Vlaamsche Kermis, 9en en 10en Augustus. Zondag 9 Augusti 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4075 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. CREDIET. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST STANHOPE De afstamming van den mensch. Liberale uithongeraars DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van «Ie Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUU SUL'H Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3*18 bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wonden ten buroele van dit blad. Aelst, 8 Augueli 1908. Voorwaar een der grootste kwalen waaraan de neringdoende burgery lijdt, ls onbetwistbaar het al te lange crediet dat zy, uit oude gewoonte, aan hare klanten verleenen moet. Zulk gebruik bestaat in den groot handel niet. De handelaar welke aan een anderen handelaar verkoopt, de nij- veraar die aan winkeliers, ambachters, enz. levert, zendt zijne rekening meê bestatigende dat de ware verkocht is betaalbaar op 30 dagen, 3 of 6 maanden enz... De verkooper of leverancier maakt eenen wissel, gaat naar de bank en mits een commissiegeld, ontvangt hy het beloop... Met dit geld kan hy weêr zaken doen, koppen en verkoopen en over de ge dane winst beschikken om er van te leven. De groothandelaar, de nijveraar die aan den neringdoener levert, moet dus op gestelden tijd volgens accoord be taald worden. Maar ongelukkiglijk wordt de nering doener op geen bepaalde tijdstippen be taald hy moet crediet geven en soms lang crediet en door den band zijn het niet altyd de menschen die moeilijk kunnen betalen naar de welke hij wachten moet. Meermaals gebeurt het dat begoede lieden, zelfs rijke menschen, bakker, slachter,kruidenier,kleermaker,schoen maker, enz.2 en 3 jaren naar hun geld laten wachten... En die zjjn dan soms nog de kieskeurigsten om te bedienen. Het valt gemakkelijk te begrijpen dat om onder zulke voorwaarden zaken te doen men over een rond sommeke be schikken moet... En dan nog gebeurt het meermaals dat de neringdoener in moeilijkheden verkeert, dat hij geld leenen moet, om eer aan zijne zaken te kunnen doen, ondanks hij tien of twin tig maal meer te goed vindt dan wat hij betalen moet. Nu, het zyn de neringdoeners, de ambachters alleen die lange credieten moeten geven. De werklioden, worden alle weken of alle veertien dagen hun loon betaald de bedienden krijgen hunne jaarwedde de Amerikaansche detective. «os 37* Vervolg. Het kostte Lea nog eenige moeite, eer zij besluiten kon, hare vriendin toe te ver trouwen wat haar kwelde. Eindelijk bracht zij het er uit. Ik heb een groote fout begaan, het te wagen, mij met de trotsche familie Burton te verbinden een naam aan te nemen, dien ik schandelijk... Verder kwam zij niet.Het woord bestierf op hare lippen. Want daar aan den ingang der orangerie stond... Alan Burton. Een oogenblik heerschte er een pijnlijk stilzwijgen. De jonge man verbrak dit het eerst. Hoezeer ik gewenscht had, het slot van uwe woorden te hooren, mevrouw, zegde hij op ijskouden toon, wilde ik toch niet voor luisteraar spelen. Lea was opgestaan, zonder eene syllabe te antwoorden met een gezicht, even trotsch en hoogmoedig als het zijne, liep se hem voorbij, naar den uitweg. Alan trad haar in den weg. Mag ik u een oogenblik ophouden vroeg hij met afgemeten hoffelijkheid. Woeratrevend trad zij terug. meestal elke maandde ambtenaars van allen graad en stand, alle maanden de gepensioenneerden ook ten minste alle drij maanden de eigenaars van huizen ontvangen de huishure van de werk lieden alle weken, van de burgers alle maanden of drij maanden, van landgoe deren alle jaren de renteniers knippen hunne koepons alle zes maanden of alle jaren. In een woord elkeen ontvangt zijne inkomsten op