Donderdag 55 Juni 1908 5 centiemen per nummer 65*" Jaar 4063 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an Arrondissement van Aalst. GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Provinciale Kiezingen. Heldin van het kwaad Tuin- en Landbouw. EEN EN ANDER. Slad Aalst.-Werkbeurs DE DENDER BODE. Dit J)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ■ening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes baanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GoosHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in allo Postkantoren des Lands. CL'IQLE BLLM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureole van dit blad. Aelst, 24 Juni 1908. De herstemmingen van Zondag 11. hebben nergens verandering in den toe stand gebracht. In de Provinciën Namen en Luxem burg is de stormloop der driekleurige cartelisteu om de bestendige Deputatiën te veroveren, deerlijk mislukt. De algemeene uitslag is dus als volgt: In de Provinciën Oost-Vlaanderen en Limburg, waren geene herstemmin gen en de kiezingen hebben geene ver anderingen gebracht in de samenstel ling van den Raad. In West-Vlaanderen en Antwer pen is er ook geene verandering. In Henegouw hebben de catholieken 2 zetels gewonnen te Templeuve en 1 te Lenszy hebben er twee verloren te Lessen en 1 te Beaumont. De toestand lip dus ook gelijk. In Brabant is de catholieke minder heid met 1 lid verminderd doch de vooruitgang der catholieken in het alge meen is prachtig. In de Provincie Luik, hebben de ca tholieken éénen zetel verloren te Fer- rières maar zij winnen er 3 te Verviers. Dus zuivere winst 2. In Luxemburg hebben de catholie ken twee zetels gewonnen te Marche maar verliezen er twee te Etalle en één te Houflalize. Zuiver verlies één zetel. In de Provincie Namen is de uitslag Toor de catholieken bijzonder prachtig. Zij hebben bij de eerste stemming 5 ze tels gewonnen te Fosses en 1 te Floren- nes, doch verloren er 4 te Walcourt. De zuivere winst was dus twee nu komen er vier zetels by al te zamen 6 zetels meer, wat de catholieke meerder heid in den Provincieraad van 24 op 36 brengt. De liberalen die er op gerekend had den de catholieke meerderheid van den Provincieraad van Namen omver te werpen, zijn van ceno kale reis to huis gekomen In 't kort samengevat mogen wij zeg gen Het Vlaamsche Land is trouw ge bleven aan zijne catholieke vertegen woordigers, terwijl de Walen trouw gebleven zyn aan den vooruitgang in de catholieke gedachten, welke do kiezin gen van 24 Mei hadden geopenbaard. In Brussel en voorsteden is ook een merkbare vooruitgang ten voordeele der catholiekep waar te nemen. Wij mogen dus zeggen dat de provin ciale kiezingen voor ons, catholieken, voordeelig zijn geweest. noon Mug. Leën. 30e VERVOLG. Gij weet dat ik u bemin, sprak hij langzaam. Ja, ik bemin u, en juist omdat ik de volle overtuiging heb, dat uw lot met het mijne overeenkomt, dat gij geene vrouw 'ijt gelijk eenc andere, met een woord, omdat gij een masker draagt en er duister nis en geheim in uw leven ia.... Verstaat ge mij nu Zeer wel, ik stem in het gevraagde onderhoud toe, doch uit nieuwsgierigheid. Dit wil zeggen, dat ik geene enkele uwer veronderstellingen beaam. Alzoo is het aangenomen. Ik neem alles aan wat gij begeert. Dus, tot dezen avond op de plaats waar wij elkaar gisteren ontmoet hebben. En deze woorden zeggende, hernam hij de lezing van zijn nieuwsblad. XIII. Weinig later, namen de genoodigden af scheid van baron van Sange. Op het bordes, zeide mevr d'Aulneux tegen Joris Zootberg Na vruchten. Een grond in rust brengt niets voort. Waarom liet dan grootvader zaliger, die nochtans een felle boer was, om de drie of vier jaren zijn land braak lig gen Om de eenvoudige reden dat de ondervinding hem leerde dat de op brengst, na een jaar van rust, des te grooter was. Op onze dagen legt men zich gemak kelijk die verhooging uit, tengovolge van do ontbinding der minerale voe dingsstoften des gronds. Daardoor ver hoogt inderdaad de vruchtbaarheid. Nochtans zijn de bouwlanden thans te begeerlijk geworden, en de huurprijzen zoo hoog gestegen, dat we er niet mo gen aan denken den grond ledig te laten. En de landbouwers begrijpen dit ook zeer goed, want in de vruchtbare streken van Vlaanderen, zou men al willen zaaien en planten, vooraleer de voorafgaande oogst ingeschuurd is. Ook zijn de navruchten zeer in eer heel het Vlaamsche land door. Die na- vruchten zyn voor het meerendeel voe- derplanten, met snellen wasdom, als rapen, maïs, wortelen, spurrie, enz. Deze vruchten zijn zeer voordeelig in het bedryf onder verschillende oogpun ten 1° Zij geven in korten tijd eene groote massa versch en gezond voeder. 