Vlaamsche Kermis, 9 en 10en Augustus. Donderdag 6 Augusti 1908 5 centiemen per nummer 62*" Jaar 4074 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST )e liberalen het kiesrecht. eldin van het kwaad Het begint zich af te teekenen in Frankrijk. EE IX MXAXbEli. DE DENDERBODE. it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes mden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving ligt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- gen zijn ten laste van den schuldenaar. en Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosseng, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE tSUUBl. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, Si Augusti 1908. KM Jedurig laten onze drie kleurige enstrevers hooren dat ze niet te vrede Dover ons kiesstelsel. Het meervou- stemrecht en de evenredige verte- iwoordiging gelijk ze heden bestaan, rredigen hun niet. Allerlei grieven brengen zij by tegen meervoudig stemrecht maar ze verre van eensgezind te zijn over wijzigingen aan onze kieswetten toe brengen. Wat de E. V. betreft, denken zij een ddel gevonden te hebben men zou kleine kiesomschrijvingen doen ver- ijnen en ze vereenigen tot grootere lus, beweren zij, zouden er min stem- n verloren gaan de partijen zouden Ier in verhouding met hare getal- ïkte zyn vertegenwoordigd en wat. Toornaamsle is, de monsterverbonden i geen reden van zijn meer heb- bewering is eenvoudig politiek zeever dat enkel wordt uitgekraamd de handelwijze van de liberale partij le oogen der gematigden te verrecht- srdigen. inderdaad, hoeft het niet de zelfde leekenis als of er gezegd wordt Wy hebben met de republikeinen, et de collectivisten een verbond ge iten, 't is waarheid, maar wy konden st verder. Wij deden het dus gedwon- D, tegen onzen zin, omdat wij, dank inde E. V., niet totaal door onze ca- olieke tegenstrevers zouden vorplet- rd worden. Verbetert men de toepassing der E. door 't inrichten van groote kiesom- ïrijviiigen dan zullen wij nimmer rplicht zijn monsterverbonden te slui- DOOR EUG. LEE\. 35e VERVOLG. Mej, de Dak trad eenige stappen achter- t, keek Frederik doordringend aan en ide met klem Mijnheer, de taal die gij voert is waardig van eenen de Borluit, onwaar- g mijner, want haar ontbreekt waarheid oprechtheid Olwel heeft dat schepsel u srstooten, en dat zou me niet verwon- ren, want zij had een ander doel ofwel spant me eenen valstrik, welke de heb icht u heeft ingeboezemd, nu ge weet, dat tt van mij alleen afhangt u terug in ibezit te stellen der vaderlijke goederen, emeem echter, mijnheer, dat ingeval ik, »n mijn geweten gehoor gevende, er een tdeelte van wil terugschenken, die niet ibeuren zal zonder waarborg en veel lichtingen Wat een huwelijk betreft, :hen ons beiden, daar wil ik geen enkel oord meer hooren, of hetzelfde dak zal niet meer kunnen herbergen... IV. Het fletsche oog van den kapitein scheen ontbranden, en alles in hem verried tne hevige gramschap. Wij houden dio redeneering eenvoudig voor huichelarij. Noen, neen, nooit zal eenige kieswet geving onze geuzen bovredigen, zoolang zij niet voor gevolg hebben zal hun de heerschappij, de ministerieele ambten te verzekeren. En zoo lang dat dit niet gebeurt, zullen onze geuzen altijd en bij elke kiezing voorwendsels vinden om monsterverbonden met rooden en groe nen te sluiten. Hieruit blijkt ten klaarste dat de libe ralen in zake van kieswetgeving geene andere overtuiging hebben dan aan 't bewind te geraken 't is gelijk door welke middelen, 't is hun gelijk als zij er maar toe komen, al moesten zy gansch hun verledene