Zondag 6 September 1908 5 centiemen per nummer 62ste Jaar 1085 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Muntkweslie. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. OudersVoogden Opgepast STANHOPE De hopoogst hier en elders. Land- en Tuinbouw. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen rijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosiens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE «UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3*° bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, B September 19QS. Ouders Voogden weldra zullen de vacantiedagen verloopen zijn en de deuren der scholen opnieuw geopend worden. Voor u, Ouders, voor u, Voogden, is het uur geslagen dat ge eene beslissing nemen moet aangaande de keus der school naar de welke gy uwe kinders zenden gaat. Veelal wordt in deze zoo gewichtigo zaak onbedacht, met overhaasting te werk gegaan als hunne kinders maar ter school gaan dan is het voor velen gelijk naar de welke of ze laten ze maar meê loopen met de kinderen der ge buurte. Wij zeggen hooger dat de keus eener school eene gewichtige zaak is en inderdaad de toekomst der kinderen zal er onbetwistbaar van afhangen. Wilt ge dat uwe kinders eerbied hebben voor hunne ouders zendt ze dan naar eene school waar men hen van God spreekt, Welke een lang en geluk kig leven belooft aan hen welke hunne ouders beminnen en eeren. Wilt ge dat uwe kinders tot brave menschen, tot voorbeeldige en nuttige leden onzer samenleving opgroeien, zendt ze naar eene school waar hen de catholieke of christene leerstelsels inge boezemd worden. Onder dit opzicht willen wy de aan dacht inroepen der ouders en voogden, i. a. w., van al wie zielenlast hebben, op 't gene Z. H. Pius IX zaliger ge dachtenis er over schreef in zijnen brief aan Z. H. den Bisschop van Vryburg- in-Brisgau Een onderwijs dat zich alleen bezig houdt met de wetenschap der natuur lijke dingen en met het geluk in deze wereld, een onderwijs dat zich ver wijdert van de waarheden door God veropenbaard, zulk onderwijs is on vermijdbaar doordrongen van de ver derfelijke lucht van dwaling en leugen. Eene opvoeding die beweert kin deren te vormen zonder de hulp van de leering en de zedenwetten van Jesus- Christus, moet onvermijdelijk menschen voortbrengen die zich zonder teugel zullen overleveren aan hunne slechte driften en aan don hoogmoed der rede. Geslachten die opgeleid worden door zulk onderwijs en zulke opvoeding, bereiden voor de huisgezinnen en voor den Staat de grootste rampen. En dit geldt bijzonder voor de ge wone lagere scholen. 't Is in deze scholen dat de kinderen der burger- en lagere klassen,van hunne teederste jeugd af, zorgvuldig moeten de Amerikaansche detective. 31* Vervolg. Onder de worsteling raakte er iets los aan het hoofd van Grip Op den grond lag een blonde pruik. Wat moet dat beteekenen, dat gij in een vermomming hier komt vroeg Alan, rijn onrust verbergende achter een hoogen toon. Is uw naam eveneens vervalscht als uw gericht. De detective antwoordde niet dadelijk. Met groote gemoedskalmte zette hij de pruik weer op en antwoordde toen koelbloe dig Mijn naam is niet Augustus Grip. Niemand kant mij maar wij zullen elkaar weleens weer ontmoeten 1 En zonder zich te bekommeren om de aanwezigen, nam hij zijn hoed en volgde den orgeldraaier langs den ongewonen weg, het venster uit. Bij den hoek der straat nam hij een rijtuig. Ik gaf duizend dollars, mompelde hij voor zich, als ik wist, wie die