regelmatig vastgestelde tijdstippen en de neringdoener, tusschen de hoogere en lagere standen geplaatst, alleen heeft den last van een langdurig crediet te dragen. Reeds lang zoekt men naar middels om die kwaal van het langdurig crediet te keer te gaan, doch tot hiertoe altijd vruchteloos. Men spreekt veel van leenbanken voor den kleinhandel te stichten. Onbetwistbaar zouden die banken voordeelig zijn en een zeker goed teweeg brengen. Maar veel beter ware het indien de neringdoener op tijd zyn tegoed kon ontvangen. Immers die tusschenkomst eener bank zal altijd pleegvormen ver- eischen, achternageloop, tijd- en geld verlies. Wat meer is die bank zou toch geen crediet kunnen geven dan mits voldoendo waarborgen en intrest welke de neringdoener, die geene onroerende goederen bezit niet geven kan. Volgens ons is er een afdoend middel om de kwaal te keer te gaan, ze zelfs uit te roeien, namelijk, dat elkeen hot zich ten plichte rekenen zou, zijne leve raars comptant of ten minste op vastge stelde tijdstippen, niet verre van elkaar verwijderd, te betalen... Doe men het niet dan zal de kwaal blijven voortwoekeren en den onder gang van menig treffelijken neringdoe ner verwekken. Wij raden onze geachte lezers aan het rijpelijk te overwegen. Sommige waanwijzen willen kost wat kost afstammen van den aap of van een ander dier. Zy beweren zulks niet om de eer van dergelijke stamouders, doch enkel om den Almachtigen Schepper te kunnen loochenen. Wilt ge ook hier blijven sprak Alan tot Winnie, die den indringer toornig aan zag. Neen, antwoordde zij snel, den neus sterk optrekkend. Het is mij hier te kil. In uwe tegenwoordigheid zou men best een peUmantel kunnen verdragen. Zij ging heen en naar hare kamer, zich in stilte verwonderend, dat Lea en Alan steeds zoo vijandig jegens elkaar bleven. Zwijgend stonden die twee tegenover elkaar. Sedert dien balnacht hadden zij hun om gang tot het allernoodzakelijkste beperkt en slechts in tegenwoordigheid van anderen met elkaar gesproken. Nu waren zij voor het eerst zonder getuigen. Beiden gevoel den, dat het in dit uur tot een soort afre kening moest komen waarbij wederzijdsche trots een harden en eenen bitteren strijd zou te doorstaan hebben. Lea had al haar moed noodig schijn baar kalm, in de houding van een konin gin, stond zij daar, bereid, zich tegen de aanklachten en verwijten haars zwagers te verdedigen, zoo goed zij kon. Mevrouw, begon Alan, elk woord we gend, meen niet dat het mijn doel was, onrechtvaardig tegen u te zijn. Zoolang mijn arme broeder nog leefde, heb ik ge zwegen en u gespaard om zijnentwil nu echter is het mijn onafwijsbare plicht, het geheim te doorgronden, waarmeê gij u om geven hebt. Zijt ge bereid mij opheldering te geven De Engelsman Darwin vond die onge kookte bewering uit, en daarmede had den de vrijmetselaars een wapen om de Godheid te loochenen daarna kwam de Duilscher Hoeckel met eene gelijkaar dige voorstelling, en M. Lameere, van do Hoogeschool van Brussel, opende den leergang dier universiteit, iu October laatst, met eene openingsrede over de dierlijke afstamming van den mensch. Ilij werd uitgejouwd door de dagbladen, doch hij houdt zich aan de woorden van Voltaire o Liege maar, er blijft altijd iets van over Thans komt de Duilsche materialst, Louis Biichner met een nieuw werk voor den dag waarin hij de dierlijke afstamming van deu mensch trachtte bewyzen, en waarin hij beweert dat de mensch geeae zedelijke zending te ver vullen heeft.Het boek gelijk andere van denzelfden aard wordt op dit oogenblik met verlies uitgegeven door de maat schappij der vrijmetselaars doch hot is die mannen genoeg onkruid te kunnen zaaien in den geest en in het hart der opkomende geslachten. Ziehier hoe het Fransch wetenschap pelijk