Zondag 5 Juli 1908 5 centiemen per nummer 028te Jaar 1006 pensioenen. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Ouderdoms STANHOPE Veehandel en Grenskwestie. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putie-Goowens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUKQIIE 8Ul;M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-®0 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 cerftiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ton bureole van dit blad. Aelsl,4 Juli 190H. I» zake van ouderdomspensioen be staat er een voornaam punt dat door vele lieden niet wordt begrepen, ofwel, uit oog verloren. Dit voornaam punt is de grondslag der wet, namelijk, dat alleman voor zijn eigen pensioen te zorgen heeft. Menigwerf hoort men zeggen Als ik 65 jaar oud ben, dan trek ik mijn pensioen van 65 trank. Nu dit is eenvoudig eene dwaling; ja, 't is verkeerd geoordeeld vooral voor lieden die na 1S42 geboren zijn. Alleen deze pensioenen die nu de 65 jaren bereikt hebben kunnen, zonder er eenige geldstorting voor gedaan te heb ben, het pensioen genieten. Voor wie is die buitengewone en tij delijke maatregel genomen geworden Wel ten voordeele van talrykc lieden welke te oud geworden waren om door eigene stortiDgen tot een behoorlijk pensioen te geraken. Neen, men verlieze uit het oog niet dat personen na 1842 geboren de geld stortingen door de wet voorzien moeten doen, willen zy" een pensioen kunnen trekken. Voor de personen in 1843, 1844 en 1845 geboren is er eene uitzondering gemaaktzij moeten, vóór dat ze 65 ja ren oud zijn, eene som storten van 18 fr. willen zij het pensioen van 65 fr. beko men. En wie stort met voorbehouden kapitaal krijgt zyn 18 fr. weder. Dus al de andere personen te beginnen met dezen geboren in 1846, moeten indien zjj, op 55 of 65 jarigen ouderdom, een pensioen willen genieten jaarlijk- sche geldstortingen doen. Dank aan de aanzienlijke premiën van Staat en Provincie worden die geldstor tingen meer dan verdubbeld. Het spreekt van zelf dat het pensioen in evenredigheid zal zijn van t bedrag der geldstortingen. Hoe meer men stort hoe grooter pensioen. Nu, het kan niet genoeg herhaald worden, dat de Staat eischt dat elkeen voor zijn pensioen geldstortingen doet dus elkeen moet dus voor zyn eigen pensioen zorgen. Wie niet gestort heeft, kan in de toe komst geen pensioen van den Staat ge nieten. Waarom zou de Staat nu moeten zor gen voor den ouden dag van lieden die verwaarloozen voor zich zei ven te zor gen Ja, waarom zou de Staat moeten zor gen voor luiaards die niet werken wil len of voor zatlappen die liever hunne de Amerikaansche detective. 22* Vervolg. Weet ge niet dat dit geen plaats voor bedelvolk is Ziet ge dat zwarte krep niet Maakt dat ge wegkomt en dankt God dat ik geen kwade kerel ben. De oudste mompelde iets onveistaan- baars en verhaastte haar schreden om uit het bereik van dien gevreesden policieman te komen. Deze keek haar een oogenblik na, liep toen naar huis en belde eveneens aan da deur voor de bedienden. Hetzelfde meisje van daar straks deed open en bromde Wat wilt u De uniform scheen haar niet veel res pect in te boezemen. Vernet groette heel beleefd en veront schuldigde zich. - Ik was bang, dat gij last zoudt krij gen van dat bedelvolk ik zag, dat ze u een bedelbrief opdrongen. Geef dien maar aan mij, dan zal ik zorgen, dat u niet weer lastig gevallen wordt. Hij stak de hand uit, maar de meid ant woordde snibberig. Bemoei u daar maar niet