Vlaamsche Kermis, 2"*. 3en, 9 en 10 Augustus. Zondag 2 Augusti 1908 5 centiemen per nummer Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. 62sle Jaar 1075 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST Misdadigheid bij de Jeugd. STANHOPE Steiging der Belgische rent. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is: tweemaal ter.week voor de Stad 5 frank met, den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van cl© Putte-Goosseng, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUU ÉfttJiUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet "teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ton bureele va:i dit blad. Aelel, 1 Augusti 190H. Een hoogst te betreuren daadzaak is voorzeker de schrikbarende toeneming in vele landen der misdadigheid by de jeugd. En-de oorzaken Onbetwistbaar het alcolism, het gemis aan godsdienstig onderwijs, het zeden bederf, den ondergang van 't familie leven. 't Is vooral in Frankrijk dat alle godsdienstig gevoel by de jeugd wordt uitgedoofd. De jeugd groeit op. zich slechts bekommerende met de bevredi ging van overal aangevuurde wulpsche driften, terwijl de volwassene de fortuin najaagt zonder zich soms om de afkeur- lijkste, de schandaligste middelen te bekreunen... Genieten Altijd genieten Ziedaar 't ordewoord. En 't familieleven Op vele plaatsen behoort het tot den verleden tijd. Maar geen wonder het buitensporige genot, het zedenbederf door woord, schrift, tooneel en afbeeldsels verspreid, heeft het vernietigd Dit alles zijn de kenteekens, van het diep zedelijk en lichamelijk verval van een groot gedeelte van 't Fransche volk, verval, dat nog verergeren zal ten ge volge der misdadigheid die bij de opko mende geslachten bestatigd wordt. En onder dit opzicht willen wij 't vol gende meêdeelen waarop wy de ernstige aandacht inroepen De Lectures pour Tous heeft eenen artikel afgekondigd getitteld Les Cons- crits du Crime, en waarin gehandeld wordt over de misdaden in Frankrijk door minderjarigen bedreven De misdaad stijgt alom, zoo wordt i er daarin gezegd. Waar die stroom van modder en bloed zal gestremd worden, wie weetDe policic heeft de handen vol. Uit een verslag ver- schenen bij het ministerie van justicie, blijkt dat, in vijfjaar, het gerecht zich heeft moeten bezig houden met over do 50,000 misdaden meer, bij in vorige jaren.... de Amerikaansche detective. 26e Vervolg. Frans keek naar het nog vast slapende meisje. Wat deed die er bij Die lag in een hoek tusschen de lompen en ik moest ze meesleepen, zoo'n roes had ze verzekerde Sibylle. Frans lachte ruw. Nu, als ge dat gedaan hebt, is er zeker wel veel aan haar gelegen. Dan zijt ge mis, jongen, viel Lenz in. Zij is een blok aan ons been. Om haar moeten we ook hier weg, omdat ze die gekke zuster hier heeft gebracht. Met haar dronkenschap hitst zij overal de speurhon den op ons af. Neem haar dan niet mee Dat gaat niet, protesteerde Sibylle. Dat ding.... Weet te veel, hé grinnikte de sluwe zoon. En daarom giet ge haar brandewijn in de keel, opdat ze haar bezinning kwijt raakt. Het wijf ontkende dit niet. Anders zijn we niet zeker voor haar. Bedenk eens, of ze u ook geen nadeel kan doen. Ge hebt gelijk, oude riep Frans levendig. Die meid is gevaarlijk. Als die Hot vreeselijksle van al is, dat hot getal misdaden zoo benauwelijk aan- groeit onder de jeugd. Op 271 moor- den, gepleegd in 1905, waren er 65 begaan door minderjarigen... Op 168 sluipmoorden, 63 op 171 verwon- dingen welke de dood bijbrachten, 27 op 12 vadermoorden, 5 begaan >i door minderjarigen. De bevolking a ingezien, de misdaden begaan door minderjarigen, overtreflen op angst- wekkende wijze, deze door meerder- jarigen bedreven. 