verloochenen en wat ze vroeger voorstanden maar zon der omzien verbranden. En inderdaad is er een punt van hun programma, in zake van kiesrecht, dat ze krachtdadiger verdedigden dan de begunstiging van de geleerdheid Wie geleerdheid bezit, leerden zij, moet meer kiesrecht kunnen uitoefenen dan de ongeleerde. Welnu de bijvoeglyko stem, die in t huidig stelsel aan de geleordhefd wordt toegekend, aanschouwen onze liberalen ook als een der vier eer loosheden en hebben ze met de rest over boord gesmeten. Wie weet welke stelsels onze liberalen ook nog zullen aankleven. Ja, 't zyn oprechte weêrhanen die altijd zullen draaien naar den kant langs waar ze denken best aan 't bewind te gera ken. Reseda, nu in potten, of op een Diet te zonnig plekje van den tuin gezaaid, kan ons in den nazomer Dog welrieken de bloemen geven. Reseda verdraagt het verplanten slecht, zoodat men dun moet zaaien en later, waar de plantjes te dik opkomen, ze uittrekken. Ziedaar eene oprechtheid, zeide hij, welke ik vrij ruw zou kunnen uitleggen. Ik verklies liever, u te zeggen dat het u niet past over de eer onzer familie te spreken, gij die met eenen onbekende heult, eenen dwaler, eenen avonturier.en wellicht nog wat ergere... Ge zijt een lafaard en een onbe schaamde riep Laura sidderend. Ver wijder u en kom niet meer onder mijne oogen. O 1 wees gerust, ge zult me slechts weerzien bij de rechtbank, waar ik het erfdeel ga opeischen dat men mij door allerlei slinksche middelen heeft willen ontrukken. En wat dien kladschilder aan gaat, die u verleidde met den torreador te spelen. Op dit oogenblik liet zich eene forsche stem hooren. Ellendige kerel ge zult me dien hoon duur betalen En dit zeggende, greep Joris Zoetberg, want 't was hij, den graaf bij 't lijf en wierp hem met de kracht van een hercules in den vijver. Mejuffer, sprak de schilder, terwijl hij de verschrikte maagd den arm aanbood, laat me toc,u terug naar 't kasteel te leiden. Doch, terwijl Laura hem met ongerust heid vroeg of de graaf niet zou kunnen ver drinken en een geruststellend antwoord ontving, verscheen opeens eene magere vrouw dreigend voor hen 't was Zwarte An. Het instinct van zelfbehoud begint bij 't Fransch volk wakker geschud te worden de volksmenigte heeft daardoor eene overwinning op het parlementa risme behaald, Onder den indruk der feiten, door de aanhoudende toeneming der misdrijven en schanddaden, is men tot nadenken gekomen en teruggekomen van het plan, dat er bestond, om lot de afschaffing der doodstraf over te gaan. M. Péré, een hevig voorstander van de afschaffing der doodstraf, heeft als lid der commissie van de rechterlijke hervorming zijn ontslag genomen. M. Castillard, een voorstander van de dood straf heeft hem vervangen. Met 8 stemmen tegen 2 heeft de com missie hare beslissing genomen voor het behoud der doodstraf. De grootzegelbewaarder M. Briand, zal zijn eerste ontwerp blyven hand haven, maar is zoo voorzichtig de tegen- stemming niet als een votum van wan trouwen tc beschouwen, want by is overtuigd dat de meerderheid der Ka mer voor 't behoud der doodstraf is. Wat meer is, M. Briand dringt er op aan, dat de commissie in het wetsont werp die bepaling zal opnemen, dat in geval de voorzitter der Republiek gratie van de doodstraf verleent, deze in le venslange gevangenis worde veranderd. En verder, kan de jury, wegens ver zachtende omstandigheden, voor een misdrijf, waarop de doodstraf staat, deze in levenslange gevangenis veranderen. In geval de doodstraf wordt ingevoerd, zal de voltrekking daarvan binnen de gevangenis plaats