Vlaamsche Kermis, 2e\ 3en, 9en en 10en Augustus. Zondag 19 Juli 1908 5 centiemen per nummer 623te Jaar 1009 Hospitalen. Verwereldlijking. De SchooL Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID STAD AALST STANHOPE Tuin- en Landbouw. De Belgische Spaar- en Lijfrentkas. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-GooMena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE «LLM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureole van dit blad. Aelsl, IS Juli 190*. Het is onbetwistbaar dat in die steden en gemeenten, waar liberalen en socia listen volkomen meester zijn, zij weldra tot de verwereldlijking der hospitalen besluiten. Handelen zy uit spaarzaamheid Neen, neen zy handelen alleen om hun nen duivelschen haat tegen God, tegen den R. G. Godsdienst bot te vieren. Wat raakt hun de spaarzaamheid het mag kosten wat het wil en kan als hunne helsche maconnieke plannen maar ten uitvoer worden gebracht. De liberalen en socialisten die in de Fransche stad Dijon het hooge woord voeren hebben er het hospitaal ver we roldlijkt, in andere woorden, zjj hebben de gasthuisnonnen afgedankt en vervan gen door wereldlijke ziekenoppassers. Die wereldlyke ziekenoppassers kwe ten zich zoo zorgeloos van hunne taak dat men er weldra de slechte gevolgen van gewaar wierd, zoo het blykt uit een verslag aan de socialistischen stedelijken Raad van Dijon voorgedragen. Dit verslag bestatigt dat de uitgaven in groote mate klimmen, terwijl het ge tal der zieken in verpleging afnam. In 1902, wanneer de gasthuisnonnen nog het hospitaal bestierden, telde men 175,520 dagen verpleging in 1907, toen de verwereldlijking ingevoerd was telde men er slechts 152,898, 't is te zeggen, dat de zieken al to samen genomen 22,622 dagen minder in 't hospitaal had den verbleven. Wanneer do gasthuisnonnen het hos pitaal bedienden beliep de begrooting tot 275,000 fr. Nu heden dat hel hospitaal verwereld lijkt is en er min zieken zijn, beloopt de begrooting tot 400,000 frank. Nu, dit is nog al niot men heeft pa pierwaarden en eigendommen voor een hoog bedrag moeten verkoopen. Men spreekt van 600,000 fr. En men denke niot dat de zieken beter verzorgd worden. Neen, 't is slechter zoo wordt algemeen bekend. Hoeveel roodjes hebben er aan dien honingpot meêgelekt de Amerikaansche detective. to* 24* Vervolg. Neen, antwoordde vrouw Lenz, dat is ze niet maar een ware plaag is zij voor mij. Nancy, laat de dame los en ga uit mijn oogen 1 gebood zij het ongelukkig schepsel dat zich schuw en vreesachtig aan de zus ter vastklemde, die beschermend den arm rond haar sloeg. Men heeft mij verteld, vervolgde de zuster, dat de ongelukkige door drankzucht in dezen toestand is geraakt en dat ge niets deedt om haar dat te beletten. Daar zij uwe dochter niet is, was het misschien het beste dat ik haar meenam naar het gasthuis. De laatste woorden brachten vrouw Lenz tot woede. Zij rukte Nancy van de zuster af en slingerde haar tot op den naasten strooizak. Dat komt er van, als ge op de straat rondslentert siste zij haar toe. En tot de zuster sprak zij ruw Ik kan zelf wel voor de meid zorgen. Uw hospitaal gezaag heb ik niet noodig. Terwijl zij zoo raasde, was de oude Lenz tot achter haar geslopen. Ëarsch beet bij haar toe Houd uw mond, dom schepsel 1... En met kruipende onderdanigheid tot de Ten gevolge van dit alles heeft de pre- fekt of gouverneur de leden der Com missie afgesteld en een enkwest is geo pend... Wat den uitslag van dit enkwest we zen moge, eeD feit staat vast't is dat de inwoners van Dijon het dubbel en dik zullen betalen van zoo onbezonnen de socialisten aan 't Bestuur hunner stad te bobben gesteld Landgenooten Medeburgers dat is een spiegel voor ons... Nu, ge weet het, wie zich aan ande ren spiegelt, spiegelt zich zacht Niets ligt de geuzen van allen deesem zoo zeer op de maag dan onze catholieke schoolinrichting. 