Vlaamsche Kermis, 2"". 3en, 9en en 10en Augustus. Zondag 26 Juli 1908 5 centiemen per nummer 62*te Jaar 4071 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST Onderwijs en Ongeleerden. STANHOPE Loof en Rapen. Ouderdom spensi oenen DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasene, Korte Zoutstraat, N* 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CCJIQUK HULK. Per drukregel Gewone 15 centiemen Rekla'men fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inaendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 2S .lull 1908. Het is onbetwistbaar dat er, sedert 1900, eenen merkelijken vooruitgang is bestatigd geworden in de uitbreiding van 't Volksonderwijs. En inderdaad op 100 inwoners woon den, in 1900, 11,86 kinderen de school by en in 1906, dus 6 jaren later, waren er 12,21 die ter school gingen op 't zelf de getal inwoners. De verschillige lagere scholen van 't land telden in 1906,883,516 leerlingen. Hoe talrijker de scholen worden bij gewoond hoe meer breidt zich het onder wijs uit en bijgevolg moet het getal ongeletterden of ongeleerden in even redigheid verminderen. Het aantal ongeleerden was in 1890, dus over 17 jaar, 21,60 per honderd en die verhouding was in 1907 gedaald tot 9,06 ten honderd, dus 12,54 min. Nog een tiental jaren vooruitgang op dien voet en dan zullen er bijna geene ongeleerde lieden meer te vinden zijn. Nog andere onderwijsinrichtingen gaan gepaard met het lager volks onderwijs en welke dit laatste volledi- gen. Zoo hebben wy de avondscholen, de zondagscholen, de beroepscholen, de nijverheidsscholen, de teekenscholen, de muziekscholen, enz. Het bywonen dezer scholen doet, het vroeger genoten onderwijs onderhouden, en, lyk men zegt, men leert nog bij. In 1905 telde men in België niet min dan 4077 avondscholen of scholen voor volwassenen met 201,061 leerlingen en een jaar later in 1906 was hun getal ge klommen tot 4,215 scholen met 208,656 leerlingen. De beroeps-en handelsscholen waren, in 1906, ten getalle van 209 met 21,817 leerlingen. Van die 209 zyn er 154 vrye inrichtingen met 17,663 leerlingen. Men telde in 1906, 88 nijverheids scholen met 23,467 leerlingen. Als men den toestand van 't openbaar onderwijs in België ernstig nagaat, dan moet men bekennen dat geen onzer groote naburen, in verhouding van hun grondgebied, zooveel scholen van allen aard bezit dan wy in België. Bij deze statistiek over de lagere scholen dient ook gesproken te worden over 't sparen dat in tal van scholen is ingericht geworden. Het sparen is ingericht geworden in 8117 lagere scholen en in 1625 avond scholen. In 1906, beliep het getal spa rende leerlingen tot 459,816 en die al te samen 11,666,292 franks ter Spaarkas hebben gestort, 't zy gemiddeld 25 fr. per spaarder. Het is hoogst wenschelijk dat liet sparen in al de lagere scholen ingericht worde. Zy welke in hunne jeugd hebben leeren sparen blijven in lateren leeftyd zuinig; ze blijven sparen en 99 maal op 100 verbeteren zij er hunnen rnaat- schappelijken toestand meê. Menig voor beeld zouden wij kunnen aanhalen van vlytige spaarzame arbeiders welke deftige burgers zijn geworden. Al dio overheerlijke uitslagen op 't gebied van volksonderwijs zijn ver kregen door 't wys beleid en de toewij ding van ons catholiek Ministerie 't welk de uitbreiding van 't volksonderwijs in zijn programma heeft geschreven. de Amerikaansche detective. «o» 25* Vervolg. Zie hier, brulde hij, het is een bull dog (Een van de policie). Wat krijschte Sibylle, toeschietend, een bulldog Vernet, ziende dat hij ontdekt was, deed nu wanhopige pogingen, zich van zijn tegenstander te bevrijden doch Frans, die zijn ouders toegeroepen had, hem te hel pen, had hem spoedig overweldigd en ondanks zijn krachtigen weerstand lag de detective na enkele minuten goed gebondeq op den grond. Hij verkeerde in