Het Sint Joris Gesticht, Vlaamsche Kermis. Zondag-rust. Grot van Aalst-Mijlbeek. Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. 't Orgaan der groene Volks fopperij klaagt aan dat Vooruit, den spot drijft met den Godsdienst en de christelijke leering. Is het wel noodig, vraagt 't groene orgaan, de Godheid aan te vallen, het Opperwezen te versmaden om 't lot van den workman te verbeteren f 't Antwoord is, neen Wie weet er niet dat het voornaamste doel der roodjes, gelijk overigens van alle geuzen, de oorlog is tegen God en Kerk en dat de zoogezegde verbetering van 't lot des werkmans, een middel is om dit doel te boreiken. Nu, is het dan niet grootelijks a te keuren dat de groene chefs, die zonder linge christen, met de roodjes heulen om hen hun doel helpen te bereiken In derf if? Jaren. In den loop dezer laatste dertig jaren, is de bevolking van België met 2,500,000 in woners toegenomen, 't Is vooral in de groote steden dat het aantal zielen ver meerderd is, te oordeelen naar de vol gende cijfers Op 't einde van 1877, bestatigden de volksoptellingen voor Brussel het cijfer van 161,816 inwoners. Het is in 1907 tot 199,695 geklom men. Gedurende hetzelfde tijdstip klom de bevolking van Antwerpen van 150,650 tot 304,032 Mechelen van 39,029 tot 58,800 Leuven van 33,917 tot 42,146 Brugge van 45,097 tot 53 486 Kortrijk van 26,389 tot 34,809 Aalst van 20,982 tot32,741Gent van 127,653 tot 163,879; St-Nicolaes van 25,165 tot 33,143Char leroi van 15.943 tot 27.362 Bergen van 24,310 tot 27,046Doornik van 32,145 tot 37,780; Luik van 115,851 tot 172,039; Verviers van 37,828 tot 48,755 Hasselt van 11,361 tot 16,676 Arlon van 6,690 tot 11,165. Wiet tegen den gods dienst. Wij lezen in Vooruit i Wij zijn nog al ongeloovig en zul len aan een mirakel gelooven als wij eens een afgereden been of arm zul len zien opnieuw uitschieten en aan groeien. Zulke domme spotternij is waardig van Vooruit. Dat zal overigens niet beletten dat de Vooruiters een schijnheilig masker zul len opzetten om te beweren dat ze tegen den Godsdienst niet zijn,, de priesters eeren, enz. enz. Maar 't is noodig die schijnhéiligaards het masker af te ruk ken De eenmaking der kieswet ten. Vrydag namiddag vergaderde de middenafdeeling van de Kamer, die de kwestie van de eenmaking der kies wetten onderzocht heeft. Waren tegen woordig MM. Nerincx, voorzitter Antoon Delporte. Cousot, Mechelinck en Mabille. Met algemeene stemmen heeft de.middenafdeeling zich verklaard voor de toepassing van de Evenredige Vertegenwoordiging voor de provincie en de gedieente. MM. Cousot, Delporte en Mechelynck zyn gelast eene tabel op te stellen van de groepeering der kan tons, in het vooruitzicht der toepassing van de evenredige vertegenwooniiging. WANNEER iemand het dagloon van eenen werkman achterhoudt, dan zegt giK nietwaar dat is eene wraak roepende onrechtveerdigheid, dat is een diefstal. Welnu, als gij, al ware 't maar op êénen Zondag, de H. Mis niet hoort, wat doet gy anders, dan den dag des Heeren schenden, en inbreuk maken op hetgeen aan God toebehoort Of zouden Gods rechten min eerbied verdienen, dan de rechten van den geringsten last drager op aarde f L. Veuillot. Er ia geen God. Nog altyd wordt er in ome Stad met verontweerdi- ging gesproken over de godverloochening van een spreekster in den liberalen Tak, welke déclameerend uitriep Er it geen Ood 't Is mogelijk dat er vroeger een Ood bestondtmaar nu bestaat er geen meer. n Van 't begin af der wereld, bebben de menschen in 't bestaan der Qodheid geloofd en nu komt eene piskous one zeggen Er is geen Ood Dat men dan bewyzen aanbrenge. Ja, ten allen tyde, van 't begin af der wereld, geloofde men in Ood. Duizenden getuige nissen hiervan zijn voorhanden. Al de