Zondag 28 Juni 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4004 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Cour d'appel de Gand. STANHOPE Onzijdig of liberaal onderwijs. De Hop. Zondagrust. Kieswerking. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten dor kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van üe Putte-Googgens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CtllQUE HIILH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten hureele van dit blad. Aelsl,27Juni I HOM. 1 Chambre civile En cause de Do Blieck, Joseph, brasseur et Con- seiller communal k Alost, appelant, avoué Me Vanderhaeghen Contre Van Overstraten, Auguste, Inspecteur de l'ensoignement k Alost, inlimé, avoué M' Bouckaort Arrêt du 14 Mars 1908 Présents Messieurs vanMaele, Premier Président, van Biervliet, de la Kethulle de Ryhove, Roland, de Bast, Conseil- lors Penneman, Premier Avocat Géné- ral Mortelmans, Greffler Attendu que le 27 novembre 1906, l'appelant souleva un incident au Con- seil communal d'Alost. au cours de la discussion du budget, en prétendant injurieux les termes d'un rapport fait par l'intimé, en sa qualité d'fnspecteur de l'enseignement primaire, et dont lecture avait été donnée k une séance antérieure du Conseil, le 17 novembre 1906 Que suivant le procés verbal de la séance, l'appelant s'exprima k cetto occasion comme suit au sujet de l'intimé: a Voorzeker moet hy een dier man- oen zijn die met de kazak in de hand staan, om ze te keeren, en met den vinger in de lucht, om te voelen van a waar de wind komt. Attendu que ce procés verbal est un acte authentique.dressé parle Secrétaire communal et dont la force probante s'attache aux faits que eet officier public avait mission de constater Attendu qu'aux termes de l'article 11 du réglement d'ordre et de service inté rieur du Conseil communal d'Alost,pris en exécution de l'article 73 de la loi du 30 mars 1836 le procés verbal sera dressé avec soin et mentionnera d'une raanière aussi conciso que possible, les opinions (zoo beknopt mogelijk de denkwijze vermelden) des membres qui ont participé k la discussion. Attendu que si le procés verbal prévu par ce réglement n'est pas nécessaire- ment la reproduction littórale et textu- elle des opinions exprimées au Conseil, il donne néanmoins ces opinions l'expression déflnitive dont il fait foi Attendu que lo juge a le droit d'inter- préter les termes de l'acte aulhenlique qui est dèféré k son appréciation Que le prescrit de l'article 11 du régie ment communal précitê ne s'applique manifestement qu'aux opinions qui ont un rapport direct et nécessaire avec l'objet même de la délibèration et qui concourent k fixer la décision du Con seil Que l'effet de cette disposition ne peut être étendu ce qui est meationné dans le procés verbal, par surcroit, sans de Amerikaansche detective. •«-«O» ai* Vervolg, Archibald wilde niets van mijne familie aangelegenheden hooren. Flynn durfde ik niet in vertrouwen nemen, er bleef mij duB niets anders over dan met Lenz te onder bandelen. Deze lieden vergenoegden zich ten slotte met de grootste helft van mijn geërfd vermogen en beloofden mij, de stad voor goed te verlaten. Ik achtte mij nu beveiligd voor hen en mijne bruiloft had plaats- De Lenzen hadden intusschen ont dekt, dat ik met een rijken man was ge trouwd en ondanks hunne belofte, keerden zij terug. De afpersingen begonnen op nieuw meer dan ooit was ik in hun macht. Zij dwongen mij bij hen te komen, wan neer het hun beliefde Steeds moest ik geld medebrengen. Stanhope had zwijgend geluisterd. Is dat alles f vroeg hij. Neen, er is