Belgische landverhuizers in Amerika. Vlaamsche Illustratie, O F R O E P Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. in den ouderdom van 75 jaar, en werd op het kerkhof van Jabbeke begraven. Reeds vyf dagen na de wonderbare genezing, had Mgr Faict. Bisschop van Brugge, zich met het geval bezig ge houden, en De Rudder ondervraagd en onderzocht in de pastory van Jabbeke. Verschillige geneesheeren waren ook met de zaak begaan, en er werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De uitslag was dat aan de genezing eene bovennatuurlijke oorzaak moest toege kend worden. De kerkelyke Overheid is echter voor zichtig zy gaat nooit met overhaasting te werk, en het is eerst na een grondig en streng onderzoek, na al de mogelijke inlichtingen verzameld te hebben, dat zij uitspraak doet. 't Is alzoo dat zij slechts nu het mirakuleus karakter der genezing van Pieter De Rudder open baar heeft doen afkondigen. Er hebben dikwyls te Lourdes en te Oostacker genezingen plaats, die een wonderbaar karakter opleveren doch veelal melden wy ze niet, omdat wij met geene overhaasting willen te werk gaan, en hot aan de kerkelijke Over heid alleen toehoort te beslissen of er werkelijk een mirakel heeft plaats gehad. Het is dan ook met eene ware voldoening dat wy heden de uitspraak over het geval van Do Rudder hebben doen kennen, en alle geloovigen zullen voorzeker de vreugde deelen, die de herten der Vlaamsche bedevaarders te Lourdes vervuld heeft, toen zij dynsdag de afkondiging hoorden, gedaan door den doorluchtigen Bisschop van Brugge, Mgr WafFelaert. Onze Confrater der Gazette van Thielt deelt van de hand van den weleerweer- den A. Notebaert. pastor der Fransch- Belgische kerk te Rochester,(Vereenigde Staten), eenige inlichtingen meê over den toestand in Amerika. Het is zeer voorzichtig gezegd. Bovendien, er is hier enkel kwestie van Rochester, niet van andere gewesten Amerika's. Ook wordt het er uitdrukkelijk in gezegd dat men zich tot zijne priesters moet wenden, te Rochester tot «Father Notebaert(Rev. Father A. Notebaert, 10 Pleasant St., Rochester, N. Y.) Deze voorbehoudiug gedaan zijnde, opdat men niet lichtveerdig naar Ame rika zou trekken, geven wij de voor- handige mededeeling. Ingezien het valsch gedacht dat men in België heeft nopens den waren toestand der Belgen in de Vereenigde Staten, zal ik daarover eenige inlichtingen geven, die de zaak merkelijk zullen ophelderen. Om dien toestand verstandig te beoordeelen, moet men in acht nemen de verschillige klassen van menschen die naar Amerika komen. Sommigen werken in fabrieken, anderen zyn ambachtslieden, nog anderen zyn land bouwers. De fabrieken hebben in het algemeen veel verloren, en er zjjn daarvan menigvul dige oorzaken. Ten eersten, men heeft bijna overal te veel vooruit gemaakt. Ten twee den, dit jaar heeft de kiezing plaats voor den president, en de onzekerheid van den uitslag, maakt den koophandelaar ongerust, omdat hy niet weet in welke richting de veranderingen zullen gedaan worden aan gaande rechten en toestand. Zy durven geene groote aannemingen doen, en eene gedeeltelijke werkstaking en het afdanken van veel werklieden is het natuurlyk ge volg. Ten derden, de Labor Unions zyn zeer veeleischende geworden in hunnen loon en in hunne werkuren, en hebben zonder het minste voorwendsel en op het onverwachtste, hunne aanhangers gedwon gen het werk te verlaten, tot groot verlies der aannemers, die liever werkeloos blyven dan de speelbal te zyn van hunne onderda nen. Het bouwen