Donderdag 2 Juli f908 5 centiemen per nummer 62,le Jaar 4005 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM vaderland, taal, vrijheid De catholieke pers in Duitschland. she Heldin van het kwaad - Het hemelvuur. EEN EX ANDER. DE DENDERBODE. I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- j kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ide Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. I Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in allo Postkantoren des Lands. CUIQCJB HUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d0 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelet, 1 «Juli 1908. In de kiezingen welke voor de Prui sische Kamer hebben plaats gehad, heeft de Centerpartij, 't is te zeggen, de catholieke Partij, negen zetels ge wonnen De uitslag verschaft de gelegenheid eens te meer de aandacht te trekken op de Duitsche catholieke pers. Men heeft het dikwijls gezegd goede pers, goede kiezingen. De Duitsche catholiekcn hebben het begrepen. Zü hebben zich aan het werk gezet met eenen iever die nooit verkoeld is, en dat ten prijze der grootste opoffe ringen. Ook heeft een schitterende uitslag hunne pogingen beantwoord. Men kent hunne leus inschrijven, hriefwisselen en aankondigingen geven (Abonniren, correspondiren, inseriren). Het getal catholieke bladen houdt niet op te vermeerderen. In 1880 telde men er 186 in 1890, Ij 272in 1900, 419 in 1907, 480, met j ruim 3 millioen en 600 duizend inschrij vers. Op de eereplaats komen de Rijn provinciën met ongeveer 140 dagbladen. Daarop volgen West falen met 70 igbladen Beieren met 86 bet Her- jdom Meklemburg met 28 Wurtem- irg met 20. Vérgelyk het getal catholieke stem men in de kiezingen bekomen met het getal inschrijvers op de catholieke bla den en ge zult de zegepralen van het Center gemakkelijk verstaan. De Kölnische Volkszeitung is voor het oogenblik het catholiek Duitsch blad dat meest invloed heeft en het best inge richt is. Het blad bezit eene briefwisse ling die bijzonder merkwaardig is Het ligt voor in ruim 400 hotels en restau rants en vormt zoo eenc macht met welke men moet afrekenen. De Oermania van Berlijn blijft haren oorsprong getrouw zy is en blijft een «trijblad en draagt nog haren eersten stempel. Zy heeft hetzelfde cijfer abonnemen ten niet als hare Keulsche zuster en bezit ook dezelfde hulpmiddelen niet. DOOU EUG. I.EËiV. 3Ie VERVOLG. Laura vertelde lang en breed hoe alles egegaan was, gedurende den nacht. Zij «ide hem dat zij zich op aandringen van ure moeder van de legerstede verwijderd bad en hare eigene kamer opgezocht maar dat ze bij het slaan eener klok, welke naar tene oude overlevering het einde van de Borluit's aankondigde, in allerijl naar de Miner van den graaf was gesneld waar zij tMvr. d'Aulneux zoo zonderling in worste ling zag met den stervende. Alle wantrou wen was echter bij haar verdwenen, toen le weduwe haar uitleg gaf, en zij was terug naar bed gegaan. Tegen den morgen Ud zij mevr. d'Aulneux slapende gevon- len, terwijl het bed ledig was. En nogthans, zuchtte het jonge meisje, terwijl zij eere traan uit de oogen veegde, nr "iets kan mij de overtuiging geven dat de graaf het kasteel zou hebben kunnen verla ten. Gelijk ge weet, heeft men nergens MA evenwel eenig spoor van hem kunnen ont- jeo^kldcen. Gij hebt gelijk, hernam Joris Zoet- jkerg, men zou zijn verstand verliezen tegen over zulk eene onbegrijpelijke gebeurtenis !bt ii echter eene oorzaak, en aan iets bo- kw illirf Maar zy is met echt talent opgesteld en heeft een der eerste plaatsen weten te verwerven in de rangen der Duitsche pers. Dat zyn de twee groote catholieke bladen. Maar hoevele moedige en vlugge bladen zyn er rondom hen niet, welke de strijdtrompet in Duitschland doen weergalmen De Landeszeitung van Trier heeft 15,000 inschrijversde Volkszeitung van Goblentz 30,000 de Rheinische Merkur 36,000 de Duitsche Reichszeitung van Bonn 25,000 de Volksfreund van Aken 36.000 de Volkszeitung van Essen 53,000 het Volksblatt van Paderborn 22,000. Er valt op te merken dat men