Vlaamsche Kermis, 2e% 3en, 9en en 10en Augustus. Donderdag 30 Juli 1908 5 centiemen per nummer 628le Jaar 4072 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST Zorg voor uwe Dochters. Heldin van het kwaad EEN EN ANDEit. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE «UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 29 Juli 190H. Wat een schip zonder stuur of kompas is, dat is een mensch zonder godsdienst, godsvrucht en geweten. Weerzinwekkend en beklagenswaar dig is een MAN, wien deze gewichtig ste goederen ontbroken hij leeft god deloos en moet bij het einde van zijn leven zeker tot zich zeiven zeggen Ik heb vergeefs geleefd ik heb myn leven verloren Maar by het harde gemoed van meni- gen man schynt dat mogelyk. Daarentegen is eene vrouw zonder godsdienst en vreeze Gods waarlijk een gruwel en zoo onnatuurlyk, dat zelfs lichtzinnige mannen zich daardoor teruggestooten voelen. Zulke vrouwen deugen voor niets zy verloochenen ook geheel hun hart. Meisjes en vrouwen van dit soort zijn intusschen gelukkiglijk zeldzaam het zijn geëmancipeerde, die op dwaal sterren gelijken. Trouwen zulke, dan is het ongeluk klaar. Het getal der meisjes, die in hunne jeugd niet tot practische huisvrouwen zijn opgevoed wordt echter langzamer hand grooter. Juist om deze reden zijn zoovele huwelijken niet gelukkig; want het verdiende loon van den man wordt op onverantwoordelijke wyze vermorst. Daarom vreest menige onzichtige jonge man te huwen, omdat hij moet vreezen, wel is waar eene vrouw, maar geene huisvrouw, geene verstandige echt- genoote, geene practische opvoed ster der kinderen te krijgen. In dit opzicht doen niet enkel gezin nen van ambtenaren en vele meisjes kostscholen heel verkeerd, ook ons werkersleven, dat zoovele meisjes helaas reed bij hun 14 jaar beginnen, sticht in dit opzicht veel kwaad En de gevolgen blijven dan ook niet uit. DOOR EUG. LEEK. 34e VERVOLG. Gij kom dan gij schertst. Wij zullen er maar kort spel mee maken. Gij wilt niet zeggen wie gij zijt, ik zal u dan zeggen. Maar gij weet dat ik voorzichtig ben van nature daarom draag ik dit altijd bij me. En deze laatste woorden uitsprekende, toonde zij eenen kleinen zakrevolver met zes schoten, een oprecht juweel, belegd met zilver. Zij vervolgde En alhoewel ik overtuigd ben dat ons niemand hoort, wil ik niet hardop spreken om u dit te zeggen... En den man, die voor haar stond, onbe vreesd naderende, (luisterde zij hem eenige woorden toe, die hem wit deden worden als een lijkdoek en schielijk achteruitgaan, terwijl hem een zwakke kreet ontsnapte. Wie heeft u dat gezegd riep hij onstuimig. Gij hoeft het niet te weten, antwoord de zij met de grootste bedaardheid. Ver neem daarbij, dat ik, buiten het bewijs uwer gevangenschap, datgene van uwen De meisjes leeren flan ook niet was- schen of koken, kortom, zy leeren het huishouden niet behoorlijk besturen. Wat is echter een werkmansgezin, waarin het de jonge vrouw aan deze noodzakelijke huishoudelijke kennis ontbreekt, waardoor de woning zindely k en aangenaam, de spijzen smakelijk en voedzaam en de inkomsten van den man door wys gebruik verdubbeld worden Daarom verdienen de volgende korte regels voor de opvoeding der meisjes zoowel in arme als in rijke huisgezin nen, de volle aandacht Geeft uwe dochters eene behoorlijke school kennis. Leert hen voedzame spijzen koken. Leert hen wasschen, strijken, stoppen, hunne eigen kleeren maken Leert hen brood bakken, en dat eene goode keuken veel uit de apotheek spaart. Leert hen, dat een frank 100 centiemen waard is en dat slechts