van onze nieuwe oorlog schepen zal, uit die zelfde reden, zeerwaar- schijnelijk aan vreemdelingen toevertrouwd worden, ten koste van veel brave werklie den. Deze akelige toestand zal verbeteren, naarmate de oorzaken min of meer voor- deelige veranderingen ondergaan. Eene andere oorzaak, die nyverheid en koophandel merkelyk gehinderd heeft, is het aandringend officieel onderzoek naar de werkingen der groote trust-raaatschap- pijeD, die tot gedeeltelijken stilstand ge dwongen werden, en dus veel volk hebben moeten afdanken. Wat de ambachtslieden betreft; deze die waarlyk op de hoogte zyn, vinden meest al werk en ontvangen goeden loon. Ongeluk kiglijk, sommige zyn verre ten achteren in hun ambacht, en de taal niet meester zijnde, worden zy natuurlyk versteken, en gaan terug naar België, met alle slach van klachten tegen de Amerikaaners, die door den band zeer ervaren zyn in hun vak. De landverhuizers die met den landbouw, den groensel- en fruitkweek wel bekend zyn, byzonderlyk in de nabyheid van groote steden, gelijk Rochester, gaan allen goed vooruit en zijn ten uiterste kontent. Zy moeten zoo lange en zoo vele niet wer ken als in België, zijn beter betaald, zyn beter gevoed en van meer aanzien. Het klaarste bewijs daarvan, is dat er hier gedurig meer verhuizers toekomen, alhoe wel wy ze niet uitnoodigenzy zyn hier ten getalle van 450 in en rond Rochester. Wij aanzien het als een heilige plicht, onze ver huisde landgenooten ten beste mogelyk te bezorgen, en ze tot hunne christelijke plich ten op te wekken. Zy hebben eene aller schoonste catholieke school, onder het bestuur van 5 zusters, die het programma der stadsscholen volgen zo hebben eene kerk waar zy alle Zondagen een Vlaamsch sermoen hooren, in hetwelk de leering van de H. Kerk aangepredikt en uitgelegd wordt. Belgen en Hollanders blyven ge trouw aan hun geloof, en beginnen kerk en school met hunne duurgewonnen penningen te onderhouden. Hun gedrag kan tot voor beeld strekken aan het volk van veel Bel gische parochiën. Het wordt dikwijls gezeid, dat deze die naar Amerika komen, van de beste soorte niet zyn. Hier in Rochester is het zoo niet, misschien omdat onze landgenooten hier meest al op den akker werken, en die klasse is gewoonlyk de beste misschien ook omdat wij een getuigschrift van den pastoor en van den burgemeester vereischen vooaleer wy iemand aanbevelen. - Er zijn wel plaatsen waar dat gezegde kan toegepast wordenmaar dat is geene reden om die verdwaalde broeders te ver steken goedheid en geduld zyn gelyk een genezende balsem, en hebben eenen grooten invloed op hunnen geest, en ik ken er velen die in hun land geld, eer en geloof verloren hadden, en die aan hun verblyf in Amerika, hunne bekeering en hun tydelyk welzijn verschuldigd zyn. A. NOTEBAERT, Pastor van de Fransch-Belgische kerk. te Rochester Zy die in de vereischte voorwaarden zijn en naar Amerika willen gaan, zou den dus wel doen Rochoster als verblyf uit te kiezen, zich daar lot Father Note baert te wenden, en den raad van dien moedigen priester te volgen. Alzoo zou den zijginder niet dompelen naar ziel en lichaam, gelijk eene andere ameri- kaansche mededeeling ons schryft, dat er nu ginder alzoo vele zijn. De bloktrein Brussel-Antwerpen. Het verslag door den statieoverste der Noordstatie van Brussel, M. Groe nen, aan 't spoorwegbestuur gezonden over den omloop van den bloktrein, zegt dat de dienst tot heden zeer regelmatig is geschied. Aangemerkt wordt dat, terwijl er altyd plaats te kort is in de