nog iets vreeselijks. In denzelfden nscht van dat ongelukkig ge maskerd bal, werd mijn stiefdochterke ge roofd, waarschijnlijk terwijl ik afwezig was. Ik weet het. Natuurlijk hebt gij ervan gehoord. Ik gil wie het kind heeft opgelicht. Ah 1 que le Secrétaire communal eut mission légale de la constater Attendu que les paroles dont s'agit ne concernaient pas directement l'objet de la discussion qu'elles ne sont qu'une dégression d'un caractère personnel et hostile k l'intimé et dont la discussion du budget n'a été que l'occasion Que le Secrétaire communal d'Alost n'était point obligé de les relator k moins qu'il n'en fut demandé acte, ce qui n'a pas eu lieu que, dés lors, son procés verbal n'est point, quant a ce, revêtu de la force probante, attachée k la mention des opinions exprimées sur l'objet soumis k la délibération du Con seil Mais attendu que l'appelant reconnait avoir donné lui-mème devant le premior juge la version suivante des paroles qu'il prouoncèes - Zou hy misschien ook een van die i) mannen zijn die met hunne kazak in de handen staan, en den vinger om- hooghouden, om te zien van waar de wind komt Attendu que ces paroles renfermant, par voie d'iDsinuation, sous une forme atténuée et indirecte, les mémes inputa- tions injurieuses que celles qui sont mentionnées dans le procés verbal qu'elles sont dommageables et de nature porter atteinte k l'honneur et k la dtgnité de l'intimé qu'il est dü répara- tion k ce dernier comme il est dit ci- èprès Attendu que le premier juge n'a pas èpüisé sa juridiction et que la cause est disposée k recevoir une solution défini- tivo (art. 473 C. p. civ.) Qu'il n'échet pas de recourir k de plus amples devoirs de preuve Par ces motifs, La Cour, Ecartant comme non fondées toute-s fins et conclusions plus amples ou con - traires Reqoit l'appol et faisant droit, met le jugement dont appel k néant Dit pour droit que le procés verbal dont il s'agit ne fait pas foi, k titre d'acte authentique, des paroles relatóes ci-dessus, qu'il attribue k l'appelant Et statuant au fond par voie d'évoca- tion, Déclare injurieuses dommageables pour l'intimé, les expressions dont l'ap pelant s'est servi k son égard, en séance du Conseil communal d'Alost le 27 no vembre 1906 Dit que pour tous dommages intéréts, l'intimé est autorisé faire publier les motifs et lo dispositif du présent arrét dans deux journaux k son choix de l'ar- rondissement de Termonde, jusqu'è concurrence d'une somme de deux cents francs, recupérable k charge de l'appe lant sur simple quittance des impri- meurs Condamne l'appelant aux dépens des deux instances. (Signé) H. van Maele, P. Mortelmans. Ik verdenk de vrouw van Lenz. Waarom Zij weten, dat ik heel veel van de kleine houd. Nu hebben zij een sterk wa pen tegen mij in de hand want zelfs al eisch ik Daisy niet op, blijft hun nog altijd de kans op de voor het terugvinden uitge loofde belooning. Stanhope blikte nadenkend voor zich. Bestaat er, vroeg hij, nog iemand, die bij den dood of het verdwijnen van dat kind voordeel hebben zou Lea zag hem onthutst aan Het bloed steeg haar naar het hoofd. Ik... ik begrijp u niet, stotterde zij. Dan zal ik mij duidelijker uitdrukken. Kent gij het testament van uw man lloe heeft hij over zijne groote bezit tingen beschikt Een derde zal voor mij, de rest voor Daisy zijn. En zijn broeder Alan bezit van zichzelf een onafhan kelijk vermogen. In geval ik mocht komen te sterven, erft Daisy alles. Mijn zwager zou dan haar voogd worden. Mocht Daisy vóór ons komen te sterven, dan zou haar vermogen tusschen Alan en mij gelijkelijk verdeeld worden. Het sterven van dat