Donderdag 20 Augusti 1908 5 centiemen per nummer 62,le Jaar 4078 Vrijf onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Alcolism en Misdadigheid. Heidia van het kwaad Hel bestaan der Fransche priesters. Moestuin.-Veldsalaad. EEN EN AN DE It. Slad Aalst.-Werkbeurs DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Putte-Goossene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE BUXJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 20 Augusti I908. Een Fransch tijdschrift La Revue deelde ODlangs bijzonderheden meê wel ke ons aantoonen dat alcolism en mis dadigheid gelijken tred houden. De statistiek der wanbedrijven in Normaodie bewijst het op ontegenspre kelijke wijze. M. D a n i 1Procureur-generaal te Rouaan, klaagt het met afgrijzen aan en bewijst dat de misdadigheid die voor tijds het hoogte punt bereikte op den ouderdom van 30 jaar, nu heden tot haar hoogste punt klimt vóór 20jarigen ouderdom. Dus vroeg rijp, vroeg rot. Wat het alcolism was bij de ouders, zegt hy, wordt misdaad bij de kin- deren, Het getal zelfmoorden, schrijft hy, groeit gedurig aan, doch wat deze kwaal min erg doet uitschijnen, is de hoedanigheid dor slachtoffers. De krankzinnigheid vermenigvuldigt zich op verschrikkelijke wijze. Overeen vijftigtal jaren telde men in Frankrijk 32 krankzinnigen op 100 duizend inwoners en in 1905 was de verhouding 142 op 100 duizend, dus 4 maal zooveel als over 50 jaren. In het departement Seine-Inférieure, waar het alcolism het ergst woedt telt men er 234 dus 7 maal zooveel als over 50 jaren. In 1907 waren er in 't departement Eure 1000 sterfgevallen meer dan ge boorten. En de oorzaak Terwijl er in Frankryk.in 1880, eene herberg was op 113 inwoners, telt men er nu eene op 78 inwoners. In Seine- Inférieure is er eene op 60 inwoners en in het departement Calvados eene op 25 inwoners. Het verbruik van den alcol was, in 1850, 3 liters per hoofd en is nu heden geklommen tot 7 liters in 't algemeen, maar in 't Arrondissement Caen over treft het zestien liters. Het is niet moeilijk hieruit 't gevolg af te leiden dat zoo de openbare mach ten geene afdoende maatregelen nemen, dan verziuken weldra de Normandicrs in eenon afgrond van zedeloosheid en verderf naar ziel en lichaam. Nu de zelide oorzaken hebben natuur lyk de zelfde gevolgen. DOOR EÜUG. LKË\. 37e VERVOLG. In Brussel, nieuwe teleurstelling... de heer van Eezaat en zijn neef waren den zelfden morgen vertrokken, zonder te zeggen waar zij heen gingen,doch de zware koffers, welke zij mede hadden genomen, lieten veronderstellen dat zij eene tamelijk lange reis gingen doen. Die opeenvolgende wederwaardigheden maakten Joris Zoetberg zeer ontevreden. Ook stiet hij, op zijnen weg naar de Noordstatie, tamelijk ruw ëenen kleinen jongen af van twaalf, dertien jaar, die zich aanbood om den reiszak te dragen. Maar deze hield aan met langs hem op te stap pen en te smeeken om eene aalmoes, ter wijl hij hem zegde, dat hij wees was en nooit vader noch moeder had gekend. De zachte klank zijner stem, zijne ma nier van spreken trokken de aandacht van den kunsienaar en toen hij de hand in zijnen zak Btak om hem een geldstuk te geven, bezag hij den jongen met aandacht. Ondanks de uitgestane ellende en de spo ren van ziekte welke op zijn gelaat Btonden geprent, kon men zien dat dit zeer belang wekkend van snede was. Maar toen hy de In België telt m9n ook schroomelyk të veel herbergen en drankhuizen, eene op 34 inwoners. De statistieken toonen aan dat de mis dadigheid en krankzinnigheid hier ook te lande aangroeien. Maatregelen zouden dringend moeten genomen worden om de kwaal van 't drankmisbruik te keer te gaan en reeds stelde ons cath. Ministerie maat regelen tot beteugeling voor. Maar telkenmale bevochten liberalen, socialisten en groene volksfoppers de voorgestelde maatregelen uit politieke berekeningen. Uit politieke berekeningen, ja, im mers de hoogere belangen van land en volk komen noch bij de blauwe libera len, noch bij de roode socialisten, noch bij de groene volksfoppers in aanmer king van't oogonblik dat ze meenen dat zedoorhunne handelwijze, het catholiek Ministerie in don grond kunnen boren. Ziedaar hoe die driekleurige groot sprekers de belangen van 't volk be hartigen. Tengevolge der scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk, zijn depriesters beroofd van hunne jaarwedde die voor de meesten, zoo niet het eenige, dan toch het voornaamste middel van bestaan uitmaakte. 