t Donderdag 13 Augusti 1908 5 centiemen per nummer 628te Jaar 1076 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De Heilige Vader. Heldin van het kwaad Tuin- en Landbouw. Wat is vacantie EEN EN ANDEli. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes laanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Gooseeos, Korte Zoutstraat, Nr 31 tt in alle Postkantoren des Lands. DE DENDERBODE CÏIIQUE MUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen móeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelsf, 1» Augusti 1908. Sedert Dinsdag is het vyf jaar geleden dat de H. Vader door het conclaaf tot Paus van Rome en hoofd der christen heid werd gekozen. Die vijf jaar zijn als een droom ver- tlogen, doch grooter dan ooit komt de üguur van den Paus thans te voorschijn. Gardinaal Sarto, wien niets scheen te roepen tot de hoogste waardigheid in Christus' kerke, heeft zich doen kennen als een der meest verheven fliguren, die ooit den Stoel van Petrus hebben bekleed. Zie enkel Zijn werk van het laatste jaarde beroemde encycliek Pascendi, die het spook van het modernism ver pletterde en over de ketterijen van Tyrrell en Loisy den staf brak. Wat als wetenschap werd voorge steld, werd ontmaskerd als eene revo lutionaire poging, en intusschen stuurde de Paus, geholpen door geleerden als cardinalen Rampolla, Maffl en Mercier, den wagen der Kerk volop de weten schappelijke banen op De herziening van de Vulgata, de inrichting der Bybelsche studiën, de bevordering der kennis van het He breeuw sch, de versterking van het onderwijs der wijsbegeerte, spreken Toor den geest van Pius X. Op social gebied is des Pausen wer king niet minder zegenrijk geweest en zoo bewees de H. Vader, dat Hy was Toor al wat gezond modern is, zoo op wetenschappelijk als op maatschap pelijk terrein, de eerste a modernist van zijnen tyd. Ondanks dat alles wordt Z. H. Pius X verguisd, belogen, bespot, belasterd. De vijanden van God en Kerk, de mayon- nieke helhonden willen het hedendaag- sche zienlijk Opperhoofd der Kerk doen doorgaan voor een man zonder geleerd heid, zonder begaafdheden, die noch invloed, noch aanzien bezit. Met min achting heeten ze hem een ouden bui tenpastoor een oningewijde in de hoo- gere vraagstukken der hedendaagsche staatkunde. Ongelukkiglijk voor zijne verguizers worden hunne beweringen door de ge beurtenissen gelogenstratt op de schitte rendste wijze. Pius X geeft dagelijks blijken van meer en meer op de hoogte te zyn, zijner hoogst verhevene en moeilijke zending. Met trots en betrouwen zien alle ge- loovigen naar den kloeken grijsaard uit DOOR BUG. LEEN. 36® VERVOLG. Daar twijfel ik niet aan, maar geloof mij, ik ben het niet, die hem deed verdwij nen ik bezit enkel eenige aanwijzingen dat moet ik bekennen. Maar hij die tot het geheim zou willen doordringen dient grooten moed te bezitten. Ik zal dien moed hebben. Er valt nogtans iets verschrikkelijkers te trotseeren dan eenen dollen stier... Ik kan u dat niet uitleggen... Wat zie ik Mijnheer Joris Zoetberg, di# ginder aan komt. Nauwelijks had zij deze woorden uitge- iproken, of zij zag Frederik onwillekeurig beven. Verschooning, sprak hij, doch laat me gaan ik vreeB mij niet te kunnen in houden alB ik dien indringer zie. Wanneer spreken wij elkander nog Kom dezen avond, ginder, ge weet, dan kunnen we op ons gemak raad houden. Een paar minuten later, groette Joris Zoetberg de gezelschapsjuffer met de woor den Ha, mevrouw, welke gelukkige ont moeting. het Vatikaan op den vijfden verjaardag zijner beklimming van den Pauselijken Troon, stygt uit millioenen harten eene bede op, voor Zijn behoud en voor Zijn lang loven, en stemmen de gevoelens van de Gatholieken uit alle landen ineen, in dezen enkelen kreet LEVE PIUS X Moesteelt. Witte Ajuin. Van de maand Maart af begint de winterajuin op te schieten, verliest veel van zijne hoedanigheden en ontbreekt welhaast tot in Juni. De witte ajuin, op regelmatige wijze gekweekt, zal deze leemte aanvullen en deze groente zal dus in de keuken