DITJES en DATJES. Krijgsoefeningen Het Gesticht Sint Jan-Baptist Stad Aalst.-Werkbeurs Vlaamsche Illustratie, STANHOPE Eene klinkende muilpeer voor 't aanschijn van 't gansche land. Allerhande nieuws Weervoorspellingen. Wilt gij iets weten te voorspellen nopens het weer van den volgenden dag, raadpleeg dan de natuur in plaats van den Ouden Majoor of den Ouden Generaal ge suit er verder meè komen. Als het schoon weer zal tyn dan blyft het wild, hazen en konijnen in de bosschen de nachtegalen zingen den heelen nacht de tortelduiven ronken de vogelen zetten aich in de toppen der boomen en wel in liet zicht de kikvorschen komen uit het water en kwakken veel de spinnekoppen werken vlijtig de muggen zwermen in groepen by het ondergaan der zon en 's nachts schitteren de blikwormen met buitengewonen glans de bieën en de wes pen vliegen vroeg uit. Als er regen of onweder op handen is krabben de honden in de aarde de katten, zich wasschende, trekken den voorpoot al over het oor de mollen verhoogen hunne molhoopen en met den avond vliegen de vledermuizen in woningen, stallen en ge bouwen. Als de haan vroeger kraait en de leeu werik vroeger opstygt dan naar gewoonte dan is er onweer te verwachtende kraaien en spreeuwen schreeuwen zeer luid een den en ganzen duikelen gedurig de zwa luwen vliegen dichtby den grond, omdat de insekten, waarmede zy zich voeden ook lager gedaald zyn. Ziedaar al die kenteekens zijn uitmun tende barometers, die nooit iemand bedrie gen. Zij voorspellen het weer echter geen jaar, geene maand of geene week te voren, zoo verwaand zyn zij niet De Lyfrentkas in 1907. J- Het verslag dor Lyfrentkas geeft eenige belangryke cijfers, die ons den vooruitgang dezer sclioone instelling nog eens te meer komen bevestigen. In het verloopen jaar werden 79,265 nieu we leden aangenomen zoodat het totaal aangeslotenen beloopt tot 920,000. De ge storte sommen bedroegen 14,206,957,32 franks. Op de stortingen van 1906 verleende de Staat als toelagen 4,100,000 franks, ver deeld onder 579,000 leden. Als toelage per boekje waarop, in 1906 minstens 3 franken gestort werden, be kwamen 5,244 maatschappijen de som van 1,(>08,822 franks. De provinciën verleenden aan de aange sloten leden 549,047 franks toelagen. Einde 1906 telde de Lyfrentkas 858,000 leden, die eene gezamenlijke rente van 100 millioen bezaten nu bedraagt deze 115,400,000 franks. Werd er overal eene groote propaganda gemaakt, wij zouden dit jaar wellicht een millioen aangeslote nen kunnen tellen. Eene belangryke inlichting is deze, no pens de personen van 1843 tot 1845 voor 1843, zyn er 19,303 aangeslotenen voor 1814, 19,299 en voor 1845, 17,909. Uit dat verslag der lijfrentkas blijkt het wat ons Catholiek Ministerie voor de wer kende klas doet 14,000,000 frank voor de oude werklieden, die hun pensioen van 65 frank trekken en daarbij gevoegd 5,108,822 frank toelage aan de pensioen gilden, dat is eene som van omtrent 20 millioen die het Staatsbestuur jaarlijks aan de werkmanspensioenen besteedt. Overneming van. Congo. Het debat is Donderdag ter Volkskamer gesloten geworden. De overneming werd aangenomen met 83 stemmen tegen 53 en 9 onthouding. M. De Sadeleer heeft zich onthouden maar zou voorgestemd hebben nu hij was afgespro ken met M. Schinler, socialist, die afwezig was en zou tegen gestemd hebben. De bijgevoegde acte werd gestemd met 83 stemmen tegen 55 en 9 onthoudingen. De coloniale wet werd aangenomen met 90 stemmen tegen 46 en 7 onthoudingen. De muilplaag. Daar de muil- plaag thans uit het land geheel verdwenen is, wordt de verplichting van het kalkbad voor dat de beesten op de markt werden gebracht, opgeheven. Andere