Vlaamsche Kermis Zondagrust. Oproep van Erfgenamen. C3-3UI-.TJK: Stad Aalst OP 2», 3n, 9- en 10" AüGUSTüS 1 9 0 8. Ik wil rechtzinniglijk, ik zeg meer. ik wil vuriglyk het godsdienstig ouderwijs, maar het godsdienstig on derwijs der Kerk. Verre van dit onder wijs te willen afschaffen, meen ik het lieden noodzakelijker dan ooit. Hoe grooter de mensch wordt, hoe meer hij moet gelooven. Men zou voor den rechtbank de ouders moeten brengen, die hunne kinders naar de scholen zenden, op welker deuren geschreven staathier onderwijst men den godsdienst niet. V. Hugo. Mgr Mercier en zijn automo biel. Le People, een dagblad voor socialisten, had met Mgr Mercier ge spot en gezegd dal hij niet, als Christus, op een ezel, maar wel per automobiel rijdt. Zijn Eminentie heeft aan genoemd blad een brief gestuurd waarin hy o. a. zegt Indien ik op een ezel moest rijden, zoudt ge my verwijten dat ik een pijpen kop en een achteruitkruiper ben en dat ik 20eeuwen te laat op de wereld kwam. Ik reis per auto opdat ik 's middags aan de Antwerpsche werklieden zou kunnen spreken en om 4 uren te Sta broek een ouderlingen gesticht zou kun nen bezoeken. Wat kwaad is daarin gelegen Rijdt gij niet per spoor t vraagt Mgr aan den opsteller van Le People Ja, en wellicht nog wel in tweede klas. Waarom neemt gy geen derde klas Of waarom gaat gij niet te voet, zooals zooveel buitenlieden doen om den prijs van den stoomtram uit te sparen f O, wat verfoei ik die lage pogingen om de beste inzichten te doen verden ken Of er met den rooden schryvelaar van Le People gelachen werd Ook was zijne klapkraan toegedraaid. Bravo zoo Mgr. Mercier, geeft hier een goed voorbeeld... Antwoorden is plicht voor allen welke door de groene judasserij worden aangevallen. En niet zeggen Ik zal antwoorden maar het wezenlijk doen. Er moet een einde aan gesteld worden Om te toonen waarin in Frank rijk de officieele onzijdigheid bestaat, laten wij hier een staaltje volgen Kortelings gebeurde 't nu dat een staatsonderwijzer van Viéville, de heer Morizot, 't gedacht kreeg aan de kin ders die bjj hem ter school moesten gaan, te leeren als volgt De Fransche soldaten gijn schoeliën en lafaards. De Duittchert handelden goed in 1870 de kinderen in de xoieg te ver smachten. Zij die aan Ood gelooven zijn slomynerikhen. De wormen, die men in het fruit aan treft, heet men pastoors. Hoe vaderlandsminnend en hoe def tig niet waar geachte lezers Men moet de Kerk verdedigen. Elk mensch, die denkt, moet vooruit gaan onder de vlag van Christus Hij alleen heeft do zegepraal van den geest op het stoffelijke geheiligd. Balzac. OUDE KKONIJK. Sept. 1773. Op den 20® deser is het jesui- teu clooster tot Aelst gesloten door den fiscael uyt order van den paus. Immers geheel hun ordre gecasseteerd. ende naer eenige weken gesloten te syn synder de paters uytgegaen gekleed in zwarte priesters kleederen en de gert meubelen syn publiek verkocht. Een internationaal voedings congres wordt van 7 tot 9 November aanstaande gehouden te Gent. Het alge meen Secretariaat is gevestigd in de Koepoortstraat, 25, te Gent, waar men reglementen vragen en bijtredingen zen den moet. De bijdrage der leden is bepaald op 5 fr. Er zijn elf afdeelingen. 1° Afdeeling Drinkwater, minoraal water, spuitwater, limonaden. 2eMelk en melkproducten, voedings- vetten en oliën. 3* Meel en meelproducten, bakkerij, pasteibakkerij, suikerbakkerij- en cho coladeproducten. 4®Vleescb, gevogelte, visch, eieren, groenten, fruit, conserven. 