beklagenswaardigen toe stand. De kleeren hingen aan flarden langs zijn lijf, de wollige pruik zat scheef en de zwarte verf had zich gedeeltelijk van gezicht en handen losgemaakt, zoodat hij er be lachelijk bont en raorzig uitzag. Ziet ge wel? riep Frans triomfeerend; het is geen echte neger 1 En dreigend met een revolver, zegde hij tegen Vernet Spreken moogt ge maar wee u, als ge fluit om uw kameraden. Bij het eerste geluid schiet ik u dood. Vernet tandenknarste, maar bleefjthard- ntklrig zwijgen, terwijl het drietal fluister Het loof is gewis eeno kostelijke plant, zoowel onder opzicht van alge- meene huishoudkunde als van dieren- voeding. Zynen snellen wasdom is de oorzaak dat men het gewoonlijk als navrucht teelt, na graangewassen en bijzonder achter rogge. Deze teelt is dan ook heel het Vlaam sche land door verspreid. En niet zonder reden, want op korten tyd geeft het eene groote massa uitmuntend veevoe der, dat in den winter bijzonder goed te pas komt. De raap benuttigt overigens de over gebleven navetten, voornamelijk de stik- stofhoudende, welke tengevolge der nitrificatie zou kunnen in den onder grond verloren gaan. Daaruit mag men echter niet afleiden dat rapen geene rechtstreeksche bemes ting vragen. Wel integendeel, want de eischen van deze plant zyn zeer groot. Inderdaad, eene middelmatige opbrengst van 40,000 kgr per hectare bevat 125 kilos stikstof, 67 kilos fosfoorzuur en 150 kilos potasch. Uit deze cyfers blykt dat zoo de rapen rend over het lot van den gevangene be raadslaagde. Frans voerde het hoogste woord en na een poosje vroeg hij, op onbeschaamd ver- trouwelijken loon Zeg, zwartje, waarom zijt ge eigenlijk hier gekomen Waarom vraagt ge niet eerst, wie ik ben spotte Vernet. O, dat krijgen wij er wel uit, als wij het weten willen. Voorloopig is het vol gende dat wij weten, wie ge zijt. Mag ik vragen, voor wien ge mij houdt Natuurlijk voor een bulldog I grin nikte Frans. Maar dat is nu bijzaak. Ik wil weten, wat ge hier komt doen. Ik kwam niet om u. Mijn bezoek gold hem hij wees op den ouden Lenz). En ik ben niet waar ge mij voor houdt. Wat dan Hm een, die voor bijzonderen inlichtingen inwint. Dus zoo'n detective Nu ja, als ge het zoo noemen wilt, gaf Vernet koelbloedig toe. In elk geval kunt ge daaruit zien, dat mijn bezoek niet u geldt. Ik hoop, dat ge vroeger ot later wel eens in de goede handen zult vallen En tot Lenz, die naderbij kwam Ik" zou u wel onder vier oogen willlen spreken. De oude was verlegen hij wist niet, wat hij moest antwoorden. Zijn vrouw kwam hem te hulp. in den grond al niet redelijk veel navette vonden, men eene zeer sterke bemesting zou moeten toedienen. Beschikt men over wel verteerd stal mest, geef er eene halve bemesting of ongeveer 15,000 kgr. per hectare van. Versche stalmest is niet aan te prijzen. Beir is uitmuntend goed voor loofhij brengt het noodige vocht aan dat in dit jaargetijde niet zelden ontbreekt en ver schaft daarenboven eene tamelijk groote hoeveelheid voedende bestanddoelen. Maar aangezien op dit oogenblik de hoevemesten gewoonlijk ontbreken of voor de herfstzaaïngen bestemd zijn, zal men bijna noodzakelijk tot scheikundige meststoffen zijne toevlucht moeten ne men. In gewone omstandigheden zal eene bijvoeging van 100 kgr. ammoniak- sulfaat.300kgr. superfosfaat en 100 kgr. zwavelzure potasch, uitmuntende uit slagen opleveren. Al die meststoffen mogen voor het zaaien ingeploegd worden. Op dit oogenblik, zal de tamelyk booge tem peratuur het ammoniaksulfaat redelijk snel doen nitrificieeren en opneembaar maken. Sommige voegen daar nog 50 kgr sodanitraat bij, dat ze op de sneden strooiën en met de eg inwerken. Der wijze zeggen zij, is de eerste ontwikke ling der plant meer verzekerd. William. Meermaals is er reeds gesproken en geschreven geworden over de personen in 1843,1844 en 1845 