voorbehoedmaatregels zijn ook opgeschorst. Wijnpotterij te Schaarbeek- Brussel. Volgens het liberaal blad Le Petit Bleu beloopt de wijnpottery tot 675 duizend franks, waarschijnelijk zonder de geblesseerden. En die kolossale verduistering der openbare gelden is kun nen gebeuren zonder dat gezel Bertrand, groote socialist, schepen der Gemeente en Volksvertegenwoordiger voor Brussel er iets is van gewaar geworden. Is dat niet wonder van wege dien rooden chef, die altyd Jan en alleman weet to beknibbelen als 't geen liberalen of socialisten zyn. En nu beweert Le Peuple dat de onderne mer Lejeune, een catholiek is 't was te verwachten en dat zekere Baron de Be- thune en zekere priester Vossen bij de Re geering zouden gewerkt hebben om de zaak in den doofpot te versmachten. Dom me praatjes voorzeker. En inderdaad, de heeren Baron Louis de Bethuna en Baron Charles de Bethune, de twee priesters Vossen protesteeren en zeg gen dat Le Peuple aan de waarheid te kort bleef, dat ze dien M. Lejeune noch van haar, noch van pluim kennen. De bestendige Deputatie van den provin cieraad heeft Woensdag namiddag zitting gehouden onder voorzitterschap van M. Janssens, dienstdoende als gouverneur. Deze, gebruik makende van het recht dat een gouverneur heeft, van de schepe nen af te zetten, heeft aan de Deputatie de afzetting van Van den Putte voorgesteld. De Deputatie heeft eenparig dit voorstel aangenomen. Van den anderen kant wordt gemeld dat M. Huart-Hamoir, burgemeester van Schaarbeek, die sedert lang ziek is op zijne villa te Wépion, voornemens is zijn ontslag te geven, om gezondheidsredenen. Men zegt zelfs dat heel de rechterzij haar ontslag wil geven. Landgenooten! Overal waar de radikalen en socialisten volkomen meester zijn, zal het er toegaan gelijk te Schaarbeek; overi gens 't kan niet missen, ze hebben 't ze vende en 't negende gebod afgeschaft. Zoo slecht niet. De Londen- sche briefwisselaar van den Moniteur des Intéréts Matériels, een blad dat zich met geene politiek inlaat, schryft aan dat blad nopens de handelsbetrekkingen van Enge land met de andere landen, onder andere het volgende Men komt aan de leden onzer Kamer eene belangwekkende statistiek uit te dee- len, bestemd om het belang en den aard te doen uitschijnen der handelsbetrekkingen van Engeland met de vier andere voor naamste nyverheidslanden der werold, na melijk; de Vereenigde Staten, Duitsch- land, Frankrijk en België welk laatste bijzonder fier moet zijn voor te komen in dergelijke groep, ondanks de geringheid van het getal zijner inwoners en de beperkt heid van zyn grondgebied. Deze statistiek toont in welke groote verhouding, Engeland schatplichtig is van deze landen voor zijne grondstoffen en zyne voedstoffen. In 1907 heeft het in het geheel ingevoerd voor 645,900,000 pond sterling ruim 16 miljard frank waarvan 255,300,000 pond sterling, of ruim het derde deel van den geheelen invoer, het aantal vertegen woordigen door de vier genoemde landen geleverd. Van den anderen kant op 426,204,000 pond st. uitvoer zyn er maar 106,044,000 pond naar die landen gegaan; dus nog geen vierde België bekleedt dus den 5n graad onder de handeldrijvende natiën. Dat is toch nog zoo slecht niet gewerkt voor het catholiek achteruitkruipers-Gou vernement dat sedert ruim 24 jaren aan het bewind is Tegen motten. Als een mid del om te voorkomen, dat tapijten in wei nig gebruikte kamers door de motten worden aangetast, wordt aanbevolen zout er onder te strooien, voordat zij worden gelegd. BERICHT. In het opschrift van de post stukken voor troepen die deel nemen aan de groote oefeningen van de ruiterij moet, van 3 tot en met 10 September, geene