volkeren van af de oudste tijden geloofden in God of in goden, Neen er is geen volk ter wereld geweest dat niet geloofde in 't bestaan van Ood. Zelfs in 't hartje van Afrika, in de wildste streken van het Amerikaansch Farwest, zijn de inwoners, hoe onwetend, hoe wild, hoe barbaarsch ook toch niet zonder eene Godheid te eeren. God loochenen is eene verblindheid en eone overmoedige dwaasheid, zegde Victor Hugo. Ongetwyfeld zullen wy ons er mogen aan verwachten dat hy die, door de macon- nieke gratie geraakt, van den kerkelijken tak gevallen is, in Volksgazet 't onte gensprekelijk bewys leveren zal dat er geen God bestaat. Tot hiertoe is het niet afdoende uitgemaakt of de melk van pokzieke koeien gevaarlijk is voor den mensch. Het schijnt dat het gevaar niet zeer groot is, byna geene stallen zyn volkomen gezond, en de melk der koeien wordt dooreen gegoten hetzij om te verkoopen hetzy om te kernen. Moest het gevaar groot zyn, men zou moeten zeggen dat byna niemand aan de tering zou ontsnappen. Toch ware het grootelyks te verkiezen, volkomen smetvrye melk te hebben. De heer Heymans heeft voorgesteld in de zitting van den Bond tegen de tering Zondag laatst gehouden i® Al de koeien, wier melk tot den ver koop bestemd is te tuberculineren dat is door de tuberculine te onderzoeken of ty pokziek zyn. t® De melk getydelijk te onderzoeken. 3° De koeien welke aan speen-tering lyden af te maken. 4° Maatregelen te nemen voor de gezond making der stalling. Franmasons. Op Zondag 18 Juli jl. hielden de franmasons hun 25* nationaal Congres te Brussel. Wat werd er daar besloten f Er werd besloten dat er middelen moeten gezocht worden om het wysgeerig testa ment te doen eerbiedigen. In andere woor den 1* Om anderen te verplichten te sterven als honden 2° Om de godsdienstigen eed af te schaffen 3* Om de kruisen op de lijkwagens overal te doen verbieden, enz. enz. Het comiteit verklaarde dat zoohaast de Catholieke Regeering van kant zou ge- schoveu zijn men aanstonds de scheiding van Kerk en Staat (zooals in Frankrijk) zjd stemmen. Men zal eerst beginnen met de afschaffing der begrooting van eerediensten. Onze Aalstersche liberale franmasons waren op dit Congres vertegenwoordigd. Verwalschto meststoffen. Er wordt door de landbouwers geklaagd dat veel soda-nitraat gewoonlijk kortweg zout genoemd vervalscht is op nog al groote schaal, namelijk tot omtrent op de helft. Hot zal dus goed zijn dat de landbou wers, maar bijzonderlijk de handelaars, zich herinneren dat er eene wet op de ver- valschingen bestaat. De leveraar, hetzy groothandelaar of kleinhandelaar, is verplicht by het leveren van meststoffen eene factuur af te leveren, op welke het percent der meststoffen is aangeduid. Ongelukkiglijk loopen er de meeste landbouwers niet achter eene factuur te vragen, hetgeen hun dan alle recht ont neemt. Het zijn echter bijzonderlijk de hande laars in meststoffen, die moeten zorgen dat de groothandelaars of fabrieken him ge waarborgde waren leveren, en die moeten dus koopen op goede faktuur en na ontle ding. Het orgaan der firma «Vijf Ezels C® klaagt het met verontweerdiging aan, dat de catholieken van Tongeren aan hunne party genooten den raad geven alleen nog den penning te jonnen aan hunne poli tieke vrienden. De catholieken van Tongeren handelen aldus, zegt 't orgaan, - gedreven door den haat en den wrok omdat de vrijzinnige ?!