't Onderwys zou moeten verwereld lijkt worden, i. a. w., 't zou moeten on godsdienstig of liever goddeloos wezen. Van God en van de christelijke leering zou er daar geen spraak mogen zyn intogendeel men zou er God mogen las teren en verloochenen, den Godsdienst en zyne bedienaars, de priesters, bespot ten. Een protestantsche dominé, een der opstellers van het Fransche dagblad Le Siècle drukt over de verwereld lijking zijn gedacht uit als volgt De gevaren welke de verwereld lijkte school loopt, indien hare aankle- vers voortgaan met haar de huidige leerlijke rol te doen spelen, zijn groot. In de schoolboeken heeft men tot den naam van God doen verdwijnen, en al dus is men langzamerhand en eenvou dig gekomen tot de afschaffing van de plichten jegens de menschen. Men vindt thans onderwijzers der verwereldlijkte scholen die bewerendat er geen zedelijk onderwijs meer noodig is, en dat alle po gingenaangewend om aan de kinderen hunne plichten en hunne rechten te leeren, slechts 11 zottigheden zijn I En zoo allengskeus, van val tot val, komen wij tot dit besluitEr zijn geene plichten aan de kinderen te leeren allo zedelijke opvoeding is eene onmoge lijke, verdrukkende en willekeurige on derneming, eene dwingelandij Waarlijk, voegt hy er bij, men zou zeggen, dat zij, die onze jonkheid moe ten opvoeden, behagen scheppen in hun- zuster Ziet ge, mevrouw, dat arme ding is een nicht van mijne vrouw en heeft een aangeboren neiging tot drinken. Wij doen alle moeite voor haar, maar haar in een hospitaal stoppen, neen, dat doen wij niet Ook FranB was opgestaan, en na eenige blijkbaar vergeefsche pogingen om recht op zijn beenen te staan, leunde hij tegen de tafel. Wat is er aan de hand stotterde hij. Werk voor mij Neen, neen, jongen haastte de moe der zich te antwoorden het was enkel om Nancy... En denkend aan de vermaning van haar man, voegde «ij er huichelachtig bijDie goede dame wilde ons meisje meê- □emen. Ja, ja, zoo is het, bevestigde Lenz; maar wij kunnen Nancy niet missen. Niet missen riep Frans, met een vijandigen blik naar de op den grond lig gende. Wat moet ge met haar Het meiBje heeft goede verzorging noodig, zegde de zuster ernstig. Het arme schepsel i6 geheel verwaarloosd en kan niet hier blijven. Ik zal de zaak niet laten rus ten, en aUhet blijkt, dat ge geen wettige rechten hebt dan... Scheer u weg viel Sibylle haar woe dend in de rede. Wat bemoeit ge u met andere menschen Zwijg, oude Ditmaal was het Frans, die haar terecht wees, de hand op haren mond leggend. Als mevrouw het meisje wil hebben, kan zc het krijgen. ne rol te verkleinen en aan de tegenstre vers der verwereldlijkte scholen wapens te geven om ze te bestrijden Dus volgens de bekentenis van dezen protestantschen dominé is het verwe reldlijkt onderwijs goddeloos en zede loos. Wy, die de overtuiging hebben dat het onderwijs godsdienstig zijn moet, zijn dus verplicht het goddeloos onder wijs uit alle onze krachten te bevechten. Brokoliekool, Winterbloem kool. Door haren naam toont deze kool ons. dat zy haar produkt geeft 11a den winter doorgebracht te hebben. Men zaait de brokoliekool begin Juli en zoodra zij 5 a 6 bladeren ontwikkeld heeft plant men ze ter plaats op afstand vaa 60-70 c. Alhoewel deze kool voor hare bloem gekweekt wordt vraagt zy veel stikstof- mesten, want zy ontwikkelt talrijke bladeren, en hoe krachtiger deze laatste zullen worden, hoe meer zal het produkt groot en winstgevend zyn. Al spittende geven wij behalve ver teerd mest, 3 k. zwavelzure ammoniak per are, het is bekend dat de zwavelzure ammoniak de beste stikstofmest is voor de koolgewassen de potasch heeft ook grooten invloed op het ontwikkelen dezer planten zyne werkiDg, gevoegd by die van de zwavelzure ammoniak, zal ons produkten van eerste hoedanig heid en van groote opbrengst