plaats van be stemming staan In het adres geeft men enkel op het nummer van het regiment, het batailjon en de compagnie (of het num mer van de batterij, het eskadron, de ko lom, enz.), met de duidelijk geschreven melding: Bestuur der Krijgsoefeningen, of - 2® Afdeelingsruiterij Eiken dag, neemt het Hoofd van den postdienst van het leger de noodige maat regelen om die poetstukken op de leger plaatsen te doen toekomen. VkrWimdenstraat, 62, Molenbeek-Brus sel, onder het beleid van de Broeders der Christelijke Scholen, heeft in de drij laatste afgeloopen schooljaren menigvuldige en merkweerdige uitslagen bekomen dat het ons toegelaten zy ze hier aan te stippen. Hoogeschool van Leuven(Afdeeling der Ingenieurs)MM. Jullien Henri en Depret Eudore, bekwamen de 1® en 2° plaats in het aannemmgsexaam van October 1907. By het overgangsexaam van 1® en 2e jaar, in Juli 1908, werden die heeren 1" en 3® van hunnen leergang uitgeroepen. Wettige graad MM. Dequidt Jan. Defays Albert en Depret Henri, ondergin gen bun aannemingsexaam in het begin van Augusti 1908zij bekwamen onderling de 4®, 8® en 22® plaats, onder de 72 kandidaten die zich met den len zittijd aanboden. Landbouwkundig Instituut der Hooge school van Leuven. M. Baedewyns Julien, bekwam de 1® plaats in het aannemings exaam. Diploma van Landmeter. Elf leerlingen ondergingen met onderscheiding het exaam van landmeter vóór de Midden-Jury van Brussel. Ministerie van IJzeren Wegen, Posten en Telegrafen. Twee leerlingen ondergin gen met onderscheiding het exaam van commis d'ordre. Ministerie van Justitie. Drij leerlingen werden ontvangen als beambten aan de Griffie der Rechtbank by het Beroepshof. Wisselbanken en Besturen. Meer dan vyftig leerlingen werden aanveerd in de verschillende Banken en Besturen van Brussel en het omliggende. Snelschrijfkundig Instituut van Parijs De leerlingen bekwamen in 1908: 7 diplo ma's van snelschrijfkundig schoonschrijven: 8 diploma's van snelschrijfkunst van len graad3 diploma's van raschheid. Het getuigschrift van volledige beroeps studiën (Humanités modernes) werd toege wezen aan de volgende leerlingen der 1' Wetenschappelijke KlasMM. Sablon Charles; Baedewyns Julien; Vandersmissen Pierre, Jullien Henri; Depret Eudore; De quidt Jan; Depret Henri; De Schutter Emiel. In den Wedstrijd einde schooljaar 1907- 1908, ingericht tusschen de Beroepsscholen door de Broeders der Christelijke Scholen in België bestuurd, behaalden de leerlingen van het Gesticht de volgende onderschei dingen 7 diploma's van Uitmuntendheid25 di ploma's van le graad; 28 diploma's van 2® graad; 31 diploma's van 3" graad te za- men 91. Verleden jaren waren er 69. Die schitterende uitslagen behoeven geene opheldering, en zijn een nieuw be wijs van het degelijk onderricht onzer catholieke gestichten. De heer Minister Hclleputte achte het onder zijne weerdigheid van te ant woorden aan dien groven, lompen, gerabauwden groenen kinkel Begrepen, Groentje Vragen door de Patroons. Schrijnwerkers, (volle gasten)Smeders, (volle gasten) een kleermaker, (leerjon gen) een dienstmeid, kunnende een wei nig Fransch spreken, loon 25 tot 35 fr. per maand. Vragen der Werklieden. Een koetsier, (heeft het leger gediend) Werklieden van allen aard. De uitgevers der NIEUWE hebben besloten, bij den ingang van den nieuwen jaargang, de Illustratie merkelijk te vermeer deren. Zij zal voortaan verschijnen in 12 bladzijden groot folio-for maat en dit aan denzelfden prijs als vroeger, 't is te zeggen fr. 3,6o per jaar voor de stad en fr. 4,20 voor den buiten. De nieuwe jaargang begint met aanstaande maand September. Deze Illustratie is alleen ver krijgbaar voor de lezers van ons blad, dus eene premie. Voor de niet geabonneerden kost ze franken. Proefnummers op aanvraag. de Amerikaansche detective. 