|I party aldaar met Mei zulke heerlijke o zegepraal behaalde. Maar 't orgaan dat weet wat er te Tongeren op uren en uren afstand van Aalst gebeurt weet niet wat in onze nabij heid te Dendermonde komt bestatigd te worden. De Roskam het liberaal orgaan, doet in zyn Nr van 26 juli eenen allerdringend- sten oproep tot de liberalen ten einde hen aan te zetten aan de catholieken geenen penning meer te jonnen, de winkels der catholieke neeringdoeners te ontvluchten en enkel en alleen by liberalen hunne be stellingen en hunne aankoopen te doen. Zeg eens, Orgaan, zyn de liberalen van Dendermonde ook gedreven door den haat en den wrok omdat ze zoo vele jaren reeds zoo deerlijk zyn geklopt geworden f Een liberaal kan dus niet dulden dat iemand anders denkt dan hy. Maar wat wil men Ten alle tijde hebben de liberalen hunne tegenstrevers in 't geheim gebroodroofd alleenlijk wanneer zy hunnen wrok tegen al wat catholiek is, niet meer kunnen dwin gen, ontmaskeren zy zich, ljjk te Dender monde. Wy dagen andermaal de schrijvelaars der Volksgazet - uit te kunnen bewyzen dat, anders dan om wederwraak, wij onze lezers hebben aangeraden, hunne catholieke politieke vrienden alleen te bevoordeeligen Maar om te eindigen zeg nog eens, Volksgazet hoe het gestaan en gelegen is met den zoo luidruchtig gestichten libe ralen neeringsbond f Wat volksfopperij toch I Zou het dan waar zyn dat die liberale neeringsbond van 't brugsken in 't waterke gevallen is enverzopen t x6, rue des Alexiens, Brussel, zond, met dezer dagen, 15 leerlingen hun ner tweede klas, bij het onderzoeks Jury der Provincie Brabant, ten einde het Be kwaamheids Diploma van Landmeter te verkrijgen. Deze 15 leerlingen voldeden allerbest het Jury velen onder hen werden met toejuichingen der onderzoekers aan- veerd. Ziehier de namen dezer leerlingen, thans met het Dipoma van Landmeter voorzien Apper Jean, Bulteau Albert, Collart Emile, Declercq Eugène, De Joncker Emile, De Roux Omer, De Smet Theodore, Guis- set Georges, Leroy Emile, Lusse Jean, Neirinck Arthur, Ronsmans Charles, Van Grunderbeek Corneille, Verhulst Louis (van Aalst), Vromans Albert. Wij mengen onze gelukwenschen aan deze vlijtige leerlingen die als proeve van het goed onderwijs in dit Gesticht genoten, het loon van hun werk bekomen hebben misschien zal het voor eenigen een levens- bestaanmiddel wezen. Eens te meer wordt hier bevestigd dat het Christelijk Catholiek onderwijs, (zoo beknibbeld door de onzijdige aanvoerders voor opvoeding en onderwijs,) in niets zijne tegenstrevers te vreezen heeft, en diene deze betuiging als aanmoediging en ver trouwen voor de Ouders die Gestichten voor de opvoeding hunner kinderen verkie zen waar het dubbel doel is Wetenschap en Godsdienst. De Programma's van 't Gesticht bevat ten alle vereischte leervakken van het Hoog Middelbaar Onderwijs, en bereiden tot den Handel, de Nijverheid, het Bestuur of Administratie, Ambten en Bedrijven. Men kan zich alle dagen tot het Bestuur des Gestichts wenden, ten einde er andere noodige inlichtingen te bekomen. De klassen hernemen, in 't Gesticht, den 22*n September. (Medegedeeld). Dank aan een allergunstigst weder mag de Vlaamsche Kermis buitenge woon welgelukt geheeten worden. Door 't wijs beleid en de onverpoosde zorgen der inrichtende Commissie werd bet lokaal onzer Koninklijke Harmonie, Het Casino, in een waar fooreplein hervormd. Onmogelyk eene volledige beschrij ving meê te deelen van al de wonderbare inrichtingen die er tot stand waren gebracht. Zeggen wij enkel wat wy door eenieder hoorden betuigen, name- lyk, dat er nog nooit iets beter, iets schooner, iets prachtiger iets vollediger, iets merkwaardiger in dien aard is ingericht geworden. Ja, hoe schoon, hoe prachtig was de inrichting der verschillende Kramen, Barakken, Theater, Tombola,Molen van Plezier, Worstelperk, Cynematograaf, Zandtapijt, Wafelhuis, Bazar, Pastei bakkerij, Bodega, Spyshuis, Menagerie, de twee Koffiehuizen Zwitsersche Kunsttaverne en De Ratskelder Nu zouden wy de Poppenmoordery, de Waarzegster, het Schietkraam, de Photografie en het merkweerdigMuseum