meê, mijn heer. Ik heb mijn bevelen en zal het zelf met dit volkjwel klaar spelen. Zonder repliek af te wachten sloot «ij hunne centen in de geneverkroeg ver teereu Dit zou eene premie aan de luiaards en een diploma aan de dronkaards we zen. Nu dit is zoo onbetwistbaar dat de Fransche Yolkskamer onze Belgische pensioenwet tot 't voorbeeld neemt naar 't welk men de Fransche pensioenwet zal hoeven te schikken... De meerderheid der Fransche Kamer, die geus en socialist is, oordeelt ook dat de werkzame en spaarzame en voor uitziende menschen meer moeten be- voordeeligd worden dan de luiaards, verkwisters en dronkaards. Wat is het doel der pensioenwet Vooral eenen zedelijken invloed uit te oefenen door do menschen aan te spo ren tot een eerlijk deftig gedrag en onberispelijken levenswandel. Wij herhalen het nogmaals en men priute het zich wel in 't geheugen dat wie later een pensioen hebben wil er voor storten moet. Nu, wy over ouderdomspensioenen handelen doen wij bemerken dat de libe rale bladen aan hunne lezers melden dat de Engelschen aan de oude werklieden een pensioen gaan geven van 1 fr. daags en dat zy daaraan 150 miljoen franks per jaar zullen besteden. De bladen stellen terzelfdertijd de vraag wanneer het Belgisch gouverne ment dat ook doen gaat. Die cijfers 1 fr. daags en 150 mil joen springen nogal in het oog, en wij hebben ze eens van naby willen onderzoeken. Grool-Brittanje, gewoonlijk Enge land genoemd, bestaat uit Engeland, Schotland en Ierland en telt daaromtrent 40 miljoen inwoners. België telt er 7 miljooen. Engeland heeft dus ruim 5 1/2 maal meer inwoners dan België. Indien Engeland een pensioen wilde geven op denzelfden voet als in België, dan zou het daaraan 5 1/2 maal zooveel geld moeten besteden. België besteedt er 17,160,000 fr. aan. In Engeland zou het dus zijn 5 1/2 maal 17,160,000 fr. of 94,380,000 fr. 365 fr. 's jaars is ruim 5 1/2 maal 65 fr. Indien nu Engeland 1 fr. daags wilde geven, dan zou het 5 1/2 maal 94,380,000fr. voorde ouderdomspensioe nen moeten beschikken of 510,090,000 fr. Dat is wat anders dan 150 miljoen, niet waar Daaruit blykt dus dat Engeland met 150 miljoen geen frank daags pensioen kan geven, of dat hot getal personen die een pensioen zullen krijgen in verhou ding veel kleiner zal zyn dan in België. Indien iemand het tegendeel kan be wijzen, hij doe het. Intusschen trekken de 65 jarigen in België sedert 8 jaar een pensioen in Engeland hoopt men dat men toekomend jaar een pensioen zal kunnen geven. de deur en liet den detective verbluft staan, slecht in zijn humeur. Zij had haar bevelen goed dat hij het wist. Die vrouwen waren dus geen gewone bedelaarstere, maar de overbrengsters van een bijzondere boodschap... Drommels zou dat wijf misschien de vrouw van Lenz zijn geweest Dan had ze waarschijnlijk een mededeeling voor Alan Burton gehad. Dat moest hij tot eiken prijs te weten komen. In zijn ijver had hij niet eens bemerkt, dat sedert een paar minuten aan de over zijde een gesloten rijtuig stilstond, waaruit een lichtgesluierd gezicht elk zijner bewe gingen nauwkeurig naging. Toen Vernet nu zijn schreden verhaastte om de bedelwijven, die nog niet uit het gezicht waren in te halen, riep de dame in den wagen haar koetsier toe, den detec- tieve op eenigen afstand te volgen en hem niet uit het oog te verliezen. Deze zonderlinge jacht duurde wel een half uur toen mompelde de dame in het rijtuig. Het is duidelijk, hij zoekt haar in haren schuilhoek op. Dat is mij