29® Vervolg. Alan schrikte ervan, want op dit oogen- bilk waB elke aanraking met de policie of eenige overheid hem onaangenaam. De brief was zeer onduidelijk geschreven, de onderteekening onleesbaar. Het eenige duidelijke was eigenlijk de 6tempel van het hoofdbureel van policie. Het duurde een pooB, eer hij uit het gekrabbel het volgende ontcijferd had Geachte Heer, Wij hebben voor uwe aangelegenheid een zeer flinken man, genaamd Grip, ge wonnen. Het iB een der bekwaamste detec tives, met wie ge zeker tevreden zult zijn. Wij hebben hem reeds, zoover onzer kennis van de zaak strekt, ingelicht, en hij zal zich heden tusschen 3 en 4 uren in persoon aan u komen voorstellen. 1 Hoogachtend. N. In elk geval van het hoofd der policie zelf, dacht Alan, den brief in het couvert stekend. Die Grip komt als geroepen als hij waarlijk flink is, kan hij mij in dit op zicht van nut sijn. Alan gaf bevel de kamer op te ruimen en hem te waarschuwen, zoodra een heer kwam die naar hem vroeg. Het duurde wel een uur eer Millie met Btofdoek en veger verscheen om aan de opdracht te voldoen. Met grooten iever begon zij aan haar werk, nu en dan eens ophoudend om uit het venster te zien. Op eens trof haar het geluid van een draai orgel. Millie had, als vele harer standge- nooten, buitengewoon veel sympathie voor dat soort muziek. De orgelman stond vlak voor het venster, met groote treurige oogen naar haar opziende. Millie vond dat hij een knappe jongen was en er goedig uitzag. Maarzij begreep toch, dat het niet te pas kwam, muziek te maken vlak voor een huis waar men nog in diepen rouw was. Zij wilde dit den orgelman doen kennen maar toen zij zich daarvoor uit het venster boog, gleed het sierlijke mutsje van hare blonde lokken en viel voor de voeten van den muzikant. Galant raapte hij het op en liep, zich moeilijk bewegen 1 met het orgeltje voor zijnen buik, naar het venster, om het aan Millie te geven. Daarbij zag de trouba dour haar steed6 even melacolisch aan, doch er kwam geen woord over zijn lippen. Wat heeft die man toch dacht Millie. En ze deed een half dozijn vragen of hij ziek was of honger had. Tot eenig ant woord haalde hij de schouders op, tegelijk op mond en oor wijzend. Nu begreep Mil. lie de zaak de ongelukkige was doofstom- In zitting der Volkskamer van 12 Augustus 11., stelde Groene Pie, de volksfopper, de volgende vraag aan den heer Helleputte, Minister van spoorwe gen, enz. a Het is te Denderwindeke, die handel- drijvende gemeente dat de lieden bitter teleurgesteld zijn. Vroeger vertrokken te 7 uur de postboden en droegen de brieven meê aangekomen met den d trein van 6 uur, 10 m. Nu is de tram gelegd; de postboden nemen den tram d van 5 uur 40 en vele brieven blijven liggen tot 's anderendaags, alsook berichten voor het afhalen van koop- waren. Daardoor lijdt de handel groot nadeel. Denkt de heer Minister niet dat eene tweede uitdeeling onmisbaar is voor I geheel die belangryke gemeente En nu het antwoord. In zitting van 18 Augustus antwoord de de heer Minister Helleputte nopens de onregelmatigheden in den dienst der posterijen te Denderwindeke door Groene Pie aangeklaagd. In de vraag van het lid ligt eene zoo valsche als beleedigende beschul- diging. Het past mij niet te ant- II woorden op eene vraag om in- n lichtingen die in zulke bewoor- dingen gesteld is. Wat klinkende muilpeer Wel trachte hij door vingerspraak haar duidelijk te maken, wat hij niet met woor den kon zeggen maar Millie begreep er niets van. Eerst toen hij een blonde lok