hebben. Ook de blocards beginnen voor den hachelijken toestand de noodige voor zorgen te nemen, door het volk schrik aan te jagen door strenge straffen Maar het zal hen niet baten Met het aantal scholen zonder God, zal het aantal mis- Ik heb alles gezien, alles gehoord, riep zij woedend uit. Wee u beiden gij zult gestraft worden en in het ongeluk komen 1... En hij, glorie en voorspoed zullen hem ten deel vallen Hiermede liep zij naar den vijver, waar de graaf zijn best deed om op het droge te geraken. Laat ons spoedig weggaan, zeide Laura tot den kunstenaar, ik voel dat ik bezwijken ga. De akelige woorden van die vrouw dat tooneel Heb geen vrees, mejuffer. Ik ben meer en meer in staat, mijne belofte te houden en indien ik nog eenige dagen wacht, dan is het om met nog meer zeker heid te handelen. Gij ziet in alle geval reeds, hoeveel dat wijf van uwen neef houdt. Joris Zoetberg sprak die twee woorden met meer klem uit. Terwijl Laura met haren gezel het kas teel binnentrad, zeide Frederik van Bor luit, die nu den kant bereikt had, tegen de bedelares O nu is het vast besloten, vandaag nog zal hij door mijne hand sterven. Wat zegt gij daar vroeg de oude. Ik zeg, dat ik hem dezen avond nog zal neerschieten gelijk eenen bond en, ter wijl ik me wreek,zal ik nog den aanvoerder onzer vijanden doen verdwijnen. Herinner u wat ge vroeger zeidet. men zou u kunnen verdenken... Zonder twijfel moet hij van kant gemaakt worden drijven en wandaden toenemen. Men begint in te zien dat de voorspelling van Voltaire in vervulling zal gaan Otez aux hommes Vopinion d'un Dieu rémuné- rateur et vengeur, Scylla et Murius se baignent alors avec délices dans le sang de leurs concitogens. a Ontneem het volk liet geloof aan een God, looner van het goed en straffer van het kwaad, en Scylla en Marius baden zich met wellust in het bloed hunner medebur gers. n Het schijnt dat de vergoders der gods- dienstlooze school de geschiedenis der Romeinscho monsters en der bloeddors tige revolutiemannen, zooals Robes pierre en zijne aanhangers, nooit gele zen of reeds lang vergeten hebben. Of moet de geschiedenis niet meer dienst doen als leermeesteres der volken Dat men ze dan op school vervange door romannetjes Dat men dan op de leer plannen van hooger, middelbaar en lager onderwijs het leervak geschiedenis ge rust schrappe Een goede maatregel wordt geno men door minister Helleputte, een maat regeldie zelfsdoor liberale bladen wordt goedgekeurd. De verzendingon van brieven onder naamletters blijvende post, die een be derf voor de jeugd uitmaakten, zal op houden, denkelijk te beginnen van 1° October. De oorlogskleeding in het leger. De commissie der kleeding van het Belgisch leger heeft aan den minister van oorlog een volledig ontwerp van oorlogsuniform voorgelegd grijsblau we kapootvooral het voetvolk; afschaf fing van de chakos die vervangen zullen worden door grijsblauwe vareusen. In de gewone kleeding van doktoors en intendentoffleiers zullen ook vorande- ringen ingevoerd worden. De oorlogs kleeding zal in de magazynen bewaard doch het behoort mij toe, te beslissen op welke wijze Gij moogt dus in 't geheel niets zonder mijne toelating doen, des te meer wijl ik veel veiliger middelen bezit dan gij. Geduld, nog eenige dagen... Het zij zoo, besloot Frederik, maar ik kan hier zoo niet blijven staan. Ik loop naar het kasteel, om andere kleêren aan te trekken, en mijn goed doen in te pakken. Eenige uren nadien, ging Frederik eene kamer in het bijzonderste gasthof van Aalst betrekken, na afscheid te hebben ge nomen van mevr. de barones en haren zoon, wien hij echter de ware oorzaak van zijn vertrek niet deed kennen. 