voorloopig ge noeg' Zij gelastte den koetsier om te keeren en naar de villa Burton terug te rijden. Lea zat alleen in hare kamer. Haar bleek gelaat droeg de Bporen van wanhoop. Te veel ongeluk ineens was over haar ge komen de dood van haren man, die haar In Frankryk beloofden de socialisten ook 1 fr. daags pensioen. De Kamer stemde een crediet, en als het gestemd was, bevond men dat men over zooveel geld niet kon beschikken. De wet werd ingetrokken, ze moest herzien worden, en de Fransche werk lieden wachten noch altyd. In België heeft men 65 frank. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht Het is voor sommige menschen en sommige gazetten een geliefkoosd deun tje, dat de grenzen ze bedoelen dan de Hollandsche grenzen, gesloten zyn voor den invoer van vee. Ziehier wat wy lezen in eene brief wisseling uit Holland, medegedeeld door een liberaal Gentsch blad Holland verzond in de maand Mei laatst naar België 980 zware stieren en 954 vette ossen bestemd voor de slacht bank. De stieren hadden een gemiddeld gewicht van 475 kilogr. de ossen 522 kilogr. België kocht in Holland Uil kalveren, in Frankryk 4 en in Duitsch- land 3 kalveren. In de maand Mei werden door Vlaam- sche kooplieden voornamelijk op de Friesche en Hollandsche markten veel kalfkoeien opgekocht welke na eene quarantaine van 10 dagen en keuring in de rijksstallen, evenals de melkkoeien, lelgië werden toegelaten. Met Mei waren namelijk al de kantoren aan de Nederlandsche grens weer opengesteld voor den invoer van Nederlandsch fok- i, omdat beschouwd werd, dat het mond- en klauwzeer in Nederland zoo goed als geweken was. In België werden toegelaten 1701 Ne derlandsche melk- en kalfkoeien. De meeste gingen langs Hoostere (prov. Limburg) namelijk 613, de minste langs Hulst (Zeeuwsch-Vlaanderen). In de 5 eerste maanden van dit jaar werden naar België gevoerd 31,8ÜC runderen. Ziehier de offlcieele cijfers van invoer in België zooals die zooeven gepubli ceerd zyn door het Belgisch ministerie van financiën 1908 1907 1906 Uit Nederland 22,460 20,744 19,017 Uit Frankryk 6,245 5,101 2,768 Uit N. Amerika 3,069 3,341 3,475 Uit andere landen 32 56 67 Totaal 31,806 29,242 25,322 Dus in Mei 1908 werden in België ingevoerd 980 vette stieren, 954 votte ossen, 1118 kalveren, 1701 melk- en kalfkoeien. In de vijf eerste maanden van het jaar werden uit verschillige landen inge voerd 31,806 rundereu. De invoer is sedert twee jaar zelfs met 6,000 koppen in de vyf eerste maanden Als er zoo duizenden en duizenden stuks vee binnenkomen, moet het wel zyn dat zy over de grenzen kunnen, niet waar Er zyn enkel aan de grens maatrege len genomen tegen de muilplaag, de pokziekte en de longtering. Er is gemeld geworden dat de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika den uitvoer van vee hebben verboden. De heer Diederick, consul der Ver- eenigde Staten te Antwerpen, laat weten dat zulks volkomen onjuist is. Een liberaal blad van Brussel, schrijft Het Fondsenblad zegt dat er over vloed van vee is in Argentina, maar dat het ongelukkiglijk niet mag binnenko men. Dat zijn eenvoudig leugens, zooals blykt uit hetgeen wy hooger mededeel den. Indien het Argentijnsch vleesch niet naar hier komt, is het eenvoudig omdat het hier niet gewild wordt. Over vijf-zes jaar heeft men in ver schillige steden en buitengemeenten eene poging gedaan om dat vleesch hier aan den man te brengen. Het was goedkoop en goed, maar 't heeft maar 14 dagen geduurd. Sedert hoort men er niet meer van spreken. Landbouwers, opgelet De beenhouwers van de groote steden en vooral van Brussel, maken veel la- wyd. Zij willen den Minister van Land bouw en de Kamer dwingen niet alleen de grenzen wagenwijd open te zetten voor het vee, maar zelfs willen zy het gering inkomrecht afschaffen dat voor het vee moet betaald worden. De prijs van het vee stygt, zoo bewe ren zij, en wij moeten den vleeschprys verhoogen. 