uit den zak haalde, vijf vingers in de hoogte stak en op een in de nabijheid spelend kind wees, trof Millie de gedachte, of hij iets wist van de kleine Daisy, die blond haar had en vijfjaar oud was. Dit vermoeden bracht haar in groote op winding. Wacht even 1 riep zij den man toe, heel vergetend dat hij doof was. Wacht even ik roep iemand, die uwe teekens ver staat. In vliegende haast snelde zij voort, de deur achter zich dichtwerpend De man buiten wachtte een oogenblik, klauterde toen op de niet al te hooge vensterbank en stond eenen minuut later met draaiorgel en al in de kamer. - Zoover gaat alles goed zegde de voorgewende doofstomme. Dit moet de werkkamer van Alan zijn. Als ik hier maar blijven kon, tot hij kwam. Hij wierp snel een blik in het rond en ontdekte de groote wapenkas, waarvan de deuren op een spleet stonden hij sloop er in, het orgel neerzettend. Nauwelijks was hij in die schuilplaats of Winnie kwam de kamer in, gevolgd door het kammermeisje, zij ging naar het ven ster. Maar Millie, ik zie niets dat op een orgeldraaier gelijkt, zegde ze verbaasd. Aalst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Merkt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der Stad. Alle models er alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver koopers. Men aanvaardt alle reparatien. AALST. Maatschappij De Lus tige GaaiDolders Op Zondag 30 Oogst aanst., om 2 uren 's namiddags KRUISPL AN TING op 't graf van wijlen den heer Sebastiaan Wailly. Vergade ring ten lokale, Gasometerstraat, 31. age- TYPIIL'S. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus La Royale Louise Marie, te verkrijgen bij O. Taeymanb-Druck, 8, Groote Merkt, Aalst Twist te Buggenhout was ontstaan in eene herberg, tusschen den strooper Louis De B. en den landbouwer R. Zij raakten aan 't vechten en R. bracht zijnen tegenstrever eenen messteek toe en vervolg de ten overvloede den gekwetste, toen deze naarhuiB vluchtte. De vrienden van R. zetten dezen laat- sten aan, om ook naar huis te gaan, daar De B. vermoedelijk met zijn jachtgeweer zou terugkeeren. Middelerwijl was de landbouwer Karei Hals, in wiens hof een gedeelte van het gevecht geleverd was, wakker geworden en opgestaan om te zien wat er gebeurde. En juist toen hij de deur opende, klonk een schot en de lading trof Hals in den buik. Wat de vrienden voorzien hadden, was gebeurd. De strooper had zijn geweer ge nomen en, in den hof iemand ziende, dacht hij dat het R. was en schoot. Origelukkig trof het Bchot eenen verkeerde en Hals stierf den volgenden dag. Hij was 50 jaar, getrouwd en huisvader. De moordenaar is aangehouden. Een schaliedekker, de genaamde Jan De Vylder, van Wetteren, is dijnsdag na middag, te Exaarde-Doorslaar, het slacht offer geworden van een vreeselijk ongeluk. Hij had de uurplaten op den toren her- schilderd. Toen hij den voet zette op den zuil der galmgaten, om langsdaar in den toren te gaan, brak schielijk de koord waaraan hij was vastgemaakt. De ongeluk kige viel met het hoofd op het dak der kerk en van daar op de pieken van het ijzeren hek van het kerkhof. De scherpe ijzeren punten drongen hem diep in het lichaam en stroomen bloed liepen langs de ijzeren staven af. Geburen haalden den ongelukkige spoe dig van het hek af en droegen hem zielto gend in eene naburige herberg, bij de we duwe Van Duyse. De eerw. heer pastoor was juist eene berechting gaan doen. Spoe dig reed men hem halen. Toen hij ter plaatB kwam, was de ongelukkige overleden. In een geldbeugel des verongelukten vond men een doodbeeldeken en een por tret zijner vrouw, over 3 maanden overle den, De Vylder laat 3 kinderen na. Hij telde slechts 32 jaren. GE1L1GEA1§. De we- kelijksche getuigenissen zooals de hier- onderetaande zijn de beste bewijzen der krachtdadigheid van de Foster Pillen voor de Nieren. 