Vlaamsche Kermis, 2en, 3en, 9en en 10" Augustus. Zondag 12 Juli 1908 5 centiemen per nummer 62ile Jaar 4007 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Militair schandaal. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID, STAD AALST STANHOPE Uitreiking der prijzen van reinigheid. School zonder God. Landbouw en Wegen. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE IIHIH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureelo van dit blad. Ael»i, 11 Juli I90». Het dagblad Le XX' Siècle ver neemt van eenen achtbaren persoon te Gh&tillon, een man wiens goede trouw onmogelijk kan verdacht worden, de volgende goddelooze baldadigheden, die ongetwijfeld opschudding zullen ver wekken bij de christene ouders wier zonen in het leger dienen. - Het 5e linie, in garnizoen te Ant werpen verricht zijne schietoefening in het kamp van La Gland. Twee compa gnies zijn ingekwartierd in het dorp Cbitillon. De soldaten, die er deel van maken, hebben gebruik gemaakt van de processie, die verleden Zondag uitging, om zich aan onwelvoeglijke betoogin gen over te leveren. Verscholen in een venster van de socialistische coöperatief, die haar lo kaal welwillend ter beschikking van de inrichters dezer tegen-betooging had gesteld, hebben er soldaten het voorbij gaan van het H Sacrament begroet met beleedigingen en scheldwoorden, terwijl een ander soldaat, groote gebaren ma kend, naast de kerk de benedictie gaf met zijn munitiebrood, huilend Domi- nus Vobiscum u En om in dit plezier wat afwisseling te brengen sprong een onderofficier op een rijwiel en reed midden door de pro cessie, blijkbaar met het doel, deze in wanorde te brengen. En toen men dezen duiveljager, die op het punt was kinde ren omverre te werpen, vroeg wat hij wilde, gaf hij voor, zyne pedaion ver loren te hebbeni Gedurende dien tijd deden de onder officieren welke de zaak aanging, blazen voor de soep, buiten de gewone uren. Dit maakte dat al de soldaten, zelfs zy, die de processie niet wilden storen, deze langs alle kanten door moesten loopen, om zich naar de cantien te begeven. De burgemeester, die eenen onder officier, welke in het voorbijgaan het Allerheiligste bespotte, zijn onwelvoeg lijk gedrag deed opmerken, kreeg een onbeschoft antwoord. Al de soldaten en oversten, die zich zoo grof en onwaardig gedroegen, wa ren in uniform. de Amerikaansche detective. 10» 23* Vervolg. Er verliepen verscheidene uren voor Ver net weer op zijn observatiepost bij den villa verscheen. Hij zag er zeer tevreden uitwant zijne jacht op de beide vrouwen was met gewenscht succes bekroond. Hij had haar niet alleen tot haar schuilhoek kunnen vervolgen maar ook bestatigen, dat de eene werkelijk de door hem zoo ieverig gezochte Sibylle Lenz was. Daar hij in de nabijheid der villa niets verdachts bespeurde, meende hij zich wel een pooBje te kunnen verwijderen, om na de langdurige inspanning wat uit te rusten. Reeds stond hij op het punt naar huis te gaan, toen hij een lijkwagen zag naderen Men kwam de kist brengen voor den doode. 't Was een prachtige met zilver versierde kist. Vernet bleef als aan den grond genageld staan. Zijn scherp oog had iets merkwaar digs ontdekt. De man in den zwart-en-roo- den domino, die hem had opgedragen, Lea Burton te bespieden, was zeker zes voet lang. En deze kist moest voor een veel kleiner man bestemd zijn. Toch stond er op de zilveren plaat van het dekselArchi bald Burton, dat bad bij duidelijk gezien. Deze beloogingen overigens streng verboden door de militaire verordenin gen moeten stellig luide afgekeurd worden. Er is echter geen reden om er zich over te verwonderenzekere on derofficieren en soldaten zyn trouwe bezoekers van de socialistische coöpe ratief, waar men eene razende anti-mi litaristische propaganda maakt en waar men niet nalaat beroep te doen op alle anti-godsdienstige gevoelens van deze tijdelijke klanten. De oversten hadden stellig hunne manschappen moeten