geboren en welke 18 frank moeten storten om het pensioen van 65 frank te kunnen genieten. Talrijk zijn de personen van dezen ouderdom die verwaarloosd hebben do vereischte stortingen te doen en die het zich berouwen. Velen telt men er ook die te arm waren om te kunnen storten. Van bier en daar en vooral uit Luxemburg zyn er verzoekschriften naar de Volkskamer gezonden om ten voordeele dezer personen wijzigingen aan de pensioenwet te vragen. De Commissie der Volkskamer heeft over die verzoekschriften een gunstig advies uitgebracht. Eenparig heeft Zy den wensch uitge drukt dat de Rogeeriug zoo spoedig mogelijk, de verschillige voorstellen Gij behoeft u niet voor dezen mijnheer te geneeren, riep zij Vernet toe hij is een goede vriend van ons. De ander wierp een argwanenden blik op Frans, die wijdbeens, met de handen in de zakken, naast zijn vader stond. Weet die oude vriend ook van de geschiedenis, die in uw vroegere woning is voorgevallen vroeg hij aarzelend. Dit voorzichtige polsen maakte Frans boos. Wat gaat u dat aan, of ik het weet of niet stoof hij op. Pas op, mijnheer, uw manier bevalt mij niet Vernet lachte minachtend. Dat spijt mij maar ik ben waarach tig niet gekomen om uwe gunst te verwer ven. Gij bevalt mij heelemaal niet. En luister goed, wat ik u zeg buiten in de straat zijn zes van mijne mannen. Ben ik binnen vijf minuten niet terug, dan komen ze hier binnen. Ik heb maar te fluiten en ze zijn er. Tot antwoord legde Frans de revolver aan. Waarom geeft gij het signaal niet vroeg hij kalm. Omdat ik geen opschudding wil ma ken. Ik ben gekomen met vreedzame be doelingen. Maak mijn boeien los, laat mij tien minuten met Lenz alleen en ik ga mijnen weg. Gij hebt niets van mij te vreezen. Frans veranderde van positie hij leek besluiteloos. tot wijziging der pensioenwet aan de dagorde der Volkskamer zou brengen. De pensioenwet dient in den zoo korist mogelyken tyd verbeterd te wor den, zegt het verslag der Commissie. Nu, naar 't schynt zou de Regeering een goed onthaal voorbehouden aan die voorstellen tot wijziging. En inderdaad, tydensde feestelijkhe den te Bergen ingericht om er de zege praal der catholieken op 24 Mei to vieren, heeft de heer Hubert, Minister van nijverheid en arbeid, betrekkelijk het ouderdomspensioen het volgende De ouderlingen in 1843, 1844 en 1815 geboren en welke de 18 frank niet gestort hebben zooals vereischt wordt, zullen niet met strengheid be- handeld worden, maar ook mits zekere voorwaarden zullen zij het pensioen van 65 frank verkrijgen. De pensioenwet zal ook gewijzigd worden ten voordeele der personen welke op 1 Januari 1901 meer dan 50 jaren oud waren, dus voor dezen ge- boren in 1846, 1847, 1848, 1849 en 1850. Het was te voorzien dat er voor de personen ook iets bijzonders zou gedaan worden. Dit zal weeral eene weldaad zyn van onze catholieke Regeering. Deze inlichtingen zullen voorzeker met genoegen vernomen worden. De Provinciale Baad van Oost- Vlaanderen heeft ondanks het hevig verzet der liberalen, doctrinairen en radikalen, eene toelage gestemd van 15,000 frank voor de hoogeschool van Leuven. Het is te hopen dat de overige pro vinciale Raden waar de catholieken in meerderheid zyn het voorbeeld van onzen Provincieraad zullen navolgen. De Provincie Brabant ondersteunt wel de god verloochende hoogeschool van Brussel en de Provincie Henegauw het rationalistisch weezengesticht van Uccle. Het einde van eenen blasphe- meerder. Uit La Croix wordt ge meld Talrijke en geloofwaardige per sonen zyn de getuigen geweest van dit wezenlijk roerend feit Te Saint-James-sur-Sarthe, op den - Gc moogt mij hier niet terughouden, noch mij geweld aandoen, vervolgde de policieman, toen hij zag, dat zijne woorden indruk schenen te maken. Ge moet u allen voor de policie schuil houden en als ge u vergrijpt aan een ambtenaar, dan is