rijtuigen van 3® klas, de voorbehouden rijtuigen en deze van 2® klas, bijna onbezet zijn. Om te voorzien in de noodzakelijkheid van den dienst, zouden er 3 rijtuigen van 3® klas moeten zijn, terwyl men de plaatsen der andere klassen in ruime mate mag besnoeien. Het gevolg van dien staat van zaken is, dat vele reizigers van 3e klas in 2® klas of in voorbehouden klas reizen. Op een enkelen dag bedroeg dit aantal niet minder dan 105. Yan daar verlies voor de Staatskas. Verder wyst de statieoverste op het ongemak dat de enkele ingangdeur van de rijtuigen aanbiedt. Soms heerscht er in de rijtuigen een waar gedrang. De uitgevers der NIEUWE hebben besloten, bij den ingang van den nieuwen jaargang, de Illustratie merkelijk te vermeer deren. Zij zal voortaan verschijnen in 12 bladzijden groot folio-for maat en dit aan denzelfden prijs als vroeger, 't is te zeggen fr. 3,6o per jaar voor de stad en fr. 4,20 voor den buiten De nieuwe jaargang begint met aanstaande maand September. Deze Illustratie is alleen ver krijgbaar voor de lezers van ons blad, dus eene premie. Voor de niet geabonneerden kost ze 10 franken. Proefnummers op aanvraag. STAD AAL8T. Mannen van Aalst Op Zondag 6 Sep tember, ral te Oostakker bij-Gent, gezegd VlaamBch Lourdes, eene plechtige betoo ging plaats hebben ter gelegenheid van het Vijftigjarig Jubelfeest van O. L. Vrouw van Lourdes. Al de steden en gemeenten van 't Vlaam sche Land zullen met eene groote menigte dien oproep beantwoorden. Het christen Aalst mag niet ten achter blijven bij die openbare huldebetooging aan ons aller Moeder het is 't uitdrukkelijk verlangen van onzen geliefden Bisschop en onze geestelijke Overheid, dat allechristene huisgezinnen er hunne zonen henen zenden. Meer dan 3o,ooo mannen van alle ran gen en standen hebben reeds hunne bij treding beloofd. Op dus, christene Burgers, Landbou wers, Patronen en Werklieden van Aal6t. Dat niemand ontbreke. Allen met het mu ziek en vaandels naar het Vlaamsche Lour des. Men schrijft in van heden, tot 3 Sep tember alle dagen van 7 tot 10 uren 's avonds in de Catholieke Werkmana- kring. De prijs voor heen en weêr is fr. 1,20. Men gelieve zijn geld bij de inschrijving te voegen. Men zal te Aalst vertrekken om 12 uren. Voor de Cath Reizigersbond van Aalst, De algemeene Schrijver, Alex. Van de Velde, Nazarethstraat, 80, Aalst. N. B. Zondag 30 Augustus, om 3 uren, algemeene Vergadering voor den Reizi gersbond. Vragen door de Patroons. Schrijnwerkers, (volle gasten)Smeders, (volle gasten) een kleermaker, (leerjon gen) een dienstmeid, kunnende een wei nig Fransch spreken, loon 25 tot 35 fr. per maand. Vragen der Werklieden. Een koetsier, (heeft het leger gediend) Werklieden van allen aard. AALST. De genaamde P. Sedeyn, werkman ter brouwerij Van der Schueren bekwam Zondag aldaar zware brandwon den. Sedeyn verkeert in eenen zorgwek- kenden toestand en ie gehuwd en vader van verscheidene kinders. CIA 181H. Op t oogenblik van algemeene crisis wanneer 't geld schaarsch is, is het goed zich te herinneren dat de Pil Walthéry die meest al de kwalen ge neest maar éen frank de doos kost. Eene doos is voldoende in een gansch jaar voor eenefamilie. AALST. Over een veertiental dagen kwam alhier een heerschap, zekere heer zich Jackson, noemende, een zooge zegd rijke amerikaan, welke in onderhan delingen was met den heer Van Muylem, Deurwaarder, gelast met den verkoop van 't kasteel Terlinden, bijgenaamd het kaB- teel der Verdoemenis, en toebehoorende aan M. Eug. Jelie, thans verblijvende