verbieden, zich te vermaken op eene wyze, die als resul taat niet anders kan dan het prestige en de waardigheid van liet leger doen dalen. - Ziedaar, landgenooten, wat dunkt er u van Kan 't missen dat vele ouders er schrik van hebben als ze hun zoon naar 't leger zien trekken Kan 't missen dat vele ouders alsdaan bittere tranen storten Waarom Om dat ze bevreesd zijn dat ze een verdor ven kerel terug zullen krijgen, in plaats van een bravo jongeling lijk hun zoon was, toen hij naar 't leger trok. Velen nemen niet aan dat ons leger eene school van beschaving isneen, zij beweren het tegenovergestelde en feiten gelijk dezen hier hooger meêgedeeld zijn voorzeker van aard om hen in hunne overtuiging to sterken. Men moet nochtans bekennen, dat. in deze laatste 20 jaren, het legor onder vele opzichten verbeterd is. Nu, in Duitschland, in Holland, en in Engeland, drij protestantsche landen, bcstaligt men zulke helsche aanvallen tegen den Godsdienst niet. In Duitschland als de gelegenheid zich voordoet zegt de Keizer de gebeden luid op voor de soldaten In Holland worden de soldaten 's Zon dags door een officier ter Kerk geleid. Vóór de eetmalen wordt eenige oogen- blikken het zwijgen opgelegd om aan degenen die het verlangen gelegenheid tot bidden te geven In Engeland wordt hot bijwonen der kerkelijke diensten door de overheden aangewakkerd. Ongetwijfeld zullen zy die zich aan die baldadige goddeloosheden plichtig maakten, voorbeeldig gestraft worden en 't zal maar al te wel verdiend zijn Wie was dan de andere, dien Vernet voor den heer des huizes had gehouden Eensklaps kreeg hij licht. Met een onbe- schrijfelijken blik zag hij op naar de dicht gesloten vensters der villa. Ah, Alan Burton, mompelde hij, nu heb ik u XVI Na het nachtelijk drama had het echt paar Lenz zich in de oude woning niet meer veilig gevoeld en een nieuw verblijf gezocht, 't Was spoedig gevonden en was nog vuiler, verwaarloosder en ongastvrijer dan het vorige, maar dat hinderde hun niet. Tegen den avond van den dag, waarop Vernet hun spoor gevonden had, waren beiden 't huis hij zat aan de tafel met een glas whisky voor zich, en zij was aan hetfomeis bezig iets te koken, waarin zij van tijd tot tijd roerde en dan uit een lepel proefde. Daarna schonk zij uit een flesch eenige bruine droppels er in, liet het nog een poosje koken en goot dit drankje toen in een kom, dien ze naast de kachel op den grond neerzette. Lenz had zwijgend toegezien. Nu sprak hij* Kom nu eens hier zitten en zeg mij wat er met dat meisje gebeuren moet. Sibylle, die op een stroozak was gaan zitten, bromde Die meid was ons niet meer van nut, wij kunnen haar niet ons heel leven meê- sleepen. Dijnsdag 11. heeft, ter groote feestzaal van ons Stadhuis, met de gewone plech tigheid, de jaarlijksche uitreiking plaats gehad, der prijzen door ons Bureel van Weldadigheid gegund aan de werkers- gezinnon waar zorgen en reinheid heerschen. De plechtigheid werd voorgezeten door onzen achtbaren heer M.-L. Ghee- raerdts, Burgemeester, omringd van de heeren Leden van 't Armbureel, Sche penen, Gemeenteraadsleden en meer andere waardigheidsbekleeders. Onder de talrijke aanwezigen bemerkte men de Dames der liefdadigheid en van Sw- Elisabeth, enz. Na een muziekstuk uitgevoerd door onze Koninklijke Harmonie sprak de heer Voorzitter, de volgende redevoe ring uit. Mevrouwen, Mijnheeren, Nogmaals verschaft de uitreiking der prijzen van reinigheid aan behoeftige huisgezinnen mij de gelegenheid om de herkentenis van het Stadsbestuur uit te drukken voor de ieverige bezorgdheid waarmede de bedeelers van liefdadigen onderstand, zoowel in de bijzondere als in de openbare inrichtingen onzer stad, de voorgenomene taak vervullen. Hulde aan degenen die, uit ware christene monschlieveudheid, zich te pande stellenen ongedwongen, zonder winstbejag, den moeilijken en ondank baren last aanvaarden de verdeeling te regelen van de hen toevertrouwde