't Is mogelijk, maar 't is de schuld niet van den minister als de pro ductielanden, vooral Amerika en Ar gentina, geen vee meer zenden naar Europa. Dat is toch geen reden om don iukomprijs aan de grenzen af te schaf fen, noch óm onze stallen bloot te stel len aan besmetting door eenen invoer van ziek vee uit den vreemde. Ten allen pryze moeten wy dus den Minister van Landbouwende Landbouw- vertegenwoordigers steunen, die de aan vallen van liberalen en socialisten zullen weten af te werendeze zouden de ge ringe winsten die de landbouwers ver wezenlijken met hun vee, willen af- njjpen. Dus, landbouwers, opgepast Verde digt krachtig uwe belangen tegen uwe tegenstrevers. innig had Hef gehad het verdwijnen van het kind, dat zij beminde als haar eigen de zware verdenking tegen Alan en het gevaar, waarin hij zweefde, door hare schuld, naar zij meende, het scheen onmo gelijk dat alles te dragen. Én om de maat harer ellende vol te maken, begonnen de Lenzen weer haar te verontrusten. En nergens een redder, een beschermer 1 Krampachtig omsloten hare handen den brief, dien de voorgewende bedelares voor haar had gebracht. Wat moest zij doen Zij kon toch nu niet aan den oproep voldoen en in haar diepsten rouw het huis verlaten. De kamenier bracht een kaartje binnen. Mevrouw Stanhope, modiste, luidde de naam en in een hoek stond het onder streepte wootd Dringend. Een zucht van verlichting, ontsnapte aan Lea's borst. Waar is.... die dame Ik heb haar in den salon gebracht, mevrouw. Goed, ik kom dadelijk. Toen Lea in den salon verscheen trad een groote, gesluierde vrouwengestalte haar te gemoet, dezelfde die in 't rijtuig Vernet gevolgd was. Is u het, M. Stanhope vroeg zij den verkleeden detective. Ja, mevrouw, en ik behoef u wel niet te verzekeren, dat alleen dringende noodza kelijkheid mij genoopt heeft u in dit uur te ■toren. U komt juist bijtijds, antwoordde zij en gaf hem den ontvangen brief. Komt die van Lenz Lea knikte. Verlangen zij, dat ge komt Ja. Maar ge zult niet gaan Hoe zou ik dat nu kunnen zij kon nauw haar snikken bedwingen. En toch, haar trekken drukten vrees uit. U moet het zonder bedenken wei geren. mevrouw, zoo stelde Stanhope haar gerust. Geef niet toe aan hun eisch en laat dezen brief maar aan mij, Lea aarzelde. Om uwen veiligheidswil moet ik dat papier hebben, drong hij ik moet weten waar die lieden zich verborgen houden. Zij gaf het hem nu zonder tegenspraak en hij bedankte haar. Is Vernet hier geweest vroeg hij verder. Ja. En met wien heeft hij gesproken Met niemand. Ik heb enkel van den knecht vernomen, dat hij Alan zijn kaartje liet brengen, maar niet ontvangen werd. Ach Stanhope's blik viel bij toeval op het portret van Alan, dat op den ezel stond. Hoe onvoorzichtig, mompelde hij half luid. Dat moet hier weggenomen worden. Is Vemet in deze kamer geweest Kan hij het portret gezien hebben Ik weet het niet, antwoordde zij maar ik zal er dadelijk naar informeeren. Liberalen en socialisten roode en groene beweren dat er in Frankrijk geen godsdienstoorlog woedt dat we liegen en bedriegen