... In afwachting roepen wy Leve de catholieke Kie- zers van builen ei» binnen de stad... Nog een woord de liberalen en socia listen moeten aardige smoelen spinnen als zy hun stemmental bekijken. Wat de groentjes betreft, 't is dank aan hunne schandalige leugens in de Gongozaak en volksfopperyen van allen aard dat ze dit getal stommen hebben hekomen. Maandag werd door de catholieke Jonge Wacht een triomfale optocht ingericht te gelegenheid van onze schitterende zegepraal in de provinciale verkie zingen van daags te voren. Men vergaderde ter Groote Merkt om 7 uren en weldra stelde een talryke stoet, muziek der cath. Jonge Wacht aan 't hoofd, gevolgd van onzen Bok en der Bokkenbanier van 1866 zich in beweging. Aan vrolijke gezan gen en triomfgejuich ontbrak het niet oud en jong allen jubelden meè. 't Was wat anders dan die armzalige blauwe en groene hetoogingen van 25 Mei 11. wanneer eene overwinning werd ge vierd door schaamtelooze volksfopperij, ellendige leugentaal en verachterlijk comediespel in de Gongozaak vor kregen. Maandag avond waren het de catho lieke Aalstenaars uit al de standen onzer samenleving welke broederlijk zegepraal vierden... Hond 10 uren kwam men terug ter Groote Markt, doch vooraleer uit een te gaan, hield de heer Van Hecke, leeraar aan de Hoogeschool van Leuven, van in een der vensters van ons Landhuis, eene toespraak tot de samengepakte me nigte in de welke hij blauwen, rooden en groenen meesterlijk afzweepte als politieke volksbedriegers tot allezwen- delarijen, tot alles, zelfs tot de oneer lijkste daden, tot laster en leugentaal bekwaam om hunne tegenstrevers te bevechten. Spreker werd luidruchtig toegejuicht. Geen vijandige betoogingen werden bestatigd gedurende de optochtinte gendeel overal betoon van deelneming in de algemeene vreugde. Nogthans een feit kwam ons ter oore. Terwijl de fan- faar van den Brusselschen Steenweg voor 't lokaal Café du Pavilion o een laatste muziekstuk uitvoerde kwam er van den kant van 't lokaal Au Commerce een ledig pintglas gevlogen nevens 't hoofd van den bombardonspelc-r en ten gronde in stukken viel De scherven zijn door de Policie opgenomen en worden ten Bureele van policie bewaard. Wy beschuldigen niemand wy ver halen slechts wat een geloofbaar oogge tuigen heeft verzekerd. Nachtvorst in Juni. Telkenjare, wanneer in de Juni-nachton de noorder- wind over de jonge planten blaast en groenten en aardappelen verschroeit met zijnen yzigen adem, dan zegt men lichtvaardig dat de wereld verkeerd loopt. De oude menschen voegen er dan gaarne bij, dat het zoo niet ging in hunnen jongen tijd. Welnu, liet schijnt dat het geheugon onzer ouderlingen ontrouw is immers, wij zien in almanakken van het begin der vorige eeuw dat de nachtvorst onder andere op 7 Juni, veel kwaad aan de veldvruchten deed. Men ziet dat de zomernachtvorsten van gisteren niet zyn. XII. De zonderlinge toon, waarop Frederik van Borluit over den gevangene sprak, wekte de aandacht van het gezelschap en iedereen wachtte met eene zekere spanning op het antwoord des kunstenaars. Ha, zeide Joris glimlachend, gij hebt ook de gevangenis van Batavia bezocht en, evenals ik, hebt gij n. 189 gezien. Wel, heer graaf, ik ten verheugd dat ge met mij instemt, en dat de veroordeelde Ernst YVürthen inderdaad op ons gelijkt... Ik heb mijne voorzorgen genomen tegen het geval dat hij losgelaten wordt of ontsnapt, en ik twijfel niet of gij zult hetzelfde gedaan hebben. O 1 wedervoer Frederik, wiens bloed scheen te koken, ik zie zoo ver niet vooruit, ik.... Die zonder schuld is, heeft geen vrees. Gelijk ridder Bayard, deed baron van Sange opmerken Kom heeren, bekent dat wij geen vroolijk gesprek voeren. Het vraagstuk der gelijkenissen kan ons ver brengen. En kijk, bij hetgeen ik over dit onderwerp reeds gezegd heb, kan ik dit voegen over eenige jaren is mijn broeder gestorven, die het levend beeld was van den moordenaar Lacenaire. De inbeelding 8Peelt overigens eene groote rol in zulke soort van zaken. Lacenaire herhaalde mevr. d'Aul neux, ik heb wel eens het verhaal van zijne Portret van eene vrouw die drinkt Het hart walgt van ver ontwaardiging en afkeer hij de gedachte aan eene vrouw die drinkt. Deze go- liefde echtgenoot©, deze hoogvereerde moeder, met haar aangeborene beval ligheid, hare natuurlyko deugden, hare hoedanigheden, die haar in onze oogen I