Zondag 50 Augusti 1908 5 centiemen per nummer 62ste Jaar 4081 Het roode spook. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STANHOPE Zondagrust. De regeling van den melkverkoop. Voor de gezondheid der woningeD. Belgische Volksbond. Slail Aalst.-Werkbeurs Land en Tuin-bouw. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Putte-Goo»»en», Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQLE aUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niot teruggestuurd. Heoren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ton bureele van dit blad. Aelat, 29 Augusti 1 DOW. Nog dagelijks bijna hoort men de li beralen het deuntje herhalen Het roode gevaarlijk spook dat de catholieken ons gedurig voor de oogen doen dansen, bestaat niet in werke- lijkheid 't is een spook en anders niet... Maar het wezenlijk gevaar dat a vooral te duchten is bedreigt on« a langs alle zijden en zal ons eindelijk a naar den afgrond voeren indien wij a het niet weten uit den weg te rui- a men. a En dit wezenlijk gevaar is het kle- rikalism, of de catholieke leerstelsels, de 10 geboden Gods, enz. Maar wie zyn ze die dees deuntje, het luidst laten hóorenja, wie dringt er gedurig met klem op aan Wel heerschzuchtige liberalen, die niets anders beoogen dan aan eere of bezoldigde ambten en bedieningen te ge raken en welke om hun doel te bereiken de hulp en bijstand van socialisten en anarchisten ter hulp roepen. Die liberale politiekers, of liever die gelukzoekers, weten dat die samenspan ning of verbond met socialisten en anar chisten, geweldig tegen de borst stoot van tal van gematigde of behoudsge zinde liberalen en hierom vonden zij het hooger bedoelde deuntje van 't roode spook uit, dank aan 't welk zij het rood blauw kartel zouden kunnen tot stand brengen... Onnoodig te doen uitschijnen dat het deuntjo maar een list is tot oogenver blinding. Onbetwistbaar is het dat zy, die ons het roode spook voorstellen en er over spreken en schrijven als niet te duchten huichelarij aan den dag leggen, want in den grond zyn ze, zoo wel als wij, over tuigd dat in de toekomst, vroeg of laat, het socialism de thans bestaande sa menleving 't onderste boven keeren zal. Men moet totaal verblind of dommer dan dom zijn om niet te begrijpen wat het socialism ons voorbereidt indien het volkomen meester worden zou. Indien er by onze liberale tegenstre vers nog lieden aangetroffen worden, kortzichtig genoeg of te goeder trouw welke het socialism voor weinig ge vaarlijk houden, dat ze hunne blikken naar Frankrijk richten en in de gebeur tenissen dezer laatste lijden, in de ver klaringen en bekentenissen welke die gebeurtenissen uitlokten nuttige en heil- zamo waarschuwingen aantroffen. Het valt immers niet te loochenen dat het socialism 't welk in Frankrijk tal rijke werklieden in eenen machtigen arbeidersbond heeft vereenigd, aanhou dend streeft om, op maatschappelijk ge bied, den bovenzang te veroveren om aan burgers en werkgevers de wet voor te spellen. de Amerikaansche detective. 