2° Daar zij onmiddelyk. in volle zo mer, de plaats innemen van hoofdvruch ten, benuttigen zij wonderwel de over gebleven meststoffen des gronds. Wat meer is, binst den zomer en ook binst het najaar, is de nitrifactie het snelst, en veel voedende bestanddeelen zouden gevaar loopen in don ondergrond verlo ren te gaan, moest het land naakt bly- ven. 3° Die voederplanlen worden uitslui* tend op do hoevo zelve verbruikt on verarmen bijgevolg het bedrijf niet. Het spreekt van zelfs dat de praktijk der navruchten maar mogelijk en winst gevend is, daar waar dc scheikundige doelmatig aangewend worden. Inderdaad, ofschoon er na de hoofd vrucht wat overblijft, zooals wij hooger zegden, dient er toch wat bijgevoegd te worden. Daarom is eene bijbemesting met scheikundige meststoffen eene eerste noodzakelijheid. Ik heb u om eene gunst te verzoeken, mijnheer. Tot uwen dienst. Het portret, waar wij bij 't middag maal van gesproken hebben, wekt mijne nieuwsgierigheid op. Ik zou u dus dankbaar zijn, indien ge 't mij wildet toonen, en mij zeggen wie het voorstelt. En zoo er aan dit portret een belang rijk geheim verbonden was, waarvan ik eenige bezitter ben vroeg de kunstenaar, en richtte eenen doordringenden oogslag op de spreekster. Mijnheer, ge zijt waarlijk eene gehei mendoos Maar weel, dat de zwarte An mij lessen heeft gegeven, en ik een beetje tooveren kan gelijk zij. Zooveel te beter ik ook heb de ver borgene wetenschappen bestudeerd, en wij zouden elkander wellicht ook lessen kunnen geven. En bij deze lachend uitgesproken woor den, groette Joris Zoetberg en vertrok. Op hetzelfde oogenblik, kwam Frcderik van Borluit de weduwe voorbij hij wissel de eenige woorden met haar, en weinige stonden daarna ging hij alleen terug naar Rakelvee, want Roel de Dak had den schilder na;.r de Muksen vergezeld. Terwijl hij langs den jongeling opstapte, sprak Joris Zoetberg verscheidene malen over dezes zuster, en ondervroeg hem na melijk nopens den indruk, welken Frederik op haar had gemaakt. De wetenschap, zoowel als talrijke praktische veldproeven leeren ons dat, voor hoogenoemde navruchten men met voordeel zal gebruiken 150 tot 200 kgr. zwavelzure ammoniak, 300 kgr. superfosfaat, 150 kgr. chloorpotasch. Het zal wel onnoodig zijn, meenen wij, hierbij te voegen dat men deze hoe veelheden zal wijzigen volgens de vrucht baarheid des gronds, volgens de natuur en de hoeveelheid natuurlijke meststof fen waarover men beschikt, enz. William. De vangbanden tegen de rupsen. Het is door iedereen genoeg gekend hoezeer de rupsen van allo soort woeke ren. Deze verlaten de hagen of tuinen onzer buren om op onze gezuiverde hoo rnen te klimmen of anders dalen langs de boomstammen naar beneden om zich tijdens deze en de volgende maand te verpoppen. In Juli zullen dan weer duizende vlin ders te voorschijn komen om opnieuw hunne tallooze eieren te leggen. Het is vooral in een rupsenjaar dat de vangbanden te pas komen om den doorgang aaD de rupsen te beletten. Wy hebben nagegaan hoeveel rupsen wij door de vangbanden op een tiental dagen hebben kunnen vernietigen. Op 18 hoogstamboomen spanden wy de vangbanden, welke wy per twee dagen afdeden om te zuiveren, 't zy dus 5 maal. Wy vonden onder in de vangbanden en aan de boomstammen 150 tot 200 rupsen per stam en ook per zuivering. Nemen wy nu gemiddeld 175 rupsen per vangst, dan hadden wij op de 10 da gen 18 x 5 x 175 of 15,750 rupsen op die eenige boomen. Het getal schijnt verbazend maar is niettemin echt, hetgeen bewyst hoe on eindig groot de rupsenschaar dees jaar wol is en het onmogelijk is