niet ontbreken. Dit ras vraagt eenen zeer voedzamen grond die zich in de lente heel gauw verwarmt met het spitten zal men dus zorgen eene goede bemesting van ver teerd mest toe te dienen en, als hulp- mest 4 kilogr. kloorpotassium want wij weten door ondervinding dat de bolge wassen deze meststof vereischen, alsook 3 kilogr. superfosfaat en, om sterke en vroege planten te bekomen die, ons een uitmuntend produkt zullen opleveren, zullen wij per are 3 kilogr. zwavelzure ammoniak strooien 1 kilogr. vóór en 2 kilogr. na den winter met het eerste hakken. De witte ajuin wordt, op wachtbed, gezaaid in Augustus en men plant ze ter plaats in October op 10 cent3 afstand op zonnebaan en zelfs in vollen hof de planten zullen een weinig beschut wor den tegen de vorst door er steenkoolasch, bladeren of kort mest tusschen te strooien. Men oogst ze in April-Mei en deze teelt is zeer winstgevend. Variëteiten Ajuin vroege la Reine; A. zeer vroege van Boerbella A. van Nocera A. dikke van Parijs deze laatste is trager dan de vorige. G. IMPATIENT, Leeraar, Hofbouwschool, Vilvoorde. Een Engelsch tijdschrift loofde onlangs eenen prijs van twee pond uit aan hem, die het beste antwoord gaf op de vraag: Wat is vacantie i De prijs viel ten deel aan den inzender van het volgend antwoord Hoezoo, mijnheer 't Is voor u, dat ik kwam, voor u alleen. Waarlijk, dat verwondert mij. Er is nog meer dat u verwonderen zal. Kom, wij moeten samen een gesprek heb ben. Welaan ziedaar eene bank, zet u neer. Ik verkies dat prieel ginder. Met wien meent gij te doen te heb ben, als 't u belieft Maar mevrouw, wees verzekerd dat het in uw belang is, dat ik u dit vooistel doe. Kom, kom praatjes... ik heb haast. En zij stampvoette van ongeduld. Mevrouw, hernam de schilder, die ook ongeduldig scheen te worden, nogmaals ik wensch u elders te spreken dan op deze plaats, want hetgeen ik u te zeggen heb, zou u kunnen doen... Welnu in bezwijming vallen. Gij ziet dat ik voorzorgen neem. Mevr. d'Aulneux bekeek den vreemdeling van het hoofd tot de voeten, en zegde hem met de statigheid welke eene tooneelspeel- ster kan aannemen Ik vraag mij af, mijnheer, of gij zin neloos geworden zijt, ofwel in dronken toe stand verkeert. O ik bezit al mijne tegenwoordig heid van geest en al mijn verstand, hoewel men dit alles kunne verliezen als er te Bpre- Vacantie is eene periode van rust van den arbeid, gedurende welke de menschen harder werken om hun geld te verteren dan zij ooit deden om het te verdienen. Onder de verdere antwoorden kwa men onder ander nog de volgende voor Vacantie is de stichter van veel ver driet, waarin men de behoefte gaat voe len aan vleugels om te vliegen, aan meer oogen om te zien, aan meer geld om te verteren. Vacantie is de luie tyd voor een werk zaam man, de werktijd van den luiaard. Vacantie is het kompas dat het men- scholijk vaartuig brengt van de storm achtige zeereis van ziekte en afmatting naar de vreedzame haven van gezond heid en geluk. Een tijd, waarin sommige menschen hët recht hebben anderen tot last te zyn. De aangenaamste wijze om het geld, dat men te veel heeft, te verteeren. Een oase in de woestijn des levens te lang verwacht, te spoedig voorbij. De tijd, waarin men het gemakkelijke thuis verlaat om het elders slecht te hebben. Een periode, gewoonlijk te lang voor iemands beurs, te kort voor zijn wen- schen te langzaam komende, te spoedig voorbijgaande ingevoerd voor het welzijn der menschen in het algemeen en in het bijzonder voor hotelhouders en spoorwegmaatschappijen. Kloosterzusters. Te Dreux in Frankrijk zijn er nog kloosterzusters als ziekendiensters in het gemeentelijk hospitaal, hoewel de gemeenteraad soci alist is. Er zijn 12 zusters en deze krijgen alle twaalf te zamen, het kolossaal loon van 1700 frank per jaar voor het ver zorgen der zieken, dat is zqp wat 140 fr. per hoofd Ook toen de kwestie van den zieleen- dienst van het hospitaal in den gemeen teraad ter sprake kwam, verklaarde de socialistische meier of burgemeester dat hij voor het behoud der