30' Vervolg. Mijne instructie, vervolgde hij, luidt, de zaak naar eigen goeddunken uit te voe ren. Ze laten mij de vrije hand en dat is juist wat ik begeer... Ik heb dan al eenige aanteekeuingen gemaakt... O ja, daar is het Daisy Burton, eenige dochter va i Archibald Burton - op geheimzinnige wijze geroofd. Alan Burton oom van het kind Lea Burton, de stiefmoeder eenigzins geheimzinnig een weinig on der verdenking. Halt viel Alan hem ruw in de rede. Van wien hebt gij die inlichtingen O, ik heb mij ingelicht, antwoordde de man kalm. Dat behoort mede tot het werk van een detective Het moet u daarom niet verwonderen, als ik u zeg, dat alle feiten mij bekend zijn Alan voelde het klamme zweet op zijn voorhoofd. Goede hemel wist die gewone man, wien elke fijngevoeligheid scheen te ontbreken,werkelijk de intiemste voorvallen in de familie Nu, ging Grip voort, er valt het volgend te overleggen Daisy Burton ia eenige erfgename. Is zij er niet meer, dan gaat het geheele vermo_ Wat het vooral betracht, 't is van macht en gezag genoeg te verkrijgen om den economischen toestand naar willekeur te kunnen regelen... 't Is daarom dat de roode leiders tot allo ongewettigde middels overgaan. Ja, eenvoudige werkstakingen zijn nimmer van mode dwarsdrijverijen, haatvolle en geweldadige botsingen met werkge vers worden gestookt, revolutionnaire betoogingen tegen het wettig gezag op touw gezet die dan in openen oproer ontaarden... En waarom dit alles Om de werk lieden altijd meer in handen te krijgen, om hen te drillen tot blinde gehoorzaam heid en het gedwee uitvoeren dor heve len van de leidersook nog om meer en meer misnoegen en verbittering te ver wekken en de wonde open te houden gelijk de roode apostel Bebel het voor schrijft. Is het dan te verwonderen dat al die met opzet berekende en gewilde tooneo- len van geweldadig volksverzet, van vernielen, van oproer de betreurlijkste, ja, de noodlottigste gevolgen na zich slepen, dat er bloed vergoten en men- schenlevens geslachtofferd worden Maar wat geeft dit aan de leiders, aan de menners Oh niets dat alles laat hen onverschillig, 't voornaamste is dat ze hun doel bereiken en al 't overige is van geener waarde. Het Fransche Staatsbestuur 't welk immer de roode politiek in de hand heeft gewerkt, om 't bewind te kunnen blijven behouden, is nu verplicht te erkennen dat 't gene dezer laatste tijden in Frankrijk voorviel, ware revolution- naire aanslagen zijn die het, door do kracht der wapenen, beteugelen moest. Wij gelooven niet dat die bloedige beteugelingen den gespannen toestand tot bedaren brengen zal. Integendeel het is te voorzien dat die door 't socialism misleide en opgeruide arbeidersstanden nog talrijke onheilen en rampen stichten zullen. Aan dit alles heeft het liberalism schuld. Talrijk zijn ze de heerschzuch tige liberalen die zich op de borst moeten kloppenzij zijn het die aan het element tijd, gelegenheid en middelen verschaf fen om de roode leerstelsels te verbrei den, de leiders invloed te doen winDen om zoo een vreeselyk gevaar te worden voor onze huidige samenleving en ons Belgische onafhankelijk volksbestaan. Mochten velen hier te lande de oogen openen en begrijpen hoe noodzakelijk het is, in ons aller belang, bet libera lism en het socialism rood en groen uit alle onze krachten te bestrijden Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 30 Oogst 1908, M. Meganck, Leopoldstraat. Tijdens hare zitting van 31 October 190o bad de NationaleZui vel maatschappij in haren schoot eene Kommissie aange steld. gelast met het bestudeeren en bepalen der grondslagen die moeten dienen tot de regeling van den verkoop van melk en bijprodukten. Deze grond slagen werden breedvoerig besproken, en weldra zal men de gelegenheid heb ben het uitgebreid verslag der Kommis sie te laten verschijnen. Anderzijds heeft het Nationaal Verbond tegen de tering den verkoop van melk bestudeerd, met het