te Cannes, Frankrijk. Heerschap de ameri kaan begaf zich bij een huurhouder bestelde een rijtuig, verklarende dat hij later accoord zou maken bij de maand om hem te ver voeren. Dadelijk werd er ingespannen en voort. Men bracht eerst een bezoek aan 't kasteel en reed verder eens rond. De onderhandelingen over 't aankoopen van 't kasteel werden voortgezet en einde lijk kwam men tot accoord, maar toen er spraak was van 't verlijden der koopakte werd uitstel gevraagd. Intusachentijd nam onze amerikaan zij e maatregelen voor zijn aanst. verblijf ten kasteele Terlinden. Zijne meubels zouden weldra aankomen, zijne Madame zou vol gen, een zeer braaf, christelijk en liefdadig mensch welke eene ware voorzienigheid voor de armen rond 't kasteel wonende zou wezen. Inlichtingen werden ook gevraagd hoe men 't best in betrekkingen komen zou met de Geestelijkheid der parochie. Onze amerikaan reed dan ook op bestel lingen uit en begaf zich bij M. August De Meersman, juwelier en vroeg er voor een twee duizendtal franks horlogiën,kettingen, ringen, enz. op zicht temogen meenemen. Hij moest verschillige geschenken doen en daar hij nu, door 't aankoopen van het kasteel ter Linden, ingezetene van AalBt was geworden, jonde hij liever den pen ning aan zijne nieuwe medeburgers dan ze aan te koopen te Brussel waar hij zijn kwar tier had. Inderdaad hij had kamers gehuurd in 't Hotel de Helle Vue te Brussel, het voornaamste aldaar hij had de huur betaald maar kwam er niet en liet er zelfs zijne correspondentie in brand... Nu, onze juwelier verklaarde dat hij niets op zicht voor keus meêgaf en dat alles te koop wa6, tegen dadelijke betaling. Heer schap Jackson scheen hierover niet verwon derd en zegde zeer wel dit wantrouwen te begrijpen daar hij voor hem toch een vreemdeling was. Eindelijk werd er afge sproken dat de juwelier des zaterdags en ten laatste den maandag zich met de juweelen ten kasteele zou begeven. maar Auguste wenschte hem den wind van achter. Mijnheer zou ook jagen en nam zonder betalen een karabijn Flobert meê bij een koopman in ijzerwerk. Verder werden twee jachtgeweeren van 't nieuwste model be steld. Nu, des woensdags begaf hij zich bij M Oscar Mathys De Somer, horlogiema- ker, Gentsche straat, en nam er voor onge veer 900 frank juweelen meê, onder voor wendsel dat hij thuis een keus moest laten doen, doch beloofde 'a anderdaags om 10 uren terug te komen. Bij 't verlaten van den juweslwinkel toonde hij aan den koet sier eene horlogie zeggende dat is dan esne voor u. Te Ledeberg bij Gent kocht hij van M. Smet een koppel luxepeerden van 5ooo fr. welke, dank zij 't vooruitzicht van M. Van Muylem, Deurwaarder, niet zijn geleverd geworden. Van dan af is onze amerikaan met zijne portefeuille vol bankbrieven waarschijnelijk aanbevelingen van eenen tandentrekker op de foore, spoorloos ver dwenen zonder ook, den huurhouder voor zijne laatste reizen de som van 72 fr. te be talen Eene klacht is bij dePolicie ingediend. Heerschap Jockson is ook groote liefheb ber van Champagne-wijn en bevool er 5000 fle8schen om meer dan 24 duizend franks aan een koopman eener gemeente nabij Go88elies. Maandag waren te Sottegem een aan tal veldbewerkersvanOordegem, uit Frank rijk terugkeerend, hier aangekomen. Na nogal plezier gemaakt te hebben, zijn twee hunner, tusschen wie sedert lang eene veete bestond, iets over vier ure 's namid dags, handgemeen geworden, en de eene heeft den ander in den zijde eene steek ge geven, die zoo gevaarlijk was, dat men Maandag