van oude hoeden wel nog gaan vergeten. Wat de kramen betreft bemerkte men: Het Bloemenkraam, de Sigaarwinkel, de Bazar van speelgoed, het Kraam van reukwaren, het Kraam van Vlaamsche Potterij, Porseleinen en Glaswerk, het Kraam de kleergoederen voor de armen, het Lekkerkoek en Chocolaad kraam, in een woord, er was te verkrijgen naar aller goesting. Men voege erbij dat die Kramen, Bodega, Spijshuis, prachtig waren inge richt en versierd. En die kleed ij der juffers verschillend van kraam tot kraam, van Bodega tot Spijshuis en Wafelkraam, dit alles prijkte in bonte k leurenschakeering alles verjeugd igende en verlevendigende. Geen wonder dan ook dat het volk in ontelbare menigte naar de Vlaamsche Kermis stroomde; zelfs lokte zij tal van politieke tegenstrovers welke zich er eens goed vermaakten. Nooit, zegden zij, hebben wij zulke gelegenheid dan by de catholieken en wy proflteeren ervan. En of er leven, gulhartigheid, deftige uitspanning, vrolijkheid heerschten wordt ons bewezen door de groote be drijvigheid welke er heerschte en het aanzienlijk verteer dat er gemaakt werd. Hulde en dank aan de hoeren der inrichtende Commissie van deze zoowel gelukte Volksfeest. Hulde en dank aan de Dames en Juffers, aan de Heeren welke al de moei lijkheden en vermoeinissen hebben ge trotseerd tot het welgelukken van het feest, welke verschillige dagen tot voorbereiding hebben geijverd en ge werkt en de 4 dagen der Kermis zich zoo bewonderenswaardig en vol offer vaardigheid hebben te pande gesteld. Hulde en dank aan de muziekmaat schappijen onzer naburige Steden en Gemeenten welke door 't geven van luisterrijke concerts onze Vlaamsche Kermis kwamen opluisteren. Eindelijk onzen innigen daok aan de zoo talrijke bezoekers van binnen en buiten de Stad, welke zooveel goeden wil toonden, en het vermaak met de liefdadigheid parende, eenige uren van waar levensgenot, van oprechte vreugde hebbsn gesleten in volkomene eendracht en gezellige broederlijkheid. 't Spijt dat wy ons, uithoofde van plaatsgebrek, hierby moeten bepalen. Ten slotte in naam van hen die door de catholieke goede werken geholpen worden Dank aan allen welke tot het zoo wonder welgelukken der Vlaamsche Kermis het hunne hebben bijgedragen Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 9 Oogst 1908, M. Ghtsselinckx, Molenstr. O. L. V. HEMELVAART. Zaterdag 15 Augustus, zullen de gewone bedevaart en offerande plaats hebben om 5 uren namiddag. Sermoen en vereering der Relikwie. Vragen door de Patroons. 4 smedersgasten 1 loodgieter1 kuiper (halve gast) 1 letterzetter (leeijongen) i meubelmaker (halve gaat). Vragen der Werklieden. Daglooners fabriekwerkers. Oproep der Erfgenamen KUYPEB.. Er wordt bij deze kennis gegeven dat voormelde erfgenamen zich hebben aange boden. Nataris DE O HEEST. Anlat en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, xg, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver koopert. Men aanvaardt alle reparation. AALST. De Plechtige Prijs- uitdeeling aan de leerlingen der Stads- jongensschool Nr 1zal plaats hebben op Stadsschouwburg, Maandag 17 Oogst, om 9 x/2 ure. Eene indrukwekkende gebeurtenis bij Tietz. Verscheidene wagons linoleum en lincrusta ingekomen zijnde wanneer de eigendommen van Tietz, gelegen N™ 81, 83, 85, 87, 89, Nieuwstraat te Brussel, aan 't houweel der afbrekers moeten overgeleverd worden, blijft het publiek verslagen staan voor de prijzen tegen de welke de linoleums aange kondigd worden. Die prijzen zijn tot heden onbekend in België. Nu, bemerkt dat er kwestie is van linoleums voortkomende van het eerste fabriek der wereld, en daar ze onberispelijke van kwaliteit zijn, zouden ze niet mogen verkocht worden dan tegen de prijzen aan de welke ze tot hiertoe overal zijn verkocht geweest. Maar bij Tietz is het een buitengewoon geval de afbraak is nakend, alles moet de deur uit, en 't is van de helft der gewone prijzen dat de welbe dachte lieden zullen willen genieten. Leg ging door hoogst bekwame werklieden. 