zusters was omdat zij aan de lastenbetalers niet veel kosten. Ook werd de som van 1700 fr. ge stemd. Doch de socialistische meier heeft, vroeger reeds de kapel der zusters doen sluiten en de kruisbeelden doen wegnemen uit de zalen van het hospitaal. Dat is voorzeker weinig hoffelijk ge handeld, maar de roodjes van Dreux ken valt van de weduwe Paul Thuriot, zoo genaamd Tinah Mylio. VI. Deze woorden uitsprekende, weduwe Paul Thuriot, Tinah Mylio verwachtte Joris Zoetberg het bedoelde uitwerksel. Hij werd echter teleurgesteld, want hoe wel zij een weinig verwonderd scheen, begon zij opeens te lachen. Ik begrijp allesriep zij uit; gij neemt me voor eene andere.Dat kan uw gedrag in zekere mate billijken, doch dit bwijst niet veel voor uw doorzicht. O 1 hernam Joris, ge zult me niet in twijfel... Beproef toch niet tegen de ver pletterende bewijzen te worstelen, die ik in handen hebben Hij, voor wiens reke ning ik handel, wil overigens uw verderf niet. Terwijl de kunstenaar aldus sprak,wenkte mevr. d'Aulneux spottend met het hoofd, en had eenen medelijdenden glimlach op de lippen. Hij scheen er geen acht op te geven en vervolgde Zal ik dan de heeren van Eezaat en Starkek moeten ontbieden 'k Ken die heeren nietmaar ik zou ze wel willen zien wellicht zijn ze even aardig als gij. Hun stilzwijgen, gelijk het mijne, kan slechts op eene voorwaarde behouden wor den, hernam Joris Zoetberg gelijkmoedig. zyn toch praktischer dan onzeBelgische socios zeggen te zyn. Deze immers steken het onder geene stoelen of banken dat zij de zusters uit de hospitalen zouden zetten, indien zy de macht hadden, in naam van de gewe tensvrijheid. Wereldlijke ziekendiensters zouden veel meer kosten dan kloosterzusters maar dat zou onze socialisten niet tegen houden, aangezien zij dat niet zouden te betalen hebben, maar wel de burgers, die in den zak zouden moeten schieten. Boter en. Kaas. In Juni de geheele invoer van boter 423,429 kil., waarvan 391,479''N kil., uit Holland. Gedurende de zes ëerste maanden was de invoer 2,646,798 kil., waarvan 2,480,976 kil., uit Holland. Gedurende het eerste halijaar van 1907, beliep dezelfde tot 3,312.000 kilogr. De invoer van kaas gedurende het eerste halfjaar van 1908 was 5,234.800 kil.waarvan 4,570.000 uitHolland tegen 4,940.000 kil., waarvan 4,223,000 kil. uit Holland in 1907. In de maand Juni alleen, wordon 1,102,266 kilogr. ingevoerd waarvan 1,023,923 kil. uit Holland, 38,410 kil. uit Zwitserland, 34,358 kil. uit Frankrijk, 3.579 kil. uit Engeland. De uitvoer van boter bedroeg in Juni 155,223 kil., Gedurende het eerste half jaar van 1908,902,750 kil. tegen901,132 kil. in 1907. Geheel onze uitvoer gaat naar Frank rijk en ondergaat weinig verandering. WIJ zouden veel verstandiger zijn, als wij den moed hadden dikwerf wat meer onwetend te schijnen. De ware dompers. De liberalen spreken soms van - dompers- partij, en zij bedoelen daarmede de Gatholieke Party Zouden zij niet goed doen eens naar hunne leiders op te zien, hunne leiders de Vrijmetselaars Dè&r zullen zij de mannen vinden tier eigenlijke dom- perspartij. M. Golfs heeft het dit jaar nog doen opmerken in de Kamer In de biblio theek der Kamer, die 60 duizend boek- deelen bevat, staan er twee of drie offl- cieele werken van de Vrijmetselarij. Ze mogen niet onder het volk komen Er bestaat een Builetin du Grand Oriënt die verschijnt sedert 1873 Maar in de beraadslaging, yan 20 April 1873 waarin besloten werd die uit te geven staat het volgende Gij weet wat er van den ouden graaf van Borluit geworden is, gij weet waar het tes tament ligt dat hij op zich droeg welaan, spreek, en in ruiling uwer bekentenis, zal men u eene som van 25,ooo fr. overhandi gen, waarmede gij elders wel te ver staan in den vreemde, kunt gaan leven. Ik had dan toch goed geraden, zeide de vrouw en kruiste de armen over elkaar. Ge zijt handelaar in slechte zaken, dat is te zeggen niet veel goeds... Nu, geloopt mis ik ben degene niet waarover gij zooveel schijnt te weten en ik ben moê u te aan- hooren. Ik