5®Wijnen, alcolische dranken, al- cool. 6°Bier, mout, hop, gist. 7* Suiker en koloniale waren. 8®Hygiëne en algemeene voeding. 9eVervalschingen en methoden van onderzoek 20*Wetgeving, beteugeling der ver- valsching, onderwijs. ileHandel en nijverheid, vervoer en tol, voortbrengst en statistiek, toe stellen an methoden. Waar zijn de vrienden van het wersvolk. i° Eugeen Sue, de vader der Socialisten, dat is te zeggen, een zoogezegde verdediger van het werkvolk had niets dan diepe verach ting voor zyne dienstboden. Als zijn knecht hem eenen brief aanbracht, mocht hij denzeive nooit met de hand aan zijnen meester geven hij moest den brief op eene zilveren vergulde schotel leggen en hem zoo aan den meester be stellen. 2° Graaf Mirabeau, de vermaarde bevechter van priesters en edellieden, behandelde zijne dienstboden als schuim. Zijn knecht, hem eens aansprekende, zegde eenvoudiglijk Mijnheer, zonder den titel van graaf er bij te noemen. Is dat eene manier van mij aan te spreken - bromde de valsche volks vriend. - Wel, ik dacht dat de eer titels afgeschaft waren door de repu bliek a antwoordde de knecht heel beteuterd. Ja, maar voor dwaze koppen van uwe soort, hernam Mira beau, blijf ik altijd Mijnheer de graaf, onthoud het wel. 3° Victor Hugo, die over eenige jaren als een verstootene gestorven is, woonde in i87i te Brussel in een prinselijk huis. Maar hij huurde eene kleine kamer met slechte meubelen om er de gevluch te werklieden van Parijs te ontvangen en hun alzoo wijs te maken dat hij zelf arm was. Zoo zijn nu heden de roode chefs nog. OVERBOORD. In de ge- meentekiezingen die in den Elzas hebben plaats gehad, werden de socialisten weggevaagd uit de stedelijke raden van Straatsburg, Mülhausen en Colmar. En 't was met klank ja met meerder- heden van 2000 en 4000 stemmen. En de oorzaak Wel overal dezelfde. Schoone beloften hadden 't kiezerskorps verleid. Maar eens gekozen, vaagden zij hunne hielen aan die schoone beloften en voer den hervormingen in tot hun uitslui- telijk voordeel en profijt. Te Mülhausen werden er meest ten profijte van de roodjes 17 millioen franks in roeien en wissen verknoeid en werd het zoo fijnekes aan boord gelegd dat er nog 10 millioen zullen noodig zijn om de geldverspillngen te betalen. Dus item 27 millioen frank. Men moet het niet vragen dat de burgers die het gewaar werden op hunne contributiebiljetten,weldra hunne foesting hadden van die roode rijkma- ers van zich zeiven en ze van de Stad huizen vaagden. De roode chefs beweren gedurig dat ze zoo bekwaam zijn als de catholieken en liberalen om eene stad of gemeente te besturen. Ja, wel, maar 't is tot hun eigen voordeel en van hunne vrienden Mülhausen levert er 't bewijs van Machinale flesachenmakerJj De Duitsche bladen melden dat te Gerresheim, bij Dusseldorf, in eene fles- schenfabriek, eene machien Owens, voor hot fabrikeeren van flesschen, in wer king is gebracht, de eerste op het vaste land. Het brevet voor deze machien is door den bond der Duitsche glasblazers aangekocht voor 12 miljoen marken. Eene tweede machien van denzelfden aard wordt opgesteld in de fabrieken der maatschappij Siemens. Nieuwe boerensyndicaten. De Nieuwe dienst, in het Ministerie van Landbouw ingericht, houdt zich bezig met een zeer belangwekkend ontwerp. Dikwijls kunnen de boeren niet on- middelijk hun fruit en hunne groenten verkoopen. Er zouden nu nieuwe syn dicaten gesticht worden, om hun te lee ren zelf fruit en groenten in te leg