'i Onder de Fransche jeugd, waren er minderjarige misdadigers, sedert 1830, te welen 6,979 in 1840 13,950 in 185019,684 in 1870 23,319 in 18S0 27,300 in 1890 30,445 in 1900 o 31,441 in 1904. Meest al deze jonge misdadigers, a waren eens kinderen, wiens oudcr- gang bewerkt werd door de verlaten- heid op straat en het verkeer in slecht gezelschap. Nu heeft men er nog de school bij Verbazend groot ook. is het getal i) jongens die het ouderlyk huis ont- n vluchten en leven als oude zwervers, nu eens slapend in huizen welke in opbouw zijn, in zandgroeven, onder bruggen, in schuren. En het gevolg f Geone opvoeding, geen toezicht de lokduivel van genot, van vrijheid, de booze neigingen, aangehitst door zoo- gezeide volksuitgaven over misdaden en losbandigheid. En 't is inbreken, stelen, moorden.... Het spreekwoord zegt, dat éène rotte vrucht, cene heele mande goê vruchten kan bederven. Op aanhitsen i) van eenen of anderen jongen schelm, die op den weg der misdaad reeds een einde vooruit is, richt het jong volkske a zich in tot benden, welke ware be- roepsvereenigingen der ondeugd wor- den Men begrijpt wat er komt, uit de bijeenkomst van wezens die als 't ware wedieveren in boosheid... Knapen van dertien, veertien jaar. willen leven als de grooten. Het geld verkregen door roof en diefte, wordt in slechte huizen verbrast. Het eer- a ste groot werk is eenen revolver a te koopen, en hem eens te probee- ren op den eersten den besten voorbij- a ganger. Losbandig, lui en boos in d'hoogste mate, zijn die jonge bond- gasten rijp voor de ergste misdaden. Laat eene gelegenheid zich aanbieden, en men zal zien waartoe zij in staat zijn.... babbelt, dan ben ik er bij. Er schiet niets over dan haar stom te maken. Ik ben geen slechte kerel, maar ieder is zichzelf de naaste. Moet dat vroeg Lenz angstig. Laat die zaak maar aan mij over, zegde Fran6, op een toon, die geen tegen spraak toeliet Weet gij een schuilhoek Sibylle knikte. Nu, dan is het kinderspel. Gij gaat vooruit en ik volg met die meid. Als we aan de rivier zijn, blijf ik wat achter en daarna tref ik u weer alleen. Sibylle grinnikte. Zij begreep. Maar wat doen we met dien daarbinnen vroeg Lenz. O, dien laten we hier, besliste de zoon. De oude protesteerde daartegen, doch de zoon zette zijn wil door. Een doode buil, zegde hij. zou ons meer last geven dan een levende. Wij zou den de heele policie op den hals krijgen. Eer wij weggaan, brengen we hem in deze kamer daar mag hij blijven liggen tot iemand hem losmaakt. Lenz en zijn vrouw gaven toe zij had den al gemerkt, dat het niet goed was hun zoon door tegenspraak te prikkelen. In stilte echter waren zij het er over eens den gehaten detective achter den rug van Frans nog een poets te bakken. Tegen middernacht rukten zij uit met stille trom. Lens en zijn vrouw gingen een eind vooruit hen volgden hun zoon en het By jonge misdadigers, is nog eenen trek te bespeuren zij willen, in het plegen van misdrijven, bewonderd worden Het gebeurt zelfs meer dan eens, dat deze ellendelingen, welke een anders leven niet ontzien, zich a beroemen op hunne handigheid Te Pantin, bij Parijs, had de veerticn- jarige misdadiger S.... eene wedding i) aangegaan, dien avond zes slagen te d slaan. Toen men hem aanhield, had hij reeds vier voorbijgangers neêrgeste- ken. o Akelige toestand voorwaar En geen maatregelen worden door do Fransche Overheden genomen om die schandaden te keer te gaan In plaats van te beteugelen gaat men maar altijd voort de jeugd te verderven door een god verloochenend en ongods dienstig onderwijs. En zeggen dat moesten de liberalen en socialisten hier meester zijn wij dit alles weldra zouden te betreuren heb ben, want hoe dikwerf hebben zij het niet over de daken uitgebazuind dal Frankrijk ons voorbeelden geeft die hier te lande moeten nageleefd worden De Moniteur des Intéréts Matériels schrijft n Hebt gij bemerkt hoezeer de markt van de Belgische Rent, 3 per cent, ver stevigd is en regelmatiger is geworden, sedert dat de twisten der binnenland- sche politiek zich met onze renten niet meer bezig houden De 3 per cent staat aan 95 en er zijn nog koopers die zich lot hiertoe onthou den hebben te koopen en de beweging van