kind zou u dus beiden rijker maken. O, daaraan heb ik nooit gedacht Stanhope dacht weer een poosje na. Het zou niet kwaad zijn, als gij mij Wij achten het noodzakelijk, telken male het geval zich voordoet, de aan dacht der ouders in te roepen op do voor heelden die men in Frankrijk aantreft in zake van onzijdig onderwijs. Thans willen wy 't geval meêdeelen van M. Marisot. onderwijzer te Vrévigne en 't welk door de gansche Europeesche drukpers besproken wordt. Die onzydige onderwijzer, veeleer een duivel in menschengedaante, doorspekte zyne lessen met beleedigende en ver smadende zinspelingen tegen den Gods dienst en het Vaderland en daarby onzedelijke zetten, zoo schandalig dat geen eerlijk dag- of weekblad ze zou durven meêdeelen, ondanks de Fran- schen van geen klein gerucht in dien aard verveerd zijn. De vader van een der leerlingen van dien onderwijzer, zekere M. Girodot, kloeg hem aan bij 't Gerecht. Do onderwijzer Morisot beweerde dat de Rechtbank in de zaak onbevoegd was, 't is te zeggen, niets te zien heeft, in 't geeno hij deed omdat het gedaan was in de uitoefening van zijn ambt als offi- cieele onderwyzer. De Rechtbank van eersten aanleg, van Dyon trad die zinswijze bij en Morisot werd vrijgesproken. Dus, volgens die Rechtbank, mag de j onderwijzer in zijne lessen alles en zelfs zedeloozen praat uitkramen, i. a. w. alles zeggen wat hy wil zonder dat 't Gerecht er iets in te zien heeft. Maar M. Girodot hield zich niet als verslagen en teekende beroep aan. Nu het Beroepshof gaf hem gelyk en besloot dat de Rechtbank wel bevoegd is om over de aangeklaagde feiten te oor- deelen en bevool een enkwest om de feiten door getuigenissen te bewijzen. Maar de Fransche onderwijzersbon den kwamen algemeen in verzet. Door hun toedoen bracht de afgevaardigde M. Dessoye het feit voor de Kamer en laakte het dat een onderwijzer over zijne lessen kon te verantwoorden hebben En wat gebeurde or toen In plaats van dien onderwijzer eens duchtig te berispen, laakte minister Briand de Raadsleden van 't Beroepshof. Verder beloofde hy wettelijke maatregelen te zullen nemen, zoo noodig, om in 't ver volg de onderwyzers die handelen lyk geus Morisot tegen 't Gerecht te bescher men. Zoo verre is men dus in Frankrijk gekomen dat de onderwijzer van eene onzydige school straffeloos, onzedelij- ken klap, of liever beestenpraat mag uitkramen. Ouders zoo verre zou het ook in België komen moesten liberalen en so cialisten hier meester worden. 't Zou veelal nog schandaliger zyn want wy kennen liberale onderwijzers die er een handje van hebben om met de christene zedeleer, met den Godsdienst, in een woord, met de heilige zaken den spot te drijven. nauwkeurig verteldet wat gebeurd ia, ter wijl gij bij Lenz waart. Zonder dralen voldeed Lea aan zijn ver zoek, hoe pijnlijk het ook voor haar was, die dingen te herhalen. Stanhope dacht, toen hij het verhaal had gehoord Die Alan Burton kwam dus als geroepen. Maar waar om was hij eigenlijk daar Hoe kwam hij bij Lenz De knoop wordt steeds ingewik kelder. Waarlijk, ondanks zijn rijkdom zou ik niet in Burton's plaats wiilen zijn Luid echter sprak hij Ik dank u voor uwe bereidwillige in lichtingen, mevrouw. Is uw vermoeden, dat Lenz en zijne vrouw uw dochtertje hebben geroofd, juist, dan zal het paar vroeger of later tot u komen. Laat u niet tot onderhandelingen verleiden, maar geef mij dadelijk bericht. Schriftelijk i Neen, door het dagblad. Ik zal eene advertentie voor u opstellen. Hij scheurde een blaadje uit zijn zak boek, schreef er haastig eenige regels op en overhandigde haar dat. Deze weg is zekerder dan de post. En