78,464. 12-8-08. LEDE. Eenige schelmen hebben Maandag nacht al het fruit gestolen van den landbouwer Karei Lodewijk Triest, op de wijk Heiplas daarna hebben zij al zijne tabakplan ten vernield. Een onderzoek is door den Commissaris ingesteld. Eene weldnail. De Fos ter Pillen voor de Nieren zijn eene on waardeerbare weldaad, want in weinige dagen doen zij de zieken, die gedurende jaren aan de nieren leden, herleven. Indien al de andere middelen u geene verlichting brachten, kan het volgende geval u slechts aanzetten eene laatste proef te wagen, daarenboven niets belet u er inlichtingen over te nemen. Den 21 Januari 1904, zegde ons M® M. Callebaut, III, Zoutstraatpoort, te Aalst Ziedaar, nu reeds acht maanden lang, dat ik aan de nieren leed de pijnen beletten mij 's nachts te slapen ik had geene rust meer mogelijk en stond altijd vermoeid op, aanhoudend had ik bedwelmingen, niette genstaande de voorgeschrevene middelen, welke ik altijd nauwkeurig volgens de aan wijzingen innam, bleef mijn toestand zoo als voorheen alsdan werd ik aangeraden de Foster Pillen voor de Nieren te ne men, verkocht in de Apotheek De Valke neer. Ik nam ze teenemaal volgens de aange- gevene voorschriften en drie dagen later voelde ik mij reeds beter, eene week ver pleging bij middel van dit onwaardeerbaar middel was voldoende om mij van al mijne kwalen te ontlasten. Voor zulk eenen spoe- digen als onverwachten uitslag, is het met g'.noe-gen, dat ik dit middel wil aanbeve len. 't Is slechts drie jaar en half later dat wij M* Callebaut weder zien, zij verklaarde ons den 28 Augustus 1907 't Is nog altijd met dezelfde rechtzinnigheid dat ik mag bekennen aan al de nierlijders, dat de Fos ter Pillen voor de Nieren een merkwaardig middel voor de nierziekten zijn sinds ik ze nam voelde ik nimmer de minste pijn en ben zoo gezond alsof ik nooit ziek geweest ware. Uit dankbaarheid veroorloof ik U volgaarne mijne genezing bekend te maken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apo thekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen xg fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel In 't belang uwer gezondheid eisch de de echie doos met de handteekening - James Foster - en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 5. Schrikkelijke brand. De rustige gemeente St-Lievens EBBche werd dinsdag namiddag, rond 1 ure in opschudding ge bracht door een hevigen brand, welke 6 huizen vernielde. Op den Kruisweg, 10 minuten van het dorp, staan zes aaneenpalende woningen, waaronder eene kleine boerderij, de andere zijn werkmanswoningen. De huizen zijn bewoond door J. B. Fonck, koeboer Char les Rombaut Lieven Van Steenberghe, Petrus Van den Driessche, Van den Bos sche en De Deckere. Eensklaps zag men de vlammen boven een der dakken opslaan. Het vuur liep zoo snel voort, doordien meest al de dakken met stroo gedekt waren, dat er weldra aan geen blusschen meer te denken viel en de woningen de prooi der vlammen werden. De geburen deden hun best om te redden wat er te redden viel weinig huisraad kon aan de vlammen ontrokken worden. Clemence Beyens, 50 jaar, vrouw van Livinus Dierickx, hielp ook mee aan de redding. Zij was in een der huizen gedron gen om meubels weg te halen, toen eens klaps het brandend dak en den zolder in stortte en de ongelukkige onder de bran dende puin begraven werd. Met buitengewone moeite kon men de moedige vrouw uit haren gevaarvollen toe stand redden. Haar schoonbroeder bracht haar buiten