De zwijnerij in Frankrijk. LANDBOUW. De ramp van Contich. Rechterlijke kronijk. Solemnele Octaaf gedurige Aanbidding. Groote Tombola Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. Te Parijs bestaat een kerkgebouw dat ▼oor naam draagt Le Panthéon Op dit gebouw leest men Aan de groote mannen Het dankbare vaderland Twee weken geleden heeft het gou vernement bevel gegeven om er den vuilen romanschrijver Emile Zola te begraven. Donderdag morgend der andere week had die offlcieele plechtigheid plaats, bijgewoond door den Voorzitter der Republiek, de Ministers, enz. De troe pen van het garnizoen bewezen de krijgseer. Welnu, als schrijver is Emile Zola een der walgelijkste figuren die men ooit gekend heeft. Onder voorwendsel, de zedeu van zijnen tyd af te schetsen, vindt hij er zyn genoegen in, al de vui ligheden. welke zich in een menschen- leven kunnen ophoopen, te doorwroe ten, uiteen te spreiden en onder den neus en de oogen van den lezer te du wen. In den mensch ziet hij niets dan het dierlijke; de laagste driften, al wat het schaamtegevoel doet verbergen, al wat terugstootend en walgelijk is, daar valt hij op gelijk zekere insekten op de vuiligheid, daar verlustigt hij zich in daar vult hij zyne boeken mee, zoodanig dat geen deftig mensch er de lezing kan van eindigen en ze met verontweerdi- ging moet wegwerpen. Zekere letterkundige school heeft Emile Zola willen doen doorgaan voor een genie: het eenig talent dat bjj bezat, bestaat in de beschrijving van de stof felijke en zedelijke vuiligheid. De zoo gezegde wetenschappelijke grondslag zijner werken is enkel bedrog, en van zijne gewrochten, die men terecht ge drochten mag noemen, zal er weldra niets meer overblijventhans reeds wor den zij nog enkel door losbandigaards gelezen om hunne verbeelding door schandelijke tooneelen op te hitsen. Ware kunst, ware wetenschap is er niet in te vinden, of men zou moeten aanne men dat een mestraper, enkel en alleen door zijnen stiel, insgelijks een kunste naar en een geleerde is, want hij ook verzamelt drekstoffen gelijk Zola zijn leven lang godaan heeft. De groote verdienste van Zola, eene droevige verdienste was een zeden- bederver en een godsdiensthater te zijn als dusdanig heeft hij de genegenheid en zelfs de bewondering van geuzen en socialisten verworven. Hij is een leer meester van losbandigheid, van ontucht geweest, die alle goede gevoelens in de harten heeft willen uitroeten reinheid van ziel, kieschheid, schaamtegevoelsn, verhevenheid van geest, ware liefde. Hij kent niets dan de laagste dierlijke drif ten, en daarop wilde hy gansch de samenleving doen berusten Zijn leven was weerdig na zijne wer ken, hy hield er twee huishoudens op na eene wettige vrouw die by kinder loos heeft nagelaten en eene andere die hem twee kinderen heeft geschonken. Men weet hoe hy gestorven is op zekeren morgend vond men hem in zyne kamer door de gas verstikt. De Fransche regeering en de wetge ving zouden wel gedaan hebben dien walgelijken romanschrijver, die in het zedenbederf eene fortuin gewonnen had, in de vergetelheid te laten. Doch uit haat tegen al wat eerlijk en deftig is, Uit haat tegen de goede zeden en den godsdienst, hebben de kerkvervolgers hem nu die laatste eer willen bewijzen, die niets anders is dan eene schandelijke verheerlijking van de vuiligheid, van de zwijnerij, 't Is eene schandvlek voor Frfnkrijk, want zij zelf welke aan die verheerlijking hebben deel genomen, zovden geen enkel werk van Zola aan hinne zoons of dochters durven te lezen (even, uit vreet dat, in een omziens, nun hart, bun geest, hunne ziel er zou den door bedorven worden. NAGRAS. Volgens de landbouw- optelling waren er in België in 1901. 