tijdschrift La Nature,dat voorzeker niet van verlichtingshaat kan verdacht worden, het boek De mensch volgens de wetenschap, van Biichner beoordeelt Wij bekennen geene belangstelling te gevoelen voor de werken van Biich ner, hoewol zijn werk bewijs levert van eene uitgebreide bekwaamheid. Vaststellen wat de mensch is volgens de wetenschap, en in eenige honderden bladzijden zijn verleden, zijn heden en zyne toekomst beschrijven is het doel van den schrijver, en is eene vermetele onderneming. t Wij durven niet vooruitzetten in ge weten dat het doel bereikt is. Het boek van Büchner en de verschenen werken van Hoeckel geven, naar onze meening, volledig verslag van het gevaar van dergelyke algemeene gedachten, wan neer men in plaats van in voorbehou- dene lijnen de bijzondere daadzaken mede to deelen, zich inbeeldt dat hunne stellingen onomstootelijk zijn, en dat men met stelligheid dergelijke grove onderwerpen vooruitzet. Wel is waar zijn die voorstellin gen met wetenschappelijk klatergoud omhuld, doch men zal eensdaags moeten zeggen van dergelijke wetenschap,even als men vroeger van de vrijhoid zegde Zij is niet verantwoordelijk voorde zot- Zeker 1 antwoordde zij schimpend ik ben geheel tot uwe orders. Deze bereidwilligheid verraste hem. Hij had een hardnekkige weigering verwacht in plaats daarvan kwam zij hem halverwege tegemoet. Wat verlangt mijn geachte heer zwa ger te weten vervolgde zij, in den ironi- schen toon blijvend. De waarheid antwoordde hij ern- Btig. Waarom gingt gij tijdens dat gemas kerd bal naar het dievenhol Zijn het die Lenzen, die u zoo dikwijls in 'i geheim hebben bezocht Staan zij heimelijk met u in briefwisseling Gij vraagt veel tegelijk, zegde Lea. Delaatste twee vragen kan ik met ja be antwoorden. Wat de eerste betreft eene bedreiging dwong mij, daarheen te gaan. Eene bedreiging Ja. Zijt gij dan in de macht van die lieden Dat was ik. En nu Ben ik het, Goddank, niet meer Sedert wanneer Sedert ik dit kreeg. Zij haalde een briefje uit den zak en liet hem den inhoud lezen. Groote God stamelde Alan ontzet. Dus gij waart het De slag werd toegebracht te mijner verdediging, verklaarde Lea met beteeke- tigheden, noch voor de misdaden, in haren naam gepleegd. Wij hebben bij dit oordeel van hel gezaghebbend blad op wetenschappelijk gebied, La Nature, niets bij te voegen over den onzin van sommige waan wijzen. Zij smijlen soms de catholieken het woord uithongeraars naar het hoofd Wilt gij woten wie de uithongeraars zijn De liberalen van den Provincialen Raad van Brabant gaan antwoorden op de vraag Sedert 1897 wordt door den Raad 25,000 frank, ja vijf-en-twintig dui zend frank gestemd voor de gemeenten die soep en kleeren geven aan de arme kinderen der gemeentescholen. Er zijn ook catholicke gemeenten die aan alle arme kinderen geven, ook aan die naar aangenomen of vryo scholen gaan. Nu stelde een catholiek lid van den Raad voor van deze laatste gemeenten ook hun deel to geven van die subsidie. Men geeft aan arme kinderen, zegde hy, en die zitten niet alleen in de ge meentescholen Do socialisten verstonden dat, en zy verklaarden dat een arm schoolkind geen honger moet lijden omdat zijne ouders in de politiek vermengd zyn». Maar de liberalon van den Raad I O, daar klonk het anders Geen kleedje voor arme kinderen die naar de offlcieele school niet gaan Geene soep voor arme kinderen die naar vrije scholen gaan d Geen medelijden Het arme kind moet officieel zijn, of... geen kleeren geene soep! En er werd gestemd. 