degene spaart, die minder uitgeeft, dan hij ontvangtdat echter allen, die meer uitgeven, noodzakelijk moeten arm worden. Leert hen begrypen, dat een betaald katoenen kleed schooner is, dan een zijden indien men schulden heeft. Leert hen, dat een rond, vol gezicht meer waard is, dan vijftig teringachtige schoonheden. Leert hen goede, sterke schoenen dra gen. Leert hen inkoopen doen en nareke nen, of de rekening ook uitkomt. Leert hen, dat zij hunne gezondheid en zelfs schoonheid door sterk inrijgen slechts kunnen bederven. Leert hen zelfvertrouwen, zich zelf helpen, werkzaamheid. Tracht hun de waarheid aan het verstand te brengen, dat een rechtschapen ambachtsman in hemdsmouwen en met een voorschoot meer waard is, dan een dozijn modern gekleede en voorname dagdieven. Leert hen, indien gij geld daartoe hebt, ook muziek, schilderen en fraaie handwerken, maar deukt er altyd aan, dat het bijzaken zijn. Brengt hun aan oorsprong bezit... Wees echter gerust, het hangt slechts van u af dat ik u helpe of be- strijde. Maak er een einde aan wat wilt ge van mij wat moet ik doen om u aange naam te zijn Laura de Dak huwen en mij helpen om de vrouw te worden van baron van Sange. Wat het eerste punt aangaat, moet ik u antwoorden wat ik reeds aan iemand anders geantwoord heb dat huwelijk hangt niet van mijnen wil af. En voor het- gene de verbintenis betreft, welke gij be oogt, dit ontwerp schijnt me al even ge waagd. 't Is slechts in romans dat men onderwijzeressen met de vaders barer leer lingen ziet trouwen. Ongeloovige Thomas men ziet wel dat ge mij niet kent. Gij hoeft slechts vast te willen, slechts mijne onderrichtingen te volgen om de echtgenoot der erfgename te worden, want tot hiertoe is zij toch nog erfgename. Denkt gij dan groot voordeel uit dit huwelijk te trekken Ja en neen... En zie, ik wil wel eens oprecht met u zijn. Ik haat die Laura, en ik kan me niet beter wreken op haar, dan met haar eenen veroordeelde tot echtgenoot te schenken... En nu tot ziens, ik spoed mij naar de studiekamer, terwijl ge den baron zeker gaat groeten. Na een half uur onderhoud met baron het verstand, dat wandelen gezonder is dan rijden, en dat wilde bloemen heel schoon zijn voor hen, die ze beschouwen. Leert hen schyn verachten en dat, als men ja of neen zegt, men het ook wer kelijk zoo moet meenen. Maakt hun duidelyk, dat het geluk in het huwelijk noch van uiterlyk vertoon noch van het geld van den man afhangt, maar alleen van karakter. Hebt gij hen dat alles geleerd, en hebben zij het begrepen, laat hen dan, als de tijd gekomen is, gerust trouwen, zij zullen hun weg dan wel vinden Hulpgeld voor de hoogeschool van Leuven. In'zijne zitting van Vrijdag heeft de Provincieraad van Limburg eenparig een jaarlijkse!» hulp geld van 2000 fr. verleend aan de hoogeschool van Leuven. Het voorbeeld van Oost-Vlaanderen wordt nagevolgd Fanatiek Hier een staalte van echten fanatieken godsdiensthaat Te Antwerpen zyn de liberalen en socialisten meester van 't Stadhuis. Nu, verleden dynsdag had de vergadering van den gemeenteraad plaats Ziehier hoe deze heeren hunne genegenheid voor den catholieken Godsdienst betoonden 1° De protestansche kerk vroeg eene stadsbijdrage om herstellingen aan het dak barer kerk Aangenomen 2° De catholieke St-Mamberlus-kerk vroeg eene stadsbijdrage om herstellin gen en bijbouwing aan hare Kerk Verworpen Ziet ge nu, lezers, die helsche schyn- heiligheid der liberalen. Haat voeden ze enkel en alleen tegen de Catholieke Kerk. De Catholieke Kerk bestrijden ze en de protestansche werken ze in de hand Hoe