209,495 hectaren afgemaaide weiden, en in 1902, 218,297 hectaren, en de gemid delde opbrengst (eene snede) was per hectare 3716 kgr. in 1900, 3446 kgr. in 1901, (droge zomer) 3017 kgr. in 1902. Zooals men ziet neemt men maar de eerste snede in aanmerking, en men houdt geenszins rekening van hot nagras (toemaat) omdat in algemeenen regel deze opbrengst te wenschen laat. Men is nochtans van meening dat eene hectare land 5000 kgr. hooi en nagras por jaar kan opbrengen. Onzes inziens kan deze opbrengst nog merke lijk verhoogd, ja zelfs verdubbeld wor den door eene regelmatige en oordeel kundige bemesting. En wat zien wy ongelukkiglijk maar al te dikwijls. Dat het vruchtbaar maken der weiden by tal van landbouwers zeer te wenschen laat, en dat men zich om het nagras maar weinig bekommert, alhoewel wy te weinig groen voeder bezitten, aan gezien onze Belgische landbouwers verplicht zijn jaarlijks overgroote som men aan den vreemde te betalen voor het aankoopen van voederstoffen. Het is dus volstrekt noodzakelijk meer voort te brengen, en om de grootste opbreng sten te bekomen moet men regelmatig gebruik maken van fosfoorzuur- en potaschnesten. De landbouwers die zouden verwaar loosd hebben in den herfst of in den win ter 400 kgr. superfosfaat en 400 tot 450 kgr. kaïniet aan te wenden, zouden deze hulpmesten na het inoogsten van het hooi kunnen gebruiken. Op die ma nier is er middel eene groote hoeveel heid nagras op te doen en een groot deel der vruchtbaarmakende stoften zullen in reserve bly ven voor den volgenden oogst. Wij achten het verder noodzakelyk, aan de opgesomde minerale meststoffen, nog 125 tot 150 kgr. zwavelzuren am moniak toe te voegen ten einde den groei van het nagras te bespoedigen, want men mag niet vergeten dat de groeitijd ervan zeer kort is. Dat de landbouwers beproeven en wy zijn overtuigd dat zij zeer tevreden zul len zijn over den uitslag. J. Aidit. Ambten van toeetelplaataer der telegrafen, met aanvankelyk loon van 3 fr. 60 wekelyken arbeidsdag, vol gende loonen8 fr. 9C, 4 fr. 20, 4 fr. 50, 4 fr. 80, 5 fr. 10, zullen weldra ten gevolge van eenen wedstrijd uitgedeeld worden. Om toegelaten te worden aan dit examen deel te nemen moeten de candi- daten ten minste 17 jaar bereikt hebben den 15 Augustus 1908 en ten hoogste 32 jaar op het tydstip hunner gebeur lijke aanvaarding. De vragen tot inschrijving zullen ge stuurd worden vóór den 20 Juli aan het secretariaat van de commissie voor hot examen, Telefoonhof, Troonstraat, 5, te Brussel. Een omstandig programma zal aan eiken candidaat gezonden worden. Een paar zwaluwen doodt per dag voor zijne jongen 6400 kerfdieren. Voor eigen voeding heeft het 600 vliegen per dag noodig. Een zwaluwhuisgezin ge bruikt dus dagelijks 7000 kerfdieren. Vóór het nest gebouwd is hebben deze nuttige vogels reeds ongeveer 30,000 schadelyke dieren verlonden. Laat dus de zwaluwen leven Te veel steenkolen. Volgens eene correspondentie uit Bergen heeft het bestuur der mijn Gouchant du Flénu - zijn personneel verwittigd dat te beginnen van aanstaande week het werk eiken Maandag zal worden stil gelegd om de overproductie te vermij den. In andere mijnen zullen nog ergere maatregels worden genomen. De hoofdoorzaak van die crisis zou zyn de concurrencie der vreemde mynen bij de aanbesteding der Staatsleverancies. Wij lezen in het Fondsenblad Deze vreeselijke ramp zal aan den Staat overgroote sommen kosten wegens schade vergoedingen aan de slachtoffers te betalen. Naar men zegt, zou er spraak zijn een wetsontwerp voor te leggen, volgens het welk de verantwoordelijkheid van den Staat zou beperkt worden voor wat de persoon lijke ongelukken betreft. In Engeland is de verantwoordelijkheid der spoorwegmaatschappijen ook zeer be perkt. Integendeel, men verkoopt verzeke ringskaartjes aan de winketten. Wie aan een spoorwegongeluk komt en zoo een verzekeringBkaartje genomen heeft wordt vergoed. Ons dunkt dat de Staat al de schade moet vergoeden die hij veroorzaakt. Daarbij eene wet waarbij de schadever goeding beperkt wordt, zou voor gevolg hebben de waakzaamheid van het spoor wegpersoneel te doen verslappen. Het is evenwel ook waar dat door de rechtbanken soms vergoedingen toegekend worden, die buiten verhouding schijnen met het geleden verlies. 