ze met van gen met de hand by te blijven. De onkosten der vangbanden zijn te gering opdat ze niet gebruikt worden en het dient nu vooral gezegd, dat deze eenvoudige cn afdoende manier van ver delging meer in voege zou moeten tre den in dc tuinen zoowel als in de boom gaarden. Telkens men de banden heeft losge daan, kan men ze terug rond de boom stammen doen, totdat zo eindelijk in November weggenomen worden en dan met hunne gansche verzameling van insekten verbrand worden. Fr. L. {Handelsblad). Rechtuit gesproken, antwoordde Roel, zij is erg ontgoocheld geworden en ik ook, want Laura had mij een uiterst vleiend portret van hem geschilderd. De gebeurte nis met den stier heeft hem ons overigens geheel en al leeren kennen, 't Is nochtans onbegrijpelijk, niet waar een krijgsman, die in gevechten blijk heeft gegeven van oprechten moed, aldus handelen, laf vluch ten en weerlooze meisjes in doodsgevaar laten... Waarachtig, ik geef de pijp aan Marten. Doch uwe tegenovergestelde han delwijze blonk er des te feller bij uit, en Laura spreekt van u nooit dan met ontroe ring en erkentelijkheid. Indien de duisternis dit niet belet hadde, zou de jongeling hebben kunnen bemerken hoe gevoelig Joris Zoetberg voor deze woor den scheen te zijn. Mej. Laura is wel goed, stamelde hij. ik heb eenvoudig gedaan wat ieder ander moedig man in zulke omstandigheid moet doen. Ik ben reeds ter bestemming, ik dank u voor uw aangenaam gezelschap en wensch u eene zachte rust. Ik stuur u dezelfde dankbetuiging toe en wensch u insgelijks eene goede rust, antwoordde Roel maar vergeet niet dat gij morgen met ons middagmaalt, mijne moeder houdt daar fel aan. 't Is onnoodig, beste vriend, mij eene belofte te herinneren, die ik gelukkig zal zijn te mogen vervullen. Ja, doch die schoone weduwe, welke Verbond der katholieke jonge wachten van Belgié. Gezien het groot getal toetreders, heeft het verbond der catholike jonge wachten van België besloten een tweede speciale trein in te richten. De reis heeft plaats langs het Vier- woudsteden Meer, (overtocht per boot), Luzern, Milaan, Genua, Florentië, Rome en kost, alles inbegrepen, 130 fr. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het lokaal Patria, Perkament straat, 16, te Brussel, of te Gent, Land- boowershdis, Gouden Leeuwplaats. Belgische Volksbond. Het aan staande congres van den Belgischen Volksbond, zal te Charleroi plaats heb ben, op Zondag 27 en Maandag 28 Sep tember i908. Verleden jaar werd het jaarlyksch congres verdaagd, omdat de algemeene bijeenkomst der catholieken van gansch België verwacht werd. Deze wensch niet ingewilligd ziende, zoo hoopt het bestuur dat al de leden van den Bel gischen Volksbond, talrijker en opge wekter dan ooit, het congres te Güar- leroi zullen gaan by wonen. Dit congres zal voorafgegaan zijn van eene sociale week, gewijd aan de gron dige studie der voorwaarden van den arbeid cn der beroepsvereenigingen, de welke in het Vlaamsch te Leuven en in het Fransch te Fayt zal plaats hebben. Het omstandig programma der afdee- lingen evenals het dagorde zullen in eenen volgenden omzendbrief bekend gemaakt worden. Bedlegerig Vooruit welke Vrij dagavond verscheen, schreef in de eerste kolon zyner eerste bladzijde zegt Het Volk dat Anseele reeds een drietal dagen ziek en BEDLEGERIG was, wat hem verontschuldigde voor eenc afwezigheid in de Kamer, die dezelfde Vooruit in 't zelfde artikel verweet aan andere Volksvertegenwoordigers. Nu, dien zelfden Vrijdag, om 2 uren 's achternoens, hebben wij Anseele, frisch en gezond met zijn kind bij hem, ontmoet in de Brugstraat, te Gent. Hij lag niet te bed, maar stapte flink op zijne tweevoeten, en ging zelfs voor zijn kleine iets koopen in den peper koekwinkel, rechtover de Meerstege. Wie heeft er nu gelijk Vooruit of Anseele A. W. en B. B. alle hoofden op hol brengt, is er niet bij, en ik heb kunnen vreezen dat gij met uw gedroom soms ook... Wees gerust tot morgen... Terwijl Roel in de duisternis verdween, trad Joris zijne kamer binnen, waar hij eene sigaar aanstak en zich op eene rust bank neerzette. Van haar droomen !...de goede jon gen weet met