't Is genoeg te verstaan dat die pries ters zich in eene moeilyke positie be vinden doch zy hebben zich niet laten afschrikken, maarzy hebben, de han den aan het werk geslagen zooals men zegt, en dat niet in figuurlyken, maar ook in letterlijken zin. Het is te zeggen, zij hebben hun be staan gezocht in het werk hunner han den, en ondanks den spot van velen hebben zij een jaar naarstig gewerkt. Die priesters hebben zich daarbij in Bond vereenigd, welke den naam draagt van Verbond der Priesters-werklieden. Ze zijn reeds ten getalle van 6 honderd. Die priesters houden nu eene tentoon stelling van hunne voortbrengselen in hot kasteel van Gandes dat door den eigenaar, graaf de Bejarry, te hunner beschikking is gesteld. Mgr. Renon, Aartsbisschop van Tours heeft met veel plechtigheid die eigen aardige tentoonstelling geopend. Wat stellen die Priesters werklieden zooal tentoon uitdrukking zijner bruine oogen opmerkte, gevoelde hij eene onverklaarbare aandoe ning en welde er bij hem eene onbegrijpe lijke belangstelling op, die hem aanzette den kleinen bedelaar te ondervragen. Het kind vertelde hem, dat hij, wees zijnde, door een braven boer en zijne vrouw aangenomen werd, die korten tijd daarna West-Vlaanderen hadden verlaten om zich te Brussel te gaan vestigen. Zij droegen bijzondere zorg voor hunnen pleegzoon en hadden hem op school bezet, in afwachting dat hij eenen stiel zou kunnen leeren maar eene besmettelijke ziekte kwam heer- schen in het huis dat zij bewoonden, en rukte beide echtgenooten op een paar dagen weg. Eene oude vriendin, Philomena van Acker genaamd, had hem na deze ramp opgenomen, maar zij leefde zeer armoedig et 't was om ze eenigszins te helpen, dat hij eenige stuivers trachtte te winnen. VIII. Dit verhaal werd gedaan op eenen toon, dien geen den minsten twijfel liet omtrent zijne rechtzinnigheid. Hoe is uw naam vroeg Joris Zoet- berg. Pauwel Thuriot, werd hem geant woord. Bij deze woorden, bleef de kunstenaar staan,alsof hij plotseling zijn gangvermogen verloren hadde. Wat hoe zegt ge 1 sprak hij stotte- Vooreerst eene galery schilderijen, landschappen, portretten, welke juist juist wel geene meesterstukken zyn, maar toch niet van verdienste ontbloot, en welke in burgerlyke salons geen slecht figuur zullen maken Dan heeft men eene uitgestrekte zaal met voortbrengselen der kunstnyver- hetd gebeeldhouwde salonmeubels penteekeningen welke eene vaste hand verraden, drukwerken van den besten smaak een tapijtwerk voor eenen zetel in stijl Lodewijk XVII onberispelijk af gewerkt houtgravuren; fijn gegrifte postkaarten, fotografiën, kunstboekban den en kunstyzerwerk. Wat de eigenlijke nyverheid betreft en voorwerpen van dagelijksch gebruik, zij ook hebben eene ryke uitstalling. Een 70jarige priester heeft eeee on dervest gebreid, waarop niets af te din gen valt. De Priesters-werklieden houden zich ook bezig met hofbouw, fruit- en groen sel teelt, hoenderkweek, enz., enz. Het Verbond der Priesters-werk lie den schynt zeer voorspoedig vooruit te gaan, en men kan den priester Ballu niet anders dan gelukwenschen het ge dacht te hebben opgevat in den handen arbeid een bestaan voor vele priesters te zoeken. Het gezag van den priester zal er geenszins door lijden zeer dikwyls schat men de verstandelijke waarde van den man naar zynen aanleg voor han denarbeid. Voor ons, katholieke Belgen en Vla mingen, zal de bekrompen toestand der priesters in Frankrijk ons gedurig her inneren hoe onze geuzen het zouden aau boord leggen, moesten zij hier mees ter worden gelyk hunne bondgenooten het in Frankryk zijn. (De