daar waar een dag- of weekblad bestaat, geen nieuw tot stand brengt maar het be staande verbetert, juist het tegenover gestelde van 't gene in België gebeurt. Het is een machtig legerkorps met schitterende bataljons,aan dezelfde tucht gehoorzamende onder ondervindingrijke oversten staande en gewoon aan eenen strijd zonder poozen en zonder genade. Een volk dat door zulk eene pers verdedigd wordt, vreest niet dat zyne vrijheden onder de voeten zullen getrapt worden, noch zyne rechten miskend. In het uur van het gevaar, staan strijdlustige legioenen op om zyne eer en zyn Geloof te verdedigen. In Oostenrijk treft men hetzelfde ver heugend schouwspel niet aan. Duitschland geeft jaarlijks voor de catholieke pers 63 miliioen uitterwijl Oostenrijk maar 10 millioen er voor uit geeft. Oostenrijk had in 1907 maar 183 bladen waarvan enkel 31 dagelijks ver schijnen. Er zyn in Oostenrijk meer dan 80 gemeenten van meer dan 5000 inwoners die zelfs geen weekblad hebben. Oostenrijk telt een catholiek blad op 362,000 inwoners Zwitserland heeft een catholiek blad op 24,000 inwoners. Onnoodig die cijfers te bespreken ze spreken van zelf luid genoeg, cn het besluit dringt zich op. De Fransche geuzen staats man Cré- micux had meer dan gelyk toen hij zegde Aanziet al het overige als niets f achting als niets —geld als niets; de pers is alles. Laat ons meester vennatuurlijks gelooven zou gekheid wezen in dit geval Had de graaf van Borluit vijanden of was er iemand die profijt kon trekken ik zal niet zeggen uit zijnen dood, daar zijne dagen geteld waren, doch uit zijne verdwijning. Niemand, dat ik weet, kon daarbij eenig belang hebben, want na ten mijnen voordeele over zijne goederen beschikt te hebben, had hij op mijn aandringen eigen handig een nieuw testament gemaakt, dat hij, door de wantrouwigheid aan ouderlin gen eigin, op zich droeg. Deze woorden deden Joris Zoetberg eene plotselinge beweging maken. Ho, riep hij uit, hij had geëindigd met eon testament te maken ten voordeele van zijnen zoon en hij bewaarde het ge schrift bij zich 1... droeg mevr. d'Aulneux kennis hiervan O, zonder twijfelmijne moeder had haar over alles ingelicht De kluizenaar der Muksen 6cheen diep ontsteld. Ik geloof dat ik de plichtige gevonden heb, en in dat geval ben ik het geheim machtig, sprak hij eindelijk met eene krachtdadigheid, welke Laura verbaasd deed opkijken. Laura de Dak zweeg eenige oogenbhk- ken onder het gewicht dezer overtuigende woorden. Joris Zoetberg hernam echter dadelijk. maken van de pers, wij zullen ook het overige hebben. Ziedaar wat het Groot Fransch catho liek dagblad L'Univers sellryft, dat bij ondervinding weet hoe ver het gemis aan voldoende catholieke dagbladen Frankryk gebracht heeft. België is Goddank, goed voorzien van catholieke dagbladen en men verstaat er ten minste in theorie de macht en het belang der Drukpers. In de praktyk echter zou het wel kunnen beter zijn. Weer is de zomer daar, en met den zomer, de onweêren. Gewoonlijk komen ze uit het zuid westen afgezakt daardoor verzwakken de ontladingen meestendeels onderweg en wanneer ze hier aankomen, is het groot gevaar geweken Het kan echter ook gebeuren, dat onweêren ter plaats zelf gevormd wor den gedurende do groote hitte, en dan zijn ze meer te vreezen. De voorboden kent men want iedereen zegt by eene smachtende warmte en eene met ken merkende wolkjes overtrokken lucht 't is drukkend, 't zal gaan donderen De gezichteinder is alsdan met eenen dikken nevel bedekt de lucht kalm en zwoel. Overal heerscht eene ongewone stilte. De wolken, die in verscheidene richtingen zweven, verzamelen zich en vormen zoogezegde dondertorens Rukwinden komen op, en de wolkon- massa zet zich in bewegingna eene poos kalmte, begint de regen in dikke druppelen te vallen en het onweêr neemt aanvang. De dampkring is met eleetriciteit beladen en talrijke reusachtige electri- sche vonken die wij bliksems noe men, springen van de eene wolk naar andere of ook nog naar de aarde over. Op elke vuurstraal volgt een ratelend geknal, de donder ten onrechte