bijzonder doel den verkoop te verbieden van melk, voort komende van teringlijdende dieren. Dit verbond heeft onlangs de volgende wen- schen uitgebracht De Gemeentebesturen zullen worden verzocht een reglement op te maken, dat zoohaast mogelijk op hun grondgebied, den verkoop zal verbieden van melk, komende van hofsteden die niet in 't bezit zijn van een officieel getuigschrift, dat bewyst dat hunne koeien binst het jaar werden getuberkulineerd, cn alsdan teringvrij werden verklaard. In afwachting dat die maatregel worde toegepast, zal de veeartselijke toezichtsdionst, bij wijze van aanmoedi ging, jaarlijks hernieuwde bewijzen van goedkeuring schenken aan die landbou wers, wier stallen geene dieren bevatten door knobbelziekte besmet, en die zich zullen verbonden hebben uitsluitelijk de melk te verkoopen door hunne kudde geleverd. De onkosten der tuberkulineering blijven ten laste van den Staat. Ten einde het bedrog te vermijden, zal de melk der pachters, die een goedkeu ringsbewijs hebben verkregen, geregeld door de bevoegde vakmannen worden ontleed. De overtredingen zullen volgens de wetsbepalingen gestraft, en het goed- keui'ingsbewijs aan den bedrogplegen- den landbouwer ontnomen worden. Een ontwerp van modelreglement voor de gemeentebesturen is by dit verslag Eindelijk, vermits de tuberkulinee ring alleen niet bij machte is de uitroei ing van de veeknobbelziekte of tering te bewerken, acht de Kommissie het geraadzaam al de koeien opvolgentlijk aan de teringwerende inenting te onder werpen, zoohaast deze een bepaald en onbetwist feit zal daarstellen. De Kommissie is stellig overtuigd dat het aannemen der door haar voorge stelde maatregelen, als gevolg zal heb ben de knobbelziekte uit onzen veestapel binnen weinig tyd te doen verdwijnen. De Hoogerc Raad voor openbare ge zondheidsleer hoeft onlangs aan de Be- schcrmcomiteilen voor icerkmanswoningen een modelreglement gezonden, betref fende de gezondheidsleer der woningen. Het bevat zeer nuttige raadgevingen voor hen, die zich met het bouwen van werk man swoningen bezighouden In dit reglement worden vooreerst de gezondheidsmaatregelen opgegeven die dienen genomen te worden by 't bouwen van eender welke woning. Daarop volgen eene reeks voorwaar den, door de plaatselijke overheden volgens de omstandigheden toe te pas sen. Ziehier de voornaamste bepalingen van dit reglement 1. Eene machtiging van het College van Burgemeester en Schepenen is noo- dig voor alle bouwwerken (opbouw-, veranderings- of afbraakwerken), 't zij ze tegen de straat gelegen zijn of niet. Dezelfde machtiging is noodig voor de werken, uit te voeren aan water-, aal- of gemakputten. 2. De beambten van het Bestuur, met het toezicht over de werken belast, moe ten daarop te allen tijde toegelaten worden. 3. De hoogte der huizen, op te richten tegen de openbare wegenis, mag de wettelijke breedte dezer wegenis niet te boven gaan. 4. Alle verdiepen moeten minstens 3 meters hoogte hebben de kelders 2.50 meters de mansardekamers, 2.60 met.; gemeten op 't midden barer diepte. Iedere voorkamer moet minstens2,60 m. hoogte hebben. In de huizen, voor verschillende ge zinnen bestemd, moet iedere kamer minstens 14 kubiek met. inhoud hebben, en iedere slaapkamer 12 kubiek meters. Ook voor het wegloopen der afwasch- waters het maken van gemakken, koei- en peerdenstallen, schrijft het reglement bepaalde afmetingen voor. 5. Wordt eene woonkamer gemaakt boven eenen koei- of peerdenstal, dan