orgeldraaier was. En dien Burton zal ik wel klein krij gen, zoo waar ik Hugh Vernet heet. Hij vermoedde niet, dat de man, op wien hij geschoten had, een collega en bovendien zijn vroegere intieme vriend Ri chard Stanhope was. onderwezen worden in de Waarheden en de Geboden van onzen heiligen Gods dienst, en alzoo gevormd in godsvrucht en goede zeden, in godsdienstigheid en eerlijkheid. Het godsdienstig onderwys moet in die scholen de eerste plaats bekleeden voor de geestesontwikkeling en de zede lijke opvoeding der kinderen. Indien in die scholen de opvoeding niet innig verbonden is met het godsdienstig onder wijs, loopt de jeugd daar het grootste gevaar. Daór dus, waar de kinderen in de school zouden blootgesteld zijn aan ge loofsverlies, moeten de geloovigen ver wittigd worden dat zij in geweten hun ne kinderen aan zulke scholen niet mogen toevertrouwen. Ouders, Voogden, herinnert u die ge wichtige woorden, als menschen zonder geloof, menschen zonder Godsdienst, menschen die hunne plichten als Chris tenen en Catholieken niet volbrengen, u komen spreken van scholen en van uwe kinderen naar deze of gene liberale scholen te zenden. Wij hebben reeds meermaals door ontegensprekelijke bewijzen aangetoond dat de onzydige of liever ongodsdienstige of liberale school voor de jeugd hoogst verderfelijk is... Wie zich aan anderen spiegelt, spie gelt zich zacht, zogt de spreuk, en Frankryk is de spiegel waarin wy klaar en duidelijk zien welke uitslagen er van 't openbaar verplichtend en onzij dig onderwijs te verwachten is. De Fransche scholen zonder Ood heb ben eene jeugd gevormd, die rijp is voor al wat slecht, voor al wat zedeloos is. Deze fabrieken hoe ze anders noe men leveren een voortbrengsel dat in den tijd der scholen met God bijna onbekend was het kind-moordenaar Tenfant-assassin. Het getal misdaden van allen aard, door jeugdige boosdoeners gepleegd, klimt, klimt gedurig, zoodat de voor staanders van het onzijdig onderwys zelf er schrik van beginnen te krygen. Ernstige dagbladen zooals de Temps en de Journal dts Débats klagen over dien ellendigen toestand en zeggen dat het tijd wordt naar middels te zoeken om het kwaad te keer te gaan. Hoe groot het kwaad is,dat Frankrijk met ondergang dreigt, toont de vol gende statistiek uit offlcieele bronnen getrokken Getal misdrijven door jongelieden tus- schen den ouderdom van 16 en 20 jaren In 1830 6900 in 1840 9000 in 1850 13000 in 1860 18500 in 1870 19500 in 1880 23300 - in 189027300 en eindely k in 1905 81400. Ook kwam het niet bij hem op, dat deze hem herkend en een waar genot er in ge vonden had zijn spel tegenover Burton te doorzien In zijn ijver om den moordenaar van Siebel te ontdekken, was Vernet op het gedacht gekomen onder een of ander voor wendsel door te dringen tot Alan Burton, ten einde diens gelaat en stem van nabij te bestudeeren. Het viel hem niet moeilijk een vel postpapier van zijn overste te krij gen en het opstellen van de valsche mede- deeling betreffende een bezoek van den detective Grip was voor hem van eene kleinigheid. Eerst ging alles naar wensch; hij had Alan gesproken en stond op het punt Lea te zien. Nu had het onverwacht opduiken van dien muzikant zijn spel geheel in de war gebracht. Vernet tandenknarste van woede, te meer, wijl de kerel hem zoo be hendig ontglipt was. Zijn toom zou waarschijnlijk nog grooter zijn geweest, had hij geweten, dat de voor gewende doofstomme een blaadje papier had achtergelaten, dat Millie op den vloer zag liggen en aan Alan