hulp middelen Niet zelden heeft de uilvoe ring van dit edelmoedig werk voor eenige belooning eene schuld ige ondank baarheid van wege degenen die gehol pen worden en eene beknibbelende mis kenning van wege degenen die onge gronde klachten met vooringenomenheid aanhooren. De noodlijdenden zjjn maar al te dik wijls genegen den verleenden onder stand onvoldoende te achten zonder rekening te houden van de beperkte hulpmiddelen waarover er te beschikken is, vindt men dat zijn eigen toestand grooter medelijden zou dienen te ver wekken, en dan spaart men noch klach ten noch beschuldigingen, aan de minste rechtvaardigheid mangelende. Mag het dan geene schandaad ge- heeten worden de stelselmatige handel- We kunnen haar ook niet de deur uitgooien, zegde Lenz met nadruk. Dat komt uit. Het een gaat zoo min als het andere. Dus... Zij liet den zin onvoltooid, maar Lenz scheen haar toch te begrijpen. Wij kunnen dien last niet hebben. Het domme ding zal ons licht verraden het wordt alle dagen erger met haar. Het zou goed wezen hij wierp een veelzeg- genden blik op de kom met brouwsel. Neen, neen, zegde Sibylle meer durf ik haar niet geven, dan kunnen we haar heelemaal niet meer in bedwang hou den. Laat mij maar begaan, oude Ik zal wel een uitweg vinden. Zij zweeg, want er werden voetstappen op den trap gehoord. Dat is Nancy zegde de vrouw, lang zaam oprijzend om de deur te openen. Tot hare verrassing echter was het geene vrouw, die zichtbaar werd, maar een man, die fluisterde Sst laat mij er in en maak geen lawijd. Verschrikt week de vrouw terug voor den vreemde en wilde de deur weer dicht slaan hij zette er echter een been tus- schen, drong de kamer binnen en ging breed staan voor Lenz Wel, vader, hoe gaat het, zeurde hij met zware tong. Ik geloof waarachtig dat ge uw eigen zoon niet meer kentFrans Sibylle Bnelde op den roodharigen jongen kerel toe en staarde hem verheugd, maar twijfelend aan. wijze van sommigo ophitsers dio voor* deel zoeken in het bestendig aanvuren van niet genoegzaam onderzochte klach ten. in het verspreiden van lasterende beschuldigingen En waar zijn de treffende bewyzen van ware volksliefde gegeven door dezen die aanhoudend anderen als hartelooze verdrukkers uitschelden Bl(|ven zij niet altoos bij ijdele woor den en onmogelijke beloften Aan de arme menschcn hier aanwezig die tot aanmoediging van noeste zorgen in het huishouden den prijs gaan beko men, die ons Weldadigheidsbureel hen schenken kan, sturen wy onze harte lijke geluk wen sc heD. Wordt in de talrijke werkmanswoon sten onzer stad de reinheid behouden, de openbare gezondheid zal verzekerd wezen en Aalst zal er mogen blijven op roemen de gezondste nijverheid stad van het land te zyn. Eenieder, hoe gering ook; kan aldus medewerken tot het algemeen welzyn. Bant wanorde en onzindelijkheid uit uwe huizing en gij zult eene zelfvoldoening genieten die ten deele uw geluk zal uitmaken. Luidruch tige toejuichingen) Nog een muziekstuk waarna de plech tigheid was afgeloopen. La Bussièro, Fraiikryk, zegde de ge naamde Sevin, hulponderwijzer tegen de jongens zijner klas Er is geen God. De priesters leeren dat er een God is. Ik leer het tegen- deel, 't is te zeggen, dat er geen God bestaat. Ten andere, alles kan uit zijn eigen bestaan de aarde, de boomen.. Men mag zeer wel God lasteren, zelfs als het dondert. Als het eens geweldig zal donderen, komt mij dan roepen. en ik zal u toonen hoe men God on ge it straft vervloeken mag Nu, zulke meesters geven les in on zijdige scholen en ziedaar de offlcieele onzijdigheid Ouders, herinnert u altyd dat moesten liberalen en socialisten roode en groene ons land besturen wij weldra hier ook zulke onderwijzers, ware duivels in monschenvel, zouden zien optreden. Frans Kan het mogelijk zijn 1 Gij Nu, waarom niet Ik ben toch een knappe kerel geworden, die zich mag laten zien. Lenz staarde den teruggekeerden zoon nog altijd sprakeloos en wantrouwig aan. Voor