moet er tusschen beide een gemetseld gewelf worden gemaakt. Het reglement geeft verder op de voorschriften te volgen bij bet bouwen A) Van werkmanswoningen. B) Van burgershuizen in de stad. C) Van werkmanswoningen op den buiten. D) Van werkmanswoningen voor ver schillende gezinnen. E) Van huizen voor samenwonende ongehuwde werklieden. gen aan de tweede vrouw van den over ledene wordt ook zij uit den weg geruimd dan komt het aan u. Halt, mijnheer riep Alan, toornig opspringend, iloe durft gij het wagen, zulke ongehoorde dingen uit te spreken Grip was eveneens opgestaan. Hij schoof de handen onder de slippen van zijn jas, en op de teenen op en neêr wiegelend, zegde hij vergoelijkend - Het was immers maar een veronder stelling, verder niet. De bewuste dame is immer nog hier in huis, nietwaar Zeker, Nu, dan kunnen wij het onderzoek beginnen, meende de detective voor alles, M. Burton, moet ik mevrouw uw schoon zuster zien. Een lichte schrik werd merkbaar op Alan's gelaat. Dat is voor het oogenblik onmogelijk. Zij voelt zich onwel Des te beter, antwoordde de onbarm hartige detectieve. Het zal dan gemakke lijker zijn, haar de waarheid te ontlokken. In ieder geval moet ik mevr. Burton zien en ook de andere peisoncn, die hier in huis zijn, natuurlijk zonder dat ze weten wie ik ben Alan had groote.. lust,den kerel het raam uit te werpen doch hij bedwong zich en vroeg ongeduldig Is dat dan zoo bepaald noodig Grip zette een verwaand gezicht. Zou ik het anders verlangen Zelf spreken wil ik haar niet, want tegenover mij zou ze te goed opletten en zich niet verraden. Het is beter, dat gij met haar spreekt. Hier hebt gij de noodige aanteeke- ninger. over de vragen, die gij haar stellen moet zonder haar argwaan op te wekken Alan nam het stuk papier werktuiglijk aan. Het voorstel van Grip kwam hem hoogBt ongelegen Als Lea nu verscheen, eu zij zou ongetwijfeld gevolg geven aan zijn verzoek, hoe licht konden dan haar onoverlegde woorden haar eigen veiligheid en de zijne in gevaar brengen Kou hij haar ten minste een waarschuwend eeken geven Doch aan het scherpe oog van zijn kwelgeest zou dat bezwaarlijk ontgaan. Met zichtba en tegenzin belde hij om den knecht, wien hij gelastte, Lea mede te deelen; dat haar schoonbroer dringend om een onderhoud verzocht. Toen vroeg hij aan den speurder Waar wilt ge u verbergen Zoekend zag Grip om zich heen toen zijn blik viel op de wapenkast. Zou ik daarin kunnen O ja. Maar de deur is gesloten, zegde Grip, aan het slot morrelend. Volstrekt niet. En Alan voegde zijn pogingen bij die van den detective. Een poos was beider krachtinspanning te vergeefsch plotseling echter gaf de deur Vijftiende Congres op Zondag 27 en Maandag 28 September 1908in de lokalen van de Samenxoerhende Maat schappij Les Oüvriers Réunis Grand' rue, te Charleroi. Zondag 27 September (Le dag). 10 ure. Solemneele Mis in de kerk van het voorgeborchte. 11 tot 12 1/2 ure. Vergadering der afdeelingen. 3 ure. Bijeenkomst der Congres leden aan de statie. Stoet der deelnemen de maatschappijen. 41/2 ure. Plechtige algemeene vergadering, vereerd door de tegen woordigheid van Z. H. Mgr den Bis schop van Doornijk, leden van Kamel en Senaat. 7 ure. Volksbanket. 8 ure. Concert, vuurwerk. Maandag 28 September (2' dag). 7 tot 9 1/2 ure. Bezoek van nijver heidsgestichten Kolenmijnen, glasbla zerijen, metaal fa brieken, enz. 10 tot 12 1/2 ure. Vergadering der afdeelingen. 2 tot l ure. Plechtige algemeene slotvergadering. Werkzaamheden der afdeelingen. 