fanatiek van Sange, verliet Frederik van Borluit het kasteel om terug naar Rakelvee te wan delen. In een der lanen van het park voortstap pende, zag hij Laura de Dak en Joris Zoet berg samen naar hem toekomen. Hij verborg zich in het gebladerte en hoorde het meisje, bij het afscheidnemen, tegen den schilder zeggen Haast u het geheim, dat achter die ongelooflijke samenspraak verscholen zit, te ontsluieren, want eer zal ik geenen stond rust genieten. Wees bedaard, mejuffer, antwoordde Zoetberg, 't zal niet lang aanloopen of dat geheim zal ontsluierd wezen, gelijk het andere, ik beloof het u. Zou het over mij zijn, dat ze spreken vroeg Frederik zich af Voorwaar, die ellen dige kladschilder wordt gevaarlijk. Daar moet een einde aan komen. Hij is alleen, hij zal langs de oude kaBtanjeboomen voor bij komen. Ik kan daar nog voor hem zijn... Maar een wapen III. Frederik van Borluit liep in allerijl naar het kasteel, sprong zijne kamer binnen, greep er een revolver die aan den muur hing, en snelde het pad over dat hem recht naar het dichte boschje boomen moest lei den, waar Joris Zoetberg zou voorbijkomen in het naar huis gaan. Tegen de oorlog. Tien duizend socialisten in drij vergaderingen samen gekomen te Berlijn, stemden het vol gende besluit Marokko. Macedonië en Klein-Azië kunnen nooit belang hebben voor de eer of de nationale belangen van Duitschland, daarom noodigen wy het gouvernement uit eene koelbloedige M en weldoordachte politiek te volgen. en krachtig te werken tegen de oor- logzuchtige aanhitsingen van eenige onverantwoordelijke politiekers en eene noodzakelijke vermindering van n de bewapeningen te lande en ter zee voor te bereiden door eene overeen- komst met Frankrijk en Engeland. De Duitsche roodjes zijn in de waar heid, als ze zeggen dat de oorlogen en omwentelingen veelal verwekt worden door politiekers zor.der eenige verant woordelijkheid over hun doen en laten. Maar gaat het bij de roodjes aller landen dan niet lijk bij de groote poli tiekers Worden de straat opstooten, de werk stakingen, die oorlogen in 't klein zijn, niet meest altyd verwekt en aangebla zen door roode leeperikken die zich weten schuil te houden Die jannen weten het altijd zoo aan boord te leggen dat de menschen die ze hadden aangehitst de gebroken potten betaalden en zij integendeel er voordeel en profijt wisten uit te trekken. Wie heeft er ooit Anseele, Vandor- velde, Grimard, Destrée, enz., aan het hoofd van straatopstooten gezien Niemand Terwyl de aangehitste werkstakers aan 't manifesteren, aan kabaal maken ter straat waren, stond er wel dan een roode chef aan 't hoofd Wel neen, zij oordeelden het voorzichtiger 't huis to blijven en met andere roode vriendjes een glaasje te drinken. Handel met Nederland. Onze handel met Nederland was in de eerste helft van dit jaar zeer belangrijk. Zoo- Maar toen hij ter plaatse was, begon de graaf, wiens woede intusschen merkelijk bekoeld was, na te denken over de moei lijkheid en gevolgen van den ontworpen moord. Hij zei in zich zeiven, dat er voor zeker eene betere gelegenheid zou komen, toen hij een gerucht van stappen vernam. Er volgde een schrikkelijk oogenblik van verwachting voor hem, en 't was of een steen van zijn hart viel, toen hij eenen ver moeiden orgeldraaier zag aankomen, die, aangetrokken door de frischheid van het oord, in de schaduw der boomen op het gras ging zitten. Frederik stapte langs denzelfden weg terug naar het kasteel. In het park gekomen, zag hij Laura met een boek in de hand op en af wandelen, en hij ging haar tegen. Ha sprak het