ongeveer tien jaar was Frans, toen een baardeloozc knaap van zeventien jaar, waardige telg zijner oudere, wegens dood slag in de gevangenis geraakt. En nu stond hij plotseling weer voor hen en reclameerde hen als zijn ouders. Nog konden zij het niet gelooven, hij was te zeer veranderd. Alleen het roode haar en het onbeschaamde wezen herinnerde aan hem. Zou dat werkelijk onze Frans zijn bracht Lenz eindelijk uit. Ja, 'tis werkelijk onze Frans 1 ant woordde de jonge kerel spottend. Wie zou het anders in zijn hoofd krijgen, familie van u te willen zijn Ik ben zoo trotsch op mijne ouders als ik het was op mijn tucht- huisboeien. Hoe zou ik anders de moeite doen, u op te sporen, met de policie op de hielen Wilt ge misschien den zoon niet herkennen, die zonder u mogelijk een eer lijke kerel zou geworden zijn Nu, veel geef ik er niet om ik kan evengoed mijn gang gaan. Mopperend wilde hij naar de deur gaan doch de oude vrouw hield hem bij den arm terug. Op de harde trekken kwam eene uitdrukking, die naar teederheid zweemde. Ieder zou u aan de spraak herkennen I De heer Minister van Landbouw komt aan onzen achtbaren Volksvertegen woordiger M. De Sadeleer, te laten weten 1. Dat aan de gemeente St-Lievens- Essche het kosteloos vervoer van 1500 ton steenafval en 400 ton ballast toege staan is. 2. Dat het zelfde kosteloos vervoer aan de gemeente Oultre toegestaan is voor het verzenden van 1900 ton steen- afval, dit alles voor de landbouwwegen. De heer Minister van openbare wer ken heeft op zijne beurt aan onze catho- lieke deputatie laten weten dat bevel gegeven is voor de aanbesteding te doen in 't begin van 1909 voor het leggen eener velobaan op den steenweg van Gent naar Maubcugo langs Geeraards- bergen. Steenweg Erembodegem, Terjoden, Haaltert, Denderhautem, Ninove. De overeenkomst gesloten tusschen de gemeenten voor het herkasseien van die baan is onderworpen aan de goedkeu ring van den heer Helloputte. M. De Sadeleer heeft aangedrongen opdat zij onmiddelijk geschiede. Dan zal de Pro vincieraad in zijnen zittijd van Juli do credieten stemmen opdat men dezen Zomer nog de werken uitvoere. Wat waarlijk wonderbaar is. Wy hebben met aandacht de beraad slaging gevolgd en nog niet hebben wy kunnen bestatigen dat een enkel rede naar vyandig aan de overneming van Congo, heeft in 't midden gebracht dat hij ze bestreedt omdat onze milicianen naar 't zwarte land zullen gezonden worden om ginder verre door ziekten ellendig te creveeren en, een voor een, stuk voor stuk door de negers gebra den geroosterd en opgepeuzeld te worden. Ja, in de Volkskamer zwygen zy over dio ellendige leugens waarmeé zy duizenden om den tuin hebben geleid. De ware moed heeft iets van don vlieger de tegenwind doet hem stygen in plaats van dalen. Op een ontstemd gemoed werkt een kleine miskenning of bindernis licht als een stoot op een kwaadsappig lichaam, dat snel verwond wordt en langzaam geneest. zegde ze met volle overtuiging. Kom, jon gen, laat mij u eens goed zien I Zij draaide hem om en hij liet haar weer strevend begaan. Gelooft gij het nu eindelijk Zeker alleen omdat ge denkt dat ik geld mee breng. Maar dan zijt ge mis Ik zal 't maar dadelijk zeggen ik ben zoo arm als Job en als ge mij niets kunt geven behoef ik hier niet te blijven. Hij schudde de moeder onzacht van zich af en nam het glaasje dat voor Lenz stond. Natuurlijk leeg bromde hij. Dat had ik wel kunnen denken. Zoekend dwaalde zijn blik door de kamer, tot hij de kom met het bruine vocht zag. Snel nam hij die van den grond en bracht ze met een tevreden grijns aan de lippen. Halt halt riepen de ouders te ge lijkertijd. Drinkt dat niet I Sibylle wilde hem de kom afnemen, doch met de eigenzinnigheid van een half be dronken, hield Frans die vast. Intusschen had Lenz vlug uit een hoek een flesch gehaald. Hier jongen, zei hij vriendelijk tot zijn scheldende spruit, dat is beter voor u. Doch Frans wilde niet scheiden van