1« Afdeeling. Beroepsvereenigin- gen Landsverbonden der a) houtbe werkers bi textielbewerkers c) kleer makers d) schoenmakers e) staats werklieden f) lagere bedienden o) boek- en papierbewerkers H) steen bakkers i) steengroef werkers. 2e Afdeeling. Beroepsverenigin gen. 1* onderafdeeling: Mijnwerkers. Dagorde Pensioen eu beroepsorgani satie. 2e onderafdeelingMijnwerkers. Dag orde a) De toestand in de roynnyver- heiil b) Betrekkingen tusschen de Vlaamsche vakverenigingen en de Waalsche. 3* onderafdeeling Bouw- en steen- groefworkers. 3* Afdeeling. Onderlinge bijstand. Dagorde De toelagen der openbare besturen. 4e Afdeeling. Beroepsonderwijs. 5* Afdeeling. Hoogeschooluitbrei- ding. 6* Afdeeling. Werken, ingericht lot ondersteuning der werklieden, die tijdelijk uitwijken naar Frankrijk en Daar liet Walenland. Vragen door de Patroons. Schrijnwerkers, (volle gasteniSmeders, (volle gasteni een kleermaker, (leerjon gen) een dienstmeid, kunnende een wei nig Fransch spreken, loon 25 tot 35 fr. per maand. Vragen der Werklieden. Een koetsier, (heeft het leger gediend) Werklieden van allen aard. meê en voor de verbaasde mannen ver toonde zich de gehurkte figuur van den orgeldraaier. Al een gier op zijn prooi schoot t'.rip toe op den ongelukkigen muzikant, trok hem uit de kast en wierp hem voor Alan's voeten Hoe lang hebt ge in die ka6t gezeten vroeg Aan, wien de stoornis welverras te. maar niet onwelkom was, daar het ge vreesde onderhoud met Lea er door kon verschoven worden. Doch de orgeldraaier was weer doofstom j geworden en zag Alan smeckend aan de zonderlingste gebaren makend. Bah riep Grip die kerel houdt zich maar zoo. Hij is al zoo min doof en stom 1 als ik. Zeg, kerel, geef antwoord... Hu schudde hem heen en weer... Hoe zijt ge daarin gekomen De speelman gaf met geen enkel teeken of gebaar te kennen.dat hij het verstond Hij ontrukte zich plotseling aan de handen van Grip haalde zijn orgeltje uit de kast en hing dat met triomfantelijk gebaar aan den riem var. zijn lijf. Zet dat ding neer beval Grip toornig. In plaats van te gehoorzamen, begon de man een melankonisch wijsje te spelen, daarbij stap voor stap wijkend voor den detective. Het tafereel was zoo kluchtig, dat Alan, ondanks zijn toom en ontroering, onwille keurig moest lachen. Was Lea nu maar binnengekomen Hij zou nu de beste gele genheid hebben gehad, haar ongemerkt een paar woorden toe te fluisteren. Doc/i zij vertoonde zich niet Intuaechen had Grip zijn offer weer aan gegrepen We moeten dien kere' voorloopig ergens brengen, ze de hij tot Alan, tol ik tijd heb, hem op den tand te voelen Ik verwed mijn kop er :.der, dat er iels an ders dan een orgeldraaier in hem steekt. Kunt ge niet zonder opzien te baren, een agent van poücie laten roepen We zullen hem liever op luiten, stolde Alan voor. Opdat h j ons ontsnapt Merkt ge dan niet dat die kerel een spion is Het is beter hem scherp ir. het oog te houden. Zonder verder tegen te spreken opende Alan het venster en zag buiten. Nergens een agent te zien, zegde hij. Zou het niet het beste zijn, hem maar weer de straat op te stur n Ge schijnt de kerel te willen helpen ontvluchten, zegde Grip wantrouwend. Daarvan komt niets. Ik zal zelf wel oplet ten. Die sinicur is mij verdacht. Ik wil er meer van weten. Op dat oogenblik werd de deur openge rukt en Millie snelde naar binnen Ver schrikt riep zij Mijnheer Burton,wij kunnen mevrouw nergens vinden. Zij ia verdwenen De werkzaamheden der maand.