18, Gazometerstraat. Aalst, den 21 Januari 1904 Sinds een jaar lang leed ik danig veel aan de nieren en aan alle soorten van ongemakken, die gewoonlijk met de nierziekte te paar gaan, zooals bedwelmingen, duizelingen, onrustig slapen, weinigen eetlust, onregelmatig water, ik had alles beproefd maar nutteloos. Ten einde raad nam ik de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valke neer, apotheker. Na eenige dagen was ik grootelijks verlicht, ik kon 's nachts reeds Blapen, begon te eten, werkte zonder aan stonds vermoeid te zijn en daar ik thans niet meer de minste pijn gevoel, aanzie ik mij als volkomen genezen. Geteekend Is. Nieuwlandt. Den 23 Augustus 1907, zegde ons M. Nieuwlandt nog Nog immer bleef ik van alle kwalen verlost sinds ik die goede Foster Pillen nam, ik kan ze niet genoeg aanbe velen aan al de menschen welke reeds jaren lijden zonder eenige beternis in hunnen toestand te bemerken. De Foster Pillen voor de Nieren her brengen stillekens aan en zonder schokken de genezing aan het teere gestel der nieren, helpen ze om het bloed t« zuiveren en om uit het lichaam de overblijfsels, te gelijk met het water, te verwijderen, die hoofdpijn, rhumatiek, waterstoringen, graveel en steentjes in de blaas teweegbrengen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk; zijn verkrijgbaar bij alle apo thekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen 19 fr. of vrachtvrij per post Engel6che Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de de echte doos met de handteekening «James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 6. Wedstrijden zijn ingericht door het bestuur van den Casino te Gent, tusschen spoorwegbeambten of statie-oversten, voor het versieren met bloemen of 't aanleggen van tuintjes op spoorwegstaties. De prijzen zijn een van 50, twee van 3o en twee van 20 frank. Een besluit is door het spoorwegbeheer aan de belanghebbenden medegedeeld,maar het is geheel buiten de tusschenkomst van het beheer,dat de inrichtende maatschappij de prijzen zal toekennen, aan wie zij goed vindt. Een groot getal mededingers uit Oost- Vlaanderen hebben hunne deelneming inge zonden. Zou men dit niet in andere provinciën kunnen navolgen De vrouw. De vrouw be houdt de fris8che kleur, de kracht en de volmaakste gezondheid zelfs gedurende de critische jaren, op voorwaarde dat ze zich van tijd tot tijd het lichaam zuivere met de slijm verdrijvende Pil Walthéry, 1 fr. Eene doos is voldoende voor een gansch jaar. Tijdens den grooten kuisch had een advocaat uit deHenriMaus8traat,teBrussel, zijne schilderijen, waaronder verscheidene van groote waarde, op zijnen zolder doen bergen. En toen Woensdag de knecht op den zolder kwam, zag hij dat talrijke doe ken uit de lijBten waren gesneden. Wie de plichtige mag zijn, kan men niet gissen. De beschrijving van de gestolen kunst stukken, is naar al de oudheden- en schil- derijenverkoopere van Brussel gezonden. Een verlaten minnaar heeft zich te Brussel op de Luxemburgsche spoorweg- lijn, van de leuning eener brug over de baan, naar beneden laten vallen, juist op het oogenblik dat een trein onder hem doorreed. Toen de trein voorbij was, vond men van hem niets meer dan vormlooze brokken. Een hevige brand heeft de broodfabriek der Unions des Patrons Boulangers te Schaarbeek, een gebouw van omtrent 30 meters gevel, des nacht geheel vernield. Er was zoo even toch een man, hield Millie vol. Een doofstomme, want hij kon enkel teekens met de handen maken. Winnie