avond vreesde den gekwetste den nacht niet te zien bereiken. De dader is op den buurttram gespron gen, waar men hem opgesloten heeft, tot wanneer de gendarmen er hem kwamen aanhouden. Vrijdag avond zag te Heusden de jachtwachter van M. Kervyn d'Oudt-Moo- reghem, een man en eene vrouw liggen in eene dreef der boaschen De Berken. Hij ging nader en stelde vast dat ze dood wa ren, beiden door den rechterslaap gescho ten. De man hield nog een nieuwen revol ver van zwaar kaliber in de rechterhand. Vclk kwam toegeloopen; beide personen waren geheel onbekend. Men had ze samen zien wandelen in de meerachen langs de schelde en in de Mellestraat. De E. H. Pastoor spoedde zich ook ter plaats maar alle hulp kwam te laat. De policie werd verwittigd. De heer schepene Funt, de veldwachter en de gen darmen van Melle, waren weldra ter plaats, alsook eene groote menigte volks. Men vond op de lijken geen geld. In de zakken der vrouw stak eene brief kaart die niet gestempeld is, en waarop de namen staan. Stallaert J mecanicien, Ouden Brussel- schen steenweg, 5 en Mej. Elvira Wyck... Dreef de Naeyer, Gentbrugge. De naam der vrouw is maar half voltrokken. Men denkt dat het de namen zijn der wanhopi- gen. Op de keerzijde wordt vaarwel gezegd aan eene zuster en vergiffenis gevraagd, alsook dat men hun samen zou begraven. Die zuster zou Sidonie moeten heeten. Personen zijn per velo de familiën gaan opzoeken en verwittigen. De lijken zijn vervolgens naar het lijk- huis in het Weezenhuis overgebracht. De man schijnt 35 tot40 en de vrouw 25 tot 30 jaar oud te zijn. Nadere bijzonderheden. De vrouw heet Elisa Wyckmans. is 29 jaar oud en was weduwe. Zij laat een kind na dat in een gesticht is geplaatst. Zij heeft eenen broeder en eene zuster te Gentbrugge wonen. Wat den man betreft, wiens lijk nevens het hare gevonden werd, men vermoedt dat hij Stallaert heet, maar verders weet men niet van waar hij is. Dc broeder van Sidonie Wyckmans is Zaterdag het lijk zijner zuster te Heusden gaan herkennen. Sidonie Wyckmans is weduwe van Gus- taaf De Ronne en woonde in de Blandinus- straat (Sint Pieters) te Gent. Zij is afkom stig van Melden-bij-Oudenaarde. Haar zoontje is in de Kulderschool te Gent. De persoonlijkheid van Siallaert is ook vastgesteld. Hij is uit Brussel of uit de vooigeborchten. Zijne vrouw, door de dagbladen 't drama vernomen hebbende is Zondag naar Heus den gegaan en heeft het lijk van haren herkend. Hij had sedert Woensdag de echterlijke woning verlaten, in het bezit zijnde eene som van omtrent 120 fr. Elisa Wyckmans had rond de 50 fr. bij zich, toen zij uit Schaarbeek, waar zij naar toe was gegaan, met den man vertrok. Geen geld ia op de lijken teruggevonden. Stallaert laat eene weduwe met drie minderjarige kinderen achter. Het parket van Gent is avond, met den trein van 6 ure 40, te Eekloo afgestapt en heeft zich per rijtuig naar de wijk Raverschoot te Balgerhoeke,doen voe ren, om een onderzoek te doen nopens de volgende z.i ak Zondag was het eerste kermisdag op de parochie Balgerhoeke. In het naar huis keeren, is zekere Deprez, ongehuwd, wo nende wijk Raverschoot, afgewacht en aan gevallen. Hij kreeg zulken geweldigen slag op het hoofd met eenen stok, dat zijn schedel ge broken werd zijn toestand is zoo bedenke lijk dat men eenen noodlottigen afloop vreest. De genaamde Roelandt, insgelijks woon achtig op de wijk Raverschoot werd als vermoedelijke dader aangehouden op zijn werk en ter beschikking van het parket ge steld. Bij het terugkeeren van het