'tWare dus genoeg te zorgen dat de rechtbanken binnen de palen blijven. Drukpersproces. Het Luiksche blad L'Express, dat M. Francotte, gewe zen Minister van Arbeid, had gelasterd en beweerd dat hij de voordeelen trok uit de concessie der Limburgsche koolmijnen, is door de rechtbank veroordeeld tot verschei dene inlasschingen van het vonnis. Doodslag voor een pijp. De recht bank van Luik veroordeelde eenen steen kapper van Sprimont tot 3 maanden gevan genis en 10,000 fr. schadevergoeding aan de kinderen van zijn slachtoffer, omdat hij eenen werkgezel, die zijne pijp van 5 cen tiemen gebroken had, eenen stamp toe bracht, die den dood veroorzaakte. J. J. C. C. G. Z. J. G. van het Allerheiligste Sacrament des Altaars, in de Kerk der Arme Glaren Goletienen. Donderdag 18 Juni, Feestdag en de volgende dagen der Octaaf, zal het Allerheiligste Sacrament ter aanbidding uitgesteld worden, om half 6 ure met de gewoonlijke Mis tot na het Lof, welk zal geschieden om 3 ure namiddag. Vrijdag Juni, Feestdag van het Heilig Hert van Jezus en Om half 6 ure de eerste Mis met uit stelling van het Allerheiligste Sacra ment tot na het Lof. Om 7 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof met Tk Diüm. M. Paul Pieraert. Men meldt ons uit Geerardshergen dat onze acht bare Volksvertegenwoordiger ernstig ziek is. Laat ons hopen dat zijne onge steldheid weldra zal verdwenen zijn. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande •MKUBlLEERINii- KadglVV deputtu Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prij zen. Pi-aelitige p 1nj7-.cn te verloten S Ter gelegenheid van de Vlaamsche Ker mis alhier, wordt er een groote Tombola ingericht. Merkwaardige prijzen zullen verlot wor den. Loten zijn te verkrijgen tegen den kleinen prijs van fr. 0,25. Het publiek zal ongetwijfeld de verkoopsters der loten goed onthalen en het edelmoedig initiatief dor inrichters willen ondersteunen. V agen door de Patroons. 4 smedersgasten 1 loodgieter; 1 kuiper (halve gast) 1 letterzetter (leerjongen) 1 meubelmaker (halve gast). Vragen der Werklieden. Daglooners fabriekwerkers. AALST. Overreden. Zondag namiddag kwam de kleine Bertha DeWitte, oud 8 1/2 jaar, dochter van .^ervaes, wo nende Dendermondschen steenweg, achter een rijtuig geloopen in de Bisschopstraat. Op eens liep het kind onder een ander gerij die in de tegenovergestelde richting kwam. De ongelukkige werd omgeworpen en 't wiel reed over hare borst. Het slacht offer gaf bijna geen teeken van leven meer men heeft het in de naburige apotheek Bon ner gebracht, waar het door de doctors Claus en Hertecant spoedig verzorgd werd, om daarna in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebracht te worden. LAARNE. Ruitenbreker. Zondag nacht, rond 3 ure, hebben onbe kenden weer hun behagen gevonden in het verbrijzelen van de vensterruiten der kerk. De eerw. heer pastoor, do r het gerucht gewekt, stond op en achtervolgde den laf- fen dader, die ontvluchtte. Wat later wer den een tweetal ruiten eener nabijgelegen woning ook uitgeworpen. Het is te hopen dat men toch eens de hand zal kunnen leggen op den dader dezer ongehoorde schelmstukken, ten einde door het Gerecht eene welverdiende en voor beeldige straf te doen geven. Weet dus. Weet dat alwie zorg draagt van in 't begin der lente het lichaam goed te zuiveren met de Pil Wal- théry, bijna verzekerd is gedurende gansch 't jaar eene goede gezondheid te genieten. Eene dooB is voldoende voor eene gansche familie. Zaterdag is het parket van Dender- monde te Hamme afgestapt om nog een onderzoek te doen nopens de brandstich ting bij Domien Mariën en Raymond Wul- laert, landbouwers. De heeren van het parket hebben zich begeven naar het loge ment, bij Van Buyten, Aartstraat, waar Eduard Mariën, die als verdacht te Dender- monde zit