gaf. Ter wille van dit stukje papier ontging zij de gevreesde berisping want Alan deed haar geen ver wijt over haar zorgeloosheid, waardoor de orgelman gelegenheid gevonden had, naar binnen te sluipen; hij liet haar zelfs gaan met eea vriendelijk woord en gaf haar de boodschap, jufvrouw French, die inmid dels de kamer weer verlaten had, te ver zoeken bij hem te komen. Deze cijfers toonen dat het getal jonge misdadigers aangroeit, naarmate de on zijdigheid in het onderwijs meer en meer wordt toegepast. Is het dan te verwonderen, dat de voorstaanders van 't onzijdige of godde- looze onderwys zelf, het getal van mis dadigers ziende vermeerderen, door zekeren schrik bevangen zijn Ouders Voogden maakt u de les van Frankrijk te nutte uw ordewoord wezeGeen scholen zonder God voor onze kinders. Neemt in acht dat er maar oen middel bestaat om brave jongelingen te vormen en dat is, namelijk, de kinders van in hunne prilste jaren te doordringen met de christelijke zedenleer vervat in de 10 Geboden Gods en hen het Geloof in God en in het eeuwig leven der ziel in te prenten. Buiten dat is er niets goeds in zake van opvoeding te verwachten Het zilveren geld van België, Fran krijk, Zwitserland, Griekenland en Ita- liën, heeft wettigen omloop in die landen, en dat krachtens een gesloten Muntverbond, algemeen het Latijnsch Muntverbond genoemd. In dit verbond is bepaald hoeveel pas munt, dat is, munt beneden de 5 frank, ieder land mag slaan. Tot hiertoe, was dit zeven frank per inwoner. Voor het slaan der stukken van 5 frank, verleent de overeenkomst veel meer spelen», en daarvan heeft elk der verbondene landen ruim gebruik ge maakt. Alzoo heeft België voor 230 miljoen stukken van 5 frank geslegen, dat is veel meer als er noodig zyn. In Fran krijk zyn er ook de macht stukken van 5 frank te veel stukken van 1 en 2 frank en eenen hal ven frank, zijn er integendeel te weinig. In Italiën is er eveneens deelmunt te kort. Frankrijk gaat nu een deel zyner stukken van 5 frank intrekken, smelten en in pasmunt herslaan. Het muntverbond heeft daarin toege stemd. Belgiën en Zwitserland hebben ook eenige veranderingen gevraagd, en ook die werden toegestaan. In plaats van 7 frank pasmunt per inwoner, zal men er voortaan i6 mogen uitgeven. België heeft daarenboven be komen dat de bevolking van Congo, voor de munt, zal meêtellen als Belgi sche bevolking. Voor eiken Congolees, zal België dus 16 frank pasmunt mogen in omloop brengen. De congoleesche bevolking, welke wel op 20 miljoen wordt geschat, is hier ter zake gerekend op 13 miljoen. Winnie zat in haar eigen kamer met bedroefd gelaat nogmaals den brief lezend, dien Lea voor haar achtergelaten had. - Lieve Winnie, schreef zij, ik ga heen, wijl ik moet. Had ik u mijn geschiedenis kunnen meedeelen, dan zoudt ge begrijpen waarom ik dit huis verlaat Nu is het te laat, en ik kan u slechts één ding verzoe ken blijf, tot ik terug kom. Ik heb uw moeder verzocht, gedurende mijne afwe zigheid bij u te komen en zich geheel te beschouwen als meesteres van het huis, dat immers aan mij toebehoort. M. Flynn zal al het zakelijke regelen. Vertrouw op mij en vergeet niet - UWE LEA. Nog was Winnie in dezen brief verdiept toen het kamermeisje kwam met Alkn's boodschap. Op elk ander oogenblik zou het jonge meisje hieraan ongaarne gevolg heb ben gegeven, nu echter hoopte zij iets om trent Lea te vernemen en daarom snelde zij naar beneden in de bibliotheek, waar Alan wachtte. Er is slechts korten tijd verloopen, begon