leveren, bijgevolg strooien wy per are 4 k. kloorpotaschen, om een volledig mest toe te dienen, voegen wy er bij 5 k. superfosfaat. De brokoliekooien moeten vanNovem- ber af beschut worden men buigt ze eerst langs den noorderkant, de stam zal goed aangeaard worden en, als het vriest, dekt men de planten met lang mest, bladeren, enz. men ontdekt ze by goed weder en, einde Februari moeten zij heel en gansch ontdekt worden om toe te laten den grond om te spitten. Als beste variëteiten bevelen wy aan Brokoliokool vroege van Paschen en de Mammouth de tweede is later dan de vorige. G. Impatient, Leeraar Tuinbouwschool Vilvoorde. Doch de zuster, die wel inzag, dat dit niet zonder heftige tooneelen zou gaan, achtte het geraden, zich voorloopig alleen terug te trekken. Ik zal het arme schepsel niet verge ten, maar terugkomen. Toen zij de kamer verlaten had, heersch- te er een poos drukkend zwijgen. Lenz had de verschijning der liefdezuster uit zijn evenwicht gebracht hij hield er niet van, dat vreemden hem kwamen storen en zijne vrouw was niet minder verdrietig over de inmenging van een derden persoon in hare aangelegenheden. Alleen Frans scheen de zaak niet ernstig op te nemen hij geeuwde en rekte zich uit, en waggelde eindelijk naar den twee den strooizak, wierp zich daarop neer, mompelde eenige onverstaanbare woorden en zonk toen in een diepen slaap. Sibylle luisterde een poos naar zijn zware ademhaling. Kom eens naderbij fluisterde zij Lenz toe. Wij zitten daar leelijk in de klem hoor Ach ja I knikte de man verstrooid. Die jongen mag niet te veel weten. Verstaan Hij heeft den duivel in zijn lijf als wij niet oppassen, krijgt hij ons er on der. Hm Hm I Van nut zal hij ons wel zijn maar hij is te wild, te onvoorzichtig hij kan ons licht in ongelegenheid brengen, als we hem alles zeggen Het verslag der Spaar-en Lyfrentkas voor 1907 is verschenen. Dat verslag geeft nuttige inlichtingen en bewijst dat er veel vooruitgang is. Vandaag geven wij eenige cijfers nopens de Spaarkas. Op 31 December 1907 waren er in België twee millioen, vijf honderd acht en twintig duizendtwee honderd en zeven spaarboekjes, bijgevolg iets meer dan een spaarboekje op 3 inwoners. Op de zelfde dagteekening was het bedrag van die spaarboekjes een milli ard twee honderd twee en tachtig millioen frank. In 1907, zijn er honderd en acht duizend spaarboekjes bijeengekomenen de som op de spaarboekjes gestort, is vermeerderd van zeven en zeventig millioen vijfhonderd duizend frank. Het sparen,zooals uit die cijfers blykt, neemt veel toe in België. Die vooruitgang springt nog meer in de oogen, als men den tegenwoordigen toestand vergelijkt met dezen van over 10 jaar. Van 1897 tot 1907 is het getal spaarboekjes bijna verdubbeld. De Belgische Spaarkas, op aanvraag der spaarders, doet het geld in België gestort, overschrijven op de Fransche en Hollandsche spaarkas. Het geld op de Fransche en Hollandsche spaarkas gestort, is uitbetaalbaar in de Belgische postbureelen en wederzijds hot geld in de Belgische postbureelen gestort, is uitbetaalbaar in de Fransche en Hol landsche postbureelen. In 1907 zijn er reeds verschillige duizenden zulke uit betalingen en overschrijvingen gedaan, voor verschillige honderd duizenden franks. Wy roepen op die wederlandsche schikkingen der Spaarkas by zonder de aandacht onzer Franschmans Die overeenkomst tusschen do Belgische en Fransche Spaarkas levert hun oen vier dubbel nut op 1°) Het gestort geld wint intrest. 2°) Zij moeten voor het gestort geld niet zorgen en zyn in geen gevaar het te verliezen. 