gen, en de regeering zou de middelen zoeken om den verkoop dier ingelegde waren te begunstigen. IN HET LAND DER KERSEN. De tijd der kersen is teruggekeerd voor iedereen, maar voornamelijk voor de inwoners van Sint-Truiden. Om een gedacht te geven van de be langrijkheid van den handel welke in deze stad in dat fruit gedreven wordt, zullen wij zeggen dat er zaterdag laatst leden, 60,000 kilos kersen van alle slach werden geladen, waaronder 40,000 kil. in bestemming voor Londen en 20,000 kilos in bestemming voor Brussel, Ber gen enz. Al deze kersen, ingepakt in ronde mandjes, werden geladen op wa gons in een uur tijds. Men mag rekenen dat deze koopwaar 21,000 frank opgebracht heeft. Geheel de vcrledene week, bedroeg de dagelijkache verzending gemiddeld tot 40,000 kilos. De oogst zal nog een tiental dagen duren, tijdens dewelke de verzendingen 50,000 60,000 kilos per dag zullen be dragen. Het ia 5 jaar geleden dat men dergely- ken overvloed van kersen gezien heeft. Slapen na den maaltijd is slecht, vooral voor krachtige, zware of diklijvige personen. Dat leidt tot beroerte aanvallen. Rust nemen is anders een beetje stil zitten op zijnen stoel, of lichtekens over en weer drevelen in huis, in zynen hof. of op straat. Dat is voor iedereen goed. Met het hoofd werken na het eten, is afmattend on wordt ten lange laatste doodelyk. Een volle maag, Studeert niet graag. 't Bloed aan de hersenen wordt afge trokken naar de maag, als deze aan het spijsverteren gaat er is dan minder bloed in de hersenvaten aanwezig. Van daar, dezer slaperigheid, Dat forcee- ren is het hoofd overspannen en zich •chade berokkenen. Even als de hersenen, moeten de spie ren een deel van hun bloed afstaan om dit, na het eten, aan de maag te leenen Deze worden hierdoor minder werk zaam en stemmen ons tot luiheid. Dus, na den maaltijd rusten, best niet slapen en nooit met den kop werken. Dat stoort zoowel de hersenen als de maag. Handelsbeweging in Belgie. De handelsbeweging in de zes eerste maanden des jaars bewijst hoe de crisis nog woedt. De invoer bedroeg 10,234,694 ton ter waarde van 1,701.917,000 fr. in 1908 te gen 10,599,285 ton ter waarde van fr. 834,509,000 in 1907 zijnde eene ver mindering van 364,591 ton of 3,4 °/0 en 132,492,000 fr. of 7,2 De uitvoer7,815,214 ton ter waarde van 1,264,915,000 fr. in 1908 tegen 8,091,464 ton ter waarde van 1,296,153,000 fr. in 1907 zijnde eene vermindering van 276,250 ton of 2,4 °l0 en 31,238,000 fr. of 2,4 De geheven tolrechten in de zes eerste maanden des jaars bedroegen 29,008,286 fr. tegen 28,956,753 fr. in 1907, zijnde eene toeneming van 51,393 fr. De echeepvaartbeweging van binnenva rende zeebodems bedroeg 5036 schepen metende 6,672,100 zeeton (Moorsom-maat) in 1908 tegen 5,105 schepen metende 6,706,470 in 1907, zijnde eene verminde ring van 69 schepen en 34,369 ton. Op scheepvaartgebied zijn we minder achteruitgegaan dan enkele ons omringende landen. Vlaamsche Kermis. De opening der Fees ten van de Vlaamsche KermiB heeft plaats op Zondag 2 Augusti 1908, om 11 ure. Wij verne men dat verscheidene Senators en Volksverte genwoordigers van het arrondissement, en Provincieraadsleden alreeds aanvaard heb ben, de opening door hunne tegenwoordig heid te vereeren, en dat wij aldus het geluk zullen hebben hen gedurende eenige uren in ons midden onze feesten te zien meê- UE PROGRAMMA'S. De programma's der Vlaamsche Kermis zijn deze week verschenen. Het maken zeer sierlijke boekdeeltjes uit. Wij hebben