hij, sinds ik u vroeg te oordeelen tu88chen mij en een andere. Ik verlang dat niet meer, want het stuit mij tegen de borst iemand aan te klagen, die niet aan wezig is om zich te verdedigen. Lea heeft het plan tot haar vlucht als men het zoo noemen kan van te voren goed over legd. Zij nam niets mee en niemand heeft haar zien vertrekken. Voor u heeft zij een brief achtergelaten mag ik vragen wat die behelst Met de 7 miljoen Belgen, dat is 20 mil joen, en 20 miljoen maal 16, is 320 miljoen frank pasmunt die België zal mogen slaan. Het gouvernement zal deze bekomene bemachtiging waarnemon, om zoo wat 150 miljoen stukken van 5 frank in te trekken en in pasmunt te herslaan. Daarmee zullen wij van die overtollige vijffrankstukken verlost zijn, die ons voor een 100 miljoen schaê konden ver oorzaken. Trouwens, de zilvertceerde is nu maar de helft meer van de over eengekomen geldioeerde. Daar het gouvernement nu, by toela ting der muntconventie, zijne over tollige stukken van 5 frank kan omzet ten in pasmunt, zoo heeft de overname (of zoo goed) van den Congo, reeds een eerste merkelijk voordeel bijgebracht. Die pasmunt trouwens, zal gangbaar zijn in alle vyf de landen van het muntverbond. Overal klagen de hopplanters dat er te veel hop zyn zal. Derhalve is het niet te verwonderen dat de hopboeren een gedeeltelijken misval der opbrengst zou den wecschen. Daardoor zou de hop in prys verhoogen In geval de hopoogst gelukt, gelijk menigeen voorziet, zou hij, over de ganscbe wereld, het jaar 1905 nabijko men en voorzeker 2 millioen centenaren (van 50 kilogr.)bedragen. De wereldopbrengst in hop was In 1901 1,800.000 centenaren. In 1902 1,500,000 In 1903 1,700,000 In 1904 1.600,000 In 1905 2,400,OoO In 1906 1,500,000 In 1907 1,800,000 Van den voorgaanden hopoogst is er nog een aanzienlijk overschot bij de hophandelaars en bij de brouwers, voor al in België, Amerika en Engeland. Daarenboven valt er op te merken dat het verbruik van hop in do brouwerijen sedert eenige jaren met 12 vermin derd is. Reeds is de pluktijd overal begonnen. Voor Poperinghe beraamt men de opbrengst op 50 tot 55 centenaren voor Aalst, op 35 tot 50 duizend cento- naren dit ware zooveel als in 1904 en 1905. Met het oog op dien overvloed van producten geeft het ernstig vakblad Hopfenzeitung van Neurenberg deze waarschuwing aan de hopplanters In een jaar als dit, is zorgvuldige pluk en bereiding volstrekt noodig. Zwijgend trok Winnie den brief uit haar zak. Lees zelfZij schrijft helaas niet, waarheen zij is gegaan. Opmerkzaam las Alan den brief, toen zei hij. We moeten alles doen om Lea terug te vinden. Eerst echter zullen wij advokaat Flynn raadplegen. Als gij met mij mee wilt gaan, breng ik u bij uw moeder. Ge kunt haar zelf Lea's brief overhandigen, zoodra ik den advokaat gesproken heb. haal ik u weer af. Ik hoop dat uw moeder u zal vergezellen. Wilt ge met mij mee gaan Ja, knikte zij. Goed, dan zal ik het rijtuig bestellen. Over een kwartier kan het hier zijn. Terwijl Winnie zich gereed maakte, stond Alan voor het venster met het blaadje papier in de hand, dat de orgeldraaier had laten vallen. Het bevatten de woorden M. Burton wordt verzocht, zoodra mo gelijk advokaat Flynn te bezoeken, die hem een gewichtige meedeeling van een vriend zal doen. Wat kon dat zijn Alan dacht aan Ver net, en weer bekroop hem de onrust, die hem sedert dien nacht onophoudelijk ver volgde. Wanneer zou eindelijk de wolk verdwij nen, die zijn leven verduisterde XX. De Lenzen bezaten eene