soms meer gevreesd dan de bliksem. Het blijkt bijna onmogelijk zich op eene afdoende wijze tegen het hemel vuur te vrijwaren. Dit wil echter niet zeggen dat we geen voorzorgen kunnen nemen. Vooreerstmoeten wij 't nogmaals herhalen gaat nooit onder eenen boom of achter eene strooimijt schuilen 1 't Is op de hoornen dat de Mejufvrouw, denlct ge dat ik uw vertrouwen waardig ben Voorzeker, mijnheer, gij bezit het volkomen. Dank u, want dit vertrouwen zal ik wellicht moeten bezitten om de waarheid te ontdekken, te midden der duisternis, welke het lot uws ooms omhult. O wat doet mij uwe hulp genoegen, en wat verschilt uw gedrag met dat van Frederik Deze heeft tot nu toe nog geene enkele poging gedaan, om zijnen ongeluk- kigen vader weder te vinden ik bloos er over in zijne plaats. Terwijl zij aldus sprak, kwamen tranen in 's meisjes oogen glinsteren. Liggen de daden van uwen neef u dan zoo nauw aan 't harte, mejufler vroeg Joris met ontroerde stem. O neen maar hij is me zoo erg tegengevallen. Heel klein nog, toen ik acht, negen jaar was, had ik hem lief, want ziehier een ring dien hij me gegeven heeft, toen hij uit het vaderlijk huis werd verbannen, en dien ik tien jaren te zijner gedachtenis heb gedragen... Welnu hij heeft zich niet eens gewaardigd hem op te merken.. Maar hij moet ook niet meer aan mijnen vinger blijven steken... Mej. de Dak greep het kleinood en wierp het in eenen vijver die zich langs den weg bevond. O I Mejufler, riep Joris min of meer ver wijtend uit, nu hebt ge aan een gevoel toe gegeven, waar gij later misschien spijt over zult hebben. bliksem het meest valt. De heer Van der Linden stipt aan dat er van 1883 tot 1906 in België 1351 boomen getroffen werden. De eik wordt het meest geraakt. Daarop volgen De populier, de olm, de notelaar, de mast, de wilg en einde lijk de acacia. Nochtans blijven sommige soorten gespaard. Tracht van geene metalen voorwerpen op u te hebben gedurende een onweér, noch spade, noch zys, noch geweer en by zonder, wacht u wel van een vork met den punt naar boven to dragen. Geleidt geen vee, als 't mogelyk is. Te Rosmeer doodde de bliksem een man, die twee paarden naar huis voerde. Dit gebeurde verleden jaar, den 13 Septem ber. Blyft niet in de nabijheid van telefoon-of telegraafpalen, en vermijdt ten zeerste langs eene afsluiting van pinnekensdraad te gaan. Ook binnenshuis moet men voorzich tig zyn. Zit niet met velen in een zelfde vertrek, noch nevens de schouw. Som mige lieden vinden er genoegen in do vensters open te zetten zulks is af te raden, doch indien de hitte ondraaglijk is en men de vensters niet kan toehou den, opent ze dan, maar brengt iu alle geval geen trek teweeg. De gewoonte van de klok te luiden om het onweêr te verwijderen, of eigen lijk nog meer om de geloovigen tot bidden aan te zetten, verdwijnt geluk- kiglijk. Eenige geleerden beweerden dat de klokketoonen juist het onweêr aantrokken Wat er ook van zij, het schynt dat de klank der klok geen in vloed heeft op den bliksem. Anders is het met den toren gelegen, waarin ze hangt. Wanneer deze eene ontlading ontvangt, loopt de electrische vloeistof langs het zeel naar beneden en doodt onvermijdelijk den luider. De dorpsker ken vooral, zelfs van eene donder- roede voorzien, kunnen by hevige onweêren gevaar opleveren. Eindigen wij met den wensch uit te drukken dat de lezer de gemakkelijke en eenvoudige raadgevingen in dit artikeltje begrepen, niet in den wind zal slaan. Het is geene overdrevene voorzich tigheid noch kinderachtighe schrik, die ons aanzet den lezer zulke voorschriften in acht te doen nemen, ver van daar. Het aantal rampen en ongelukken door het vuur des hemels teweeggebracht, zegt genoeg dat wij niets mogen ver- waarloozeu en ons nooit te gauw in veiligheid wanen. B. RAM. En waarom vroeg Laura. Omdat het juweel tot een verleden behoorde, dat u lief scheen te zijn, niette genstaande de ontgoocheling welke gij thans doorstaat... De maagd ging den vreemdeling uitleg vragen over zijne woorden, toen de barones zich eensklaps omkeerde, ten einde den