het brandend huis, terwijl hare kleederen brandden en zij reeds erge won den bekomen had. Zij verkeert in stervens gevaar. Weldra bleef er niets van de zes huizen over dan een smeulenden puinhoop. De schade bedraagt ruim 25,000 fr. alleen Van den Bossche waB niet verzekerd. Men kent de oorzaak van den brand niet. Vrienden Gij allen die aan de maag lijdt, (moeilijke spijsverterin gen, zuur, brakingen, branding, spuwin gen, maagontstekingen) probeer met een doosje Slijmverdrijvende Pillen van Dr Walthéry en ge zult verwonderd zijn van de verandering, 1 frank. Sedert lang heerschte er le Ninove vijandschap tusschen den beenhouwer Frans Merckx en zekeren De Bruyn, bijgenaamd de Kloef. Deze laatste, die gescheiden van zijne vrouw leeft, had Maandag verscheidene herbergen bezochten des nachts om 2 uren naar huis gaande, ontmoette hij in de wijk Herlinckhave zijnen vijand- Een woordenwisseling ontstondt in wel ke De Bruyn met een groot mes Merckx vier steken toebracht. De gekweste kon, doodelijk gewond, zich bloedend voortsleepen tot aan de wo ning van dokter Cobbaert,die hem de eerste zorgen toediende De moordenaar is door de gendarmerie aangehouden en opgesloten, in afwachting van het parket van Oudenaarde, dat per telefoon verwittigd werd. Maandag namiddag rond 6 ure, begaf Leon De Rouck, oud 13 jaar, geboren en wonende te Appels zich naar den Plasput, gelegen in St-Onolfsbroeck, te Dender monde, om er zich te baden. Bezweet zijnde sprong hij eene eerste maal al tuime lende in het water, hernam zulks eene tweede maal en kwam niet meer boven water. Eenige kleine knapen, die zich aldaar ook aan 't baden waren, hadden niettemin alle mogelijke middelen aangewend om hunnen makker te kunnen redden, doch vruchteloos want ongeveer eene halve uur nadien trok men hem boven en was een lijk geworden. ygs TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeyman8-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Een bakkersvrouw van Overmeire heeft het leven geschonken aaneen vierling, drie meisjds en een jongen. Allen zijn wel varend, even als de moeder. Dieven zijn verleden nacht in het huis n. 57/3, Lousberglaan te Gent gedrongen. Donderdag morgend vond men de deuren open. De policie stelde een onderzoek in. Alles in het huis werd onderste boven ge worpen. Het huis is bewoond door de weduwe Dutry die thans in villeglatuur te Blanken- berghe verblijft. De kassen waren opengebroken en alles was er uit verdwenen. De brandkoffer lag omver. Alles wat maar eenige waarde had moet gerobberd zijn. Men verwittigde telefonisch de inwoners om het bedrag en den aard van het gesto- lene vast te stellen. Niemand heeft gerucht gehoord. Men heeft geen Bpoor der dieven. Later. De voordeur werd openge broken met een beitel. De dieven hebben geheel het huis doorzocht. Een heel pak zilverwerk hebben de die ven in den gang laten liggen. Men veronderstelt dat zij door een ge rucht verstoord zijn. Nochtans deden de dieven een goeden buit op volgens de verklaring van mevrouw wed. Moerman, dochter van mevr. Dutry, insgelijks op gemelde laan wonende, wer den ontvreemd 2 kleine vazen in oud-zil ver met een kleinen ruiker-houder in kris taal 1 kleine bronzen olifantporseleinen telloortjes 1 bronzen borstbeeld, u Dalila» voorstellende van ongeveer 0,40 m. hoogte; 2 bronzen kunstvoorwerpen, een klein min- negodje voorstellend, in de handen eene schelp houdend. De weduwe Dutry is reeds ter plaats Er schijnen nog belangrijke en kostelijke voor werpen ontvreemd te zijn. Een Gentenaar had zich met zijne familie naar Tongeren begeven bij de ouders zijner verloofde. Te midden van het maal waarop al de aanwezigen in de beste stem ming verkeerden, zag men den Gentenaar plotseling verbleeken en