zijn buit. Waarom mag ik dit ook niet drin ken zeurde hij koppig. Omdat... hm!... omdat het gemengd is. Ah Hij zette dadelijk de kom op de tafel. De knobbelziekte. De hoog leeraar D' Hymaus van Gent hoeft eene inenting gevonden tegen de knobbel- ziektev an het vee, dat in de Duitsche laboratoriums met groote voldoening verscheidene proefnemingen hoeft on derslaan, en dat naar het schijnt door de Belgische wetgeving verplichtend zal worden gemaakt, zooals thans de koepokinenting bij de menschen. Ondertusschon doet een ander onder zoek do ronde der dagbladen. M. Frans Merrit heeft in het belang der weten schap zich de knobbelziekte laten inen ten door Dr Daroll van New-York. De man schijnt thans te herstellen na door de ziekte in hoogen graad aangetast te zijn geweest. Eene dame van Baltimore heeft zich thans bjj Dr Caroll aangeboden om de zelfde operatie te onderstaan. De dokter heeft de nieuwe proef aangenomen, en hoewel hij weet in geval van misluk ken voor manslag te verantwoorden te hebben, zegt hij, na den mensch naar den dood te hebben geleid, ze ook we derom levend te kunnen maken. Volgens hem is de knobbelziekte eene alkabinischc ziokte, en dat zij door een zuur moet genezen. LANDBOUW, De oogst staat over het algemeen goed. De rogge slaat echter op veleplaatsen in de lichte gron den wat te dun, tengevolge van den he- vigen vorst van verleden winter. Alle vruchten vragen voor het oogon- blik regen. Sommige wijm- of wissen- vclden zyn aangetast door den goudko- ver.Om dien te keer te gaan kan men de aangetaste stammen schiidden over eeo vat dat een mengsel van water en pe- trool bevat. De larven der waterspinnen die ook de wissen aantasten kan men vangen met pannen, bussels gras, stroo of iets dergelijks in de wissen te leggen. De larven verschuilen er zich in en men doodt ze. De gezondheidstoestand van den vee stapel is uitmuntend. De boter is afge slagen maar is nog duur voor den tyd van het jaar. Het vee blijft zeer duur. De goede peerden zijn aan hoogen prijs. De vig- gens zyn ook duur. Wonderboom. Bij den land bouwer Nouwens, te Middelbeers, in Noord-Brabant, Holland, staat eene oude lindentronk waarin eene groote spar is uitgegroeid. De linde is geheel hol een sparre- zaad is er destijds in ontkiemd en heeft er zich verder in ontwikkeld, zoodanig dat de stam van de spar tegenwoordig spant in de holle tronk. De wortels der spar zyn natuurlijk naast en tusschen die van de linde in den grond geslin gerd. De linde die twee meters hoog is, heeft 's zomers eene nog welige kruin de spar is 11,5 met. hoog. en men schat dat ze 80 jaar oud is. Als gij cr wat in gemengd hebt, wil ik het natuurlijk niet. Wat haalt gij toch voor die flauwiteiten uitKom, oudje, ver tel het mij eens Heel eendrachtig zaten de drie nu om de tafel, drinkend en elkaar vertellend wat er de laatste tien jaren gebeurd was. Hoe hebt ge het gelapt om uit de kooi te ontvluchten vroeg Sibylle met een trotschen blik op haar eenigen zoon. O. gemakkelijk genoeg 1 luidde het snorkende bescheid. Wij waren met ons drieën en hadden een vriend buiten de deur. En hij vertelde de oude, die ademloos luisterde van het gevaarlijke vraagstuk, waarbij hij niet vergat zichzelfhet leeuwen aandeel te geven van het avontuur. Weer kwam iemand de trap op. Dat zal Nancy zijn, meende Sibylle. Doch zc was stijf van verbazing, toen rij het zeldzame paar zag, dat naar boven was gekomen. Een meiBje in vuile lompen, met onnoozele oogen en een door allerlei on deugd verdierlijkt uiterlijk, geleid door eene liefdezuster, wier zachte, reine trekken een zonderlinge tegenstelling vormden met de bandietengezichten rond haar. Mijn plicht bracht mij in deze buurt, sprak de zuster met welluidende stem. Ik vond dit arme schepsel omringd door straat jongens, die haar op alle manieren plaag den. Men zegde mij dat het meisje hier woonde. Is het uwe dochter (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1