kun nen nagaan dat het programma der feesten zeer gevuld is, dat de nummers zeer ver scheiden zijn, en dat er geene aantrekkelijk heden zullen ontbreken. Wij zijn verzekerd, dat ditmaal iedereen, zelfs de moeilijksten zullen tevreden zijn. De prijs ervan is slechts tien centiemen. Wij Ijebben hij zonder opge merkt in het^ programma der Vlaamsche KERMIS, dat er een regelmatige ver voerdienst per Autobus en Automobielen zal zijn van alle kanten der stad, naar den Hof Dit zal zeker een der grootste aan trekkelijkheden uitmaken, en eene nieuwig heid zijn, die veel bijval zal hebben. Die aankondiging is ook overal gunstig ont haald geweest elkeen zal voor eenige centiemen een rijtoer per Automobiel willen doen. Poalliiinrlen. Wij roepen nogmaals de aandacht der Aalstersche be volking, op de postkaarten die verschenen zijn ter gelegenheid der Vlaamsche Kermis. De gekleurde Postkaarten kosten tien cen tiemen, de nietgekleurde vijf centiemen. Wij verzoeken onze medeburgers deze laat ste dagen hunne briefwisselingen er mede te doen. Dit is voorzeker een uitstekend propagandamiddel voor onze feesten. De postkaarten zijn te|verkrijgen bij de meeste uitgevers en in verscheidene Koffie huizen der stad. VLAAMSCHE KFHMI§. Het Komiteit der Vlaamsche Kermis heeft de eer bericht te geven, dat de ingangsabonnementkaarten voor de Vlaam sche Kermis, toekomende Zondag 19 Juli, reeds zullen te bekomen zijn aan den prijs van één frank, bij al de leden van het Ko miteit en in het lokaal (Casino). Deze kaarten zullen geldig zijn voor gansch dea duur der Vlaamsche Kermis, en zullen ook mogen gebezigd worden als ingangkaart om den hof te bezoeken de laatste dagen van Juli, vóór de officieele opening want er zal vanaf 27 Juli, tot daags der officieele opening, een ingangsgeld gevraagd worden. Het Komiteit. Kamer van Volksvertegenwoordigers. De achtbare Heeren Woeste en De Sa- deleer hebben deze week de volgende vraag gericht tot den Heer Helleputte, Minister van IJzerenwegen Denkt de Heer Minister niet dat de werklieden der Statie Aalst op gelijken voet dienen te worden gesteld als die van andere belangrijke statiën der nijverheidssteden Reeds hield het bestuur rekening met dien toestand door de statieoversten van de tweede tot de eerste klas te verheffen. Wij vernemen dat M. Moyeraoen, plaats vervangende Volksvertegenwoordiger over eenige dagen in bijzonder verhoor door den heer Minister van IJzerenwegen werd ont vangen om dezelfde vraag te bespreken. M. Helleputte heeft aan M Moyersoen een ernstig onderzoek beloofd. Indien aan de vraag onzer vrienden werd voldaan zou zulks eenen algemeenen op slag voor al de werklieden onzer statie voor gevolg hebben. l)e L.ijkpleehti{£hedeii van den betreurden Graaf de Merode, Voorzit ter deB Senaats, zullen met groote staatsie plaats hebben Maandag 20 Juli, om 11 uren in de kerk der Miniemen, te Brussel. lfnnr<i#»l Dijnadag avond om wuui SCI. g l/2 uren i8 alhier op dg Buuk een luchtballon neergedaald. Hij was opgevaren in de stad Rijssel ter gele genheid eer feesten van de Fransche Repu bliek. Hij behoorde tce aan den Heer Gaston Cinte, lid van den luchtreizigers- kring van Noord Frankrijk. Deze buitengewone gebeurtenis lokte een overgroot getal nieuwsgierigen uit die niets ontziende langs alle kanten door de veld vruchten spoorden en alzoo noch al eenige schade hebben aangericht. De luchtbal zakte neer op den akker van den voorzitter der Buuk - die onmiddelijk bevel gaf het monster