's Anderendaags, ging hij in den voor middag naar Groenmeersch, waar de eerste persoon, welken hij aantrof juist mevr. d'Aulneux was, die met een dagblad in de hand langs de dreef wandelde. 't Is vreemd, zoo sprak zij den graaf aan, maar ik wist dat gij .spoedig zoudt komen. Welnu wat nieuws hebt gij te vertellen Slecht nieuws Ik heb naar u geluis terd ik heb met al mijn tegenzin, Laura's hand gevraagd, en zij heeft mij verstooten. De weduwe lachte sarrend. En gij zoudt zoo spoedig uwe poging opgeven Ik wist niet dat gij zoo weinig volhardend waart. Om met allen redentwist aangaande worden. In de gewone uniformen, in vredestijd, wordt niets veranderd. v De eerste paardenloopatrij den Men weet dat de eerste paardenloopstry- den in de oudheid plaats hadden, doch wat men onder moderne koersen be grijpt, is niet ouder dan twee eeuwen en half. Aan Parys komt de eer toe de eerste koersen ingericht te hebben. Op 15 Mei 1651 lieten de prins de Harcourt en de hertog deJoyeuse, wegens eene wedding schap, hunne paarden in het Bois de Boulogne kampen. Reeds veertien dagen voor den wedloop werden hunne paar den in byzonderen aard gevoederd, vooral met anijs. Weinige uren voor aleer te loopen, moesten zij 2,000 (!)ver- sche eieren uitdrinken. De koersen werden belangrijker ou der Lodewyk XVI, in de jaren 1775-82, als zij de bijeenkomst der elegante we reld werden en waar de schoone dames hunne prachtige toiletten vertoonden. Vele groote dames wilden ook hare eigen stallen hebben. Marie-Antoinette kon er geen houden, omdat de koning te spaarzaam was. In 1777 begonnen, te Fontainebleau, twee rennen, een voor paarden en een voor ezels, ook de weddingschappen waaraan ook Lodewijk XVI deelnam, doch hij was zeer voorzichtig in zijne uitgaven. Hy wedde en verloor 5 livres. Belasting op de tabak inDuitsch- land. De Duitscho begrooting sluit met een aanzienlijk tekort en het Gou vernement van Keizer Willem is op den uitkyk naar middelen om aan geld tc geraken. Er wordt gemeld dat het eene belas ting zal leggen op de tabak. Onlangs heeft het eene belasting ge legd op de cigaretten en deze zal dit jaar 20 tot 21 miljoen opbrengen dat is 2 miljoen meer dan de vooruitzichten. Nu is de beurt aan de tabak. dit punt een einde te maken, zal ik u zeg gen dat de zaken tusschen haar en mij zoo ver zijn gegaan, dat ik Rakelvee heb ver laten, om er niet meer terug te komen. Om er niet meer terug te komen, dan als meester, wilt gij zeggen O, ik heb zeer weinig hoop. Ik ben bij den notaris Roodeen om inlichtingen ge weest en heb ondervonden dat de oude graaf zulke doeltreffende voorzorgen heeft genomen, dat de rechtbank het teBtament onmogelijk kan verbreken, dan zelfs wan neer ik in staat zou wezen een geding aan te vangen. Dat is waar,antwoordde mevr. d'Aul- neux doch indien het eigenhandig testa ment dal de graaf te Elsegem heeft ge maakt ooit teruggevonden werd Dat kan niet, zonder het lichaam te ontdekken van hem die het droeg. De gezelschapsjuffer lachte geheimzin nig. Ja, sprak zij, men heeft zaker veel gezocht,., maar wie weet of er op Elsegem geene spelonken zijn. Het slot is onbe woond... Men heeft u verdacht, onderbrak Fre derik ik heb steeds de zekerheid gehad, dat gij wist wat er met den oude gebeurd was... Ik weet niet welk uw doel mag ge weest zijn is het eigenbelang, is het wraakzucht Spreek, ik ben bereid u in beide gevallen te dienen en goed te dienen. Ik zweer het. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1