dat nog wat anders dan een armzaligen vod denraper de hersens in te slaan... En gij, jongmensch, riekt erg naar de gevangenis- lucht. Ik geloof, dat ik u wel achter de tralies heb gszien. Frans haalde de schouders op. Wat zou dat Heel veel, daar elke minuut, die ge mij hier ophoudt, het gevaar om ontdekt te worden grooter voor u maakt. De voormalige tuchthuisboef bromde nijdig en ging in een hoek met Sibylle be raadslagen. Van dit oogenblik maakte Vemet gebruik om snel eenige woorden te wisselen met Lenz. Ge kunt mij gerust vertrouwen, zegde hij. Ik heb wel gehoord, dat uw zoon uit de gevangenis is ontvlucht en dat gij verdacht wordt hem verborgen te houden, maar dat gaat mij niet aan. Of die brutale knaap uw zoon is of niet van mij heeft hij niets te vreezen. Ik ben enkel gekomen om te vra gen wat ge van den matroos weet, die Jozef Siebel heeft doodgeslagen. Lenz schrikte en keek hulpeloos naar Frans. Zeg eens bulldog, zoo nam de zoon het woord, eer gij onbeschaamde vragen Heilig Sakramentsdag, had een smid, zekere August RaHland, 55 jaar oud, er genoegen in geschept in grove bewoor dingen, de toebereidselen te laken der processie. Vervolgens klom hy op het taberna kel van eenen altaar welke men bezig was met optimmeren, rechtover eenen calvarieberg en daar riep hy tot het Christusbeeld Indien gij geen luiaard waart, zoudt ge mij hier af goofen. Op hetzelfde oogenblik viel de blas- phemeerder neder van eene hoogle van 4 meters en bekwam zulke er ge ver wondingen, dat hjj drie dagen later, na een vreeselyken doodstrijd bezweek. Dat einde van den smid Railland, die eenige jaren geleden van eene hoogle van 16 meters was gevallen zonder zich eenigzins te bezeeren, heeft in het land groote ontroering verwekt. Men neme ter hand het verslag van do werkzaamheden der Algemeeno Spaarkas, en men zie wat nut deze in* stelling teweeg brengt, vooral als men nagaat dat het meest de werkende klas is dio er van profiteert. Op 2.209,000 spaarboekjes, is een ge zamenlijk kapitaal ingeschreven van omtrent 284,000,000 frank, terwijl op de 329,000 overblijvende boekjes een dubbel zoo groot kapitaal ingeschreven is536 miljoen frank. Aan het hoofd staat het arrondisse ment Philippeville, met 461 boekjes op 1000 inwoners. Het arrondissement Antwerpen staat aan den steert, met 253 boekjes per 1000 inwoners. De grootste sommen worden gestort in het arrondissement Veurnedooreen 594 frank per boekje. Berekent men den uitslag over geheel het land, niet per spaarder, maar per inwoner, dan staat het arrondissement Virton hoogst, met 241 frank per inwo ner, en Antwerpen 't leegst, met 74 fr. per inwoner. Maar, te Virton zyn in evenredigheid niet zooveel herbergen, danszalen, schouwburgen, en andere middels om zijn geld kwijt te raken, als te Antwer pen en elders. BRANDWONDEN. Is bij brandwonden het vel nog onbeschadigd, dan bevochtigt men de pijnlijke plaats en strooie er keukenzout op er komen dan geen blaren en de pyn vermindert. doet, beantwoord dan eerst de mijne. Vernet, die het telkens onderbreken moede was, werd ongeduldig en dreigde zijne manschappen te roepen. Doch dit be rouwde hem spoedig Frans storte woedend op hem toe. drukte hem een prop in den mond en wierp, door Sibylle geholpen een vuil stuk linnen over zijn hoofd, zoodat hij gevaar liep te stikken. Hi, hi, hi, lachte vrouw Lenz. Dien hebben wij vast. In 't hok 1 Zij sleepten den ongelukkigen speurder in een hok, dat gesloten werd en waar ze hem aan zijn lot overlieten. De oude Lenz had hen laten begaan toen zij in de kamer terugkwamen, vroeg hij echter angstig Als daar buiten nu toch bulldogs waren. Kom, lafbek, luidde het minachtend antwoord van zijn zoon. Praatjes van dien vent. Hij heeft niemand achter zich. Maar om u gerust te Btellen, wil ik den neuB wel even buiten de deur steken en snuffe len. Binnen