tot op den Aalster- schen steenweg af te drijven. Aldaar kon men de menigte schatten op minstens dui zend personen. Een omstaander de opgewondenheid van den Heer Voorzitter bemerkende, oordeelde dat dit voorval tot erge internationale ver wikkelingen kon aanleiding geven Een toeschouwer, stoelkenszetter ter keike, had zich zoodanig gehaast om de nederdaling bij te wonen, dat hij in be zwijming viel. Hij gaf bijna geen teeken van leven meer. Den Heer Dr Fouquaert die ter plaats was diende hem spoedig de geneeskundige zorgen toe. Rond middernacht is de brave man naar huis kunnen weêrkeeren. Einde goed, alles goed. Wij herinneren de personen die de reis naar Antwerpen op Zondag 26 dezer willen medemaken, dat de inschrijvingslijst bepaald gesloten wordt op op Maandag ao Juli des avonds. Prijs fr. 1,75. In te schrijven bij den heer Jos. Vermoesen, Gemeente-ontvanger. Het Komiteit. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogw. den Bisschop heeft benoemd: Pastoor te Waarbeke, den E. H. Ver- hetsel, onderpastoor te Sinte-Maria-Auden- hove. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker, op Zondag 19 Jüli 1908, M. Renneboog, Nieuwstraat. De personen die vermeenen erfgenaam te zyn van 1. Jan-Baptist Kuyper, geboren te Amsterdam 2. Catharina-Maria Kuyper, gebo ren te Wyk by Duurstede 3. Maria-Gatharina Kuyper, geboren te Schijndel. Drie kinderen van Pieter Kuyper en Maria-Theresia Hageman, deze laatste geboren te Overboelaere. Worden verzocht zich met hunne familiebewyzen.te begeven ten kantoore van Mr De Gheest, Notaris te Aalst, Keizerlyke Plaats. Allerhande nieuws. Aalst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bcstkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatién. EXAAM. M. Paul De Sadeleer, zoon van onzen achtbaren Volksvertegen woordiger, heeft Donderdag voor den jury der Hoogeschool van Leuven, het exaam van het eerste doctoraat in de rechten met groote onderscheiding ondergaan. AALST. De Luchtballons die hier dijnsdag in onze streek zijn neergedaald, waren niet opgestegen te Gent maar 4 te Rijssel en 1 te Roubaais. De eerste daalde te Aalst Mijlbeek, Breedestraat, met 5 luchtreizigers, de tweede op de Moorselsche baan, met 2 luchtreizigers, de derde te Erembodegem en de vierde langs Erpe- Nieuwerkerken. Programma van j. t concert 't welk door li de fanfaar der Pupillenschool des legers, op Zondag 19 Juli 1908, om 11 en halfuren, ter Groote Markt, zal gegeven worden. Be stierder Liesenborghb. 1. 1900, marche, A. De Boo. 2. La dame de coeur, ouverture D. Duval, 3. Fantaisie caprice, A. Boscoll, 4. La fille du régiment, fantaisie Donizetti. 5. La marche anglaise, Petyon. Brand. Dijnsdag is er een brand uitgebroken in de tweewoonst van Remi en van Léon Eeckhout. te Bavegem. Alles is in den brand gebleven. Er beBtaat verze kering. Ongeluk. De ^jarige zoon van Ferdinand Van der Eecken, te Vlierzele, wijk Strijmeersch, is van den boom. waarop hij geklommen was om kersen te plukken, gevallen en werd het rechterbeen gebroken. Zijn toestand is zeer erg. Dr Verstraete, van Vlierzele, heeft hem verzorgd. Brand. Woensdag morgend, rond 9 en half ure, is er brand ontstaan in de stalling van De Weege, ellegoedhande- laar, Pamelstraat, te Ninove. Het dak en den inhoud der stalling, die uit strooi be stond, is vernield. Wanneer de pompiers ter plaats kwamen, was de brand reeds door de geburen gebluscht. De oorsaak is onbekend. Staking. 