32 catholieken en socialisten stemden dat alle arme kinderen moesten gehol pen worden 42 liberalen stemden dat er verschil moet gemaakt worden tusschen arme schoolkinderen En het menschlievend voorstel werd Dat heet nu oprechte liberale uithon geraars zijn zich op arme kinderkens wreken omdat hunne ouders gebruik nisvollen blik. Het past mij dus niet, mij te willen redden ten koste van mijn be vrijder. Gij weet dus, wie den doodelijken slag toebracht vroeg hij ontroerd. Zij trok de schouders op. Namen noemen is nutteloos. Ver langt gij nog meer te weten Ja. Wie is die Lenz 1 In welke ver houding staat gij met die menschen Zij noemen zich mijn ouders kwam het langzaam, vol scherpen nadruk over haar lippen. Almachtige God Alan wankelde. Een oogenblik was er grenzelooze schrik in zijn oogen toen echter begon hij te twijfelen aan de waar heid. De geschiedenis is netjes verzonnen riep hijmaar ze klinkt een weinig onwaar schijnlijk. Toch is het zoo, hield Lea vol. Ik was slechts de aangenomen dochter van Ullman.Mijn echtgenoot en mijnheer Flynn wisten dat. Er was eene korte poos.Lea zag lijdzaam voor zich, terwijl Alan opgewonden op en neer stapte. Wilt gij mij nog eenige vragen ver oorloven hernam hij. Gaarne. Tijdens dat bal ontmoettet gij hier, volgens afspraak, een als dame verkleeden man. Ja, wat zou dat maken van de vrijheid die zij hebben van hunne kinderen naar eene catho- lieke school te zenden Schreeuwt dan maar tegen uithonge raars, liberalen, gij diozulk verfoeilijk uithongeringswerk verricht Huilt maar van Vrijheid mannen die zoo de vrijheid de keel toe- wringt t Als er nog iets schaamte in u zat... maar zit er nog schaamte in liberalen En de groene volksfoppers mooteD die handelwijze der liberalen goedkeu ren want niet een woordje lieten ze hooren om het te laken In onze stad van Aalst doet het de ronde, namelijk, dat eene spreekster, in den liberalen tak, uitdrukkelijk de God heid zou geloochend hebben, dat ze zou gezegd hebben Er bestaat geen God... 't Is mogelijk dat er vroeger jaren een i) God bestaan heeft, doch nu heden be- staat er geen meer... Wat er dan ook van zij, wij roepen de aandacht in op 't volgende Ik beu een godloochenaar 1 riep Voltaire uit in den Franschen Senaat. Bossuet antwoordt De aarde telt in klein getal zulke wangedrochten op haren bodem afgodendienaars zelf heb ben voor de godloochenaars den diep- sten afkeer. En als men er eenen te midden van het licht des Christendoms ontdekt, dan moet men denken eene ongelukkige en schandige ontmoeting gedaan te hebben. Geldigheidsduur der reis kaarten met half-Oogst. O.-L.-Vr. Hemelvaart komt dit jaar op eenen Zaterdag. Daardoor volgen er dus twee wettige feestdagen achter elkander. Daar al onze reiskaarten geldig zyn voor twee werkdagen, zijn de kaarten, Vrijdag morgend, 14 Augustus geno men, geldig tot Maandag avond, 17 Augustus. De kaart genomen den 15 Augustus (eenen feestdag), is geldig tot Dinsdag avond, 18 Augustus. Middel tegen muizen en rat ten. Om van die lastige bezoekers ontslagen te worden, staan ons vele middeltjes ten dienste, maar onze lezers weten wellicht niet, dat chloorkalk een uitstekend middel is om muizen en ook ratten te verdryven. Hoe gij bekent dus Weet gij ook, op welke wijze ik dien avond uit het dievenhol ontkwam Zeker. Een brave man bevrijdde u. Dezelfde misschien, die op dien avond u ontmoette Dezelfde. Hoe heet hij Daarop moet ik het antwoord schul dig blijven. Zeg dan ten minste, wat hij is. Dat, waarvoor allen hem houden, die hem kennen, een brave, eerlijke man, een oprechte edelman. Alan glimlachte weer spottend. Gij hebt een zeer hoogen dunk van dien gentleman. Dien gij eigenlijk deelen moest, daar hij u het leven en, wat gij nog hooger stelt, de eer redde. Hij is het, die u door mij laat waarschuwen, dat u van alle kanten gevaar dreigt dat Vernet uw gelijkenis met den matroos heeft ontdekt en alles in het werk zal stellen om uwe schuld te bewijzen. Gij moeterdus op bedacht zijn, hem op af stand te