Volksvriend). Zooals haar naam het aanduidt, wordt deze plant als salaad gebruikt en zij is onder de herfst- winter- en lentemaan den zeer gezocht. De veldsalaad is eene inlandsche plant, die natuurlyk groeit tusschen onze graangewassen in de kleemachtige gronden. Zy moet dus in zwaren grond gezaaid worden gewoonlijk zaait men zo tus schen ajuin en met eens te hakken dekt men het zaad. Deze gewoonte is zeer slecht en men zal veel beter werk verrichten met den rend. Gij heet... heb ik goed gehoord herhaal nog eens... De kleine jongen, van zijnen kant, was ook verschrikt,en hij ging de vlucht nemen, toen Joris hem met den arm tegenhield. Vrees niets van mij, arm kind, zeide hij met goedheid, 't Is God die u op mijnen weg gezonden heeft. Breng me bij de vrouw waar gij woont,en als ik goede inlichtingen nopens u krijg, dan zal ik ongetwijfeld voor uwe toekomst zorgen. En gij heet toch wel Pauwel Thuriot. Zeker, mijnheer waarom zou ik het zeggen, indien het niet waar waB En waar zijt ge geboren Dat weet ik niet, maar ik ben opge bracht te Steene, bij Oostende, waar ik mijne ouders verloren heb. Geen twijfel meer... sprak Zoetberg bij zich zeiven, 't is haar zoon Welke ontmoeting 1 Waarlijk, 't is of ik met de kruisvaarders moest uitroepen God wil het 1 Een kwartier nadien, Btapte de schilder in een der engste steegjes van het zooge naamde Marollenkwartier en werd door zijnen kleinen gidB in eene armoedige, hoe wel nette kamer gebracht, waar zich eene zeventigjarige vrouw bevond, wie hij zijn inzicht deed kennen, Pauwel in zijnen dienst te nemen. Eenige goudstukken en de belofte van nieuwe hulp in het vervolg, deden Philo mena toestemmen in het vertrek van hem, dien zij als haar eigen zoon beschouwde grond 15 20 centim. diep om te spitteD; deze omspitting zal ons het ondergraven toelaten der verschillige meststoffen, welke deze plant, alhoewel klein, zoo hoog noodig heeft als de andere blad gewassen des moestuins geven wij dus goed verteerd mest en voegen wij er bij per are 2 k. zwavelz. ammoniak, om op korten tijd krachtige en malsche planten te oogsten, en 2 k. kloorpotas- sium die aan de bladeren deze schoone groene kleur zal geven, hoedanigheid die op de markt zeer aangeprozen wordt, de samenwerking dezer twee meststoffen zal ons, te meer, planten van uitmuntende kwaliteit en die heel goed zullen overwinteren. Men zaait, opvolgcntlyk, veldsalaad van 15 Aug. tot 15 Sept. in de lichte gronden zal men den bodem vóór het zaaien goed moeten vasttrappen. Variëteiten de groene volhartige en de ronde, in zekere streken zaait men de Italiaansche, waarvan de bladeren lang werpiger zijn dan by de andere varië teiten. G. Impatient, Leeraar-Hofbouwschool, Vilvoorde. Ruzie in 't huishouden. In Duitschland willen de gewestelijke soci alistische komiteiten van Wurtenburg en Baden, het oppergezag niet meer erkennen van het Middenkomiteit van Duitschland. Dat is niet uit de lucht gegrepen, het is het Duitsch socialistenblad Vorwarts die het zegt, en de scheurmakers aan de verontwaardiging aller socialisten prijs geeft. Ziehier de oorzaak In de Duitsche Staten stemden de so cialistische groepen de begrootingen niet, tot hiertoe. In eene vergadering van socialistische Kamerleden, te Stuttgart gehouden, is er beslist de begrooting van het konink- ryk Wurtemberg te stemmen. De socialistische Kamerleden van Baden hebben een gelijkluidend besluit genomen ais hunne kameraden van Wurtemberg. Als het Middenkomiteit der Duitsche socialisten dat gehoord heeft, vroeg hot uitleg. Het heeft enkel voor antwoord beko men dat er beslist was over de zaak te zwijgen. zij hield echter uit, dat Pauwel haar alle zes maanden zou moeten komen bezoeken. Het kind dat in Zoetberg eenen goed- hartigen en rijken heer zag, scheen fier en gelukkig, hem te mogen vergezellen 's Anderendaags, op het oogenblik dat de jongen ging vertrekken, wilde de oude hem een pakje kleederen geven, maar Joris deed opmerken, dat zulks onnoodig was, daar hij hem gansch in 't nieuw zou doen