3oo werklieden der stek- jesfabriek La Gramonmtoise, te Geeraards- bergen, hebben het werk gestaakt. Woensdag is de kar, met paard be spannen, van den landbouwer Boateels, wonende Kerkstraat te Dendermonde, in het water der Oude Vest terecht gekomen. Het paard verdronk het had eene waarde van 600 frank. Zie na. Het) is goed al hetgeen men meldt na te zien. Vrees niet zulks te doen in 't geval van Me P. Cooremans, wo nende 29 St-Vincentius8traat, te Aalst, en die ons den 21" Januari 1904 zegde ik leed sedert zes maadden van nierpijnen, die mij 's nachts van alle rust beroofden ik was onrustig, dit gebrek aan rust maakte dat ik reeds van 's morgens vermoeid en afgemat was, ik was zonder den minsten eetlust, verzwakte van dag tot dag toen ik op het herhaalde aandringen eener vrien din de u Foster Pillen voor de Nieren nam, verkocht in de Apotheek De Valke neer. Ik was verwonderd en tevens gelukkig mij grootelijks verlicht te gevoelen na drie dagen, na eene week verpleging waren mijne nierpijnen gansch verdwenen, ik dierf aan zulk eene spoedige herstelling niet gelooven, maar sinds voelde ik niet meer de minste pijn noch in de nieren, noch een ander letsel. Den 28° Augustus 1907, bekende ons M® Cooremans, nog het volgende De Foster Pillen voor de Nieren hebben mij zoo wel genezen, driejaar en half geleden, dat ik sinds nooit meer eenige pijn of on gemak gevoelde. Ik eet smakelijk, kan rus tig s'apen en bij elke gelegenheid betuig ik u mijne dankbaarheid met die goede pillen aan te bevelen. Ik verklaar het bovenstaan de waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De FoBter Pillen voor de Nieren genezen rugpijn, rhumatiek, graveel, opzwelling, onzuiver bloed, bedwelmingen, slapeloos heid, onregelmatigheid der hartkloppingen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apo thekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de de echte doos met de handtekening «James Foster - en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 1. De jaarlijk8che algemeene vergade ring van den Bond tegen de Tering zal morgen Zondag, ten 10 1/2 ure plaats heb ben, in het Paleis der Academiën te Brus sel. Men zal voornamelijk het verslag be spreken der commissie, die gelast was met het onderzoek der besmetting door de melk. Menschenjacht. Twee mannen met een zwaar pak geladen namen donder dag avond om 5 uren in de Zwaardstraai, te Brussel, de vlucht op het zicht van 2 agenten, en lieten hun pak vallen. Een agent kon eenen der vluchtelingen vast grijpen. De andere kerel sprong een huis binnen, de trap en het dak op, gevolgd door den 2en agent, die eveneens door het dakvenster kroop. Na verscheidene revolverschoten in de lucht te hebben gelost, gaf de kerel zich niet over en de agent kroop hem achterna en een gevecht lijf om lijf ontstond, met groot gevaar beneden te rollen. Eindelijk kon de vluchteling overmeesterd en door het dakvenster naar de straat gebracht worden. In het policiebureel werd de i® herkend als zijnde Karei Delèse, die opgezocht werd om 7 maand gevang te doen voor diefstal met geweld de andere is Marcel Gedes, een Franschman, die in bankbreuk verkeert. Zij bekenden dat zij juist de villa van M. Delchevalerie te Haren hadden leegge plunderd. Het pak bevatte juweelen, zilver werk, kleederen enz. Beide dieven zijn in 't gevang opgesloten. Woensdag namiddag zag de machinist van den goederentrein op de wijk Eekaken te Waarschoot, eensklaps eene mensche- lijke gedaante op de spoorbaan liggen. Toen hij kon stoppen, was een deel