3°) hun geld zal niet gestolen worden, iets waarvan men alle jaren hoort. j 4°) Als het in de spaarkas zit, zy zullen min bekoord zijn het te verdrin ken. Weer knikte Lenz toestemmend. Vóór alle dingen wat beginnen we nu met die meid daar In het gasthuis mag zij niet. Neen. En wij kunnen haar ook niet meer hier houden het is te gewaagd, te meer, nu Frans terug is. De jongen zal echter willen weten, wat er met haar aan de hand is, meende Lenz. Laten wij het hem liever zeggen hij kan ons wel een handje helpen met de zaak. Dat is waar gaf Sibylle toe. Toen luiBterde zij naar een gedruisch bij de deur. Daar is alweer iemand. Een nieuwe verrassing de bezoeker was ditmaal een neger. Hij boog voor het oude wijf of zij een hertogin was. Neem mij niet kwalijk dat ik u stoor, maar de boodschap, waarmeê mijn meester mij hierheen stuurde, is van belang. Uw meester? vroeg Lenz, den zwarte wantrouwend aanblikkend. Ja, hier is een brief van hem. Ik moet op antwoord wachten. Lenz nam het briefje en las den inhoud, die vreemd klonk. Noem uw prijs, maar zorg dat de poli- cie met uw verblijf ontdekt Als men u vraagt mijne identiteit te bewijzen, zeg dan dat ge mij niet kent. Van wie komt dit vroeg Lenz ver baasd Wij kunneu de werklieden niet genoeg aanraden spaarzaam te zijn dat is de beste, de afdoenste en om zoo te zeggen de eenigste wijze om hun lot duurzaam te verbeteren. Om de Spaarkas aantrekkelijker te maken en meer byval te doen genieten, ware het goed onze Spaargilden in te richten niet alleen met een algemeen, maar met een bijzonder, bepaald doel, bijvoorbeeld De arme kinders van jongs af leeren sparen in de school om kleederen te koopen voor hunne Eersto Communie, zou eene groote hulp zyn voor vele arme ouders, die er nu moei lijk aangeraken. De jongelingen en jonge dochters leeren sparen om meu belen en allerhande huisgerief te koopen als zij het huwelijk aangaan, om een ambacht of handel te ondernemen, om eigenaar te worden van een huis of een stuk land, om een boerderijtje te kun nen aangaan, enz. De werklieden leeren sparen om-geld te hebben om het vol gende jaar naar Frankrijk te gaan waar nu velen maar slecht aangeraken; sparen om de huishuur en landpacht te betalen, om 's winters kolen en kleeren te koopen en voor menigvuldige andere noodwendigheden. Gezondheidsleer. Ziehier eenige nuttige raadgevingen door dokter J.-K. Beving Geef den zuigeling geen suiker Geef hem het eerste jaar niets dan moedermelk of afgeroomde koemelk Schud en wieg hem nietlaat hem liggen zelfs al schreit hy en geef hem eten nooit meer dan om de twee uren. Geef hem alle dagen een bad Voor 7 of 8 jaar laat uw kind niet leeren. 't Is overigens moeite verloren Een jongeling mag geen koud water sparen Zwemmen is een der gezondste oefe ningen Eet zoo weinig mogelijk aardappelen; Schoon zuiver tarwebrood is de ge zondste kost die er bestaat Beafstuk en roastbeaf is het vleesch dat het lichtst verteert Knabbel goed uw eten Doet in alles veel zout Drink weinig of nooit buiten uwe maaltijden Van M. Alan Burton. Dien naam heb ik nooit gehoord, mompelde Lenz, terwijl zijne vrouw hem het papier uit de hand trok om het even eens te kunnen bestudeeren. Zij kwam er echter niet toe, want op dit oogenblik roerde zich de slapende Frans, mompelde een paar woorden in de dieven taal en richtte zich slaapdronken overeind. Wie is dat vroeg de neger. Een arme drommel met zijn zuster, antwoordde Sibylle snel zij ging zoo staan dat ze Frans verborg. Hun huisbaas heeft zè op straat gezet en nu hebben wij ze voor dezen nacht opgenomen. Deze uitlegging scheen de zwarte niet geheel te vreden te 9tellen, want hij zag scherp naar Frans. Om goede redenen had hij gehoopt het echtpaar alleen te treffen op een derden of vierden persoon was hij niet voorbereid. Hunne aanwezigheid kon licht zijne plannen in de war brengen of de taak, welke hij zich had gesteld, bemoeilij ken. De neger was namelijk niemand an ders dan de aldus vermomde Vernet. In zijn ijver, verdere ontdekkingen te doen, die wellicht konden leiden tot opspo ring van den moordenaar, had hij het mid del gekozen om zich met de