zoo aantrekkelijk, zoo lief, zoo bemin nenswaardig maken, deze aanbedene moeder valt van haren troon voor onze voeten neder, in de diepste verachting. Het is gedaan met den eerbied, met de liefdebewyzenDe banden verzwakken, de ongenegenheid zet zich neer aan den echtolijken en vaderlijken aard De wanorde, de schulden, het ver val, de armoede, komen met de dron kenschap het huis binnen. En ganscli dat gebouw van welzijn en geluk, op de matigheid, op den arbeid, op de orde, op de zorgen van allen aard, op de spaarzaamhoid, op het vooruitzicht, op den heiligen plicht gegrondvest, stort in en verplettert haar die de oorzaak was van al dat kwaad, met hare mede- plichtingen en hare slachtoffers onder zyne puinen. veroordeeling gelezen in de beroemde ge dingen. Welk een geheimzinnig wezen, die man, welke zoo dichterlijke verzen maakte en tegelijkertijd oude wijven ver moordde, om zich van haar geld meester te maken I Het schijnt inderdaad dat gij eene vooi liefde hebt, voor de beroemde gedingen zeide Roel tegen de gezelschapsdame, want ik heb er eene geheele verzameling van gezien in uwe boekerij. Ja, ik vind daar den roman in we zenlijkheid. Kom, mevrouw, vroeg de baron, laat ons uw nieuw klavierstuk eens hooren dat zal ons in eene aangenamere wereld bren gen dan die waarin we al eenigen tijd ver sukkeld zijn. Dank aan den heer Zoetberg, lachte Frederik. Ik beken het, zeide de schilder spot tend ik ben er meê begonnen en ik vraag het gezelschap ootmoedig vergiffenis. De samenspraak tusschen de twee man nen nam hier een einde. Mevr. d'Aulneux had zich aan 't klavier gezet. Toen zij haar stuk gespeeld had, bleef zij droefgeestig over de toetsen gebogen zitten, terwijl de baron en heer Zoetberg plaats namen bij het dambord, en Roel en Gondis, nevens elkander gezeteneen gesprek hadden aan gevangen, dat beider belangstelling scheen op te wekken. De graaf van Borluit, die verklaarde van Wanneer het zakuurwerk moet opgewonden worden. Het congres van Engelsche horlogiemakers heeft het vraagstuk opgelost welk uur van den dag het zakuurwerk dient opgewon den te worden. 's Avonds is het uurwerk, onder den invloed der warmte van ons lichaam minder blootgesteld aan gevaar van te breken, of te ontredderen. 's Morgends heeft de veer hare ge wone temperatuur, zij is derhalve bro zer, en breekt derhalve gemakkelijker. Door het in- en uithalen, het schomme len overdag, loopt de gang van het uur werk gevaar gestoord te. worden, doch dit gevaar vermindert, wanneer het uurwerk onlangs opgewonden en de veer derhalve gespannen is. Üit al die beweegredenen heeft het congres opgemaakt, dat het verkieslyk is het uurwerk 's morgends op te win den. Als de wereld nu niet gored is, rer- staan we er niets van Vier-en-twintig jaar. T Was gis- ter 16 Juni, 24 jaar geleden, du de ca tholieken het bewind van het land in handen namen. I11 1909 vieren vii dus het jubelfeest. Het Gabinet Malou dat het Cabinet Frère-Orban verving, bevatto de vol gende mannen MM. Malou, Beenaert, Woeste, Jacobs, Vandenpuerebcnm' Pontus en de Moreau d'Andoy: Do volgende katholieke leiders volg den sedert 24 jaar Malou als kabinots- hoofd op MM. Beernaerl, do Burlet, de Smet de Naeyer, Vandenpeereboom, de Smet de Nayor, de Trooz en Scliol- laort. geen spel te houden, had een dagblad ter hand genomen, doch plotseling opstaande naderde hij de onderwijzeres. Wij moeten, Bprak hij, met elkander een ernstig en geheim onderhoud hebben. Waarom dat wel, heer graaf vroeg mevr. d'Aulneux met schijnbare verwon dering. Wij moeten elkaar openhartig spre ken... Ik voerzie dat er een ongeluk boven uw hoofd hangt. Zoo I en gij dan Ik zal mij misschien ook moeten ver dedigen... Die man daar heeft iets tegen ons, wij moeten ons vereenigen voor den strijd. Ziedaar eene zonderlinge taal, heer graaf I Wat kan die man tegen u, wat kan hij vooral tegen mij doen 1 Gij gekscheert "'aarachtig. En gij, hernam Frederik ruwer, gij wilt veinzen. Ik weet echter dat gij veront rust zijtdie zoogezegde schilder moet uw portret bezitten dus moet hij u gekend hebben of in betrekking geweest zijn met menschen die u kenden. Bah, wat kan mij zulks maken? Ik heb niets te verbergen uit mijn verleden mijnheer. De man vestigde zijn glasachtigen blik op haar en die blik ontstelde de achoone weduwe eenen stond. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1