wat hij zegt. Ach. welk een toestand, welk eene rol voer die twee we zens Zij spelen ze niet slecht. Maarzij, zij... men zou gaan denken dat zij een ver bond heeft gesloten met Satan altijd de zelfde 1 ellende, ziekte, gevangenis, niets heeft haar kunnen veranderen. Schoonheid, arglist, stoutheid, alles heeft zij bewaard, en hare noodlottige hand doet zich hier reeds gevoelen. Gelukkig dat ik er nog ben om hare plannen tegen te werken en haar te beletten nieuwe slacht offers te maken. Ik heb gezien, ik heb ge dacht, nu moet ik handelen. XIV. Barones de Dak, die nog geene gelegen heid had Joris Zoetberg te zien, ontving hem uiterst vriendelijk, toen hij zich 's an derendaags op Rakel vee aanbood. De oude edelvrouw bedankte den kunstenaar dui zendmaal voor den dienst aan hare dochter bewezen en verklaarde, dat zij altijd fier en gelukkig zou wezen een moedig en talent vol man als hij ten hare huize te zien. Spoorweg-ongelukken. De libe rale pers, zegt het Fondsenbladis er op uit een zaagske te spaonen nopens de spoorwegongelukken van de laatste dagen, M. Helleputte, minister zynde. Voorzeker, de schrikkelijke rampen welke in een kort tijdverloop gebeurden, zijn hoogst te betreuren en worden door elkeen betreurd, en wel wel zeker niet het minst door den heer minister Helle- putte. Elkeen begrijpt dat die minister daarin niet de minste verantwoordelijk heid heeft, noch kan hebben. Aan de liberale bladen, die echter tegen weer en wind, den heer Helle- putte daarin wille betrekken, omdat hij catholiek is, zullen wy het volgende doen opmerken De heer Helleputto is minister sedert omtrent een jaar, maar hij heeft een algemeenen secretaris, den heer Ra- maeckers, een zeer bevoegd ingenieur, die sedert jaren het ambt van algemee nen secretaris van het ministerie van spoorwegen vervult. Het is veeleer de heer Ramaeckers, die het ministerie bestuurt, dan wel de minister zelf, die meestal maar teekent wat zyn algemeene secretaris hem voor legt. Indien de verantwoordelijkheid der spoorwegrampen op M. Helleputte viel, zou ze terugbotsen op den heer Ra maeckers. Nu deze heer is een volbloed liberaal. Tot hiertoe is het nog niemand in het hoofd gekomen, de schuld der ongeluk ken op den lieer Ramaeckers te doen neerkomen, in de minste mate. Het ware belachelijk en dom. Die heer kan toch aan alle wissel naalden van het land niet gelyk gaan staan en ook niet op alle locomotieven te gelyk zitten. Even belachelijk en dom is het op den minister de verantwoordelijkheid te willen doen wegen. Maar *t schijnt dat de liberale gazet- tenlezers toch hun plezier vindon in zulke vitterijen. Wij zullen hun dat genoegen niet be nijden Vragen door de Patroons. 4 8medersgasten i loodgieteri kuiper (halve gast) i letterzetter (leerjongen) i meubelmaker (halve gast). Vragen der Werklieden. Daglooners fabriekwerkers. Na het middagmaal, stelde Roel voor, eene wandeling te doen in het park, en hij ging voorop met zijne moeder, wie hij den arm gaf. Laura en Joris kwamen achter hen. Ik heb er spijt over, dat de heer graaf afwezig zij, sprak hij, en ik zou denken, dat hij me mijden wil, indien ik niet wist, dat hij op Groenmeersch is, waar een vrij krachtige zeilsteen hem schijnt aan te trek ken. Ja, die mevr. d'Aulneux... dat is geen geheim voor mij. Gondia is dezen morgend hier geweest en klaagt veel over die vrouw zij moet reeds grooten invloed gekregen hebben op den baron. Dat verwondert mij geenszins, zij heeft eene onbegrijpelijke macht om te be- tooveren en te beheer6chen. Hoe weet gij dit gij hebt dan van haar hooren spreken O ik heb er geen stond aan getwijfeld het portret dat ik bij u gezien heb, was dan wel het hare Mejuffer, laat mij toe, niet op uwe vraag te antwoorden. Belangrijke redens dwingen mij het stilzwijgen te bewaren over die vrouw. Maar, wat heb ik dan in de streek hooren zeggen Bevond zij zich niet in de kamer van uwen oom toen hij verdween Ik geloof dat ik mij niet beier kan wenden dan tot u, om al de bijzonder heden te leeren kennen zoudt gij de goed heid willen hebben mij die te verhalen (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1