trage herneming bevorderen. Men zal wellicht zeggen dat deze koo pers terugkeeren tot de Belgische rent omdat de cskomple en overdraag-taks gedaald is en dat men in de banken maar moeilijk een voldoende interest kan aantreffen om te wachten. Deze beschouwing heeft eenigen grond, maar zij wordt vergoed door dit ander gekend feit dat er omtrent voor 150 millioen franks schatkist-bons in om loop zijn, en dat eene consolidatie zal noodig worden hetzij door eene alge meisje, dat nog half bedwelmd was. Dicht bij de rivier week Frans zijwaarts af en zoodra hij zich overtuigd had, dat zijn ouders hem niet meer konden zien, liep hij sneller voort, het meisje half dragend in de richting van het water... Vernet bevond zich intusschen in de meest hulpelooze positie Hij kon zich niet verroeren, noch om hulp roepen, noch iets zien. Hij was buiten zichzelven van woede en angst. Ongeveer twee uren na zijn gevangen neming werd hij door zijne vijanden uit het hok in de kamer gesleept doch niemand sprak een woord tot hem hij merkte alleen, dat zij spoedig daarna allen het huis ver lieten. Het was lang voorbij middernacht, toen Vernet sluipende voetstappen meende te hooren. Hij vergiste zich niet. Iemand fluis terde met een tweeden persoon dan voelde hij plotseling taBtende handen aan zijn lichaam. Goede hemel hij werd beroofd. Ze ontnamen hem zijn horlogie, zijn porte feuille, zijn gouden hemdsknopjes, alles in het diepste zwijgen. En toen hoorde hij een geluid dat zijn bloed deed stilstaan. De schurken staken een steksken aan en pas waren zij weg of een brandlucht zegde hem, welk gruwel stuk ze hadden begaan. Hevige onteltenis verlamde zijn denkvermogen. Wat zou ei gebeuren als hem niemand te hulp kwam Reeds zwijmden zijn zinnen... Brand I Brand klonk het buiten. De meene leening. hetzij door verkooping van Schatkistbons op de Beurs Het is daarom dat wij zeggen dat de rente niet meer sou gestegen zijn indien de politieke dagbladen voortgegaan waren met zich met den koers bezig te houden. Wat kaakslag voor de blauwe, roode en groene schrijvelaars Zij bazuinden op alle toonen uit dat de daling de schuld was der Gatholieke Regeering en dat het te voorzien was dat die daling nog erger zou worden. Velen geloofden lint en waren zoo ongerust dat ze dadelijk hunne Belgische waarden verkochten en ze verloren geld. Nauwelijks was de kiezing achter den rug of de driekleurige schrijvelaars zwegen over de Belgische rent, wol wetende dat ze gelogen en bedrogen hadden. Het vertrouwen komt terug en dade lijk stygt de rent. Wie is er dus de schuld dat dezen die hunne Belgische rent verkochten verlies ondergingen 1 De blauwe, roode en groene schrijve laars die uit politieke berekeningen logen lijk ketters in de zaak der Belgi sche rent. Dat zij die geld hebben verloren, het wel onthouden wie hun schandelijk misleid heeft I GODVERLOOCHENAARS. Dal de overgroote meerderheid der roodjes en vooral de groote chefs, god- verloochonaars zijn lijdt geen den min sten twijfel. Wie zijn gebuurte overkijkt, ziet de gansche wereld, zegt de spreuk. Nu, wie hier te Aalsteens rondkijken wil, zegge ons hoeveel roodjes er nog ter kerke gaan. Zou men er ons een dozijntje kunnen aanwijzen Wij ge looven het niet. Maar dit belet toch niet dal de roode drukpers gedurig uitba zuin! dal zo geene vijanden zijn van God en Godsdienst. Honderden bewijzen zouden wij kun nen aanhalen die aantoonen dat de rood jes schijnheilig liegen en bedriegen. Niet langer dan Zondag 11 26 Juli troffen wij een bewijs te meer in Vooruit aan dat de roodjes godverloochenaars zijn. Alles wat over de Godheid door de christelijke leering wordt voorgehouden vlammen lekten aan het vergane houtwerk van het oude huis en breidden zich uit met razende snelheid De overige bewoners van het huis vluchtten men verwonderde zich, dat die van de eerste verdieping zich niet lieten zien. De brandweer was spoedig aan het werk, maar scheen aanvankelijk niet veel