parket naar het gevang, werden een viertal personen ondervraagd; Roelandt blijft aangehouden De magistraten zijn 's avonds langs Brugge naar Gent terug vertrokken men denkt dat er nieuwe aanhoudingen zullen gedaan worden. Nopens het drama en de feiten die er aanleiding hebben toegegeven, doen aller hande, elkander tegensprekende geruchten de ronde. Een expresstrein uit Brussel is in de Btatie van Ath op eene versporende loko- motief gebotst en ontriggeld. De schok was zeer hevig. De machinist van den expresstrein, de twee stokers en een treinoverste werden erg gekwetst en moesten naar het gasthuis van Ath over gebracht worden. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Het verkeer werd geruimen tijd onderbro ken. De igjarige Jozef B... loste Zondag avond verscheidene revolverschoten op de x8jarige Nathalie V..., wonende met hare ouders in de Malibranstraat, te Elsene. Het meisje werd door drie kogels ge troffen, doch slechts licht gewond. De moordenaar is aangehouden hij ver klaarde alduB gehandeld te hebben omdat het meisje met hem afgebroken had. B.is in 't gevang van St-Gillis opge sloten. Toen M. Claessen, nijveraar, Gal- laitstraat te Schaarbeek, Maandag namid dag van Oostende terugkeerde, stelde hij vast dat dieven in zijne woning gedrongen waren en er den brandkoffer opengebroken hadden. De schurken hadden voor 10,000 fr. waarden medegenomen. Zaterdag namiddag was in de stoom- zwingelarij van M. Gustaaf Seynaeve, te Gullegem, de i3jarige Achiel Devottere, wonende Kwadestraat, aan het werk aan den krottemolen; de arme jongen zal waar schijnlijk te dicht bij het werktuig gegaan zijn, waardoor hij opeens met zijn foulard medegerukt en rondgeslingerd werd. De werkgezellen riepen om hulp en het machien werd seffens stilgelegd. Toen men ter hulp snelde lag de ongelukkige zielto gend. De eerw. heer paetoor diende hem nog de H. Olie toe. De geneesheer kon enkel den dood, door verworging van den halsdoek, vaststellen. Men bracht het lijk van het slachtoffer naar het hospitaal over. Maandag namiddag is het parket van Kort- rijk ter plaats geweest. Zaterdag is te Oostende een Brusse laar aangehouden op het oogenblik dat hij de brievente8ch van een Engelachman wilde robberen. Het aantal diefstallen in de badkabienen gepleegd is zeer groot. Eenige dagen geleden werd een Duitsche handelaar zijne juweelen en geldbeugel ontstolen, alles ter waarde van 7000 fr. De dieften worden steeds gepleegd door twee schurken. De eene, altijd zeer deftig gekleed, staat op loer of de baders hunne waarden niet in bewaring geven aan het winket, terwijl de medeplichtige een bad neemt. Is er een slachtoffer gevonden, dan is een enkel teeken voldoende om den bader te verwittigen en de kabien aan te duiden waar hij te werken heeft. De waakzaamheid der policie vermag niets tegen de sluwheid der gauwdieven. Vrijdag avond, rond 4 ure, heeft jonge Noorweegsche baron, zoon van eenen gevolmagtigden minister, zich gezelfmoord in het Groot Hotel van Oostende, door zich in den rechterslaap een revolverschot tc lossen. De kogel vloog dwars door hel hoofd en de dood trad oogenblikkelijk in. Het lijk is naar het doodenhuis overge bracht, in afwachting dat de vader van den zelfmoordenaar, die te Berlijn woont, de onderrichtingen geve welke hem per depe- che zijn gevraagd geworden. De wanhopige was slechts 24 jaar oud, Twee maanden geleden had hij te Londen eene Engelsche tooneelspeelster gehuwd, die zeer schoon is. Dat huwelijk had voor gevolg gehad dat alle