opgesloten, op logement was. Leonard De Cols, die daar ook op loge ment was, werd ook ondervraagd en heeft aan de heeren bekend dat hij een briefje van 1000 frank van Eduard Mariën had ontvangen en aan zijnen broeder Polidoor te Brussel had overhandigd, die het op de Nationale bank had uitgewisseld. Er waren bij vader Mariën een briefje van 1000 fr., een van 50 fr. en twee van 20 fr. ont vreemd. HAMME. Moord. Zondag avond rond 10 1/2 ure, kwamen eene groep van drie personen van de kermis van Belcele naar huis. tusschen de Waasmuna- terbrug en den Dries. In dien omtrek hoorden zij eensklaps eene kleine schermutseling. Toen zij ter plaats kwamen vonden zij het lijk van Pol. Raemdonck, bijgenaamd Pol gebuur 37 jaar, voermansknecht, St-Annadries, die kort te voren ook Belcele kermis naar huis was gegaan. De moordenaar was verdwenen de policie werd verwittigd van deze geheim zinnige misdaad. Maandag voormiddag is het parket van Dendermonde een onderzoek komen in stellen. Mevrouw Desmet, weduwe van eenen arrondissements-commissaris, thans ver blijvende in het Familieklooster te Aude naarde, heeft maandag haren hondersten verjaardag gevierd. Niettegenstaande het grootste en levendigste aandringen der bij zonderste ingezetenen der Kasteelstraat, heeft zij voor alle feestelijke plechtigheden ter gelegenheid van haar eeuwfeest, harte lijk bedankt, en wilde hoegenaamd niet dat er haar eenige eerbewijzen gebracht wer den. In de Kapel van het Familieklooster is er nochtans eene plechtige Mis van dankzegging gecelebreerd. Het schijnt dat heel Brussel bedreigd is met de roode koorts, die onlangs gene raal Leman dwong de militaire school te sluiten en nu ook zich te Etterbeek ver toonde. Er zouden zich reeds 180 gevallen heb ben voorgedaan maar andere beweeren dat de ziekte niet alleen onder de scholie ren, woedt maar dat ook soldaten er door werden aangetast, zoo dat het getal van 180 veel te gering opgegeven is. Volgens den Secretaris der provinciale geneeskundige commissie is de school de schuld van alles. Het is niet genoeg, zegt deze, de school te sluiten en te ontsmetten, maar men moet goed zorgen dat in de huizen der kinderen, die aangetast waren, de laatste kiem der ziekte verdwenen is. Vele dokters denken dat drie weken be handeling genoeg is. De kinderen, die aan getast waren, zouden echter wel zes maan den van de school verwijderd moeten blijven. De totale afzondering der kinderen is zelfs aan te bevelen, zegt de hooger genoemde secretaris, doctor Cuylits Doodrijders. Dinsdag nacht, om 12 ure, is op de Louisalaan, te Brussel, ter hoogte der Magistraatstraat, een vreeselijk automobielongeluk gebeurd. Een onbekende, zich willende mijden voor den tram, liep onder een automobiel, die in duizelingwekkende Bnelheid door de straten reed. De ongelukkige werd onder den automo biel geworpen en overreden, met het ijselijk gevolg, dat hij in stervensgevaar naar het gasthuis is moeten overgebracht worden. De doodrijder is, zonder acht te slaan op de moordende daad die hij had gepleegd, voortgereden. Het slachtoffer, evenals de doodrijder, zijn tot heden onbekend. Een ander ongeluk gebeurde nabijOverij- sche, op de grens der gemeente Waver. Daar vonden de dorpsbewoners aan den voet van eene helling, eene groote automo biel in stukken liggen en daar naast twee mannen, waarvan de een dood en de ander nog ademend was. Zij riepen de hulp in van personen, die zij in de verte in eene andere auto zagen voorbij rijden. Deze naderden en, na lang pogen, kon de nog levende zijnen naam doen kennen. Uit nadere inlichtingen is gebleken dat de nog levende Pierre Burtillon heet, dat hij zijnen gezel, even als hij chauffeur van beroep, enkel bij zijnen voornaam, Jan kende en dat het ongeluk gebeurde door eenen te korten draai in groote snelheid te willen nemen. Een derde persoon, de ingenieur L. van Brussel, eigenaar van de automobiel, werd ook gekwetst, maar