ste ken. Wil dit ten minste nemen, sprak zij dat zal later wellicht te pas komen, mijn heer. En zij gaf hem eene oude brieventasch, welke hij in zijnen zak liet glijden. IX Denzelfden dag nog, kwam Joris Zoet berg met zijnen jongen makker te Aalst aan, en liet zich met een rijtuig naar de Muksen brengen. Toen hij in zijne slaapkamer kwam, dacht hij opeens aan de brieventasch, die men hem had toevertrouwd. Hij deed ze open en welk was zijne ver bazing, toen hij er tusschen eenige andere papieren, eene tamelijk goed bewaarde lichtprent vond, waarin hij mevrouw d'Aul- neux herkende Ja, ja, zeide hij tot zich zeiven, dat is het wel, dat is waarlijk het portret, welk men op het lichaam van den vermoorden man gevonden heeft. Welk eene aaneen- De Vorwarts besluit daaruit dat het- gene hy vernomen heeft echt is, en zegt dat dezen die hunne beslissingen voor hunne kameraden verbreken de een dracht der partij vernietigen alsmede alle democratie. Men voorziet in Duitschland eene scheuring tusschen de socialisten van Noord en Zuid Duitschland. Later. Do seheuring is zoo goed als voltrokken. Het gevaar der vliegen. -- In eene vergadering van Engelsche dokters te Buxton, Engeland, is aan onze in schijn zoo onschuldige vlieg de oorlog ver klaard geworden. Dokter Gordon Haew- lett verklaardo in eene voordracht dat de gewone huis- of kamervlieg eene der gevaarlijkste,doodverwekkende levens wezens is, waarmede de menschheid bedreigd wordt. Volgens hem overtreft de vlieg het gevaar van hondsrazerny, pest en cho lera De vlieg verspreidt vooral de darmziekten, de zomerbuikloop en ook den typhus. De parlementen zouden wettelijke bepalingen moeten stemmen om de vliegen te vernietigen. Een ander dokter, M. Jacob uit Liver pool, was ook overtuigd dat de vliegen den typhus verspreiden. Zy zyn nog in staat vele andere ziekten uit de gasthui zen en ziekenkamers voort te slepen en te verspreiden. Sir James Grichton maakte de opzien barende mededeeling dat zyno miscro- pische onderzoekingen aan een vliegen- poot 100,000 bacillen hebben aangewe zen. Hij drukte de hoop uit dat de vlie gen zouden vernietigd worden. In de vergadering werd nog gezegd dat die insekten door een net welk voor het venster aangebracht werd, ook niet doorvliegen als de mazen breed genoeg zjjn om ze door te laten. Om ze in open lucht van zich te hou den is het in het algemeen voldoende dat men eene sterk riekende bloem of een okkernootblad in het knoopsgat drage. Karboldampen zyn het beste middel om zo uit hel huis te verdry ven. De vliegen verdragen den reuk niet die de menschen aangenaam is. Vragen door de Patroons. 4 smedersgasten i loodgieteri kuiper (halve gast) i letterzetter (leerjongen) i meubelmaker (halve gast). Vragen der Werklieden. Daglooners fabriekwerkers. schakeling van omstandigheden 1 Deze leste wapens moest ik hebben, en nu, nu mijne zegepraal volkomen zijn op de hel din VAN HET KWAAD 1 Den volgenden morgen riep hij Pauwel bij zich, Mijn jongen,vroeg hij, en toonne hem de lichtteekening, wie is dat Mijnheer, men heeft me altijd gezegd dat het mijne moeder was, en dat ik haar daarmeê misschien nog zou kunnen terug vinden. Ja, zij moet het wezen, want ik vind er veel in van uw gezicht Welnu, hoor eens in een kasteel hier nabij, woont eene vrouw, wier gelijkenis met het portret zoo volmaakt is,dat deze omstandigheid en nog andere mij doen gelooven dat zij uwe moe der zal wezen. Och God I mijnheer, kan dat zijn, bedriegt gij u niet riep Pauwel, de handen vouwende, uit; mijne moeder levend terug vinden, ha, welk een geluk 1 Heeft men u reeds van haar gespro ken, en wat heeft men u van haar gezegd Pachter Hermans, die mij opgevoed heeft, zeide me nooit iets anders, als ik er hem naar vroeg, dan dat mijn vader gedood werd, men weet niet door wien, en mijne moeder verdwenen was. Anders weet ik niets. Joris Zoetberg nam plaats bij zijne schrijftafel en schreef eenige woorden met koortsige hand. (Wordt voortgezet^)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1