van den trein er reeds overgeloopen. Men vond eindelijk een verblufte jonge gast, die geen letsel had bekomen en die beweerde door twee zwarte mannen op de spoorbaan gebonden geweest te zijn. Dit bleek valsch te zijn hij had zich op de spoorbanen te Blapen gelegd. Hij werd herkend voor den koewachter van den landbouwer Kamiel Neyt. Proces verbaal is opgemaakt. Te Reckem kwamen dronken lieden in de herberg van M. de Vlaminck en bra ken er glazen, tafels en stoelen. En toen zij buiten kwamen wierpen zij met steenen de vensterruiten stuk. Een dier Bteenen vloog op het bed van het 9jarig zoontje des herbergiers, en kwet ste het kind zoodanig, dat het denzelfden avond aan de wonde stierf. Het parket van Kortrijk doet een onder zoek. Te Desteldonck raakten eenige dron ken jongelingen aan 't vechten. Een hunner werd door meststeken zoo deerlijk gekwetst in den rug en aan 't hoofd, dat hij nu op sterven ligt. Degene die de steken toebracht, is aan gehouden Een brutale kerel te Lokeren, die zijne vrouw gedurig slaat, wilde Woensdag haar opnieuw te lijve. Hij vervolgde haar met een broodmes, de arme vrouw, op het punt van getroffen te worden, wilde hem het vreeselijk wapen ontrukken en werd daarbij zoodanig gewond aan de handen dat de geneesheeren Lerno en Lamborelle lang moeten werken hebben om het bloedverlies ie stelpen. Er is proces-verbaal tegen den ontaar den echtgenoot opgemaakt. Shocking. Indien gij bij toe val te veel gegeten of gedronken hebt, neemt dadelijk een koppel Pillen Walthéry en aldus zult ge alle kwade gevolgen vermijden alleenlijk tracht niet te her beginnen, want deze goede remedie is niet voor de onmatigen gemaakt. De heer commissaris van policie te Lokeren, vernomen hebbende dat een schrijnwerker van den dienst der Staats spoorwegen in de werkhuizen van Gent- brugge, wonende Borgendries, te Lokeren, in de stad en in het omliggende aanhou dend ijzeren bouten verkocht, stelde in het geheim een onderzoek in en ontdekte bij smeden en opkoopers verscheidene pakken bouten, welke hij aansloeg. De verdachte schrijnwerker werd ontbo den in zijn bureel en de man deed in den loop der ondervraging volledige bekente nissen over zijne schuld. Hij noemde de verhelers, die te Lokeren, Belcele, Daknam, Waasmunster en andere gemeenten wonen. Sedert verscheidene maanden reeds stool hij regelmatig dagelijks eene partij bouten, zoodat hij thans de hoeveelheid op 500 kil. schat. De verkoopprijs was voor de smeden 70 centiemen en voor de opkoopers 10 centie men. De procureur des konings van Dender monde en van Gent, alsook het ministerie van spoorwegen werden verwittigd. Nieuwe ontdekkingen worden verwacht. TYPIIL'8. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Maandag avond, om 10 il* ure, had te Pitthem, eee treinongeluk plaats dat erge gevolgen had kunnen hebben. Ziehier in welke omstandigheden Maandag hadden er een drietal trainen meer geloopen dan naar gewoonte en daar door moesten er na het vertrek der laatste treinen, 2 locomotieven terugkeeren naar de standplaats van Meirelbeke. Aan den overweg op de Brugsche kas seide hoorde de barreelwachter De Vooght, om 10 uren eenen trein aankondigen hij ging de bareel sluiten juist reed Jules Verledens, 25 jaar oud, ongehuwd, knecht bij M Frans De Caigny, koolhandelaar, te Izegem, met twee achter elkander hangende wagens en bespannen met drie paarden over den ijzerenweg. Op hetzelfde oogenbük botsten de twee locomotieven met donderend geweld op den