tegen de vlammenzee te kunnen beginnen. Plotseling drong een man uit de toe schouwers naar vorenhij goot een emmer water over zijn kleeren en waagde zich, niet lettend op het waarschuwend ge schreeuw der omstanders, moedig in het brandende huis. In ademlooze spanning waren aller blik ken op de voordeur gericht. Reeds stortte op sommige plaatsen het dak in daar verscheen de dappere redder, gebukt onder den last van een mensch, die tot verbazing der toeschouwers aan handen en voeten gebonden was. Men haastte zich, de boeien los te maken en hoewel hij eenige oogen- blikken er uiizag als een doode, herstelde hij zich ras Toen hij tot zichzelven was gekomen, wenkte hij een policieagent en verwijderde zich, op diens arm leunend. Voor zijn redder, die door de menigte met 8tormachtigen bijval was toegejuicht, had hij geen woord van dank. Verontwaardigd over deze handelwijze, zag het volk hem na toen men echter den dappere zocht, die zijn leven voor een ander gewaagd had, was ook deze ver dwenen. en onderwezen zijn, volgens 't rood orgaan, dwaze en bovennatuur- n lijke vertelselen. n Kan men nu 't bestaan der Godheid op schandaliger wijze loochenen En dan zouden ze geene gezworene vijanden zijn van God en Godsdienst WIJ zouden willen dat God ons mirakels doe zien, om ons in het geloof te bevestigen maar wat grooter mira kel kan Hij ons geven dan de bekeering der wereld en de voortplanting van het geloof Boürdaloux. Vergeet uw paard niet bij heet Weder. Stelt het niet bloot aan de hevige zonnehitte tracht altijd wat schaduw te vinden. Vermindert de vracht bij groote hitte. Laat het van tijd tot tijd eensdriDken. Vergeet niet zijnen kop te wasschen met frisch water. Geef nooit brandewijn aan uw paard en drinkt hem zelf niet. Als ge bemerkt dat uw paard afgemat is, laat het een half uur rusten. In buitengewone gevallen is 't noodig ijs op het hoofd ti! leggen of de borsl met ijskoud waler Ie wasschen, om den warmtegraad te doen dalen. Vloekt nooit legen uw paard. Het is een gevoelig schepsel en liet gevoelt zoo wel de slagen met de tong als die mot de zweep Een liberaal orgaan, de Gont- sclio Flandre libérale schreef eens dat, zonder de socialisten, België reeds lang zou zijn verlost van "t catholick Ministerie. Hoe spijtig toch La Flandre zou kunnen gelijk hebben. Immers waren zij die nu socialisten zijn liberalen gebleven, i a. w., hadden de liberalen geen haantjes vooruit en socialisten gekweekt, dan zouden zij natuurlijker talrijker zijn gebleven. En wat meer is, tal van oud-liberalen zouden, uit schrik voor 't roode spook, de doctrinaire partij niet ontvlucht zijn om zich bij de calholieken en onafhau- kolijkenaan Ie sluiten. Dus nog eens grootere gelalsterkle Wat er dan van zij de socialisten beslaan en hel zullen de liberalen niet zijn die ze van 't politiek tooneel zullen doen verdwijnen, maar hoogst tv'aar- scliijnelijk zullen bel de blauwen zijn die er. door de roodjes zullen van weg gevaagd worden en dit met klank. XVIII Diepe droefheid cn somber zwijgen lag op de villa Burton alle vensters waren ge sloten en de heer van al die prachtige ver trekken, vol kostbaarbeden, rustte in de enge ruimte van het graf. Lea was zeer gedrukt en dubbel onge lukkig, wijl zij zich zoo grenzeloos verlaten gevoelde. Haar man dood, het kind, on danks alle navorschingen, niet te vinden, en haar zwager, die in deze donkere dagen haar steun had moeten zijn, hield zich vijandig van haar verwijderd En thans juist begonnen de vreeselijke menschen, die hare rust verstoorden, zich weer te roeren. Pas enkele uren geleden had de meid haar weer een dier boodschappen gebr cht, welke haar steeds angstig cn opgewonden maakten. De inhoud -an het vuile stuk papier had haar geheel vernietigd want het bevatte eene bedekte aanklacht, zoo verschrikkelijk, zoo ongehoord, dat haar bloed vcrBtijfde bij de gedachte. Wij hebben vijf dagen op u gewacht, zoo stond er als gc overmorgen niet bij ons komt, zal de policie vernemen, dat gij juist weet, wie Jozet Siebel doodde. Wij wonen in dc Wallstraat, io. n Op dezen nieuwen aanval van hare pijni- gers was Lea niet verdacht geweest VVel had Stanophe haar gezegd, dat zij niets te vreezen had en alle eisch onbeantwoord De cartels tusschen liberalen en socia listen zijn het eerste bedrijf dier wegva gen j. 