houden, opdat hij uwe indentiteit niet kan vaststellen. Deze vriend is zeer bezorgd voor mijne veiligheid Lea maakte eene ongeduldige beweging en wilde de orangerie verlaten. Dit is ons laatste gesprek, zegde ze koel. Hebt gij nog iets op te merken Hij ging voor haar staan. Duidelijk weer spiegelde in zijn trekken de afkeer, dien bfj Men plaatst eenige ondiepe tellooren mot chloorkalk, die met water of azijn is bevochtigd, op eenigen afstand van elkaar en de plaaggeesten zullen spoedig vertrekken. Als u een lastertong beklapt, Dat is geen reden om te klagen, Denk dat men 't meeste steenen werpt Naar boomen die veel vruchten dragen. De vacantieleergangon inge richt door den Belgischen Boeren bond zullen plaats hebben to Leuven op Maandag 14, Dijnsdag 15, Woensdag 16, Donderdag 17 en Vrydag 18 September aanstaande. Voor toedredingen en alle inlichtin gen, te schrijven op 't adres Boeren bond Leuven, Vacantielccrgangen, zoo haast mogelijk en ten laatste op 20 xVugusti. Het orgaan der firma Vijf Ezels Cio deelt nieê dat de liboralc volksvertegenwoordiger Peten een pro ces van laster inspant tegen hot catho liek orgaan, De Onafhankelijke van Hasselt. Onze Hasseltsche confrater schryft hierover Inde Kamer sprak M. Peten als volgt: De drukker (M. Geysens) heeft zelfs getoeigerd den afgeveerdigden van het hoofdbureel, M. den Griffier van de Rechtbank te Hasselt, te ontvangen, zeggende dat hij degebeele verantwoor delijkheid van het werk op zich nam Dat was doodeenvoudig eene leugen en die liegt is een leugenaar. Wij zijn twee, driemaal op de zaak teruggekomen: M. Peten wist dus dat wy logenstraften wat hij zegde. Hij bou- geerdo niet; maar weet gij welk nu zijn antwoord is Hij vraagt 10,000 frank schadever goeding Iemand liegt; gij zegt dat hy liegt hij weerroept zijn gezegde nietgij tast hem nog eens naar do consciëntie wat doet hij 10,000 frank vragen. Wie heeft ooit zoo iets op de viool hooren spelen Nu wy wachten met alle vertrouwen dat proces afwij zullen bewijzen dat M. Peten loog, dat hij een leugenaar is, en dan zullen wij zien of men 10,000 frank kan verdienen met in de Kamer, als publiek man, eonen burger van iets te beschuldigen waar geen woord van waar is. Het proces is gesteld op 11 November. Eindelijklaatons Ezelsorgaan volgen: Het is noodig van tijd tot tyd de uitgevers dier schietgebedekens een rechterlijk slotjo op den gezalfden mond te klinken Heerschte er hier te Aalst wat min lamlendigheid, menig slotje ware er reeds op de blauwe, roode en groene lastermonden geklonken. van haar had, de toom, die hij tegen haar gevoelde, wijl hij de eer van zijn huis door haar geminacht en in het slijk getreden waande. En deze gedachte was het, die hem thans alle zelfbeheersching ontnam. Scherp als vlijmend, staal vielen de woor den van zijne lippen, die hij der jonge vrouw in het aangezicht slingerde, met steeds klimmende opwinding Alleen dit heb ik u te zeggen uw plannen, die ik trouwens slechts half be grijp, zullen u niet gelukken Gij meent misschien, wijl ik in die val geloopen ben, dat mijn handen gebonden zijn, zoodat ik uw kuiperijen niet kan openbaren. Daarin vergist ge u Wel kan ik niet het offer uwer zonde, uw echtgenoot, aan wiens dood gij schuld hebt in het leven terug roepen, maar ik kan ten minste het tweede offer redden, als het nog niet vermoord is. En wat die menschen betreft, wier aan spraken op bloedverwantschap een beeld van uw fantasie zijn, mevrouw, ik zal hen even zeker weten uit te vinden als uw minnaar die waarschijnlijk de aanstichter en helper bij al uw misdaden is ge weest... Zwijg, viel Lea hem in de rede, bui ten zichzelf van verontwaardiging zwijg Ik beveel het u I Doch hij lette daarop niet. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1