vijf minuten ben ik terug. Pas was hij de deur uit, of het oude wijf trok haar man naderbij en fluisterde Pas op, die iongen heeft ons gauw aan een touwtje. Hij is Blimmer dan wij en heeft een verduiveld harden kop. Lenz knikte toestemmend. Als hij achter al onze geheimen komt, zitten wij er onder. En dat gaat toch niet. Neen, dat gaat nist. De geschiedenis met Siebel kunnen 4*4 Volksfoppers. Als men de blauwe, roode en groene volksfoppers gelooven wil, dan is het logentaal te beweren dat er in Frankrijk godsdienst» vervolging woedt. Maar als er gelogen wordt dan doen het onze driekleurige tegenstrevers, want geen week gaat voorbij zonder dat er soms ongehoorde vervolgingen worden aangeklaagd. Ziehier nog een feit De Burgemeester van Beaumont-de- Lomagne, heeft het uitgaan der proces sies vorboden, onder de schijnheiligste voorwendsels die een laffe vrijmetselaar maar uitvinden kan. De Bisschop, Mgr Marly, hoeft daarop eenen brief tot den Maire gericht, waar hij, onder ander, in zegt Laat ons openhartig spreken, heer Burgemeester. Gij pleegt uwe slechte daad zelfs zonder moed, en gij poogt, naar 't schijnt, de verantwoordelijkheid te werpen op de slachtoffers uwer vrij- heiddoodende gril, gewagende van de - strijdlustigheid der catholieken. Maar gij zult niemand bedriegen. Wie toch zou kunnen gelooven dat een biddende processie strijlustig is, zelfs als ze opgeluisterd is door klaroenen, trommen en vaandels Neen, heer Btrgemeester, do catho lieken zijn niet strijdlustig, zij bemin nen den vredo zij vallen niet aan, zij verdedigen zich, en eilaas misschien te zwak Maar gy en-uwe politieke vrienden zijt vechtersbazen, zij die do klooster lingen verjoegen, binnen do kloosters braken, de deur der kerken verbrijzel den; de priesters uitplunderden, dB deoden beroofden, de vrijheid velban den Gij hebt u vrijwillig buiten de ca tholieke gemeenschap gesloten. Goed gezeid, Monseigneur. Mochten de catholieken, in 't algemeen, wat meer haar op hun tanden krijgen, en ia alle omstandigheden eensgezind optre den, hun zaken zouden in Frankrijk er niet te slechter om staan. Iedereen wenscht lang te leven, maar niemand wil als oud doorgaan. Het eerste wenscht men, uit genegen heid voor de wereldsche ijdel heden en uit vrees voor do dood; de reden van het tweede is te vinden in de gebroken die den ouderdom vergezellen, den mensch afkeerig maken en ten Taste van de anderen. Güizot. »*4 Petroolvlekken. Petrool- v lek ken verwijdert men uit gekleurde stoffen het best met pottenbak kersleem dat. tot een dikke brij met water gemaakt en op de vlek gelegd wordt. Nadat de vlek gedroogd is, borstelt men zo zorgvuldig af. wij hem niet verzwijgen ma* van het andere geen woord, hoor En luister eens wij moeten hier weg. zoodra wij met dien buil daar afgerekend hebben. Ja, in elk geval moeten wij weg, be vestigde Lenz verdrietig al was het alleen maar om dat vrome meisjewant die komt terug, daar kunt ge staat op maken. Frans kwam weer binnen. Alles kalm buiten. Wijd en zijd geen buil te zien. Nu vooruit er meê wat wou die zwarte van u Och, de zaak is, begon Lenz, ik moet als getuige voorkomen, wegens een doodslag. Een doodslag herhaalde Frans met zichtbare belangstelling. Hoe ging dat in zijn werk Vertel eens I Och, er valt niet veel te vertellen, hé Op n' avond kregen een paar jongens hier ruzie met elkaar, terwijl moeder en ik er bij zaten. Wij deden ons best, ze te scheiden, maar eer we het goed zagen, lag er een dood. Dadelijk daarop kwam de po licie, en wij poetsten zc natuurlijk alle maal. Zoo vonden zij alleen den doode en zoeken nog altijd naar den moordenaar. Is er dan geen mensch geknipt Neen, ze pakten er wel een, een matroos, doch die glipte hun weer door de Drie, behalve moeder en ik. En Nancy, voltooide Sibylle. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1