— In de eerste helft der maand Augusti zijn de boerkens druk bezig geweest met den oogst in verzekerde bewaring te brengen. En dit jaar mogen zij zich. God dank, in eene buitengewone op brengst verheugen. Niet zoohaast echter zijn de velden ledig of men denkt weeral ze te bereiden voorde volgende vrucht. En inderdaad, hoe vroeger het land gekeerd is hoe beter, want't is eene halve braak. Do stalmest ook wordt uitgevoerd en onder gewerkt. Men zou van die gelegenheid moeten gebruik maken om den grond van de zoo noodige scheikundige mest stofion le voorzien. Immers, jaarlijks leert ons de ondervinding dat het voor- deeligst is van in het najaar reeds de voedende bestanddeelen in den grond te werken. Al wat in de lento opgejaagd wordt, geeft veel stroo, doch geen graan in evenredigheid. Daarom raden wij in 't algemeen aan, met het stalmest, per hectare in te wer ken 100 kgr zwavelzuren ammoniak, 200 kgr superfosfaat en 200 kilos kaïniet. Acht dagen voor het zaaien zouden nog dezelfde hoeveelheid van die mest stoffen op de sneden strooien en duchtig met do eg inwerken. Op die wijze ware men zeker dat het jonge graan niet door slekken noch wormen zou geknaagd worden en dat het voor de winter tame lijk goed zal ontwikkelen. Heeft men verzuimd bij het zaaien dor haver voldoende fosfoorzuur en polasch- zouten te gebruiken, het is ook 't go- paste oogenblik om op de jonge klaver 1000 kgr. staalslakken en 600 kgr kaïn iet te strooien. In zure weiden ook zal men met voor deel dezelfde hoeveelheid meststoffen 11a het maaien van den toemaat toedienen. In den tuin heeft de landbouwer en vooral do hovenier te denken aan hot zaaien van spinazie, hel planten van meikoolen, enz. Hier meer dan ergens heeft men er alle belang by krachlbouw toe te passen, om malsche groenten ge paard met hooge opbrengsten, te beko men. Het gebruik bij stalmest en beir, van 4 kgr zwavelzuren ammoniak, 5 kgr superfosfaat en 1 kgr chloorpotasch per are, zal hier niot alleen zeer voordeelig, maar noodzakelijk en winstgevend zijn. 't Is ook hoog tijd om stallen en hok ken na te zien, alle noodige herstellin gen te doen, te witten, te verwen, enz. De paarden- en koestal, verkens- en kiekenhokken, zullen dus met zorg onderzocht worden en eene algemeene reiniging en ontsmetting ondergaan. Verdwenen herhaalde Alan, ten hoogste ontsteld. Onmogelijk j Zij zal bij juffr. Winnie zijn 1 Eer zij antwoord kon geven, kwam Win nie zeil, bleek, met tranen in de oogen Zij hield een geopenden brief in de hand en gaf hem a"n Burton. Daar, lees riep zij, Lea is weg dat komt van uwe wreede houding jegens haar. Weg I Alan stond verlamd en ook Grip liet bij 1 dit bericht een oogenblik zijn aangehoudene in c'-.n s: k Deze maakte gebruik van de gunstige !;c!er,Ln!,eid. sprong op en was in een wip het venster uit. Doch Grip snelde toe en schoot een revolver af, gelukkig zon- der hem te treffen. Toen hij ten tweeden male wilde vuren, greep Alan hem bij den arm. Ik wil niet, dat u schiet. O. I10 sc!ireeuwde Grip zich losruk kend. Gij wilt mij dan bevelen Wie zijt gij dan... Ik ben hier meester in huis Vergeet dat niet Deze strenge terechtwijzing ontnam den detective alle zelfbehcersching Hij wierp zich up Alan en cr ontstond een gevecht, waar Grip tot zijn nadeel moest ervaren, dat Alan Burton niet alleen een salonheld, maar ook een ervaren bokser was. Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1