ten gronde vallen. Men snelde hem ter hulp, een geneesheer werd bijgehaald, doch het was te laat. De bruidegom was aan eene geraaktheid ge storven. De afgestorvene is M, Verstraete, zoon van een goedgekenden mulder te Gent, wonende Klein Meerhem. De Ooatendsche stoom sloep, Marcel, n® 0,83, van de vischvangst in de Witte IJs zee terugkeerend, is te Oostende aangeko men, met een acht k negen meters langen walvisch aan boord, gevangen dicht, bij Nova Zembla. Het dier zal ten voordeele van het werk van den Lbib tentoongesteld worden. Marie A..., een buitenmeisje uit den omtrek van Dendermonde, kwam te Brus sel eenen post zoeken. Ongelukkig viel de sukkel in handen van drie slechte kerels, die haar dronken maakten en haar wilden mishandelen' Marie maakte echter zooveel misbaar, dat de aandacht der policie ge trokken werd en de agenten de deugnieten konden verjagen. Marie werd na het ver volg van den nacht in het policiebureel te hebben doorgebrecht, in vrijheid gelaten en beschaamd en wanhopig over haar gedrag van den vorigen avond, sprong zij in het water. Schippers konden haar opvisschen en, om te beletten dat zij zou herbeginnen, moest men haar opnieuw meé naar den amigo nemen. Toen heeft men hare ouderB verwittigd. Door eenen juwelier te Brussel is eene klacht neergelegd tegen eenen persoon van rond de 60 jaren, deftig voorkomend, en die zegde K., een inwoner van Haar lem te zijn. Hij had voor 8500 fr. juweelen gekocht en die betaald met valsche wissels. Toen de juwelier te Haarlem kwam om de wissels te ontvangen werd hij ontvangen door den echten K., die van den aankoop der juweelen geen woord wist, en wiens naam door den bedrieger misbruikt was. Hij was vergezeld van eenen Brusselschen handels-agent, die door den juwelier goed gekend is. Te is Brussel, een 12 jarige jongen, door eigen onvoorzichtigheid, het slachtof fer geweest van een schrikkelijk ongeluk. Hij sprong, om een eind mee te rijden, van achter op eenen vrachtwagen, tot de voer man hem met de zweep bedreigde. Toen hij er lachend afsprong en wegliep, kwam jui9t een tiamrijtuig aangereden. Hij botste er tegen, werd omverie geworpen en de beenen afgesneden en den buik openge scheurd. Een half uur later stierf hij in het St. Pietersgasthuis. Woensdag kwamen bij de policie van Etterbeek eenige jongens vertellen dat zij, op eenen ongebruikten grond spelend, een doodshoofd hadden gevonden. Een agent ging meê en vond inderdaad een afgeteerd doodshoofd, waaraan echter nog eenige verdroogde vleeschlappen hin gen. De grond werd opgegraven en men vond, niet zeer diep onder de oppervlakte nog andere menschengebeenten. Men heeft zich herinnerd dat hier ter plaatse over een vijftal jaren eene steen bakkerij bestond, waar destijds, na etn gevecht onder werklieden, een der mannen spoorloos verdwenen was. Het is niet onmogelijk dat men hier de overblijfsels van den vermiste heeft ge vonden. Woensdag namiddag, rond 3 uren, zagen vier soldaten rook uit het dak slaan van de boerderij van Martinua Vissers, te Eeckeren. Zij sprongen binnen en verwit tigden eene 70-jarige vrouw, die alleen thuis was. Op een oogenblik stond gansch de hoeve in laaie vlam. Daar het dak uit riet en stroo bestond, viel aan blusschen niet te denken. Ook was er geen water in de nabijheid. De vier soldaten, geholpen door de 703a- rige vrouw, hebben met groote moeite de koeien kunnen redden. Twee kalveren wer den door de moedige soldaten half verbrand uit den stal gehaald. De oude vrouw heeft eene groote wonde aan de rechterhand bekomen, met de dieren in den stal los te snijden. Een droevig geschreeuw liet zich uit de brandende hoeve hooren van 4 varkens, van 150 a 180 kilos, waar niet meer aan te komen was. Zij zijn na lang huilen en