lachte. De eene of andere heeft u voor den gek gehouden. Maar voegde zij er ernstig bij, het was zeer onbezonnen van u, een vreemdeling hier aan een open venster te laten. De luisteraar in de kas was dit geheel met Winnie eens. Die man had naar binnen kunnen slui pen om te stelen I besloot Winnie. Wees een andere maal voorzichtiger. Sluit het venster. Op dit ooger.blik kwam Burton binnen. Hij toonde geen verbazing, het meisje in zijn kamer te vinden. Het verrast u zeker, mij hier te zien, zei zij uit de hoogte. Ik zocht naar Millie. Verschooning, dat ik hier binnenkwam. Natuurlijk 1 zei hij. Ik behoef u ook niet te verzekeren, dat gij hier zeer welkom zijt. En nu gij hier toch zijt, zult gij mij een genoegen doen met vijf minuten te blijven. Winnie fronBte het voorhoofd, aUof zij weinig lust gevoelde zijn wensch te ver vullen, doch zij stemde toe en wenkte de meid dat ze kon gaan. Ik zal u niet lang ophouden, zei Alan, op zijn horlogie ziende, ik verwacht om 3 uur een bezoek voor zaken. O, ik ben er volstrekt niet op gesteld lang te blijven, antwoordde Winnie Er was in 't gebouw gewerkt tot Dijnsdag avond half 7 de leden van den beheerraad hadden in de bureelen van den bestuurder eene vergadering gehouden en ten half 9, toen de concierge zijne kinderen naar bed bracht, ontdekte deze den brand. Pompiers en soldaten brachten hulp en toen anderhalf uur nadien het vuur in hevigheid afnam mocht men de fabriek als vernield beschouwen. Ten gevolge der sterkte van de gewelven zullen denkelijk de machienen niet veel geleden hebben Toch schijnt de schade de 250,000 fr. nabij te komen. Een schrikkelijk ongeluk heeft te Mechelen, aan de poort der brouwerij Van Diepenbeeck, op de Paardenmarkt, plaats gehad. Een njarig meisje, Marieke Stee mans, van op den Lierschensteenweg, ging in de brouwerij om haar vader, die aldaar werkzaam is, voedsel te brengen, juist op het oogenblik dat een wagen, die uitreed de poort raakte. De poort loste en viel op het kind dat letterlijk werd verpletterd. Men kan oordeelen in welken afgrijselij ken toestand het ongelukkig slachtoffer werd opgenomen. Na de eerste verzorgingen door M. Brusselmans, geneesheer, toege diend, werd het in een wanhopigen toestand naar het gasthuis gebracht, waar het in de afgrijselijkste pijnen overleed. T c»r7£iT»C!? 8teekt wel deze waar- ol hgjd jn uw hoofd, indien gij hoest of lijdt aan valling, bron- chiet, influenza of kinkhoest, en indien gij uwe borst niet bezorgt met borstsiroop Depratere te nemen, gij stelt u bloot aan eene ongeneesbare borstziekte, want de geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk alle borstziekten geneest dan de echte borstsiroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Dinsdag avond werd René Lemaire, 22 jaar oud, beenhouwerszoon van Wes- trem, in de Reigerstraat te Oosterzeele, den kop ingeslagen gevonden. Het was Theofiel Ücheirlinck die het slachtoffer rond n 1/2 ure vond liggen. Hij liep den herbergier Engelbert De Kuyper roepen die op 25 meters afstand van de plaats der misdaad woont. Andere personen kwamen intusschen töegeloopen. Seffens liep men de gendar men van Oosterzeele halen alsook doktor Leus. De wachtmeester Tulié en de gen darmen Frans en Camiel Dhonöt liepen ter plaats en stelden seffens een onderzoek in. Uit de ondervraging van de eerst aange komen personen, kwam men te weten dat het slachtoffer huiswaarts keerde, in gezel schap van Emiel Lagatrt. Deze werd in verhoor genomen en ver klaarde dat zij aangerand geweest waren door Gustaaf De Roo, die van achter eene haag sprong, tusschen de herberg van De Kuyper en het huis van Minnaert. De Roo bracht aan Lemaire een