nu nog iets zeg aan Alan Burton, dat hij zich voor Vernet in acht moet nemen. Het gevaar voor hem wordt grooter bij eiken onvoorzichtigen stap. Hij stond op, ten teeken dat het onder houd was afgeloopen. Willen we nu naar Mijnheer Flynn gaan vroeg hij glimlachend. De goede man zal wel ongeduldig worden. Le Bulletin des Halles i van Parijs deelt aangaande den Hophandel een schryven meê dat wy vertaald laten volgen daar het voor talrijke lezers van ons blad wetensweerdige bijzon derheden bevat. De hopoogst in de gansche wereld was, in 1907, 2 millioen Duitschc centenaars (van 50 kilogr.) tegen 1,762,000 in 1906. In deze cijfers komt het Duitsche kei- zerijk met 473,000 centenaars voor waarvan 271,000 in Beieren. De hopoogst in Beieren begonnen tusschen 21 en 25 Oogst 1907 overtrof deze van 't jaar te voren met 21,000 centenaars hij vertegenwoordigt meer dan het achtste deel van de geheele voortbrengst der wereld en mag. onder opzicht van kwaliteit, als een middel matige goede oogst aanschouwd wor den. De bellen waren uitmuntend als kwaliteit en kleur. Maar onder opzicht van den financieelen uitslag, was de laatste oogst een ware ramp voor de planters. De prijzen gingen van 25 tot 90 marks den centenaar. De uitvoer van Duitsche hop beliep van September 1907 tot einde April 1908 tot 164,162centenaars tegen 175,030 het vorige jaar. Men kan voorzien dat van heden tot de Oogstmaand, de totale uitvoer van dees jaar dezen van het vorige jaar zal overtreffen en ten min ste de helft van de gansche Duitsche voortbrengst zal vertegenwoordigen. De waarde van dezen uitvoer mag op 22 millioen marks geschat worden, tor- wijl de invoer, die nu heden als geëin digd mag gehouden worden de 4 mil lioen marks niet overtreft. De Vereenigde Staten van America hebben dees jaar de grootste koopers geweest en, in een tydvcrloop van 8 maanden, hebben ze niet min dan 40 800 centenaars Duitsche hop gekocht tegen 24.418 centenaars in 1906 en 1907. Voor de eerste maal den eersten rang in den Duitschen uitvoer verlatende, heeft Engeland van September 1907 tot April 1908 maar 41,446 centenaars hop gekocht. Het zyn vooral de geele soor ten eu van min voldoende kleur die afzet in dit land vinden waar men ze ten andere weinig betaalt. Vervolgens komen België met 28,006 centenaars in 1907 tegen 26,620 in 1906 en Frankryk met 18,676 centenaars in 1907 tegen 13,816 in 1906. De tabel van den uitvoer der Duitsche hop naar de verschillige landen, toont aan hoe belangrijk het is voor de Duit sche planters dat de vreemde mark ten hun niet worden afgesneden waar zij meer dan de helft van hunnen oogst afzetten. En bovendien hebben ze reden van ongerust te zijn in tegenwoordig heid dor beweging in Engeland op touw gezet om vreemde hop bij den invoer met 40 schellingen of 60 fr. te belasten. Het is algemeen geweten dat Duitsch- land zijne beste hop verbruikt en dat een groot deel der hop die men uitvoert bestaat uit middelmatige kwaliteit die in Duitschland geen verbruikers vindt. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 28 Jüni 1908, M. Van Caelenbergh, Leo- poldstraat. Lea hield hem terug. Nog een oogenblik Alan heeft ver scheidene detectiven in dienst genomen, om Daisy te zoeken. Maar geen van allen is zoo met de zaak op de hoogte als gij. Wilt gij mij helpen het kind te zoeken Onwillekeurig stak zij smeekend de han den naar hem uit. Hij greep deze met warmte en haar deelnemend aanziende, zegde hij zeer vriendelijk Ik wil voor u doen wat in mijne macht staat, mevrouw. Als het mij moge lijk is, zal ik de kleine vinden. Ondanks deze belofte, ging Stanhope nog