bijzondere han digheid in het verschalken der policie. Slechts zuiver geplukte, groenkleurige en goed gedroogde hoppen zullen in aanmerking komen. Gezien de sterke mededinging, die de soorten van ver schillende herkomst elkander aandoen, zal deze hop alleen aftrek vinden die onder opzicht van kleur en bereiding de koopers zal voldoen. Daarom zeggen we ook tot de Belgi sche hopplanters In uw eigen belang, plukt rein uwe producten en droogt ze zorgvuldigal de groengele kleur bewa rende. Dan zult ge tegen do Duitschers kunnen kampen A. DEJAEGHER. Moesteelt. Vroege bloemkool. Zekere personen beweren dat de teelt der bloemkool onmogelijk is, in zekere gronden maar, aangezien deze kuituur op drie voornaamste punten berust, te welen 1° eene goede varitëit, 2° ge schikte meststoffen en 3° overvloedige begietiDgen mogen wij zeggen dat wy altijd, van eenen goeden uitslag zullen zeker zyn, indien wij, de drie bovenge noemde voorwaarden vereenigen. De bloerakoolen vragen eenen zwaren grond de plaats, die hun bestemt is, zal diep omgespit en de meststoffen zul len hun niet gespaard worden behalve eene goede dosis van goed stalmest, ge ven wij, per are, 4 kgr. lcloorpotasch en 5 kgr. superfosfaat deze twee meststof fen zullen machtig veel helpen lot het vormen der knoppen en om zeer krach tige planten te bekomen, kracht die ha ren invloed op de dikte van de krop zal doen gevoelon, strooien wij ook, per are, 3 kgr. 500 zwavelzure ammoniak. Men zaait de bloemkoolen einde Au gustus of begin September, de jonge planten zullen verspreid worden op wacht bed, bij de aanvallende vorsten dekt men ze met bakken en ramen om ze goed te doorwinteren is het goed wat droge bladeren tusschen de planten te leggen en de bakken te omringen met droge bladeren of kort mest. Men plant ze ter plaatse einde Fe bruari of begin Maart op eenen afstand van 60 cent' tusschen do rijen en 50 copl' in de rij, de planten zullen een weinig later, aangeaard en bovenal overvloedig begoten worden, want het verwaarloo- zen dezer voorzorg is dikwyls do reden van mislukken bij dozen teelt. VariëteitenBloomkool vroege van Erfurt, BI. vroege van Leuven, belang rijk ras dat, alhoewel eenige dagen minder vroeg, boven het eerste moet verkozen worden. G. IMPATIENT, LeeraarHofbouu>school, Vilvoorde. Zoodra zij zich op eene plaats niet meer veilig achtten, veranderden zij van woning, daarbij ook elk spoor uitwisschend. De ontmoeting van hun onverwacht opgedaagden zoon Frans met den detective Vernet maakte het noodzakelijk, den nau welijks betrokken schuilhoek voor een an deren te verwisselen. Zoo verhuisden zij dan in nachtelijke stilteSibylle keerde nog eens terug, gedreven door de gedachte, het huis in brand te steken en zoo den policie- spion uit den weg te ruimen, welke daad, zooals de lezer weet, verijdeld werd. Het huisje, dat de dieven nu betrokken, lag in een fatsoenlijker wijk, waar arme, maar eerlijk arbeidende lieden woonden. In overeenstemming met de omgeving beijverden Lenz en zijne vrouw zich, er nu wat beter uit te zien. Van Frans kon men dat niet zeggen. Hij zwierf den geheelen dag wie weet waar en kwam 's avonds dronken thuis 't Bevalt mij niet, zei vrouw Lenz op eenen avond tot haar man die jongen is te onvoorzichtig en drinkt te veel. Dat is zoo I Maar ge behoeft u niet ongerust te maken. Die jongen heeft meer in zijn kop dan gij en ik samen. Hij zou mij kunnen helpen, als ik mijn zaakje kon drijven; maar daarop is geen kijk. Terwijl hij sprak, werd er buiten geflo