hevigen stokslag op het hoofd toe de jonkman stortte ten gronde, waar hij door den aan rander een tweeden slag toegebracht werd. De Roo werd aangehouden om 3 ure van den morgend en ondervraagd door de gen darmen, doch hij loochende alle plichtig- heid., Men vond echter op zijne kleederen en op zijne handen sporen van bloed, zoo- dat loochenen vruchteloos was. Lemaire is bezweken in het huis van De Kuyper. waar men hem had binnengedra gen, vóór de aankomst van den dokter. De wachtmeester verwittigde onmidde- lijk het parket van Gent. Het parket kwam reeds Woensdag na middag om 2 1/2 ure op de plaats der mis daad De lijkschouwing in het huis van De Kuyper, bewees dat het slachtoffer den schedel verbrijzeld was. De gerechtsdienaars hebben daar ook de getuigen ondervraagd. Rei.é Lemaire, was de steun van zijne familie, 't Is hij die de beesten ging koo- pen hij was Dinsdag naar Oosterzeele gekomen om va 1 kens te koopen en hem ter gelegenheid der kermis in de Reigerstraat een beetje vermaakt. De dader, De Roo, heeft dit jaar gelot en is landbouwwerkman, wonende in de Reigerstraat. De bebloede stok is teruggevonden nabij de woning van Minnaert. gesprekken met damen eindigen meestal tragisch. Ik heb echter geen lust flauw te vallen, gij hadt een half uur noodig om Lea buiten bezinning te brengen als ge zoo iets met mij voor hebt moet ge u haas ten, want ge hebt nog maar vier minuten tijd, mij tot zwijgen te brengen. Wat zijt ge onbillijk, Winnie, zuchtte Alan. Ge weet toch, welke zware kommer mij drukt. Ik zal u alles vertellen, oordeel dan tusschen mij en Lea. Neen, riep.het meisje. Ik zal niet luisteren als gij over Lea spreekt. Zonder de eigenlijke oorzaak te kennen, weet ik wel, dat gij het arme schepsel haat. En toch heeft zij een hart van goud. Zij is het edelste wezen dat ik ken, gij moet wel wreed met haar gehandeld hebben, dat zij in zulken toestand geraakte als gisteren avond. Een licht hoesten onderbrak hare woor den. Verrast zag zij om. Op den drempel stond een heer, die eerbiedig boog en met eenigzins scherpe stem zegde Pardon, de knecht wees mij deze kamer. Ik wenschte M. Burton te spreken. Daar staat M. Burton, zegde Winnie en Alan toefluisterend Ik wil u niet sto ren liep zij vlug de kamer uit. De man boog nogmaals Vergun dat ik mij voorstel, mijnheer, mijn naam is Grip, Augustus Grip. Alan was niet erg in zijn humeur, daar de detectieve door zijne onverwachte ver schijning het gesprek met Winnie gestoord had. Zijn ongenoegen was duidelijk merk baar aan de manier, waarop hij tot den bezoeker zegde Gij zijt buitengewoon punctueel, mijn heer, het is pas drie uren. Juist het afgesproken uur, tusschen drie en vier uren. Ja, ziet ge, mijn tijd is kostkaar ik moet elke minuut benuttigen. En ik denk, beter te vroeg dan te laat. Kort, scherp, krassend als een machien, bracht hij die woorden uit. De trots van alle Burtons te samen, zou hem niet geim- peneerd hebben. En een echte plebejer was hij dat bleek uit zijn leelijk fantasiepak, zijne dikke, vergulde horlogieketting en bonte das. Alan trof dit alles zeer onaangenaam, doch hij troostte zich met de gedachte, dat deze Grip heel beBt een goede speurhond kon zijn al was hij geen heer. De man had zich goed op zijn gemak in den hem aangewezen stoel uitgestrekt en begon weer te krassen Ik ken uwe zaak heel nauwkeurig. Ik nam inlichtingen op het bureau dat spaart tijd. Hij begon in zijn zakken te zoeken en haalde er een bundel papieren uit, waarin hij druk begon te rommelen daarna draaide hij zijn stoel gemakkelijk naar de tafel en spreidde daarop zijn memorandum uit. Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 2