't Zal geen jaren meer duren of de liberalen zullen te kiezen hebben: ofwel gedwee de roode vod volgen ofwel naar denpolitieken dieperik. Imraorsde roode pacha Ansoelc heeft hel aan do liberalen voorzegd Gc zult de roode vlag volgen zoo ge nog iels wilt zijn Dat de Priesters ia hunne kerken blijven zoo hoort men do liberalen en hunne bondgenooten gedu rig lareeston. Neen, de priesters moeten niet alleen iu kunne kerk blijven. Als liet hei! der zielen op 't spel slapt, zelfs als er stoffelijk wolzijn to heherti- gon valt met liet oog op geestelijk voor deel dan is «le plaals van den priester daar waar. goed to doen is, 't zij door stichten van gilden, vak vereenigingen, enz. onz T gei»© de E. H. Notennan, Zondag, in zijne red -voering ter Feest zitting van den Catholieke Werkraans- kririg, deed uitschijnen. En inderdaad, hoe zouden de gilden, do instellingen van onderlingen bijstand, hoerengilden, pensioenkassen, vocver- zekeringen, geilenbonden. syndicaten van allen aard, muziek- en zangmaat- schappijen, tooneel kringen, deze laat stee v ooral op deil builen, vooruitgaan, groeien en bloeien zonder hel kracht dadig optreden,zonder dezolfopofT-remle bemoeiingen van de Priesters Neen, er is geen enkel vak 't welk door don onvermoeibaren iever dor Priesters niet word aangeval neen, geen enkel veld dat door 'hunne toewij ding. door hunne onafgebroken werk zaamheid niet wordt bevrucht. En dit welen do liberalen en socialis ten, roode en groene, en ziedaar waarom zi j g'.'durig legen de priesters uitschie ten gelijk ware helhonden, ze beliegen, zo bespotten, ze lasteren om zo bij 't volk hatelijk le maken HET LEVEN is een veldlochl, waarin zelfs de geringe soldaat eer.e grooto rol speelt. Gij zelf, wie gij ook zijl, kunt voor de algemoenc beschaving en veredeling der menschen evenzeer en evenveel verrichten als de grootste mannen. AANWERVING. In September eerstkomende, hebben een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen plaats voor hetaanwyzeii van 212 caiididaten tot de bediening van ORDBKLERK hij liet Beheer van Spoor wegen en bij het Beheer van Posterijen, voorde helft Ie verdoelen tusschen de heide examens. Wie de voorwaarden van toelating lot die examens verlangt le kennen, ze de berichten die in de spoorwegstatiën en in de post- en telegraafkantoren aange plakt zijn. Aauvragen voor eene bediening moe ien uiterlijk op 10 Augustus 11)08 hij het Departement inkomen. moest laten maar niettemin kon rij hare vrees over dit dreigement niet meester worden. Wat moest zij doen Zij peinsde en het werd haar steeds be nauwder om het hart. De eenzaamheid werd haar ondragelijk en ze besloot naar hare vriendin Winnie te gaan. Winnie wier opgewekt temperament slecht voegde bij de sombere stemming in huis was naar dc orangerie gevlucht Daar zat rij in een schommelstoel, een geopend boek op haar schoot. Zij las echter niel, maar mijmerde. Toen Lea binnentrad, wilde zij haastig uit hare gemakkelijke houding opspringen. Doch Lea hield haar terug en ging naast haar zitten. Ik voel mij zoo eenzaam, Winnie, begon zij op vermoeiden toon hier is het wel wat vriendelijker. Ik wilde u over iets spreken, maar ge moet mij beloven cr over te zwijgen tegen anderen. Natuurlijk, zegde het meisje oprecht, wat hindert u Ach, Winnie, ik heb een vreeselijk geheim, en gij zijt de eenige wie ik bet durf vertellen Gc zult het bijna niet kun nen gelooven. Wat is het vroeg Winnie gespan nen. Zij hief plotseling luisterend het hoofd op 't Is of ik geruisch hoorde. Doch alles kleef stil. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1