Lenzen in verbinding te stellen. Hij had namelijk aldus geredeneerd als Alan Burton en de voortvluchtige matroos een en dezelfde persoon waren, zou de des 's morgends aan de villa door de bedelwij- afgegeven boodschap waarschijnlijk voor Bier is sterker dan wijn Rhynsche en Moselwijn is gezonder dan andere Kernemei k is heel gezond Drooge erwten, spek, bokking en haring zijn uitnemend krachtvolle spij zen Suiker is een gezonde spijs voor groote menschen Eet liever dikwyls woinig dan veel ineens Slapen na het eten is doorgaans heel goed, maar ondor zekere voorwaarden Houd zooveel mogelijk uwe vensters open Eene vrouw die in zekere oogenblik- ken des levens zich laat wijsmaken dat ze geen zuiver linnen mag aandoen, stelt haar leven in gevaar Doe veel turnoefeningen maar vermijd zorgvuldig de overdroveno krachtin spanning zoo gij geene hartziekte wilt hebben. Dat uw hoed altijd zoo licht en zoo malsch mogelyk weze Vermoeid de kleine horsenen van uwe kinderen niet met nuttelooze ver telsels van buiten te doen leeren Neem nooit een geneesmiddel in dat u aanbovolen wordt'door iemand die niet doktoor is of door eenen geneesheor die u niet onderzocht heeft Geef aan een zieke te drinken zoo veel als hjj wil, hoe meer hoe liever, als de voornaamste kilte uit den drank is kan het nooit geen kwaadovervloedig drin ken is zelfs daD gewoonlijk goed Stoffige lucht doet meer vallingen krygen dan windtochten, en leidt vooral zekerder tot tering. Of ze wachten P Als gebrui kelijk is de wetgevende zittijd in Frank- ryk gesloten daags vóór den nationalen feestdag van 14 Juli. Twee voornaamste punten van 't pro gramma der Fransche Ministers zijn naar den aanst. zittijd verzonden, name lijk Het wetsontwerp betrekkelijk de be lasting op 't inkomen Het wetsontwerp op de ouderdoms pensioenen, daar de Senaat er zich niet kon meê onledig houden..., omdat er geen zout in 't bakske is... En de Fransche werklieden, ouder lingen van 70 jaren, die in nood verkee- ren, mogen nog altijd voort naar hun pensioen wachten. Dat zullen de blau we, roode en groene schry velaars wel weten te verzwijgen. Het jubelfeest der conserva tieve Regeering. Er is spraak van in October de voornaamste leiders der Catholieke Partij byeen te roepen in de groote Steden en Arrondissementshoofd plaatsen, ten einde maatregelen te no men tot viering van bet 25jarig jubel feest der conservatieve Regcering. In den geest der inrichters zou dit feest niet in de hoofdstad alleen worden gevierd, maar ook in alle centrums van eenig belang en de feesten zouden duren van Juni tot September. hem bestemd ge weest zijn. Wat die bood schap was, viel moeilijk uit te visschen wel echter loonde het de moeite, door het echtpaar Lenz trachten gewaar te worden, in welke betrekking de aristocraat tot het beruchte dievenhol stond. Hij meende dit best ten uitvoer te kunnen brengen door zich voor te doen als den knecht van Alan Burton. Als neger vermomd, zou hij min der snel herkend worden en ook minder gewantrouwd. XVII Waarschijnlijk door 't praten wakker ge werden, had Frans zich opgericht en zag met zijne slaperige oogen in het rond. Toen den vreemde ontdekte, kwam eene uitdruk king van schrik op zijn gezicht. Hij schud de den slaap van zich af, stond op en wan kelde brommend naar de deur. Vernet wilde op zij gaan, om hem door te laten, doch op hetzelfde oogenblik ook, struikelde Frans en bonsde zoo hevig tegen hem aan, dat beiden vielen. Eer de verraste detective, die onderlag, zich kon oprichten, zag hij het vertrokken gelaat van den beschonkene over zich ge bogen en een scherp mes in diens hand De aanval geschiedde zoo plotseling, dat de beide oude menschen w> Ike de ongegronde vijandigheid van hun zoon niet begrijpen konden, verbluft toezagen. Nu keerde Frans zich tot hen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1