minder erg, zoo dat hij door personen, die in eene andere auto zaten, kon worden meegenomen. Het parket heeft de lijkschouwing van den verongelukte bevolen. Deze heet Jan De Bruyscher en woont te Brussel. Een derde ongeluk gebeurde te Leuven. Daar werd een kind omverregereden door den automobiel van eenen Antwerpschen bankier, zegt de XX® Siècle en op den slag gedood. Het slachtoffer was een I4jarig meisje, De Bontridder genaamd. De geneesheer, die den dood vaststelde, vond geene enkele wond noch breuk op het lijk. Zaterdag namiddag kwam te Brussel, een jongeling per velo met groote snelheid de helling van de Kruidtuinlaan afgereden, toen plotseling de vork van zijn machien brak en hij met groot geweld tegen de kas seien vloog. Hij werd bewusteloos opgeno men en verzorgd in het naburige Sint- Jansgasthuis, waar hij waarschijnlijk aan de bekomen wonden sterven zal. Eene kokin, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit eenen post kwam, werd in de Anderlechtstraat te Brussel aan gevallen door twee Arabische nougatver- koopera, naar de binnenplaats van eene herberg gesleept, daar op barbaarsche wijze geslagen en mishandeld en toen weer op straat geworpen. Zij heeft de twee aanran ders kunnen aanduiden en het duurde niet lang of zij waren in handen der policie. Plet parket van Brussel werd Zondag morgend verwittigd dat een meisje van 3 en half jaar oud, dat gruwelijk mishandeld was, te Buysingen, op den boord van een hollen weg was gevonden. Het arme meisje ademde nog te nauwernood en werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis over gedragen. De gendarmerie heeft een on derzoek ingesteld. PARIJS-BRUSSEL. Zondag laatst was de aankomst van de baankoers Parijs- Brussel in den velodrome van 't Karreveld. Men verwachte het hoofdpeloton tegen 3 ure 15 doch reeds om 2 ure was een buiten gewone toeloop van volk. Van tijd tot tijd kwam er eene draadmare met nieuws over het hoofdpeloton bijna altijd 't zelfde Vanhouwaert maakt den gang gevolgd door Petit-Breton,Trousselieren Garrigou het nieuws hield het volk in spanning. Om 3 ure io m. kwamen de auto's meldende dat zij de rijders verlaten hadden te Steen- ockerzeel waar Vanhouwaert en Petit- Breton samen aankwamen. Om 3 h. 20 m. gaat er een machtig «hoerah» over 't veld. Op 't zwarte bord schrijft men de draad- mare over uit Meysse Vanhouwaert alleen Heeren en vrouwen, oud en jong alles lacht en jubelt, wacht met ongeduld. Om 3 ure 45 schalt de klaroen, de man nen zijn daar. Vanhouwaert de belgische kampioen stormt den Velodroom binnen. Een oorverdoovend gejuich stijgt uit de bonte menigte, zonneschermen, wandel stokken en hoeden zwaaiden in de lucht. Op tien meters achter Vanhouwaert komt Petit-Breton aande franschman ook wordt toegejuicht. Beiden zijn nog zeer frisch en beginnen de twee eind-toeren in dollen vaart. Nog 800 meters en 't is ge daan, wie zal winnen Zeven honderd me ters is Vanhouwaert nog aan den kop, doch zijn knie die hard gekwetst is, ten gevolge van eenen val onder weg, doet hem pijn, een «ogenblik verslapt hij een enkel oogenblik dat den strijd besliste want Petit Breton maakt er gebruik van en komt... een wiel voor. De toeschouwers zijn spijtig doch jt, - hard toe; de Heeren Burgemeester^ h" Koekelberg en Laeken wenschen de i,twe pioenen geluk Vanhouwaert wordtontl laden met bloemtuilen. De Marseillew#' en Brabanjonne weergalmen over en reveld, en zijde aan zijde doen dei^en kampers hunne zegetoeren. bloe Te Waregem heeft zekere vrouti1'0^ ria Gh., een sjarig meiBje met eenen ij bijna het hoofd ingeslagen, omdat de,z0°! der van de kleine over een paar wet Kortrijk tegen die vrouw Maria Gi,]^r tuigd had in eene zaak, waarvoor] maanden gevangzitting gekregen had' ZOUj Zaterdag, rond 1 uur namiddag ren op de wijk Ouckene-Brug, langii steenweg van Rumbeke naar Oucket - luct Par xicl ga 1 palende aan den suikerijhast van dec, 5° bouwer Achiel