ten. Daar hebt ge'm, zei de vrouw; hij schijnt goed in zijn humeur. Zij haastte zich de deur te openen, en Frans kwam Tegen het tabakrooken door kinders. Het Bureel van Weldadig heid der stad Gent, komt, om het roo- ken door kinderen te keer te gaan te beslissen dat de onderstand aan de be- hoeftigen zal verminderd worden in evenredigheid der kinderen van het ge zin die zich aan 't rooken van tabak overleveren vóór dat ze den ouderdom van 16 jaar zullen bereikt hebben, j Goede maatregel voorwaar welke na volging verdient. ONS lichaam is eon sterfelijk omhulsel, en al wat vleeschelyk is bin nen ons, brengt ook de dood teweeg. Hadden wij geene andere middels dan de godde'.oozen en ongeloovigen om dit lichaam van slyk roemweerdig te ma ken, en onze neigingen tot het kwaad, onsterfelijk, wij zouden het lijden en het bloed van eenen God niet noodig gehad hebben. Indien wy aan de verlossing gelooven, moeten wij dan maar zoeken om het leven over de dood te doon zegepralen, den geest over het lichaam, het goed over het kwaad. Dossuet. Eene Internationale Tentoon stelling te Gent, in 1908. In een voorgaand nummer, spraken wij over de Internationale Tentoonstelling der Spijstafel (kookkunst - Voedingsmidde len) welke te Gent, in November aan staande zal plaats grijpen. Te zelvertijde wordt een Congres tot verbetering der menschelijke voeding gehouden. De by val van Congres en Tentoon stelling is, van nu af aan, verzekerd. Het Comilcit heeft beslist, dat de inkomgelden aan liefdadige werken zul len geschonken worden. Huishoudelijke scholen, maatschappe lijke en beroepswerken, evenals werk lieden zyn van alle plaatsgeld vrijge steld. Alle wenschelijke inlichtingen zjjn verkrijgbaar in het Secretariaat der Tentoonstelling, Godshuizonlaan, 35, te Gent. Soldatenleven. In October en November zullen do jonge recruten opkomen niets is zoo voordeelig dan eene geestelijke afzondering om onze Vlaamscbe jongelin gen tot den krijgsdienst te bereiden. De ecrw. heeren De Steur en Van Acker zul len deze retraite geven in het klooster van Gent, den 20 September en twee volgende dagen. Om inschrijvingen zich wenden, vóór 17 September, tot den eerw. heer Pas toor zijner parochie, ofwel tot den Be stuurder der Volksretraiten, Bestorm- straat, 32, Geut. Hij is weer dronken I mompelde de oude man. Frans ging zitten en bestelde eten de oude vrouw gehoorzaamde dadelijk, en weldra vertoonde het drietal een tafereel van vreedzaam familieleven. Plotseling stak Sybill? waarschuwend haren vinger op. - Still daar komt iemand, zegde ze. Even daarna verscheen op den drempel eene vrouwelijke gestalte. Zij sloeg de voile op, die haar bedekte. Het was Lea. Frans slaakte een geluid, dat verrassing en verwondering beide kon beduiden. Zie, daar is ons lief dochtertje 1 riep nu Sybille, met gehuichelde blijdschap, en maakte een gebaar om Lea te omhelzen. Doch deze onttrok zich aan de toegedachte liefkozing. Vragend zag zij naar Frans. Ja, uw broer Frans, bevestigde Sy bille, die Lea's verbazing merkte. Ge waart nog te jong, toen ge weggingt om u hem te herinneren. Maar hij heeft u niet vergeten. Nietwaar, jongen Gij weet nog wel van Lea Frans kwam naderbij, niet al te vast op de beenen. Ja... O kleine Lea... juist! Waar was die al dien tijd Lea is een grooie dame geworden, zegde Lenz. Een rijke dame heeft haar aan getrokken en toen heeft zij nog een rijkeren heer gehuwd. Wees dus wat netjes jegens uwe zuster, Frans Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1