als we liet tegenoverge stelde beweren. Maar het valt geenszins te loochenen dat het helscbe geusche ministerie in de Fransche lagere scholen hoêken heeft in gebruik gebracht, van zulken godde- loozen aard dat het eene opperste gewe tensplicht is voor de Geestelijkheid de ouders te waarschuwen. Nu de francmagons gedoogon dit niet en M. Doumerque, de Fransche Piet Van Humbceck, komt een wetsontwerp ter Volkskamer aan te bieden, 't welk straf fen bepaalt tegen ad degenen welke, bij woord of schrift, dees of geen leerboek zouden durven afkeuren waarvan 't ge bruik door den onderwijzer is besloten. Dus, als een priester uit gewetons- plicht de ouders zal waarschuwen van 't gevaar naar ziel en lichaam aan god- delooze boeken verbonden, zal men hem tot boet vcroordeolen en in den kerker werpen En dan durven ze beweren dat er geene godsdienstvervolgingen in Frank rijk bestaan Onweer en wiel- rijden. Een wiel rijder, die tijdens een onweer zich op een open weg bevindt, zal verstandig handelen indien hij af stijgt en zich eenige meters van zyn rijwiel verwijdert. Als hij bleef doorrijden zou de elek triciteit van den dampkring, wegens de slecht geleidende guttaperchabanden, zich in den rijwiel kunnen ophoopen waardoor hij bij eene latere aanraking met den grond een schok zou ondervin den. Op boomrijke wegen kan men bedaard blijven doorrijden, althans wanneer langs die wegen geene telegraaflijnen gespannen zijn. Het rijdon of loopen onder aulke dra den kan noodlottig wezen, zel'fs dan. wanneer hel onweer nog nauwelijks hoorbaar is. /,De kikvorschen. Som mige landbouwers en hoveniers halen in de lente het slijmerig groen-grijs puitenrek, dat op de stilstaande waters drijft, op de kanten en laten het daar drogen, of wel gebruiken zij het samen met het eendenkroos om tabak in te planten. Dat is eeue betreurenswaardige han delwijzeimmers die kuitklompen be vatten honderden eieren, waaruit in Juni de jonge kikvorschen, die zoo nuttig zyn, ontstaan. De kikvorschen brengen den winter slapende door in het slijk der grachten, of in putjes en holten langs den water kant. Zoodra echter de lentezon de insek- Zij ging de kamer uit en hij bezag oplet tend het portret Zoo'n stukje linnen bederft ten slotte al mijne plannen dacht hij kwaad. Als Vernet dat gezien heeft, wordt mijne taak geweldig bemoeilijkt. Lea kwam weer in de kamer. 't Is zooals ge vreesdet, zegde zij.De knecht vertelde mij dat Vernet hier was, dat hij het portret lang bezien heeft en toen gevraagd, wien het voorstelde Dan baat 't niet meer. het weg te stoppen integendeel, dat kan argwaan wekken. Let nu goed op mijn woorden, en breng nauwkeurig aan uw zwager over wat ik zeg. Vernet heeft de vrouw van Lenz opge merkt, toen ze uwe meid den brief gaf hij is haar nagegaan, en als hij haar vindt, zal hij met hare hulp beproeven,te bewijzen dat Alan de moordenaar is Mijn schoonbroeder is echter onschul dig, riep Lea uit. Zijt ge daarvan wel zoo zeker Ik... ik... Zij hield plotseling op. Stanhope boog zich naar haar toe. Mevrouw, zegde hij, drukkend op elk woord weet ge wie den slag toe bracht Een hevige siddering deed haar lichaam beven. Ik kan niet zeggen wie dien man ge dood heeft. Ik weet het niet. Het was een oogenblik van de grootste verwarring, maar Alan heeft het niet gedaan, neen neen, hij niet. ten, do poppen, do slakken, de wormen en ander schadelijk ongediorto wakker maakt, verschijnt de puit, en leeft uit sluitend van deze plaag van land- en hofbouw. De