Sabot, hutje dienr-- rustplaats aan de werklieden in van het suikerijdroogen. De kleinen, waarvan het oudste jaar en het jongste 3 jaar oud waren, den solferstekjes gevonden en vermi zich met deze aan te steken. Opeen merkte Benoni Rabaais, die met tcnecht Jozef Gekiere aldaar voorbiji dat vlammen opsloegen uit het hutje, tig spoedden beide personen zich terjk en deden al wat zij konden om het dat reeds het geheele gebouwtje fob getast, uit te dooven. Twee der kinderen konden uit men worden gered en hadden slechte brandwonden bekomen twee ai Jeroom en Henri Degryp, opvolj 4 en 3 jaar oud, waren echter gansa gei brand toen zij te voorschijn werden gi Den kleine Henri was schier ganse koold en stierf oogenblikkelijk, werd in erbarmelijken toestand nil hospitaal van Rumbeke overgebracb. ker er Zondag morgend, om 6 ure, ove Het huisgezin Degryze-Callens uit acht kinderen, het oudste is 81 het jongste 1 jaar oud. De vader voor het oogenblik in de steenon Frankrijk. Dit huishouden is diep beproefd, vijf weken werd de oudste zoon va: jaar hun ontrukt door de kroep. D{ lukkige vader werd per snelbrief na geroepen. De droefheid der ouders it schrijflijk. Zondag morgend, om 7 1/2 ur Pitthem in opschudding gebracht d« noodgeklep der brandklok. Brand gebroken in een huis bewoond door Storms en zijn schoonzoon Ferdinu den Driessche. Deze laatste, die nog niet geheel b is van eene ziekte, zat achter de sto: hij opeens eene brandreuk gewaar Toen hij de oorzaak ging zoeken, 1 dat een groot deel van het stroodaki: stond. Hij riep om hulp en zijn sc'. der denkende dat de stal brandi insgelijks buiten. Intus6chen viele: brandende stukken hout in eene rx mer, waar drie kinderen nog te bed De oudste der drie, een jongen jaar 1/2, werd wakker door 't gekns den stikkenden brandreuk. Moedij de knaap uit het bed, wekte zijn zustertje, nam ze gauw in zijne air terwijl hij zijn zevenjarig zustertje' riep, liep hij met het ander buiten mer welke reeds gansch in vlammec en redde alzoo de beide meisjes n gewissen dood. Intusschen had hn zulk eene snelle uitbreiding genom: gansch het huis weldra eenen geleek. Pas was de moedige jongen bui het brande ide stroodak viel in en vb de deur Gansch de huisraad, kleederen er bouwalm, alsook omtrent 1000 kil® dat op den zolder stak, werden d: der vlammen. Een twintigtal ka waaronder 7 groote kweekmoeren, verstikt in hun kot teruggevonden. De pompiers die ter plaats kwam sneld, moesten onverrichterzake ren. Uit het onderzoek door den h« missaris ingesteld, schijnt te blijken: brand te wijten is aan den slechten t® der schouw. De schade door Brunof geleden bedraagt omtrent 2500 fr., 1 gedeeltelijk door de verzekering gedefc huis hoort toe aan M. Morris van R voorde, doch is niet verzekerd. Het Sjarig dochterken Elisa J Ortmans-Hauzemstraat, te Vervien ongesteld en bleef alleen thuis, terwï moeder ging werken. Het kind speel: stekskes en deelde weldra het vuur kleederen mee. Ondanks de spoedig: van eenen gebuur, werd het meis vreeselijk verbrand aan de beenen, de den en den buik, dat men haar in pigen toestand naar het gasthuis overbrengen. Men zal zich herinneren d£ drie maanden te Mailles eene kapel leeg gestolen en dat een oud Man welk reeds tijdens de Fransche re werd gestolen, nu ook weer was we nomen. Na lang onderzoek is het kc beeld, dat bij de bevolking in hoog eering staat bij eenen oudhedenveri terug gevonden. Het zal nu terug geplaatst in de kapel, die door de beschadigd eene groote herstelling gaan heeft. Het jaren lange onderzoek in df van de moord op eene I7jarige dienS te Bergen, op den Boulevard Dolez, ten einde. De ItJiaan Gartino was a klaagd door een oud lief, dat hij had. Na veel ondervragingen en co: taties moest hij eindelijk bekent» doen doch hij was niet gegaan moorden, alleen om te stelen, er is nt alleen spraak zijne medeplichtigen t« den.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2