verwijder me dus, en geef u den raad voorzichtig te zijn voor u zeiven... Dat ia alles wat ik u te antwoorden heb. Zij neigde even met het hoofd en stapte langzaam naar de woning. Joris Zoetberg bleef eenige oogenblikken verlegen staan, en sloeg daarna droomerig den weg in naar de MuksEn. Pas was hij verdwenen, of Frederik van Borluit kwam mevr. te gemoet aan het einde der laan. Ik was binnengegaan om den baron te groeten, maar hij was er niet en toen heb ik me hier op eene bank neergezet Gij hebt zeer lang met den schilder gesproken, en ge schijnt ontevreden. Wat is er gebeurd Dat kan ik u niet zeggen, antwoordde zij 't is meer dan tijd dat ik binnenga. Een woord nog. Dat testament is voor mij eene kwestie van leven en dood. Gij hebt me uwe hulp toegezegd om het te ontdekken. Niet één exemplaar aal in han den mogen komen van die geen vrijmetselaar is. Elk exemplaar zal den naam der logie of van den vrijmetselaar dragen aan wien het bezorgd werd. Dus alles onder onzen domphoren Spreekt dan van dompersparty, libe ralen Gulzigheid doodelijk gestraft. De wereldlijke ziekendienérs en zieken diensters van het Gochin-hospitaal van Parijs hadden de gewoonde aangeno men het bier in den kelder van het hos pitaal aan te spreken. Iemand dat die bomorkl had, besloot hun eene ferme poets le spelen hij deed ipeca en braakwijnsteen in eene flesch bier welke hij goed in het zicht steldé. Eene ziekendienster, vrouw Monnier, moeder van vier kinderen, dronk een glas van dat bier en werd weldra over vallen door hevige buikpijn. Na haar, kwam de ziokendiener Bou- cbet 29 jaar oud, die de flesch aan den mond zette en in eenen teug uitdronk. I-Iij bezweek in de afgrijselijkste pijnen. Een onderzoek is geopend. Ziedaar wat wij lezen in een liberaal blad. 't Is gelijk, maar dat blad stelt de kiescheid, om niet meer te zeggen, der wereldlijke ziekendieners in een zonder ling daglicht MOSSELEN. Wy zijn in het mos selseizoen, het jaargetijde do schelpdie ren, die soms den eter vergiftigen. Het oogenblik is dus daar om liet genees middel aan te wijzen. De mossel, min voedzaam dan de oester, ook van minderen smaak, scheidt, men weet niet door welke oorzaak, eene stof af', de mitilotoxime dat soms vergiftigingen teweeg bengt. De kenteekens zyn de volgende men voelt zich niet wel, hoeft walgingen, brakingen, maag- en buikpijnen, kram pen, bonauwheden, bloedsopdrang in het gelaat, huiduitslag, lievige koorts, soms verlammeude uitwerking. Het geneesmiddel dient ras aange wend te worden doen braken door het lelleken te kittelen, in overvloed toe dienen van geurige tisaan (linden of kamillenthee) warm en met othersiroop vermengd, treksels op den buik, rust te bed, veel melk drinken. Maar het best van al is nog goen mosselen eten. O dat testament, dat testament 1... Ge zijt de eenigste niet, die 't wil hebben, 't is de deus ex machina, 't is de Bleutel van de geldkist. En dien sleutel hebt gij in handen. Luister baron van Sange gaat naar Rotterdam, waar hij verscheidene dagen zal blijven. Kom Zondag aanstaande, om elf uur 's avonds aan den Kalvarieberg der keitjes, halfweg tusschen Elsegem en Ra kelvee. Voorzie u van eene dieven lantaarn. VII Bij zijne tehuiskomst, trok Joris Zoetberg een sierlijk Bteedsch pak aan, vatte eenen reiszak en zegde tegen zijne huishoudster, dat hij waarschijnlijk eerst 's anderendaags 's avonds zou terugkomen. Hij ging te voet naar Audenaarde, en bood zich aan ten huize van den heer van Eezaat. De huisbewaarder vertelde hem, dat zijn meester nog altijd te Rijael bij zij nen neef moest zijn, daar hij sedert zijn ongeval nog geene tijding had ontvangen. De schilder reisde per spoor naar Rijsel doch hij vernam dat de jonge advocaat daags te voren met zijnen oom naar Brussel was vertrokken. De opgegeven thuisrichting luidde Gasthof van Limburg Hij hield er volstrekt aan, de twee vrien den van Frederik van Borluit te ppreken, en hij haastte zich den eers cn trein te nemen naar de hoofdstad. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1