betrekkingen tusschen hem en zijnt familiewaren afgebroken. Te Oostende aangekomen, zoo wat twet weken geleden in gezelschap van eenen dienstknecht, had de jonge baron, naar hel schijnt, vruchteloos getracht de onbesten dige tooneelspeelster, die hem verlaten had kort na zijn huwelijk, tot zich te voeren. Alvorens te sterven, had de wanhopig! nog verschillende brieven geschreven, ondo andere, aan zijne vrouw, wier beeltenis hij in zijne samengeknepen vingeren hield klemd. Te Leysele, een West-Vlaandend dorp nabij de Fransche grens, is door brandramp de kerk vernield. Men gelukte er in, eenige kostbaarheden, alsook eene schilderij van Rubbens, Dl Aanbidding der Wijzen, te redden. De brand werd het eerst gezien door M. Wiske, den burgemeester der gemeente, die dadelijk het alarm gaf en aanatondi snelden de inwonen toe om te redden wil ze konden. Het was de eerw. h. pastoor Lamot eo zijn onderpastoor, die de schilderij vb Rubens uit de lijst sneden en haastig op- rolden, om het meesterstuk tegen water en hitte te vrijwaren. Zoo konden zij het on-' gehinderd buiten brengen. Maandag morgend, om 8 ure, werd Walter P.., een 32jarige herbergier uit de Lange Vlierstraat te Antwerpen aangehou den, verdacht van medeplichtigheid aan ds rooversstreken te Moerbeke, te Stekene en te Axel. Een opleidingsbevel was door den heei .onderzoeksrechter Soudan, van Gent, uit gevaardigd. Men weet dat Aug. De Brouwer, van Stekene en P. B., bijgenaamd menheet Peer van St-Nikolaas, reeds opgesloten zitten. Een drietal maanden geleden gebeurden op korten tijd drie misdrijven drie dief stallen met inbraak en geweld welke op dezelfde wijze gepleegd werden en aan dc zelfde schurken toegeschreven worden. Te Moerbeke-Waas brak men in bij de gebroeders De Bochte Stekene, bij pachter Van Guysete Axel, bij den landbouwer A. De Kraker, die ook werd gebonden en dan beroofd werd van 4500 gulden. Een kroeghouder B... en zekere De B.„ werden daar aangehouden, ondankB zij loo chenden; De B... onder andere, kreeg 325 gulden van den buit. Uit het onderzoek blijkt dat de bende uil een 15tal schurken bestond. Op den buurttrein, die van Aalt« naar Eecloo reed, ontstond er een gevecht tusschen den machinist en den stoker. Na een verwoeden strijd lijf om lijf, greep de machinist eene staaf en sloeg deze met zooveel geweld op het hoofd van den sto ker, dat deze achterover van het machien viel. Daarop zette de machinist den weg voort, zonder zich nog om zijn slachtoffer te bekommeren. De stoker werd door de voorbijgangers zwaar gewond langs den weg gevonden Zondag middag kwam de genaamde Domien D., uit de H. Geeststraat te Leu ven, dronken thuis. Hij begon zijn noen maal op te peuzelen, maar misschien wat te gulzig, want in plaats van het vleesch in stukken te snijden, knauwde hij maar in eens aan de geheele brok. Het stuk, wat al te groot, bleef in de keel steken. Het kleindochterke dat juist binnen kwam, zag haar grootvader zulke aardige gebaren maken en riep de geburen ter hulp. Toen men den ongelukkige hulp kwam bie den, was hij reeds versmacht. De man was goed bekend onder den naam van «Daniël». Hij telde bij de zeventig jaar. De beruchte Smets, waarvan wij al zoo menigmaal gesproken hebben en die maar niet te pakken is, gaat steeds voort met te Turnhout en omstreken den schrik te verspreiden. Zeker is er nooit een bandiet geweest, waarover er zooveel gesproken is, en die zoolang al de opzoekingen der policie wist te verschalken.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2