dienzelfden avond naar zijnen overste en verklaarde zich bereid, de opdracht van M. Parks te aanvaarden. Ik verlaat, zegde hij, nog heden het bureel van de geheime policie. Mijne afwe zigheid kan dagen, weken, misschien nog maanden duren. Ge zult mij in geen geval terugzien, eer ik u zeggen kan wie Arthur Pearson heeft vermoord. X V De ontdekking, door Vernet bij zijn be zoek in den villa Burton gedaan, spoorde zijn iever aan, om het geheim van dat on vergetelijke uur te doorgronden. Hij liet zoowel de spelonk van Lenz als het paleis van den millionnair aanhoudend bewaken en hij trachtte zonder opzien te verwekken bijzonderheden omtrent de familieomstan digheden der Burton's te weten te komen. Het meeste belang stelde hij natuurlijk ren dat er door onze catholieke vrienden niet is gewerkt geweest lijk het be hoorde. Vele propagandisten verdienen allen lof over hunne onbaatzuchtige en onvermoeibare pogingen. Maar hoevele plaatselijkheden zyn er niet in ons Ar rondissement waar er buiten de eenige weken voor de kiezing weinig of niet gewerkt wordt ?..- 't Is volgens ons eene dwaling do kies werking slechts een 6-tal weken voor de kiezingen aan te vangen; veel moeite en geld worden dan om zoo te zeggen nutteloos verspild. De tijd is te kort om het kiezorrkops degelijk in te lichten. Wy spreken uit ondervinding. Meermaals hebben wij het reeds be- statigd na eiken tegenslag in eene kie zing, gaat men onmiddelijk aan smeden van plannen voor de volgende kiezin gen. En men is met eenen heiligen iever bezield. Dadelyk gaat men zich aan 't werk stellen men zal de kies- comiteiten herinrichten, eene persoon lijke werking invoeren, de drukpers ondersteunen en verspreiden, eindelijk men zal dit men zal dat doen, en ach Heere na verloop van 3 4 weken is al dien heiligen iever gesmolten, ja, feimolten lijk de sneeuw voor de zon n dan in eene volgende kiezing, is 't weer te jammeren dat de kieswerking veel te wenschen heeft gelaten. Reeds voor verscheidene kiezingen is dit 't geval geweest, zullen wij het weêr te betreuren hebben Laat ons hopen dat men begrypen zal dat de werking onverpoosd moet zijn van de eene kie zing tot de andere wil men vruchten oogsten in Alan, van wien gezegd werd, dat hij trotsch was als een koning en een ridder zonder vrees of blaam. Toen hij 's morgends, na het gesprek van Stanhope met Lea, zijn verspieders- post innam nabij de villa, merkte hij, tot zijne verbazing dat het naambord aan de deur met rouwkrep bedekt was. De heer des huizes wa6 cverleden hij had het zware ongeluk, dat hem trof, niet te boven kunnen komen. Ei 1 dacht Vernet, mijn lastgever is niet meer onder de levenden het bewaken van zijne echtgenoote is dus overbodig ge worden. Doch aan zijnen broeder zal ik des te meer aandacht wijden. In den grönd is het mij zeer welkom, dat ik mij niet meer behoef te bekommeren om de huiselijke intrigen van eenen jaloerschen echtgenoot ik kan mijn tijd beter besteden. Eigenlijk had hij zich in het geheel niet met de hem opgedragen zaak beziggehou den er was zooveel gebeurd, wat hem had afgeleid en zijne belangstelling in be slag genomen. Zijne gedachten waren bijna geheel op Alan Burton gevestigd. Sedert hij in diens portret den gewaanden matroos had ontdekt, maakte hij de stoutste veronder stellingen. Als deze rijke aristocraat inderdaad de moordenaar van dezen voddenraper was, wat dan In welke verhouding stond hij tot het gezin Lenz Waarom had hij in dien nacht zijne gasten verlaten om naar Vooruit schryft de klopping die de socialisten te Verviers hebben geleden toe aan het vrije syndicalisme, 't is te zeggen, aan de