meisje, ik dacht dat wij u van den geheelen dag niet meer zou den gezien hebben. Gij gaat reeds zoo vroeg uit. Waarachtig, neel, men zou zeg gen, dat gij ons vluchten wilt. Beste Laura, antwoordde hij en hij trachtte zijne stem zoo zacht mogelijk te maken, ik beken dat mijn gedrag u, sedert mijnen terugkeer alhier, zonderling moet geschenen hebben. Maar wie heeft daar schuld Gij alleen. Hoezoo I Wat heb ik u dan gedaan Ge zijt niet toegevend genoeg geweest voor zekere verkeerdheden, welke gij nog- tans mocht verschoonen, dewijl ge wist wel de invoeren als de uitvoeren waren aanmerkelijk hooger dan in hetzelfde tijdperk van vorige jaren. Inde eerste helft van 1908 werden verzonden uit Holland 552,623,122 kilos koopwaren tegen 528,591,605 k. in de eerste helft van liet vorigo jaar, dus eene vermeer- doring van ruim 24 millioen kilos. Onze invoer had eene waarde van 146,610,000, tegen 140,733,000 in 1907. Vooral van belang was do handel in vee en paarden, in steenkolen, hout, graan, erts, ijzerwaren, steenen, visch, groen ten. België zond in de eerste helft van dit Jaar naar Holland 1 milliard 3,366,251 kilos koopwaren, tegen 980,770,134 kilos in 1907. De invoer uil België is dus dubbel zoo groot als do uitvoer. De uit gevoerde goederen hadden eene waarde van 142,829,000 fr. tegen 141,829,000 fr. in 1907. België zond ruim 173 millioen kilos steenkolen, 51 millioen kilos meststof fen, 87 millioen kilos granen, 282 mil lioen kilos metalen, 158 millioen kilos steenen en 24 millioen kilos suiker. De uitvoer van graan, meel, lood, chemi sche stoffen was grooter dan in 1907, dio van caoutchouc, katoen, linnen, glaswerk, gemaakte kleeren en alkooli- sche dranken was lager dan het vorige jaar. Hoeveel de mensch verobberd. De Engelsche stalistieker, M. Everel, heeft aan de koninklijke maatschappij de volgende berekoningen mcögedeeld Ken mensch met gezonde maag en gewonen eetlust heeft, wamieer hij 70 jaar oud is geworden, een gewicht aan voedsel verobberd dat gelijk slaat aan 1280 maal het gewicht van zijn eigen lichaam, dus 53 tot 54 duizend kilogr. voedsel en daarenboven 51,000 liters drank verbruikt. Deze berekening geld echter den ma tigen mensch de lekkerbekken en de dronkaards verbruiken echter een schrikwekkende hoeveelheid voedsel en drank. wat al smartelijks ik heb moeten doorstaan. Ja, ik was ziek, zeer ziek toen ik hier kwam, en ik ben nog niet genezen. Uwe onverschilligheid doet me wanhopen. Mijne onverschilligheid Hoe wilt ge dan, dat ik mij te uwen opzichte gedrage? Gij acht mij niet meer, gij zijt de zelfde niet meer voor mij, die ge voor mij waart, gedurende mijne afwezigheid, en dat maakt mij diep ongelukkig. Frederik Frederik riep Laura uit, welke rol speelt gij dan Ha, ik begrijp, ge zijt zeker met mevr. d'Aulneux in onmin geraakt. Het venvondert mij, Laura, dat eene vrouw van veratand als gij één enkel oogen blik aan de oprechtheid heeft kunnen ge- looven van de coinedie, die ik gespeeld heb want het was immers eene gekke komedie. Weihoe, gij hebt dan niet opge merkt, dat al mijn gevlei ten opzichte dier vrouw slechts uit berekening geschiedde... Ik had altijd hooren zeggen, dat de ja- loerschheid een middel is om uitgedoofde liefde opnieuw te doen ontvlammen of de bestaande liefde aan te vuren, en ik heb het willen gebruiken... Doch het oogenblik is gekomen om u de waarheid te bekennen, ja, Laura, ij bemin u onuitsprekelijk, en indien ge mijne gezellin niet worden wilt, keer ik terug naar Oost-Indië om er den dood te zoeken. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1