tieren levend verbrand. Alles wat in de hoeve was, uitgenomen den koeistal,is in den brand gebleven eene partij rogge, hooi, strooi, karren, ploegen, eggen de inwoners hadden geene kleede ren meer als die zij aan hadden. Alles is verzekerd. Over een achttal weken werd inge broken bij de ouderlingen De Bock, op den wijk Zwarten Ruiter te Moerbeke- WaaB. De ouderlingen werden mishandeld en gedwongen de plaata aan te duiden waar hun geld verborgen was, dat werd buitge maakt. Te Antwerpen werden twee personen wegens deze misdaad aangehouden. Het parket is te Moerbeke-Waas afge stapt. De twee gevangenen Aug. De Brou wer, van Stekene, algemeen gekend onder den naam van De Kiete alsook P. B., van Antwerpen, (geboren te St-Nikolaaa naar 't schijnt) vergezeld van een achttal gendarmen werden naar de woning van den ouderling De Bock, op de wijk Ruiter gebracht. De Kiete is van in zijne jeugd af een leeglooper geweest. In konfrontatie gesteld met het slacht offer der inbraak, bekende De Brouwer al wat hij gedaan had, zoodat het wezenlijk waar geweest was, dat die man met eenen prop in den mond door hen, tot hij zijn geld wees, op de ribben gestampt was. P. B., mijnheer Peer noemen de dokwerkers van Antwerpen hem nu spot tend, immers hij draagt stijven bolhoed en ringen aan de vingers, loochende alles. Hij schijnt om zoo te zeggen De Kiete niet te kennen, doch Gustje die wellicht in den amigo of Hoogstraeten, waar men hem al lang verwachtte, weinig verschil weet, wist de vriendschap onder elkaar beter uit te leggen. De diefte gepleegd bij pachter Van Guyie te Stekene, Kiekenhage, zou ook een kra- weitje der bende geweest zijn. De eene, wellicht lekkerbek van hazen- en konijnen- vleesch zou met de alsdan gestolene hesp de grens overgestoken zijn. De andere, vluchteling naar 't schijnt, met geschoren baard en wenkbrauwen, volgens sommigen in Antwerpen gehuis vest, in plaats van in Frankrijk, zou als smokkelaar het rijwiel gebruikt hebben, terwijl wellicht voor 't geld er in een of ander kroegje al eens zal geborsteld zijn. De bewoners van Hulst beweren dat de ploeg wel 16 man zou tellen en net volk rekent de schurken al de dieften en inbra ken aan sedert de laatste jaren gepleegd langs de grens van Moerbeke tot Sint-Gillis, Stekene, Exaardc, Sinaai. Elke dagen verwacht men nog aanhou dingen van mannen, die wellicht De Brou wer zich tusschen de muren des gevangs zal herinneren. De Brouwer De Kiete heeft nooit voor een zijner handlangers ge weken. Het is een kloeke kerel van groote gestalte zonder 't minste besef van opvoe ding. Dinsdag middag reed Medard De Keyser, van de wijk Beke te Waarschoot, de velokoersers der Ronde van België te gemoet. In den terugkeer, op de wijk Dam, tusschen Eecloo en Waarschoot, brak zijn rijwiel. Hij viel ten gronde verschillige koersers reden hem over het lijf. Hij werd bewusteloos en erg gekwetst aan het hoofd opgenomen en bij den her bergier De Beir binnengedragen, waar hij verscheidene uren bewusteloos bleef liggen. Dokter Van Hecke heeft den gekwetste verzorgd. Zijn toestand ia bedenkelijk. Een erg ongeluk is maandag gebeurd te Schuyfers-Capelle, op eene hoeve langs langs den gravier van de kasseide van Wyngene naar 't dorp. Landbonwer Jan De Vriese, was verleden maandag bezig met op zijn hof te werken met zijn dorsch- machien. Aan den dorschmeulen lagen twee peer den, welke de landbouwer op zijn zitsel ge leidde. Al met eens ontschieten de leidsels aan De Vrie8e's hand, en al stuipen om ze wetr te vatten, stuikt de man op de krekel der machien. Den arm van De Vriese draaide in de tanding, en hij werd letterlijk aan den elle boog afgerukt, zoo dat den arm er daar nevens lag.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2