groene kikvorsch houdt zich meest altijd op in het water, en zingt gedu rende den zoeten voorzomer zijn eigen aardig lied. Hij durft ook wel vischkuit oppeuzelen, waardoor hy den vijand dor visschers is; doch de schade welke hij aldus veroorzaakt wordt ver overdre ven. De bruine gras- en veldkikvorschen leven in de graskanten, op den akker en in de hoven, en teven uitsluitend van insekten, rupsen, wormen en jonge slak ken, of van de maden welke onze ver schillige koolsoorten vernielen. Sedert verscheidene jaren heeft de regeering het slaan van kikvorschen verboden. Onlangs heeft zij echter toegelaten dat de groene kikvorschen mogen gevangen worden, om de puitcnbilleKens, in som mige stroken zoo gezocht door de lek kerbekken en naar het schynt ook door de zieken. Het slaan van de bruine gras-en veld kikvorschen blyft echter verboden, en het vervoer en het tekoop stellen van hunne billekens insgelijks. Doch wat helpt het dat de regeering de nuttige dieren van den landbouwer door wettenen verordeningen beschermt, indien de belanghebbenden niet mcewil- len, en dat zij dulden dat do schooljon gens en do koewachters de zoo nuttige kikvorschen by honderden nutteloos dooden, en dat zy zelf duizenden puiton- eieren vernielen door het puitenrek uit de grachten te halen. Muilbanden. Er wordt ge meld dat de bevoegde minister, binnen kort een besluit zal teekenen, dat het muilbanden der honden in geheel het land voorschrijft. I*olilïeko Inlhoicl. Ere»iil>o<ief£om.--DeCatholieken van Erembodegem vierden hunne zege praal in de gemeentekiezing van Octo ber 11. Zekeren Julius Vanderhaegen en Fe lix De Schryver. die liet niet konden verkroppen dat de liberalen geholpen door de rooden en groenen een welge- conditionneerde buis opliepen, vielen de dochters De Temmerman aan, sloegen en stampten ze geweldig. Vader De Temmerman die zijDe dochters ter hulp snelde werd insgelijks erg mishandeld. De twee liberale holden werden Vrij dag der verledene week door de Recht bank van Audenaarde veroordeeld tot elk 15 dagen gevaugzitting. Jules Vanderhaegen werd bovendien veroordeeld om, als schadevergoeding, pijn en smert, te betalen fr. 225 aan Celesta De Temmerman en 100 fr. aan vader De Temmerman. Stanhope zag de jonge vrouw verraat aan. Hij begreep die plotselinge ontroering niet. Daar schoot hem een gedachte to binnen. Hoe, als zij zelf in een oogenblik van de grootste vertwijfeling de daad had gepleegd Dergelijke dingen behooren niet tot de onmogelijkheden het is meer ge beurd, dat zwakke vrouwen in het uur des gevaars moedig naar een wapen grepen. Hoezeer Stanhope in zijne kwaliteit van detective ook verlangde te weten, wie Jozef Siebei had gedood, kon hij het toch niet van zich verkrijgen, de zwaar beproefde vrouw met verdere vragen te kwellen. Laten we die zaak rusten, zegde hij. Vergeet niet uw zwager te waarschuwen, maar verzwijg hem mijn naam. Het is niet noodig, dat hij dien weetwant hij kent mij toch niet. Ook moet hij de stad niet verlaten, maar kalm hier blijven doch laat hij in elk geval vermijden, met vreem de menschen samen te zijn. Ook u raad ik dat ontvang geen vreemden. En gij Ik zal voorloopig niet komen, maar hoop, dat als wij elkaar weerzien, al uw zorgen verdwenen zijn. Ook uw dochterke zal dan wel gevonden zijn. Dus, mevrouw, moed en geduld. Pas in elk geval op voor Vernet Hij bewaakt uw huis dag en nacht en van zijn zijde wacht u het grootste gevaar. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1