syndicaten die zich uit- sluitelijk met hunne bcroepsbelangen onledig houden, syndicaten die onder den scepter niet staan van roode leepe- rikken, van fijnaards die ze op politiek terrein brengen tot hun eigen voordeel en verheffing... De Verviersche arbei ders zien dus klaar in 't spel der roode fijnaards; ja, ze willen daar tot voet schabel niet dienen van gelukzoekers. Een Internationaal Voedings- Congres. Dit Congres, dat van 7 tot 9 November aanstaande te Gent zal gehouden worden, te zamen met de Internationale Tentoonstelling van de Spijstafel, belooft een aanzienlijken vooruitgang te verwezen lij ken in de ontwikkeling derailerwegen aangewen- do pogingen tot verbetering van de voe- dingsvoorwaarden der menigte. De werkzaamheden zijn verdeeld ov$r twaalf afdeolingen, voor iedere dcrwelke het Inrichtings-Comiteit eene reeks vragen heeft opgemaakt met betrekking tot actualiteiten, welke de Leden zullen uitgenoodigd worden te bespreken. Verschillende persoonlijkheden, zoo Belgische als vreemde, die do Weten schap, den Handel en de Nijverheid ver tegenwoordigen, hebben van nu af hunne handelende medewerking beloofd of hunne toetreding gezonden. Verordening, omstandig programma en samenstelling van het Comiteit zullen eerstdaags worden bekend gemaakt en kosteloos gezonden aan alwic het zal vragen. De bijdrage, die tevens toegang zal vorleenen tot de Tentoonstelling van de Spystafel en tot de feestelijkheden die zullen plaats grijpen, bedraagt slechts vyf frank. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Algemeen Secretariaat, Koepoortstraat, 25, Gent. De Tentoonstelling te Gent. Maandag namiddag, is onder voor zitterschap van M. Cooreman, Voorzit ter der Kamer, de maatschappij voor studie der tentoonstelling, volledig ont bonden verklaard. Onmiddellijk daarna werd in de Beurs vergadering gehouden door den alge- meenen raad der beheerders van de naamlooze maatschappij der tentoonstel ling van Gent. MM. Cooreman en Carels zijn Voor zitters, E. de Hemptinne en de Smet de Naeyer, Ondervoorzitters, Albert Ceute- rick, Secretaris; Ferdinand Feyerick, Jozef Casier, Henri Boddaert, baron H. della Faille d'Huysse en Coppieters, Leden benoemd. Vervolgens werd gesproken over de propaganda middelen het dievenhol te gaan Hot was moeilijk in deze tegenstrijdigheden licht te brengen. Terwijl hij dien morgend langzaam de straat op en neer liep, steeds het huia scherp in het oog houdend, zag hij twee vrouwen, oogenschijnlijk bedelaarsters, naderen. De oudste was krachtig gebouwd, met afstootende gelaatstrekken en glinste rende oogen zij droeg een vuilen doek om het hoofd. De jongste wier opgeblazen, met lidteekens bedekt gelaat, de stempel van het diepste verval droeg, bewoog zich met de onzekerheid van een blinde. Haro oogleden waren gesloten, maar bestendig in beweging. Die speelt voor blinde, dacht Vernet als ik den gewonen dienst had, zou ik ze even wat nauwkeuriger bezien. Daar bemerkte hij, dat de beide vrouwen op de villa toegingen en den trap naar het souterain, voor de bedienden en boodschap pen bestemd, afgingen. Dit verbaasde hem. Gewone bedelaars zijn niet zoo brutaal, bij een sterfhuis aan te bellen. Nader sluipend, bemerkte de speurder dat de oudste der twee vrouwen de meid, die open deed, een opgevouwen blad papier overgaf, dat deze met zichtbaren tegenzin aannam en in den zak van haar schort schoof. Daarna sloot zij de deur, zonder een woord met de vrouwen te wisselen. Dezen verwijderden zich zonder vele haast te toonen. Toen ze langs Vernet gin gen hield deze haar staande. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1