eersten wagen en sloegen die gansch in splinters De voerman, die niet in tijds van den wagen kon springen, werd door den slag in eene haag geslingerd en bleef be dwelmd liggen. De slag der botsing werd tot ver in den omtrek gehoord, zoodat er spoedig van alle kanten hulp opdaagde. De bareelwachter was van schrik in zwijm gevallen, doch kon spoedig tot het bewuBtzijn teruggeroe pen worden. Met den voerman waB het slechter gesteld hij werd den linker schou der gebroken en bekwam eene lichte wonde aan het hoofdi Men nam hem op en droeg hem ten huize van Richard Anne, bareelwachter aan de statie, waar dokter Lebrun hem de noo- dige zorgen toediende. Intusschen waren de paarden, welke op de vlucht gegaan waren, op de wijk Rys- seleinde tegengehouden, zonder dat zij ver dere ongelukken veroorzaakt liadden. De schade wordt berekend op omtrent 1200 fr. Een orderzoek is ingesteld om de verantwoordelijkheid vast te stellen. De Vooght is gekend als oppassend werkman en wordt door zijne overheden zeer geacht. De toestand van den voerman Jules Ver ledens is zoo goed mogelijk. Hij is dijnsdag avond per rijtuig naar zijne woning ge voerd. Dinsdag morgend, rond 4 ure, vond de genaamde Polfliet, wonende te Dessel- gem, baanverkenner van den ijzerenweg van De8selgem naar Harelbeke, nabij den springbarreel tusschen Desselgem en Be- veren 'aan-Leie, op de spoorbaan het lijk liggen van eenen manspersoon. Het hoofd was van de romp gescheiden de lidmaten waren vermorzeld. Het slacht offer was onkennelijk. De overblijfsels zijn in eene mand ge daan en naar het gemeentehuis van Beve- ren-aan-Leie gebracht. Het iB zekere Louis Van Wontergem, 60 jaar, geboren en wonende te Deerlijk. De vrouw van den man is sedert langen tijd ziekmen denkt dat de man waanzin nig van verdriet, zelfmoord zal gepleegd hebben. Te Hermée, bij Luik woonde vader en zoon Godin samen. De vader 62 jaar is mijnwerker, de zoon 15 jaar die gebrekke lijk is, schoenmaker. Zij hadden een dienstmeisje, Sophie R. van Hasselt, een kind van nauwelijks 15 jaar oud, op welk beider verliefd werden en, daar het meiBje meer genegenheid voor den zoon gevoelde, werd de vader jaloersch. Die jaloezie uitte zich verleden Maandag in een verwoed gevecht, in 't welk de vader zijn zoon met eenen stoel zeer hevig op het hoofd sloeg, terwijl de zoon zich met revol verschoten verdedigde, gelukkig zonder te treffen. De meid riep om hulp en toen geburen toesnelden lag de zoon bewusteloos en *00 erg toegetakeld, dat men voor zijn leven vreest. Het parket van Luik heeft een onderzoek gedaan. kig maakt een zacht, rein gezicht, een blozend, jeugdig-frisch uiterlijk, een blanke zachte huid, en verblindend schoone tint. Dit alles bewerkt de echte Stokpaardjes-Leliennjelk-Zeep van Bergmann tV O0., Radebeul met Fabriekmerk Stokpaardjes 75 c" per stuk, in Aalst O. TAEY- MANS-DRUCK, Groote Markt, 8. In de maand Maart laatstleden kwam er te Bergen eene zangeres aan en debu teerde er in een café chantant, gehouden door vrouw Borsy, weduwe Delville. De zangeres heette Marie Goret en wa» gekend onder den naam van Marietta Rigo. Marie Goret was geboren te Kales en maakte er weldra kennis met eenen harer landgenooten, Alfons Gondale genaamd, bijgenaamd Raoul Populus, ook een zan ger. De vereischten van den stiel verplichtten Rsoul Populus, Bergen te verlaten en naar Brussel te gaan, doch dol verliefd zijnde op Marie Goret, kwam hij in Juni laatstleden terug. 4

De Denderbode | 1908 | | pagina 2