terugweg aan te nemen. Men trad terug het kasteel binnen, en een paar uren daarna keerde Zoetberg naar zijne woning weder. Langs eene lindenlaan voortstappende, die op eenen heuvel uitliep, bekroond met verscheidene dikke kastanjeboomen, zag hij bij het licht der sterren eene vrouw aan den voet van eenen dier oude boomen neer zitten. Daar de plaats gansch eenzaam was en het overigenB tamelijk laat begon te wor den vroeg hij zich af welke vrouw het mocht wezen, die zich daar alleen en van iedere woning verwijderd, op dit nachtelijk uur bevond. Hij naderde haar zooveel mogelijk, in de hoop haar te herkennen doch op hetzelfde oogenblik stond zij op, stapte den heuvel af en betrad den weg, die er langs opliep. De kunstenaar zag alsdan dat zij eene soort van mantel aan had, dien zij eerst niet droeg. De gedachte dat het mevr. d'Aulneux kon zijn, kwam plotseling in zijnen geest op. Ja, zij zal het wezen, sprak hij fluis terend ze wacht voorzeker op iemand om eene nieuwe samenzweering te smeden. Hij mag hem welIn de wet gevende kiezingen van Bergen, had zekere heer Dufrasne zich voorgesteld met nog eenige andere candidaten, als afgescheidene socialisten. Een zijner medecandidaten was een genaamde August Fabry. 't Schynt dat deze op de kneukels kreeg van de zuivere socios, want vóór de kiezing nog teekende liy eene ver klaring, welke in den Journal de Char leroi verschenen is, waarby hij zijne caudidatuur introk. August Fabry zegde dat bij enkel toegestemd had candidaat te zyn nadat men hem borrels had doen drinken en dat hij de lijst geteekend had zonder te weten wat hij deed. Hij had dus goed zyne vracht, alshy teekende. En zeggen dat in de socialistische Volkshuizen geeno borrels verkocht worden Een schoon opschrift. In eene oude herberg leest men boven de deur de volgende woorden Lieve Gast, In mijn huis staat vloeken niet vry, Ga dan liever mijne deur voorbij Want God kon wel in 't Hemelrijk U vervloeken on mjj terzelfdertijd. Zoo gij wilt zitten in deez' zaal Spreek dan nooit onzuivre taal Wil ook niet lasteren of zweren, Maar naar uw vermogen verteren Want wie zulks niet doet en niet kan, Betaal zijn gelag en ga voort dan. Groenselhovenierderij. Het libe rale blad La Gazette wyst erop dat het geestelijken zyn welke de aardbezie- kweekers van rond Brussel in syndi- katen hebben vereenigd. Die syndikaten verzorgen het vervoer der aardbeziën naar Brussel en besturen den verkoop, hetgeen talrijke voordee- len voor de leden afwerpt. Het liberaal blad merkt daarbij op dat de catholieke inrichtingen veal vol maakter zijn dan die der liberalen, welke, zegt het blad enkel bij de kiezin gen wat papierkens rondzenden. Indien wy bestuurd worden door de gekozenen der buitenlieden zegt La Gazette, 't is omdat deze ons niet ken nen ze zien ons nooit. Dat is gekend. Laat ons uit dat liberaal beklag nut weten te trekken. Opeens zag hij in de nabijheid de gestalte van eenen man oprijzen, die recht naar de vreemdelinge toeging, alsof deze zijne komst verwachtte. Ha vervolgde Joris, dit is zeker haar medeplichtige, trachten wij goed te zien en vooral te hooren. Hij sloop naar den heuvel en verschuilde zich achter eenen der boomen, welke hem beschaduwden. Eenige oogenblikken later, herkende hij in den man Frederik van Borluit. XVI. De vrouw was beweeglooB te midden van het pad blijven staan. De graaf bevond zich nu vlak tegenover haar. Ha I 't zijt gij, An, sprak hij ik had mij dus niet bedrogen, toen ik u van verro zag. Laat hooren, wat doet gij hier I Wacht gij soms op mij Ja, ik ben het, antwoordde eene ver- sletene stem, wanneer de berg niet tot mij komt moet ik wel tot den berg gaan. Waar om zijt ge dezen morgen niet in de dreef van Borluit gekomen ik heb er meer dan een uur op u gewacht. Die afspraak had ik vergeten en daarbij, 't zou mij onmogelijk geweest zijn er naar toe te gaan. Ik moet zoo voorzich tig zijn I... De oude schoot in eenen spotlach. Gij, voorzichtig, hernam zij ge zijt een gek, een ondankbare en een lafaard. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1